Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ


elli21

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, εμείς έχουμε μια κορούλα 11 μηνών και ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για το δεύτερο .Στην πρώτη εγκυμοσύνη έμεινα τον δεύτερο μήνα προσπαθειών έγκυος και η χαρά μας δεν περιγράφεται .Μακάρι να τα καταφέρουμε και τώρα να μείνω εύκολα έγκυος το θέλω πάρα πολύ .

Πείτε μου κι εσείς την εμπειρία σας για το δεύτερο παιδάκι , μείνατε γρήγορα έγκυος , είναι αρκετά πιο δύσκολα και με τα δύο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω στο δευτερο εμεινα αμεσως εγγυος.

Γενικα η δευτερη εγκυμοσυνηε ιναι καπως πιο...περιεργη..

φυσικα εξαρταται απο την καθε γυναικα..εγω πχ ειχα πιο εντονα συμπτωματα..

Τωρα με 2 παιδια κοντινης ηλικιας στο σπιτι..ειναι δυσκολα ..ειδικα αν δενε χεις καθολου βοηθεια..αλλα οχι ακατορθωτα...

υπαρχει ζηλια απο το μεγαλο, ανταγωνησμος για την αγαπη της μαμας, μουτρα, ιστεριες, πισογυρησματα...

Ενταξη, ολα μεσα στη ζωη ειναι...

Αν και ομολογω πως εχοντας πλεων την εμπειρια ενος παιδιου, χαιρομαι πολυ περισσοτερο και απενοχωποιηεμαν το δευτερο..

με το καλο να μινεις εγγυος !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!!

κ εγώ στην ίδια φάση είμαι , εύχομαι να τα καταφέρουμε σύντομα!!!

αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ εγώ είναι εάν πχ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχατε εμετούς είχατε στη δεύτερη? παίζει αυτό?

ή εγώ πχ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα αιματάκι στην αρχή κ γενικά είχα δύσκολη εγκυμοσύνη, θα πε΄ρασω τα ίδια κ στη δεύτερη πρώτα ο Θεός?

βέβαι μακάρι να μείνω έγκυος κ να πάνε όλα καλά κ θα το αντέξουμε..απλά ρωτάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο γιο μου εκανα να μεινω σχεδον ενα χρονο εγκυος στη κορη μου παλι ουτε καν προσπθαησα εγινε μια φορα κ μοναδικη κ εμεινα εγκυος εκει που δεν τοπεριμενα κ οι 2 μου εγκυμοσυνες ηταν αριστες δεν ειχα πρβληματα,,απλα στο 2 κουραζομουνα πιο πολυ κ πονουσα μιας κ δεν ξεκουραζομουνα δεν ειχα κ δεν εχω βοηθεια μιας κ ειμαι μακρυα..

τωρα οσο αφορα για τα παιδια υπαρχουν παντα καποιες εντασεις αλλα εμας ειναι κυριως στα παιχνιδια αλλα σε γενικες γραμμες δε εχω εντονο φαινομενο ζηλιας εως κ ανεπαρκες θα ελεγα..το δυσκολο ειναι η ανατροφη τους ειδικα ο 1 χρονος ειναι παρα πολυ δυσκολος κ τα 2 μου παιδια ειναι ζωηρα κ ζορικα οποτε δεν εχω ηρεμια ποτε στο σπιτι αλλα χαιρομαι παρολα αυτα πο΄λυ που ηρθαν ετσι τα πραγματα κ οταν τα βλεπω να παιζουν μαζι ειμαι μες τη χαρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έπιασα το γιο μου τον έννατο μήνα προσπαθειών και τώρα είμαι έγκυος στην κορούλα μου. Τη δεύτερη φορά έμεινα έγκυος τον 4ο μήνα προσπαθειών. Και οι δυο εγκυμοσύνες ήταν πολύ καλές αλλά η δεύτερη ακόμα καλύτερη παρόλο που κουράζομαι πολύ περισσότερο. Καμία εγκυμοσύνη δεν είναι ίδια με την άλλη. Μπορεί μια γυναίκα στην πρώτη να είχε εμετούς και στη δεύτερη όχι. Στην πρώτη να είχε αίμα και στη δεύτερη όχι..Μπορεί πάλι να έχει κοινά συμπτώματα και στις δύο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως τα λεει η Ανθη ειναι κοριτσια..

βεβαια εγω ειχα σχεδων πανομοιοτυπες εγκυμοσυνες...απλα ολα ηταν οπιο εντονα τη δευτερη φορα..

Με το καλο κοριτσια!!! ψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελλη μου με το καλο να μεινεις εγκυος!!!!!!!

η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηρθε στον 3ο μηνα προσπαθειων!!!!

οταν η ελενα μου εγινε 8 μηνων εμεινα ξανα εγκυος με την μυρωδια :lol::lol::lol::lol::lol:

να φανταστεις βρεθηκαμε μονο 3 φορες εκεινο τον μηνα κ πρωτη φορα μετα απο τοσους μηνες ελευθερα κ τσουπ!!!!

περιμενω τον αλλο μηνα την δευτερη μπουμπουκα μου!!!!

τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη δεν καταλαβαινω πραγματικα τιποτα!!!μεχρι να φουσκωση η κοιλια μου ξεχνουσα οτι ειμαι εγκυος ενταξει κουραζομε λιγο περισσοτερο λογω της κορουλας μου αλλα χαιρομε που θα εχουν τοσο μικρη διαφορα τα κοριτσακια μου κ θα εχουν παρεουλα η μια την αλλη!!!

σου ευχομε τα καλυτερα!!!!κ συντομα να μας εχεις ευχαριστα νεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ happy μου κι εσύ με το καλό το δεύτερο μωράκι σου .μακάρι να μας τυχει κι εμάς τοσο γρήγορα θα ήθελα κι εγώ να εχουν μικρή διαφορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα ειναι σχετικα σε αυτο το θεμα δεν υπαρχει κανονας, αφου το θελεις και νιωθεις ετοιμη να δεις που θα ερθει γρηγορα, το αγχος δεν βοηθαει.

Η μικρή μου ηρθε μετα απο 7-8 μηνες προσπαθειών και σιγουρα ειχα αρκετη αγωνια και αγχος μεχρι να μεινω εγκυος, οταν αποφασισαμε για δευτερο ηρθε με την πρώτη προσπαθεια αλλα τελικά δεν προχώρησε. Ο γιατρος μου ειχε πει να αφησω να περασουν 2-3 κυκλοι, επειδη το ηθελα παρα πολύ στην δευτερη προσπαθεια ήρθε το μπεμπακι που περιμενω σε λιγες μερες.

Τώρα απο την εμπειρια μου απο συμπτώματα πρώτου τριμηνου ηταν διαφορετικές και οι τρεις φορες.

Στην αρχη οπως ειπε και η happy ξεχνουσα οτι ειμαι εγκυος γιατι δεν σου αφηνει πολλα περιθωρια το μεγαλυτερο παιδακι και η αληθεια ειναι οτι τωρα στο τελος κουραζομαι πολύ περισσοτερο και θελω καποιον μαζι μου γιατι ειναι πολύ ζιζανιο η μικρη μου.

Σου ευχομαι πολύ σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχαριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια .εγώ περιμένω να αδιαθετήσω μετα τις 19/7ελπίζω βέβαια να μην μου έρθει η φιλενάδα μας και να είμαι και πάλι εγκυούλα αν και δεν το βλέπω δεν έχω κανενα σύμπτωμα αλλά κάτι ανεπεστιτα πονάκια όπως και τις άλλες φορές όπου σε λίγες μέρες μου εφανιζόταν η περίοδος .Δεν ξέρω αλλά θα απογοητευτώ και πάλι γιατι είναι ο τρίτος μήνας εντατικών προσπαθειών και δεν θα έχει γινει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο να μας ανακοινωσεις συντομα τα ευχαριστα...

εγω στο πρωτο ουτε που καταλαβα πως τον επιασα......αλλα σαν εγκυμοσυνη το πρωτο τριμηνο ημουνα συνεχεια με εμετους......

τον δευτερο τον επιασα μετα απο 2 μηνες προσπαθειων......ειχα μια ευκολη εγκυμοσυνη χωρις εμετους αλλα ημουν 2 μηνες στο κρεβατι λογω αιμορραγιας......

την μπεμπα την επιασα στο ασχετο......ειχα αναγουλες...εμετους αλλα δεν αιμοραγιες.........

καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique να σου ζήσουν και τα τρία σου τα αγγελούδια .Πως είναι με τρία παιδάκια το σπίτι ?

Εγώ έχω πέσει ψυχολογικά ήδη γιατί δεν είναι οτι αντε προσπαθούμε 3 φορές μέσα στον μήνα και δεν γινεται κατι αλλά εντατικά .και είχα καλομάθει από την μπουμπού μας που στον δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος τώρα με έχει πιάσει ένα άγχος μήπως ταλαιπωρηθούμε .Επίσης δεν το βλέπω και να είμαι αυτόν μήνα γιατί έχω όπως και τις άλλες φορές αυτα τα πονάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...καταρχην μην αγχωνεσαι......χαλαρωσε και απολαυσε....θα ερθει...οσο για τα πονακια που λες οσο μπορει να ειναι δειγμα οτι ερχεται η περιοδος αλλο τοσο μπορει να ειναι και δειγμα εγκυμοσυνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω πολύ αγωνία αν θα αδιαθετησω τελικα ή όχι αν και ειμαι βεβαιη οτι δεν θα είμαι προς το παρον κρατιεμαι να μην κανω τεστάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανγχωνεσαι το δευτερο μωρακι ειμαι σιγουρ οτι ειναι στο δρομο και ερχεται!ευχομαι να οσο το δυνατον γρηγοροτερα εγκυος με ενα υγιεστατο μωρακι!

και εμεις θα θελαμε πολυ ενα δευτερο μωρακι αλλα δυστυχως αυτη η κατασταση που επικρατει οικονομικα δεν μας το επιτρεπει!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stk σε ευχαριστώ πολύ .Σίγουρα η κατασταση αυτή δεν βοηθάει αλλά όχι να μας στερήσουν και την απόλαυση της μητρότητας ,μας τα εχουν κοψει που μας τα εχουν κοψει ολα .Επίσης δεν θέλω με τίποτα να αφήσω την μικρή μου μοναχουλα της .Μακάρι να πραγματοποιηθεί γρήγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν εμεινα πρωτη φορα εγκυος προσπαθουσαμε τρια χρονια με απιστευτη ταλαιπωρια απο γιατρους θεραπειες εξετασεις..μια αποτυχημενη σπερματεγχυση και ευτυχως μια επιτυχημενη που μου χαρισε και το λουλουδι μου ..μολις γενησσα ηθελα αν ειναι δυνατον να εμενα παλι αμεσως εγκυος..φυσικα δεν υπηρχε περιπτωση για κατι τετοιο αφου ειχα στον νου μου πως θα αφηνα ενα διαστημα και μετα παλι για σπερματεγχυση θα πηγαινα..κι ομως εντελως ξαφνικα εναν μηνα που ειχαμε μια φορα μονο επαφη και την τελευταια μερα των γονιμων ημερων μου..εμεινα παλι εγκυος..ετσι απλα και οταν ειδαμε το θετικο τεστ με τον αντρα μου καθομασταν και κοιταζομασταν καλα καλα χωρις να το πιστευουμε..και να βρισκομαι τωρα στον τεταρτο μηνα και μαλιστα εμαθα οτι περιμενω παλι αγορι..

ολα πιστευω πως ειναι θεμα στιγμης..να ειναι η καταλληλη στιγμη για οτιδηποτε .. οσο για το οικονομικο το δευτερο δεν ειναι τοσο πολυεξοδο οσο το πρωτο εγω ετσι που ηρθαν τα πραγματα ουτε ρουχαλακια δεν θα χρειαστει να παρω στις ποσοτητες που πηρα στον πρωτο...οσο για το αργοτερα με τα σχολεια σπουδες κτλ...ελπιζω μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα να εχουν στρωσει τα πραγματα..

ευχομαι γρηγορα να μαθουμε τα νεα τα ευχαριστα.. ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ δυστηχώς χθες αδιαθέτησα και φυσικά η ψυχολογία μου δεν είναι η καλύτερη είχα πονάκια και έλεγα μπας και ??? αλλά ήταν περιόδου .ελπίζω τον επόμενο μήνα να είαμι πιο τυχερη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...
Στο ευχομαι ολοψυχα!!!!!!

Και εγω στην αναμονη ειμαι!!!!!!

και σε σένα κοριτσάκι μου σου εύχομαι οτι καλύτερο έχει καθυστέρηση ?Εγώ δεν έχω σταθερό κύκλο απλά τους προηγούμενους 2 μήνες αδιαθέτησα στις 19 του μήνα οπότε από εδω και πέρα περιμένω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε εγω εχω σταθερο πια....Ειναι ο 3ος μηνας προσπαθειων...

τον 1ο μηνα ο κυκλος μου πηγε απο 28 μερες που ηταν παντα 31....τον 2ο ηρθε στις 26 μερες περιπου και τωρα???αν λαβουμε υποψη πως θα ερχοταν 26 ή 27 μερες εχω 2 μερες καθυστερηση....Μιλησα με τον γιατρο μου και μου ειπε να περιμενω για καθυστερηση απο την 31η και μετα....Αλλα εκανα και ενα τεστ σημερα το πρωι και βγηκε αρνητικο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμάς είναι ο τέταρτος μήνας προσπαθειών και εδω και τρεις μέρες έχω πονάκια περιόδου δεν ξέρω ας ελπίσουμε να μην αδιαθετήσω θα απογοητευτώ και πάλι πάρα πολύ.Δεν θέλω να κάνω τεστ φοβάμαι τι θα αντικρίσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...