Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά μπάνια


Recommended Posts

Κοριτσια μου σε ποια ηλικία ξεκινήσαν τα μωρά και σας τα μπάνια στη θαλασσα και ποτέ επιτρέπονται τα μπάνια σε πισίνα? εσείς τι κάνετε/κάνατε??εχω ακούσει ότι επιτρέπονται μετά τον πρώτο χρόνο..ρε κορίτσια βλέπω αυτές τις ξένες, τις τουριστριες με βρέφη σε θάλασσες και ακτές και τότε σκέφτομαι αν τα δικά τους παιδιά είναι από άλλο πλανήτη!!!γιατι εμάς μας λενε μετά τον πρώτο χρόνο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !!! Εμένα ο γιός μου έκανε το πρώτο του μπανάκι όταν ήταν 7 μηνών .. και τώρα η κορούλα μας θα κάνει και εκείνη τη πρώτη της βουτιά περίπου και αυτή 7 μηνών!

Η παιδιατρός μας μας αφήνει απλά με τις εξής οδηγίες : :D

1) οχι αντιλιακό (δεν κάνει μέχρι 1 έτους)

2) να είναι καθαρή η θάλασσα και όχι ήλιο (δηλαδή καλό είναι το πρωι ή το απόγευμα . εμεις παμε κατα τις 10 η ώρα)

3) και εννοείται να μην είναι πολυ παγωμενη η θάλασσα !

άντε ... και καλα μπάνια .. !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα. Κι εμείς το πρώτο της μπανάκι το έκανε 7 μηνών , αλλά αντιηλιακό εννοείτε πως βάζαμε αυτό που χρησιμοποιούμε εώς σήμερα της Freezyderm. Προτιμούσαμε μέρη που έχουν δέντρα , για φυσική σκίαση και πιο ευχάριστη παραμονή στην παραλία από θέμα ύπνου.

Εύχομαι να χαρείτε τα μπανάκια σας και να χαίρεστε το μωράκι σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα, καπελάκι, σκιά μετά, ένα μπουκαλάκι γλυκό νερό για ξέπλυμα κι όλα καλά! Τσεκάρεις λίγο και τη θερμοκρασία της θάλασσας, δοκιμάζεις και κόβεις αντιδράσεις του μωρού!

Τα μωρά των τουριστριών δεν είναι από άλλο πλανήτη, προέρχονται απλώς από χώρες όπου οι γονείς δε μιζεριάζουν, δεν αντιμετωπίζουν την βρεφική ηλικία ως αρρώστια και απολαμβάνουν το μεγάλωμα των παιδιών τους.

Ο γιος μου έκανε το πρώτο του μπάνιο 2,5 μηνών και για 20 μέρες πήγαινε κάθε μέρα στην παραλία, κάθε μέρα στη θάλασσα. Και τους πιο ήρεμους ύπνους τους έριξε εκεί στην παραλία, χωμένος σε μια σπηλιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ξεκίνησε 5 μηνών..μια χαρα όλα...

όντως εμείς είμαστε λίγο υπερβολικές..οι τουρίστριες τα έχουν βρέφη, νήπια, παιδιά όλα μαζι στις θάλασσες και τα καταφέρνουν μια χαρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα !!! Εμένα ο γιός μου έκανε το πρώτο του μπανάκι όταν ήταν 7 μηνών .. και τώρα η κορούλα μας θα κάνει και εκείνη τη πρώτη της βουτιά περίπου και αυτή 7 μηνών!

Η παιδιατρός μας μας αφήνει απλά με τις εξής οδηγίες : :D

1) οχι αντιλιακό (δεν κάνει μέχρι 1 έτους)

2) να είναι καθαρή η θάλασσα και όχι ήλιο (δηλαδή καλό είναι το πρωι ή το απόγευμα . εμεις παμε κατα τις 10 η ώρα)

3) και εννοείται να μην είναι πολυ παγωμενη η θάλασσα !

άντε ... και καλα μπάνια .. !

συμφωνω σε ολα εκτος απο το οχι αντιηλιακο κατω απο το ετος....ο παιδιατρος -παιδοδερματολογος Κος Αλεξοπουλος(τον οποιο ειδα για αλλο θεμα αλλα ετυχε και συγκεκριμενα για τα αντιηλιακα τον ρωτησα) ειναι καθετος στη μη χρηση αντιηλιακου..ειπε η ακτινοβολια ειναι τοσο δυνατη που τουλαχιστον αντιηλιακα με φυσικα φιλτρα με δεικτη προστασιας εως 30, πρεπει υποχρεωτικα να χρησιμοποιουμε σε μωρα ανω των 6 μηνων αν βγαινουν στον ηλιο ακομα και πριν τις 11 το πρωι η μετα τις 6 το απογευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...