Μετάβαση σε περιεχόμενο

θέμα με το φαγητό:(


Recommended Posts

Γεια σας..

η μικρή μου είναι σχεδόν 2μισι.. την μεγάλωσε η μαμά μου ..δυστηχώς πριν ενα μήνα περίπου προέκυψε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας στην μητέρα μου συνεπώς και κλήθηκε η πεθερά μου να την αντικαταστήσει...

Γενικώς η μικρή είναι δύσκολη στο φαγητό από μωρό...οι δικοί μου που την κράταγαν είχαν εφεύρει διάφορους δύσκολους και κουραστικούς τρόπους προκειμένου να φάει και έτρωγε τελικά πολύ ικανοποιητικά.

Πλέον μπορεί να περάσει η μέρα και να μην έχει φάει μεσημεριανό...υπάρχουν φορές που αρνείται πεισματικά. Με έχει απασχολήσει πολύ αυτό το θέμα , σταναχωρίέμαι, προαπσθώ με το καλό και με το άγριο αλλες φορές πιάνει άλλες οχι..Γενικώς το παιδί είναι καλά όπως ήταν, δεν είναι άρρωστο δηλαδη...

έχει συμβεί και σε άλλες κοπέλες αυτό, το να μην τρωει το παιδακι τους σε ικανοποιητικά τουλάχισταν επίπεδα...???

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελινα ο μεγαλο ςμου γιος και περιση και προπερσι ανοιξη προς καλοκαιρι ειχε θεμα με το φαγητο, λογω ζεστης φανταζομαι..υπηρχαν περες που επινε μονο νερο, λιτρα νερο..και αντε να ετρωγε και λιγο καρπουζακι.

Ειδικα περιση που ημουν και εγγυος ειχαμε χοντρο θεμα γιατι ειχα νευρα, αυτος βαρουσε ιστεριες στο φαγητο και αρχισε να γινετε τρομερα ιδιοτροπος στα φαγητα του...

απο φετος ομως εχω απενοχοποιηθει...

δεν θελει να φαει..ας μη φαει, το μοναδικο καλο με αυτον ειναι πως τρωει φρουτα και λαχανικα, κερασια καθαρισμενα, καρπουζι, μηλα, αγγουρακι..οποτε απλα φροντιζω να υπαρχουν αυτα σπιτι μου..την προηγουμενη παρασκευη ΠΧ το φαγητο του ηταν 3 μηλα 2 κριτσινια και πολυ νερο...

Περιση που το ειχα συζητησει με την παιδιατρο, μου ειπε να μην τον πιεζω γιατι τα κανω χειροτερα, να του δινω φυσικους φρεσκοτημενους χημους φρουτων εφοσων πινει- πηρα αποχημωτη...επενδυση..με εσωσε- και οτι φρουτο λαχανικο ψωμακι θελει...και να δω πως παει..

παντα..μα παντα να τον βαζω στο τραπεζι οταν τρωμε μπας και λοιμιστει και ζητησει τιποτα να φαει ..

Γεννικα περιση ειχε χασει και βαρος λογω της αφαγιας αλλα σηγα σηγα επανηλθε, εγω ομως εχω αρχισει να παρατηρω τι και πως του αρεσουν τα φαγητα και αναλογα προσαμοζω και τα γευματα του..

ΠΧ δεν υπαρχει περιπτωση να φαει κρεας...ειδα ομως πως τρωει ευχαριστα γιουβαρλακια..και απο φετος γεμμυστα..ε οποτε φτιαχνω και γαι μας το ιδιο φαγητο, μετα αλλωτε τρωει ψαρι..αλλωτε οχι...οποτε εγω φτιαχνω για μας..και αν φαει καλλως..αν οχι τι να κανουμε...

Δες λιγο και ακου το παιδι σου..θελει λιγη προσειλοση στο θεμα και προσοχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cecilia ... den fantazesai posi megali anakoufisi eniwsa diavazontas to minima sou....exw agxwthei tromera me to thema..kai stenaxwrithei...ths vazw tis fwnes kai de n to thelw vazei ta klammata kai mou sprwxnei to piato... ki egw meta eimai mes ta neyra kai thn stnaxwria taytogxrona..niwthw typseis pou tis fnazw kai thn piezw ..apo thn alli vlepw oti exei adynatisei ligo kai me pianei h kardia mou..niwthw oti kati de kanw kala...

kai to vlepw oti kai na thn piesw an de thelei de prokeitai na faei...

esena poso htan o megalos sou otan arxise na einai toso pia epilektikos me to fagito?

eilikrina kai pali se eyxaristw pou mpikes sto kopo na mou grapseis to minima ayto.... na eisai kala!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιση ηταν δυο, το ειχε κανει και μωρο οταν ηταν 1 χρονων αλλα οχι σε τετοια ενταση, αλλα περιση ηταν αλλο πραγμα..

ειχε ιστεριες...δεν ηθελε το κρεας μεσα στο φαγητο το ηθελε ξεχωριστε, μετα παλη χτιπιωταν και βαρουσε ιστεριες και δεν ηθελε να το φαει....

οποτε και εγω με την συμφωνη γνωμη της παιδιατρου σταματησα να ασχολουμαι..υπηρχα φρουτα στο σπιτι..και εφοσων του αρεσαν και ετρωγε καποια αγκαρευα και την πεθερα μου- αυτη τον ειχε περιση, φετος παει παιδικο- και αγοραζε φρεσκα συνεχεις..

τα παιδια γεννικα το κανουν αυτο, δεν μπορεις να φανταστεις ποσες ειναι στη θεση σου, βρες τι της αρεσει και δινε της να φαει , εγω ξερω πολλες..να φανταστεςι ειχαμε παει σε παρτι την Κυριακη και εφαγε 3 κουταλιες τουρτα τιποτα αλλο..ουτε καν πιτσα και ειχε πολυ ωραια πραγματα ο μπουφες...

προπερσι που ηταν 1 και κατι και ειχαμε παει διακοπες μονο θηλαζει, ουτε παγωτο να φαει δεν ηθελε ουτε τιποτα.

Οποτε εφοσων δεν συντρεχουν ιατριοι λογοι, δεν ειναι αρρωστη δηλαδη, χαλαρωσε λιγο και μην ασχολεισαι τοσο πολυ..κατανοω τον προβληματισμο σου..1 κιλο καθε καλοκαιρι εχανε και ο δικος μου αλλα το ξαναπερνε μετα, και απλα φροντιζε να εχεις βιταμηνουχες επιλογες στο σπιτι...ξερω και εγω..σαν τι της αρεσει..φρουτα;;;λαχανικα....αυγο;;;; και δωστηνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην την πιέζεις γιατί δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα, αντίθετα μάλιστα θα μισήσει και αυτά που τρώει! :?

μπορείς επίσης να κρύβεις τις τροφές π.χ. σε σάντουιτς ή τα λαχανικά σε μπιφτέκια λαχανικών....επίσης μπορείς να κάνεις πιο έντονη την γεύση βάζοντας βασιλικό ή δυόσμο ή κορίανδο ή κάρυ (ναι εγώ βάζω και κάρυ)!!! ή κούρκουμα....γενικώς με μυρωδικά!! :!:

η δικιά μου η κόρη δεν τρώει λαχανικά και ό,τι είναι έγχρωμο στο πιάτο :o:o:o:o π.χ καρότο, μπρόκολο......από σαλάτα τρώει μόνο ντομάτα :(:(

και τα λαχανικά προσπαθώ να τα κρύβω όσο μπορώ π.χ. βάζω καρότο σε κόκκινη σάλτσα! ;):lol::lol::lol::lol:

πάντως μην αγχώνεσαι γιατί αγχώνεται και εκείνη.....παίξτο αδιάφορη, να δούμε τι θα κάνει!!! :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emeiς ειμαστε 16 μηνων γενικα καλοφαγο παιδι μεχρι και πριν 1 μηνα. Εντελως ξαφνικα εκοψε το ενα γευμα την ημερα, ξαφνικα δεν της αρεσει η φρουτοκρεμα , τρωει το μισο σχεδον μεσημεριανο και πινει παρα πολυ νερο, αφου καμια φορα αναρωτιεμαι που το βαζει τοσο νερο.

Εχτες συγκεκριμενα δεν ηπιε γαλα το βραδυ ηταν νηστικια απο το απογευμα , και σημερα το πρωι ξυπνησε κλαιγοντας και ηπιε 350μλ γαλα και αλλα 130μλ νερο σε μιση ωρα. Μισο κιλο που το εβαλε???? :?::?::?:

Πιστευω φταιει η ζεστη, ασε που εχασε και 300γρ...

Αν συνεχισει ετσι και δε τρωει 8α μιλησω με το γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia soy

τι αν σου πω

ο καθενας θα σου [πει τα δικα του απο οτι εχω διαβασει

εμεις ειχαμε τρομερο -φοβερο και τη λεξη υπαρχει δεν μπορω να φανταστω με το φαι

τραγικες στιγμες

το θεωρω οτι πιο δυσκολο εχω περασει

εχουμε περασει χειρουργεια

κολικους -πανες - χιλιες αρρωστιες

το φαι το θυμαμαι ως μια τραγικη εποχη στο μεγαλωμα των παιδιων μου

πολυ απλα

ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑΝ εαν δεν γινοταν χαμος κυριου στο σπιτι

ενα θα σου πω - οτι τους ταιζα εχω τους εκανα μπανιο πολλες φορες για να απασχολουνται και να τρωνε

γιατι πολυ απλα δεν θα τρωγανε τιποτα

εαν δεν τσακωνομασταν εστω σε ενα γευμα

εγω τα πιεσα παρα πολυ στο θεμα αυτο

δεν τα αφησα ρουπι

δεν τα αφησα να μην φανε εστω λιγο απο ενα γευμα

και πλεν ειμαστε σε ενα φορερο σημειο

τρωμε σχεδον μονοι μας ολη τηων ποσοτητα φαγητου - καλα οχι παρα πολυ που ακουω αλλους αλλα ικανοποιητικη

χωρις κλαματα και φασαρια και υστεριες

και ουτε κοψανε το φαι που μου λεγανε αλλοι - ουτε τιποτα

ουτε ψυχολογικα παθανε με το φαι

το ενστικτο σου ειναι καλυτερο απο οτι και να σου λεμε ολοι εμεις

κανε οτι σε φωτισει ο θεος

κανε οτι νομιζεις καλυτερο για το παιδακι σου - που μπορει να το κανει να φαει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα τα παιδια σε αυτη την ηλικια το λιγοτερο που εχουν στο μυαλο ειναι το φαγητο...τους ενδιαφερουν αλλα κ τρωνε ισα ισα να συντηρηθουν.ο μεγαλος μου υπ;ρχουν μερες που τρωει πχ 3 γεμιστα για μεσημεριανο πρωι γαλα μετα καμια μπανανα απογευμα αυγοφετα η πατατες κ βραδθ γαλα κ υπαρχουν μερεσ που ειναι με το γαλα πρωι βραδυ κ ακτι ψιλολογια ενδιαμεσα.δεν τον ζοριζω μολις πεινασει θα μου ζητησει κατι...μην το ζοριζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...