Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εργαζόμενη η οχι?


Recommended Posts

είμαι απο τις εργαζομενες μανουλες και μαλιστα απο πολυ νωρις εργαστηκα...στο πρωτο 40 μερο...Παντα ακουω απο μητερες πως ειναι καλυτερα η μητερα να μη δουλευει..ειναι πιο ξεκουραστο.θελω να διαφωνησω σε αυτο.θεωρω πολυ πιο δυσκολο μια μητερα να μη δουλευει,να μην αλλαζει παραστασεις,να μη βλεπει ανθρωπους.μιλαω παντα οταν δεν υπαρχει βοηθεια και ειναι η ιδια με το μωρό όλη μέρα.εσεις τι λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω ακριβως την ιδια αποψη με εσενα.εδω και εναν μηνα περιπου που σταματησα λογω εγκυμοσυνης ακομα δεν μπορω να προσαρμοστω.

βεβαια ο κανενας ειανι οπως το βλεπει,γιατι εγω εχω συναδελφισες που απο την στιγμη που ειδαν θετικο τεστ εγκυμοσυνης ηρθα για δουλεια μετα απο ενα χρονο,χωρις να υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας,εγω απο την αλλη πιστευω οτι η μητροτητα ειναι μια 24 ωρη 7 ημερων δουλεια η ποιο σημαντικη στην ζωη μας....γιαυτο εχουμε ερθει στον κοσμο, απο την μερα που γεννησα πιστευω οτι γεννημενη για αυτο...μια μανα πρεπει να εργαζετε τοσο οσο δεν θα ληπει απο απο τα παιδια της και οχι να δουλευει για να πληρωνει babysiter κτλ, και να μαθαινει απο αλλους για την ανατροφη των παιδιων της.Διστυχως και εγω δουλευω....απο 20 ημερων παρατησα το παιδακι μου....ευτυχως δουλευω μονο 4ωρο και το αφησα στον πατερα της...αλλα και αυτο μου φαινετε πολυ...θα μεγαλωσει και παει σχολειο σκευτομαι τοτε θα εχω και εγω χρονο και για δουλεια...4-5 χρονακια ειναι θα της τα αφειερωσω και ειπα στο αφεντικο μου να βρει αλλη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια εγω δε δοΥλευω και ειμαι ολη μερα με το μωρο. Δεν εχω χασει την ελευ8ερια μου, οποτε 8ελω αφηνω το παιδι στον αντρα μου και παω για ψωνια ή και για καφε με φιλες. Δε 8α αντεχα να δουλευα 8ωρο και να αφηνα την μικρη στην πε8ερα μου ή στην μανα μου και χειροτερα σε ξενη γυνΑΙΚΑ. Δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν παρα μονο στον αντρα μου. Ειμαι λιγο υπερβολικη, μπορει στο δευτερο παιδακι οταν ερ8ει να ηρεμησω και να το δω διαφορετικα :D

Σιγουρα ειναι ωραια να εισαι ανεξαρτητη και να εχεισ δικη σου δουλεια και δικο σου πορτοφολι, αλλα κι ετσι οπως ειμαι δεν εχω προβλημα γιατι δε μου λειπει τιποτα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα...για τιςπερισσοτερες μητερες δεν ιφιστατε η πολυτελεια της επιλογης..

Οι περισσοτερες δουλευουν επειδη χρειαζονται τα χρηματα για να μεγαλωσουν τα παιδια τους και οχι επειδη θα το προτιμουσαν..

Μακαρη να ειχαν ολες οι γυναικες την επιλογη του να καθισουν σπιτι και να μεγαλωσουν ηρεμα τα παιδια τους για οσο διαστημα εκεινεςτο θελισουν..δυστιχως οπως ακομα περισσοτερο δε τωρα ειναι καθαρα θεμα επιβιωσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία, εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου.

Παρ' όλο που δε λατρεύω τη δουλειά μου, εντούτοις από τότε που άρχισα να δουλεύω, όταν έγινε ο Αντρίκος τριών μηνών και τελείωσε η άδεια μητρότητας, μπορώ να πω ότι έγινα άλλος άνθρωπος. Μπορεί να είμαστε όλη μέρα μες στον πανικό, αλλά πιστεύω ότι είμαι πιο οργανωμένη τώρα και κάνω περισσότερα πράγματα, παρά απ' όταν ήμουν όλη μέρα στο σπίτι και μούχλιαζα.

Στο κάτω-κάτω, τόσα χρόνια σπούδαζα, και δεν το έκανα για να κάθομαι στο σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρα πολλές γυναίκες είναι της άποψης οτι το να δουλευεις και να εχεις παιδι ειναι το πιο δυσκολο,ενω αυτες που δε δουλευουν τις θεωρουν πιο ξεκουραστες.Λοιπον διαφωνω καθετα σε αυτο.....το θεωρω παλουκι να εισαι ολη τη μερα με ενα μωρο....και να μην αλλαζεις παραστασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρα πολλές γυναίκες είναι της άποψης οτι το να δουλευεις και να εχεις παιδι ειναι το πιο δυσκολο,ενω αυτες που δε δουλευουν τις θεωρουν πιο ξεκουραστες.Λοιπον διαφωνω καθετα σε αυτο.....το θεωρω παλουκι να εισαι ολη τη μερα με ενα μωρο....και να μην αλλαζεις παραστασεις...

Είμαι κι εγώ μια μανούλα που από τότε που γέννησα δεν ξαναδούλεψα και συμφωνώ απόλυτα οτι είναι πολύ δύσκολο. Απλά δεν έχω κανέναν να μου κρατήσει το μωρό κι απ΄το να πάρω μια ξένη γυναίκα προτίμησα να μείνω εγώ σπίτι. Κάποια στιγμή τρελαίνεσαι, είσαι συνέχεια πάνω απ' το παιδί, ξυπνάς, ταίζεις, αλλάζεις πάνα, κοιμίζεις, ξαναταίζεις, ξανααλλάζεις πάνα, νανουρίζεις, παίζεις, πας βόλτα το μωρό, να μην αναφέρω και τις δουλειές στο σπίτι, σιδέρωμα μαγείρεμα που σε περιμένουν!

Εγώ προσωπικά έχω σαλτάρει ουκ ολίγες φορές, μπούχτισα, βάλτωσα, πνίγομαι, περιμένω μήπως και μπορέσουμε οικονομικά να τον στείλουμε τον μικρό μας παιδικό μπας και μπορέσω να ψάξω για καμια ημιαπασχόληση.

Δεν λέω οτι οι εργαζόμενες μανούλες δεν κουράζονται, προς θεού, απλά η διαφορά είναι οτι ξελαμπικάρουν, βλέπουν κόσμο, λένε μια κουβέντα, κάτι βρε παιδί μου. Και μόνο που βγαίνουν απο το σπίτι, περιποιούνται τον εαυτό τους, ντύνονται κτλ, είναι μεγάλη υπόθεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotin έτσι είναι, όπως τα λες! Όλη μέρα σπίτι με το μωρό τρελαίνεσαι. Πού να είναι και άνεργος ο σύζυγος και να πρέπει να τον τρως στη μάπα κι αυτόν 24 ώρες το 24ωρο! Χάλιααα...

Με το που άρχισα δουλειά, παρ' όλο που είμαι πιο πιεσμένη, εντούτοις νιώθω πολύ καλύτερα.

Μια μέρα που έπρεπε να φύγει ο άντρας μου απόγευμα (απόγευμα δουλεύω) και η μάνα μου τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να έρθει να κρατήσει το μωρό, αναγκάστηκα να μην πάω δουλειά και κουράστηκα πενήντα φορές περισσότερο απ' το αν πήγαινα δουλειά. Αφήστε τα σαββατοκύριακα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotin έτσι είναι, όπως τα λες! Όλη μέρα σπίτι με το μωρό τρελαίνεσαι. Πού να είναι και άνεργος ο σύζυγος και να πρέπει να τον τρως στη μάπα κι αυτόν 24 ώρες το 24ωρο! Χάλιααα...

Με το που άρχισα δουλειά, παρ' όλο που είμαι πιο πιεσμένη, εντούτοις νιώθω πολύ καλύτερα.

Μια μέρα που έπρεπε να φύγει ο άντρας μου απόγευμα (απόγευμα δουλεύω) και η μάνα μου τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να έρθει να κρατήσει το μωρό, αναγκάστηκα να μην πάω δουλειά και κουράστηκα πενήντα φορές περισσότερο απ' το αν πήγαινα δουλειά. Αφήστε τα σαββατοκύριακα...

Ααααααααααααχ, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχω άνεργο σύζυγο!!! Και οι δύο μέσα στο σπίτι και με το μωρό, τι να σου πω! Μάχη γίνεται!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ από τότε που γύρισα στη δουλειά (η κόρη μου ήταν 9 μηνών) ηρέμησα και μπόρεσα πάλι να ισορροπήσω. Δεν είχα καμία βοήθεια σπίτι και τα είχα παίξει. Μου φαινόταν ότι όλη μέρα καθάριζα, έβραζα, άλεθα, ξέχεζα. Όταν ξεκίνησα δουλειά ήρθε η μητέρα μου από επαρχία και την κρατάει και εγώ ξεκουράζομαι πια τις ώρες που εργάζομαι (και καθόλου τα Σ/Κ!)

Σήμερα όμως έμαθα ότι το μειωμένο ωράριο σταματάει νωρίτερα απο ό,τι είχα υπολογίσει και η ιδέα ότι θα βλέπω την κόρη μου μόνο 6-9 το βράδυ κάθε μέρα μου φέρνει κλάματα! Δεν ξέρω τι να κάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ 2 χρόνια ήμουν σπίτι με την αγγελική

κ είχα ελάχιστη βοήθεια, αλλά ήταν κ επιλογή μου να την φροντίζω εγώ.

λόγω των οικονομικών μας όμως αναγκάστηκα να ψάξω για δουλειά

και τώρα δουλεύω 6 μήνες 10-6, που ποτέ δεν είναι 6

αλλά πάει 7-8.

τρέχω σπίτι κ ασχολούμαι με την μικρή όσο ποερισσότερο μπορώ..

τις δουλειές τις κάνω μετά τις 11!!!και το σαβ/κο τρέχω σαν τρελή!!

όταν ήμουν καθημερινά σπίτι υπήρξαν φορές που δεν άντεχα άλλο

την ίδια ρουτίνα , όσο κ αν υπεραγαπάω το παιδάκι μου...

όταν ξεκίνησα δουλειά δεν άντεχα τις τύψεις που την άφηνα με την πεθερά μου,

με την οποία εννοείται ότι είχα πολλά προβλήματα γτ δεν έκανε

κ δεν κάνει τπτ από αυτά που της ζητάω...

όμως όσο σκέφτομαι ότι μάλλον από 1 Σεπτέμβρη θα με απολύσουν

με πιάνει άγχος, κ για τα οικονομικά, κ για το ότι πάλι θα κάτσω σε ένα σπίτι

με ένα παιδάκι ζωηρό, απαιτητικό όπως κάθε παιδάκι,

που θέλει όλη την υπομονή μου,κ που πρέπει ακόμα κ όταν δεν έχω διάθεση

να πιέσω τον εαυτό μου να χαμογελάσει κ να παίξει κ να χοροπηδήξει..

θέλω να πω με όλα αυτά πως η εποχή μας είναι άρρωστη κ παράλογη.

καλό είναι να δουλεύει μια μαμά

αλλά με ανθρώπινο ωράριο που σέβεται την μητρότητα,

ώστε και να νιώθει ότι προσφέρει στο σπίτι της κ να έχει 5 δεκάρες

αλλά και να βλέπει το παιδάκι της κ να μην το παραμελεί.

είμαι κατά του να μεγαλώνει το παιδί μου η γιαγιά του

και αυτό ακριβώς μου συμβαίνει..... :cry:

μακάρι να μπορούσαμε όλες να δουλεύομε λιγες ώρες την μέρα

και να υπάρχει ισορροπία σε δουλειά και οικογένεια!!!

και οι μαμάδες που τα κάνουν όλα είναι θαυμαστές

αλλά κ αυτές που είναι στο σπίτι κάνουν πολυ δύσκολη δουλειά!!!

πρέπει να είμαστε περήφανες για αυτό που κάνουμε,

σε όποια από τις 2 κατηγορίες κ αν ανήκουμε!!!!

συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια, θα συμφωνήσω με το ανθρώπινο ωράριο εργασίας για μια μανούλα, που είπε και η φίλη μας πριν απο εμένα. καλώς ή κακώς, επιβάλλεται σε αρκετές περιπτώσεις να εργάζεται και η μαμά, προκειμένου να υπάρχει μια καλή οικονομική κατάσταση. στη δική μας περίπτωση, και εγώ δουλεύω.

ο μικρούλης μου είναι με τη μαμά μου, ως επι το πλειστον, ωστόσο σκέφτομαι να τον γράψω παιδικό απο Σεπτέμβρη. είναι όμως τέτοια η φύση της δουλειάς μου - είμαι εκπαιδευτικός - και έτσι μοιράζομαι αρκετές ώρες με τον ζουζούνο μου. αν ήταν απόλυτα στο χέρι μου, θεωρώ ότι δεν θα ήθελα να εργάζομαι κ να νιώθω τέτοια κόπωση, ωστόσο ξέρω ότι εκτός των άλλων είναι καλό να δουλεύει η γυναίκα κ να είναι ανεξάρτητη. παλιό και τετριμμένο αυτό, αλλά εγώ το υποστηρίζω. όπως επίσης και την ανάγκη για αλλαγή παραστάσεων.... όμως, δεν θα επέλεγα να δουλεύω εξοντωτικό ωράριο και να πληρώνω babysitter, αυτό με τίποτα. και τον ιδιωτικό σταθμό που σκέφτομαι, τον σκέφτομαι για την κοινωνικοποίηση και τις δραστηριότητες του παιδιού, εφόσον έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο. ίδωμεν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντέμη, κι εγώ εκπαιδευτικός είμαι, κι ευτυχώς δουλεύω σε εσπερινό σχολείο. Φεύγω από το σπίτι στις πέντε παρά τέταρτο και επιστρέφω κατά τις δέκα, ενώ κάποιες φορές και νωρίτερα, σήμερα, π.χ. γύρισα στις εννιά. Εδώ, βέβαια, είσαι στο σχολείο είτε έχεις μάθημα, είτε όχι. Δικαιούμαι να πηγαίνω μια ώρα πιο αργά ή να φεύγω μια ώρα νωρίτερα λόγω μητρότητας, αλλά δεν το κάνω, γιατί δεν πηγαίνω μόνη μου στο σχολείο, αλλά με άλλους, μια που είναι σε άλλη επαρχία.

Νομίζω ότι το εσπερινό σχολείο είναι το ιδανικό για μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, είναι καλό το απογευματινό ωράριο, όντως! ωραία που σε βολεύει κ μοιράζεσαι κ εσύ φαντάζομαι χρόνο με τον μικρό σου. εγώ είμαι στην ιδιωτική εκπαίδευση, όχι σε δημόσιο σχολείο, κ εργάζομαι 5-6 ώρες κατά μέσο όρο την ημέρα, πάντα απογευμα. γενικότερα, οι συνθήκες είναι πολύ καλές, απλώς με "τρώει" μερικές φορές η διόρθωση, λόγω της φιλολογικής ιδιότητας... :roll: καλά να'μαστε, να εργαζόμαστε κ να ανατρέφουμε τα μικρά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

εγω ειμαι εργαζομενη μανουλα κ μαλιστα τον τελευταιοκαιρο εχω κατι χαζα ωραρια που με κουραζουν πολυ δηλαδη παω κ πρωι κ απογευμα κ σαββατα με ενα ρεπο μεσα στην βδομαδα(παλι καλα)υπαλληλος οτε ειμαι σε καταστημα..

ενα χρονο ειχα αδεια μητροτητας κ απολαυσα το μωρακι μου κ τωρα παλι οποτε ειμαι σπιτι αφηνω κ λιγο στην ακρη τις δουλειες να χορτασω το αγορακι μου..δεν ξερω πραγματικα τι θα διαλεγα αν ειχα δυνατοτητα να διαλεξω ενα 24 ωρο φουλ με το αγγελουδι μου η να δουλευω μαλλον οπως πρωειπε μια κοπελα μια δουλεια με ανθρωπινα ωραρια για να υπαρχει ισσοροπια..

παντως κ οι 2 περιπτωσεις εχουν τα καλα κ τα κακα τους αυτο εχω να πω..υπομονη σε ολες μας εργαζομενες κ μη να σκεφτομαστε εχουμε τα αγγελουδια μας κ αυτο μετραει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα ταυτόχρονα και να είμαστε και καλές σε όλα, άμα δουλεύεις και έχεις και ένα μωρό και έχεις και ένα σπίτι να μαζεύεις κάτι θα μείνει πίσω :(

Εγώ έμεινα σπίτι απο επιλογή, γιατί δεν ήθελα να αφήσω το μωρό μου σε γιαγιάδες. Βέβαια έχω βαρέσει κόκκινο γιατί έχω μάθει να δουλέυω, να δημιουργώ, να έρχομαι σε επαφή καθημερινά με συναδέλφους και πελάτες. Προσωπικά το να κλειστώ σε ένα σπίτι και να το είναι μάνα 24 ώρες το 24ωρο δεν μου ήταν, και δεν μου είναι εύκολο μέχρι και σήμερα 11 μήνες μετα την γέννηση του γιού μου. Αλλά δεν έχω χάσει τίποτα τα πρώτα του λογάκια, τις τούμπες του, τις σκανδαλιές του :D . Είμαι εδώ και τον κυνηγάω και μου αρέσει ...... και όταν κουράζομαι σκέφτομαι πότε θα επιστρέψω στην εργασία μου ;) χιχιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ που δουλεύω ένα χρόνο σχέδόν

κ άφηνα καθημερινά την μικρή με τη γιαγιά της

το μετάνιωσα οικτρά γτ έφτασα να μην αναγνωρίζω το παιδί μου...

δεν ξέρω τελικά τι είναι το καλύτερο...

αν μπορεί η μανούλα να είναι σπίτι

κ να κάνει κ κάτι για την ίδια-ίσως ένα σπορ ή να δουλεύει από το σπίτι για να νιώθει ότι προσφέρει κ εκείνη-

είναι το ιδανικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ που δουλεύω ένα χρόνο σχέδόν

κ άφηνα καθημερινά την μικρή με τη γιαγιά της

το μετάνιωσα οικτρά γτ έφτασα να μην αναγνωρίζω το παιδί μου...

δεν ξέρω τελικά τι είναι το καλύτερο...

αν μπορεί η μανούλα να είναι σπίτι

κ να κάνει κ κάτι για την ίδια-ίσως ένα σπορ ή να δουλεύει από το σπίτι για να νιώθει ότι προσφέρει κ εκείνη-

είναι το ιδανικό...

το έχω δει πολλές φορές .... :cry: Δυστυχώς έτσι γίνεται, αλλά και εγώ που έιμαι σπίτι δεν βρίσκω χρόνο για τίποτα. Προσπαθώ να "μπω" πάλι στο παιχνίδι της εργασίας γιατί είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά ο χρόνος που έχω είναι σχεδόν μηδενικός :cry: .Αν βοηθήσουν λίγο οι γιαγιάδες κάτι μπορεί να γίνει, αλλιως μέχρι να πάει παιδικό θα το παίζω νοικοκυρά :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό είναι να βοηθάει μια γιαγιά

απλά να μην φτάσουμε να μεγαλώνει εκείνη το παιδί

όπως στη δική μου περίπτωση που γυρνάω σπίτι σχεδόν βράδυ...

αν μπορείς να λείπεις για λίγες ώρες είναι το ιδανικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, είναι καλό το απογευματινό ωράριο, όντως! ωραία που σε βολεύει κ μοιράζεσαι κ εσύ φαντάζομαι χρόνο με τον μικρό σου. εγώ είμαι στην ιδιωτική εκπαίδευση, όχι σε δημόσιο σχολείο, κ εργάζομαι 5-6 ώρες κατά μέσο όρο την ημέρα, πάντα απογευμα. γενικότερα, οι συνθήκες είναι πολύ καλές, απλώς με "τρώει" μερικές φορές η διόρθωση, λόγω της φιλολογικής ιδιότητας... :roll: καλά να'μαστε, να εργαζόμαστε κ να ανατρέφουμε τα μικρά μας!

Ομοιοπαθούσα!!!! Δουλεύεις σε φροντιστήριο ή σε ιδιωτικό σχολείο;; Εγώ σε φροντιστήριο και η διόρθωση με έχει τσακίσει γιατί διδάσκω έκθεση :?:?:? Το απογευματινό ωράριο είναι πράγματι καλό τώρα. Τι θα γίνει όμως όταν ο γιος μου πάει σχολείο..ούτε που θέλω να το σκέφτομαι..Πότε θα τον βλέπω :(:( ;;;

Η δικιά μου άποψη για το θέμα είναι η εξής: Δεν θα άντεχα να μη δουλεύω και να είμαι 24 ώρες το 24ωρο μέσα στο σπίτι. Δεν θα άντεχα όμως και να βλέπω το παιδί 2 ώρες την ημέρα..Τι να κάνουμε όμως που οι εποχές είναι δύσκολες και είναι ευχής έργον να δουλεύει και η μαμά και ο μπαμάς σε μια οικογένεια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...