Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!

Έχω πολλές μέρες να μπώ να δω τα νέα σας!Απο την μία οι διακοπές,απο την άλλη η δουλειά χαθήκαμε..

Δεν έχω προλάβει να διαβασω ολα τα νέα σας,βλέπω όμως ότι μιλάτε για κιλά..Ο δικός μου αρχες Αυγουστου (02/08) ήταν 8160γρ κ 68 πόντους απο 3050γρ κ 49 που γεννήθηκε!

Θηλάζουμε ακόμα κ εδώ κ περίπου ένα μήνα τρώμε φρουτάκι(ο γιατρός μου επέμενε στον 6ο να ξεκινησουμε αλλά το ξεκινησαμε νωριτερα λόγω της καταστασης).Όταν ξεκίνησα την δουλειά αρνιόταν πεισματικά για 4 ημέρες να πιει γάλα!Αφού άλλαξα πολλά μπιμπερό κ εκπαιδευτικα ποτηράκια τα καταφέραμε με το μπιμπερό της ΜΑΜ!!Τώρα στο 8ωρο πίνει 300ml γαλα κ τρώει μία φρουτόκρεμα με καρπουζι-πεπόνι-αχλάδι κ ότι άλλο έχω..Τον κρατάει η μαμα μου τώρα και απο 01/09 που επιστρέφει στην δουλειά θα αναλάβει η πεθερά μου!Κάποια στιγμή του ξεκίνησα λαχανικό(δεν έπινε ακόμα πολύ γάλα) πατατούλα με γαλατάκι μου σαν πουρέ αλλά με το που άρχισε να πίνει γάλα του το σταμάτησα..Του άρεσε παρα πολύ! Απο Σεπτέμβρη θα τα ξεκινησουμε κανονικά..Τσάι δεν του έχω δώσει ποτέ γιατί σύμφωνα με τον παιδίατρό μου τα μωρά που θηλάζουν δεν το χρειαζονται,δεν προσφέρει τίποτα παρα μόνο τα ξεδιψάει..Εγώ του προσφέρω το στήθος,πίνει 2 λεπτά κ άυτο ηταν!Τώρα με τις στερεες προσπαθω να του δίνω νεράκι αλλα δεν το πολύ θέλει!

Περίοδο ακόμα δεν έχω κ ελπίζω να μην έχω για πολύ ακόμα!! ;)

Ο πρώτος μου στόχος για τον θηλασμό ήταν οι 6 μήνες αλλά με βλέπω να το πηγαίνω σίγουρα μέχρι τον χρόνο!Κ εγώ ακούω πολλά απο το κοντινο μου περιβαλλον αλλά πραγματικά δεν με απασχολεί καθόλου!Σταμάτησα να το συζητάω κ ησύχασα.

penthesilia καλως ήρθες στην παρέα μας!!Να σου ζήσει το αντράκι σου!!

Πλέον γυρνάει συνέχεια κ κοιμαται μπρούμητα!!Πέρα απο τα δάχτυλα βάζει κ τα πόδια στο στόμα!!Όλη την ώρα λέει "λογάκια" κ τσιρίζει..Όταν μιλάμε θέλει να συμμετέχει κ αυτός στην συζήτηση!

Πιπίλα ακόμα δεν έχει πάρει.προσπαθώ είναι η αλήθεια κάθε μέρα αλλά δεν καταφέρνω τίποτα!Μαλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να τον αφήσω ήσυχο!

Το βάδυ κοιμάται απο τις 21:00.Συνήθως ξυπνάει κατα τις 03:30 τρώει λίγο κ ξανακοιμάται.Πολλές φορές το πάει κ σερί κ ξυπνάει κατα τ 05:30 που εδω κ σχεδόν ένα μήνα (απο τότε που έπιασα δουλειά) ανοίγει τα μάτια γαρίδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας πω επίσης (κάπου διαβασα για τον δημόσιο θηλασμό) πως τον θηλάζω όποτε κ όπου χρειαστεί!Έχω εφοδιαστεί με μπλούζες θηλασμού ή φοράω δύο μπλούζες κ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη κάπου διάβασα για δίαιτα κ 58 κιλα...Για πες μας το μυστικό βρε κορίτσι...Άλλα 7 έχω ακόμα κ δεν τα καταφέρνω!!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαρά βγάλατε δοντάκι????Ουαου!!!Εμείς τίποτα ακόμα!!Άντε κ στα επόμενα χωρίς γκρίνια!!

Αυτα λοιπόν,βρηκα χρόνο σημερα κ πήρα φόρα!Ελπίζω να μπαίνω πιο συχνά απο εδω κ πέρα!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη κάπου διάβασα για δίαιτα κ 58 κιλα...Για πες μας το μυστικό βρε κορίτσι...Άλλα 7 έχω ακόμα κ δεν τα καταφέρνω!!! ;);)

επιστρεψαμε απο διακοπουλες....περασαμε τελεια..θα σας γραψω αναλυτικα αργοτερα....

φιλεναδα μου δεν κανω διαιτα επειδη θελω αλλα πρεπει λογω της αλλεργιας της μικρης.....τρωω κοτοπουλο πατατες μακαρονια ρυζι σε τεραστιες ποσοτητες ψωμι αβερτα(φτιαχνω εγω) μηλο αχλαδι πεπονι κ βερυκοκο....περνω σιδερο κ ασβεστιο βεβαια....απο γαλα ειμαι να ταισω κ αλλο μωρο αμα χρειαστει :lol: εχασα κ αλλα τωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ορίσατε Χρυσανθάκι μου!

Χαίρομαι που περάσατε όμορφα!!

Εχεις κόψει γαλακτομικά δηλαδή λόγω αλλεργίας ε?Αυτά πρέπει να κόψω κ εγώ μάλλον για να χάσω βάρος!Τα γλυκά συγκεκριμένα!! :lol::lol:

Μια εβδομάδα πρόσεχα πολύ την διατροφή μου κ έχασα μόνο 600γρ!!!Κ δεν έφαγα ούτε ένα γλυκό παρ'όλη την λιγούρα!!! :twisted:

Απο γάλα κ εγώ καλά πάω παρόλο που είμαι πλέον στην δουλειά κ λείπω γύρω στις 9 ώρες.Έχει συνηθίσει ο οργανισμός κ παράγει όταν πρέπει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο μένα! >Μπράβο Χρύσα που τα καταφέρνεις με το γαλατάκι

Η μικρή ειναι μες την γκρίνια θέλει στην αγκαλιά !!!Αμαν οι γιαγιάδες , 1 βδομάδα η πεθερά μου δεν πήγε στην δουλειά κ η μικρή εγινε....εχει κ φαγούρα..ουφ./

Εχουμε ενα θεματάκι τις 2 τελευταίες ημέρες, εκει που τρελαινόταν για φρούτο κλείνει το στόμα κ το ριζάλευρο δεν θέλει αλλα κ το βραδινό το γάλα εκει που ετρωγε 210 τρώει 100 με το ζόρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα βλεπω γλυκα κ λεω θελω να φαω.....5,5 δεν εχω φαει καθολου....αμα κανω μηλοπιτα εγω καλως....θελω να φαω προφιτερολ τρουφακια παγωτο σοκολατα-chily μετα να πεσω στην φετα κ εν συνεχεια μοσχαρι λεμονατο κ μπριζολα στα καρβουνα κ να κατσω να τσικνιστω......πειναω.....κρεπα βαφλα.....αχ δεν μπορω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

5,5μηνες εννοω....

χρυσα εγω οταν ειμαι δουλεια ποναει το στηθος μου κ λειπω μονο 6ωρες....οταν επιστρεφω τρεχει κ βγαζω κ αποθηκευω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο μένα! >Μπράβο Χρύσα που τα καταφέρνεις με το γαλατάκι

Η μικρή ειναι μες την γκρίνια θέλει στην αγκαλιά !!!Αμαν οι γιαγιάδες , 1 βδομάδα η πεθερά μου δεν πήγε στην δουλειά κ η μικρή εγινε....εχει κ φαγούρα..ουφ./

Εχουμε ενα θεματάκι τις 2 τελευταίες ημέρες, εκει που τρελαινόταν για φρούτο κλείνει το στόμα κ το ριζάλευρο δεν θέλει αλλα κ το βραδινό το γάλα εκει που ετρωγε 210 τρώει 100 με το ζόρι

Καλησπέρα Χριστινάκι!

Μήπως περνάτε άλματάκι?Εμείς περάσαμε ένα την προηγουμενη εβδομάδα κ ήταν ζόρικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα βλεπω γλυκα κ λεω θελω να φαω.....5,5 δεν εχω φαει καθολου....αμα κανω μηλοπιτα εγω καλως....θελω να φαω προφιτερολ τρουφακια παγωτο σοκολατα-chily μετα να πεσω στην φετα κ εν συνεχεια μοσχαρι λεμονατο κ μπριζολα στα καρβουνα κ να κατσω να τσικνιστω......πειναω.....κρεπα βαφλα.....αχ δεν μπορω....

Yπομονή,είναι για καλό σκοπο!!!

5,5μηνες εννοω....

χρυσα εγω οταν ειμαι δουλεια ποναει το στηθος μου κ λειπω μονο 6ωρες....οταν επιστρεφω τρεχει κ βγαζω κ αποθηκευω....

Κ εμένα τις πρώτες μέρες πονούσε αρκετά κ αναγκαστικά έβγαζα,τώρα έχει ρυθμιστεί η παραγωγή κ απλά νιωθω που κ που τσιμπηματάκια!Δεν γεμίζει τόσο πολύ,μετο που πάω σπίτι απο το ένα ταίζω τον μικρό κ απο το άλλο αντλώ.Σαββατοκύριακο θηλάζω κανονικά κ το πρωί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα θα φαω μπιφτεκια κοτοπουλο

μιαμμμμ,πεντανόστιμο!!Κ εγώ τα προτιμώ είναι η αλήθεια!Εγώ σήμερα θα φάω ψητή τσιπούρα με σαλάτα! ;) Θα προσέχω ακόμα πιο πολύ απο εδώ κ πέρα!Σε ένα μήνα πρέπει να χάσω 5-7 κιλά!! :roll: Άντε να δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω μπιφτέκια θα φάω αλλα με μοσχαρι κ χοιρινό,δεν λεει να χασω τπτ κ ας περιόρισα οσο μπορούσα το φαι

Οταν λες αλμα Χρύσα τι εννοείς? γιατι δεν τρωει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την προηγουμενη εβδομάδα κ ο δικός μου ήταν πολύ γκρινιάρης!Την μια μέρα έκανε σαν τρελλός,ειχε κυριολεκτικά κρεμαστει στο στήθος κ την άλλη μέρα μου έκανε κατι σαν απεργία,δεν ηθελε να φάει με τίποτα.Ειχε πολύ γκρίνια κ δεν μπορούσα να τον ηρεμίσω!Είδα πως η εβδομαδα που διανυαμε ήταν εβδομάδα άλματος.Τώρα έχει συνέλθει πλήρως κ τρώει κανονικά.

Μήπως της άλλαξες γάλα κ δεν της αρέσει η γευση?

Δοκίμασε να της δώσεις κάτι άλλο σε συννενόηση με τον παιδίατρό σου βέβαια.Εγώ του αλλάζω συνέχεια τα φρουτάκια της κρέμας του για να μην τα βαριέται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι το γάλα δεν της το πείραξα καναμε πολύ κόπο να το βρούμε κ δεν δοκιμάζω αλλα!Με τα φρουτάκια τι δίνεις? Μήλο βάζω ελάχιστα κ μπανάνα καθόλου για την δυσκοιλιότητα βάζω αχλάδι καρπουζι κ πεπονι .ελπίζω να περάσει γρήγορα γιατι ειναι γατζωμένη επάνω μου στην κυριολεξία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα μου κ εγω τα ιδια του δινω σχεδον.Καρπουζι,πεπονι,αχλαδι,βανιλια,μπανανα,σταφυλι δοκιμασαμε μεχρι στιγμης.Το επομενο φρουτακι λεω να ειναι το μηλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Κορινάκι θα περιμένουμε τα νέα σας!!

Εμβολιάκι ε?Ελπίζω να μην πονέσει πολύ ο μικρούλης σου!

Κ εμείς απο εβδομάδα θα πάμε για το τελευταίο εμβόλιο της χρονιάς!Απο του χρόνου τον Απρίλη μετά πάλι!!

Αύριο κλείνουμε τον 6ο!!!!Πώς πέρασε έτσι ο καιρός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρίσαμε! Πόνεσε το ζουζούνι...τραντάχτηκε όταν του το έκανε. ΕΝ τω μεταξύ κοιμόταν όταν φτάσαμε κ στράβωσε όταν ξύονησε. Αρχίσαμε κ να τον γδύνουμε κ τα πήρα ο μικρός κ να είναι μέσα στη φωνή κ το κλάμα.

Τα νέα μας είναι καταπληκτικά!!! Πήρε πάααλι αρκετό βάρος,1420 γραμμάρια μέσα σε 1.5 μήνα. Εϊναι τώρα 9230 και 69 εκατοστά.

Θα πάμε σε 20 μέρες πάλι για να βρούμε τη σειρά μας με τις επαναληπτικές δόσεις(μια εμείς διακοπές, μια ο γιατρός, λίγο αργησαμε να πάμε αυτή τη φορά) και τότε θα συζητήσουμε και για κρεμούλες που είτε θα τις ξεκινήσει τότε ή προς το τέλος του επόμενου μήνα. Το αφήνει στη δική μου ευχέρεια.

Του συζήτησα για το καρότσι και μου παραξενεύτηκε. Κάτι του έκανε εκεί, μου είπε πως δεν βλέπει να έχω αντικοινωνικό παιδί, ώστε να δικαιολογείται. Με ρώτησε αν τον είχα πιέσει ποτέ στη βόλτα να μείνει στο καρότσι ενώ έκλαιγε(του το είχε κάνει η προγιαγιά του γαμώ το) και ίσως το δικαιολογεί αυτό. Μου είπε 2-3 συμβουλές για τη βόλτα και βλέπουμε πως θα πάει.

Τέλειος ο μικρός! Τζουτζούκος, καλά αναπτυγμένος και ευτυχισμένο παιδάκι. Μου είπε συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνω μαζί του και εγώ φούσκωνα σαν παγόνι!!! :lol::lol:

Πάω να διαβάσω τα νλεα σας μέχρι να ξυπνήσει κ αν προλάβω να σας απαντήσω κιόλας. Μάααακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πλάκα κάνεις!!!9230???

Ο δικός μου ηταν 5 μηνων 8160γρ κ όλοι μου λέγανε ότι ηταν πολύ ανεπτυγμένος!Πόσα κιλά γεννήθηκε?

Μπραβο σας..φτου φτου να μην τον ματιάξω!!

Αυτο με το καρότσι εμας δεν κρατησε πολύ,τώρα πολλές φορές τον βαζω κ μέσα στο σπίτι για να κάθεται!!Του αρέσει πολύ να παίζει με ένα παιχνίδι που του έχω εκεί.Μήπως να έπαιρνες κανενα καινούριο παιχνιδάκι?Αυτο που εχω γυρναει γύρω γυρω απο το καρότσι κ κρεμονται διαφορα μασητικα κ ζωάκια με κουδουνίστρες!Τα τραβαει κ τα βαζει στο στόμα..Ασχολείται πολύ ώρα κ δεν γκρινιάζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ρε κουκλες.Να μαι και εγω,επανηλθα με θεματακι που εχω αναρτησει για το θηλασμο,αντε παλι γκρινια μαμα και γιος,τι να πω!!Σας διαβαζω καθε μερα αλλα συνηθως τα ψυχολογικα μου δεν την παλευουν ολο αυτον τον καιρο και απλα μαθαινα για εσας χωρις να γραφω τα δικα μου.Διακοπες δεν πηγαμε γιατι no money-no honey!!!!ειχαμε κανει και μετακομιση και ανακαινιση αυτον τον καιρο και...δυσκολα τα πραγματα.Χθες κανονισε ο αντρας μου ταξιδακι Γερμανια το Νοεμβρη στα πεθερικα μου και λιγο ανεβηκα!!!Μονο το πιτσιρικι με προβληματιζει με το αεροπλανο,θα δουμε ομως.

Ρε Κορινακι δοκιμασατε στο καροτσι να του βαλετε το καθισματακι που κοιταει προς τα εσενα?Εμενα προσαρμοστηκε πολυ καλα με αυτον τον τροπο,και τωρα καθεται και κανονικα προς τα εμπρος(δε χωραει και αλλιως ο μπομπος!!!).Εγω παρασκευη εχω παιδιατρο και εμβολιο.Εχει που εχει του κοσμου τη γκρινια...ε ρε γλεντια με το εμβολιο που με περιμενουν!!!Ελπιζω να μου ξεκινησει και εμενα σιγα σιγα στερεες,ανυπομονω να δωσω φαγακι στο ανθρωπακι!!!Περναει ο καιρος και δεν το καταλαβαινουμε,ειδικα οταν τα προβληματα ειναι πολλα και μας απορροφουν ολη την ενεργεια και τη διαθεση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς το κορίτσι!

Είναι καλύτερα ο μικρός ή συνεχίζει στα ίδια?Τρώει κανονικά?

Για το ταξίδι μην αγχώνεσαι αφου τον θηλάζεις δεν θα έχεις πρόβλημα!!Κ εμεις θα ανεβούμε σε αεροπλάνο τον Νοέμβρη κ μια φιλη μου μου ειπε να τον θηλάσω στην απογειωση αλλα κ στην προσγείωση.Ελπίζω να μας αφήσουν!βεβαια εμεις μέχρι Αθηνα θα πάμε,ειναι μικρό το ταξίδι!Αν θα πάτε τελη Νοέμβρη θα προλάβω να σου πω την εμπειρία μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tα ιδια Χρυσα μου ο μικρος, κλαιω και οδυρομαι σε καθε θηλασμο.Το Νοεμβρη μαλλον θα τον εχω κοψει το θηλασμο οποτε μαλλον θα πρεπει να το ταιζω με μπιμπερο,το εχω ακουσει και εγω για την απογειωση και την προσγειωση.Θ μας πει και ο γιατρος και θα σου πω τι μου ειπε.Εγω 8/11 ταξιδευω,να μου πεις την εμπειρια γιατι πολυ το φοβαμαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...