Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ πιπίλα δεν του δίνω.1-2 φορές η πεθερά μου του έδωσε, την ψευτοπήρε, έκανε κάτι νάζια ότι θέλει να κάνει εμετό, μετά του άρεσε...ούτε ο ίδιος δεν ήξερε. Ωστόσο δεν του δίνω.Να πω την αλήθεια μου δεν την θέλω καθόλου. Πιπιλάει όλη τη γροθιά αλλά μου είπε η μαία αυτό να μη με ανησυχεί.Μόνο αν δω ότι βάζει το ένα δαχτυλάκι να τον πιέσω για πιπίλα(για τους λόγους που είπατε κ εσείς). Τώρα έτσι κ αλλιώς είναι στη φάση που τα πάντα τα βάζουν στο στοματάκι τους, γνωρίζουν έτσι τον κόσμο.

Επίσης, αφού δεν ζητάει κάτι να πιπιλάει για να κοιμηθεί, μου είπε ότι ακόμα δε είνα θέμα.

Μωρέ, δεν την θέλω με τίποτα.

Τελευταία δεν είμαι πολύ στα καλά ,μου. Τα νεύρα μου κορίτσια..κρόσια κ λίγα λέω!!!Θελω βολτούλα, αλλά το μωρό δεν κάθεται με τίποτα στο καρότσι και με αυτή τη ζέστη δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω κιόλας.

Είναι κ ο άντρας μου σπίτι κ δεν κάτι τίποτα!Όλη μέρα υπολογιστή!Μου την έχει βιδώσει!!!!Άντε να έρθει ο Αύγουστος να ξαναπάει δουλειά να στρώσουμε!

Σας αφήνω..κλαίει ο ζουζουνάκος μου!!! Μακιάαα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Πήγαμε χθες για τα εμβολιάκια μας (Το κακό είναι οτι μου ανέβασε λίγο πυρετούλι λόγω εμβολίων και είναι σαν το κοτοπουλάκι το καημενάκι μου από χθες το βράδυ. :cry: ) και μας βρήκε σε εξαιρετική φόρμα! :D Είμαστε 64εκ και 6.100γρ. Απ'όταν γεννήθηκε 500γρ περίπου παίρνει κάθε μήνα... στης αρχή είχα αγχωθεί γιατί ξέρω ότι το 1ο 3μηνο παίρνουν γύρω στα 800γρ ανά μήνα αλλά τελικά εμείς λόγω αλλεργίας κρατάμε την σιλουέτα μας! Με τούτα και με εκείνα έχασα και εγώ 5 κιλάκια με την διατροφή που κάνω για τον μπέμπη και έπεται συνέχεια!

Μια βδομάδα πριν γίνει ο μπουμπούκος μου 3 μηνών άρχισε να γυρίζει στο πλάι, μια βδομάδα μετά τον 3ο άρχισε να γυρίζει μπρούμυτα και εδώ και 3-4 μέρες γυρνάει και ανάσκελα! Απλώνει τα χεράκια του και πιάνει αντικείμενα και εννοείται όλα τα βάζει στο στόμα! Τώρα θα αρχίσουμε και επίσημα με την έγκριση της παιδιάτρου να καθόμαστε! Θα ανεβάσω από την αποθήκη το πάρκο αύριο

Πιπίλα εμένα έπιασε με κόπο βέβαια και μόνο της avent, και το καλό είναι οτι την θέλει όποτε θέλω και εγώ να την πιπιλίζει, δηλαδή όταν έχει λίγη γκρίνια και όταν θέλει να κοιμηθεί. Όταν αποκοιμηθεί την φτύνει.

Αποστειρώνετε μπουκάλια και πιπίλες ακόμα; Υποτίθεται πως όταν αρχίσουν να βάζουν τα χεράκια και παιχνίδια στο στόμα την σταματάμε την αποστείρωση γιατί δεν έχει πλέον νόημα. Πιπίλα δεν αποστείρωσα ποτέ. Μόνο καλό πλύσιμο όταν πέσει στο πάτωμα. Αν πέσει εκτός σπιτιού τότε την βράζω κιόλας. Απλά ξέρω πως η αποστείρωση κρατάει υπό κάποιες συνθήκες. Όπως και τα μπιμπερό όταν τα πλύνεις και τα αποστειρώσεις πρέπει να μπουν κατευθείαν στο ψυγείο γιατί αλλιώς δεν κρατάει η αποστείρωση. Οπότε ποιο το νόημα της αποστειρωμένης πιπίλας αφού την πιπιλάει για λίγο, την αφήνει και μετά την ξαναπιάνει;

Κορινάκι μου δεν μπορεί να κρατήσει για λίγο ο άντρας σου το μωρό; Έστω μια ωρίτσα να πας για ένα γρήγορο καφεδάκι με μια φίλη; Καλό είναι να μην νιώθεις πιεσμένη και εγκλωβισμένη γιατί μπορεί να ζοριστείς και να έχεις ξεσπάσματα.... την είχα πατήσει έτσι στον μεγάλο μου γιο.... αλλά ευτυχώς βοήθησε πολύ ο άντρας μου και η μαμά μου και όλα καλά!

Μάρσιπο έχω και εγώ σλινγκ αλλά με βόλεψε μέχρι πριν ένα μήνα. Του άρεσε πολύ και ηρεμούσε κατευθείαν οταν έμπαινε. Αλλά τώρα με τις ζέστες δεν τολμώ να τον βάλω...θα εκραγούμε και οι 2! Έχω και ένα απλό του εμπορίου που δεν είμαστε τόοοσο κολλητά αλλά δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα.

Μπανάκια στη θάλασσα τους κάνετε; Εμένα του αρέσει πολύ! Πλατσουρίζει χέρια πόδια και γελάει συνέχεια! Είναι και κουτσομπόλης και κατασκοπεύει τις γειτονικές παρέες!

Τώρα με τις ζέστες βάζω και τα 2 μου πιτσιρίκια σε μια φουσκωτή πισίνα στην βεράντα και παίζουν πολύ ωραία!!!

Έχετε μιλήσει με παιδίατρο για στερεές τροφές; Εμείς τέλος Αυγούστου, δηλαδή 5μισι μηνών, ξεκινάμε φρούτα. Το κακό είναι οτι τα καλοκαιρινά φρούτα απαγορεύονται για αρχή και πρέπει να του βάλω τα ξενέρωτα για την εποχή μήλο-αχλάδι-μπανάνα. Ένα μήνα μετά θα μπορώ να δώσω και καλοκαιρινά φρούτα (αρκεί να μην τον πειράξει κάποιο) αλλά ως τότε θα έχουν τελειώσει καρπούζια - πεπόνια. :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariloo σε αφήνει ο παιδίατρος να κάνει μπανάκι στη θάλασσα? Εμάς τον Αυγουστο μας είπε τώρα μόνο πλατσούρισμα τα ποδαράκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariloo μου απο τότε που μετακομίσαμε οι φίλες μου είναι κάπως μακρυά...άσε... Σήμερα θα πάμε στο χωριό μου, στη μαμά μου. Είναι τα 6μηνα του παππού μου κ έτσι είπαμε να πάμε απο σήμερα κ να μείνουμε μέχρι Δευτέρα απόγευμα. Μου είπε η μητέρα μου πως θα μου κρατήσει καμια ωρίτσα τον μικρό να πάω να πιω ένα καφεδάκι ή με τον άντρα μου ή με καμια παλιά συμμαθήτρια μου. Η αλήθεια είναι πως νιώθω λίγο περίεργα να τον αφήσω, αλλά καλό θα κάνει κστους 2 μας.

Τρίτη έχουμε το 2ο εμβολιάκι μας. 9 το πρωί! Μετά ο μπόμπος έχει να πάει για...ψώνια!!! Μεγάλωσε κ δεν του κάνουν τα εσωρουχάκια του!!!αχαχαχ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο εμενα!

Κορίνα κ εγώ δεν ήθελα να του δίνω πιπίλα στην αρχή αλλά τώρα όταν νυσταζει τρωει τα χέρια του συνέχεια κ πολλές φορές τα βαζει αρκετά μεσα κ αναγουλιάζει.Μου εχει κάνει κ εμετό μια φορά.Θέλω έστω για λίγο να μπορεί να την παίρνει ίσα ίσα να κοιμηθεί!Δυστυχώς όμως δεν τα καταφέρνω!

μαριλού μου κ εμενα μου έκανε στο πρώτο εμβόλιο πυρετό!Ευτυχως τώρα που ηταν το επαναληπτικό του δεν μου ξαναέκανε!Κ εμενα ο δικός μου στριφογυρνάει συνέχεια κ έχει γίνει επικύνδυνος!Αποστείρωση κάνω μόνο στο θήλαστρο κ το μπουκαλακι που χρησιμοποιώ για την συλλογή!Α κ στις πιπίλες παρόλο που δεν τις παιρνει..χαχα

Σημερα παρήγγειλα κ αλλον μαρσιπο σε ποιο ανοιχτα χρώματα κ σε πιο δροσερό ύφασμα,μου έχουν δεθει τα χερια τώρα που δεν τον χρησιμοποιώ!Ελπίζω να μας βολέψει ο καινούριος!

Μπανάκι δυστυχως δεν προλάβαμε να κάνουμε,μόνο τα ποδαράκια του ειχα βαλει μέσα μερι την μεσουλα σχεδόν κ τρλάθηκε!!Ανυπομονώ αυριο που θα πάμε να τον βαλω ολόκληρο μέσα!Πάντως του αρεσε πάρα πολύ!

Όπως είχα ξαναπει επειδη θα γυρίσω στην δουλειά 2-3 μερες αφου θα εχουμε κλείσει τον 5ο ξεκινάμε τα φρουτ'ακια μας!Εμενα ο παιδιατρος μου πρότεινε καλοκαιρινά φρουτακια κ θα ξεκινησουμε ή με καρπούζι ή με πεπόνι αναλογα τί θα έχω εκείνη την ημέρα!

Ο δικός μου έχει 2-3 μερες δεν θελει ξαπλωμένος,προσπαθει να σηκωθεί για να καθίσει,πότε περίπου αρχίζουν να καθονται?

Μαριλού στην πισινούλα πως τον έχεις τον μικρό?ήθελα κ εγω να πάρω για το σπίτι αλλά δεν ξέρω αν θα μας βολέψει φέτος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Γύρισα! Είχαμε πάει με τον αντρα μου κ την μικρή μινι διακοπούλες μιας κ έχει τώρα την άδεια του, πήγαμε βέβαια σε ξενοδοχείο φίλης αλλα βγήκαμε λίγο απο το πρόγραμμά μας ,τώρα ελπίζω να το ανακτήσουμε γρήγορα.

Να κάτσουμε δεν μας αφήνει ο γιατρός πριν κλείσει τον 5ο μήνα τώρα 45 μοίρες κλίση να έχει η μεσούλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ti κάνετε κοριτσάκια κ μπεμπουλίνια;;;

Εμείς πήγαμε λίγο...τσάρκες! Λίγες μέρες στη μαμά μου, λίγες στην πεθερά! Ξεκουραστήκαμε λιγάκι και ο μικρός χόρτασε παιχνίδι! αχαχα! Να τον δείτε πως ''έπαιζε'' με την αδελφή μου κ τον ανηψιό μου! Άκουγε τον πιτσιρικο να μιλάει κ σταμάταγε τον θηλασμό, κοίταζε γύρω γύρω κ άρχιζε τα χαχανητα!

Τα νέα μας πολλά! Κάναμε το δεύτερο εμβολιάκι μας κ ενώ ο γιατρός μας είπε πως συνήθως δεν τους κάνει πυρετό, εμείς κάναμε... Κ λίιιγη γκρίνια, ως εκεί. Η πλάκα ήταν ότι πριν του κάνει το εμβόλιο, μου λέει ο γιατρός να ετοιμαστώ για να τον πάρω γιατί αυτό πονάει αρκετά κ όλα κλαίνε για ώρα. Ε ο δικός μου μια που ξεκίνησε κ με το που τον πήρα σταμάτησε κ άρχισε τα γέλια. Ο γιατρός έπαθε!

Η ανάπτυξη του κούκλου;;;Είναι ένα...τεράστιο μωρό! 65 εκ κ 7.810 κιλα! Πήρε 6 πόντους κ 1300γρ.σε ένα μήνα!!!! Στο ύψος είναι ακριβώς πάνω στην καμπύλη κ στο βάρος την έχει ξεπεράσει!!! :lol::lol: Ο χοντρούλης μας!!!

Εμένα μου περάσαν τα νευράκια!!!Επιτέλους γιατί δεν με άντεχα! Η πλάτη μου πονάει αρκετά, λογικα΄απο το βάρος, αλλά κάνω υπομονή. Λέω να αρχίσω να κάνω καμια ασκησούλα για ενδυνάμωση του σκελετού.Με άλλα λόγια αυτό που μου ζητάει απο τα 15μου ο ορθοπεδικός. Κ τον άκουσααα...

Και 2 κατορθώματα για το τέλος! 1ο, σήμερα επιτέλους μπήκε στο καρότσι κ κάθισε αρκετούτσικα!!! ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΒΟΛΤΕΣ Κ ΕΜΕΙΣ!

2ο, εδώ κ μια βδομάδα περίπου μασ κρατάει τα χεράκια κ χωρίς να τον βοηθάμε σηκώνεται στον ποποπίκο του. Δνε τον αφήνω ακόμα να κάθεται, αν κ θέλει. Μόνο αυτή την...ασκησούλα του κάνω. Μου είπαν πως δεν πειράζει, αντιθέτως τον βοηθά να δυναμώσει ώστε να αρχίσει να κάθεται!

Αυτά τα λίγα!!! Εσείς τι κάνετε κουκλίτσες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλες!εχω πολυ καιρο να μπω!τρεχω με τα δυο ζουζουνακια μου !η δικια μου γεννηθηκε 4100 και ειχα μια πολυ καλη και ευκολη γεννα.με το θηλασμο τα εχουμε καταφερει τελεια.το βραδακι κοιμαται μεχρι και 7 ωρες το πολυ,δεν εχει κολικους,απλα ειναι λιγο παραπονιαρα και θελει ολο αγκαλιτσες.φυσικο βεβαια αλλα αδυνατον οταν εχεις και αλλο ενα που ειναι μωρο ακομα!αυτα τα νεακια μας σαββατο δειλα δειλα φευγουμε και παμε ευοια στο εξοχικο μας μπας και μας τα κρατανε λιγο οι γονεις μου να κανουμε καμια βουτια με την ησυχια μας.

εσεις τι νεα ολες καλα,τα μωρουλια σας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσάκια ο μικρός σήμερα μου κάνει στροφούλα στο σωματάκι του. Δεν γυρίζει τελείως μπρούμυτα αλλα τα καταφέρνει!

Δοκιμάσαμε να του δώσουμε με μπιμπερό το γάλα μου και δεν το δέχεται με τίποτα. ΈΛγα για να τον άφηνα στην πεθερά μου για λίγες ώρες μπας κ έκανα κ κανα μπανάκι στη θάλασσα! Κ πήρα κ την θηλή της Medela, την Calma.Δεν πειράζει! Δεν τον πιέζω.. Τζάμπα όμως τα λεφτά για θήλαστρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

Εμεις εδω κ δυο τρεις μέρες δεν κοιμόμαστε τα βράδια :( κοριτσια δεν αντέχετε ουτε νεογέννητη δεν μου τα έκανε αυτα, σήμερα κοιμήθηκε συνεχόμενα απο τις 11-01 και απο τις 2-4 όλο σβούρες ελπίζω να είναι παροδικό απο τις ζέστες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

χριστινακι θα ηρεμησει....μηπως σου κοιμηθηκε πολυ την ημερα?εμενα αμα κοιμηθει την ημερα πολυ το βραδυ εχουμε ξενυχτια.... :lol: γενικα κ ο γιος μου το ιδιο ηταν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο εμάς..

Κ εμεις μεγαλώνουμε κ ζωηρεύουμε,όλη την ώρα γυρνάει σβούρες,δεν μπορώ να τον αφήσω απο τα ματια μου λεπτο.Κάνουμε τα μπανάκια μας τα Σαββατοκύριακα κ τρελαίνεται!Του αρέσει πολύ η θάλασσα..

Τα βραδυα κ εμεις ξυπνάμε όχι όμως όπως πριν,αλλες φορές θα ξυπνήσει μόνο μία φορά κ άλλες 3!Τρωει 2-3 λεπτά κ ξανακοιμάται.Πολλές φορές ξυπναει γιατί έχει γυρίσει μπρούμητα κ δεν μπορεί να βγ'αλει το χεράκι του..

Με την πιπίλα τελικά δεν τα καταφέραμε,δεν την θέλει με τίποτα!Το πήρα απόφαση πλέον κ δεν δίνω άλλα λεφτά για πιπίλες!Ας μην την πάρει καθόλου!!

Κορίνα μου ξαναδοκίμασε κ να δεις που θα το πάρει το calma!Εμενα μόνο αυτό παίρνει!Καλό θα είναι να φυγεις απο το δωμάτιο όταν το προσπαθησει κάποιος..1-2 θα τα καταφέρετε!

Εμείς σε 2 εβδομάδες θα ξεκινησουμε το φρουτακι μας λόγω του ότι επιστρεφω στην δουλειά.Πήγα πήρα κουταλάκια,πιατάκια κ εκπαιδευτικό ποτηράκι για νερό..Ανυπομονώ να δω την αντίδρασή του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Χρύσα πήρες οδηγίες για τα φρούτα? Με τι σειρά ξεκινάτε?Εγω θα πάω στις 2 Αυγούστου για εμβόλιο κ θα μας πει

Απο σβούρε άλλο τπτ σηκώνει τώρα κ ψηλά τον ποπουδάκο της προσπαθει να μπουσουλίσει :D πολύ πλάκα έχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Χριστινάκι μου ξεκινάμε με φρούτα εποχής!!

κανονικά έπρεπε να τον ξεκινήσω λίγο αργότερα οπότε δεν μου έδωσε κ πολλές οδηγίες ο παιδίατρος..Αγχώθηκα όμως λίγο με την δουλειά κ ξεκίνησα νωρίτερα για να έχει ένα κανονικό γεύμα φρουτων μέχρι τότε!Απο την Παρασκευή τρώμε στις 10:00 πμ λίγο καρπουζάκι.Την πρώτη μέρα του έδωσα 2 κουταλίτσες,εχθες του έδωσα 4 κ σήμερα τον άφησα να φάει όσο ήθελε!Απ'ότι κατάλαβα του άρεσε πολύ,το έτρωγε με ευχαρίστηση!Του έδωσα κ 2-3 σταγονίτσες νεράκι..Μετά το φρουτάκι άφηνα να περάσει καμια ωρίτσα κ τον θηλαζα..Αύριο μεθαύριο θα βαλουμε πεπονάκι κ μετά αναλογως με το τί φρούτο φρέσκο θα βρω...Όπου να'ναι θα βγουν τα αχλαδάκια που έχει ο μπαμπάς μου κ θα τα βάλω κ αυτά στην φρουτόκρεμα..(Μέχρι στιγμης τρώμε φρουτα παραγωγής μας..)

Μετά νομίζω απο 2-3 εβδομάδες θα ξεκινήσουμε τα λαχανικά σαν δεύτερο γεύμα..Κ εμείς αρχές Αυγουστου θα πάμε για το εμβόλιο κ θα πάρω οδηγίες για την συνέχεια καθώς κ για τις αντλήσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας τι κανετε?εμεις καλα

χρυσα αρχισατε φρουτακι?εμεις μολις ξεκινησαμε την σινλακ ειναι μια κρεμα για τα παιδια με αλλαργιες(δεν περιεχει γαλα κ γλουτενη)....της αρεσει πολυ....την πεμπτη εφαγει2 κουταλιτσες την επομενη 4 σημερα θα της κανω 30γραμμ...ελπιζω να μην την πειραξει γιατι οταν λειπω της αφηνω 150μλ ανα δυωρο....πινει παρα πολυ γαλα....

την παρασκευη εχουμε εμβολιο κ να δουμε κ τι αλλο θα φαμε.....

κορινα απο δικη μου εμπειρια που εκανα 3,5μηνες να μαθει το μπιμπερο απλα θελει απολυτη ηρεμια κ οχι αγχος....εγω εμαθα κ τα δυο παιδια μου τι μπιμπερο...δεν δεχονταν κανενα....ουτε αγκαλια δεν πηγαιναν :lol: ..με ηρεμια καθε μερα εβαζα λιγο γαλατακι στο μπιμπερο κ της τραγουδουσα....επαιζε αρκετη ωρα με την θηλη....σε εμενα το επινα στον μπαμπατης με τιποτα....ξεκινησα να της το δινω εγω κ την εδινα στον μπαμπα της σιγα σιγα...ετσι συνδιασε κ τον μπαμπακα με το μπιμπερο...σημερα πρωτη φορα εβαλα την μαμα μου να της δωσει το μπιμπερο....δυσκολευτηκε γιατι η μπεμπα 6 μηνων πια την κοιτουσε παραξενα,....σου λεει που ειναι ο μπαμπας το μπιμπερο ειναι του μπαμπα τι θελει η κυρια εδω....αλλα της το εδωσα πρωτα εγω κ μετα την εβαλα στην αγκαλια της....το ηπιε αλλα της ηταν πολυ περιεργο.....μετα την εβαλα κ στο στηθος :lol:

τον γιο μου τον εμαθα εγω καναμε 3μηνες ηταν 9 μηνων (ενω ετρωγε κ φαγητο το στηθος ηταν η λατρεια του....νερο δεν επινε στο μπουκαλι με καλαμακι ή με κουταλι),γινοταν χαμος δεν επινε με τιποτα...ο παιδιατρος μου ειπε αστον με καποιον αλλο για να μην σε μυριζει....για μενα ηταν μεγαλη βλακεια....εκλαιγε κ σφραγισε το στομα του εβαλα την αδελφη μου που την ηξερε καλα αφου ολη μερα ηταν σπιτι, κ εγω πηγα στο αλλο δωματιο....δεν αντεξα να ακουω το μωρο να κλαιει....ειπα αν θελει θα πιει με μενα...θα κανω υπομονη κ θα το μαθει..αν δεν το μαθει εχω υπομονη να του το δωσω κ με κουταλι....δεν υπηρχε περιπτωση να ακουσω το μωρο μου να κλαιει για βλακειες του παιδιατρου....πραγματικα με υπομονη εμαθε το μπιμερο...αργησαμε αλλα μαθαμε...3μηνες...τα μωρα ειναι εξυπνα..δεν γινετε να τα αναστατωνουμε...την μια στηθος κ την αλλη αμεσως μπιμπερο....σιγα σιγα κ χωρις αγχος....

επισης η πιπιλα....κ ναι περνουμε πιπιλα...ο γιος μου δεν πηρε γιατι δεν ασχοληθηκα εγω,ουτε ηθελα γιατι με φοβιζουν....στην μπεμπα εψαξα πολυ κ βρηκα με τα χιλια ζορια μια κ τωρα περνει κ αλλες δυο....εχω χαλασει λευτα σε πιπιλες αλλα αξιζε τον κοπο για σταματησαμε να πιπιλαμε το χερακι μας....ειχα αρχισει να αγχωνομαι οτι θα της μεινει η συνηθεια...αλλα με ηρεμια τα καταφεραμε....

χρυσα πηγα κ πηρα ξανα πιπιλα (πηγα λητω το σαββατο κ πηραμε καθισμα φαγητου) αλλα ξερεις τι παρατηρησα?οτι εχιε 4 διαφορετικες κ ολες μοιαζουν μεταξυ τους......εκανα κ λαθος της πηρα κ ηρθα σπιτι κ ξαναγυρισα κ τις αλλαξα...ευτυχως που δεν τις ανοιξα γιατι ειναι κ ακριβες....αν μπορεσω θα σου βγαλω φωτο να δεις ακριβως πια ειναι...καναμε κ κανα μηνα να τις την μαθω :lol:

γενικα ειναι πολυ αγχωδεις αλλα οτι εχει σχεση με τα παιδια μου προσπαθω να μην δειχνω καθολου το αγχος μου για να μη τα επηρεαζω....προσπαθω ολα με ηρεμια γιατι βλεπω οτι δουλειυει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!Τι κάνετε? Εγω τρέχω για την βάπτιση, βέβαια δεν κλείσαμε ακόμα ημερομηνία μεσα στον Σεπτέμβριο λέμε αλλα επειδή οι περισσοτερες εταιρείες κλείνουν τον Αυγουστο προσπαθώ να τα τακτοποιήσω τώρα.

Αχ κορίτσια, ΤΙ ακριβά ειναι τα φορεματάκια βάπτισης?!!!!και απο μέγεθος τεράστια ΑΜΑΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες με τα νινάκια τους!

Εππιτέλους κατάφερα να μπω να διαβάσω νέα σας και να σας πω και τα δικά μας. Βλέπω λίγο πολύ όλες τα ίδια θεματάκια έχουμε. Εμείς στην τελευταία μας εξέταση ήμασταν 8,2 κιλά και 65 πόντους. Πάνω από όλες τις ανώτερες καμπύλες του βιβλιαρίου. Η παιδίατρος λέει πως εφόσον ξεπερνάει όλες τις καμπύλες (ύψος, βάρος, περίμετρος κεφαλιού) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί η ανάπτυξή του είναι αναλογική. Πίνουμε κάτι λιγότερο από 1 λίτρο γάλα την ημέρα σε 5 γεύματα (3 μπιμπερό, 2 στήθος :cry: ). Ευτυχώς το ζουζουνάκι μου από τότε που έκλεισε 2,5 μηνών κοιμάται σερί 8-10 ώρες την νύχτα οπότε ξεκουράζομαι κι εγώ που δουλεύω τουλάχιστον 10 ώρες τη μέρα. Τα ούλα μας ενοχλούν κι εμάς εδώ και πολύ καιρό και από σάλιο... τίποτ' άλλο!!! Το Σάββατο θα κάνουμε το 5ο μας εμβόλιο και θα ξαναμετρηθούμε.

Χριστινάκι, έχεις απόλυτο δίκιο για το μέγεθος των βαφτιστικών ρούχων. Εμείς που λέγαμε να την κάνουμε την βάφτιση τον Ιούνιο που ο μπέμπης μας ήταν 2,5 είχαμε μεγάλο πρόβλημα αφού τα ρουχαλάκια ξεκινούσαν τα περισσότερα από 12 μηνών. Τελικά δεν προλάβαμε όμως και κλείσαμε για 16 Σεπτεμβρίου.

Αχ κορίτσια...τώρα που άρχισε να γελάει με φωνή και να κάνει και ντροπές έχουμε ξετρελλαθεί. Έχει καταλάβει πως έχει και φωνή τώρα, και άρχισε να δοκιμάζει τα φωνήεντα και τα σύμφωνα. Δόξα το Θεό δεν κλαίει και δεν γκρινιάζει παρά μόνο αν του καθηστερήσουμε το γάλα (στο φαϊ δεν δέχεται εκπτώσεις και καθυστερήσεις). Ακόμα και για τα ούλα του που τον ταλαιπωρούν δεν παραπονιέται παρά μόνο προσπαθεί να βάλει όλη του την μπουνιά μέσα στο στόμα. Όσο για μπιμπερό και πιπίλα ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα...

Σας φιλώ όλες και επλίζω από δω και στο εξής να μπορώ να μπαίνω πιο συχνά για να συζητάμε μαζί τα θέματά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello girls! Χάθηκα! Νιώθω λίγο πτώμα τελευταία, αλλά επανέρχομαι σταδιακά.

Βάφτιση τόσο νωρίς ε; Εμείς για του χρόνου το πάμε.Ακόμα πότε δεν ξέρουμε, γιατί η νονά φεύγει για μεταπτυχιακό εξωτερικό και θα δει πρώτα ποιους μήνες θα έχει διακοπές κ επιστροφή δτην Ελλάδα. Στη χειρότερη Σεπτέμβρη πάντως.

Πόσο κοστίζει η βάφτιση κορίτσια; Αχ, εμείς λογικά θα πρέπει ν ακάνουμε κ γάμο μαζί...Αν βρω όμως παπά να δεχτεί να μας τον βαφτίσει χωρίς να έχουμε κάνει θρησκευτικό γάμο, θα ήταν η καλύτερη μου. Δεν τα μπορω μωρέ αυτά..νυφικά, στέφανα κτλ...Εδώ καλά καλά ούτε τον πολιτικό δεν ήθελα.Αν δεν ήταν τα...γραφειοκρατικά για το μωρό δεν θα τον κάναμε. Είμαι περίεργη;

Λοιπόν, ο μικρός πια κοιμάται κατά τις 9.30-10 και ξυπνάει 5.30 για γαλατάκι. Τα ούλα του αρχίσαν εδω κ καμια βδομάδα να τον τρώνε κ να σκληραίνουν λίγο. Βάζει επίμονα τα δαχτυλάκια κ την μπουνίτσα του. Επιμένω με την πιπίλα,βέβαι, την οοία και έχει αρχίσει και συνηθίζει.Αλλά κάποιες φορές δεν τον προλαβαίνω(όταν είναι στην κούνια του μόνος του ή στο καρότσι του κ εγώ κάνω τις δουλειές μου).

Στο μπανάκι του μας κάνει λούτσα!!!Χτυπάει τα ποδαράκια του τόσο δυνατά!!!

Αχ! Δεν έχουν πολύ πλάκα όταν μιλάνε;;; Τι ''λογάκια'' λένε τα δικά σας;;; Ο μικρός μας, πέρα απο τις κραυγές α-ε-ο, λέει νι, λα(παχύ, σαλονικιώτικο!!!να φταίει που η σύλληψη έγινε στη Χαλκιδική;; :lol: ), αγκου,αγκλού(ναι, εμπλουτίζουμε το αγκού), νε, τα και σήμερα κάτι είπε σαν μπα, αλλά μόνο μια φορά και παίζει να μην άκουσα καλά.

Γελάω τόσο όταν μας μιλάει. Ειδικά όταν μιλάει στα κουδουνιστράκια του. Έχδει αρχίσει και ψευτοτσιρίδες και χαχανίζει δυνατά!

Αχ τρέλα είναι!!!!Πόση αγάπη μπορεί τελικά να αισθανθεί ένας άνθρωπος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαςσ ρωτήσω κάτι ακόμα, Το βράδυ κοιμούνται ήρεμα; Εννοώ, μένουν σε ένα σημείο; Γιατί ο δικός μας όλο σβούρες κάνει. Μέχρι και κάθετα γυρίζει ή βρίσκουμε να έχει γυρίσει με το κεφάλι στα πδια της κούνιας. Και μπρούμυτα. Συνήθως πια, γυριρίζει κ κοιμάται στο πλάι ή μπρούμυτα. Με τον που τον βάζουμε ανάσκελα,τσουκ πάλι γυρίζει!

Η πλάκα είναι ότι στον ξύπνιο του δεν θέλει με τίποτα μπρούμυτα! Του τη σπάει!!!αχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο εμάς!!

Ασε Κορίνα όλο μπρούμυτα θέλει κ η δικιά μας το καλό είναι οτι δεν θέλει πια αγκαλια για να κοιμηθεί την βάζεις στο κρεβάτι γυρνάει τα μούτρα στο στρώμα κ προσπαθεί να κοιμηθεί

Την Πέμπτη θα πάμε στον γιατρό για εμβόλιο :? για να δούμε αυτη την φορά

Έμεις τώρα είμαστε σε φάση που βαριόμαστε γρήγορα μια στο πάρκο την αλλη στην κούνια μετά στο ριλάξ κ πάλι απο την αρχή. ΜΑς κοιτάει κ γελάει δυνατά (ειναι τρέλλα!)

Μην γελάσετε αλλα μας κάνει κ μούτρα αν δεν την δίνουμε σημασία

Αυτα προς το παρόν πάω να ετοιμάσω το φαΐ μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Απο χθες ο μικρός άρχισε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να γυρνάει μπρούμυτα και όταν είναι ξύπνιος!!! :lol::lol:

Κοριτσάκια, όταν γυρνάει στο πλάι ή μπρούμυτα στον ύπνο του να τον αφήνω;Ή να έχω το νου μου ώστε να τον βάζω πάλι ανάσκελα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...