Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΚΑΝΕ ΜΥΤΗ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΩΡΑ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 Νο6


Recommended Posts

Kokona mou den kserw na sou pw leptoimereies gia to klimatistiko giati ti sugkekrimeni agora tin ekane o antras mou...alla sigoura den tha einai to pio oikonomiko giati autos exei kollima me oti pernei na einai A klasi. Pantos uparxoun para polla kai se kales times an to psakseis sto skroutz tha breis polla! Euxaristw gia tis euxes!

Anna mou me ta blastokuttara den exoume apofasisei akoma...sunantisame ton antiproswpo mias etairias ksenis kai mas eksigise polla kai analitika, apla einai panakriba. Meta egw milisa me ena giatro edw pou einai kai filos kai mas eipe an to kanoume na min to kanoume me elliniki etairia giati den einai kala. Diladi h tha plirwsoume polla kai tha to kanoume me kseni etairia, h pou tha ta dwsoume se dimosia trapeza kai oti ginei. Den kserw polu me apasxolei auto to thema kai den mporw na apofasisw.

A nai Nancy to thumamai auto to oneiro!! kai twra stin egkumosini exw dei kai egw tetoia polla apla den ta lew gia na min pareksigithw!! :lol::lol: Les meta to trelokomeio, giati esu den to glutwneis eipame, na allakseis poreia kai na to kaneis kai auto?? :lol::lol:

De se eida akoma, paw na se dw twra xixi!

post-13601-13873939294691_thumb.jpg

post-13601-13873939295733_thumb.jpg

post-13601-13873939296657_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας όμορφες!!!!!!!!!!! Όσες μπόρεσα να δω κούκλες!!!!!

Καταρχήν έχετε όλες χαιρετίσματα απο το Καρολινακι, συναντηθήκαμε το πρωί για καφεδάκι και τα είπαμε. Έχει μια όμορφη στρουμπουλη κοιλιτσα και περιμένει πως και πως να δει τον ποντικουλη της σε λίγες μέρες.

Αριαδνη τέλεια τα νεα απο την μπεμπουλα σου!

Fouskitsa καλώς μας ήρθες και με το καλο να πάρεις αγκαλια το αγοράκι σου, είσαι και εσυ του Ιουλίου βλέπω...

Νανσυ όσοι μας βλέπουν πρώτη φορά αυτο μας λένε ότι μοιάζουμε σαν αδερφια :lol:

Έλενα καλα αποτελέσματα και να χαίρεσαι τον άντρα σου, πάντα ευτυχισμένοι και με το καλο να έρθει η κορούλα σας!!!!!!

Σταυρουλα μου αρέσουν πολυ τα ζωακια στις κουρτίνες, βασικά ότι έχεις παραγγείλει είναι πολυ γουστοζικο.

Αλεκακι να χαίρεσαι την κορούλα σου και να την καμαρωνεις μια ζώη. Όλα τα καλα του κόσμου να έχει.

Νατασσα πάντα ευτυχισμένοι να είστε !!!

Για βλαστοκυταρα και εμείς δεν είχαμε κρατήσει την πρώτη φορά γιατι όπως είπε και η Νανσυ τότε το κόστος ήταν απαγορευτικό και μάλλον δεν θα κράτησω ούτε τώρα.

Φιλακια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκιααα.Καλά δεν είναι να λήψεις από δω μέσα για πάνω από 2 ώρες χάνεις τον μπούσουλα. Σήμερα είχα την κουμπάρα όπως σας είπα παρέα και μετά ήρθε και ο κουμπάρος να μου βάλει τα πόμολα και την σιφινιέρα. Έλενα τελικά θα μου το βάλει το προστατευτικό του είπα ότι το θέλω μόνιμα και το μέτρησε για να μου το βάλει. Τώρα μένει να καθαρίσουμε την κούνια και το στρώμα της κούνιας να έρθει και η κουρτίνα μου να την πλύνω να την βάλω με τα μαγνητάκια να στολίσω την προίκα και να κολλήσω τα αυτοκόλλητα. Καλά τελικά οι δουλειές δεν τελειώνουν με τίποτα. Από βδομάδα θα ετοιμάσω και την βαλίτσα. Από χτες υποφέρω πολύ δεν μπορώ να κάτσω γιατί πονάω. Έχουν πρηστεί οι αιμορροΐδες μου και πονάω μόνο ξάπλα ανακουφίζομαι.

Αλεξανδρούκο να χαίρεσαι τη γλυκούλα σου. Έλενα να χαίρεσαι τον άντρα σου και με το καλό η μπουμπού. Νατάσα να ζήσετε ευτυχισμένοι και υγιείς μαζί με το μωράκι σας.

Νάνσυ εδώ έχει όλα τα μαγνητάκια http://www.etsy.com/shop/SwagMags και να ξέρεις μπορείς να ζητήσεις να σου αλλάξουν χρώμα και στο μαγνητάκι αλλά και στην κορδελίτσα. Οι φωτογραφίες είναι δείγματα που έχει φτιάξει η κοπέλα μόνη της. Francesca την λένε. Όμως υπολόγισε και κανένα 15νθήμερο να τα λάβεις ειδικά αν κάνεις αλλαγές. Είναι πολύ καλή και ανταποκρίνεται γρήγορα στα email. Επίσης, από μόνη της μου είπε ότι είχε υπολογίσει παραπάνω μεταφορικά και μου έκανε αμέσως την διαφορά επιστροφή χρημάτων στην κάρτα μου. Το ξέρω γιατί μου ήρθε και email από το paypal.

Δεν θυμάμαι κάτι άλλο τώρα τόσα που διάβασα. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εστε μιας κι εχουμε παρει τα ιδια αυτοκολλητα ,χελπ μι λιγο!

Εμενα ο δικος μου λεει ειναι πολλα και να μην τα βαλουμε ολα κλπ κλπ,ενταξει ετσι κι αλλιως λιγα θα βαλουμε,δεν θα το κανουμε καρναβάλι.

Αλλα δεν εχουμε καταληξει ρε γαμωτο πως να βάψουμε τον τοιχο.Εσεις κανατε το σχεδιο που δειχνει στο κουτι?Ή κατι ασχετο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lia μαζί με το κουτί με τα αυτοκόλλητα είχε και ένα χαρτί που γράφει τους κωδικούς των χρωμάτων. Όμως μου είπε ο μπογιατζής ότι αυτή η μάρκα χρώματα δεν υπάρχει πια και έτσι έπρεπε να δώσω κωδικούς από άλλη εταιρεία. Αυτά που διάλεξα κοίταξα να μοιάζουν λίγο με αυτά στην φωτογραφία με τα ζουγκλοζωάκια. Η εταιρεία είναι η ΒΙΒΕΧΡΩΜ. ΑΝ σου άρεσαν τα χρώματα του τοίχου μου να σου δώσω τους κωδικούς. Αν δεν έχεις δει πως το έβαψα πες μου να βάλω φωτογραφία στο προφιλ μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!Έκανα την επιδρομή μου στο τζαμπο και ησύχασα:) Aύριο αν προλάβω ή αλλιώς τη Δευτέρα σειρά εχει το mothercare.

Nancy θεά! Τελικά σας έχω δει όλες εκτός απο τη Σταυρούλα και τη Λια νομίζω!

Όσο για τα όνειρα κορίτσια μην ανησυχείτε, είναι μάλλον απο τα κουλά της εγκυμοσύνης που συμβαίνουν ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Νάνσυ έβαλα μια κοντινή φωτογραφία κοιλίτσας!

Αλέκα να χαίρεσαι την κορούλα σου, πάντα με υγεία και ευτυχία και με το καλό να κρατήσεις τον μικρούλη σου αγκαλίτσα!!!!!

Έλενα καλά αποτελέσματα να έχεις!

Fouskitsa καλωσόρισες στην παρέα μας!Με το καλό το μωράκι σου!

Σχετικά με τα βλαστοκύτταρα...εμείς τα είχαμε δωρίσει στη δημόσια τράπεζα. Το ίδιο θα κάνουμε και τώρα. Παίρνεις τηλ και σου στέλνουν το κουτί, στην γέννα ο γιατρός τα βάζει μέσα και τα στέλνεις πάλι πίσω (πρέπει σε 24 ώρες να έχουν φτάσει). Εμείς τα δώσαμε Παπανικολάου για Αθήνα δεν ξέρω που έχει αλλά μπορώ να το ψάξω αν θέλει κάποια κοπέλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη,πρέπει να σε βάλουμε στο ρεκόρ γκίνες!Η κοιλίτσα σου είναι διακριτικότατη, βασικά εγώ τέτοια παίζει να μην είχα όυτε πριν την εγκυμοσύνη!!!Είσαι ο εχθρός των μαγαζιων με ρούχα εγκυμοσύνης :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα πω την αλήθεια Αριάδνη την φωτο την έβγαλα το πρωί...το βράδυ μου είναι μεγαλύτερη...(πρήζομαι από το φαγητό), γενικά δεν κάνω κοιλιά, και όταν βάζω κιλά τα βάζω στα μπούτια και περιφέρεια :?:? Σήμερα δυστυχώς ζυγίστηκα και είμαι στα +9...το είχα καταλάβει γιατί είδα διαφορά στα μπουτάκια μου, αλλά βρε κορίτσια έχω απίστευτη όρεξη! Πρέπει να ηρεμήσω λίγο αλλά έχω ρημάξει τα γλυκά, τα αλμυρά, τα ξινά...τα πάντα...ειδικά το βράδυ με πιάνει. Προλίγο τσάκισα πίτσα (που έφτιαξα, δηλαδή ενισχυμένη :) ) μιας και βλέπαμε μπάσκετ...κ ήπια κ μπιρίτσα που είχα πολύ καιρό να πιω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γυρισα κ εγω!!!πηγαμε jumbo,karfour κ μετα για μπυρα με την κουνιαδα κ την πεθερα στην ευκαρπια!!

βρε κοριτσαρα μου ομορφη..σε σενα το λεω venus,που ειναι η κοιλια σου?εχω παθει πλακα!!! :)

οσο για τα ονειρα χτες ειδα οτι εκανα μπανιο με εναν,ειμασταν γυμνοι κ ακρβως διπλα μας με τζαμι χωρισμα,ειδα εναν φιλο γυμνο που εκανα κ αυτος μπανιο..ντραπηκα ρε κοριτσια μες στον υπνο μου,γιατι ειχα τεραστια κοιλια!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε Αφροδίτη που το έχεις το μωρό..στα +9 και κατι είμαι και εγω αλλα η κοιλιτσα κοιλιτσα.

Αριαδνη και Μαρακι με γεια τα πραγματάκια απο τα jumbo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Venus όντως είναι παρα πολύ μικρή η κοιλιά σου! Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για ραγάδες.

Εγώ τόση αποχή κ στον ύπνο μου αντί να δω κανένα σεξάκι να μου περάσει βλέπω φαγητά. Άβυσσος η ψυχή της εγγύου :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

venus 82 η κοιλιτσα σου πολυ μικρη κ γλυκια.τα +9 που τα εχεις ρε κοριτσακι;

αν μπορεις να μαθεις οσο αφορα τα βλαστοκυτταρα για αθηνα θα το ηθελα πολυ.ή δωσε καποια πληροφορια,τηλ κλπ να ψαξω εγω να μην σε βαζω σε κοπο.ευχαριστω πολυ :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελειωσε και το ξεφρενο μπάτσελορ!!

Εστε δεν ειχα δει πως το εβαψες.Εχεις κάνει αυτο το κυματιστό δηλαδη?

Για βλαστοκυτταρα κι εμεις δωρεα.Αλλα δεν ήξερα οτι και σε αυτη την περιτωση πρεπει να παρω κιτ.Θα ρωτησω το γιατρο τη Δευτερα.

Αφροδιτάκι κι εγω στα +9 είμαι!!Αλλα για σένα δεν το πιστεύω!Μας κοροιδευεις ε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;;; Γενικώς μπαίνω στο μάμυ μια φορά την ημέρα και δε σας προλοαβαίνω. Φανταστείτε τώρα τι έγινε που δεν κατάφερα να μπω καθόλου χτες..Νομίζω ότι το θεματάκι μας είναι το πιο φλύαρο από όλα τα υπόλοιπα..

Αλεκάκι να χαίρεσαι την κορούλα σου! Πολύ γλυκό μωράκι!!!

Έλενα να χαίρεσαι τον άντρα σου!

Πασχαλιτσάκι εμένα με ξέχασες :(:(:( Στείλε στοιχεία για fb.....

Σταυρούλα πόλύ ωραία τα πιαστράκια για τις κουρτίνες! Ζουζουνιάρικα!

Κατερινάκι ζήλεψα πολύ το καφεδάκι σας!!! Ανυπομονώ να τα ξαναπούμε από κοντά!

Αφροδίτη μου πρώτη φορά στη ζωή μου βλέπω εγκούλα στην εβδομάδα σου χωρίς κοιλίτσα!!!Θα επανέλθει το σώμα σου αμέσως!

Οι διδυμομανούλες τι κάνουν;;; Αλήθεια βρε κορίτσια, πώς είναι να κλωτσάνε 2 μωράκια;; Καταλαβαίνετε πότε κλωτσάει το ένα και πότε το άλλο;;; Μου φαίνεται πολύυυυ περίεργο!!!

Άντε βρε Καρολινάκι μου να σου φτιάξουν το ίντερνετ πριν γεννήσεις..Μας έλειψες! Είσαι το κοριτσάκι που ανοίγει την αυλαία των γεννήσεων!

Λία πού έκανες μπάτσελορ;;; Ωραία πέρασες;;

Φουσκίτσα καλώς ήρθες στην παρεούλα αυτή! Ώρα να έχεις για να προλαβαίνεις να διαβάζεις τις ατελείωτες σελίδες..!!!!

Ουφ, δε θυμάμαι κάτι άλλο να σχολιάσω.

Εγώ είμαι καλά. Έχω άλλη μία εβδομάδα κανονική δουλειά και μετά τα πράγματα χαλαρώνουν γιατί θα έχω μόνο τα επαναληπτικά μαθήματα ως τέλη Ιουνίου. Δίορθωση καθόλου! Θα χαρώ τον Πανούλη μου! Λατρεύω το καλοκαίρι!!!!!!!!!

Αυτά κοριτσάκια μου! Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!Ξύπνησε ο μικρός για γάλα και δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ :(

Θα σας βάλω στο προφίλ φωτο από την προηγούμενη εγκυμοσύνη (εκεί ήμουν μια μέρα πριν τον όγδοο).

Άννα τα τηλ είναι : Για Αθήνα, Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος Σωρανού Εφεσίου 4 Αθήνα 11527, τηλ: 210 6597697 και fax: 210 6597345.

Και για Θεσσαλονίκη : Νοσοκομείο Γ. Παπανικολάου, Αιματολογική Κλινική - Μονάδα Μεταμόσχευσης Μευλού των Οστών, τηλ: 2313307419.

Από οπουδήποτε και να είστε μπορείτε να τα στείλετε αρκεί να είναι εκεί σε 24 ώρες. Μαζί με το κιτ σου στέλνουν και κάποια έντυπα για συμπλήρωση, τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερο πληροφορίες σχετικά με το ιατρικό ιστορικό σας.

Αν δεν μπορέσω να κοιμηθώ θα σας γράψω τι αναφέρει το φυλλάδιο που μου έδωσε ο γιατρός μου σχετικά με τα βλαστοκύτταρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν μιας και δεν με πιάνει ύπνος σας γράφω τι αναφέρει το φυλλάδιο:

"Τι είναι το ομφαλοπλακουντιακό αίμα;

Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα (ΟΠΑ) είναι το αίμα που παραμένει στον ομφάλιο λώρο και τον πλακούντα αμέσως μετά την γέννηση ενός παιδιού, όπως και ο μυελός των οστών, το αίμα αυτό είναι πλούσιο σε αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα δηλαδή, άγουρα κύτταρα που έχουν την ικανότητα να πολλαπλασιάζονται και να ωριμάζουν.

Που χρησιμοποιείται το ομφαλοπλακουντιακό αίμα;

Η μεταμόσχευση αίματος από ομφάλιο λώρο και πλακούντα σε ασθενείς με λευχαιμία και άλλες αιμοτολογικές παθήσεις είναι μία νέα μέθοδος θεραπείας που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά με επιτυχία από την E. Gluckmam στο Παρίσι το 1988.

Η λευχαιμία είναι κακοήθεια του αίματος η οποία όμως σήμερα μπορεί να θεραπευτεί. Η μέθοδος θεραπείας με τα καλύτερα αποτελέσματα είναι η μεταμόσχευση μυελού των οστών. ο "ξένος" προς τον ασθενή μυελός των οστών που χορηγείται έχει θεραπευτικές ιδιότητες αφού δρα εναντίον και των λευχαιμικών κυττάρων που έχουν τυχόν επιβιώσει.

Κύτταρα που έχουν τις ίδιες ιδιότητες με αυτά που υπάρχουν στο μυελό των οστών του ενήλικα, και μάλιστα με περισσότερες δυνατότητες, υπάρχουν στο έμβρυο κατά τη δημιουργία του μυελού των οστών. Τα κύτταρα αυτ, που ονομάζονται και βαλαστοκύτταρα, κυκλοφορούν στο αίμα του εμβρύου. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, το έμβρυο οξυγονώνει το αίμα του μέσω του α΄ματος της μητέρας, στον πλακούντα. Η κυκλοφορία του αίματος του εμβρύου προς τον πλακούντα γίνεται μέσω του ομφάλιου λώρου. Έτσι στο εσωτερικό του πλακούντα κυκλοφορεί αίμα του εμβρύου σε όλη τη διάρκεια της κύησης.

Αμέσως μετά τον τοκετό το νεογέννητο είναι ικανό πλέον να αναπεύσει από μόνο του, οπότε και αποκόπτεται από τον ομφάλιο λώρο και τον πλακούντα. Μέσα όμως στον πλακούντα συνεχίζει να παραμένει μια μικρή ποσότητα αίματος του νεογνού.

Ο στόχος της Ελληνικής Τράπεζας ομφαλοπλακουντιακού αίματος (ΟΠΑ) είναι η επεξεργασία και φύλαξη 10.000 μονάδων ΟΠΑ, στις οποίες θα περιλαμβάνονται όλες οι συχνότητες (πιθανότητες) των αντιγόνων ιστοσυμβατότητας του ελληνικού πληθυσμού, προκειμένου να καλύψει το σύνολο της ελληνικής επικράτειας καθώς και των Ελλήνων της διασποράς.

Για το ποιο λόγο χρησιμοποιούμε το ομφαλοπλακουντιακό αίμα (ΟΠΑ) στις μεταμοσχεύσεις;

Ο λόγος που τα τελευταία χρόνια η μεταμόσχευση ομφαλοπλακουντιακού αίματος αποτελεί μια εναλλακτική πηγή για μεταμοσχεύσεις, είναι ότι πλεονεκτεί σε σχέση με τη μεταμόσχευση μυελού των οστών ως προς την εύρεση συμβατότητας.

Ο συμβατότητα δότη - λήπτη σε μεταμοσχεύσεις μυελού των οστών θα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη ενώ με το ομφαλοπλακουντιακό αίμα η μεταμόσχευση γίνεται και με μικρότερο βαθμό συμβατό δότη. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι σε μια τυχαία οικογένεια η συμβατότητα μεταξύ των μελών είναι 25%, ενώ όσον αφορά στο ομφαλοπλακουντιακό αίμα μπορεί να είναι ακόμα και 50%. Επιπλέον η λήψη μυελού των οστών είναι μια ιδιαίτερη διαδικασία ενώ στο ΟΠΑ η λήψη είναι εύκολη και ακίνδυνη για το νεογνό και την μητέρα και δεν διαρκεί πάνω από 5 λεπτά. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ο ομφάλιος λώρος μετά τον τοκετό είναι άχρηστα για την μητέρα και για το βρέφος και αν δεν χρησιμοποιηθούν για δωρεά θα πεταχθούν.

Ρόλος των Τραπεζών Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος είναι η συλλογή, επεξεργασία, κρυοκατάψηξη και διάθεση των μονάδων στις παγκόσμιες δεξαμενές.

Το αίμα που συλλέγεται από τον ομφάλιο λώρο κατά τον τοκετό πρέπει να οδηγηθεί προς επεξεργασία στις τράπεζες εντός 24 ωρών. Αν αυτό δεν συμβεί, οι πιθανότητες να καταστραφεί είναι πολύ μεγάλες. Πρακτικά, ύστερα από 48 ώρες το αίμα απορρίπτεται. Ας υποθέσουμε, όμως, ότι όλα έγιναν σωστά και το αίμα έφτασε στην τράπεζα όπως πρέπει. Εκεί ελέγχεται ως προς την ποσότητα αλλά, κυρίας, ως προς τον απόλυτο αριθμό των λευκοκυττάρων που περιέχει. Αν ο αριθμός αυτός είναι ανεπαρκής,το αίμα απορρίπτεται ως ακατάλληλο. Στην περίπτωση που θα κριθεί κατάλληλο, ακολουθεί επεξεργασία με σκοπό τη μείωση του τελικού όγκου στα 20ml,προκειμένου να καταψυχθεί, διατυρώντας όλα τα αρχέγονα κύτταρα. Παράλληλα, δείγμα από το τελικό αυτό στάδιο κρατείται για μικροβιολογικό έλεγχο και ιστοσυμβατότητα - αλλά μόνο από τις δημόσιες τράπεζες!

Οι γονείς - πελάτες των ιδιωτικών τραπεζών πιστεύουν ότι δίνοντας αίμα έχουν εξασφαλίσει ότι αυτό υπάρχει και διατηρείται για το παιδί τους, αν το χρειαστεί. Στην πραγματικότητα όμως, σε ποσοστό 50 - 70% των περιπτώσεων,το αίμα απορρίπτεται ως ακατάλληλο. Στατιστικά, 5 έως 7 στους 10 γονείς πληρώνουν για κάτι που δεν υπάρχει.

Εξάλλου η ποσότητα που τελικώς φυλάσσεται, δηλαδή τα 20ml, επαρκούν, αν χρειαστούν, με βάση το σωματικό βάρος, για παιδιά ηλικιας μέχρι 7-8 ετών. Από μια δημόσια τράπεζα είναι δυνατόν να συνδυαστούν περισσότερα του ενός ιστοσυμβατά μοσχεύματα για τον ίδιο ασθενή. Με τη λογική, όμως, ότι ο καθένας πληρώνει και συντηρεί τα δικά του σε ιδιωτική τράπεζα, αυτό είναι, προφανώς, αδύνατον μια και δεν προσδιορίζεται η ιστοσυμβατότητα.

Μέχρι τώρα έχουν πραγματοποιηθεί ανά τον κόσμο χιλιάδες Αλλογενείς μεταμοσχεύσεις από συμβατά ομφαλικά μοσχεύματα άλλων ανθρώπων που ελήφθησαν από δημόσιες τράπεζες.

Στην Ελλάδα έχουν πραγματοποιηθεί αρκετές τέτοιες μεταμοσχεύσεις και γίνονται όλο και περισσότερες όσο αυξάνει ο αριθμός των κατατιθέμενων μονάδων στην Εθνική Δεξαμενή. Να τονίσουμε ότι για μεταμόσχευση στους ενήλικες χρησιμοποιούνται δύο μονάδες ομφαλικών μοσχευμάτων. Αυτόλογες μεταμοσχεύσεις σε κάποιες παθήσεις έχουν πραγματοποιηθεί, το ζήτημα είναι ότι στην πλειοψηφία τους θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αυτόλογα αιμοποιητικά κύτταρα από το Αίμα ή τον μυελό των οστών των ασθενών.

Τέλος να αναφέρουμε ότι το Ομαλοπλακουντιακό αίμα (ΟΠΑ), στην Εθνική δεξαμενή, Κρατική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος, δίνεται για φύλαξη δωρεάν και όχι για προσωπική κράτηση, αλλά για όποιον το έχει ανάγκη, είναι ιστισυμβατός (ταιριάζει)

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ

1. Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος, Σωρανού Εφεσίου 4 Αθήνα 11527, τηλ: 2106597697 και fax: 2106597345.

2. Νοσοκομείο Γ. Παπανικολάου, Αιματολογική Κλινική - Μονάδα Μεταμόσχευσης Μυελού των Οστών, τηλ: 2313307419. "

Αυτά αναφέρει στο φυλλάδιο, ελπίζω να μη σας μπέρδεψα περισσότερο.

Πηγαίνω μήπως και κοιμηθώ μέχρι να σηκωθεί ο μικρούλης μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλημέρα!!

Αφροδίτη σε υπερευχαριστούμε για τις πληροφορίες, μας έβγαλες απο κόπο!!!

Αλεκάκι, πώς περάσατε χτες?Η κορούλα σου ευχαριστημένη?

Λία, ωραίο το μπάτσελορ?Σήμερα λοιπόν παντρεύεσαι!!!Η ώρα η καλή και να είστε ευτυχισμένοι!

Θα τα πουμε το μεσημέρι, πάω για το καρότσι σε λίγο!

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...