Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Ποιο αντηλιακό μου προτείνετε για τον Αντρίκο; Πώς το βάζουμε; Μόνο στα ελεύθερα μέρη του σώματος ή σε όλο το σώμα και κάτω από τα ρούχα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς χρησιμοποιούμε απο τότε που ήταν 40ημερων και πήγαμε διακοπούλες ένα της Vichy με δείκτη προστασίας 50+. Η παιδιατρος δεν μου είχε πει συγκεκριμένο απλα να έχει το μεγαλύτερο δεικτη(50+) και είναι φιλικό για βρέφη. Όταν τον φοράς ρουχαλάκια μόνο στα ελεύθερα μέρη δεν χρειαζεται παντου, και με πρόσοχη στα μουτρακια. Εν καπελάκι και είστε έτοιμοι για βόλτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο πιο μεγάλο δείκτη έχει το αντιηλιακό τόσο πιο πολλά χημικά έχει για να το πετύχει. Γι'αυτό προτίμησε ένα με δείκτη 20-30, όχι 50.

Αντιηλιακά με τον πιο χαμηλό δείκτη επικινδυνότητας για παιδιά είναι αυτά της εταιρείας Badger, αλλά θα τα βρεις μονο ιντερνετικά, πχ. από iherb.com. Όμως έχω διαβάσει ότι είναι λίγο στόκος στο άπλωμα.

Άλλη επιλογή είναι τα Lavera, που και αυτά είναι βιολογικά, δες πχ. http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=179, και δεν είναι στόκος.

Εγώ πέρσι είχα πάρει του Κορρέ από το φαρμακείο, αλλά φέτος θα προτιμήσω lavera.

Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται συχνές επαλείψεις, και φυσικά όχι έξω 11 με 4.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Τον παιδίατρο δεν τον έχω ρωτήσει ακόμη.

Του Κορρέ είχα υπόψη, θα ψάξω και τα άλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου ρε αννα μαρια!εισαι μεσα στο μυαλο μου!!κι εγω αυτες τις μερες αυτο σκεφτομουν..θα παρεσω καμια βολτα μετα απο το φαρμακειο να δω..του κορρε ομως δεν ειναι και τοσο φυτικα κι αθωα οπως λενε αλλα θα μου πεις τωρα ..τι ειναι αθωο στις μερες μας?

Ξερετε αν η avene βγαζει για παιδια?για τον δεικτη εχω μπερδευτει κι εγω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη, το "δεν το βγάζουμε στον ήλιο" είναι σχετικό. Στην Κύπρο έχει όλη μέρα ήλιο και ζέστη. Δε γίνεται να κλειστούμε στο σπίτι. Όταν καλοκαιριάσει κι άλλο δε θα τον βγάζω τις επικίνδυνες ώρες, αλλά να αποφύγουμε τον ήλιο τελείως, δύσκολο...

Αγγελική, λες ο Κορρές να μην είναι τόσο αθώος τελικά... Ουφ... Αμάν πια... Δίκιο έχεις, και τι είναι αθώο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια ρωτα καλυτερα το γιατρο. Εμενα μου απαγορευσε περυσι να του βαλω αντιηλιακο, γιατι λεει ως 6 μηνων τουλαχιστον απαγορευεται το αντιηλιακο καθως εμποδιζει την εκκριση βιταμινης D. Και στην τηλεοραση ολοι οι παιδιατροι το ιδιο λενε εδω στην Ελλαδα. Απλα παντα καπελο και κατεβασμενο το σκεπαστρο του καροτσιου και αποφευγουμε καθε εκθεση στον ηλιο 11-5 που ειναι πιο δυνατος. Για συμβουλευσου πριν κανεις ο,τιδηποτε τον παιδιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως, μέχρι τους 6 μήνες δεν επιτρέπεται αντηλιακό. Μετά, εγώ πήρα της frezyderm με δείκτη 25 που έχει φυσικά φίλτρα. Προσοχή στους μεγαλύτερους δείκτες γιατί χρησιμοποιούν χημικά φίλτρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις!

Δεν ήξερα ότι μέχρι τον έκτο μήνα απαγορεύεται το αντηλιακό.

Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχουν δικιο τα κοριτσια ανηλιακο απαγορευεται στα μωρα οχι μεχρι τον 6ο αλλα μεχρι τον 10ο μηνα ζωης τους περισσοτερο κακο μπορει να κανουν στο ευαισθητο δερματακι του,παρα καλο. δεν ξερω αν το γνωριζουν ολοι οι παιδιατροι γι αυτο καλυτερα να συμβουλευτητε δερματολογο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγαλο μπερδεμα αυτα τα αντιηλιακα. Εμας ο παιδιατρος μας επιμενει 50 προστασια για τα βρεφη τους καλοκαιρινους μηνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιο αντηλιακό μου προτείνετε για τον Αντρίκο; Πώς το βάζουμε; Μόνο στα ελεύθερα μέρη του σώματος ή σε όλο το σώμα και κάτω από τα ρούχα;

και εγώ αυτό σκεφτόμουν μιας που επιτέλους βγήκε ο ήλιος! εμεις χρησιμοποιήσαμε της apivita το παιδικό και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.σκέψου ότι η δικιά μου είχε και διάφορα δερματικά και την κάναμε μπάνιο με ένα σαπούνι που έκανε 25 ευρώ!! και φέτος το ίδιο αντιηλιακό θα της βάλω γιατί δεν το ρισκάρω! δοκίμασε το...δίνουν νομίζω και δειγματάκια στο φαρμακείο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουπς! δεν ξέρω αν δημοσιεύτηκε η απάντησή μου, καθώς είμαι νέα στην παρέα σας!!!έλεγα λοιπόν πωσ η δική μου που είχε διάφορα δερματικά προβληματάκια τον πρώτο χρόνο και την έλουζα με σαμπουάν που έκανε 25 ευρώ, βολεύτηκε το αντιηλιακό της apivita! και μια που μείναμε ευχαριστημένοι δεν της το αλλάζω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...