Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ'12 ν4


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 999
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

E pws na min anebei h piesi me toso skato!!!!! xxaxaxaxa

Skatosuzitisi piasate!! Diladi posa paketa panes na agorasoume?? Kai ti noumera? Emena pou tha einai upologizei o giatros katw apo 3.5 kila tha parw tis mikres?

Den exw kanei tetoies agores akoma.

Este kai egw skeftomoun gia apostirwti alla skeftika oti na perimenw ligo kairo gia na dw poso kairo tha thulazw...Giati meta an einai as poume 4-5 minwn xreiazetai o apostirwtis?? Mexri ti ilikia apostirwnoume?

Peinaw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα χρειάζεται και για τις πιπίλες. Μερικά παίρνουν και άλλα αντικείμενα που πιπιλάει και βάζει στο στόμα το μωρό. Όσο για τις πάνες εγώ θα έπαιρνα μιας εβδομάδας περίπου ποσότητα γιατί αν μας φέρουν και κουπόνια στο μαιευτήριο θα αγοράσουμε πιο φθηνά τα επόμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αληθεια μεχρι πότε αποστειρώνουμε?

Και κάτι αλλο που νομίζω είχα ακούσει,οτι θα πρεπει να απενεργοποιήσουμε τους αερόσακους στο πίσω κάθισμα?Επειδη μπορει να ειναι επικύνδινοι για το παιδί λόγω χαμηλόυ υψους,κατι τετοιο.Τι ξέρετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια πιπίλες από που μου προτείνετε να πάρω και πόσες? :roll: Επίσης, πέρα από το πλύσιμο του μωρού στο σπίτι αν είμαστε έξω και θέλουμε να το καθαρίσουμε με τι το καθαρίζουμε? Με τον αφρό που έλεγε η Νάνσυ? Μία φίλη μου μου είπε να το πλένω με φυσικό ορό και βαμβάκι :roll: . Κάτι μωρομάντιλα με χαμομήλι που είναι (δεν θυμάμαι την μάρκα) είναι καλά? Detol πανάκια να πάρω για το μαιευτήριο? ΑΝ και πιστεύω θα έχουν εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sunithws stin kliniki exei antisuptiko ugro pou sou dinoun.. mwromantila gia na to katharizeis otan einai eksw nomizw pws tha xreisimopoioume.. pipiles mpimpero k teteia egw skopeuw na parw apo ta jumbo ta idia exoun k sta farmakeia... auton ton afro pou leei i nansy den ton kserw ston aderfo mou pantws xrisimopoiousame k mwromantila... este nomizw einai tis pampers auta pou les..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera mou koritsares mou!!!ti mou kanete;;ponakia exw kai gw mia me pianoun mia iremoun pinw magnisio kai yotopar kai xekourasi varethika na kathomai!!epafi ennoeitai katholou.ypoferw apo kaoures oti kai na faw me pianoun!!!ligo na faw den xoneuw eukola!!i mikri mou mia einai iremei mia klotsaei gia ta kala,exw paratirisei otan allazei thesi den tin niwthw gia 2,3 meres. adeiasame to dwmatio kai tha to vapsoume siga siga.wste gia aposteirwtira mpimpero pipiles idea den exw.filakia se oles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mazeutikan polles apories.

To mono pou kserw einai oti an thilazeis de xreiazesai apostirwti. Gia tis pipiles pou les Este mporeis kai na tis plineis otan eisai spiti. Otan eisai eksw twra den kserw isws mantilakia kai ligo kseplima.

Pantws to allo pou exw akousei, de kserw an isxuei gia ola ta mwra, einai oti an thilazoun den theloun oute pipila, den tous aresei h ufi tou plastikou meta to buzi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα ναι ισχύει αυτό που λες την πιπίλα την χρησιμοποιείς πιο μετά. Αλλά που το ξέρεις ότι θα θηλάσεις? 1-2 πιπίλες χρειάζονται και 2-3 μπιμπερό είτε θηλάσεις είτε όχι. Α! τώρα που το θυμήθηκα. Πιο σημαντικό από τον αποστειρωτή είναι ο θερμαντήρας. Κάποια στιγμή είχαμε μιλήσει γι'αυτό αλλά δεν θυμάμαι τι είχατε προτείνει. :?:roll: Ποιον προτείνεται και αν τον χρησιμοποιούμε και για το ζέσταμα του αποθηκευμένου μητρικού γάλακτος. Βέβαια αυτά πρέπει να τα ρωτήσουμε στις μαίες αλλά οι δευτερομανούλες μας είναι καλύτερες από τις μαίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai ennoeitai oti tha exeis kai pipiles kai mpimpero. Exw idi kai apta duo.

Este elpizw na mi megalwse to stoithos toso xwris na exei gala mesa. Pantws an exei gala sigoura tha thilazw 3 mines apoklistika afou tha kathomai. Twra se periptwsi pou den exei pame stis alles luseis, blepontas kai kanontas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΩΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ;ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΠΗΓΑ Κ ΓΕΜΙΣΑΤΕ 4 ΣΕΛΙΔΕΣ!

ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ 215ΕΥΡΩ Κ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝ 214!!!!!!!!!ΑΥΤΟ ΤΟ 2,5 Κ ΤΟ 4,99 ΠΟΛΥ ΜΕ ΞΕΓΕΛΑΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΓΙΝΩ ΡΕΖΙΛΙ!ΧΑΧΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΕΣΤΗΚΑ ΚΙΟΛΑΣ!ΤΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ.ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΠΟ ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ ΣΕΛΤΕΔΑΚΙΑ ΠΑΝΕΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΚΤΛ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΣΕΤ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΑΓΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΓΟΡΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ..Κ ΚΑΝΑ 2 ΜΠΕΜΠΕΡΟ ΑΓΟΡΙΣΤΙΚΑ Κ ΔΥΟ ΠΙΠΙΛΕΣ(ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΩ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΟΣΕΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ)Κ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ(ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΑ)

ΤΩΡΑ ΕΣΕΙΣ..ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 41 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ!ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΤΡΑΧΗΛΟ Κ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟΚΕΤΟ.ΜΠΗΚΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΡΟΥΣ Κ ΤΑ ΛΟΙΠΑ Κ ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ Κ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΓΕΝΝΗΣΑ..Α!ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ Κ ΚΛΙΣΜΑ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ Κ ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΑΞΥΡΙΣΤΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΞΥΡΙΣΟΥΝ!ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΕΤΟΙΜΗ!ΞΥΡΙΣΜΕΝΗ!ΗΤΑΝ Κ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.ΠΑΡΤΕ ΔΥΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ.ΕΓΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ!!ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΜΗΝΙΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΕΤΕ ΜΕΣ ΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ.ΑΛΛΙΩΣ ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ 2-3 ΜΑΖΙ ΣΑΣ Κ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΕΝΕΤΑΙ Κ ΤΗΝ ΞΕΒΓΑΖΕΤΕ ΜΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΑ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΕΞΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΧΑ Κ ΘΕΡΜΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΔΙΔΥΜΑ Κ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ...ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ..

ΤΙ ΑΛΛΟ ΡΩΤΗΣΑΤΕ;ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ...

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΟΙΤΑΤΕ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ;;;ΠΛΥΝΤΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ Κ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΡΥΧΤΑΡΙΑ!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ Κ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ..ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΖΕΙΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ!!!!Κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΛΥΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΕΤΣΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.ΒΑΖΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και την ταισα και την κοιμησα, αλλα φαι δνε εφτιαξα ακομη... καλα αμα δειτε την κουζινα μου νομιζετε οτι επεσε μεγαλη πεινα.... μονο ο τομ και τζερι λειπουν γιατι απο μυρμηγκακια εχω μπολικα....κουραζομαι και δεν μπορω καθε μερα να καθαριζω τους παγκους επειδη ο αντρας μου θελει να φτιαχνει τοστ στο παγκο και οχι σε πιατακι.... η σαντυ που ειναι μωρακι δεν τα κανει αυτα τρωει σε πιατακι!!!! εχω σουβλιστο αρνακι απο χθες θα κανω και μια τηγανια πατατες και μια σαλατουλα και εξω απο τη πορτα!

λοιπον.....

ναι μπεμπουλα και γω μολις γυρισα το εμαθα στη ελενη.... μου αρεσει τρελα ο μητροπανος.... τι να κανω βρε κοριτσια ειναι του σκυλαδικου και του κλαρινου βλαχα βλεπετε :lol::lol::lol:

σταυρουλα εγω μπιμπερο και πιπιλες χρησιμοποιω μονο chicco για την αρχη μετα πηρα και αλλες μαρκες αλλα τα chicco ακομη μου κρατησαν ενω αλλα εχουν ξεθωριασει τα χρωματα ή σπασανε.... τα εχω παρει απο τα τζαμπο αφου εχει ολα τα ειδη μπιμπερων, ολων των ειδων θηλες διαφορετικες για τα μπιμπερο και φυσικα ολες τις πιπιλες ειτε τις πολυ μαλακιες ειτε αυτες με το πλαστικο

εγω απο πιπιλες πηρα 2 μονο γιατι στην αρχη δεν τις πολυχρησιμοποιω πριν παω δουλεια θα του τις μαθω οπως εκανα και με την μικρη.... απλως αν ειναι να χρησιμοποιησεις απο την αρχη πιπιλα διαλεξε αυτες που δεν εχουν πλαστικο μπροστα για να μη πλακωνει το μωρο αν τυχον γυρισει ειτε καοτσουκ ειτε σιλικονης.... τωρα για τα πανακια παρε οτι θες εσυ....

εγω τη σαντυ εξω την αλλαζα με μωρομαντηλα εχω παρει ολες τις μαρκες μια χαρα ειναι απλως αν παρεις με χαμομηλι πιο μαλακα ειναι τα σεπτονα, τα τζονσονς αφηνουν πολυ απο την κρεμα τους γιαυτο ενω τα αλλα ειναι πιο στεγνα.... πολυ ακριβος για τα γουστα μου ο αφρος!!!!

εχετε να φατε σκατο δεν θα προλαβαινετε.... γυρω στον 6ο 7ο μηνα μπαινουν στο ισιο δρομο δηλαδη χεζουν 2φορες την ημερα ή μια!

ελενα μου και οι λοιπες γκαστρωμενες θα παρετε και το 1 νουμερο γιατι εκτος απο τα κιλα που αναγραφουν παιζει ρολο και η μεσουλα τους.... υποχρεωτικα τις μερες του νοσοκομειου θα χριαστειτε το 1 οσα κιλα και ναναι.... μετα θα ανεβαινουν γρηγορα τα νουμερα μεχρι το 4. αρα θα παρετε και το 1 τουλαχιστον ενα ή δυο πακετα και μετα 4πακετα 2νουμερο σιγουρα!

αποστειρωνουμε αναλογως το μωρο δηλαδη η σαντυ 4μηνων μπουσουλουσε και εγλυφε τα ποδια του τραπεζιου της κουζινας αρα δεν υπηρχε λογος να αποστειρωνω.... αλλα μωρα αποστειρωνουν μεχρι και τον 5ο που ξεκινανε τις τροφες.... ο γιατρος κρινει και η μαμα φυσικα!!!!

λια μου αν εχεις πλευρικους πισω πρεπει να βαλεις το παιδι στη μεση του αυτοκινητου, αν δεν εχεις πλευρικους πισω μπορεις να το βαλεις στην ακρη στις πορτες δηλαδη αλλιως απενεργοποιεις τους αεροσακους.... φυσικα μπροστα το βαζουμε μονο σε μεγαλη αναγκη το μωρο και ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΟΣΑΚΟ ΜΠΡΟΣΤΑ

ναταλιτσα παρε και σουντοκρεμ απο τα τζαμπο την εχει παμφθηνη σε σχεση με τα φαρμακεια... γενικα τα φαρμακεια ειναι φαρμακεια!!!

ελενα μου και οταν θηλαζεις καλο ειναι να εχεις μπιμπερο στο σπιτι.... δεν ξερεις μπορει να χριαστει να λειψεις και να αφησεις γαλα στη μαμα σου που θα το αφησεις???? μη το λες αυτο με το βυζι και την πιπιλα δεν ισχυει σε ολα τα μωρα.... εγω για παραδειγμα που πηγα 40μερων δουλεια η σαντυ πηρε ευκολα και πιπιλα και μπιμπερο απλως θελει κολπο να τα δεχτουν τα μωρα ας πουμε για να πιασει μπιμπερο με το δικο μου γαλα εγω πηγαινα σε αλλο δωματιο και της το εδινε ο μπαμπας της σιγα σιγα με παιχνιδι μεχρι που εμαθε να πινει απο το μπιμπερο. μολις τελειωνα απο τη δουλεια την ξαναβαζα στο βυζι δεν μπερδευοταν καθολου!

θερμαντηρα εγω δεν ειχα παρει γιατι η μικρη ηταν σταθερη στις ωρες γαλα και ετσι επινε παντα ζεστο γαλατακι απο το μπαμπα της!!!!

μπεμπουλα ακομη μετρας πανες???? χαλαρωσε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παω να τηγανισω τις πατατουλες γιατι ερχεται ο μπαμπας!!!

νανσυ που εισαι σημερα??? τελειωνετε με το δωματιο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΑΛΕΚΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΒΑΛΑΜΕ Κ ΤΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ Κ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΡΤΙΝΑ!ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΛΑΙΚΗ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΡΟΖ ΑΠΟΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΛΕ.ΘΑ ΔΩ..

Κ ΕΧΩ ΑΡΧΗΣΕΙ ΝΑ ΠΛΕΝΩ Κ ΜΩΡΟΥΔΙΑΚΑ..Κ ΕΧΩ ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ..ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ..ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ..

ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ Κ ΤΡΩΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΠΑΝΑΝΑ ΜΗΛΟ ΑΧΛΑΔΙ..ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ Κ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΤΕ ΕΚΛΕΙΓΕ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕ..ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΕΙΚ ΤΟ ΤΡΩΕΙ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΕΦΑΓΕ ΚΡΕΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΦΤΕΔΑΚΙ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΤΙΠΟΤΑ!!ΕΙΔΕ ΤΟ ΑΡΝΙ ΣΤΗ ΣΟΥΒΛΑ Κ ΤΟ ΤΣΑΚΙΣΕ!ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΑΣ;;ΣΑΝ ΧΑΝΟΣ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΕ!!ΕΦΑΓΕ ΠΟΣΟ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ!ΧΑΧΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ!ΑΦΟΥ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΑΛΙ ΣΟΥΒΛΑ!ΧΑΧΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα κοριτσάκια,

επιστρεψαμε χθες βραδυ και απο το πρωι μαζευω, τι μαζευω δηλαδη ένα βάζω στη θέση του δέκα μου βγαζει απο πισω το ζιζάνιο...και της φωνάζω και δεν μου αρέσει αλλά οι αντοχές μου ολο και μειώνονται.Τέλος πάντων...έχετε πιασει ωραια θεματάκια και θα σας πω και εγώ την γνώμη μου και τις εμπειρίες μου. :D

Πρωτομανούλες μην αγχώνεστε για τον τοκετό, ρωτήστε και ενημερωθειτε για την διαδικασια και ολα θα έρθουν φυσιολογικά. Αυτο που ειπε η Ελενα ειναι μεγάλη αλήθεια οσο πιο καλά προετοιμασμένες ειστε τοσο πιο ευκολα θα ειναι τα πράγματα!

Ναταλια για τις συσπάσεις αν μονο πετρώνει η κοιλιά σου και δεν έχεις πονους ειναι φυσιολογικό. Εγώ ακομα δεν έχω νιώσει συσπάσεις ισως επειδη ειναι δευτερη εγκυμοσύνη και το σώμα ξέρει αλλά στην πρώτη ειχα και εγώ συσπάσεις απο τον 6ο μήνα χωρις πόνο και μου ειχε πει ο γιατρός οτι ειναι φυσιολογικό, προετοιμάζεται και μεγαλώνει η μητρα και καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη ειναι φυσιολογικό να αυξάνεται και ο αριθμός των συσπάσεων.

Για αποστειρωτή εγώ εχω της AVENT αλλά και οσα μπιμπερο ειχα ήταν πάλι της AVENT δεν ειχα μπλέξει με πολλές μάρκες. Η αλήθεια ειναι οτι αν θηλάσετε αποκλειστικά το οποιο σημαινει μονο μητρικό γάλα και κανενα άλλο υγρο ή πιπιλα τοτε δεν χρειάζεστε αποστειρωτή αλλά αυτο δεν το ξέρεις απο τώρα οποτε τον αποστειρωτή τον πέρνεις και ή τον χρησιμοποιεις φουλ ή κάθετε. Εγώ θήλασα αποκλειστικά και η μικρή μου δεν έπερνε ουτε πιπίλα οποτε τον αποστειρωτή τον χρησιμοποιησα οταν πήγε 5 μηνών οπου γύρισα στη δουλεια και έβγαζα γάλα με το θηλαστρο για να της αφηνω τις ώρες που έλειπα. Επισης οι περισσοτεροι παιδιατροι συνιστούν αποστειρωση μέχρι τον 6ο- 7ο μήνα ειδικά οταν αρχισει το μπουσουλημα και τα χεράκια πιανουν παντού δεν εχει νοημα η αποστειρωση. Εχω ακουσει ομως και για λιγοτερο διάστημα μέχρι τον 4ο μηνα για παράδειγμα αλλά και περισσοτερο μέχρι χρονο.

Επισης τον θερμαντήρα τον χρησιμοποιησα πολύ και τον χρησιμοποιώ ακομα, σου λυνει τα χέρια γιατι έχεις πάντα το γάλα στην κατάλληλη θερμοκρασια για το μωράκι. Μπορεις να θερμάνεις γάλα μητρικό, σκονη, φρέσκο ειτε ειναι απο κατάψυξη ειτε απο το ψυγειο ειτε απο θερμοκρασια δωματιου απλά αλλάζει ο χρονος που χρειάζεται μέχρι να το φέρει στην επιθυμητή θερμοκρασια. Ο δικός μου πέρα απο μπιμπερο πέρνει και ειδικά δοχεια φαγητου της AVENT οποτε έχω ζεστάνει και φάγητο για την μικρή. Για μένα ειναι οντως απαραιτητος και θα τα βγάλει τα λεφτά του αφου θα το χρησιμοποιήσετε περισσοτερο καιρό απο τον αποστειρωτή.

Αμαλια οταν έχεις παιδικό καρεκλάκι στο μπροστινο κάθισμα πρεπει να ειναι απενεργοποιημένος ο αεροσακος στα πισω καθισματα νομιζω δεν έχουν και οι πλευρικοι του αυτοκινήτου δε νομιζω να απενεργοποιούνται.

Ελενα οντως τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά βάζουν μονο βυζάκι στο στομα τιποτε άλλο δεν τα καλύπτει :lol::lol: .

Σταυρουλα για το καθάρισμα εκτος σπιτιου, οτι σε βολέψει εσενα και τον μπεμπουλη, και εγώ με μωρομάντιλα έξω και μάλιστα τα septona μου αρέσουν πιο πολύ, τα βρισκω πιο απαλά και οσο υγρά πρεπει (ουτε πολύ στεγνά ουτε πολύ νερουλα) και συνήθως βρισκεις στα σουπερ μαρκετ 3+1 δώρο ή και 2+2 δώρο που συμφέρει πολύ.

Δεν νομιζω να ξέχασα τιποτα :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτομανούλες θέλετε να σας γράψουμε συνοπτικά την εμπειρια τοκετου μας εμεις οι δευτερομανουλες, οπως σας έγραψε και η Νάνσυ έτσι για να μπαινετε στο κλιμα ;) ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσαρες κ χρονια πολλα κ απο μενα!!!

να χαιρομαστε τις οικογενειες κ να πανε ολα καλα με τα μωρακια μας στην κοιλιτσα!

διαβασα 10 σελιδες κ ζαλιστηκα τωρα! :D:D

σχετικα με τις πανες κ εγω θυμαμαι στην αρχη αλλαζα γρηγορα νουμερα,εχει σχεση κ η μεσουλα οπως λεει κ το αλεκακι αλλα καποια στιγμη κολας,εγω εδω κ ποσο καιρο ειμαι στο νουμερο 5.απο την αρχη χρησιμοποιησα pampers,θεωρω ειναι τα πιο καλα,βασικα to baby dry το πρασινο χρωμα,εμενα ηταν κ λιγο αλεργικος ο τονι μου κ δεν τον πειραξε ποτε.με το simply dry ειχαμε διαροες,τα ειχα παρει για πιο φτηνα αλλα τη πατησα κ με active fit ειχαμε ερεθισμο.α καποια φαση πηρα κ babylino κ δεν τον πειραξαν απλα ειναι πιο παχιες κ συνεχισα με πρασινη pampers.

ελενακι μου να παρεις μπιμπερο,εστω δυο,εμενα γενικα με βολεψαν τα προιοντα της nuk κ πιπιλα κ μπιμπερο,δηλ δε βολεψαν εμενα αλλα τον αντωνη,δεν τα λεω σωστα,ειναι θεμα μωρου,στην αρχη θα δοκιμαζετε κ οτι τους αρεσει.καλα εμενα τη πηρε πολυ ευκολα τη πιπιλα κ οσο μεγαλωνει τοσο πιο πολυ τη ζηταει.ακομα κ τωρα σχεδον δυομιση χρονων κ μου τη ζηταει.κ φυσικα κοιμαται με αυτην.να δω πως θα τη κοψω αν κ η πανα με αγχωνει πιο πολυ..

αποστειρωτη κ εγω chicco ειχα,παιρνει ολες τις μαρκες κ διαφορα αλλα σκατολοιδια.

απο χθες εχω κ εγω συσπασεις,γαμωτο ποσο αγχωνομαι,ειδικα τη νυχτα τις νιωθω πιο πολυ..κ στον αντωνη ειχα απο νωρις αλλα μπορουσα να ημουν ξαπλα ολη μερα,τωρα δεν ειναι ετσι με το παιδι κ φοβαμαι.εχουμε κ κατι γενεθλεια σημερα κ δε θελω να παω που ειμαι ετσι,ο γιος της νονας του αντωνη μου εχει γενεθλεια,αλλα ειναι σε παιδοτοπο κοντα μας κ φυσικα θα ειναι κ ο αντρας μου κ οτι χρειαστει θα σηκωνεται.

γενικα κ εγω καλα περασα το πασχα,απλα δε τρωω αρνια,κοκορετσια,μαγειριτσα κ μου εψησαν μπιφτεκια κ πλακωθηκα σε τζατζικια πατατες κ σαλατες κ φυσικα κοκα κολα,κ εφαγα κ εγω τα γλυκακια μου. :D

σημερα το μενου ειχε φασολαδα για αποτοξινωση.

επισης εγω γενησα με καισαρικη κ φυσικα δε καταλαβα τιποτα,πηγα με ραντεβου κ εκτος απο τη προετοιμασια π.χ κλισμα,επισκληρηδιο ολα εγιναν σε 20 λεπτα.τα εζησα ολα,δεν ημουν ναρκωμενη κατα τη διαρκεια του χειρουργειου κ γενικα εχω πολυ καλη εμπειρια κ δε με νοιαζει καθολου που δε γενησα φυσιολογικα.θα ηθελα,αλλα αφου δεν εγινε δε με πειραξε καθολου.μετα λιγο πονουσα αλλα σε μια βδομαδα το πολυ ημουν περδικι.τα λεω αυτα για να μην φοβαστε η πεσετε απο τα συννεφα αν χρειαστετιτε καισαρικη.γιατι μερικες λενε τα χειροτερα χωρις καν να τα εχουν ζησει.μην ακουτε κανεναν.

αυτα τα νεα μου,δεν ειμαι κ πολυ καλα,πολυ θα ηθελα να παω να δω τη μπεμπουλα μου στον γιατρουλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ χαχαχαα γέλασα πολύ με το αρνί. Βασικά τα παιδιά ξέρουν καλύτερα τι έχει ανάγκη ο οργανισμός τους κάθε φορά και δεν πρέπει να αγχωνόμαστε για το τι θα φάνε. Συνήθως όταν τρώνε πολύ από κάτι το έχει ανάγκη ο οργανισμός τους.

Κατερινάκι εννοείτε ότι θέλουμε τις εμπειρίες σας. Εγώ έχω κάνει δεύτερη εγκυκλοπαίδεια το φόρουμ και το θεματάκι μας. Ευχαριστώ κοριτσάκια για τις πληροφορίες. Έχω κάνει λίστα τι μου μένει να πάρω από που και κάθε τι που παίρνω το κοκκινίζω μέχρι να γίνει κατακόκκινη η λιστούλα μου. Λίγα μείνανε ακόμα. Εγώ κοντεύω να τελειώσω από αγορές και τα δωμάτια ακόμα τίποτα. Ελπίζω αύριο να έρθει ο κουμπάρος να μας ξεκινήσει. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΕΜΑΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΜΑΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΑΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΝΓΚΟΥΡΟ..Κ ΕΓΩ ΜΩΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΠΑΛΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ..ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΛΙ ΕΓΩ..ΤΟ ΤΙ ΜΠΙΣΚΟΤΟ Κ ΚΑΚΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ..ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΥΛΕΙΣ ΚΑΝΩ!ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΚΑΘΑΡΟ..ΤΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΙΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΗΤΑΝ ΣΟΥΠΕΡ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ Κ ΤΩΡΑ..ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΡΑΦΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ..

Κ ΕΓΩ ΤΗΣ ΦΩΝΑΖΩ..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΜΑΖΕΥΩ Κ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΕΝΟ..ΕΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΙΣ 38ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ..

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΛΛΟ ΧΟΥΙ!ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΥΜΝΗ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΝΤΥΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΣΤΕΡΙΑ Κ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΑ!!Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΥΤΟ!!ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΕΙΡΩ!ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ Κ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ Κ ΤΗΣ ΠΩ ΕΓΩ ΦΕΥΓΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΝΤΥΘΕΙ!Κ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΞΩ ΜΕΤΑ..

ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΛΥΠΑΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ..Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΡΩΣΩ!ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΛΙ;ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ Η ΦΩΝΗ ΠΙΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ..ΧΑΧΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Κ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ!ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΤΛ.

ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ Κ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ Κ ΟΙ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ..ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ..

ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΝΑΙ Κ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ Κ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ..ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΛΗΤΩ ΚΤΛ;ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ!ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΩΣΕΙ 400 ΕΥΡΩ ΣΤΑ ΤΖΑΜΠΟ..ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΔΥΜΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΨΩΝΙΖΩ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ..ΑΛΛΑ ΔΙΝΟΥΜΕ Κ ΕΚΕΙ ΑΡΚΕΤΑ..ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν να ας πω την δική μου εμπειρια απο τον τοκετο.

39 εβδομάδες και 6 ημέρες ειχα ραντεβου στον γιατρο, οπου πάω χωρις καμια ενοχληση και χωρις κάποιο σημάδι που να δειχνει οτι μπαινω σε τοκετο, το μονο οτι το τελευταιο 24ωρο δεν ένιωθα τοσο πολύ τη μικρή. Στον υπέρηχο βλέπει οτι τα αμνιακά υγρά εχουν ελαττωθει και δεν μπορει να εντοπισει καλά τον ομφάλιο λωρο. Η κολπική εξέταση δειχνει οτι έχω διαστολή 1 και οτι ο τράχηλος έχει αρχισει να εξαλειφεται.Χωρις να με αγχώσει μου λεει να πάμε στο μαιευτήριο και να ξεκινήσουμε με προκληση δηλαδη τεχνιτους πονους.

Φτάνουμε κατα τις 9 και το βράδυ με ετοιμάζουν, ξύρισμα, κλισμα, κάνω το μπανάκι μου και μου βάζουν ορο για να ξεκινησουν συσπάσεις και παρακολουθουν παλμους της μικρής και συσπάσεις της μητρας στον καρδιοτοκογράφο. Ο γιατρος μου σπάει τα νερά αλλά δεν βγαζω τιποτα, προφανως τα έχανα μερες αλλά δεν ειχα πάρει χαμπάρι :oops::oops: . Οι συσπάσεις ξεκινουν, ο πόνος ειναι ανεκτός σαν περιοδου και ανα ώρα η διαστολή ολο και μεγαλώνει. Κατα τις 2 παρά ζητάω επισκληριδιο γιατι πλεον δεν άντεχα τους πονους τοτε ειχα διαστολή 4. Η επισκληριδιος θαυματουργή ένιωθα τις συσπάσεις αλλά δεν πονουσα, ήμουν τοσο ήρεμη που μπορουσα να κοιμηθώ και να αφησω τον γιατρο με τον άντρα μου να λενε τα δικά τους. Κάποια στιγμή μου σταματάνε τον ορο γιατι πλεον έκανα μονη μου συσπάσεις αρκετά δυνατές και η μπεμπουλα δεν φαινοταν να ζοριζεται, γιατι στην αρχη με τους τεχνιτους πονους ζοριζοταν και έπεφταν οι παλμοι της. Στις 4 το πρωι ειχα διαστολή 6 και στις 5 παρά νιώθω για πρώτη φορά την επιθυμια να σπρώξω, ο γιατρος μου λεει οτι ειναι πολύ καλο σημάδι αυτο και οντως στις 5 το πρωί ειχα διαστολή 10. Στις 5:45 ειχα την Αγγελικουλα μου αγκαλια μετά απο μερικές εξωθήσεις και αφου την ειχε τραβηξει έξω ο γιατρος με βεντουζα γιατι ήταν τυλιγμένη με τον ομφάλιο λώρο.

Ελπιζω να μην σας τρομαξα, ευχομαι να εξελιχθουν ολα καλά και αυτή την φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kangaroo nai, egw thelw na akouw empiries toketou. Osa atoma kserw tous rwtaw olous. Thelw na akousw osa pio polla gia na min exw kamia ekpliksi kai na eimai oso pio proetoimasmeni mporw.

Koritsia den eipa oti den tha parw mpimpero h pipiles, apla eipa oti exw idi parei kai den pernw alla mexri na dw an tha thilazw kai poso. Kangaroo nai to exw akousei apo polla atoma oti otan thilazei to mwro ta alla den ta thelei...twra to na tou dwseis esu pipila h mpoukali mallon einai meta thema sunitheias kai to sunithizei, alla pio grigora alla pio arga.

Re koritsia kserete ti allo skeftomai?? Mipws eimaste uperbolikes me tis apostirwseis kai ta katharismata?? Den lew, na prosexoume ennoeitai, alla to mikrobia kai baktiria uparxoun pantou, eksw de tha to bgazetai? O aeras einai gematos. Kai xwris auta den apokta kai antiswmata o organismos tous.

Palia pou den eixane ola auta ta marafetia, apostirwtes ktl ti kanane?? Tipota den pathainane!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ και εγώ για να την ντυσω πρεπει να την παρακαλάω κανα τεταρτο και ...και μπορει μολις ντυθει να μου πει οτι θελει άλλη μπλουζα ή αλλο παντελονι και να θελει να διαλεξει και μονη της :evil::evil: και άντε παλι απο την αρχή.

Το πρωι ευτυχώς οταν την ετοιμάζω για το σχολειο βλεπει Ντορα οποτε χαζευει και την κουμαντάρω καλυτερα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...