Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙΑ 2009 ΝΟ 32


Recommended Posts

γεια κι απο δω!

φροσω ελπιζω να τσν το τελευταιο γισ φετος..

χαρα μου εγω ειμαι της γνωμης να μην τον πιεσεις

ριχνε του νερακι μπολικο με σαπουνακι

και θα το κανει μονος σιγα σιγα

ελενη δεν υπαρχει η κουνιαδα..μακρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 755
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να'μαι κι εγώ....τι να πω? Καλημέρα .....καλησπέρα? τέτοια ώρα (3.00) μάλλον καλό ξημέρωμα :lol::lol::lol::lol:

Ευχομαι να είστε όλες καλά....εγώ ακόμη πολυ τρέξιμο και μόνο στα πεταχτά οτι βλέπω! Σας φιλώ εσάς και τα ζουζούνια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειαααααα

ειχαμε παει βολτα,ωραια περασαμε,το απογευμα παλι...

το καλο ειναι οτι εχει παιδακια η πολυκατοικια,οποτε οταν ακουμε παιδακια,τσουπ κατω εμεις...

βρε κοριτσια εχετε συνταγη για πασχαλινα κουλουρακια;

θελω να φτιαξω και δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλο που εχετε παιδακια στην οικοδμη..1 χαρα!!

παιζει καλα ο στεφανος μ τα παιδια εκει;;

εδω καλοκαιρι..το ξανα λεω!!

πηηγαμε βολτα σε 1 φιλη το πρωι..το απογ ισως παμε να δουμε για κανενα ποδηλατο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κι από μένα την ταλαίπωρη... χαχαχα!!!

ξεκίνησα το πρωί για να πάω στο σεμινάριο.

έψαχνα για πάρκινγκ και τελικά τράκαρα...

Άγιο είχα κοριτσάκια μου...

ήμουν σε έναν δρόμο που έχει ελεγχόμενο τετράγωνο και ο οποίος είναι πολύ σκατένιος...

προτεραιότητα έχει ο δεξιά.

εγώ πήγαινα ευθεία και ο άλλος ερχόταν από απέναντι και ήθελε να στρίψει δεξιά.

ήδη είχα μπει μέσα στο ελεγχόμενο τετράγωνο και ο άλλος

αντί να σταματήσει μου την έδωσε...

χτύπησε πάνω στην πισινή πόρτα από τη μεριά του οδηγού.

εγώ έκανα σβούρα στο δρόμο, ο οποίος ήταν άδειος...

χέστηκα πάνω μου!!!

κατέβκααπό το αυτοκίνητο και του έκανα παρατήρηση που έτρεχε.

"εγώ είχα προτεραιότητα" μου είπε.

τι λες ρε φίλε... επειδή είσαι σε δρόμο που έχει προτ. μπαίνεις και όποιν πάρει ο χάρος;

έχεις προτεραι. νοουμένου ότι είναι άδειος ο δρόμος...

ήταν αιγύπτιος.

και μου λέει και το καλύτερο...

"πάντα φοβάμαι όταν βλέπω γυναίκα στο τιμόνι"

τώρα περιμένουμε το πόρισμα των ασφαλιστικών.

αν πουν ότι φταίω εγώ... την έκατσα...

δεν ξέρω αν με συμφέρει να το φτιάξω...

δεν πειράζει, εμείς να είμαστε καλά.

τα σίδερα θα φτιάξουν...

πήγα στο νοσοκομείο για πλάκες.

βρήκαν κάτι στον αυχαίνα... όχι σοβαρό...

θα φοράω κολλάρο.

δε θα πάω δουλειά.

και το πρόβλημα είναι ότι έχω τα σεμινάρια.

θα πάω αύριο το πρωί για κανά 2 ώρες που θέλω να μάθω κάποια πράγματα και μετά σπίτι.

η γιατρός μου είπε ότι αν δεν περιοριστώ σπίτι θα έχω πρόβλημα με πονοκεφάλυς για πολλύ καιρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

plaka κανεις ρε νανα;;;;ευτηχως δεν πεαθες τιποτα και χεσε το αυτοκινητο!!

πηρες αναρρωτικη τελικα;;ρε παιδια .αν σα ρβωτησω κατι;;εσας εχουν ποδηλατο με λαστιχενιες ροδες κια βοηθητικες η τα πλαστικα τρικυκλα;;

δε ξερω τι να παρω!!

75 ευρω κυναιμοντια παντως ετσι πως τα ειδα!

ισμηνη εκανα τη συνταγη σου..δε δσοκιμασα..αλλα βγαινει πολυ μικρη η δοση!!

ουτε για 2 ατομα δε φτανει..

η παγωτομηχανη δε γεμισε ουτε μεχρι τη μεση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τη λες βρε νανα....ευτυχως που δεν χτυπησες...τουλαχιστον κοιταξε να ξεκουραστεις...πανω απόλα η υγεια σου....

γεωργια εγω εχω το τρικυκλο..του χρονου θα του παρω το αλλο με της βοηθητικες....

εδω που εριξα μια ματια εχουν γυρω στα 140-150 ευρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aθηνα :o .

Καλά που δεν χτύπησες πιο σοβαρά.

Χαρά ευτυχώς ξέφυγες από την ψυχανώμαλη σπιτονοικοκυρά.

Εμείς αύριο θα πάμε παιδότοπο playmobile με δωρεάν κουπόνια από εδώ.

όποιος θέλει εκτυπώνει http://www.junior.gr/playmobil/coupon/p ... etails.htm

Κι όποιος θέλει αύριο το απόγευμα θα είμαστε εκεί!

Ο Φιλ. μια ανεβαζει πυρετό μια τίποτα. Τον πήγα γιατρό δεν έχει τίποτα μου είπε λίγο ο λαιμός του αλλά λίγα πράγματα.

3 μέρες έμειναν μάθημα. Τα παιδιά έχουν ξεφύγει λέμε. Δεν μαζεύονται.

:lol: είχαμε μάθημα για την συν΄τηρηση τροφίμων και τους έβαλα τεστ στη μια ομάδα τί ξέρουν για την απλή ψύξη και στην άλλη τί ξέρουν για την κατάψυξη. Και στην α ομάδα μου έγραψαν ότι την παθαίνουμε όταν πέφτει πάνω στον αυχένα μας το aircontition :shock::lol::o

Είναι κάποιοι εντελώς γεια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω βρε νανα...ευτυχως!

αφου δεν ειχες και τον μικρο μεσα παλι καλα...

σωσω εξαρταται ποσο τρωει το καθε ατομο...χαχαχα

βγαινει σχεδον 1 κιλο..6 μεριδες λεει...

φροσω τι ωρα θα πατε;;;

ειναι σιγουρο αυτο με το κουπονι;

πηρες τηλ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατά τις 5 θα πάμε Ισμήνη.

Πήγε συνάδελφος την προηγούμενη εβδομάδα με αυτό το κουπόνι.

Αυτή μου το είπε.

Θα πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο και θα σε πάρω να σου το επιβεβαιώσω αν είναι.

Καληνύχτα σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσω για την ψυξη να παρουν κανενα μυοχαλαρωτικο με αντιφλεγμονωδες!!!!!! :lol:

καλα δεν το πιστευω!!!

σιγουρα δεν το εγραψαν για να σπασουν πλακα τα σκατπαιδα;;;;;

Νανα περαστηκα!

αυτο με το ελεγχομενο τετραγωνο δεν το καταλαβα....

μηπως οπως λεμε εδω κυκλικη πορεια;;;;

εσεις εκει πατε και αναποδα...

παντως αν ειναι οπως το στοπ εδω, αν σε χτυπησει πισω απο το μεσαιο κολωνακι, που σημαινει οτι ειχες ηδη βγει στο δρομο και επρεπε να κοψει, δε νομιζω να σου ριξουν ολο το φταιξιμο. παντως συνηθως δε βγαζουν εναν φταιχτη, εκτως αν βγαζει ματια. λενε 70-30% 60-40% κλπ

εμεις οκ.

το πρωι με το που ξεκιναμε βαρδια και παμε να παρουμε κουλουρια για τα παιδια στο τμημα, ημουν περιπολικο, παμε απο ενα μονοδρομο απο τον οποιο βγαινεις απο την παλια εθνικη, και ερχοταν ενας μπαρμπας με τζιπακι αναποδα!!!!!!! :o

στις 6 το πρωι!

περασε διπλα απο 3 αμαξια που τον κορναριζαν και τιποτα! συνεχιζε!

αναβουμε φαρους, μην πεσει κανενας πανω μας, τον κραξαμε κανονικα τον μπαρμπα!

ολο συγνωμη και συγνωμη ηταν...

καλα του λεμε αν ερχοταν καμια νταλικα και δε χωρουσες θα σε επαιρνε απο κατω αλλα αν επεφτες πανω σε κανεναν χριστινο και τον σκοτωνες εσυ;;;

εκανα καινουρια νηστησινμα κουλουρακια.

1ποτηρι χυμο πορτοκαλι

1 ποτ σπορελαιο

1 ποτ ζαχαρη

ξυσμα πορτοκαλιου

1 μπεικιγκ

1 βανιλια

αλευρι οσο σηκωσει

σουσαμι μεσα στη ζυμη προαιρετικα, εγω εβαλα.

τα ψηνεις μεχρι να ροδισουν λιγο.

γιαμ γιαμ ντελισιους που λενε τα καμαρια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο για ποδηλατα, εμεις εχουμε τρικυκλα με πλαστικες ροδες αλλα ο Σπυρος σκαρφαλωνει και σε ενα με βοηθητικες απο αυτα που εχουν τα γειτονακια.

αλλα για να κανουν πεταλι δεν τους κοβει ντιπ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Βρε νανουκακι τι ηταν αυτο;;;; Ευτυχώς τοσο ητανε κοριτσάκι μου!!!! Σημασία εχει οτι εισαι Καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παναγία μου!

Είχα γράψει παλι χθες παλι με πέταξε ε αι σιχτιρ λεω.

Μετα ξενερωσα ρε γμτ και βαριομουν να ξανά γραψω.

Σωσω πάρε με βοηθητικές μικρουλι. Εμεις αυτο θα πάρουμε τωρα. Οταν βλεπει σε αλλα παιδακια τρελενεται και το παει Καλα. Και το απλό εχουμε αλλα το μεγάλο το γουστάρει.

Ερώτηση.

Οταν θέλουν κατι τα μικρά σας κάνουν τον πανικό; Να χτυπιουνται να ουρλιαζουν κλπ; Και αν συμβαίνει και δε σταματάνε τι κανετε;

post-9608-13873939161619_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι ο ΣΠυρος που ειναι πιο νευροσπασμα και δεν μιλαει ακομα τοσο καλα οσο η Μαριαννα το κανει αυτο και του λεω οτι δε χρειαζεται να χτυπιεται και να τσιριζει, αλλα να το ζηταει με λεξουλες. και πιανει.

μιαλω για φασεις οπως να ειναι κλειστο το πορτακι της σκαλας ή να μη φτανει κατι.

μερικες φορες θελει κατι που βλεπει στην τβ και λεω οτι θα μας το στειλουν με το λεωφορειο κλπ και το ξεπερναει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μας...καλε ισμηνη ουτε μισο κιλο δε βγηκε..καπου το χασα μαλλον...

στο βρασιμο..μαλλον δε το επηξα οσο πεπρεπε...

εγω σε τετοιες φασεις...δωματιο μεχρι να ηρεμησει και μετα το συζηταμε!!

και την αφηνω οση ωρα χρειαστει να ηρεμησει!!

μπορει και 10 λεπτα!!

τα κουλουρακια θα τα κανω βαγκ..θυμασαι απο ποιον ειναι;;και μη μου πεςι απ οτο γειτονα με τα παιδια ...πουλμαν!!χαχα

καλα βαγκ τον κυριο που ερχοταν απο την απεναντι δε το καναντε τιποτα;;εννοω δεν τον εγραψς τροχαια;;κατι;;

και γω φοβαμαι οτι ατυτο με τισ βοηθητικες δε θα το κανει!!αλλα...μαλλον τελτοιο θα ποαρουμε..τι λεςς ρε χαρα;;τοσα λεφτα;;

παντου εχουν σχεδον 70-80 ευρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα..

Σωσω μάλλον πήρες μικρή κούπα..

Κανονικα οι 2 κούπες γάλα είναι 480γρ

και η μια κουπα κρεμα γάλακτος είναι άλλα 225..

βάλε και τη μισή κουπα νουτελα...βγαίνει σχεδον 850γρ παγωτο..

βαλε και 50 γρ φουντουκια..

δεν ξερω εχω εχω μικρη παγωτομηχανη..που ειναι μεχρι 1 κιλο παγωτο και γεμισε..

τωρα το σκ θα δοκιμασω και μια αλλη που εδειξαν στην τηλ

χωρις παγωτομηχανη..και έχει μεσα και φιλαδελφεια..

θα την κανω και θα σας πω..

παω να δουλέψω..φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια!!!

φοράω κολλάρο και είμαι πολλή αστεία!!!

πήγα στο σεμινάριο το πρωί αλλά δεν είχαμε ρεύμα και μας έδιωξαν.

μπλόκαρε όλη η Κύπρος πάλι...

θα καθόμουν κάνα 2ωρο.

μετά δεν πήγα δουλειά γιατί φοβήθηκα που με είπε η γιατρός ότι αν δε μείνω σπίτι θα υποφέρω με πονοκεφάλους για μήνες...

εμείς θα πάρουμε κανονικό ποδηλατάκι.

το βρήκα με 70 ευρώ.

μας το υποσχέθηκε η γιαγιά ντόλα... χαχαχα!!!

το ελεγχόμενο τετράγωνο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, απ' όσο ξέρω.

είναι σχεδιασμένο ένα τετράγωνο στο δρόμο και δεν πρέπει να το πατήσεις αν δεν είναι ελεύθερος ο δρόμος.

προτεραιότητα έχει ο δεξιά.

δεν υπάρχει στοπ για κανέναν.

στην περίπτωσή μου, είχε ο άλλος προτεραιότητα αλλά εγώ ήμουν ήδη μέσα στο τετράγωνο.

έτρεχε και δε με είδε καν...

έπρεπε να σταματήσει, αλλά δεν το έκανε γιατί είχε αυτός προτεραιότητα και δεν τον ένιαζε αν ήταν γεμάτος ο δρόμος... απλά. εγώ έπρεπε να γυρίσω πίσω... χαχαχα!!!

το κακό είναι ότι είναι πολύ ιδιόρυθμος δρόμο και θα δυσκολευτούν οι ασφαλιστικές.

το πρωί ξύπνησε ο Π και παραπονιόταν ότι πιάστηκε ο αυχένας του...

αλοίμονο... να πονάω εγώ κάπου και να μην πονάει κι αυτός...

μου είπε και το κορυφαίο: "μπορείς να με τρίψεις γιατί πονάω πολύ;"

πλάκα μας κάνεις ρε φίλε;

εμένα ποιος θα με τρίψει;

άνδρες παιδί μου...

η νονά μας έστειλε τη λαμπάδα και τα δωράκια μας με έναν συγχωριανό της που ήρθε για δουλειά στην ΑΗΚ (ΔΕΗ) όταν έγινε η έκρηξη.

αύριο θα την έχουμε.

την έφτιαξε η αδερφή της.

http://www.lenadeligio.blogspot.com

είναι η λαμπάδα "στα σύννεφα"

για όποια θέλει να τη δει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

peiραζει που δεν βρηκα τη λαμπαδα;;;το εψαξα,το εψαξα.,,...

ισμηνη πες τη συνταγη με φιλαδελφια!!

ενδιαφερον ακουγεται!!

για ποσο θα φορας το κολλαρο;;

τελειωσαν παντου τα ποδηλατακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα το ψάξω και θα σου πω.

αν δεν το βρω ούτε εγώ, θα βγάλω εγώ φωτό και θα σας τη δείξω.

πήρα τηλ στην ασφαλιστική και περιμένω ναμε πάρουν.

είναι δύσκολο χωρίς αυτοκίνητο...

για μια βδομάδα με είπε η γιατρός.

σας είπα ότι όταν πήγα στο φαρμακείο ερτεύτηκα μία τσάντα και 1πορτοφόλι από το διπλανό μαγαζί;

196 και 97 αντίστοιχα.

δεν παίζει νατα πάρω... αλλά αφηστεμε να ονειρεύομαι... χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELA ΡΕ ΝΑΝΑ...που πεφτει και σενα το ματι σου..ελεος!!

χαχα!!

μανικι χωρις αυτοκινητο οντως!!

σε 1 μηνα ξανα ερχονται η θουλη και τα 2 μωρα..σουπερ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειαααα

Ποδηλατακι ειδα τέλειο στο mall στο Μαρούσι. Τι εχει εκει; comfusio? κατι τέτοιο. Εκανε γυρω στα 70 νομιζω. Και ητανε για μικρά σαν τα δικα μας. Έπρεπε να το πάρουμε. Αλλα λεω ασε μωρε...... Τελικα θα πάνε τζάμπο οι δικοί μου και θα ρίξουν και κει μια ματια.

Σωσω και βαγκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Για πείτε και οι υπόλοιπες!!!!!!

Νανα μου τα ιδια και ο δικος μου. Είχα τη μέση μου και ως δια μαγείας άρχισε και η δική του. Χαχαχαχα

Του λεω μια μερα. Τριψε με λιγο. Μου λεει δε μπορω.... Τελικα αφου τον έπεισα άρχισε να μου κανει μασάζ με μισή καρδιά. Του λεω πιο κατω. Μου λεει ειναι πολυ χαμηλά ρε συ. Ε του λεω εκει με τρίβει ο φυσικοθ... Χαχαχα με κοίταζε Καλα Καλα. Του λεω κάντο σαν τον τ. Χαχαχαχαχαχα

Ε τελικα ανασκουμπωθηκε και κατι εκανε χαχαχχαχαχαχαχαχαααχχαχαχαχχχαχχααα :lol:

Πω πω τον εχω βάλει για ύπνο και εχει πιασει τη παρλα. Και νυσταζωωωωωωωωω

Λοιπον. Η φάση με τον διονυσακη μας εχει προβληματίσει πολυ. Εχω γίνει μελος σε ενα σαιτ το νοηση. Εκει θα γραψω απόψε για το θέμα μας με το παιδι και θα σας βαλω το λινκ. Απο κει θα δείτε τι παιζει με μας.

Θέλω να τα γραψω εδω αλλα δε ου βγαινει. Εχω αρχίσει ενα σωρο φορές και μετα σταματαω.

Η αληθεια ειναι οτι παμε Καλα. Αλλα η διάγνωση παραμένει. Στοιχεια ΔΑΔ(Διιάχυτες αναπτυξιακές διαταραχές)

Δηλαδη. Δεν εχει σιγουρα αυτισμο. Αλλα. Εχει στοιχεια που ανηκουν στο φάσμα του αυτισμου. Το οτι δεν εχει σίγουρα το λεμε τωρα που ειναι πολυ μικρουλης και δεν γίνεται διάγνωση ακομη. Η διάγνωση γίνεται μετα τα 3 σίγουρα. Οπότε εμεις ζούμε με μια διάγνωση που δεν ειναι διάγνωση.

Οπότε μπορει σε λίγους μήνες να μας πουν οτι δεν εχουμε η να μας πουν οτι εχουμε.

Εχει πολυ θετικά στοιχεια. Αυτο μας παρηγορεί. Και παει Καλα.

Αλλα ο γιος μας ακομη δε μιλάει.

Λεει λεξουλες και μαλιστα πολλές απο αυτες συνειδητά. Αλλα ειναι πισω πολυ.

Σίγουρα δεν εχει αυτισμο τυπου κανερ. Ας το πω εδω για να καταλάβετε βαρύ αυτισμο. Αν εχει μαλλον πρόκειται για αυτισμο υψηλης λειτουργικότητας η ακομη και για ασπεργκερ αλλα μαλλον το πρώτο.

Ειναι πανεξυπνος γμτ μου. Μας παιζει κανονικά ώρες ώρες. Καταλαβαίνει τα παντα. Αλλα άργησε πολυ να παίξει δημιουργικό φανταστικό παιχνίδι. Αυτο ανησύχησε τους ειδικούς. Και φυσικα η ομιλία. Απο μονη της η ομιλία ειναι οκ και δε σημαίνει κατι. Αλλα οταν ενα παιδι εχει έλλειψη στο παιχνίδι και εχει και εμμονές οπως ο μικρος μας τοτε προσανατολίζεται εκει.

Ο Διονύσης δε παει πουθενα χωρίς το μπουφάν του το οποίο πρεπει να ειναι παντα κουμπωμενο και φοράει παντα τα ιδια παπούτσια.

Τακτοποιει ολα του τα παιχνίδια σε σειρα πριν να κοιμηθεί και πριν απο το μπάνιο κλείνει φώτα τηλεοραση κλπ

Επισης γενικα βάζει ολα τα πράγματα σε σειρά. Πχ μπουκάλια.

Αν του χαλασεις τα πραγματάκια ετσι οπως τα εχει βάλει τοτε γίνεται πανικός. Παθαίνει υστερία.

Τωρα ολα αυτα ειναι μη ειδικά συμπτώματα η καπως ετσι τελοσπάντων. Δηλαδη ειναι πράγματα που τα κάνουν και φυσιολογικα παιδια γι αυτο και δεν βγαινει διάγνωση. Δηλαδη τα συμπτώματα που κάνουν μπαμ ειναι έλλειψη βλεμματικης επαφής, στερεοτυπιες τυπου κουναω τα χερακια πανω κατω σα φτερουγισμα και φυσικα απομόνωση, δε παίζω δεν ακουω στο όνομα μου κλπ. Αυτα δεν τα εχουμε παρα σε ενα μικρο βαθμό μονο με το όνομα το οποίο εχει βελτιωθεί πλέον.

Μας λένε οτι το θέμα του με το γαστρεντερικο έπαιξε πολυ σημαντικο ρόλο. Τον χτύπησε πολυ πισω. Το θέμα ειναι οτι οπότε εχει εξάρσεις χτυπάει πισω και αναπτυξιακά με εκρήξεις θυμου κοκ

Ο πόνος μας λένε και η πείνα τον έκαναν να σταματήσει να ενδιαφέρεται για τα πράγματα γυρω του. Άρχισε να κλείνεται στον εαυτό του. Αυτο τα καταλάβαινα και γω. Για αυτο και είχα λυσσαξει οτι κατι δε παει Καλα.

Μας λένε επισης οτι τα παιδια με αυτισμο εχουν συνήθως γαστρεντερικα προβλήματα. Δηλαδη μπορει να ηταν αυτιστικος ετσι κι αλλιώς.

Οπότε η κότα γέννησε το αυγό η το αυγό την κότα;

Ειναι επικοινωνιακός πολυ χαδιαρης μας φιλαει μας αγκαλιάζει και το κανει συνειδητά.

οι πιο πολλοι νομίζουν οτι ενα αυτιστικο παιδι δεν δέχεται χάδια δε σε κοιτάζει στα ματια αλλα δεν ειναι ετσι.

Το φάσμα ειναι τεράστιο και οι διαταραχές ενα σωρο.

Υπάρχουν πολλοι μύθοι γυρω απο τον αυτισμο και δυστυχώς δεν υπάρχει ενημερωση.

Πλέον αυτο που μας ενδιαφέρει ειναι να παει σε κανονικό σχολείο. Αυτο ευχόμαστε δηλαδη. Να μπορει να αυτοεξυπηρετειται και να μη μας εχει ανάγκη.

Κανουμε τα παντα εχουμε παγώσει τα θέλω μας τις ζωές μας και this is it.

Πιστεύω οτι οι ελλείψεις μας με την πρώιμη παρέμβαση θα καμουφλαριστουν Καλα και το παιδι μας θα μπορει να ειναι μελος της κοινωνίας χωρίς να φαινεται τίποτα. Ο κόσμος ειναι πολυ σκληρός και φοβάμαι για αυτον.

Ήδη κανεις δε καταλαβαίνει τίποτα αν τον δει. Ακομη και το οτι δε μιλάει Λλα πετάει λεξουλες με τσαχπινια όλο νόημα φαινεται μονο οτι απλα εχει αργήσει να μιλήσει.

Φυσικα τα μαθήματα ειδικής διαπαιδαγωγησης και οι έργο θεραπείες τον εχουν βοηθήσει αφάνταστα. Τον μάιο ξεκινάμε λόγο θεραπείες.

Το θετικό ειναι οτι ξεκινήσαμε νωρίς. Παρόλο που η διάγνωση άργησε με την αλλεργία ειναι νωρίς.

Τελικα σας μιλησα εδω.......

Ειναι δύσκολο γιατι τωρα τελευταια μιλάω για το θέμα μας με μαμαδες αυτιστικων παιδιών.

Εδω μπαίνω γιατι περνάω Καλα μαζι σας και η αληθεια ειναι οτι ο μικρουλης μας ευτυχώς εχει πολλα κοινά με ενα παιδακι φυσιολογικό οπότε και γω εχω κοινά μαζι σας. Ετσι νιωθω οτι μπορω να ενημερωθω απο εσάς για διάφορα και εσείς απο μενα.

Αλλα για ποσο δε ξερω.

Μολις χθες άρχισα να δέχομαι οτι μπορει να εχουμε αυτιστικο παιδι.

Και τωρα που το γραφω μου χτυπάει καπω περίεργα αλλα.............. Ce la vie!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...