Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ15!!!


Recommended Posts

Καλησπερα.παιρνω λιγο το χρονο μου μετα την αποξεση.

Να σας ρωτησω μηπως καποια ξερει.Εχω τρομερο πρηξημο στη κοιλια κ σημερα 3η μερα μου ηρθε αιμα ενω χθες κ προχθες ειχα σταγονιτσες.Ειναι φυσιολογικο? Επισης ο γιατρος δεν μου εδωσε καποια αντιβιωση μονο εκεινη την ημερα μου εδωσε ογκμεντιν.

Καλε ξεκοκκινιστε με κιολας και μη με σημειωσετε καν.Άλλη προσπαθεια γιοκ. Το πηρα αποφαση.Δεν θελω να ξαναμπω στη διαδικασια των ορμονων κ της αγωνιας κ των εξόδων.Αν ειχα και αλλη κάβα απο τα μπαρμπασταθακια ισως αλλα απο την αρχη δεν ξεκιναω.

Θα φροντισω να χαρω το κοριτσακι μου. και να φανταστειτε οταν παντρευτηκαμε με τον αντρα μου καναμε σχεδια για3-4-5 παιδια,αλλά απο οτι φαινεται "καποιος" ΕΚΕΙ πανω ξεκαρδιζεται με τα σχεδια μας!

Σας καληνυχτω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βabelicious καλα αποτελεσματα κουκλιτσα!!!

Και εμεις ολα αυτα τα πληρωσαμε και ειμαι και ασφαλισμενη! :roll:

Μερεντακι γιατι να ταλεπωρεισαι ετσι ξεκινωντας απο τα δυσκολα? Και αμα δεν σου βρουν κατι?Ειναι χειρουργειο και αυτο.

Ξεκινα με την υστεροσκοπηση , καντε οτι εξετασεις χρειαστει για να ξερετε που βαδιζετε...

Με την εξωσωματικη οπως λεει και η εστε, πολλα εμποδια ξεπερνουνται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

merenta εγώ διαφωνώ. Γιατί η εξωσωματική τα περισσότερα προβλήματα που μπορεί να βρεις στην λαπαροσκόπηση τα υπερπηδάει, καθότι γίνεται εμφύτευση του εμβρύου κατευθείαν στην μήτρα. Επίσης, έχω κάνει λαπαροσκόπηση και είναι κανονικό χειρουργείο, δηλαδή σου κάνουν ολική νάρκωση και ράμματα και μπορεί να έχεις και αίμα μετά. Εγώ έκανα 1 εβδομάδα να συνέλθω παρ'όλα αυτά σε διώχνουν είτε την ίδια μέρα είτε την επόμενη απλά αναρρώνεις σπίτι. Μπορείς να κάνεις όμως μία υστεροσκόπηση που είναι πιο απλή και δεν σου κάνουν ολική νάρκωση. Κατά την δική μου γνώμη όμως θα πρέπει πρώτα να εξετάσεις τα γυναικολογικά σου όπως σάλπιγγες (που δεν χρειάζεται γι'αυτό λαπαροσκόπηση) και ωοθήκες με έναν απλό υπέρηχο και ένα doppler στην 3η μέρα περιόδου για διαπίστωση πολυκυστικών και φυσικά ορμονικές εξετάσεις. Οπωσδήποτε να εξεταστεί ο σύζυγος με σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια και τέλος φυσικά ανοσολογικές που εκεί αν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να επηρεάσουν ακόμα και την σύλληψη με εξωσωματική γονιμοποίηση. Αν όλα αυτά είναι καλά και με προγραμματισμένες επαφές δεν γίνεται τίποτα τότε ξεκινάς με μία σπερματέγχυση και αν δεν γίνει και εκεί τίποτα μπορείς να δοκιμάσεις ακόμα και την εξωσωματική με φυσικό κύκλο (πάντα εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα). Δηλαδή σου παίρνουν του κύκλου σου το αυγό το γονιμοποιούν με του συζύγου και το καταψύχουν (αν θες μπορείς να το φτάσεις και βλαστοκύστες). Τον επόμενο μήνα σου παίρνουν πάλι το αυγό του φυσικού σου κύκλου το γονιμοποιούν και μαζί με το κατεψυγμένο στο τοποθετούν με απλή εμβρυομεταφόρα. Έτσι αποφεύγεις να πάρεις ορμόνες που πολλές φορές όταν είναι μεγάλη η δοσολογία τους μπορεί να γίνουν και αιτία αποτυχίας γιατί καταπονούν την μήτρα.

τα έχω κάνει όλα αυτά που αναφέρεις, και τις εξετάσεις και 3 σπερματεγχύσεις

έχω μιλήσει με εξωσωματικό και ήταν να ξεκινήσω την διαδικασία στης 1/1/2012...

δεν ενδεικνύεται σε εμένα ο φυσικός κύκλος.

Να φανταστείς αυτό το μήνα έκανα ωορρηξία ενώ είχα περίοδο...

ευχαριστώ πολύ πάντος για την απάντηση και το ενδιαφέρων :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Merenta να σου πω την αλήθεια εμένα μου επέβαλε να κάνω υστεροσκόπηση πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες. Ήταν μαζί με το υπόλοιπο πακέτο των εξετάσεων... σε αυτό που ρωτάς επειδή έχω κάνει και λαπαροσκόπηση θα σου πω την δική μου εμπειρία....μπήκα μία μέρα πριν, την έκανα και την επόμενη βγήκα...την μεθεπόμενη πήγα στην δουλειά...ράματα έχεις, αλλά μην φανταστείς πολλά, όπως έκαναν παλιά...δύο μικρές τρυπούλες στην ευθεία του αφαλού και ένα στον αφαλό, τα οποία μετά από το πολύ 10 μέρες τα βγάζεις... εμένα μου έκανε πάρα πολύ καλή "δουλειά" και σηκώθηκα αμέσως και δεν πόνεσα καθόλου.

Η λαπαροσκόπηση είναι μεν χειρουργείο, αλλά εάν έχεις σοκολατοειδής κύστη, ενδομητρίωση ή έστω κάποιες εστίες που απαιτούν καυτηριασμό και δεν διαφαίνονται με απλό υπέρηχο, καταλαβαίνεις ότι δυσχεραίνεται η επιτυχία της εξωσωματικής...γιατί με την υστεροσκόπηση κοιτάς μεν την μήτρα, αλλά παίζει μεγάλο ρόλο και η γύρω περιοχή, το ενδομήτριο κλπ...

Γνώμη μου είναι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου, εκείνος θα σε καθοδηγήσει σωστά και όλα θα πάνε καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Este μου,

Ως επί το πλείστον συμφωνώ, αλλά:

α) κανονικά, μπαίνοντας σε φάση προσπαθειών ούτως ή άλλως, εκτός των αρχικών ορμονολογικών, θα έπρεπε πριν να έχει γίνει σαλπιγγογραφία, ώστε σε περίπτωση σπερματέγχυσης ή προγραμματισμένης επαφής να έχεις ελπίδες, γιατί αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές, δώρον άδωρον. Αντίστοιχα αν υπάρχει κάποια βαριά ανωμαλία της μήτρας. Αν είναι κλειστές, εξωσωματική είναι ο μόνος δρόμος. Αν έχει προταθεί η εξωσωματική για άλλους λόγους (πχ πρόβλημα στο σπέρμα) και δεν έχει προηγηθεί σαλπιγγογραφία, θα μπορούσε να γίνει υστεροσκόπιση ώστε να δούμε αν η μήτρα είναι οκ. Συνήθως η υστεροσκόπιση έπεται ενός χειρουργείου ώστε να αποκλειστούν πχ συμφύσεις.

β) δυστυχώς, κατά την συνήθη πρακτική, πρέπει να υπάρξουν τουλάχιστον 2 αποτυχίες σε εξ/κή ή 2 συνεχόμενες αποβολές ώστε να "χτυπήσουν τα καμπανάκια" και να στραφεί η προσοχή στη διερεύνηση περαιτέρω παραγόντων που επηρεάζουν την επίτευξη εγκυμοσύνης ΠΕΡΑΝ του ανατομικού που υποθετικά είναι οκ, δηλ. αιματολογικό (αν υπάρχει θέμα με θρομβοφιλία κ σε ποιον βαθμό, ποια μετάλλαξη) και ανοσολογικό (ΝΚ τα επονομαζόμενα). Εκτός όμως από αυτό, πρέπει κανείς να απευθυνθεί στον σωστό άνθρωπο, κάποιον με εξειδίκευση στα συγκεκριμένα προβλήματα, όχι γυναικολόγο, όχι εξωσωματικό.

Παράδειγμα εγώ: χρόνια χτυπιέμαι κ λέω σε κάθε γιατρό που έχω πάει (κι είναι αρκετοί) έχω χρόνια ελεύθερων επαφών και δεν έχει συμβεί ποτέ εγκυμοσύνη. Τσάμπα τα έλεγα. Τις πρώτες 2 τις έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο (ούτε προγεννητικό έλεγχο δεν έκαναν, αλλά ούτε καν τον πρότειναν!). Την 2η φορά, είπε ο κος τάδε "δεν πήραμε από την αριστερή γιατί έχεις ενδομητρίωση". Κόκαλο εγώ! Κάτι είπε κ για "σοκολατοειδή κλπ". Απευθύνθηκα στον ακτινολόγο που με παρακολουθούσε μήνες κ τραβούσε τα μαλλιά του! Αυτό που είδε εκείνος ήταν κάτι σαν "αιμάτωμα" από την καλή μεταχείριση. Το παρακολούθησα κι έφυγε μόνο του... Συν ότι πάντα έλεγε ότι "οι σάλπιγγές σου δεν είναι ανοιχτές", ενώ όλοι υπόλοιποι μετά έλεγαν το αντίθετο (όχι βέβαια ότι ήταν κ στην καλύτερη κατάσταση). Εννοείται ότι δεν συνέχισα εκεί.

Στον επόμενο κ νυν εξωσωματικό, όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είναι πιθανόν καθώς η θέση της ωοθήκης είναι κολλητά κ πάνω στη μήτρα, αλλά εγώ θα πάρω ωάρια και από εκεί. Όπως και έγινε. Η 3η φορά 0. Με στέλνει να κάνω ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων (βασικά για θρομβοφιλία + καρυότυπο) κ την 4η φορά κάνουμε και προεμφυτευτικό έλεγχο κ είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα. Οι εξετάσεις δε έδειξαν πρόβλημα κι έκανα αντιπηκτικές από την εμβρυομεταφορά και μετά. Πάλι όμως 0. Εγώ εξακολουθώ και χτυπιέμαι όπως και εκείνος. Κάνω και εξέταση ΝΚ, στα ύψη! Απ! μου λέει επιτέλους! Κάτι έχουμε, κάτι έχουμε βρει. Και ευτυχώς με έστειλε στον καθηγητή που με παρακολουθεί. Ξέρετε ποιο είναι το αποτέλεσμα; Πρόβλημα με τη θρομβοφιλία και επικίνδυνο για τη ζωή μου λόγω οικογενειακού ιστορικού κλπ και όσο για το ανοσοποιητικό μου... πανηγύρια! Με βοήθησαν κι οι δύο και ήρθε η πρώτη, αλλά άτυχη, εγκυμοσύνη μου.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά εγώ δεν θα μπορούσα να μείνω έγκυος χωρίς εξωσωματική πρακτικά κ ανάλογη παρακολούθηση από τον Καθηγητή (αγωγή που έχω ήδη ξεκινήσει για να ρυθμιστεί το ανοσοποιητικό μου, συν πολύ δυνατές αντιπηκτικές από την 1η μέρα της διέγερσης όταν με το καλό ξεκινήσω, συν ό,τι άλλο μου πει...).

Επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά τόσον καιρό, γι' αυτό σας τα λέω όλα αυτά και σας κουράζω, το ξέρω. Αλλά, δεν είμαι γιατρός να τα ξέρω όλα, ούτε εκείνοι άλλωστε τα ξέρουν! Και πολλές φορές αντί να μας καθοδηγούν μας παραπλανούν. Και ό,τι έμαθα το έμαθα δύσκολα και με πόνο ψυχής. ΜΗΝ επαναπαύεστε! Όταν υπάρχουν χρόνια επαφών χωρίς αποτέλεσμα ή συνεχόμενες αποτυχίες ή/και αποβολές, ψάξτε ό,τι μπορείτε! Μην αφήνετε τον χρόνο να περνά κ μην επιβαρύνετε τον εαυτό σας χωρίς λόγο, όπως συνέβη σε εμένα...

Κανονικά βέβαια, αυτά θα έπρεπε πρώτοι-πρώτοι να τα λένε οι εξ/κοί, αλλά κι αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση.

Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα μου εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έκανες και αντιπατρικά εμβόλια για τα ΝΚ? Εγώ έκανα μία μέρα πριν την εμβρυομεταφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα este μου!

Όχι, δεν ασχολήθηκα καθόλου με αντιπατρικά ούτε με εμβόλιο γι' αυτά - ο Καθηγητής που με παρακολουθεί είναι εντελώς διαφορετικής λογικής.

Τα ΝΚ αφού τα ελέγξει με λεπτομερή εξέταση (κοστίζει κάθε φορά κοντά 200€) μου δίνει ανάλογη αγωγή. Τώρα πχ, ήταν πάλι και αυξημένα και πολύ πιο τοξικά από το κανονικό, αλλά τα ανάλογα της μήτρας, οι "φύλακες" έναντι μικροβίων και λοιμώξεων ήταν πολύ χαμηλά (η "ανεπάρκειά" μου..., αυτή που οδήγησε στην ατυχή κατάληξη την προηγούμενη φορά). Θα ξαναμετρηθώ μετά το Πάσχα κι αν έχω το οκ θα μπω σε προσπάθεια, η οποία αυτή τη φορά θα είναι πιο αυστηρής προσέγγισης, με περισσότερα φάρμακα κλπ κλπ. Και εννοείται ότι θα συνεχίσω την ανάλογη αγωγή για πολύ καιρό ακόμη (νομίζω μέχρι τον 5ο μήνα). Συν ό,τι άλλο μου πει. Respect! Δεν το συζητώ!

Αλλά είπαμε: δεν μας φοβίζει φοβέρα καμιά! Εδώ καλέ, έχουμε δει "φως"!!!

Οκ, τίποτα δεν είναι σίγουρο και θα το λέω πάντα "μέχρι να το/τα κρατήσουμε στα χέρια δεν ξέρουμε ποτέ", αλλά η αισιοδοξία και ελπίδα δεν με έχουν ακόμη εγκαταλείψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κι απο μενα..καταρχην λυπαμαι πολυ γιουλακι,στενοχωρηθηκα..τι ειναι κι αυτο δεν καταλαβαινω γιατι..πως γινεται,υπομονη και ευχομαι να ερθει μονο του να σου κανει την εκπληξη,τωρα χαλαρωσε και ασε να περασει λιγος χρονος..

Βανγκο τι να πω..υπομονη και ευχομαι η επομενη να ναι πιο τυχερη..θελει πολυ ψαξιμο ολο αυτο αλλα ευτυχως ολες οι κοπελες εδω μοιραζονται τις εμειριες..

Μερεντακι λαπαροσκοπηση ουτε εγω συμφωνω να κανεις ανευ λογου και αιτιας ειναι κανονικη εγχειρηση κι ας εχεις δυο τρυπουλες..δεν υπαρχει λογος να σε πετσοκοψουν εκτος αν υπαρχει λογος εχουν δει οτι θες καθαρισμα κλπ..αλλιως μην το κανεις..ευχομαι τα καλυτερα σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gioulaki μου να σκέφτεσαι αισιόδοξα και όλα θα περάσουν σιγά σιγά και με την βοήθεια του χρόνου και του Θεού θα κλείσουν όλες οι πληγές....θα το δεις...και ίσως τότε προσπαθήσεις ξανά και έρθει αυτό που λαχταράς!!!!αν όχι θα έχεις την κόρη σου και θα είστε και οι δυο πολύ τυχερές που θα έχετε η μία την άλλη...να θυμάσαι ότι ο Θεός μπορεί να "χαμογελά" όταν κάνουμε σχέδια, αλλά στο τέλος μας βοηθά όλους να τα πραγματοποιήσουμε, αρκεί να μην χάνουμε την πίστη μας!!!!

Merentaki όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται...κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός όπως και κάθε οργανισμός και έχει την δική του άποψη...συζήτησε τον προβληματισμό σου με τον γιατρό σου και από κοινού θα βρείτε την άκρη... πάντως κορίτσια δεν είναι "πετσόκομα" μια λαπαροσκόπηση...μην τα δραματοποιούμε τόσο πολύ!!!!

Εξάλλου υπάρχει και η διαγνωστική λαπαροσκόπηση, όχι μόνο η επεμβατική!!!

Θα συμφωνήσω με την Μαρίνα, όσο πιο πολύ ψαχνόμαστε, τόσο πιο κοντά θα φτάσουμε στον στόχο μας και δεν θα είμαστε "ντοπαρισμένες" από τα φάρμακα χωρίς θετικό αποτέλεσμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το πετσοκομα το ανεφερα γιατι σε κοβουν κανονικα απο μεσα για να φτασουν εκει που θελουν κι ας μη φαινεται απ εξω..εχω περασει απο μια και πιστευα οτι ειναι ολα πολυ απλα δυο τρυπουλες κλπ..αλλα μετα καταλαβα οτι προκειται για κανονικη εγχειρηση..τελος παντων ας κανει το μερεντακι ο,τι πιστευει καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι σου προσφέρει μια υστεροσκόπηση ;

απο οτι κατάλαβα τίποτα ουσιαστικό γιατί δεν μπορείς να δεις και πολλά. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια !!

Και εγώ για διαγνωστική λαπαροσκόπηση μιλούσα βασικά αλλά δεν το διευκρίνισα σωστά.

Μιλούσα για διαγνωστική που αν δεν έχεις τίποτα καλός, αν και δεν έχω κάνει δεν έχω δει τις τομές δεν ξέρω αν πονάς αργότερα ή όχι νομίζω πως δεν είναι και καμιά τρομερά επώδυνη διαδικασία

ή όπως το λέει η aggelika ''πετσόκομα''

Μετά απο μια διαγνωστική και επεμβατική λαπαροσκόπηση δεν έτυχε να έρθει η εγκυμοσύνη χωρίς την εξωσωματική ; ρωτάω αν κάποια ξέρει τέτοια περίπτωση

ή αν το ανέφερε κάποιος γιατρός.

Σίγουρα θα το συζητήσω με τον γιατρό μου

εννοείτε αυτό, αλλά όπως ξέρετε καμιά φορά μαθαίνεις περισσότερα εδώ απο αυτά που θα σου πει ο γιατρός...

cuando δεν είναι το τι πιστεύω εγώ αλλά το τι είναι καλύτερο για αυτό και ρωτώ.

Τι κάνεις εσύ ; πως πέρασε έτσι ο καιρός, κοντεύεις !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Merenta υστεροσκόπηση έχεις κάνει;Γιατί και αυτή μπορεί να είναι επεμβατική αν χρειαστεί.Πάντως νόμιζα οτι πρώτα κάνουν υστεροσκόπηση και μετά λαπαροσκόπηση.Δεν είμαι και ειδική βέβαια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelika σου κάνουν ολική νάρκωση στην λαπαροσκόπηση και μόνο τους κινδύνους αυτού να πάρεις φτάνει.

Μαρινα εγώ έκανα αντιπατρικό δεν είναι τίποτα. Παίρνουν αίμα από το σύζυγο και φτιάχνουν το εμβόλιο το οποίο το κάνουν σε σένα μετά και είναι αποτελεσματικό γιατί σε μένα τουλάχιστον δόξα το Θεό πέτυχε. Και δεν ήμουν και απλή περίπτωση. Συν ότι γλυτώνεις και χρόνο στο "περίμενε" για να κάνεις θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cuandaki μου κοντευεις και εσυ!!!Ποπο πως παιρναει ο καιρος!!!

Σαν χθες μου φαινεται που το κουβεντιαζαμε!! Με το καλο και να μας ενημερωσεις!!

Μερεντακι μου ευχομαι σε οτι αποφασισετε να εισαι σιγουρη, οσο γινεται να μην ταλαιπωρηθεις, και να ειναι η τυχερη σας προσπαθεια!!!

φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Este μου,

Χαίρομαι κορίτσι μου ειλικρινά, γιατί εσύ τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκες όπως εγώ...

Επειδή όμως δεν ξέρω σχετικά, θα ήθελα, αν θες, να μας πεις την εμπειρία σου για το πώς κατέληξες να κάνεις αντιπατρικό εμβόλιο.

Ούτε εγώ είμαι εύκολη περίπτωση, για την ακρίβεια δεν είμαι η δυσκολότερη αλλά εκείνη που χρειάζεται περισσότερη λεπτομέρεια. Από την άλλη, δεν με πειράζει το "περίμενε", άλλωστε με την κατάστασή μου, δεν μπορώ να τα αφήσω στην τύχη, προτιμώ να ελέγχομαι και να ρυθμίζομαι και να το βλέπω και στα χέρια μου, στα αποτέλεσματα εννοώ. Κι η αγωγή που κάνω είναι αστεία, εννοώ ανώδυνη και ανέξοδη πρακτικά, αλλά ... λειτουργεί!

Βλέπεις, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλοριζικο το νουμερο 15!! Λεω κι εγω που εξαφανιστηκατε! Ευχομαι να ειστε ολες σε καλη διάθεση και υγεία ,εγω ακομα στον αγώνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοντευω κοντευω...αντε με το καλο κι εσυ λιλ..με το καλο οσες προσπαθουν και μερεντακι ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση..δεν ξερω τη διαφορα της επεμβατικης η οχι λαπαροσκοπησης..νομιζω οτι και στις δυο κανουν το ιδιο,ειναι μια εγχειρηση κανονικη απλα χωρις μεγαλες τομες εξωτερικα..αποκει και περα αν εχεις θεμα επεμβαινουν αλλα για να δουν πρεπει να ανοιξουν..ο πονος ειναι το λιγοτερο σε μια εγχειρηση..απλα λεω αν μπορουν να διαγνωσουν με μια διαγνωστικη υστεροσκοπηση ισως ειναι καλυτερα..κανε ο,τι ειναι καλυτερο και ο,τι νιωθεις εσυ οτι θα σε φερει πιο κοντα στο στοχο σου..να εμπιστευτεις αυτο που λεει η καρδουλα σου..δεν ειμαστε ειδικες εδω..μιλαμε με εμπειριες..εμπιστευσου το γιατρο σου και τον εαυτο σου..ευχομαι τα καλυτερα και συντομα!!!αντε σε περιμενουμε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Este και στην γέννα με καισαρική μπορεί να σου κάνουν ολική νάρκωση, αυτό τι σημαίνει????

Δεν ξέρω κορίτσια, η καθεμιά το βλέπει διαφορετικά και είναι λογικό!!

Από προσωπική εμπειρία δεν πόνεσα καθόλου μετά, είχα δύο μικρές ττρυπούλες και μία στον αφαλό με ραμματάκια και εσωτερικά δεν με πετσόκοψαν...απλώς ο γιατρός πέρασε μία καμερούλα από την μία τρύπα και ένα άλλο λεπτό εργαλειάκι από την άλλη και διόρθωσε την κατάσταση...αυτό είναι όλο, τουλάχιστον όπως το έζησα εγώ!!!Την μεθεπόμενη της επέμβασης πήγα κανονικά για δουλειά και μετά από 10 μέρες έβγαλα τα ραμματάκια και τέλος...

Πάντως Merenta η littledancer έχει δίκιο...δηλαδή συνήθως ζητούν πρώτα μία υστεροσκόπηση (είναι και αυτή διαγνωστική και επεμβατική) με την οποία ελέγχουν την μήτρα και πιο σπάνια ζητούν λαπαροσκόπηση διαγνωστική. Εκτός και εάν σε κάποιο υπέρηχο έχουν δει κάτι που θα οδηγήσει το γιατρό στο να ζητήσει λαπαροσκόπηση.

Τώρα το εάν μετά από λαπαροσκόπηση έρχεται η πολυπόθητη εγκυμοσύνη αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το ξέρω...μακάρι!!! Εκείνο που ξέρω είναι ότι εάν για παράδειγμα έχεις ενδομητρίωση έστω και ελαφριάς μοορφής και κάνεις λαπαροσκόπηση πάλι χρειάζεται να κάνεις εξωσωματική γιατί η ενδομητρίωση είναι κάτι που μπορεί να σου εμφανιστεί ξανά...δηλαδή δεν το χειρουργείς μία φορά και τέλος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικα δεν ειναι απολυτο αυτο που λες για την ενδομητριωση...

Εγω εχω ακουσει πολλες γνωμες....

Π.χ. εγω εχω ενδωμητριωση και δυο γυνακολογοι μου ειχαν πει λαπαροσκοπηση να την αφαιρεσουμε θα κανουμε και μια θεραπεια και θα μεινω εγκυος.Εχω και ξαδερφη που μετα την λαπαροσκοπηση εμεινε εγκυος.Βεβαια ξεκινησαν αμεσως τις προσπαθειες.

Μετα περασα απο την επιτροπη του ικα και οι ικατζηδες με κοψανε γιατι ειχα 3,1 εκατ. ενδομητριωση, μου ειπαν οτι θα πεταξω τα λεφτα μου με την εξωσωματικη γιατι δεν προκειται να μεινω και μου εγραψαν θεραπεια με ενεσεις.Ουτε καν λαπαροσκοπηση!Εφυγα κλεγοντας!

Μετα πηγα στον τωρινο γιατρο μου και μου ειπε κατευθειαν εξωσωματικη και εμεινα εγκυος με την πρωτη, χωρις να την πειραξουμε!!!

Ολα τα λεφτα ειναι ενας καλος επιστημονας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε που οταν σκεφτομαι ειδικα τους ικατζηδες :twisted::twisted::twisted:...'Θες να πεταξεις τα λεφτα σου??'..... ~x(

μου ερχεται να παω και να τους πεταξω τους υπερηχους μου στα μουτρα!!!!!!!!!!

Ας μας πουν ξεκαθαρα οτι δεν υπαρχει μια, για να μην χαραμιζω τη ζαχαρενια μου ουτε ενα δεκατο του δευτερολεπτου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα περασα απο την επιτροπη του ικα και οι ικατζηδες με κοψανε γιατι ειχα 3,1 εκατ. ενδομητριωση, μου ειπαν οτι θα πεταξω τα λεφτα μου με την εξωσωματικη γιατι δεν προκειται να μεινω και μου εγραψαν θεραπεια με ενεσεις.Ουτε καν λαπαροσκοπηση!Εφυγα κλεγοντας!

Λιλ μη σκας τώρα πια πέρασε αυτό!Πάντως σε ένα πράγμα είχαν δίκιο.Θα πέταγες άδικα τα λεφτά σου γιατί και έτσι έμεινες έγκυος!!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια δεν ξέρω αν φταίει ο καιρός που άλλαξε αλλά εχω πολύ καλή διάθεση :) Έχω βάλει και σε μια σειρά στο μυαλό μου πως θα κινηθώ με εξετάσεις που εκκρεμούν ακομα(επίσης τα βιβλιάρια του ΙΚΑ πήραν παράταση μέχρι τέλος Απρίλη και το εκμεταλεύομαι για να κάνω και κάτι άλλες επισκέψεις σε γιατρούς για άσχετα θέματα) και γενικά μου έχει φύγει ένα βάρος.Έλπίζω να μην ξαναρθει όταν θα κοντεύω για την εμβρυομεταφορά ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα μου πολύ καλά κάνεις απλά εγώ δεν θεωρώ τόσο μεγάλο κόστος τα 150 ευρώ για το εμβόλιο. Εαν έχεις και ασφάλεια ΤΕΒΕ πληρώνεις μόνο 50 ευρώ (τουλάχιστον στο δικό μου κέντρο που έχουν συνεργασία με ΤΕΒΕ σε κάποιο άλλο ίσως τα καλύπτει και το ΙΚΑ δεν γνωρίζω καθόλου). Αν ενδιαφέρεσαι να σου αναφέρω το κέντρο θα σου στείλω πμ γιατί δεν είναι σωστό φαντάζομαι να το γράψω σε φόρουμ. Η εμπειρία μου είναι η εξής:

Λοιπόν εγώ με το που παντρεύτηκα στα 31 μου και όπου άρχισα προσπάθειες μου διέγνωσαν βαριάς μορφής ενδομητρίωση. Μπήκα στο Ιασώ και μου κάνανε λαπαροσκόπηση και μετά θεραπεία για 6 μήνες χωρίς περίοδο. Ο τότε γιατρός μου που τον άλλαξα τελικά γιατί δεν μου γέμιζε το μάτι, μου είχε πει ότι θα με αφήσει 4 μήνες και μετά πάμε για εξωσωματική. Εγώ πανικοβλήθηκα που θα με έβαζε τόσο γρήγορα για εξωσωματική κατευθείαν χωρίς να δοκιμάσω πρώτα με φυσικό τρόπο. Τελικά έφυγα και πήγα σε μία άλλη γυναικολόγο στο Έλενα η οποία μου είπε ότι με βλέπει καθαρή στον υπέρηχο και ότι δεν είχα ενδομητρίωση και να προχωρήσουμε με προγραμματισμένες επαφές. Με άφησε κανένα χρόνο και μετά πήγαμε για σπερματέγχυση όπου φυσικά δεν έγινε και τίποτα. Εντωμεταξύ, τα κουμπάρια μου, (που προσπαθούσανε περισσότερο καιρό από εμένα) μου λέγανε για ένα γιατρό ανοσοβιολόγο, ο οποίος λέει σου κάνει ειδικές εξετάσεις και μετά σε αφήνει φυσιολογικά και πιάνεις. Ήμουν πάρα πολύ δύσπιστη διότι εγώ είχα και το πρόβλημα της ενδομητρίωσης το οποίο είδαμε ότι ξαναεμφανίστηκε γιατί επισκεφτήκαμε έναν εξωσωματικό τον κ.Λαινά και μας είπε ότι την βλέπει στην αριστερή ωοθήκη στον υπέρηχο (ήθελα να πεθάνω, απογοητεύτηκα πάρα πολύ που έχασα τόσο χρόνο και ξαναείχα το πρόβλημα της ενδομητρίωσης). Τελικά, πήγα στον κ.Μαστρομηνά στο Εμβρυογένεσις που βρίσκεται στο Μαρούσι. Παρ’όλο που μου είχανε συστήσει τον κ.Λαινά δεν μου γέμιζε το μάτι που λένε (χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο) και καμιά φορά σε αυτά τα πράγματα καλύτερα να ακολουθείς το ένστικτό σου. Κάνω την 1η εξωσωματική τέλος Νοεμβρίου του 2010 (κακή περίοδος θα σου εξηγήσω μετά γιατί) όπου με ξεσκίσανε στις ορμόνες και έβγαλα από την μία ωοθήκη αφού η άλλη είχε την ενδομητρίωση 9 αυγά και ένα αυγό από την άλλη. Βάλαμε 3 και κατάψυξη άλλα 2, όλα βλαστοκύστες. Φυσικά απέτυχα. Η άποψη του γιατρού ήταν ότι η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής πέθανε και εννοούσε ότι όλα βαίναν καλώς και περιμένανε ακόμα και αυτοί επιτυχία αλλά τελικά τζίφος. Μου είπε ότι από τις πολλές ορμόνες επιβαρύνεται και η μήτρα και πολλές φορές αυτό είναι και αιτία αποτυχίας. Θα πάμε λέει με τα κατεψυγμένα και θα γονιμοποιήσουμε και ένα ακόμα του κύκλου σου και θα τα βάλουμε χωρίς ορμόνες μαζί. Μου άρεσε αυτή η σκέψη αλλά αυτό που δεν με ικανοποιούσε ήταν που δεν είχα ψαχτεί περισσότερο. Τελικά αποφάσισα να πάω να δω και αυτόν τον ανοσοβιολόγο που μου λέγανε. Αυτός τελικά τι είναι? Καταρχήν δεν είναι γυναικολόγος. Αυτό που κάνει είναι να αποτρέπει τα αντισώματα που πολεμάνε κατά την σύλληψη και ακόμα και μετά την σύλληψη το έμβρυο. Ο οργανισμός μας βλέπει την διαδικασία της σύλληψης σαν κάτι μη φυσιολογικό όπως μία ίωση και το πολεμάει. Αυτή η εξέταση και αυτοί οι πολεμιστές να το πω έτσι ονομάζονται ΝΚ. Στην εξέταση αυτή τα είχα ανεβασμένα. Έτσι πήγα εκεί μου πήρε το ιστορικό μου και του συζύγου φυσικά όπου εκείνος δεν είχε πρόβλημα και μου είπε να παίρνω κάθε μέρα από τώρα 2 felicine και να κάνω και το αντιπατρικό εμβόλιο (κατά των ΝΚ) . Αυτό τι είναι? Παίρνουν αίμα από τον σύζυγο το επεξεργάζονται και φτιάχνουν ένα εμβόλιο το οποίο καταπολεμάει αυτά τα ΝΚ που πολεμάνε την διαδικασία της σύλληψης. Μία φορά μου λέει ο γιατρός είχες καθυστέρηση όταν προσπαθούσες? Και του λέω ναι. Μου λέει προφανώς υπήρχε σύλληψη και αποβολή που κατά συνέπεια έχει την καθυστέρηση της περιόδου. Και σε αυτό οφείλονται τα ΝΚ. Για να μην τα πολυλογώ. Πήγα και στον γυναικολόγο του κέντρου γιατί του είπα ότι η γυναικολόγος μου είχε δει και πολυκυστικές ωοθήκες αλλά όχι βαριάς μορφής και μου είχε πει ότι δεν επηρεάζουν την σύλληψη παρά μόνο την ωορηξία. Δηλαδή είχα που είχα μόνο μία ωοθήκη καλή ήταν και πολυκυστική. Αυτό σημαίνει ότι εκεί που θα έπρεπε να έχω 13-14η μέρα ωορηξία μπορεί να έκανε την 17η ακόμα και 20η μέρα μου είχε τύχει καμία φορά. Ο ανοσοβιολόγος διαφώνησε ότι δεν επηρεάζουν την σύλληψη καθότι το αυγό δεν έχει την ίδια ποιότητα όταν σπάει την 13η-14η μέρα με όταν σπάει την 20η. Και πήγα λοιπόν στο γυναικολόγο του κέντρου και μου έκανε ένα Doppler (υπέρηχος είναι και αυτό που γίνεται την 3η μέρα της περιόδου) για να δει αν έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Ο γυναικολόγος του κέντρου είναι ο γυναικολόγος που έχω και τώρα. Μου είπε λοιπόν ότι όντως έχω το σύνδρομο και η θεραπεία που συστήνει είναι το φάρμακο Glucophase. Το οποίο έχει βοηθήσει πολλές κοπέλες με αυτό το σύνδρομο να συλλάβουν από 2 μήνες και μετά την θεραπεία με Glucophase. Ένα φάρμακο το οποίο δεν είναι ορμόνες και είναι πολύ αθώο μετά από έρευνες που έχουν γίνει έτσι μου είπε. Επίσης, μου είπε ότι ήταν λογικό να βγάλει η ωοθήκη 9 αυγά λόγω πολυκυστικών. Αλλά αυτά τα αυγά είναι κακής ποιότητας. Ξεκινάω Απρίλη του 2011 το glucophase και Μάιο κάνω το 1ο αντιπατρικό εμβόλιο και ξεκινάω μόνη μου προσπάθειες αλλά τίποτα. Εντωμεταξύ τον Αύγουστο μας λένε τα κουμπάρια μας που πήγαιναν στον ίδιο γιατρό (ανοσοβιολόγο) ότι τους έδωσε εξέταση που δείχνει αν είναι συμβατός ο δότης (ο σύζυγος δηλαδή) για το εμβόλιο. Αν δηλαδή έχει ισχυρά αντιγόνα. Εκείνοι δεν είχαν πρόβλημα. Εμείς δεν την κάναμε αυτή και τελικά όταν την κάναμε βγήκε ότι όντως ο σύζυγος ήταν λίγο συμβατός και ότι για να κρατηθεί το έμβρυο έπρεπε να βρω πιο ισχυρό δότη. Αυτή η εξέταση λέγεται MLR. Και πλέον αφού είχα ρυθμίσει και τις πολυκυστικές (και η ωορηξία πλέον μου ερχότανε την 13η-14η μέρα) αποφάσισα να πάω σε εξωσωματική τον Σεπτέμβριο με τον τρόπο που μου είχε συστήσει ο εξωσωματικός μου μετά την αποτυχία την 1η που είχα. Ο ανοσοβιολόγος μου είπε τα καλύτερα γι’αυτόν και ότι περισσότερες ελπίδες είχε για το αυγό του φυσικού μου κύκλου παρά για τα κατεψυγμένα. Έτσι προχώρησα με την εξωσωματική και λίγο πριν την εμβρυομεταφορά μου έκανα το εμβόλιο ξανά αυτή τη φορά με 50% αίμα από τον σύζυγο και 50% από άλλο δότη. Παίρνουν λοιπόν τα αυγά βάζουν και το φρέσκο σε βλαστοκύστη το οποίο τα κατάφερε και μπήκε γιατί θα μπορούσε να μην ήταν αρκετά δυνατό για να μπει και πάμε και βάζουμε τρία 1η Οκτωβρίου του 2011 (δεν θα το ξεχάσω ποτέ!!!!!!!) Όλα πήγανε καλά και η χοριακή βγήκε θετική μετά επαναλάβαμε το εμβόλιο άλλες 2 φορές για να μην υπάρξει πιθανότητα αποβολής και όντως όλα πήγανε καλά και μέχρι τώρα στην 26η εβδομάδα κύησης έχω μία άψογη εγκυμοσύνη. Περιμένω τον κούκλο μου τον Ιούνιο με τρελή χαρά. Αυτό που έγραφα στην αρχή ότι είναι κακή περίοδος για σύλληψη τον Νοέμβριο μας το έλεγε ο ανοσοβιολόγος. Η καλύτερη περίοδος είναι μεταξύ Απρίλιο-Οκτώβριο και ακόμα καλύτερη Σεπτέμβριο λόγω διακοπών και ζέστης αλλά και γιατί αυτούς τους μήνες δεν υπάρχουν ιώσεις. Πράγματι είχα ζεστάνει φέτος την κοιλιά μου πολύ στον ήλιο τυχαία βέβαια το θυμήθηκα γιατί ήταν από τις λίγες χρονιές που ευχαριστήθηκα μπάνια και ήλιο. Ήμουν αποφασισμένη να μην κάνω άλλη εξωσωματική με ορμόνες και επειδή ένοιωθα κιόλας ότι τα είχα ψάξει όλα πλέον. ΑΝ είχα αποτυχία το μόνο που θα έκανα (από Απρίλιο και μετά) θα ήταν να καταψύξω κανα 2 μήνες τα αυγά του κύκλου μου με φυσικό τρόπο χωρίς ορμόνες (γιατί έβγαζε αυγά ο οργανισμός μου γιατί είναι κάποιες κοπέλες που δεν βγάζουν αν υπάρχει πρόβλημα εκεί τότε δεν νομίζω να αποφεύγονται οι ορμόνες) και μετά θα πήγαινα για απλή εμβρυομεταφορά.

Πάντως για να φανταστείς που είχε φτάσει η απογοήτευσή μας μέχρι που σκεφτόμασταν ότι αν δεν πετύχει αυτή τη φορά να πάμε να κάνουμε αίτηση για υιοθεσία κάτι που είμαι εντελώς υπέρ απλά θέλει τρελή αναμονή και υπομονή κάτι που δεν υπάρχει μετά από τόση προσπάθεια. Σορυ για το μεγάλο μήνυμα αλλά ήθελα να ξέρεις την ιστορία μου γιατί όλες οι ιστορίες δεν είναι ίδιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelika η γέννα είναι γέννα δεν έχεις άλλη επιλογή και στην λαπαροσκόπηση συμφωνώ αν δεν έχεις άλλη επιλογή. Όμως εγώ αν δεν είχα εξετάσει πρώτα τα απλά πράγματα όπως το ανοσοβιολογικό μου δεν θα πήγαινα για λαπαροσκόπηση. Θα ήταν το εντελώς τελευταίο που θα έκανα αυτό λέω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...