Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ15!!!


Recommended Posts

vango εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις πρώτα το ανοσοβιολογικό γιατί είναι και πιο ανώδυνο ;) Κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση γιατί είχα ενδομητρίωση και θα με ξαναπηγαίνανε για λαπαροσκόπηση γιατί είχε εμφανιστεί πάλι. Ευτυχώς όμως δεν μπήκα ξανά στην διαδικασία τσέκαρα το ανοσολογικό και πέτυχα και μην σου πω μπορεί αν είχα ένα χρόνο στην διάθεσή μου να έπιανα και φυσικά χωρίς εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι κορίτσι μου!

Εμένα, ήταν πάντα 0 ή 0,... κάτι ψιλά...

Γιατί 3 είναι πολλές, χρειάζεται διερεύνηση... (μην σου πω κι από την πρώτη, αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη συζήτηση). Ακόμη και προβλήματα να βρεθούν, εσύ να χαρείς γιατί θα έχεις κάτι να παλέψεις, θα έχεις βρει κάποια αιτία. Δεν θα είσαι στα "τυφλά" ή στην "τύχη", τουλάχιστον ως προς τους βασικούς παράγοντες που εμποδίζουν την εγκυμοσύνη.

Αλλά το κυριότερο: ΜΗΝ απογοητεύεσαι! Είμαστε όλες εδώ ΚΑΙ για σένα! Θα σε στηρίξουμε και θα σε βοηθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ μία είχα κάνει και όλη μου λέγανε να πάω κατευθείαν στην 2η γιατί είχα τα κατεψυγμένα και θα έχω πιθανότητες κλπ. Εγώ δεν ησύχαζα όμως αν δεν πήγαινα να ψάξω περαιτέρω. Τελικά όταν ένοιωσα ότι δεν έμενε τίποτα άλλο να ψάξω, ήρθε ο μπέμπης μου με φυσικό κύκλο και 2 κατεψυγμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδες Este μου; Εσύ έπραξες σωστά κι έκανες το καλύτερο!

Εγώ έπρεπε να φτάσω στην 4η που άρχισαν να χτυπούν τα "καμπανάκια" κι επειδή κι αυτή ήταν αρνητική, πριν την 5η, ε! εκεί, τα βρήκαμε όλα...

Ήμουν τυχερή, όχι για την ταλαιπωρία (υπενθυμίζω οι 2 πρώτες σε Δημόσιο, σαν να μην έγιναν μεν, αλλά τις ορμόνες τις πήρα δε!) αλλά κυρίως για τους ανθρώπους που βρήκα μπροστά μου και με βοήθησαν...

Και όπως βλέπετε καλές μου φίλες, αν και λίγο πριν την 6η (και τυχερή! ναι!!!!) είμαι αισιόδοξη και ετοιμοπόλεμη ΚΑΙ αποφασισμένη!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δίκιο έχετε κορίτσια,και εγώ δεν προχωράω στην επόμενη αν δεν ψαχτώ περισσότερο,απλώς επειδή είχα το βασικό θέμα της ενδομητρίωσης πίστευα ότι αυτό θα φταίει,μετά ήξερα ότι και η αποτυχία είναι πολύ πιθανή οπότε έλεγα ότι έντάξει 2 φορές αποτυχία δεν σημαίνει κάτι,αλλά τώρα δεν θα ησυχάσω αν δεν το ψάξω.Η υστεροσκόπηση είναι επώδυνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι όσο η υστεροσαλπιγγογραφία, σίγουρα.

Να σκέφτεσαι περισσότερο ότι μοιάζει σαν να έχεις πόνους περιόδου...

Γίνεται συνήθως 7η με 12η μέρα του κύκλου.

Κάποιοι γιατροί κάνουν απευθείας μέθη ώστε αν βρεθεί κάτι το "διορθώνουν" χωρίς άλλη ταλαιπωρία για σένα. Εξαρτάται από τον γιατρό κ το πρόβλημα.

Καλά κάνεις και σκέφτεσαι πρώτο-πρώτο το ανατομικό κομμάτι! Είναι πολύ βασικό η μήτρα σου να είναι οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vango μου λυπάμαι πολύ....έμπαινα όλη μέρα εχθές να δω αν έγραψες κ σκέφτηκα ότι δεν έχεις μπει επειδή είσαι πολύ χαρουμενη....κρίμα....κ γω 3 αρνητικά είχα κ σε καταλαβαίνω απόλυτα... 3 βλαστοκύστες δεν είχες βάλει απ ότι θυμάμαι???

este μπορείς να μου πεις κ μένα τι εξετάσεις εννοείς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vango παθούσα κι εσύ με ενδομητρίωση. Αχχχ κι εμένα με βρήκε με το που παντρεύτηκα και σε σοβαρή μορφή πονούσα πολύ και αμέσως έκανα λαπαροσκόπηση για να με καθαρίσουν. Όμως αν δεν είναι σε βαριά μορφή δεν χρειάζεται να την πειράξεις γιατί καθαρίζοντάς σε σου αφαιρούν και υγιεί ιστό. Εσύ που την έχεις? Εγώ την είχα στην αριστερή ωοθήκη.

tha_gino_manoula σου στέλνω και σένα πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha gino manoula 3 είχα βάλει ναι,δεν έχω άλλες τώρα.εμένα κορίτσια η ενδομητρίωση ήταν στον χειρότερο βαθμό,στον 4ο,παραπάνω δεν γινόταν,γιατί η ηλίθια που πήγαινα η γιατρός δεν την έβλεπε!!!!!!!!!!!!!δεν με άκουγε που τις έλεγα ότι τον τελευταίο καιρό πονούσα και ενδιάμεσα του κύκλου,εκτός βέβαια και από τους πόνους τους αφόρητους που ένιωθα κατά την διάρκεια της περιόδου.este και εγώ ενάμιση μήνα πριν το γάμο μου το έμαθα και εγχειρίστηκα 5 μήνες μετά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω vango εμένα ήταν 3ου βαθμου και ξέρω τι εννοείς όταν λες πονούσες. Ο πόνος ειδικά όταν περίμενα να μου έρθει η περίοδος μου έκοβε τα πόδια και έπεφτα κάτω. Πήγα στον γυναικολόγο μου και το είδε ότι είχα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο έγινε ξαφνικά αυτό ή δεν το πρόσεξε ο τότε γυναικολόγος μου (που και εγώ τον άλλαξα) αλλά σκέψου ότι είχα πάει για υπέρηχο Νοέμβριο και τον Απρίλιο έπαθα τους πόνους. Λογικά θα έπρεπε να το είχε δει γιατί τώρα που μου ξαναεμφανίστηκε σε πιο ελαφριά μορφή χωρίς πόνους έκανε μπαμ στον υπέρηχο μέχρι και εγώ το έβλεπα με τον καινούριο γιατρό μου.

LIL πολύ καλάααα κάνατεεε. Τώρα που είσαι εγκυούλα θα φτιάξει αυτό απλά θα σου πρότεινα εάν θες και 2ο παιδάκι να μην το αφήσεις να ξεκινήσεις αμέσως προσπάθειες γιατί η ενδομητρίωση ξαναεμφανίζεται. Ο εχθρός της είναι η περίοδος μας, τρέφεται από αυτή και μεγαλώνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lilaki άσε,όταν το σκέφτομαι ότι δεν μπορούσε να διαγνώσει κάτι τόσο συνηθησμενο στις μέρες μας και έφτασε στο χειρότερο βαθμό και υποτίθεται από τις καλές,φημισμένες και με πολύ πελατεία γιατρός στην πόλη μου μένω και ο γιατρός που τελικά την βρήκε,μόνο με την ψηλάφιση του κόλπου την κατάλαβε,αμέσως!και απλώς επιβεβαιώθηκε με τον υπέρηχο και με μια εξέταση CA125,και μετά πήγα και σε άλλο γιατρό και ακριβώς τα ίδια μου είπε!!!!!!!όταν το σκέφτομαι και ιδίως μετάπ από αυτά που περνάω τρελαίνομαι!!!!este μου και εγώ αυτό θέλω να προλάβω,να μην ξαναεμφανιστεί!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξερω εστε μου!!

Εμενα μου ειπαν οτι την εχω χρονια αλλα φαινεται οτι δεν ειχε προχωραγε πολυ . Βεβαια απο 3,1εκ. το Σεπτεμβριο με τα φαρμακα της εξωσωματικης (ενα 20μερο τα πηρα ) τελος Οκτωβρη εφτασε 4 εκ. που καναμε την ωοληψια.

Στη θεση που ηταν ο γιατρος μου, μου πρωτεινε να μην την πηραξουμε και να κανουμε εξωσωματικη.

Και εμεινα εγκυος με την πρωτη προσπαθεια!!

Θα μπορουσα να κανω αν ηθελα λαπαροσκοπηση και να την αφαιρεσω αλλα δεν θελαμε να χανουμε χρονο γιατι θα εκανα καποιους μηνες θεραπεια μετα. Εμεις θελαμε παιδακι αμεσα!

Και ευχαριστω πολυ το γιατρο μου γι αυτο!!!

Βανγκο μου τι να πω........ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεις κοριτσακι , και να μην εμφανιστει τωρα!!

Δεν τη θελουμε λεμε!!!!Θελουμε μωρακι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ακριβως!

Οταν το ρωτησα τι μου προτεινει....΄μου ειπε προτεινω πρωτα εξωσωματικη και αν δεν πετυχει τοτε την λαπαροσκοπηση'.Και ετσι και εγινε, τον εμπιστευομουν και το αφησαμε πανω του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vango μου πολύ λυπάμαι κοπέλα μου...πίστευα ότι εσύ θα τα κατάφερνες και θα αρχίζαμε επιτέλους να ακούμε ευχάριστα!!!!!Μην στενοχωριέσαι, την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις!!!!

Este επειδή κι εμένα ήταν η τρίτη μου προσπάθεια, τι ανοσολογικές εξετάσεις εννοείς? Θα μπορούσες να μου πεις κι εμένα?

Anji πότε είναι να κάνεις αμνιοπαρακέντηση? Να σου πάνε όλα καλά, μην ανησυχείς, το μπεμπάκι σου θα είναι υγιέστατο!!!!!!!

Μήπως ξέρει καμιά κοπέλα να μου δώσεις οδηγίες για το τι γίνεται με την επιτροπή του ΙΚΑ? Δεν θα χρειαστώ πάνω από 3000 μονάδες (ελπίζω!), οπότε δεν περνάω επιτροπή? Τα φάρμακα μπορώ να τα πάρω από το ΙΚΑ της πόλης μου? Πρέπει να μαζέψω όλα εκείνα τα δικαιολογητικά??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vango κοίτα να δεις τι φταίει και το μωράκι θα έρθει.

μια αγκαλίτσα και απο μένα :YMHUG:

να ρωτήσω και εγώ κάτι ;

δεν είναι ποιο καλύτερα πριν την εξωσωματική να γίνεται μια λαπαροσκόπηση ;

μπορεί να μην υπάρχει τίποτα αλλά δεν είναι ποιο ανώδυνη η εξέταση απο μια αποτυχημένη

εξωσωματική ; ίσως να χαθεί λίγος χρόνος αλλά έχουν περάσει τόσοι και τόσοι μήνες εδώ θα κολλήσουμε ;

όταν πήγα στον νοσοκομείο Ιωαννίνων ο γιατρός εκεί μου είχε πει καλό είναι να κάνουμε μια λαπαροσκόπηση πρώτα (προληπτικά)αλλά αφού βιάζεσαι ας ξεκινήσουμε, άσχετα που δεν ξεκινήσαμε για άλλους λόγους. Εγώ το σκέφτομαι πολύ να σας πω την αλήθεια, σκεφτομαι να πάω στον γιατρό μου και να του ζητήσω να γίνει η εξέταση αυτή. Εσείς τι λέτε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

merenta εγώ διαφωνώ. Γιατί η εξωσωματική τα περισσότερα προβλήματα που μπορεί να βρεις στην λαπαροσκόπηση τα υπερπηδάει, καθότι γίνεται εμφύτευση του εμβρύου κατευθείαν στην μήτρα. Επίσης, έχω κάνει λαπαροσκόπηση και είναι κανονικό χειρουργείο, δηλαδή σου κάνουν ολική νάρκωση και ράμματα και μπορεί να έχεις και αίμα μετά. Εγώ έκανα 1 εβδομάδα να συνέλθω παρ'όλα αυτά σε διώχνουν είτε την ίδια μέρα είτε την επόμενη απλά αναρρώνεις σπίτι. Μπορείς να κάνεις όμως μία υστεροσκόπηση που είναι πιο απλή και δεν σου κάνουν ολική νάρκωση. Κατά την δική μου γνώμη όμως θα πρέπει πρώτα να εξετάσεις τα γυναικολογικά σου όπως σάλπιγγες (που δεν χρειάζεται γι'αυτό λαπαροσκόπηση) και ωοθήκες με έναν απλό υπέρηχο και ένα doppler στην 3η μέρα περιόδου για διαπίστωση πολυκυστικών και φυσικά ορμονικές εξετάσεις. Οπωσδήποτε να εξεταστεί ο σύζυγος με σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια και τέλος φυσικά ανοσολογικές που εκεί αν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να επηρεάσουν ακόμα και την σύλληψη με εξωσωματική γονιμοποίηση. Αν όλα αυτά είναι καλά και με προγραμματισμένες επαφές δεν γίνεται τίποτα τότε ξεκινάς με μία σπερματέγχυση και αν δεν γίνει και εκεί τίποτα μπορείς να δοκιμάσεις ακόμα και την εξωσωματική με φυσικό κύκλο (πάντα εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα). Δηλαδή σου παίρνουν του κύκλου σου το αυγό το γονιμοποιούν με του συζύγου και το καταψύχουν (αν θες μπορείς να το φτάσεις και βλαστοκύστες). Τον επόμενο μήνα σου παίρνουν πάλι το αυγό του φυσικού σου κύκλου το γονιμοποιούν και μαζί με το κατεψυγμένο στο τοποθετούν με απλή εμβρυομεταφόρα. Έτσι αποφεύγεις να πάρεις ορμόνες που πολλές φορές όταν είναι μεγάλη η δοσολογία τους μπορεί να γίνουν και αιτία αποτυχίας γιατί καταπονούν την μήτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vango μου λυπαμαι παρα πολυ!!

Δυστυχως κοριτσια το ποσοστο επιτυχίας της εξωσωματικης που σου δινουν με τελειες συνθηκεες ειναι 40%

Οποτε όπως καταλαβαινετε χρειάζεται τ'υχη και προσευχούλα στον Θεο!

Este θα συμφωνήσω μαζί σου....

Ηλαπαροσκοπηση δεν ειναι ευκολη υπόθεση ειναι κανονικό χειρουργείο....δεν πρεπει να γινεται χωρις σοβαρο λόγο.

Κι εγω εκανα 1 εβδομαδα να συνέλθω.\

Η υστεροσκόπηση αντίθετα που την εκανα πριν 2 μηνες....δεν ειναι απολύτως τίποτα!!

Καλό ειναι να γίνουν πολλές εξετάσεις πριν την εξωσωματικη....μην αφηνετε τίποτα στην τύχη.

Este ανοσολογικες ενοεις τα ΝΚ??

στείλε το μήνυμα και σε εμενα σε παρακαλώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν πολυέμπαινα τις τελευταίες μέρες λόγω προβλήματος στο ίντερνετ μας και λόγω τρεξίματος (ούτε ο Βέγγος να ήμουν)

Gioulaki, vango λυπάμαι πολύ κορίτσια :( ....έλπιζα ειλικρινά να διαβάσω ευχάριστα νέα...υπομονή και θα τα καταφέρουμε, πού θα πάει? αγκαλίτσες πολλές :YMHUG:

Στο θέμα της λαπαροσκόπησης, θα συμφωνήσω και εγώ με την Εστέ, καθότι και εγώ όταν έκανα, μου πήρε μία βδομάδα να συνέλθω.

Τα ΝΚ δεν ξέρω αν είναι τα αντιπατρικά που λένε, πάντως γιατρός που είδα πρόσφατα μου είπε ότι είναι τελείως αναξιόπιστα, τα δε 'εμβόλια' που χορηγούνε ως θεραπεία είναι πολύ επικίνδυνα και έχουν απαγορευτεί στην Αμερική και απ'όσο ξέρει μόνο στην Ελλάδα και τη Ρωσσία γίνονται.

Εγώ έκανα εξετάσεις την προηγούμενη εβδομάδα αιματολογικές για να αποκλείσουμε αιματολογικό-θρομβοφιλικό και αυτοάνοσο πρόβλημα. Θα τις πάρω την Πέμπτη αφού βέβαια πληρώσω 350 ευρουλάκια! (να χαρώ εγώ τον ΕΟΠΥΥ).Και να φανταστείτε ότι δεν έκανα όλο το φάσμα των εξετάσεων!!!

Να δούμε τα αποτελέσματα και αν είναι καλά μάλλον ξεκινάω τον Απρίλιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...