Μετάβαση σε περιεχόμενο

παιδια Μαιου-Ιουνιου-Ιουλ09+αδερφακια κ ερχονται κ αλλαΝο9


Recommended Posts

Καλημερουδια........!!

Ειμαι ξυπνια απο τις 4 τα ξημερωματα... Δε μ΄αφησε ησυχη ο πονοδοντος... :(

Εβαλα πλυντηριο, ξεσκονισα, χτυπησα ενα κεικ και τωρα που ψιλοηρεμισα πινω καφε.. :mrgreen:

Δωρουλα μου τι ομορφη τουρτα!!!!!!! :D:D

Αφου ειναι κι΄απ΄τα χερακια σου.... Τι αλλο να πω? Χιλια μπραβο.....!!!! :D:D

Τι παραξενο που πλησιαζουν τα 3α γενεθλια.... Πως περναει ετσι ο καιρος? :roll::roll:

Ιφιγενεια... αυτο το σκαλοπατακι ειναι πααααρα πολυ βολικο...

Το εχει μια φιλη μου και ειναι απολυτα ικανοποιημενη..

Η μεγαλη της ειναι 3 και ο μικρος 20 μηνων..

Κατερινακι μου τι κανετε?

Στεφανια... δεν ηξερα οτι γεννησες λογω προβληματος στα ματια..

sorry........... :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: :oops: :oops::oops:

Για τα ρουχαλακια-βαλιτσα πιστευω να σε καλυψαν απολυτα τα κοριτσια... :D

Εμενα τα μονα που δε μου εφτασαν, ηταν τα επιθεματα στηθους... :oops:

Εχω μιααααα ζαλουρα.......

Παω να κατσω λιγο στο μπαλκονι γιατι θα πεσω κατω....

Μου ηρθε και περιοδος.. να χασω λιγο αιματακι να στανιαρω... :lol::lol:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ βρε κοριτσια!!

Γιορτη της μητερας σημερα! :D

Να περνατε ολες καλα!! Φιλια πολλα και καλη Κυριακη σας ευχομαι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 921
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλο απογευμα κοριτσια κ χρονια μας πολλα :D να χαιρομαστε τα παιδακια μας κ αυτα εμας ;)

εμεις σημερα απο τις 8 το πρωι ως 2μιση το μεσημερι ειμασταν χωρις ρευμα,φτιαχνει κατι καθε χρονο η δεη κ περναμε μια κυριακη δραμα....ειναι πολυ δυσκολο τελικα στο διαμερισμα χωρις ρευμα τπτ δε μπορουσα να κανω ευτηχως εχω γκαζακι για το γαλα των παιδιων κ για καφε....εφτιαξα κ εγω χθες κεφτεδακια,αυγοφετες,ρυζογαλο.κ τσιμπουσαμε με το μεγαλο......το μεσημερι μας πηρε ο αντρας μου κ πηγαμε σε μια εκδηλωση που μας ειχαν καλεσει.........κ ευτηχως που εχω ενα ραδιοφωνακι με μπαταριες κ περνουσε καπως η ωρα.......ο μεγαλος ειχε πλακα ομως προσπαθουσε,ν'ανοιξει τηλ,τπτ,΄παει στο μπανιο,παλι τπτ,στο ψυγειο τα ιδια με κοιτουσε του ελεγα δεν εχουμε ρευμα κ του φαινοταν περιεργο που τπτ δε δουλευε.... :?:

Δωρα ωραια η τουρτα σας κ πρεπει να ηταν ευκολη η συνταγη,τα παχνιδια που εβαλες πανω απο τζαμπο τα πηρες? :?: εγω κατι εχω στο μυαλο μου για φετος αλλα δεν ξερω,αν τα κανω οικογενοιακα οπως περυσι,στο μεταξυ πηρε η κουμπαρα μου τηλ κ μαλον ιουλιο εχω βαπτιση θα μου πει σιγουρα μερα για να ετοιμαστω.......... :)

Φανη αχ κ εμενα αν με πιασουν τα δοντια υποφερω πολυ ευτηχως συμβενει σπανια.... ;)

τωρα που σας γραφω τα μικρα εχουν μια γκρινια,ειναι η ωρα που ειμαστε εξω κ τωρα που ο καιρος χαλασε δεν ξερουν τι θελουν,αγκαλια κλαινε,στο ριλαξ κλαινε,αχ υπομονη...... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ κ απο δω........να ειμαστε γερες κ να χαιρομαστε τ αστερακια μας.....επιτελους ησυχια ολη μερα ημασταν οι δυο μας κ με τρελανε.......το κεφαλι μου καζανι ξερετε εσεις να μην τα λεω!!!!!!!!

Φανη μου, περστικουλια για το πονοδοντο...σε καταλαβαινω σ αυτην την εγκυμοσυνη με βρηκε κ αυτο κ μετρουσα αρκετες νυχτες αυπνιας......μαρτυριο...

Κατερινα, ναι απ τα ΤΖΑΜΠΟ τα πηρα ειχα κ μερικα απ αλλου κ μου ταιριασαν,ευχομαι κ σε σενα καλη επιτυχια αν το επιχειρησεις.....

κ μεις χθες βραδυ ενα 2ωρο ημασταν χωρις ρευμα απο κεραυνο αλλα γινοταν χαλασμος στην κυριολεξια.....

πολλα φιλια σε ολες καλο βραδυ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες μου!!!!!

τι μου κανετε? χαθηκα λιγακι το ξερω.. :oops::oops:

και τωρα που σας γραφω δεν εχω ιντερνετ..εδω και μερες μας εχει πει ο οτε οτι εχει προβλημα καλωδιακο και οτι θα το φτιαξει και ακομη περιμενουμε :evil::evil: εχουμε αλλο παροχο την on telecoms και γ αυτο μας κανουν νουμερα.. :( τωρα σας γραφω απο το λαπιτοπι μου που παιρνω ιντερνετ απο της μανας μου την συνδεση που μενει απο κατω..παλι καλα :lol::lol:

εκανα nstτο σαββατο...βρηκε συσπασουλες αλλα λογικα ειπε παμε για 26 μαιου σαββατο..αλλα χθες το βραδυ και σημερα το πρωι τα δα ολα :roll::roll: ειδα δυο σταγονες κοκκινο αιμα και αγχωθηκα πολυ...μεχρι να βρω τον γιατρο μου στο τηλ..κορυφωνοταν η αγωνια μου..λογω ενδοκολπικου κιρσου που εχω αν θυμαστε δεν κανει να γεννησω φυσιολογικα...και τα σκεφτομουν και με επιασαν και τα κλαμματα :oops::oops: ειναι και οι ορμονες μου καπως... :roll: αλλα ευτυχως ολα καλα..τον ξαναπηρα το βραδυ και μου πε οτι αφου δεν ξαναδα αιμα ολα καλα... :D:D

το τι κλωτσια τρωω κοριτσια..αλλο πραμα αληθεια...αφου ωρες ωρες με ποναει τοσο πολυ που του λεω..μπεμπη αλλαξε τερμα ...ποναωωωωωωω...

α εχω και ευχαριστα για την παπενια μας!!!!!

εδω και μερες εχουμε βγαλει την πανα...και κανουμε τσισακια και κακακια στην τουαλετα :D:D:D:D τραβαμε καζανακι και λεμε bye bye τσισακια μου... :lol::lol: bye bye κακακια μου.. αλλα μεσημερι και βραδυτης φοραω πανα...ε σημερα το μεσημερι λεμε δεν της λεμε να της βαλουμε βρακακι..ακι αφου της το παμε..δεχτηκε με χαρα λεγοντας ναι θα τα κρατησω ειμαι μεγαλη κοπελα... :lol::lol: και το κανε η παπια μας :D:D:D ειμαι πολυ χαρουμενηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη...

σας φιλω όοοοοοοοολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!

ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΑΝΤΕ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΕΝΙΟ ΣΟΥ :D ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ, Κ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΧΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΖΩ!

Α, ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΚΟΨΑΤΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ, ΜΙΛΑΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΩ :D ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΖΕΣΤΑΝΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ, ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΒΡΑΚΑΚΙΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑΤΑ :roll:

ΔΩΡΑ ΤΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟΥΡΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΕΓΩ ΤΟΥΡΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ, ΑΠ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ :D

ΑΧ ΦΑΝΗ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΡΑΖΙ Ο ΠΟΝΟΔΟΝΤΟΣ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ :?

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ, ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες..

τι κανετε;;;

Στεφανια αχ..μη μου μιλας για πανες..

εχω απογοητευτει παρα πολυ με τον μεγαλο μου..να δεις που θα βγαλει την πανα ο μικρος..και αυτος ακομα θα φοραει πανα...

Καρολ μου εμεις τα ειπαμε..

Οι υπολοιπες τι κανετε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera κ απο εμενα τι μου κανετε?καρολινα γεννας ε?αντε με το καλο...οσο για το αιμα εγω ειχα 2 μερες αιμα κ οχι σταγονες αλλα αιμα αλλα ηταν απο τον τραχηλο...τωρα κ εσυ αμα γεννησεις νωριτερα τι εγινε εχεις φτασει σχεδον στο τελος με το καλο κοπελα μου ολα καλα θα περιμενεουμε νεα...να ξερεις γενικα τα αγορια κλωτσανε πολυ πιο δυνατα αντρες τι να λεμε..

τωρα για τη πανα αφηστε ειμαι να σκασω ουτε εγω εχω προοδο ξεκινησα να τον βαζω στο γιο γιο που τραγουδαει μιας κ στη τουαλετα δεν εχει προοδο...κανει παντα τσισα αλλα αυτο εκανε την πρωτη μερα κακα κ μου ελεγε εκανα αλλα αυτο απο τοτε κανει κακα πανω του..δεν ξερω που θα παει το χαλι μας οταν ακουω οτι καθαριζουν μεσα σε λιγες μερες με πιανει τρελλα γιατι ο δικος μου δεν κανει καμια προοδο...αρνηση τρελλη...

δωρα τελεια η τουρτα σου εγω δεν το επιχειρω κ αμα δεν πετυχει?οποτε παντα παργγελνω φετος θα παραγγειλω 2 μιας κ θα τα κανω μζαι μονο μια εβδομαδα διαφορα εχουν.....σας αφηνω γιατι η μικρη μου με γκρινιαζει...μετα παλι πες μου χρυσα εσυ για τον μεγαλο που δεν θελει τι σου κανει τι σου λεει για την τουαλετα?παντως αν προσεξατε τα κοριτσια πιο γρηγορα καθαριζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφη δε λεει τιποτα..απλα τα κανει πανω του..

τωρα που μαζεψα τα χοντρα τα χαλια τον εχω με βρακακι..ε απλα τα κανει πανω του ...μερικες φορες ερχετε και με ενοχο υφοςε μου λεει εκανα τσισα..

βασικα τον πηγαινω τουαλετα σηνεχεια..τα κανει εκει..αμα δεν τον προλαβω ομως δεν τα κραταει..απλα α κανει πανω του,.

τα τσισα τα προλαβαινω συνηθως...τα κακα ομως δεν υπαρχει περιπτωση να τον προλαβω...εχω υπολγισει περιπου πια ωρα τα κανει..αλαλ οσο και να καθετε στην τουαλετα δεν...μετα παει και τα κανει στο βρακι..

στο σχολειο παλι τα κραταει τα τσισα και τον προλαβαινουν..αλλα τα κακα τα κανει στον υπνο του το μεσιμερι..

δεν ξερω τι να πω...

ρε συ ειχε καθαρισει περιση τετοια εποχη..και μου ελεγε...κανεις κακα...μετα γεννησα..πηγε παιδικο...και τελος...πρεπει να επαθε τρομερο ψυχολογικο σοκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχαχαχαχχα καλημέρα!!!!!!!!!

ομοιοπαθούσες όλες μας....

εγλω δεν πρόκεθται να του ξαναβάλω μπεμπιλίνο μέχρι να κατουρίσει και να χέσει όλο το σπίτι ...αρκετά λεφτά μας έχεσε......

είναι αρκετα βελτιωμένος είναι αλήθεια...χτες μου το πε!!!!!!!!!!!!

" μαμά τσίσα" ΘΑΥΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

και το καλοκαίρι θα ξεκινησω δειλα δειλα να βάζω και το μωρό στο γιογιο -( θα είναι σχεδον 1,5) γιατί μου φαίνεται αρκετά τα χαϊδεψαμε τα μεγάλα....

σας αφήνω γιατί είμαι δουλειά....

κουραγιο μάνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωρουλα εγω τον μικρο τον βαζω στο γιο γιο..και μια χαρα κατουραει..κοιταει κατω..κανει και "ι" και χαμογελαει..

ε αφου ξυπναεισ τεγνος και τη νυχτ ακαι το μεσιμερι γιατι να μη τον βαζω;;;..

αλλα ο Χριστοφορος αντιδρα..

και αυτος ξυπναει στεγνος..αλλα δεν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια δεν ξερω τον μεγαλο τον εβαζα απο 8 μηνων κ μεχρι 1,5 ολα καλα ξαφνικα ολα τουμπα απο τοτε τιπότα απο αλλαγη.μονο οτι οκεον κανουμε τσισα στο γιο γιο τον ειχα 3 μερες με το βρακι καμια βελτιωση ακομα κ στη μιση ωρα κ επειδη εχω την μικρη κ με περπαταει δεν μπορω να τον αμολησω κ να μου λερωσει τα παντα ολα απλα να τωρα που πιανουν οι ζεστες μπας κ στο μπαλκονι ειναι αλλιως..τη μικρη δεν την ξεκινησα ακομη αλλα η μαμα μου λεει να την βαζω κ αυτη μαζι...αλλα δυσκολο κ τα 2 μαζι...πανω κατω ο μεγαλος μου τα κανει το πρωι αλλα δεν ειναι στανταρ ποτε ετσι ποτε αλλιως η μικρη περιπου ξερω αλλα δεν τους προλαβαινω μονη ρε σεις..ας πουμε ο μεγαλος μπορει να κανει μια το πρωι μπορει κ να μου χεσει κ 3 φορες τι να πω...δεν εχω κ αυλη να τον αμολυσω με το βρακι αλλιως εξω αλλιως μεσα....μου ελεγε η διπλανη μου κατουρηθηκε 3 φορες δεν της αρεσε κ αυτο ηταν..τι να πω...οσο για τα τσισα εμενα πινει πολυ νερο σχεδον ενα λιτρο νερο σιως κ παραπανω τα παμπερς του ειναι ασηκωτα μπορει σε 2 ωρες να ξεχειλισουν αφου τον εβαζα καθε μιση ωρα κ παλι μου κατουριοταν

διαβασα μια τεχνικη που ελεγε να τα αφησουμε γυμνα κ ναβαλουμε σε καθε δωματιο γιο γιο κ μοιλς το βλεπουμε να του ερχεται τσουπ στο γιο λεει μεσα σε 3 μερες καθαριζουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.....πως ειστε;;;;βλεπω πιασατε τσισιοσυζητηση.....κ καλα κανετε κγω περυσι πολυ αγχοε το ειχα αυτο κ σαν ψε μα μου φαινεται που περασε ενας χρονος.....πιστευω οτι ειναι κ στο παιδι ποτε κ αυτο θα ειναι ετοιμο, αλλα γνωμη μου ειναι να τ αφηνετε μονο με βρακαι, εξαφανιστε τα παμπερς ΕΝΤΕΛΩΣ δεν υπαρχει αλλη λυση...

Κατα τ αλλα κ μεις τα ιδια αυτες τις μερες ολο βρεχει κ δεν πολυγυρναμε....το πρωι την ωρα που τον πηγαινα σχολειο μας επιασε μια καταιγιδα αλλο πραγμμα σας λεω......παπι εγινα...

καρολ, τελεια κοντευεις ν αγκαλιασεις τον μπεμπακο σου....αχ κ γω πολυανυπομονω θελω να κυλισει αυτο το 2μηνο....

σας χαιρετω πολλα φιλιααααααα σε ολες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε βρε κοριτσαρες μου?

Εγω ειμαι να σκασω....

Περασα το Σ/Κ μεσα στους πονους απ΄το ριμαδι το δοντι..

Χθες πηγα μου το ανοιξε, μου ειπε οτι εκανε αναζωπυρωση η φλεγμονη γι΄αυτο με ταραξε...

Σημερα ειχα παλι ραντεβου... Ο πονος εγινε πιο "μαλακος"...

Τρωω μια ενεση...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!

Αρχιζει να μου βαζει τις βελονιτσες.. ΧΟΡΟΠΗΔΟΥΣΑ απο΄το πονο..

Τρωω κι΄ αλλη ενεση στο καπακι...

Και σε 5 λεπτα λυποθημησα πανω στην καρεκλα....... :(:(:(:(:(:(

Δε θυμαμαι τιποτα... Μονο οταν ανοιξα τα ματια μου, ο γιατρος μου ειχε μαζεψει τα ποδια, ειχε τερμα κατεβασμενη την καρεκλα και μου επιανε το κεφαλι.. :(:(:(:(:(

Μου εβαλε ραντεβου παλι για την αλλη Τριτη...

Δε μπορω.. ειλικρινα... εχω κουραστει... Το στομαχι μου ειναι ακομη κομπος.... :(

Σας φιλω και σας σκεφτομαι ολες..

Καλο βραδυ..

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

καλε ο δικος μου χεστηκε που ο μικρος καθετε και τα κανει και στο γιο γιο..αδιαφορια καλε...τιποτα..ο Χ με εχει απογοητευσει πολυ παιδια...μα παρα πολυ...

Ο μικρος ειναι μαφια..αυτη την εποχη διανυουν την περιοδο ΤΗς ΜΕΓΑΛΗς ΑΓΑΠΗς..ΚΟΙΝΩς Ο χ ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ ΜΠΟΥΦΛΕς ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ..

ΧΤΕς ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΑΙΖΑΝΕ ΜΑΖΙ......

ο Μικρος χαρααααα που τον βλεπει τον μεγαλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο μεσημερι ....τι εγινε καλε? πως κ μαζευτηκατε ολες προς τα δω? :o:D Χρυσα, Καρολ μαυρα ματια καναμε να μαθουμε νεα σας....εεε να διαβασουμε ηθελα να πω.. ;)

τι συζητηση ανοιξατε? ουτε κ εμενα κανει τπτ στο γιο,γιο ακομη ενω του αρεσει να καθεται με τα ρουχα γυμνος δεν το χουμε...... :| αλλα εμεις εχουμε κ αλλο θεμα ειναι δυσκηλιος ο καιμενος κανει κ 3 μερες να κανει κακα του κ ειναι ακομη πιο δυσκολο.......τις τελευταιες φορες τον λυπηθηκα εκλεγε απο τον πονο,του εφτιαξα κ λιγο φιδε λαδερο κ τον βοηθησα λιγακι......

με τη μπεμπα που λετε εχουν πλακα ο μεγαλος δεν την πειραζει,αλλα εκεινη τον ψαχνει συνεχως,με τα ματια κ αν την παω κοντα του τραβαει τα μαλια του μεγαλου,της λεω κ εγω τραβα μαλι οπως σε μια ταινια κ ο μικρος κ δεν πολυθελει,αλλα κ γελαει κατω απο τα μουστακια του..... :)

Φανουλα αμαν βρε κοριτσι μου......φανταζομαι τι πονο θα ειχες για να λυποθημησεις :cry: περαστικα σου βρε κουκλα μου...........

Καρολ σε 10 μερες αγκλαλια με τον παιδαρο......αχ αντε να τελειωνεις αρκετα σε παιδεψε οσο ηταν στην κοιλτσα...ευχομαι τωρα να ειναι ολα πιο καλα..... :)

η Στελλα τι κανει? εχει καμια νεα της...... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΦΑΝΟΥΛΑ :cry::cry::cry::cry::cry::cry: ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΕΣΕΣ ΠΟΥ ΛΥΠΟΘΥΜΗΣΕΣ??? :shock: Ή ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΕΣΗ ?

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ? ΚΑΛΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟΔΟΝΤΟ!

ΧΡΥΣΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ :shock:

ΠΩΠΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΣΟ ΖΟΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑ! :roll: ΜΕ ΑΓΧΩΣΑΤΕ ΗΔΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ :D ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΝΑ ΑΝΗΨΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑ.

ΑΑΑΑ ΣΚΑΤΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΗΣ ΠΑΝΑΣ :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια....

ειναι ζορι οντως το κοψιμο της πανας αλλα υπομονη ειναι θεμα χρονου...Παντως εμας το γιογιο με ττην μουσικη μας βοηθησε πολυ,ισως που ηταν κ πιο μικρος δεν ξερω ,μπορει αλλα θυμαμαι καθοταν ποση ωρα κ οταν ακουγαμε τη μουσικη χορευαμε κ πηδουσαμε γυρω γυρω (σαν τα χαζα) αλλα τι να κανα δεν υπηρχε αλλος τροπος να κηθησει εκει... κ μετα αρχισαμε την αυλη τα λουλουδια τα κηπακια, γενικως σας παιχνιδι αλλιως δεν γινεται.

φανουλα, κοντεψα κ γω καλε να λιποθυμησω οι ερτωτησεις μου ειναι ιδιες με της Στεφανιας δεν τις επαναλαμβανω........

Αυτα γι αποψε παω να ξεραθω τωρα κλεινουν τα ματια μου...φιλιαααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

τι ικανετε;;;

Ιφη καλο... μ'αρεσε..

Στεφανια ναι καλε..καθετε και το κανει στο γιογιο..ξες τι καλος που ειναι;;;

ξεκινησα να τον βαζω οταν ειδα πως ξυπναει και απο το βραδυνο, και απο τον μεσιμεριανο υπνο στεγνος..τον βαζω και του λεω κανε τσισσσσσσ..ε και σε 2-3 λεπτα κανει κοιταει κατω..και μου λεει και "ι"...σαν να λεει..να εκανα!!!

Σημερα με τον Χ ειχαμε θεμα..βαφομαι στο μπανιο..αυτος ηταν μαζι μου...τον βλεπω που λουφαξε αναμεσα στον μπιντε και την τουαλετα και λεω..ΩΠΑ..θα τα κανει..τον αρπαζω κατευαζυμε βρακια καθομαστε..να αντιδρα αυτος..τιποτα τελικα δεν εκανε/....ΓΜΤ...

πηρα τη δασκαλα στον παιδικο..μου λεει οταν ετρωγε προινο..τα εκανε πανω του :evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμαν φανη τι ειναι αυτο με τα δοντια μνπως να πας σε αλλον?

αχ κοριτσια δεν ξερω κ εγω με τη πανα δεν βλεπω καμια προοδο τι να πω...δεν ξερω...ας πουμε χθες του εβαλα παν καθαρη7,30 κ 9,30 που την βγαλαμε ηταν καθαρη ενω καποιες στιγμες ειναι καθερς κ ας πουμε το μεσημερι που κοιμαται ειναι παλι καθαρη δεν λεει τιπτα κ δεν καναει τιποτα εχω κ εγω το γιο γιο με τη μουσικη παλια εκει εκανε τωρα μονο τσισα κανουμε εκει εχω δωσει 100 ευρω για διαφορα μηπως κοψουμε τη πανα 40 κ κανει το γιογιο 5 ενα απλο γιο γιο που βαζωτη μικρη κανα 10 το στεφανακι κ τις προαλλες εδωσα 30 ευρω για παραμυθια να του εξηγησω για τα κακα αλλα τιποτα σκεφτομαι μολις ζεστανει καλα ο καιρος να τα παρατησω ολα κ να τη βγαζουμε στο μπαλκονι με το βρακι γιατι μεσα στο σπιτι δεν γινεται μπας κ δω τιποτα..δεν ξερω τι να πω..χρυσα κανονικα εκει οι δασκαλες δεν πρεπει να τον εκαπιδευουν?το θεμα της πανας με αγχωνει κ με στεναχωρει γιατι θα κλεισει τα 3 κ ακομα φως τουλαχιστον να μου ελεγε τα κακα αλλα τιποτα κ οταν τον συζηταω δεν με απανατει κ το παιζει τρελιτσα....

τα πιο πολλα αγορια τα κοβουν μετα τα 3 κ συνηθως λενε εκεινα μονα τους η νυφη μου παει σε κατι σεμιναρια εκπαιδευτικα για ψυχολογια κ συμπεριφορα παιδιων-μεταχοιρηση κ παει λεγοντας κ τους ειπαν οτι κανονικα τα παιδια ειναι ετοιμα γυρω στα 3 προς 4 απλα καποια τα κανουν πιο νωρις αχ θελω ομως να παει παιδικο αν βεβαια τον παρουν μιας κ ενας παιδικος ειναι για ανεργες μανες κ γινεται χαμος..δεν ηξερα οτι του χρονου τα παιδακια μας πανε προνηπια νομιζα του επομενου χρονου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι θα πετάξει τις πάνες, θα πηγαίνει μόνο του για πιπί και κακά και θα ενισχυθεί η αυτοπεποίθησή του, ενώ εσείς θα απαλλαγείτε από άγχος και κόπο!

Πέντε τρόποι για να ξέρετε ότι το παιδί σας είναι έτοιμο

Άραγε οι μέρες όπου θα του βγάλετε τις πάνες είναι κοντά; Τα περισσότερα παιδιά δείχνουν ενδιαφέρον για την τουαλέτα ανάμεσα στην ηλικία των 2 και των 3 χρόνων. Είναι καιρός να κάνετε μια προσπάθεια να το εκπαιδεύσετε να πηγαίνει μόνο του στην τουαλέτα, αν το παιδί σας δείχνει δύο ή περισσότερα από τα παρακάτω σημάδια:

Δείχνει ενδιαφέρον να σας παρακολουθεί να χρησιμοποιείτε την τουαλέτα και σας βοηθά τραβώντας το καζανάκι.

Αισθάνεται άβολα, όταν οι πάνες του είναι λερωμένες και σας ζητάει να του τις αλλάξετε αμέσως.

Ξυπνά τακτικά με στεγνή την πάνα του το πρωί και παραμένει στεγνό στη διάρκεια του μεσημεριανού υπνάκου.

Σας πληροφορεί ότι θέλει να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα.

Αρχίζει να κάνει πιπί και κακάκια σύμφωνα με ένα προβλέψιμο ημερήσιο πρόγραμμα.

Τέσσερις παγίδες που πρέπει να αποφύγετε όταν το μαθαίνετε να πηγαίνει μόνο του στην τουαλέτα.

Παγίδα πρώτη: Το παιδί μου χρησιμοποιεί τη λεκάνη, αλλά αρνείται να πατήσει το καζανάκι.

Λύση: Τα περισσότερα παιδιά περνάνε ένα αναπτυξιακό στάδιο όπου δεν τους αρέσει να βλέπουν «ένα μέρος του εαυτού τους» να εξαφανίζεται και έτσι αντιστέκονται στην ιδέα οι εντερικές τους εκκρίσεις να χαθούν με ένα πάτημα στο καζανάκι. Είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά βέβαια μην παίρνετε αυτή την ιδέα υπερβολικά στα σοβαρά. Το αντίδοτο εδώ είναι να παραμείνετε υπομονετικοί. Αυτή η άρνηση δεν μπορεί παρά να περάσει με το χρόνο και το μικρούλι σας θα αρχίσει όπου να ΄ναι να τραβά μ ενθουσιασμό το καζανάκι από μόνο του.

Παγίδα δεύτερη: Μας συνέβησαν «ατυχήματα» στο αυτοκίνητο, αλλά δεν είμαστε σίγουροι αν πρέπει να του βάζουμε πάνα, όταν βγαίνουμε βόλτα.

Λύση: Τα «πισωγυρίσματα» με πάνες δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να προκαλούν σύγχυση στο παιδί. Δείξτε συνέπεια, είτε βρίσκεται στο σπίτι, είτε στον παιδικό σταθμό, είτε στη βόλτα. Απλά, όταν ξεμυτίζετε με το μικρό που κάνει τα πρώτα του μαθήματα τουαλέτας, φροντίστε να έχετε μαζί σας ένα γιογιό στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου. Με αυτό τον τρόπο, μπορείτε να κάνετε μια έκτακτη στάση ανά πάσα στιγμή, αν χρειαστεί. Και μην ξεχάσετε να το πάτε αμέσως στην τουαλέτα, μόλις φτάσετε στον προορισμό και ακόμη μία φορά πριν ξεκινήσετε για να επιστρέψετε σπίτι.

Παγίδα τρίτη: Ο γιος μου χρησιμοποιεί την τουαλέτα για ένα μήνα περίπου, αλλά τώρα μου λέει ότι θέλει να επιστρέψει στις πάνες.

Λύση: Ρίξτε και καμιά ματιά στους χώρους του σπιτιού σας, γιατί η εκπαίδευση στην τουαλέτα είναι μία από τις τελευταίες αναπτυξιακές ικανότητες που το παιδί σας ανάμεσα στα 2 με 3 χρόνια του μπορεί να χειριστεί καλά. Συχνά είναι μία από εκείνες στις οποίες δείχνει να «πισωγυρίζει» ευκολότερα για διάφορους λόγους, όπως για παράδειγμα η διατάραξη της καθημερινής του ρουτίνας όταν εμφανιστεί ένα μικρότερο αδελφάκι. Αν ο μπόμπιράς σας έχει συχνά «ατυχήματα», χρησιμοποιήστε για λίγο πάνες μέχρι να νιώσει έτοιμο να δοκιμάσει ξανά. Πολλά παιδιά συνηθίζουν να κάνουν μερικά βήματα πίσω, αλλά αυτό δεν τα σταματά από το να φτάσουν τελικά στο στόχο τους.

Παγίδα τέταρτη: Η κορούλα μας θα κάνει τσίσα στην τουαλέτα, αλλά δεν θα κάνει κακά της εκεί.

Λύση: Πρέπει να παρακολουθήσετε την κατάσταση από κοντά. Το παιδί μπορεί να είναι δυσκοίλιο ή, ίσως, να ήταν δυσκοίλιο στη διάρκεια των τελευταίων εβδομάδων. Αν το να πηγαίνει στο μπάνιο την έκανε να πονάει αυτό το διάστημα, προφανώς θα φοβήθηκε ή θα έγινε διστακτική να ξαναπάει. Αν το πρόβλημα παραμένει, μιλήστε με τον παιδίατρό της.

Δύο πράγματα που πρέπει (και δύο πράγματα που δεν πρέπει) να πείτε μετά από κάποιο «ατύχημα»...

Πείτε αυτό...

«Δεν πειράζει. Ατυχήματα συμβαίνουν!».

Δώστε κουράγιο στο μικρούλι σας και μάθετέ του ότι τα «λάθη» είναι εντελώς φυσιολογικά και αποδεκτά και όλοι τα κάνουν.

Πείτε αυτό…

«Ας τα καθαρίσουμε τώρα, μια μέρα θα μπορέσεις να πας στην τουαλέτα μόνο σου».

Σε αυτή την περίπτωση του ενισχύετε την ιδέα ότι θα τα καταφέρει τελικά να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα -και αυτό είναι κάτι που πραγματικά έχει ανάγκη να ακούσει, ιδιαίτερα μετά από κάποιο ατύχημα.

Μην πείτε αυτό…

«Σου έχω πει ότι δεν τα κάνουμε πια πάνω μας!».

Από τη στιγμή που τα έκανε πάνω του, αυτή η δήλωση δεν βοηθάει και πολύ.

Μην πείτε αυτό…

«Είσαι πολύ μεγάλος για να τα κάνεις πάνω σου!»

Μπορείτε να δείτε (και προφανώς να μυρίσετε) την αδιαμφισβήτητη απόδειξη ότι δεν είναι και τόσο μεγάλο για να μην μπορεί να χάσει το «καράβι» της τουαλέτας. Αυτά τα λόγια θα το ντροπιάσουν και θα το ενοχλήσουν παρά θα του δώσουν δύναμη ή κουράγιο.

Πέντε αλήθειες σύμφωνα με τους ειδικούς

Τα παρακάτω είναι πορίσματα πραγματικής έρευνας*. Έτσι, λοιπόν, κρατήστε τα καλά στο νου σας.

Τα κορίτσια τυπικά δείχνουν ενδιαφέρον στο να χρησιμοποιήσουν μόνα τους την τουαλέτα στους 21 μήνες, ενώ τα αγόρια στους 25 μήνες.

Η παραμονή στον παιδικό σταθμό ή επαγγελματική απασχόληση της μητέρας δεν έχει κανένα αντίκτυπο στην εκπαίδευση των παιδιών στο να πηγαίνουν χωρίς βοήθεια στην τουαλέτα.

Τα παιδιά που μαθαίνουν να χρησιμοποιούν την τουαλέτα μπορεί να προχωρήσουν εύκολα από το ένα στάδιο στο άλλο (πρώτα να κάνουν τσίσα στο γιογιό, μετά να κάνουν κακά εκεί, μετά να μένουν στεγνά όλη νύχτα) ή μπορεί να κολλήσουν σ’ ένα δοσμένο στάδιο για μήνες και ακόμη, ωστόσο, να παραμένουν μέσα στο φυσιολογικό κανόνα.

Το ξύλο ή η τιμωρία των παιδιών σας μετά από «ατυχήματα» μπορεί να οδηγήσει σε ανταγωνισμούς και δεν είναι αποτελεσματικός τρόπος για την εκπαίδευση στην τουαλέτα.

Τα κορίτσια κατά μέσο όρο καταφέρνουν να εκπαιδευτούν μέχρι και τους 33 μήνες, ενώ τα αγόρια μέχρι και τους 37.

*Πηγή: Ιατρικό Κολέγιο του Ουϊσκόνσιν, Μιλκιγουόκι, Η.Π.Α..

Δύο κλειδιά για νύχτες χωρίς πάνες

Τα περισσότερα παιδιά δεν μένουν στεγνά στη διάρκεια της νύχτας μέχρι περίπου και έξι μήνες από τη στιγμή που κατάφεραν να χρησιμοποιούν την τουαλέτα στη διάρκεια της ημέρας. Τα παρακάτω tips θα το βοηθήσουν να τα καταφέρει:

1. Περιορίστε τα υγρά μετά τις 6 το απόγευμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα απαγορέψετε εντελώς. Αν το παιδί σας διψά, χωρίς δισταγμό πηγαίνετε να του φέρετε ένα ποτηράκι με νερό.

2. Φορέστε στο παιδί σας πάνες και παροτρύνετέ το να κάνει τσίσα λίγο πριν από την ώρα για ύπνο. Κάντε μια συμφωνία: αν μείνει στεγνή η πάνα για πέντε νύχτες, θα πάρει ένα δώρο. Ποτέ όμως μην του πάρετε πίσω το δώρο, αν συμβεί κάποιο ατύχημα. Μετά από πέντε νύχτες στη σειρά, δοκιμάστε να του φορέσετε βαμβακερά εσώρουχα.

Έξι περιπτώσεις όπου δεν επιμένουμε να του μάθουμε να πηγαίνει μόνο του στην τουαλέτα

Το στρες και η εκμάθηση της αυτοεξυπηρέτησης στην τουαλέτα δεν συμβαδίζουν. Μην προσπαθείτε, λοιπόν, να εκπαιδεύσετε το παιδί σας στη διάρκεια των παρακάτω ταραγμένων μεταβατικών περιόδων:

1. Το παιδί σας βρίσκεται στη φάση του απογαλακτισμού είτε από το μητρικό στήθος, είτε από το μπουκάλι.

2. Μόλις έχασε το αγαπημένο κουνελάκι σας.

3. Η οικογένειά σας βρίσκεται εν μέσω μετακόμισης.

4. Ο γάμος σας διαλύεται.

5. Αρχίζει ή επιστρέφει στον παιδικό σταθμό.

6. Αναμένεται ή μόλις κατέφθασε ένα «ολοκαίνουργιο» μικρό αδελφάκι.

Τα 9 κορυφαία κόλπα που συνιστούν μαμάδες που τα κατάφεραν

1. Χορέψτε το χορό της τουαλέτας! Παίζουμε τραγούδια της Μαντόνα και στη συνέχεια στριφογυρίζουμε στο σαλόνι, αφότου η μικρή μας τα έκανε… Μόνο η προσδοκία του χορού την κάνει να θέλει να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα!

2. Φορέστε φουστίτσες στην κόρη σας για τα μαθήματα στην τουαλέτα. Είναι ευκολότερο γι’ αυτή να πάρει γρήγορες αποφάσεις για την τέλεια στιγμή να κάνει τα κακά της.

3. «Παίξτε» με το χρώμα του νερού στη λεκάνη. Όταν το παιδί κάνει τσίσα -τι έκπληξη- το νερό γίνεται πράσινο!

4. Φορέστε του βαμβακερά εσώρουχα, παρόλο που μερικές φορές μπορεί να λερωθούν ή να βραχούν. Αυτή η ήπια δυσάρεστη αίσθηση θα το κάνει πρόθυμο να χρησιμοποιήσει το γιογιό.

5. Δοκιμάστε το κόλπο του «γυμνού ποπού». Βγάλτε του τις πάνες και κάθε άλλο ρούχο από τη μέση και κάτω, όταν βρίσκεστε στο σπίτι. Έχετε έτοιμο το γιογιό για δράση.

6. Ξεκινήστε την εκπαίδευση τώρα το καλοκαίρι. Θα έχει λιγότερα ρούχα να βγάλει όταν φτάνει η ώρα της τουαλέτας.

7. Επιβραβεύστε το με πολλούς επαίνους και μην το στεναχωρείτε, όταν του συμβαίνει κάποιο «ατύχημα».

8. Μην εκβιάζετε τα πράγματα. Απλά περιμένετε μέχρι το παιδί σας να είναι έτοιμο.

9. Πετάξτε μερικά γαριδάκια στη λεκάνη για «άσκηση στο στόχο». Αυτή η πρακτική βοηθάει τα αγοράκια να μάθουν να κάνουν τσίσα όρθια.

Τι πρέπει αυτή τη στιγμή να αποφύγετε

Κουμπιά

Ζώνες

Φερμουάρ

Ολόσωμες πιτζάμες

Κορμάκια

Τρείς λόγοι που κάνουν την «κατάκτηση» της τουαλέτας μία νίκη για ολόκληρη την οικογένεια

1. Θα ξανακερδίσετε το χρόνο που συνηθίζατε να σπαταλάτε αλλάζοντας πάνες -περίπου 3,5 ώρες την εβδομάδα.

2. Το σπίτι σας θα μυρίζει, όπως και να το κάνουμε, καλύτερα!

kids.in.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...