Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.βρε για πειτε μου.βλεπετε στανεογεννητα σας διαφορες στα χαρακτηριστικα του προσωπου τους?η δικια μου εχει διαφορετικα αυτια και το ενα το ρουθουνι πιο μεγαλο-ανοιχτο απο το αλλο.ετσι θα ειναι???για δειτε τα βρεφακια σας και πεστε μου.

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα να έχουμε!!!

Την περασμένη Δευτέρα ήρθε στον κόσμο ο λεβέντης μας επιτέλους μετά από 18 ώρες σοβαρής σκέψης :D

Μπήκα στην κλινική την Κυριακή στις 11 το βράδυ και στις 12 ξεκινήσαμε με το πρώτο χαπάκι για να μαλακώσει ο τράχηλος. Μετά από μερικές ώρες ήρθε και το δεύτερο και το πρωί ο ορός για να έρθουν οι πόνοι. Κάθε 1 ώρα εξέταση από κάτω και στο ενδιάμεσο περπάτημα για να κατέβει το μωρό. Αυτή η ιστορία κράτησε έως τις 12 χωρίς καμία εξέλιξη. Διαστολή 1, ο μπέμπης τέρμα ψηλά χωρίς διάθεση να κατέβει. Κατά τη μία μου έκαναν την επισκληρίδιο η οποία έπιασε μόνο στην δεξιά πλευρά μου. Μετά από προσπάθειες 15 ωρών με εξετάσεις από κάτω, πατήματα γερά στην κοιλιά και χωρίς καμία εξέλιξη, μου λέει η γιατρός πως δεν είναι αισιόδοξη για φυσιολογικό τοκετό και ίσως χρειαστεί να περάσουμε σε καισαρική διότι το μωρό δεν κατεβαίνει ενώ έχει χώρο. Αφού όμως ο καρδιοτοκογράφος μας ήταν καλός είπαμε να περιμένουμε λίγο ακόμα. Αλλάζει η βάρδια για τις μαίες και με αναλαμβάνει μία μαία η οποία μετά από μία φρικτά επίπονη εξέταση από κάτω και δυνατά πατήματα στην κοιλιά μου δίνει μεγάλη ελπίδα και φοβερή δύναμη ψυχική για να συνεχίσω την προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό με μία πρότασή της ''εγώ είμαι αισιόδοξη''. Αποφασίσαμε να σταματήσουμε την επισκληρίδιο διότι η φύση πολλές φορές κάνει καλύτερα την δουλειά της και από κει και πέρα ακολούθησαν οι 3 πιο επίπονες αλλά και δυνατές σε συναισθήματα ώρες της ζωής μου. Στις 6.10 αντίκρισα πρώτη φορά τον λεβέντη μου 3.630γρ. και 51εκ. με τα πιο όμορφα χειλάκια του κόσμου. Όταν η μαία τον άφησε λίγο στην αγκαλιά μου τα έχασα τελείως... δεν μπορούσα να το συνειδητοποιήσω ότι μια ψυχούλα βγήκε από μέσα μου. Έμεινα 2 ώρες στην αίθουσα τοκετού για παρακολούθηση και έπειτα με μετέφεραν στο δωμάτιο. Μία ώρα αργότερα μου έφεραν το αγγελούδι μου και άρχισα να κλαίω από συγκίνηση και χαρά. Τον έβαλα και στο στήθος και ψευτοθηλάσαμε για πρώτη φορά. Την πρώτη νύχτα δεν κατάφερα να κοιμηθώ από τους πόνους αλλά από την επόμενη μέρα συνήλθα και την Πέμπτη πήραμε τον λεβέντη μας και ήρθαμε σπίτι. Όσο ήμασταν στην κλινική πληγώθηκαν οι θηλές μου σε σημείο να ματώσουν και οι 2 κι έτσι μέχρι να επουλωθούν και να μπορώ να τον ξαναβάλω στο στήθος το βγάζω με το θήλαστρο και του το δίνω. Πίνουμε 90 γρ. κάθε 3-4 ώρες. Δόξα το Θεό κοιμάται αρκετά το πουλάκι μου κι έτσι ξεκουραζόμαστε κι εμείς. 'Ηρθε και η παιδίατρος χτες και έχουμε ήδη βάλει 100 γρ.

Αυτά τα νέα μας προς το παρόν! Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε;;; Καλο μήνα να έχουμε!

Άντε αυτο το μήνα θα αντικρίσω τον παληκαρά μου!! Την Παρασκευή πήγαμε στον γιατρο και όλα καλα αλλα είπε καλο είναι να περάσει και το Πάσχα και αν δεν γεννησω μέχρι τότε θα με βάλει με πρόκληση. Οπότε θα το φάμε και το αρνάκι μας και μετα... Μου ελαττωσε τα χάπια και Μ.Τετάρτη θα τα κόψω τελείως.

Χαρα μου να σας ζήσει το μαναρι και καλοτυχο!!! Άντε όλο αγάπες τώρα!!!

Άντε Μουμπασα ξεκίνησες βόλτες ε; Χορτασε οσο προλαβαίνεις. Εμένα ακόμα μου είπε ξαπλα αλλα πιο χαλαρά. Να πάω καμμια βόλτα στη μαμά μου και τέτοια.

Χρυσα θα δεις ότι οσο περνάει ο καιρός τόσο θα στρώνει το προγραμμα!

Κουαντο λιιιιγο ακόμα υπομονη. Τπτ δεν σου έμεινε!! Κάτι τριχουλες απο την ουρά, ούτε καν η ουρά... Χαχαχα

Φιλακια και στα υπόλοιπα κορίτσια και στα νινάκια τους και σε όσες απομείναμε φουσκομένες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω πως η μικρη μου ερχεται οπου να ναι...εχω αρχισει συσπασεις και πονεσα σε μια φαση αρκετα και πηγα τουαλετα και ειδα ροζ με κοκκινες γραμμουλες...μαλλον ανοιγει ο τραχηλος σιγα σιγα..ουφ..ετσι δεν ειναι;τωρα ειμαι καλα αλλα οι συσπασεις ερχονται και φευγουν..οχι πολυ συχνες οχι πολυ εντονες..να μην ανησυχησω ια το ροζ ειναι η ταπα ετσι δεν ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε κουαντο ξεκινάτε!!! Πήρες τηλ το γιατρο σου; Κάθε πόσο είναι οι συσπασεις; Άντε με το καλο κορίτσι!!! Και στα δικα μας! Η τάπα σε εμένα ήταν ένα μεγάλο παχυρευστο κομμάτι με λίγα καφέ. Όχι καλε τι να ανυσηχησεις... Τώρα στο τέλος είναι φυσιολογικο. Αλλα πάρε το γιατρο σου!! Μ'ενα πόνο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!!

Χαρά μου να χαίρεσαι το ζουζούνι σου!!!!! Χαλάλι η ταλαιπωρία όμως, δεν συμφωνείς;;;;; ;) Καλότυχο και γερό να είναι το μαναράκι σας!!!

Κουαντούλι σε κόβω να γεννάς ή να έχεις ήδη γεννήσει τώρα που γράφω!!!! Αντε με το καλό κορίτσι μου ένα γερό παιδάκι!!!!

Οι υπόλοιπες τσουπρίτσες έχετε πλέον μείνει με τίς τριχούλες της ουράς που λέει και η Νάντια! :lol::lol: Υπομονή και ε ε έρχονται!!!!

Όσο για τις διαφορές στα χαρακτηριστικά των μωρών.... μα και σε εμάς δεν είναι όλα πανομοιότυπα καλέ! Μια μικρή διαφορά σχεδόν πάντα υπάρχει από την δεξιά με την αριστερή πλευρά. Πχ... το ένα μου στήθος είναι ελαφρώς μικρότερο από το άλλο, τα δάχτυλα του αριστερού χεριού μου είναι ελάχιστα πιο μακρυά από του δεξιού, κλπ. Ετσι όπως τα γράφουμε νιώθω σαν άλιεν :lol: αλλά στην πραγματικότητα για να τα δει κάποιος πρέπει να κάθεται να σε ψάξει και να σε παρατηρήσει πολύ καλά. Μην αγχώνεσαι καλή μου! Ρώτα τον παιδίατρο να σε καθησυχάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Χρυσα να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!Κουάντο αντε ήρθε η ώρα!!

Στα υπόλοιπα κορίτσια που περιμένουν εύχομαι να έχουν τις πιο όμορφες εμπειρίες χωρίς πολύ ταλαιπωρία!

Εμεις πήγαμε την Δευτέρα στο γιατρό 3700 γρ κ 51 εκ πήγε η μπουμπού μας πολύ καλα είπε ο γιατρος!Μόνο με το γάλα μου συνεχίζουμε μια απο τα ίδια.. δεν της φτάνει το στήθος 1 φορα την ημέρα περίπου κ χρειάζεται συμπλήρωμα

Να ρωτήσω εχει τύχει σε καμιά απο εσας το ένα στήθος να έχει γάλα ενω το άλλο όχι?το βράδυ το αριστερό μου δεν εβγαζε τπτ !???

Σας αφήνω να κανω καμια δουλειά οσο κοιμάτε φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα μου μια χαρά η μικρή σου!!!!

Εμείς γεννηθήκαμε 3.610γρ και 51εκ και στις 15 ημέρες πήγε 4.200γρ και 55εκ εννοείται με θηλασμό.

Πως ξέρεις ότι το ένα σου στήθος δεν έχει γάλα; Δεν θα κοιτάς αν είναι πρησμένο ή όχι γιατί αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις ή δεν έχεις γάλα. Το στήθος δεν είναι αποθήκη γάλακτος. Τον πρώτο καιρό μόνο πρήζεται το στήθος μέχρι να προσαρμοστεί. Μετά μαλακώνει και γίνεται όπως ήταν στην εγκυμοσύνη. Το γάλα παράγεται την ώρα του θηλασμού. Οπότε δεν νομίζω ότι δεν έχεις γάλα! Όσο την θηλάζεις τόσο θα βγάζεις. Αν νομίζεις ότι έχει μειωθεί η παραγωγή σου, απλά βάζε την στο στήθος πιο συχνά. Να την αφήνεις να τρώει πολύ καλά από τον ένα μαστό έτσι ώστε 1) να παίρνει το λιπαρό γάλα που είναι προς το τέλος του θηλασμού και 2) να δίνεται η εντολή στον επόμενο θηλασμό να παραχθεί το ίδιο ή περισσότερο γάλα. Αν τύχει και κοιμηθεί ή δεν θέλει να πιει άλλο και έχεις θηλάσει λίγο, πχ από τον δεξιό μαστό, στο επόμενο γεύμα (το οποίο να είναι μέσα στην επόμενη 1,5 ώρα) δώσε πάλι τον ίδιο. Αν περάσει 2ωρο δώσε τον άλλο μαστό. Απλά να φροντίζεις να αδειάζει πλήρως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον h cuando θα εχει γεννησει τωρα!αν οχι ακομα ευχομαι με ενα πονο!εμεις κοριτσια στα ιδια μονο περισσοτερα υγρα που βλεπω καθε μερα..

χριστινα εχεις δοκιμασει να παρεις χαπια μαγιας μπυρας???ρωτα το γιατρο σου αυξανουν πολυ τη παραγωγη γαλακτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες.και εμενα το ενα στηθος βγαζει πιο πολυ απο το αλλο αλλα εναλαξ.δηλαδη μια το αριστερο πιο πολυ και μια το δεξι,οποτε βγαζω το γαλα ξεκινοντας καθε φορα απο το αλλο στηθος.δυστυχως δεν μπορεσα να θηλασω.εχω μικρη ρωγα και δεν επιανε το μωρο σωστα.ουτε με την ψευτοθηλη και εκνευριζοταν η καημενουλα μου.και μετα στεναχωριομουν και εγω και δεν ειχα αντοχες μετα απο 20 ωρες σε διαδικασια τοκετου,εχανε βαρος και ανεβασε χολεληθρινη ικτερο απο την αφαγια και αναγκαστικα εδωσα συμπληρωμα.βγαζω με το θηλαστρο και της δινω και δινω και συμπληρωμα.τα 4 γευματα την μερα ειναι δικα μου.τι να κανω εστω και ετσι περνει το γαλα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Οταν λέω δεν έχει γάλα δεν βγάζει κ με το "ζούμπιγμα",την βάζω όμως κ οτι πάρει.Το θέμα ειναι οτι δεν χορταίνει κ νευριάζει ,κάνει σαν τρελή να βυζάξει κ κλαίει που δεν βρίσκει αυτο που θέλει!Τι να κάνω όταν κάνει έτσι να την αφήνω να σπαρταράει απο το κλάμα την δίνω συμπλήρωμα,δεν την αρέσει το μπιμπερό αλλα τι να κάνει το τρώει..Χάπια μπύρας πέρνω,δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξη αλλά κορίτσια δεν είναι να στεναχωριέμαι χειρότερα γίνονται τα πράγματα,μακάρι να σταθεροποιηθούμε :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσάκια μου!!

Χαρα μου να σου ζήσει!!Να ειναι γερο κ καλότυχο!!

Εμεις πήγαμε εχθες στον γιατρο κ μας ειπε πως τα πάμε πολύ καλά!έβαλε 1,5 κιλό κ πήρε 7 πόντους!!!

Εχει λίγες ημερες που αρχισαν τα εντονα τα πονάκια αλλά ευτυχως κρατάνε πολύ λίγο κ αν δεν ηρεμει τον βαζω με το ζορυ στο στηθος κ μόλις καταφερει να πιασει (μες τα νευρα κ τον πόνο του )ξεχνιεται κ ηρεμει!!

Χριστινακι μου εμενα μου κανει έτσι όταν ποναει,παρατηρησε το,επεμεινε λίγη ώρα παραπάνω κ βαλτης το με το ζόρυ κ εμενα καποιες φορες μεχρι κ κινηση πως αηδιαζει μου κανει,αλλα το κανει πανω στον πόνο του,μολις καταλαβει πως ειναι το στηθος κ το πάρει ηρεμει αμεσως.Μερικες φορες καθεται 45 λεπτα στο στηθος κ μολις το παρω τσιριζει,τι παέι να πει οτι πειναει?Μην αγχωνεστε!Δεν μου το κανει συνεχεια μόνο όταν ποναει.Οταν ειναι χαλαρος δεν εχουμε πρόβλημα..Μηπως περνατε κ εσεις κολικους?

Την Κυριακη σαραντίζουμε!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι εγινε βρε κοριτσια που ειστε??μυριζομαι γεννητουρια μαζι με τις πολλες απουσιες!

εμεις ακομα εδω.εμενα χθες το πρωι μου εφυγε μαλλον αυτο που λεμε "ταπα" χωρις αιμα καθολου ομως.εσας εγινε αυτο?

σιγουρα η cuando θα εχει γεννησει !

εχει μεινει καμια εγκυουλα η μονο εγω απεμεινα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.Κι εγω εδω ...ακομα.Τριτη πρωι κανω εισαγωγη εγω ενω την Δευτερα θα παω απο το ιατρειο να με ...ξεταπωσει μηπως και ξεκινησει και νωριτερα η διαδικασια.Κατα τα αλλα ηηηηησυχα!!!!Αντε μπειτε να μας πειτε κανενα νεο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο εμάς! Κ μεις καλά τα πάμε έχουμε βέβαια κατι πονάκια που μας ταλαιπωρούν κ γκρινιάζουμε αλλα ευτυχώς οχι πολλά .

Κορίτσια να ρωτήσω, όσες είχατε αναγούλες περιμένατε αγόρια?Υπάρχει καμια που έκανε κορίτσι?Γιατί οσες φίλες μου είχαν κάναν αγόρια κ είμαι περίεργη ,ισχύει?

Πολλά φιλάκια

(δεν γράφω για την καθε μια χωριστά γιατι διαβάζω πολυ γρήγορα τα νεα σας)

Καλά γεννητούρια στις υπόλοιπες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.οι κολικοι κρατανε συνηθως μεχρι τον 3ο μηνα.οσο για τις αναγουλες εγω ειχα παρα πολλες το πρωτο τριμηνο,με το που μπηκα στον 4ο κοπηκαν μαχαιρι,μετα ειχα 2-3 φορες στον 8.και εκανα κοριτσακι.φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.οι κολικοι κρατανε συνηθως μεχρι τον 3ο μηνα.οσο για τις αναγουλες εγω ειχα παρα πολλες το πρωτο τριμηνο,με το που μπηκα στον 4ο κοπηκαν μαχαιρι,μετα ειχα 2-3 φορες στον 8.και εκανα κοριτσακι.φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...