Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ Νο14


Recommended Posts

Μέλι από τη στιγμή που διάβασα τα νέα σου, έχω καταστενοχωρηθεί...ειλικρινά λυπάμαι....ξέρω ότι και να σου πούμε δεν αλλάζει τίποτα....ξέσπασε τώρα και σιγά σιγά θα ανακτήσεις τις δυνάμεις σου και η επόμενη φορά θα είναι και η τυχερή...αυτό που μετράει τώρα είναι να είστε αγαπημένοι με τον σύντροφό σου και να ψάξετε με το γιατρό τι μπορεί να έφταιξε...

Τέρι σ'ευχαριστώ κορίτσι μου. Λέω να δω την προοπτική που πρότειναν τα κορίτσια,να μου γράψουν τα φάρμακα για σπερματέγχυση δηλαδή.

Οι φουσκωτούλες μας να συνεχίζουν παρακαλώ πολύ το φούσκωμα και να ρίχνουν συχνά φου προς τα εδώ μπας και 'κολλήσουμε'! Lil, ελπίζω όλα να είναι καλά!

Twiggy με το καλό να υποδεχτείτε το νέο μέλος της οικογένειας!

Και τέλος ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στη Μαρίνα που μας εμψυχώνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελπιζω αν και εχω αγωνια να δω τι θα μας πει η αιματολογος γλυκια μου babelicious.

Ax τι αγχη ειναι αυτα απο την αρχη μεχρι να γεννησουμε και μετα εχουμε αλλα , ουφ! #:-s

Παρτε ενα φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

απο εμας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LILάκι μου, μην έχεις αγωνία κορίτσι μου.

Εγώ δεν έχω προχωρήσει έως το σημείο που βρίσκεσαι εσύ τώρα. Θα σου πω μέχρι εκεί που έφτασα: όταν διαπιστώθηκε ότι έχω θρομβοφιλία (δεν θυμάμαι τι και πως, σόρρυ, τα έχω αφήσει αυτά στον κ. Καθηγητή και... ησύχασε το κεφάλι μου!!!!) σε τέτοιον βαθμό που αφ' ενός είναι επικίνδυνη για τη ζωή μου και αφ' ετέρου σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε ηπαρίνες χαμηλού μοριακού βάρους (αντιπηκτικές) από την αρχή της διέγερσης έως και 40 μέρες μετά τη γέννα, οκ, με πείραξε λίγο (είπαμε όλα σε εμένα είναι :evil: ) αλλά το δέχτηκα πολύ καλά και ξεκίνησα με C....n 0,4 Χ 2, δηλαδή 2 φορές την ημέρα. Όταν στη συνέχεια έκανα επανέλεγχο, λίγο πριν την εμβρυομεταφορά, δεν με κάλυπτε και συνέχισα με C....n 0,6 Χ 2, κάτι που με σόκαρε, αφού την ίδια δόση έπαιρνε κι ο πατέρας μου ένα διάστημα (στεφανιαία νόσος). Όμως και πάλι το δέχτηκα. ΟΛΑ τα δέχομαι κι ας πονάνε οι άτιμες! Σημειώνω ότι, σε περιπτώσεις σαν την δική μου τόσο τα φάρμακα όσο και η ανάπαυση, επιβαρύνουν την κατάσταση κ πρέπει να αυξάνεται η δόση.

Εσύ κάνεις ήδη αντιπηκτικές; Πάντως είναι λογικό να αυξάνεται και η δόση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μην αγχώνεσαι. Να δεις ότι και να σου πει να κάνεις 2 κάθε μέρα, θα γίνει ρουτίνα...

Καλή μου, τόσα έχουμε περάσει, στις αντιπηκτικές θα κολλήσουμε; ;)

babelicious, να είσαι καλά!

Ίσως γιατί έχω ταλαιπωρηθεί τόόόόσο πολύ, ίσως γιατί έχω 5 εξ/κές στην πλάτη μου, ε! και λόγω ηλικίας :D:evil: , και ακόμη ΔΕΝ έχω απογοητευτεί και ΔΕΝ κάνω πίσω... Ίσως, ξαναλέω, γιατί μου έχουν απαντηθεί ορισμένα βασικά ερωτηματικά. Πάντως, το ελάχιστο που μπορεί να προσφέρω, είναι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου! Είμαι ΕΔΩ κ ευτυχώς που είστε κι εσείς εδώ για μένα, δεν φαντάζεστε πώς σας νιώθω δίπλα μου, μέσα στο σπίτι μου, όπως με νιώθετε κι εσείς! Κι επειδή τόσα χρόνια ήμουν χωρίς ανάλογη υποστήριξη, ε τώρα που σας βρήκα, δεν σας αφήνω :D:D:D:D ! Εξάρτηση.... :D:D:D:D:D:D

Πολλά γλυκά φιλιά σε όόόόόόόόλα τα κορίτσια!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha_gino_manoyla μου,

Κι εγώ θαυμάζω την κάθε μία από εσάς! Είμαι μία από εσάς...

Ενδεχομένως πιο ταλαιπωρημένη...

Μετά από όλα αυτά κουκλίτσα μου, κατάλαβα ότι το να τα βλέπουμε όλα μαύρα γύρω μας, δεν προσφέρει καμία βοήθεια. Αντίθετα, η αισιοδοξία, η πίστη και η αποφασιστικότητα που πηγάζουν από την αστείρευτη λαχτάρα μας για τη μητρότητα, μας οδηγούν σε όλο κ ευνοϊκότερες συνθήκες, είναι σίγουρο. Γι' αυτό σας θέλω κι εσάς έτσι!

Όσο για τη δύναμη, την παίρνω και μέσα από εσάς. Είπαμε: ο αγώνας συνεχίζεται μέχρις εσχάτων κι αν χάνουμε και καμιά μάχη, πού θα πάει;;;; Θα τον κερδίσουμε τον πόλεμο!

Αλλά ακόμη κι αν όχι βρε κορίτσια (απευκτέο και δύσκολο στην δυναμική "παρέα" μας), δεν θα είναι η ψυχή μας ήσυχη ότι τουλάχιστον το παλέψαμε όσο γινόταν;

Κουράγιο, δύναμη, υπομονή και ελπίδα! Σε όλες κ ειδικά στις "εν αναμονή". Μην αφήνετε τις κακές σκέψεις να σας παρασέρνουν... Μην αγχώνεστε για τα πάντα. Να ζείτε κάθε μέρα όσο καλύτερα μπορείτε, το χρωστάτε στον εαυτό σας κ τους συντρόφους σας (τι περνούν κ τα αγόρια μας...) - μην ξεχνάτε ότι δεν ξαναγυρνάει...

Μπροστά κοιτάτε! Στα μωρά ... που έρχονται.... έρχονται.... για κοιτάξτε ψηλά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!!!!!οπως καταλαβενετε ΑΥΠΝΙΕΣ!!!!!!!!!!

μελι μου υπομονη κοπελα μου......σε καταλαβενω απολυτα......προσπαθησε να ηρεμισεις!!! ξερω ειναι δυσκολο αλλα το θαυματακι θα ερθει και θα μεινει!!!!!πρεπει να εισαι γερη και δυνατη !!!

twiggy μου με το καλο να ερθει η πριγκιπισσα σας!!!!!να ειναι γερη και δυνατη!!!!και να την καμαρωνετε!!!!!μην αγχωνεσε με την καισαρικη!!!!!!ισα ισα που για το μωρακι σου θα ειναι καλυτερα δεν θα ταλαιπωρηθει!!!!λιλ μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω απο την ημερα που εμεινα εγκυος δεν εκανα αλλες εξετασεις αιματος για την θρομβοφιλια και ουτε το ηξερα οτι την ελεγχουμε στην εγκυμοσυνη :oops: εγω κανω μια καθε μερα innohep 3500!!!!ολα καλα θα πανε!!!

ευχομαι η λιστα σας να γινει κατακοκκινη συντομα !!!!!ολα θα πανε καλα μανουλες θα γινουμε ολες ξανα και ξανα ,υπομονη- δυναμη και πιστη χρειαζετε !!!! ενα μεγαλο φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ απο εμενα και ευχομαι να κολλησετε ολες!!!!!!!!!!φιλια πολλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμενα!!

Ποσο σε καταλαβαινω λιακι με την αυπνοια!!

Το βραδυ , τα ξημερωματα δηλ. κοιμηθηκα στις 4 (-|(-| . Ειπα μηπως ειναι καλυτερα να κοιμαμαι πολυ αργα μηπως και με πηγαινει σερη παρα να πεφτω στη μια και να σηκωνομαι συνεχεια μεχρι το πρωι.

Επειδη θυμομουν οτι εκανες ενεσουλα νομιζα οτι εκανες αντιπυκτικες δεν τα ξερω κι καλα... 8-}

Μαρινακι τι εχεις περασει και εσυ γλυκια μου...Ειναι πολυ ομορφο να δινει δυναμη η μια στην αλλη!

Εγω εμαθα οτι εχω θρομβοφιλια αφου εμεινα εγκυος την εκτη εβδομαδα...Ειχα μεινει εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη σε δυδιμα και ειδα αιμοραγια χασαμε το ενα,και με εστειλε ο γιατρος να κανω την εξεταση.Βγηκα οτι την εχω σε μικρο βαθμο ημουν στην προληψη και ξεκινησαμε με clexan 0,4 και αυτες κανω μεχρι τωρα.Δοξα το θεο παμε καλα και ας πονανε οπως λες.Τωρα που ανεβηκε ειμαι καπως αγχωμενη δεν το κρυβω αλλα θα περιμενω να δουμε.

Μπορει οντως να ανεβαινει γιατι προχωραει η εγκυμοσυνη και να αλλαζουν τις δοσεις δεν ξερω, ουφ! #:-s

Φανταζομαι που και εσυ τις ξεκινας απο τοσο νωρις και το βλεπεις σαν ρουτινα!

Ετσι θα επρεπε να νιωθω αλλα ακομα και τωρα δεν τα παω καλα με τις βελονες...

Ασε τι τραβαει και αυτος ο αντρας μου!! Χαρας την υπομονη του γιατι εκεινος μου τις κανει..

Καθε φορα με ρωραει αν με πονεσε, και αν το πω ΄ναι΄στεναχωριεται...

Εστω και αν ημαστε γεννημενες για τα δυσκολα παντως τα μωρακια ερχονται και σε εμας!!!!

Και το πιο σιγουρο ειναι οτι θα ημαστε πολυ καλες μανουλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ... νοσοκόμες :D:D:D:D:D

Πάντως, κι εμένα μου τις έκανε ένα διάστημα το αγόρι μου, αλλά έτρεμε το χέρι του και με έκανε.... χάλια!

Καλύτερα μόνη, α πα πα...

Είπαμε, αυτά δεν μας πτοούν...

Εμένα άλλο με ανησυχεί: βλέπω ότι αρχίζω και "φουσκώνω" γενικώς, ενώ δεν τρώω υπερβολικά κι έχω κόψει αλάτι κ μειώσει αισθητά την ζάχαρη (λόγω θεραπείας, 1 εβδομάδα τώρα). Τα ακούω κιόλας :oops: ... Θα προσπαθήσω να πίνω περισσότερο νερό, δεν μπορώ κ να μην τρώω τίποτα αφού παίρνω φάρμακα...

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lil αντιπικτικες ειναι αυτες που κανω αλλα ειναι αλλη μαρκα!!κανεις δεν μου το ειπε οτι στην εγκυμοσυνη πρεπει να το ελεγχουμε!!!!!! :( και απο οτι θυμαμε στο νοσοκομειο που τισ εκανα δεν ολοκληροθηκαν ποτε οι εξετασεις γιατι δεν ειχαν αντιδραστηρια!!!!μου εδωσαν τις μισες εξετασεις και ο εξωσωματικος μου ειπε να κανω τις ενεσουλες μια καθε μερα!!!!τωρα να τις κανω προοληπτικα τι να πω δεν ξερω!!!παντως αιματολογος δεν τις ειδε!!! και δυο να να σου πει να κανεις μην αγχωνεσε!!!!ολα θα πανε καλα εδω τρυπιομασταν στις διεργεσεις και εγκυος δεν μεναμε τωρα τρυπιομαστε αλλα εχουμε τα μωρακια μας!!!εγω αυτο σκεφτομαι και δεν ποναω!!! :lol:

αχ αυτος ο υπνος.........εχω να κοιμηθω σαν ανθρωπος κατι μηνες!!!!!!!στο βιβλιο μου διαβασα οτι ο οργανισμος μας μας προκαλει τις αυπνιες για τους πρωτους μηνες που θα γεννηθουν τα μωρακια μας και δεν θα κοιμομαστε τα βραδια!!!! :lol::lol::lol: να αρχιζουμε απο την εγκυμοσυνη να μπαινουμε στο κλιμα σιγα σιγα!!!!τι ειναι η φυση........

καλο σαββατοκυριακο σε ολες και πολλα φιλια σε ολες και στις κοιλιτσες οι εγκυουλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκιά παρεούλα καλησπέρα!!!!!

melipikto είσαι συνέχεια στη σκέψη μου...ελπίζω πραγματικά να μπορέσεις να ανασκουμπωθείς σύντομα. Άλλωστε έχεις και τα μπαρμπασταθάκια σου...σε περιμένουν με ανυπομονησία!

Twiggy σου εύχομαι όλα να πάνε καλά! Η αδελφή μου τρεις καισαρικές έκανε και έχει τρία υγιέστατα πανέξυπνα παιδάκια!!!

Lil, για το θέμα της θρομβοφιλίας δεν γνωρίζω κάτι, αλλά όπως μου είπε και μία νοσοκόμα όταν μου έπαιρνε αίμα για την χοριακή...πως από εδώ και πέρα και μέχρι το ευτυχές γεγονός της γέννας , θα είμαι πάντα με αγωνίες κάθε φορά για διαφορετικό λόγο...

Εμείς κορίτσια είδαμε καρδούλα.............χαζέψαμε........το εμβρυάκι μας είναι μισό πόντο και ναι έχει και καρδιά........

Ξανά τώρα σε περίπου 10 μέρες....

Μαρινάκι σε καταλαβαίνω απόλυτα για το φούσκωμα....εγώ αλάτι και ζάχαρη έχω να ακουμπήσω μήνες, αλλά η κοιλιά μου είχε ήδη φουσκώσει πριν καν κάνω την εμβρυομεταφορά....νόμιζε κανείς ότι ήμουν ήδη 4-5 μηνών έγκυος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anji συγχαρητηρια !!!!!!!!!!!παντα τετοιες χαρες να περνετε!!τι μαγικος χτυπος ε?????εγω ακομα θυμαμε την πρωτη φορα που τον ακουσαμε ειχαμε μεινει με το στομα ανοιχτο και με ματια γουρλωμενα και βουρκωμενα!!!!!!!!!cuando ειμαστε με μια μερα διαφορα !!!!τι νιωθεις....που κοντευεις????ετοιμαστηκες ???? βλαστοκυταρα θα κρατησεις???ποια η γνωμη σου????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντζη ακουσατε καρδουλα συγχαρητηρια!!! [smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif]

Και εγω ετσι ημουνα ,μετα την ωοληψια ειχα πολυ πρηξιμο στην κοιλια..Τοσο σκαλισμα επεσε.

Λιακι μου κανονικα πρεπει να σε παρακολουθει αιματολογος ειναι δουλεια τους ετσι ξερω για να σε καθοδηγει.Οπως και να χει αφου το βρηκαμε νωρις τυχερο ειναι και αυτο!

Τα φιλια μου :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anji μου!

Μπράβο, ψυχή μου! Να είναι όλα τόσο καλά μέχρι να γεννηθεί κ να το πάρετε με ευτυχία στην αγκαλιά σας!!!!

Για το πρήξιμο της ωοληψίας συμφωνώ και στις υστεροσκοπίσεις το ίδιο συνέβαινε. Μμμ! την τελευταία την έκανα πολύ πρόσφατα, μπράβο βρε κορίτσια που μου το θυμήσατε!!! Αλλά είπαμε, παίρνω και κορτιζόνη (σε μικρή δόση) λόγω ανοσοποιητικού και μάλλον θα τη συνεχίσω και μετά, πρώτα ο Θεός! Τι να γίνει; Ας πρηστώ, σιγά μην κάτσω να σκάσω κιόλας!!!!

Φιλάκια :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αnji μπράβο!!!πολύ χάρηκα, καλή συνέχεια!

Lil θα κάνω κι εγώ εξέταση για να μου πει η αιματολόγος αν θα συνεχίσω τις ενέσεις και μετά το πρώτο τρίμηνο.Ο γιατρός μου δεν μου έχει πει ακόμα πότε, αλλά απλά ξέρω οτι έχω θρομβοφιλία, αυτό με τα αντι-χα δεν το ξέρω.Το ανακάλυψα μετά την παλίνδρομη κι έτσι έκανα clexan των 0,4 από τη μέρα της εμβρυομεταφοράς.Μια συνήθεια είναι, μη φοβάσαι, κι εγώ όταν φτάνει αυτή η ώρα δεν τα καταφέρνω με τη μια και χθες έκλαιγα από απελπισία αλλά σήμερα ηρέμησα κι όλα καλά!

Twiggy υπομονή,έρχεται ο κορίτσαρος!!!

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.Δυο μέρες τώρα αισθάνομαι και το στήθος και την κοιλιά, ειδικά το πρωι, πιο ξεφούσκωτα.Έχω φοβηθεί, καλά το στήθος, η κοιλιά γιατί έπεσε;όχι πολύ αλλά σαν να χει χαλαρώσει λίγο, τα χω παίξει, έχει συμβεί σε καμία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε?

Μπραβο Αντζι, τι φανταστικος ηχοςςςςςςςςςς!!!! Και εμεις δεν βλεπουμε την ωρα να παμε να το δουμε.

Κοριτσια μη φοβαστε τη κασαρικη.Οχι Μετα απο οσα περασαμε!

Ειχα μια εντονη διαφωνια εδω μεσα με μια κοπελα,οταν ημουν ακομα λεχωνα κ τα νευρα στο κοκκινο.

Μου ελεγε πως το παιδι δεν θα δεθει μαζι μου τοσο και θα ειναι πιο ισχνο το μεταξυ μας συναισθημα κ διαφορα άλλα.Αυτο λοιπον που της ειπα ειναι οτι δεθηκα τοσο πριν το αποκτισω ,πριν καν γινει εμβρυο και τραβηξα τοσα πολλα που κ απο τα αυτια να το εβγαζαν , αρκουσε να ειναι υγιες κ τιποτα αλλο!

Αγγέλα ειναι φυσιολογικο κοπελα μου.σε ολη την εγκυμοσυνη θα το εχεις αυτο.Αλλωτε "τσιτα" κ αλλωτε σαν μπαλονι που ξεκινησε να χανει αερα.Μην σε ανησυχει αυτο καθολου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντζυ αυτη ειναι μονο η αρχη!!!ευχομαι να απολαμβανεις καθε στιγμη!!!

Λια μου νιωθω πολυ ευτυχισμενη και με πολλη ορεξη να γνωρισω τη μικρη μου..εχω πλυνει ρουχαλακια αλλα ακομα κανουμε πραγματα για τη μπεμπα..ελπιζω να χαλαρωσουμε καποια στιγμη μη μας κανει καμια εκπληξη πιο νωρις χεχε!!!..βλαστοκυταρα δεν νομιζω να κρατησουμε για μας..ισως τα δωρισουμε...βασικα νομιζω πως προτιμαω να κοψουμε τον ομφαλιο λωρο αφου πρωτα η μικρη μου παρει ολα οσα χρειαζεται..δηλαδη αφου σταματησει να παλλεται..αυτο εχουμε αποφασισει να κανουμε μετα απο λιγο ψαξιμο. Αυτά...εσυ πως νιωθεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντζυ αυτη ειναι μονο η αρχη!!!ευχομαι να απολαμβανεις καθε στιγμη!!!

Λια μου νιωθω πολυ ευτυχισμενη και με πολλη ορεξη να γνωρισω τη μικρη μου..εχω πλυνει ρουχαλακια αλλα ακομα κανουμε πραγματα για τη μπεμπα..ελπιζω να χαλαρωσουμε καποια στιγμη μη μας κανει καμια εκπληξη πιο νωρις χεχε!!!..βλαστοκυταρα δεν νομιζω να κρατησουμε για μας..ισως τα δωρισουμε...βασικα νομιζω πως προτιμαω να κοψουμε τον ομφαλιο λωρο αφου πρωτα η μικρη μου παρει ολα οσα χρειαζεται..δηλαδη αφου σταματησει να παλλεται..αυτο εχουμε αποφασισει να κανουμε μετα απο λιγο ψαξιμο. Αυτά...εσυ πως νιωθεις;

Quando μου , επειδή αυτό το ακούω πρώτη φορά , ποια η σημασία του να κοπεί ο ομφάλιος λώρος αφού σταματήσει να πάλλεται;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλιτσες και καλη εβδομαδα να εχουμε!!!

Σημερα σηκωθηκαμε νωρις για να παμε να κανουμε τις εξετασεις αιματος και ουρων που κανουμε καθε μηνα, γινοταν ενας χαμος στη βιοιατρικη, και εχει και ενα καιρο χαλια παλι...ουφ.

Εφαγα και δυο κλωτσιες πρωι πρωι την ωρα που μου επαιρνε αιμα η κοπελα :lol: Δεν ειχα ξανανιωσει ετσι το μωρακι τοσο εντονα!

Αγγελα εφοσον εχεις θρομβοφιλια δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα και εγω στην αρχη μεχρι το πρωτο τριμηνο πιστευα οτι θα τις κανω αλλα μετα την αντι ha που εκανα σε συνδυασμο και με τις προηγουμενες θα με παει ετσι μεχρι τελος και βαλε...καλη επιτυχια !!

Ατζη μου και εγω καποιες φορες ειδικα το πρωι νιωθω οτι ειμαι πιο ξεφουσκωμενη και αλλες φορες οτι εχω μια κιλαρα!!

Μελακι πως εισαι καλη μου?

Μωρουλι, diazaki τι κανετε γλυκες μου?

φιλακια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ έγραφα τόση ώρα και τα έχασα όλα!!

Άντζι μου τέλεια που ακούσατε καρδούλα! Μια τέλεια εγκυμοσύνη να έχεις καλή μου!

Γιουλάκι κι εμείς στην ίδια φάση είμαστε! Περιμένουμε να πάμε στο γιατρό να δούμε και να ακούσουμε καλώς εχόντων των πραγμάτων το σποράκι μας! Μια αγωνία την έχω γιατί από την Τρίτη που έκανα την 3η χοριακή δεν έχω κάνει τίποτα άλλο και αναρωτιέμαι τι κάνει το μωράκι μου!!! Μακάρι να είναι καλά!!!

Πονάκια περιόδου ή σουβλιές έχετε κι εσείς; Όχι συνέχεια 1-2 φορές τη μέρα!

Επίσης διαβάζω ρε κορίτσια για τις αντιπηκτικές και τη θρομβοφιλία... εγώ δεν έχω κάνει τέτοια εξέταση! Μόνο το σαλοσπιρ παίρνω! Πρέπει να την κάνω;

Λιλάκι εσύ έκανες επαναλητπικής και είδες ότι πρέπει να αυξήσεις τη δόση; Ζωηρό το κοριτσάκι σου!!!

Αγγέλα μου μην ανησυχείς! μια χαρά θα είναι το μωράκι σας! Έχει τη μαμά του και το προστατεύει!

Το τουιγκάκι μας θα έχει γίνει μανούλα!! Να τους ζήσει!

Cuando και Lia έρχεται και η σειρά σας! Με ένα πόνο κοριτσάκια μου να έρθουν τα μωράκια σας γερά και δυνατά!

Μελίπικτό μου σε σκέφτομαι! Είμαστε δίπλα σου!

Μαρίνα εσύ όλα καλά;

Μορούλι λίγες μέρες έμειναν μέχρι την χοριακή! Υπομονή!! Το Σάββατο αλήθεια τι σου είπε ο γιατρός;

Φιλιά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!!!

Άντζι μου τί τέλεια!!!! Πολύ χαίρομαι για εσάς γλυκιά μου!

Τουίγκι μου λογικά γέννησες! Να σας ζήσει η μικρούλα! Γερή και καλότυχη να είναι και εσύ να έχεις καλή λοχεία κορίτσι μου!!!

Λία και Κουαντάκι πληριάζει κι η δικιά σας ώρα να κρατήσετε αγκαλίτσα τα μικρούλια σας!!! Με το καλό!!!

Γιουλάκι άντε να το ακούσετε κι εσείς και να απολαύσεις την κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης σου!!!

Ντιαζάκι μετά είναι η σειρά σου!!!

Αγγέλα μου είναι φυσιολογικό από ότι έχω ακούσει κοντά στην 10-11 εβδομάδα να υποχωρούν τα συμπτωματα μιας και ολοκληρώνεται η δημιουργία σχεδόν όλων των εσωτερικών οργάνων ου μωρού και πέφτουν λίγο οι ορμόνες!!! Μια χαρά είναι όλα!!! Μην ανησυχείς καθόλου γλυκιά μου!

Μωρουλάκι πώς πάει κοριτσάκι μου;

Βάγκο μου εσύ έκανες την εμβρυομεταφορά; Καλή επιτυχία γλυκιά μου!!! Πόσα βάλατε;

Δεν θυμάμαι καθόλου τι άλλο διάβασα! Θα ξαναρίξω μια ματιά στις τελευταίες σελίδες και θα ξαναγράψω!!!

Ήθελα να σας ευχαριστήσω όλες ξανά!!! Τα λόγια και η συμπαράσταση ήταν βάλσαμο για μένα! Είναι τόσο σημαντικό που υπάρχετε στην ζωή μου! Ακόμα και με αυτόν τον τρόπο!!! Ο Θεός να σας έχει καλά και να σας χαρίζει πάντα υγεία και ευτυχία!!!

Τα δικά μου νέα είναι ότι απλά αδιαθέτησα το Σάββατο, λίγο αίμα με μεγάλε κομμάτια (υποθέτω ενδομητρίου θα ήταν) καθόλου πόνο και γενικά όπως κάθε μου περίοδος! Ο γιατρός μου είπε ότι αφού δεν είδαμε καρδιακή λειτουργία, το έμβρυο ξεκίνησε να φεύγει μόλις μπήκα στην 5η εβδομάδα, μιλάμε για βιοχημική και όχι παλίνδρομη! 1 στις 5 εγκυμοσύνες είναι βιοχημική και πολλές κοπέλες δεν παίρνουν χαμπάρι ότι είναι έγκυες αλλά παρατηρούν μόνο μια μικρή καθυστέρηση, έρχεται μετά η περίοδος και δεν δίνουν σημασία! Θα με δει μου είπε μέσα στην εβδομάδα και ίσως κάνουμε εμβρυομεταφορά σε αυτόν τον κύκλο! Πάλι με δύο θα πάμε λόγω ηλικίας και ιστορικού! Μου είπε ότι το ότι συναιβει μια φορά δεν σημαίνει ότι θα ξαναγίνει! Οι περισσότερες κοπέλες έχουν φυσιολογικές και ολοκληρωμένες εγκυμοσύνες μετά από μια βιοχημική! Το σημαντικό είναι ότι συνέλαβα και ότι βρήκαμε ότι το χάπι του θυρεοειδή ήταν πολύ μεγάλο για τον οργανισμό μου (προκαλεί αποβολές στο 1 τρίμηνο ο υπερθυρεοειδισμός) και το μειώσαμε! Οπότε ρυθμίσαμε και το δικό μου θεματάκι με τον ενδοκρινολόγο και είμαστε αισιόδοξοι για το μέλλον (και πολύ φοβισμένη εγώ!!!)!!!!

Αννού μου εσύ πήγες στον γιατρό; Τί σου είπε;

Λιλάκι, Μαρινάκι, Μαρία, Θα γίνω μανούλα, Κον, Μερεντάκι, Λαμπρινή, Λαγονήσι, (μμμ κάποιες θα ξεχνάω, δεν μπορεί!!!) φιλάκια κοριτσάκια μου!!!!

(τα έχω γράψει πεντακόσιες φορές!!! Τί στο καλό ξανα έπαθε σήμερα το σύστημα;;;;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diazaki αγοραρος ειναι ο ζωηρουλης μας :lol:

Και λεει στη β επιπεδου να μας βγει κανα κοριτσι , ερε γλεντια :)):)) Ο πεθερος εχει παρει τα πανω του που θα παρει το ονομα του :P

Ας ειναι γερο το μωρακι μας!!!

Εκανα επαναληπτικη και θα παμε συην αιματολογο την Τεταρτη να μας πει , αντε να δουμε και με αυτο, τωρα...

Απλα αν δεν την ειχαμε κανει κατα τυχη, αυτη την εξεταση μου ειπε οτι μετα την 24η εβδομαδα θα αρχιζα να εχω προβληματακια και ειναι πολυ πιθανο να γεννουσα πρωορα.

Τωρα καλο θα ηταν να την κανεις και εσυ.Επειδη εχουμε δυσκολευτει για παιδακι κοιταξα να το ψαξω λιγο παραπανω για να μην μας βγει κατι απροοπτο στην πορεια και δεν επεσα εξω τελικα!

Μελι αφου βρηκατε οτι μπορει να εφτεγε το χαπι για το θυροειδη ειναι και αυτο πολυ συμαντικο.Ο ενδοκρινολογος που ηξερε για την προσπαθεια ομως γιατι δεν στο ρυθμισε απο πριν?Τουλαχιστον οταν θα ξεκινησετε τωρα θα εισαι πιο ψαγμενη.Σε νιωθω καλυτερα παντως μελακι, παρε το χρονο σου , χαλαρωσε και κοιτα να ξεχαστεις λιγακι :YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες μου,

Lil τι εξέταση είναι αυτή που έκανες τυχαία? γιατί δεν κατάλαβα ποια είναι όσο σε διάβαζα, αγόραρος ε? εμ γι αυτό κλωτσαει τόσο.

Μελακι μου χέρομαι που σε διαβάζω καλά και αισιόδοξη, μπράβο γλυκιά μου έτσι σε θέλω, καλή επιτυχία να έχεις στην νέα σου και τυχερή σου προσπάθεια κουκλίτσα μου.

Diazaki μου γλυκό μην ανησυχείς μια χαρά είναι το μωράκι σου, το προστατεύεις μια χαρά κοπέλα μου.

Ναι εφτασε η βδομάδα η πολύ δύσκολη, φυσικά όσο ήρεμη ήμουν την προιγούμενη τόσο ανήσυχη είμαι αυτήν. Αγωνια, ανυπομονησία τα ξέρετε τώρα. Να ήτανε σήμερα Παρασκευή. Το βράδυ είδα οτι πήρα την απάντηση χοριακή και ήταν 340 και πως έμεινε το ένα έμβρυο μόνο και στεναχωρήθηκα. Φανταστείτε τι όνειρα θα δω μέχρι το Σάββατο το πρωί. Έχω να λέωωωω.

Το Σάββατο μου πήρε αιμα για την οιστραδιόλη, ευτυχώ έχει ανέβει κ άλλο, και υπέρυχο για το ενδομήτριο και μου είπε ότι έχουν πολύ όμορφο περιβάλλον τα έμβρυα.Αυτά. Έκανα άλλη μια pregnyl. Ουφ, θα σκάσω απο την αγωνία μου. Εφυγε και ο αντρούλης μου ταξίδι επαγγελματικό και :((:((:((

Μαρινάκι φιλενάδα μου, που είσαι???

Θα γίνω μανούλα,ξεκίνησες ενεσούλες?

Μερεντάκι, ετοιμη?

ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντζυ μου οταν βγαινει το μωρακι ειναι ακομα συνδεδεμενο με τον ομφαλιο λωρο που του παρεχει ολο το θρεπτικο αιματακι..ενω παλλεται συνεχιζει και δινει..συνηθως αυτο κραταει γυρω στα 4 λεπτα αφοτου βγει.Αν γεννηθει φυσιολογικα καλο ειναι να το παρει ολο αυτο το αιματακι το μωρο.(σε μια καισαρικη στο κοβουν πιο νωρις γιατι δεν μπορουν να σε κρατησουν ανοιχτη 4 λεπτα)Για να σου παρουν βλαστοκυταρρα θελουν αυτο το αιματακι να μεινει μεσα για να παρουν πολλα βλαστοκυταρρα να στα καταψυξουν..οι αποψεις γενικα διιστανται οσων αφορα τη χρηση των βλαστοκυταρρων προς το παρον.Γενικα αν χτυπα ξυλο το μωρακι παθει μια ασθενεια,μια λευχαιμια για παραδειγμα δεν μπορει να χρησιμοποιησει τα δικα του.Χρησιμευει ομως αν εχει ενα αδερφακι αρρωστο η καποιον κοντινο συγγενη που μπορει να ταιριαζει..ισως ειναι καλυτερο να γινουν δωρεα σε μια δημοσια τραπεζα, η αν εχει βεβαρημενο ιστορικο η οικογενεια να κρατηθουν.Αν οχι εγω προσωπικα προτιμω να τα παρει το μωρο μου την ωρα που γεννιεται.Εκει κατεληξα.Ευχομαι να ακουσετε οσες περιμενετε τον υπεροχο χτυπο της καρδουλας,της ζωουλας που εχετε μεσα σας..Λιλ μου θα σε τρελανει στις κλωτσιες το μικρουλακι σου!Μελι μου σου στελνω χιλιες αγκαλιες..βαθεια ανασα και παμε στην επομενη προσπαθεια θα τα καταφερεις..χαιρομαι που σε ακουω αισιοδοξη!μωρουλι ολα ακουγονται καλα!!ευχομαι καλα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου είμαι πολύ καλύτερα! Ο γιατρός μου εκείνη την ημέρα μου είπε "σου επιτρέπω για μια μέρα να είσαι χάλια, να κλάψεις, να νευριάσεις... Από αύριο όμως θέλω να είσαι καλά!!!"

Ε, η αλήθεια είναι ότι το ξεπέρασα πολύ γρήγορα! Ούτε εγώ δεν το πίστευα! Το επόμενο πρωί ξύπνησα αποφασισμένη να γίνω μανούλα πολύ σύντομα!!! Φαντάσου ενώ την μια μέρα από το κλάμα δεν ανοίγαν τα μάτια μου την επόμενη μέρα παρηγορούσα εγώ τον άντρα μου που το πήρε λίγο πιο βαριά!!!

Είπαμε να το αφήσουμε πίσω μας!!!!

Ο ενδοκρινολόγος μου είχε κρατήσει το χάπι που μου είχε δώσει ο προηγούμενος ενδοκρινολόγος για θεραπεία καταστολής! Ενώ μου έκανε ταχυκαρδίες δεν μπορούσε να μου το αλλάξει γιατί το μικρότερο δεν με κάλυπτε και άφηνε τα καρκινικά κύτταρα να πολλαπλασιάζονται!!! Ενώ πήρα βάρος (το χάπι πάει περίπου διπλάσιο σε σχέση με το βάρος) το χάπι συνέχιζε να είναι πολύ για εμένα αλλά δεν γινόταν να το μειώσω! Επιπλέον ο προηγούμενος ενδοκρινολόγος δεν μου είχε πει να μην παίρνω το χάπι πριν τις εξετάσεις κι εγώ πήγαινα έχοντας πάρει κανονικά το χάπι με αποτέλεσμα να φαίνεται πάντα σε περίσσεια η ελεύθερη Τ4!!!! Άλλα ντ'άλλων γενικά!!!! Επίσης οι τελευταίες εξετάσεις μου έγιναν σε κατάσταση βαρύ υποθυροειδισμού, όπως έπρεπε, και δεν φάνηκε το χάπι ότι είναι πολύ!!! Μόλις βγήκε η πρώτη χοριακή έκανα και ορμόνες και του τις πήγα, μου μείωσε αμέσως το χάπι αλλά ο οργανισμός αποθηκεύει για καιρό την ορμόνη οπότε τώρα ουσιαστικά την ρυθμίζω!

Μάλλον ήταν να γίνει! Ο γιατρός δεν είπε ότι σίγουρα φταίει ο θυρεοειδής! Μπορεί είπε! Όπως μπορεί να μην πολλαπλασιαζόταν σωστά το έμβρυο, ή να είχε κάποια ανωμαλία ή...χίλια ή!!!! Είπε ότι δεν συζητάει για θρομβοφιλία γιατί στην 4-5 εβδομάδα δεν έχει αγγεία το έμβρυο και δεν υπάρχει ολοκληρωμένος πλακούντας άρα δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει θρόμβος! Διαβήτη δεν έχω! Πίεση δεν έχω! Μήτρα καθαρή έχω! Μάλλον στο τυχαίο γεγονός πάει! Μακάρι δηλαδή!!!! Σκέφτομαι όμως να πάρω τηλ σε δημόσια νοσοκομεία για να κλείσω ραντεβού για εξετάσεις θρομβοφιλίας, ΝΚ, καρυώτυπου κλπ... Κι όποτε μου κλείσουν! Γιατί οικονομικά δεν μας παίρνει να τις κάνουμε ιδιωτικά!!!! Η διαδικασία για το μπεμπέ από πέρσι μας έχει στοιχίσει 7-8 χιλιάδες ευρώ χαλαρά! Και τώρα άλλο ένα 1000 πάλι! Πού να τα βρούμε;;;

Λιλάκι μια φίλη μου την έπαθε! 2 μήνες ο γιατρός της έλεγε αγόρι! Στην αυχενική της είπαν αγόρι και στην β επιπέδου ήταν κορίτσι!!!!!!! Και ήταν κορίτσι τελικά!!!!

Κι άλλης μιας γνωστής της έλεγε κοριτσάκι, κοριτσάκι! Έβαψε ροζ το δωμάτιο, ψώνισε ροζ ρούχα και στον έκτο μήνα της είπε ότι τελικά βλέπει πουλάκι και είναι αγοράκι! Καλά στην β επιπέδου δεν το είδε ο άλλος γιατρός της είπα; Αλλά της την έκανε ο δικός της γιατρός!!! Μπόντζο ο γιατρός της!!!!

Γερό να είναι μάτια μου και τυχερό!!!! Ότι κι αν είναι! Εσύ είχες προτίμηση;

Κουαντάκι τα έχω διαβάσει κι εγώ αυτά που λες! Όταν με το καλό έρθει η ώρα θα το συζητήσω με τον παιδίατρο και τον γυναικολόγο και θα αποφασίσουμε!!!

Μωρούλι γιατί έκανες κι άλλη πρεγκνύλ; Σε τί βοηθάει; Και οιστραδιόλη γιατί μετράς ακόμα; Συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν το έχω ξανακούσει!!! Όσο για τα όνειρα... Τί να πω; Εγώ είμαι πρωταθλήτρια στα τεελά όνειρα!!!!

Το Σάββατο είδα ότι γέννησα με καισαρική και μου είπαν ότι πρέπει να αποφασίσω αν το μωρό θα μείνει φυτό ή τυφλό και ανάπηρο!!! Κι έκλαιγα και έκλαιγα και έλεγα γιατί σε εμένα πάλι... Και ξυπνησα με δάκρυα στα μάγουλα και την καρδιά μου να πηγαίνει να σπάσει... Ίσως όντως το μωράκι να είχε πρόβλημα και να μην έπρεπε να γεννηθεί, τί να πω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...