Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ!ΤΑ 1α ΜΑΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ


Recommended Posts

Καλησπερα σας κι απο εμενα....

Πως ειμαστε σημερα?σαμανθα τελεια τα μπισκοτακια βρε κουκλα μου στειλε μου τη συνταγη...καλα εκανες κ πηγες για ψωνια....κι εγω τα εκανα τα ψωνακια μου χτες....πηγα στο ζικ ζακ κ αγορασα 3 τελεια φορεματα....ποσο χαιρομαι που σιγα σιγα ξανα μπαινω σε ωραια ρουχαλακια...εχω κολλησει βεβαια στα 78 κιλα(-30 εχω χασει) αλλα μου ειπε η διαιτολογος οτι ειναι φυσιολογικο...

Χτες τελικα καταληξαμε στο χριστουγεννιατικο χωριο αυτο που μας δημοσιευσε η δαφνη...ωραια ηταν αλλα οχι για τοσο μικρα παιδακια που ειναι τα δικα μας...δεν καταλαβαινουν ακομη...αφηστε που γινοταν ενας χαμος...δεν αξιζει για συναντηση εκει....μετα απο εκει πηγαμε στα mall...αλλος χαμος απο εκει αλλα μου αρεσε πολυ...

Σημερα πηγαμε σε κατι γενεθλια και γυρισαμε σπιτι για να ετοιμαστει ο νικος για επαγγελματικο ταξιδι...

Στις 20 ιανουαριου παρουσιαζομαι κι εγω στη δουλεια...Εχω μεγαλη αγωνια να δω που θα με πανε,πρεπει να προσαρμοστω ξανα στο στρατιωτικο περιβαλλον,τη πειθαρχια και και τη νοοτροπια...εδω κ εναμιση χρονο σκεφτομαι κ ενεργω σαν απλος ελληνας πολιτης...Αυτο πρεπει να αλλαξει κ θελω το χρονο μου.....

Την πρωτοχρονια περιμενω τους γονεις μου απο το χωριο...χαιρομαι που θα τους εχω κοντα μου....ασχημη η ξενιτια!!!!ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ!!!Παντως αν καμια μερα απο αυτες κατεβω κεντρο που θα εχουν στολισει θα σε παρω τηλ δαφνη να βρεθουμε εαν θες κ μπορεις φυσικα....να κανονισουμε να βρεθουμε βρε κοριτσια....μετα που θα αρχισω δουλεια ποτε θα σας ξανα δω???θα μπορουμε να βρισκομαστε με τοση ευκολια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 996
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας κι απο εμενα....

Πως ειμαστε σημερα?σαμανθα τελεια τα μπισκοτακια βρε κουκλα μου στειλε μου τη συνταγη...καλα εκανες κ πηγες για ψωνια....κι εγω τα εκανα τα ψωνακια μου χτες....πηγα στο ζικ ζακ κ αγορασα 3 τελεια φορεματα....ποσο χαιρομαι που σιγα σιγα ξανα μπαινω σε ωραια ρουχαλακια...εχω κολλησει βεβαια στα 78 κιλα(-30 εχω χασει) αλλα μου ειπε η διαιτολογος οτι ειναι φυσιολογικο...

Χτες τελικα καταληξαμε στο χριστουγεννιατικο χωριο αυτο που μας δημοσιευσε η δαφνη...ωραια ηταν αλλα οχι για τοσο μικρα παιδακια που ειναι τα δικα μας...δεν καταλαβαινουν ακομη...αφηστε που γινοταν ενας χαμος...δεν αξιζει για συναντηση εκει....μετα απο εκει πηγαμε στα mall...αλλος χαμος απο εκει αλλα μου αρεσε πολυ...

Σημερα πηγαμε σε κατι γενεθλια και γυρισαμε σπιτι για να ετοιμαστει ο νικος για επαγγελματικο ταξιδι...

Στις 20 ιανουαριου παρουσιαζομαι κι εγω στη δουλεια...Εχω μεγαλη αγωνια να δω που θα με πανε,πρεπει να προσαρμοστω ξανα στο στρατιωτικο περιβαλλον,τη πειθαρχια και και τη νοοτροπια...εδω κ εναμιση χρονο σκεφτομαι κ ενεργω σαν απλος ελληνας πολιτης...Αυτο πρεπει να αλλαξει κ θελω το χρονο μου.....

Την πρωτοχρονια περιμενω τους γονεις μου απο το χωριο...χαιρομαι που θα τους εχω κοντα μου....ασχημη η ξενιτια!!!!ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ!!!Παντως αν καμια μερα απο αυτες κατεβω κεντρο που θα εχουν στολισει θα σε παρω τηλ δαφνη να βρεθουμε εαν θες κ μπορεις φυσικα....να κανονισουμε να βρεθουμε βρε κοριτσια....μετα που θα αρχισω δουλεια ποτε θα σας ξανα δω???θα μπορουμε να βρισκομαστε με τοση ευκολια???

Σας είδα και στο facebook αλλα δεν πρόλαβα να σχολιάσω!! Είστε τέλειοι!!!!!! Μαμά και γιος (και μπαμπάς :) ) !!!! Με γεια τα φορεματάκια! Μέχρι το καλοκαίρι το πολύ θα φοράς το πιο μικρό νούμερο!!!!!!! Θεά !!!!!!!!!! στην παραλία!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol: Μην το βάζεις κάτω!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αα θα σου στείλω αύριο την συνταγή! Απλώς είναι πάρα πολύ παχυντικά! Βέβαια υπάρχουν πιο light εκδοχές με βιτάμ αντί για βούτυρο και χωρίς ζαχαρόπαστα και με λιγότερη ζάχαρη...

δεν πήγα για ψώνια για ρούχα! Την επόμενη εβδομάδα αυτό! θέλω να βρω ενα σούπερ σέξυ φόρεμα μαυρο με δαντέλα !!!! Κιλάκια ακόμα στο μηδέν!!!!!!!!!! Τα Χριστούγεννα μπαίνω στον 5ο!!!!!!!!!!!!!!!!

αυριο!!

καληνύχτα!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gewrgianna mou euxomai na einai mia kakia stigmi gia sena k ton androuli sou, den mporw na sou pw ti einai swsto k ti la8os na kaneis, auti i apofasi einai dikia sou giati esi 3ereis pws pernas..

K egw eimai xalia, 8elw na eimai me tin kori mou spiti, polles manoules 8a to i8elan alla auto me kourase 8elw na vrw AMESA douleia 8elw na valw tin zwi mou se ena programma se mia seira, na pigenw stin douleia mou, na sxolanw, na pigenw na pernw tin mikri apo tin mama mou na erxomaste na paizoume k.o.k 8a alla3ei i 4ixologia mou..K apo oikonomikis apo4is 8a xalarwsoume 8a mporoume na pame k emeis kapou (simera pigame katastimata k evlepa tis vitrines san mikro paidaki pou 8elei na tou agorasoune kati) alla den einai kairos gia askopes spatales..8a 3ekourastw k egw apo to full time mum k 8a exw kaliteri 4ixologia k me tin mikri 8a eimai "kaliteri" mama 8a exw perissoteri ipomoni k 8a tin pe8imaw..Den 3erw an me katalavenete..Den 8elw na me pare3igisete..

Paw na 3aplwsw giati den eimai k sta kalitera mou!!!

Kalinixta sas!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δανάη,ναι στο Κάπαρη γέννησε!Ενα ξανθούλικο γλυκουλικο μωράκι!Πηρε απο την μάνα του κ δεν βγληκε κρητικάτσι...βέβαια στο μέλλον μπορεί να μας βγεί πέτσουρας αππαπαπα !!!! :lol:

χαχαχα!!!κοιτα,κ ο άντρας μου μικρός ξανθός ήτανε κ μετά κάτι έγινε και...μαύρισε! :lol::lol::lol:

ωραίες οι βολτούλες!μπράβο!κ εγώ αυτό έλεγα στον Κώστα χθες,θέλω μεχρι να γυρίσω στη δουλειά να τη βγάζω κάθε μέρα.μετά θα μπορώ να τη βγάζω μόνο απογευματάκι.αντε αν μεγαλώσουν κ οι μέρες ωραία θα είναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλά ευτυχώς θηλάζω ακόμη το πρωί κατά τις 6-7 που ξυπνάει οπότε δεν έχουμε χάσει την "επαφή"! Το πρόγραμμά μας είναι: θηλασμός, φρουτόκρεμα, χορτόσουπα, ρυζάλευρο και πριν κοιμηθεί ξένο γάλα. Τώρα πως καταφέρνω και έχω γάλα με έναν θηλασμό (ή σπάνια δύο) δεν ξέρω. Πάντως είμαι σίγουρη ότι πίνει γτ το ελέγχω.

!

Αναστασία μου,πώς κ δεν την θηλάζεις κ το βράδυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και από εμένα!

είχαμε ένα πολύ γεμάτο σαββατοκύριακο!

την Παρασκευή οδοντίατρο & μετά Ιασώ να ακούσουμε την καρδούλα! Όλα μια χαρά! Προς στιγμήν μου κόπηκε το αίμα γιατί δεν το άκουγε η μαία καθώς είναι μικρούλι και δεν ακούγεται με το μηχάνημα που έχουν εκεί...ουφ έχασα 100 χρόνια από την ζωή μου! Εκείνη δηλαδή δεν ανησύχησε, εγώ ανησύχησα που το έψαχνε....κάπου είχε κρυφτεί φαίνεται :lol::lol::lol::lol:

Το Σάββατο βόλτα στο ΚΕΝΤΡΟ της Αθήνας με το μωρό και τον άντρα μου....στην Ευριπίδου και Βαρβάκειο για ψώνια για το Χριστουγεννιάτικο τραπέζι...είχα να κατέβω αιώνες στο κέντρο...μου αρέσει αλλά θέλει προσοχή....

ψώνισα μπαχαρικά (από το Μπαχάρ), χρώματα ζαχαροπλαστικής και διάφορα άλλα πολύ πολύ ωραία πραγματάκια και έκανα και έρευνα αγοράς για αργότερα...

έφτιαξα σήμερα το χοιρινό ρολό γεμιστό με δαμάσκηνα + ξυνόμηλα+ πορτοκάλι στην γάστρα το έκανα και ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!

και έφτιαξα και εγώ τα μπισκοτάκια που λέει η Δανάη....με βούτυρο.......αααααααααααα σπάνια βάζω βούτυρο το θεωρώ πολύ ανθυγιεινό...αλλά είπα ε μια φορά τον χρόνο τι πειράζει!!

και έβαλα και ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ!!!!! να τα κάνω τελείως μπόμπα....και λίγο τρούφα από πάνω...να πεθάνουμε σίγουρα απο χοληστερίνη :lol::lol::lol::lol:

σας βάζω φώτο! Είναι η δοκιμαστική εκδοχή & λίγο βιαστική! Πιο καλά θα τα φτιάξω για Χριστούγεννα!!

βγηκαν τέλεια!!!! εγώ έφαγα μισο (έγκυος γυναίκα) ο άντρας μου 5.............λοοοοοοολ

σας φιλώωωωωωωωωωω

Έλενα,χαίρομαι που είναι όλα καλά!!!στείλε κ από εδώ κανένα μπισκότο!!!φαίνονται τέλεια!!πως θα τα χάσω τα έρμα τα 4 κιλά?!?!?!ειδικά τώρα που θα ανέβουμε θεσσαλονίκη.....μανούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gewrgianna mou euxomai na einai mia kakia stigmi gia sena k ton androuli sou, den mporw na sou pw ti einai swsto k ti la8os na kaneis, auti i apofasi einai dikia sou giati esi 3ereis pws pernas..

K egw eimai xalia, 8elw na eimai me tin kori mou spiti, polles manoules 8a to i8elan alla auto me kourase 8elw na vrw AMESA douleia 8elw na valw tin zwi mou se ena programma se mia seira, na pigenw stin douleia mou, na sxolanw, na pigenw na pernw tin mikri apo tin mama mou na erxomaste na paizoume k.o.k 8a alla3ei i 4ixologia mou..K apo oikonomikis apo4is 8a xalarwsoume 8a mporoume na pame k emeis kapou (simera pigame katastimata k evlepa tis vitrines san mikro paidaki pou 8elei na tou agorasoune kati) alla den einai kairos gia askopes spatales..8a 3ekourastw k egw apo to full time mum k 8a exw kaliteri 4ixologia k me tin mikri 8a eimai "kaliteri" mama 8a exw perissoteri ipomoni k 8a tin pe8imaw..Den 3erw an me katalavenete..Den 8elw na me pare3igisete..

Paw na 3aplwsw giati den eimai k sta kalitera mou!!!

Kalinixta sas!!

Άνδρια μου,δεν σε παρεξηγώ καθόλου!έτσι είναι όπως τα λες.χρειάζεται μια ισορροπία,δεν είμαστε μόνο μαμάδες,εχουμε κ άλλους ρόλους.κ εγώ δεν θέλω να γυρίσω στη δουλειά κ σκέφτομαι ότι θα μου λείπει το ζουζούνι μου,από την άλλη κ η πολλή κλεισούρα δεν κάνει καλό.εύχομαι γρήγορα να βρεις κάτι που να σε γεμίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!

Σαμάνθα πάρα πολύ όμορφα τα κουλουράκια σου!!!Είναι τόσο ωραία στολισμένα που εγώ δεν θα ήθελα να μου τα φάνε :lol:

Αλήθεια τα ματάκια απο τι είναι?Μηπως ειναι καραμέλες? κ το χρώμα πως το βάζετε βρε κορίτσια?

Όλο λέω να φτιάξω,χρόνια τώρα άλλα το έχω παιδεψει πολύ στο μυαλό μου :)

Γεωργιάννα μ να χαίρεσαι τον Αλεξανδρό μας!Τον προστάτη της παρέας μας!Πολύχρονος!!!

Πολύ ωραία η τούρτα,εσύ την έφτιαξες???Με εχετε τρελάνει με τα μαγικά σας γλυκίσματα!

Τωρα όσο για τον άντρα σου,μήπως περνάτε μια φάση πάλι?Συμβαίνουν κ αυτά.

Υπομονή κ κλασσικά συζήτηση...πάλι.

Αναστασία ανηψάκι μας είναι ναι!!!!

Αντριά μου κ εγώ αυτό σκέφτομαι,μακάρι να έβρισκα μια part time δουλίτσα,θα ήμουν τέλεια μετά.

Με το προγραμμά μου κ μια ζωή λίγο καλύτερη...βλεπω τι γίνεται γύρω μου κ απογοητεύομαι...θα προσπαθώ συνέχεια κ αν είμαι τυχερή θα βρώ,μέχρι τότε απολαμβάνω την ζωή με την κόρη μου.

Πραγματικά πιο πολλές βολτες κάνω τώρα απο πριν,βεβαια πριν ηταν βραδυνες περισσότερο but so what?

Μην αγχωνεσαι,ζήσε το σήμερα κ ασε το αυριο να έρθει στην ώρα του.

Εγραψα πάλι! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα μου,βρε θηρίο,μην μου πεις ότι εσύ έφτιαξες την τούρτα?!?!?!να χαίρεσαι τον Αλέξανδρο!!!γερός κ ευτυχισμένος!!εγώ θα έλεγα να μην μαζεύεις αυτά που νιώθεις κ τα κρατάς μέσα σου γιατί κάποια στιγμή θα κάνεις μπαμ!να τα συζητάτε.συμφωνώ με την Έλενα,χρειάζεται λίγος ή πολύς χρόνος για να βρεθούν οι ισορροπίες μετά τον ερχομό ενός παιδιού.εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Να σας ρωτησω κάτι,το κρέας το ζυγίζετε ωμό ή βρασμένο??η παιδίατρος μου είπε να της βράζω 90 γρ για 2 ημέρες,εγώ το ζύγιζα ωμό μόλις το αγόραζα,το έκανα μερίδες των 90 γρ κ το έβαζα σε σακουλάκι στην κατάψυξη.χθες λοιπόν μου λέει μια φίλη ότι θα πρέπει να το ζυγίζω βρασμένο γιατι αλλάζει το βάρος.σήμερα λοιπόν το ζύγισα βρασμένο κ ήταν μόλις 60γρ από 90!!λέτε γι'αυτό να μην έπαιρνε βάρος ή είναι τραβηγμένο?!?

Και κάτι άλλο,αν θέλω να αποθηκεύσω το γάλα μου στην κατάψυξη πρέπει να αποστειρώσω το θήλαστρο ή δεν χρειάζεται?το ρωταω γιατί είναι για αποθήκευση,ξέρω ότι σε αυτή την ηλικία τα μωρά πίνουν από μπιμπερό που δεν είναι αποστηρωμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια.

Εμείς τρώμε τα πάντα (εκτός από αβγό, ψάρι και μέλι). Τέτοιες οδηγείες είχαμε από τον παιδίατρο μας.

Μα τα πάντα όμως... Φασόλια, κατσικάκι, φακές, αρακά,φέτα, ανανά, πορτοκάλι κλπ. Ήμουν επιφυλακτική στην αρχή. Στην τελευταία επίσκεψη μας είπε ο παιδίατρος, ότι την επόμενη φορά όταν θα πάμε να τον επισκεφτούμε, να μην υπάρχει τίποτα που δεν έχουμε δοκιμάσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!να σας ρωτησω κατι;;;; η κρεμα ρυζαλευρου της frezylac εχει δημητριακα μεσα;;;; γιατι μας ειπε η παιδιατρος οχι δημητριακα πριν τον 8ο μηνα....και κατι αλλο, τη θηλασα στις 9.30, ποτε πρεπει να φαει τη φρουτοκρεμα;;; 11.30 -12 ειναι καλα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Δαναη εγω δεν αποστειρωνα το θηλαστρο. Το κρεας το ζυγιζω ωμο. Γυρω στα 80γρ μου ειπε εμενα.

Αφροδιτη υπαρχει ρυζαλευρο βανιλια, αυτο δεν εχει δημητριακα μεσα. Αυτο που εχει δημητριακα ειναι το φαριν λακτε με δημητριακα. Μπες στο σαιτ της Φρεζυ και δες στο τιμοκαταλογο τους τις γευσεις. Μπορεις να τους παρεις τηλ. να τους ζητησεις δειγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την τουρτα δεν την εφτιαξα εγω!!! Μακαρι αλλα δεν ειμαι και τοσο επαγγελματιας!!!

Σας ευχαριστω για τις ευχες σας! Ο Αλεξανδρακος κλεινει τα 8 σημερα!!!

Δαναη ιορταζεις σημερα; Ετσι ειπανε στην τηλεοραση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον ιδεα που υλοποιησα το πρωι εβρασα κουακερ ωρα αρκετη με σταφιδα να μαλακωσει τα πολτοποιησα κι εφαγε ενα μπολ φυσικα η παιδιατρο συμφωνη απο ετοιμες εχει αντιστοιχη βρωμης η φρεζυλακ χωρις γλυκαντικα αλλα οικονομικα συμφερει να το φτιαξεετε εσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριτω Αφρο! Σε παρακαλω ποια ειναι η συσκευασια κουακερ; θελω να παρω αλλα ειμαι ασχετη τελειως!!!

Ιωαννα δεν δενεις φρουτα στο μικρο; Αυτο εννοιεις;

Με τον ανδρα μου δεν ειναι τωρα το προβλημα ειναι πριν απο τον Διονυσακη. Περιμενα ομως τωρα να αρχιζει να ειναι λιγο πιο κοντα μου και να με βοηθαει. Τωρα εφθασα απλα εγω στο ανωτατο σημειο και ξεσπασα. Δεν υπαρχει αλλος χωρος για συζητηση οταν ο ιδιος αντιδραει αρνητικα και με βλεπει σαν εχθρος του λεγοντας με οτι ετσι ειμαι και δεν αλλαζω!! Τοτε του ειπα δεν εχουμε κατι αλλο να συζητησουμε!! Τελικα εχει υποχωρησει και εστω 2 μικρα πραγματακια μες στο σπιτι αυτες τις μερες τα κανει. Ειμαστε και παλι καλα, αλλα σας ειπα κραταω μικρο καλαθι και δεν θα υποχωρησω στις αποψεις μου. Καποια στιγμη μου ειπε και το κορυφαιο οτι ολο αυτο σημαινει οτι δεν τα βγαζω περα με 2 παιδια!!!! Τι αλλο ρε κοριτσια να κανω;;;; σε 1,5μηνα αρχιζω δουλεια τι θα γινει τοτε θα τρεχω σαν τον Βεγγο; Ειχα τοσο πολυ αναγκη να τα βγαλω απο μεσα μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!να σας ρωτησω κατι;;;; η κρεμα ρυζαλευρου της frezylac εχει δημητριακα μεσα;;;; γιατι μας ειπε η παιδιατρος οχι δημητριακα πριν τον 8ο μηνα....και κατι αλλο, τη θηλασα στις 9.30, ποτε πρεπει να φαει τη φρουτοκρεμα;;; 11.30 -12 ειναι καλα;;;

όχι δεν έχει δημητριακά!εγώ την ταίζω κάθε 3-3,5 ώρες.πχ τη θήλασα στς 7,κ μρτά έφαγε 10.30.θα δεις ποτε πεινάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια.

Εμείς τρώμε τα πάντα (εκτός από αβγό, ψάρι και μέλι). Τέτοιες οδηγείες είχαμε από τον παιδίατρο μας.

Μα τα πάντα όμως... Φασόλια, κατσικάκι, φακές, αρακά,φέτα, ανανά, πορτοκάλι κλπ. Ήμουν επιφυλακτική στην αρχή. Στην τελευταία επίσκεψη μας είπε ο παιδίατρος, ότι την επόμενη φορά όταν θα πάμε να τον επισκεφτούμε, να μην υπάρχει τίποτα που δεν έχουμε δοκιμάσει

Ιωάννα,καλωσήρθες κ από μένα!μου κάνει εντύπωση ότι σου ειπε ο παιδίατρος ότι μπορεί να τρώει κατσίκι,εμάς μας είπε λιπαρά κρέατα μετά τον πρώτο χρόνο,μέχρο τότε κοτόπουλο,μοσχάρι,γαλοπούλα,κουνέλι.κ είμαστε κ στην Κρήτη,την πατρίδα του κατσικιού κ του αρνιού! :D για το πορτοκάλι επίσης ξέρω μετά τον 8-9ο μηνα λόγω της οξύτητάς του.τι να πω?ειναι η διάσταση απόψεων που λέγαμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!!

τι κάνετε?

Λοιπόν πράγματι ο κάθε παιδίατρος δίνει και διαφορετικές οδηγίες.

Σε εμάς επιτρέπει όλα τα κρέατα απλώς γενικά καλό είναι να μην έχουν λίπος.

Εμείς δίνουμε κυρίως κοτόπουλο και κουνέλι και τα δύο από κήπο (από την γυναίκα που καθαρίζει στους γονείς μου στα Ιωάννινα) και είναι και τα 2 σούπερ ντούπερ πρώτη ποιότητα και χωρίς καθόλου ορμόνες. Επίσης παίρνουμε που και που αρνάκι από την ίδια και κατσικάκι και μαγειρεύουμε τα κομμάτια που δεν έχουν λίπος. Έτσι αγοράζουμε μόνο το μοσχαράκι αλλά που θα πάει να βρω τρόπο να το προμηθευτώ και αυτό !! :lol::lol::lol:

ααα και φυσικά όλα τα λαχανικά κλπ είναι απο κήπο! Θα ψάξω τώρα να βρω κριθαράκι κλπ από κάποιον που το φτιάχνει παραδοσιακά :lol::lol::lol:

Επίσης μας επιτρέπει από τον 6ο μήνα ΟΛΑ τα φρούτα κανονικά αν και εγώ πρόσεχα πολύ στην αρχή και της έδινα λίγο λίγο από το καθένα για να δω μήπως κάνει καμιά αλλεργία...

ΓΕΝΙΚΑ: εμείς είμαστε πλέον στον 9ο μήνα και της δίνω να δοκιμάζει λίγο και απ' όλα....Σε 3 μήνες θα μπορεί να τρώει τα πάντα (θεωρητικά πάντα!) άρα λίγο λίγο μπορεί και να τα δοκιμάζει. Χθες της έδωσα πολύ πολύ λίγο από τα μπισκοτάκια που έφτιαξα...Μην βαρατε καλεεεεεεεεεεεεεεεε :lol::lol::lol: μερικά τρίμματα! Και έκανε σαν τρελή η λιχούδα μου!!! :lol::lol::lol:

τώρα τα πιο μικρά μωράκια καλό είναι να προσέχουν πιο πολύ και ειδικά εκείνα που έχουν αλλεργίες ή που έχουν αλλεργίες οι γονείς τους!

αυτά από εμένα και το μενού της πριγκίπισσας :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

λίγο βιαστική γιατί ο μικρός είναι φουλ στη γκρίνια!

Γεωργιάννα να χαίρεσαι τον Αλέξανδρο, να'ναι πάντα γερός, τρυφερός και χαμογελαστός και μόνο χαρές στη ζωή του!

Κάποια ρώτησε για την αποστείρωση, το θήλαστρο και τα δοχεία αποθήκευσης μητρικού γάλατος πρέπει πάντα να αποστειρώνονται για να διατηρηθεί το γάλα. Εγώ δε το αποστειρώνω μόνο όταν βγάζω για να βάλω απευθείας σε κρέμα. Αν είναι για αποθήκευση, θέλουν αποστείρωση! Επίσης να ξέρετε πως το μητρικό γάλα στη κατάψυξη αποκτά μια λίγο μεταλλική γεύση που δεν αρέσει σε όλα τα μωρά...

Συγγνώμη, τα λέμε αργότερα, φωνάζει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι,ναι κατσίκι και αρνί (αρνάκι δεν έδωσα ακόμη) και μάλιστα τα μωρά ξετρελένωνται με το κατσικάκι. Φυσικά και χωρίς λίπος. Ότι αφορά το πορτοκάλι. Όταν κλείσαμε τον 7ο μήνα μου είπε στα φρούτα που της κάνω να βάλω 3-4 σταγώνες για πρώτη φορά. Για τις επόμενες μέρες να προσθέτω από 2-3 σταγώνες κάθε μέρα (διάρκεια μιας εβδομάδας). Λοιπόν, εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικάσια και δεν παρουσιαστεί αλλεργία, μπορώ να δίνω ΌΤΙ ΘΕΛΩ από φρούτα και λαχανικά. ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ, ΣΤΗ ΛΑΙΚΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...