Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια...

θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας βάσει της εμπειρίας σας γιατί έχω αγχωθεί λιγο....

ο μικρός μου εδώ κ δυο μήνες σχεδόν (σχετικά νωρίς θα έλεγα) λέει κακά κάθε φορά που τα κάνει...στην αρχή το έλεγε αφού τα κάνει κ τον τελευταίο μήνα πριν τα κάνει...

έτσι κατόπιν έπιμονής της μάνας μου κυρίως ξεκίνησα προσπάθεια για γιο γιο (μου λέει αφού το παιδί καταλαβαίνει κτο λέει πριν τα κάνει μάθε τον).

Εγώ είχα σκοπό να ξεκινήσω Απρίλιο που θα ξεστρώσω το σπίτι (θα είναι 25 μηνών) κ θα του βγάλω την πάνα κατεύθείαν-εκτός από τη νύχτα....

Τώρα εδώ κ μια εβδομάδα που ξεκινήσαμε έχει κάνει μια φορά κακά πάνω του, μου ζητάει γιο γιο...μέχρι εδώ καλά..στα τσίσα όμως είναι το θέμα...όταν τον βάζω κάνει πάντα..όταν τον ρωτάω απαντάει κανονικά, πχ.έκανες? του λέω αφού τον έχω βάλει..."έκανες" μου απαντάει κ έχει κάνει ή του λέω "να σηκωθούμε, τελείωσες?" ναι μου λέει ή μια φορά μου λέει όχι, "γιατί του λέω?" "κακά κάνω" μου λέει κ έκανε κ κακά...

η πάνα του όμως είναι τις πιο πο΄λλές φορές βρεγμένη....

τι συμβαίνει? να τον βάζω πιο συχνά?

γιατί δεν ζητάει ιγιο γιο?

αγχώνομαι μήπως όσο φοράει πάνα μπερδευτεί κ πάρει το μήνυμα ότι οκ όποτε θέλω πάνω μου κ όποτε θέλω στο γιογό..

μπορεί να τα μάθει σιγά σιγά όσο φοράει ακόμα πάνα ή καλύτερα μαχαίρι να τον γδύσω?

συγνώμη για τη μεγάλη ανάλυση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Δεν ξερω αν η δικη μας εμπειρια σε βοηθησει ή σε αγχωσει...

Η κορη μου ειπε πρωτη φορα "κακα" περιπου 13 μηνων.

Την εβαζα καθε μερα στο γιογιο.. σε ασχετες ωρες, χαλαρα και ωραια.

Πανα εννοειτε τις υπολοιπες ωρες.

Περασαν ετσι 10 μηνες καθημερινης εκπαιδευσης... ωσπου ενα ωραια πρωι (12 Ιουνιου :D ) ειπα ΤΕΛΟΣ!!! (παντα με τη συμφωνη γνωμη της κορης..) :D

Της εβγαλα την πανα μερα και νυχτα απο την πρωτη κι' ολας μερα.

Σε πληροφορω οτι κατουρησε 3 φορες στον υπνο της τις πρωτες μερες, και αυτο ηταν ολο!

Ειμαστε 6 μηνες χωρις πανα και η μικρη ειναι 29 μηνων.

Δε μου κατουρησε ποτε χαλια-καναπεδες κτλ..

Ηταν πανευκολο παιδι. Δε με ζορισε μ΄αυτο το θεμα καθολου..

Ισα ισα.. εγω "χτυπιομουν" να καθαρισει λες και τι θα γινοταν.. :lol:

Τελος καλο ολα καλα ομως!

Τωρα... στη δικη σας περιπτωση..

Το οτι σου λεει τα κακα και τα τσισα δε σημαινει οτι ειναι ετοιμο και να τα "κραταει"..

Το... "πολλες φορες στο γιογιο" ισως σου φερει αντιθετα αποτελεσματα...

"Ακου" το παιδι σου... Ξερει καλυτερα απ'ολους μας!

Καλη επιτυχια! Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω πως αν αποφασισεις να κοψεις την πανα πρεπει να γινει μια κ εξω ακομα κι αν εχεις μικροατυχηματα,βαζε τον τακτικα στην τουαλετα η στο γιο-γιο στην αρχη ανα 15' μετα ανα 30' δειτε το σαν παιχνιδι.Τον Σωτηρη μου ετσι τον εμαθα,στην αρχη ηθελε να βαζει στο γιο-γιο το βατραχακι του (που ειναι το αγαπημενο του παιχνιδι) και μολις επιασα το νοημα σε στιγμη που δεν εβλεπε εριχνα στο γιο-γιο λιγο χυμο με νερο και νομιζε οτι το βατραχακι κατουρησε κ ηταν μεσα στην χαρα,απ'κει και υστερα αρχισε να συνεργαζεται και να καθεται περισσοτερη ωρα στο γιο-γιο και φυσικα με το αναμενομενο αποτελεσμα.

Αυτη ειναι η δικη μας εμπειρια ,ελπιζω να βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστώ πολύ...

η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω...να προσπαθήσω σιγά σιγά ή να σταματήσω κ να αρχίσω σε 3-4 μήνες που θα είναι κ πιο μεγάλος κ να το πάω μια κ έξω???

όπωσ πάμε τώρα φοβάμαι ότι θα το κάνουμε σαν τη φάνη , 10 μήνες δηλαδή κ τελικά όταν της έβγαλες την πάνα έμαθε σε μια εβδομάδα το κορίτσι....

θα δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...