Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012 Νο2


Recommended Posts

Μια καλησπέρα και από εμένα!

Πιάσατε το θέμα του οικονομικού των νοσοκομείων ε; Πονεμένο για όλες μας. Εμείς Κομοτηνή έχουμε μια κλινική που μπορεί να είναι όμορφη εσωτερικά αλλά δεν έχει τμήμα εντατικής ή μόνιμους γιατρούς μέσα. Πας απλά με τον γυναικολόγο σου, τον αναισθησιολόγο και τον παιδιατρό σου και γεννάς. Αν κάτι πάει στραβά σε εσένα ή στο παιδί πρέπει με ασθενοφόρο να μεταφερθείς Αλεξ/πολη (40 λεπτά δρόμος). Για αυτό και αποφάσισα να γεννήσω αλεξ/πολη. Εκεί οι γιατροί είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και δεν έχουν ιατρεία έξω. Όταν ήθελα να πάω για εξέταση έκλεινα ραντεβού απόγευμα στα εξωτερικά ιατρεία και εκεί πλήρωνα 75ευρώ με απόδειξη του νοσοκομείου. Μου είπαν αν θέλω να πηγαίνω το πρωι που είναι δωρεάν, αλλά θα πρέπει να κηνυγάς τον γιατρό από θάλαμο σε θάλαμο πότε θα βρεθεί κενό να σε εξετάσει. Τώρα τελευταία μας είπε ο γιατρός να μην πηγαίνουμε απόγευμα με ραντεβού αλλά συγκεκριμένες μέρες που βολεύουν αυτόν και εκεί πληρώνουμε στο γιατρό 40 ευρώ μαύρα χωρίς απόδειξη. Από ότι έχω ακούσει ο συγκεκριμένος γιατρός παίρνει για την γέννα μαζί με τον αναισθησιολόγο 500-600 ευρώ. Η απόλυτη εκμετάλευση ρε κορίτσια τι να πω! Εμένα για καισαρική θα μου βγεί σίγουρα πάνω από 2000 και από θέμα περίθαλψης όχι και ότι καλύτερο φαντάζομαι. Στα νοσοκομεία γενικά ειναι ψιλο χύμα η κατάσταση, χωρίς πολλές νοσοκόμες και πολλές ανέσεις. Το μόνο πλέον που παρακαλάω είναι να γεννηθούν με το καλό τα μωράκια μας, να είναι γερά και αυτά και εμείς και να μην χρειαστεί να ξαναπατήσουμε εκεί μέσα (μόνο σε περίπτωση άλλης εγκυμοσύνης).

Θα ξαναμπώ μετά, πάω να ξαπλώσω τώρα. Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ bourique μου δεν πληρώνω καθολου στις επισκέψεις και μετά τη γέννα δίνω 1000€.

Φλωριάννα τον Χασιάκο είπες ότι έχεις?

Εγώ δεν του έχω κάνει ακόμα κουβέντα για λεφτά, 1000 μαζί με αναισθησιολόγο? Και στο Ρέα πόσα θα σου πάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια! σε 2 ωρες εχω ραντεβου στον γιατρο να δουμε τον μπεμπακο μας!!! :D:D:x:x

μπορω να τον χαζευω με τις ωρες... φανταζομαι πως θα κανω οταν γεννηθει!!! :D

και εγω στο λητω γενναω και θα παει 1500 και αλλα τοσα ο γιατρος! στις επισκεψεις δεν του δινω καθε φορα αλλα 50 τον μηνα οσες φορες και αν παω! στις αρχες μεσα σε ενα μηνα ειχα παει 6 φορες και παλι 50 μου ειχε παρει! παντως δεν σας κρυβω οτι επιθυμια μου ειναι να γεννησω στο σπιτι μου με μαια! γιατι δεν μου αρεσει η εκμεταλλευση που γινεται και που ενω ειναι κατι το τοσο φυσιολογικο σε αντιμετωπιζουν σαν αρρωστο! ακουω κοπελες που γεννησανε σπιτι τους και τις ζηλευω (με την καλη εννοια)! τι καλυτερο απο την ζεστασια του σπιτιου σου!

παντως ακουω ολο και περισσοτερο για καισαρικες μονο και μονο για το οικονομικο, γιατι θεωρειται χειρουργιο και σε δημοσιο νοσοκομειο τα ταμεια το καλυπτουν ολο το ποσο!

ολα για τα λεφτα πια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε μαριαπαπα, με το καλο να τον χαζεψετε παλι!!

να σου πω, το Λητω εχει καποια δωματια που τα λεει "τοκετος σαν στο σπιτι". Θα μου πεις και τι εγινε? ειναι και πιο ακριβα.. αλλα αν ηθελες να το ζησεις ισως να ειναι μια συμπαθητικη λύση για σενα. Μπορεις να κλεισεις ραντεβου να σου κανουν ξεναγηση... πολλα φιλια, καλο βραδυ σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια. Τι κάνετε;; Εγω σήμερα έχω να εκπαιδεύσω μια καινούρια κοπέλα που ήρθε για να με αντικαταστήσει την περίοδο που θα λείπω.Οπότε πίξημο.....

Κικη μου, 1000€ είχα δώσει όταν γέννησα τον γιό μου στον Χασιάκο και στον αναισθησιολόγο και 2100€ στο ΛΗΤΩ τώρα στο ΡΕΑ δεν ξέρω πόσο θα πάει, αλλά απότι βλέπω τις έχουν ρίξει τις τιμές. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια. Τι κάνετε;; Εγω σήμερα έχω να εκπαιδεύσω μια καινούρια κοπέλα που ήρθε για να με αντικαταστήσει την περίοδο που θα λείπω.Οπότε πίξημο.....

Κικη μου, 1000€ είχα δώσει όταν γέννησα τον γιό μου στον Χασιάκο και στον αναισθησιολόγο και 2100€ στο ΛΗΤΩ τώρα στο ΡΕΑ δεν ξέρω πόσο θα πάει, αλλά απότι βλέπω τις έχουν ρίξει τις τιμές. ;)

Καλημέρα Φλωριάννα !!!!! σ' ευχαριστώ... θα του κάνω και εγώ μια κουβεντούλα όταν πάμε πάλι..... εγώ έχω τώρα στις 7 Δεκεμβρίου πάλι στον Χασιάκο.... εσύ?

Άντε καλό κουράγιο και υπομονή με την καινούργια....

Φιλιά.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!! Καλό μήνα..... πω πω πως περνάει έτσι ο καιρός? Μπήκε ο Νοέμβρης :o και οι κοιλίτσες φουσκώνουν!!!!! Άντε με το καλό να συνεχίσουμε έτσι ήρεμα....

Φιλάκια πολλάαααα σε όλες τις κοιλίτσες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΕ ΚΟΝΤΕΥΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ... :) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑ Κ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ 500 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΤΗ ΔΙΝΩ ...!!!! ΤΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ, ΕΙΧΑΜΕ Κ ΚΑΤΙ ΕΞΤΡΑ ΕΞΟΔΑ ΦΕΤΟΣ :evil: .... ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Μ ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.

ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ .

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Καλό μήνα!!!

Τι κάνετε;;; Βλέπω πιάσατε το θέμα με τις αμοιβές... :|:|:| Εγώ γεννάω στο Ιασώ, εκεί είναι η γιατρός μου αλλά δεν την αλλάζω οπότε θα φάω και τα έξοδα :?:?:? Ευτυχώς όμως δεν παίρνει πολλά εκείνη οπότε συμβιβαζόμαστε...

Bourique έχεις κάνει το mantoux στα αγοράκια σου;;; Είδα σήμερα στο βιβλιάριο του μικρού ότι μου το έχει σημειώσει ο παιδίατρός μας και αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να το κάνει από τώρα εφόσον δεν πάει παιδικό... :roll::roll::roll: Θα τον ρωτήσω όμως για να μου πει την γνώμη του.

Το νινί κουνιέται αλλά ρε κορίτσια δεν του μιλάω όπως μιλούσα στον Ν. Ασχολούμαι συνέχεια μαζί του γιατί δεν θέλω να το εκλάβει αλλιώς, του μιλάει και του λέει πότε θα βγει για να παίζουν αλλά μέχρι εκεί. Δεν θέλω να του το βάλω πολύ στο μυαλουδάκι του και νιώσει ότι περιμένουμε το μωρό πως και πως...

Σε 10 μέρες θα κάνω και την καμπύλη :?

Φιλάκια θα επανέλθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΕ ΚΟΝΤΕΥΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ... :) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑ Κ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ 500 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΤΗ ΔΙΝΩ ...!!!! ΤΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ, ΕΙΧΑΜΕ Κ ΚΑΤΙ ΕΞΤΡΑ ΕΞΟΔΑ ΦΕΤΟΣ :evil: .... ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Μ ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.

ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ .

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ... ;)

Καλημέρα Εβίτα!!!!! και εγώ τις ίδιας άποψης είμαι 500 ευρώ δεν τα δίνω, είμαι και άνεργη εδώ και 1,5 χρόνο, πολλά έξοδα, πολλές περικοπές στον σύζυγο .... άσε που νοίωθω πιο ασφαλές στο δημόσιο γιατί αν κάτι πάει στραβά από το ιδιωτικό σε στέλνουν στο δημόσιο.....

και η αλήθεια είναι ότι λόγω τις δίδυμης κύησης μου φοβάμαι περισσότερο.....

Πάντως για το Αττικό έχω ακούσει τα καλύτερα. 2 φίλες μου έχουν γεννήσει εκεί πρόσφατα...... το μόνο πρέπει να πάρεις ρουχαλάκια του μωρού μαζί σου , πάνες, γιατί δεν σου δίνουν εκεί...

Χαϊδάρι μένεις? εγώ Πετρούπολη...κοντά είμαστε...

Άντε καλό μαγείρεμα....φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω ραντεβού αύριο με τον γιατρό. Περιμένω πως και πως να δώ τη μπεμπούλα.

Νινάκι, και εγώ ακριβώς το ίδιο με σενα. Όταν είμαι μπροστά στο μικρό δεν του μιλάω και πολύ για τη μπεμπα δεν θέλω να νοιώθει ότι ασχολούμαι πιο πολύ με εκείνη παρά με αυτόν. Βεβαια του λέω που και που ότι θα βγει και θα τη φροντίζουμε, θα τη κοιμίζουμε, θα τη ταιζουμε κλπ. αλλά ως εκεί οχι και πολλά πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο μηνα κοριτσακια και με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας!!!

καλη επιτυχια με τις εξετασεις μας, ολα να γινουν οπως πρεπει..

εβιτα εννοειται πως θα μεινεις στο Αττικο, οσα και να γλιτωνει κανεις ειναι σημαντικα. Αφου σε βολευει και ειναι ο γιατρος σου εκει και κοντα στο σπιτι, δεν το συζητω! Απλα ειναι τρελο ολο αυτο που εγινε με την αξηση των τιμων, ασχετα με τις επιλογες μας..

φλωριανα ποσο καιρο θα καταφερεις να παρεις αδεια?

Εγω καλα, παραμενω σπιτι, με εχουν στα οπα οπα!! Ελπιζω απο μεθαυριο ομως να παρω το ελευθερο και για καμια βολτουλα, επηξα!! :oops:

πολλα φιλια σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήσπέρα και απο εμένα. Σημέρα ήταν ημερα πληρωμών μαζί με το καλό μήνα ειχαμε και τραπεζα Δεη κλπ. Πηρα και ενα φορεματάκι για ενα γάμο που εχουμε σε 10 μερες αλλά ειναι τετοια η γραμμη του που και θα το ευχαριστηθω τωρα και μετα την εγκυμοσύνη θα το στενέψω οποτε δεν παει χαμένο ευτυχως.

κατά τα αλλα ησυχια μονο που σημερα σηκωθηκα με ενα στομαχοπονο αστα να πανε. Εφτιαξα ψαροσουπα για το μεσημερι πιστευω να μου κανει καλό.

Κοριτσια στρωσατε το σπιτι? Εμεις λεγαμε να το τρεναρουμε για να ειναι πιο φρεσκο το σπιτι για τον μπρεμπακο που θα ερθει αλλά δεν παει άλλο κρύωσε ο καιρός. Αυτά σας αφηνω καλό μεσημερι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...........λεμε τωρα.....μεσημεριασε.....

εμεις ειχαμε παει το πρωι σε ενα μαγαζι με παιδικα εδω στη γειτονια που κλεινει και τα εχει ολα τσαμπα....

πηρα 7 σετακια μονο 35 ευρω.......και να φανταστειτε ειναι ολα μαρκες......benetton,spring,chief,mayoral....κα.....θα παω και αυριο να δω γιατι με τα παιδια δεν εχεις την ησυχια σου....πηρα για το καλοκαιρι και του χρονου τον χειμωνα.......ελπιζω να βρω και αλλα γιατι το εχει μια γιαγια και πρεπει να ψαχνεις μονη σου γιατι αυτη ειναι στο κοσμο της.....

νινακι στον γιωργο το εχω κανει....στον μικρο οχι ακομα...δεν εχει σχεση ομως με τον παιδικο....ειναι η δοκιμασια για την φυματιωση....δεν ειναι το εμβολιο......

μαρια παπα περιμενουμε νεα σου απο το γιατρο......

την πεμπτη θα τρεχω ολη μερα......το πρωι στο μητερα και το απογευμα πρεπει να παω τον μεγαλο σε δερματολογο.....

φιλιααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοιλιτσες!!!

Καλο μηνα να εχουμε με χαμογελα και αισιοδοξια...! :D Τι κανετε?Γραψατε παλι...που να τα θυμαμαι ολα :lol: bourique μεγια τα καινουργια πραγματακια!Και εγω πρεπει να παω αυτο το μηνα να κοιταξω για φορεμα και παπουτσια γαμου γιατι αρχες Δεκεμβρη παντρευεται μια φιλη μου!Εγω με τον γιατρο μου δεν εχω μιλησει ακομα για την αμοιβη του αλλα απο οτι φαινεται βλεπω να μου ζηταει οσα και το δωματιο στο Ιασω...για να δουμε!Αχ,αντε περναει ο καιρος και συντομα με το καλο θα εχουμε τα μωρακια μας αγκαλια!!!Εμενα απο χθες εχει γινει πολυ δραστηρια,ολη μερα κλωτσιτσες και σβουρες νιωθω...τελειο συναισθημα!

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤWIGGY θα κάτσω αρκετό καιρό. Θα πάρω και το 6μηνο και το μειωμένο ωράριο σε μέρες που βγαίνει γύρω στους 3,5 μήνες παραπάνω. Μαζι με κάτι άδειες καλοκαιριού και κατι μέρες που μου έχουν μείνει από φέτος, θα ξαναπάω στη δουλειά καλό Μάρτη του 2013!!! [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif] . Χαίρομαι πάρα πολύ γιατί στον γιό μου δεν είχα πάρει το 6 μηνο και είχα γυρίσει και πριν τελειώσει η άδεια του ΙΚΑ λόγω κάποιων έκτακτων γεγονότων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο Φλωριανα μια χαρα!! θα ευχαριστηθεις τα παιδακια σου...

ελινουλινι σαν πολλα δεν ζηταει ο γιατρος σου? τελοσπαντων.. ζωηρη η μικρη ε? κι εμενα τωρα τελευταια μου δινει και καταλαβαινω.. ειναι οντως υπεροχο!!! :)

μπουρικ με γεια τα πραγματακια!!!

ναν εγω εχω ψιλοστρωσει στο καθιστικο αλλα επειδη ακομα εκκρεμει το βαψιμο του δωματιου μας δεν τα εχω κανει ολα.. ελπιζω απο βδομαδα να γινουν ολα σιγα σιγα...προτεραιοτητα εχει η β' επιπεδου! μπραβο για το φορεμα, αντε και καλα να περασεις!!!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοιλουμπίτσες!

Εχτές εγραψα ενα <<καρο>> κ τα εσβυσα καταλάθος.. οπότε να μαι πάλι!

Βλέπω πιάσατε τις τιμές...κ εγω δεν το χωνευω οτι σε αυτή την χώρα για να γεννήσεις πρέπει να σκάσεις ενα σωρο λεφτά ρε γαμώτο. Η αδερφη μου που ζει στο Λονδίνο όταν γεννησε το πρωτο της παιδάκι (γιατι το δεύτερο το γεννησε σε φουσκωτη πισίνα, με μαια στο σπίτι), δεν εδωσε ουτε ενα ευρω.. τεσπα αυτά ειναι τα μεγαλεια τις χώρα μας :( .

Εγω κ το πρωτο παιδάκι στο ιδιο μαιευτήριο το γεννησα. Ολα ηταν πολυ καλα (σε μονοκλινο ειχα πληρώσει σχεδον 3.500 νομίζω (μαζι με τον γιατρο μου). Την γεννα, μου την ειχε κανει δωρο η μανούλα μου, οποτε δεν θυμάμαι ακριβως, πάντως κ τώρα καπου εκει θα μας παει, μου ειπε ο γιατρός μου.. Περιπου 1000 ευρω εδωσε πισω το ΙΚΑ (αν κ ειμαι μονιμη δημόσιος υπαλ. ειμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ), οποτε εαν δεν αλλάξουν κάτι υπολογίζω με αυτα που θα παρουμε απο το ΙΚΑ ουσιαστικα να ειναι γυρω στο 2.500. Ευτυχως η τιμες στην επαρχια ειναι αρκετά χαμηλωτερες.

Μονο με τον αναισθησιολογο δεν ενθουσιαστικα, γιατι με εκανε ολική.

Τελικά κ τώρα καισσαρικη θα κάνω με ειπε ο γιατρος, γιατι εχει περασει λίγος καιρος απο την προηγούμενη γέννα κ δεν το ρισκάρει. ουφ ουφ. Εχω αγχος, γιατι παρολο που θηλασα την κορη μου σχεδον 18 μήνες, η καισσαρική με δυσκόλεψε αρκετα τις πρώτες μερες ειδικά σε σχέση με τον θηλασμο αλλά κ γενικά :( .

Καλα να πανε ολα κ ολα τα αλλα θα τα βολέψω.

Γιωτούλα μεγειες τα ρουχαλάκια! Σουπερ οι τιμες!

Εχτές αγορασα τα πρώτα ρουχαλάκια που θα χρειαστει ο μπέμπη! Πήρα 7 φορμάκια κ 7 μακρυμάνικα κορμάκια! Είναι ολα πολυ χαριτωμένα :D !

Το δωμάτιο ακόμα δεν το βαψαμε, αλλα πηραμε μπορντούρα, αυτοκολλητάκια κτλ κ περιμένω πως κ πως! Η μικρή τα διάλεξε (με λίγη βοήθεια)!

Φλωριάννα μου καλή ξεκουραση τώρα. Ευκαιρία να χαρεις κ τον μικρούλη σου!

Η κορούλα μου ( η οποια απλα με εχει ξετρελάνει με το ναζι κ την γλύκα της αυτο το καιρο βρε κορίτσια, θα το φαω καμια ωρα :D:D δεν το χορταινω το άτιμο :D ), χαιδευει την κοιλίτσα μου κ λεει :μεγαλωνει μωρο, μεγαλώνει αδερφούλης :x

φιλια σε ολες με φωνάζει η μαιμουδιτσα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια έχω καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω!καλως όρισαν και τα νέα μέλη,με το καλό!Μόλις γύρισα απ'τον γιατρό η μπέμπα είναι μια χαρά,μεγαλώνουμε!Όμως λίγο προβληματίστηκα γιατί του είπα για τις φαγούρες που είχα πριν λίγο καιρό και ακόμα έχω είπε πως έπρεπε να του το είχα πει απο τότε,πως έχει να κάνει με την χολή και μπορεί να είναι σοβαρό και καμία σχέση δεν έχουν οι φαγούρες με το δέρμα που ανοίγει(μόνο ραγάδες μπορεί να κάνει το δέρμα όταν ανοίγει λέει όχι φαγούρα)και τον είδα πολύ σοβαρό και ανησύχησα..μου έδωσε εξετάσεις να κάνω και θα δούμε...τι λέτε εσείς παίζει να είναι όντως σοβαρό?όλες δεν έχουμε φαγούρες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!!Μετά από μεγααα..αααλη καθυστέρηση επανέρχομαι!!!!Εύχομαι ολη η παρέα μας να πηγαίνει μια χαρα με τα νινακια!!!Οσο περνάει ο καιρός ολο και πιο δραστήρια γίνονται τα μωράκια μας!!!Κορίτσια διαβάζω αυτά που γράφετε για τις νέες τιμές στα δημόσια νοσοκομεία και έχω απογοητευτεί με αυτο το κράτος!!!Έλεος πια!!Τι θα κάνουν τοοο...οοοσες χιλιάδες γυναίκες που είναι έγκυος και έχουν οικονομικά προβληματα (σε βαθμό επιβίωσης!!)??Όλο και πιο άδικη γίνεται η κοινωνία μας!!Πολύ κρίμα!!

Εγώ θα γεννήσω με το καλό σε ιδιωτική κλινική στη Καλαμάτα (το δημόσιο νοσοκομείο είναι για κλαμματα εδω!!Μπορεισ να μπέις για να γεννησεις και αυτοι να σου βγάλουν σκωληκοειδήτη!!!! :D:D τραγικές καταστάσεις). Ο γιατρόs μου είναι εντελώς υπέρ της φυσικής γέννας σε βαθμό που τον παρακαλάω για επισκληρήδειο και προσπαθεί να με πείσει να πάμε εντελώς natural!!! :D:lol: Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη με το γιατρό μου!!Του έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη και αυτο πιστευω είναι το σημαντικότερο!!!

Κορίτσια θα κάνετε το τεστ dopler (δε ξέρω αν γράφεται ετσι). Ξέρετε περι τίνος πρόκειται και πότε το κάνουμε??

Οσον αφορά στα ψώνια εμείς έχουμε παραγγείλει κουνια, λικνο ,στρωματα και προίκες και τώρα θέλω να παραγγείλω και το καροτσι με port bebe κ καθισμα αυτοκινήτου και μετα θα ασχοληθούμε με το δώμάτιο του μπεμπη μας (ταπετσαριες,βάψιμο,φωτιστικα,χαλιά). Ολόκληρη περιουσια - καλα να είναι τα μπεμπάκια μας!!!! Θα παραγγείλω απο το ebaby!!Προσπαθώ βέβαια να βρώ κάποιον στο τηλ επικοινωνίας αλλα δε σηκώνουν κανένα τηλέφωνο!!Εχετε πάρει ποτε τίποτα απο αυτο το site? Eiναι άξιο εμπιστοσύνης??

Τέλος (γιατι σας ζάλισα με τη πολυλογία μου )βρήκα ένα ωραίο site me ταπετσαρίες,κουρτίνες και χαλια..

http://www.girgiris.gr εχει αρκετά ωραία πραγματάκια!!!Σας φιλώ όλες!!!Καλη ξεκούρασηηηηη!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνη χαιρομαι που πανε ολα καλα, μας ελειψες!! ελπιζω να μην ειναι κατι αυτο με τη φαγουρα και να ανησυχειτε αδικα!

κατερινα μια χαρα τον βρισκω τον γιατρο σου, με το καλο και μακαρι να γεννησεις απολυτα φυσιολογικα! κι εμενα με ρωτησε η δικια μου της λεω "καλα που να ξερω... ωραια θα ηταν τελειως φυσικα αλλα δεν μπορουμε να εχουμε και τα φαρμακα εκει διπλα, ετσι βρε παιδι μου στην πολυ πιθανη περιπτωση που δεν θα αντεξω!!" :P

καλο βραδυ σε ολες, αντε να δουμε και τι θα γινει με τη ρημαδα την κυβερνηση..... :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη έχεις τόσο έντονη φαγούρα ή που και που σε πιάνει χαλαρά; Λίγο φαγούρα πιστεύω έχουν όλες στην κοιλιά αφού τεντώνεται και τσιτώνει όλο και περισσότερο. Μην ανησυχείς δε νομίζω να είναι κάτι σοβαρό. Κάνε απλά τις εξετάσεις που θα σου πει ο γιατρός για σιγουριά.

Κατερίνα για το doppler διάβασε αν θέλεις πληροφορίες στο link παρακάτω:

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/frontida/progennitikos-elegxos/yperixografima-anaptyksis-doppler-g-triminoy

Εγώ θα το κάνω στις 18/11 που θα είμαι στην 34η εβδομάδα. Συνήθως προς το τέλος του 8ου το κάνεις. Αλλά εξαρτάται και στην περίπτωση.

Twiggy πλησιάζει η μέρα για τη β-επιπέδου ε; Αντε με το καλό!

Α δε σας είπα! Σήμερα κατάφερα να βγάλω γραμμή τηλ στο ταμείο μου και μου είπαν τελικά ότι την καισαρική την πληρώνει κανονικά! Αχ μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος! Γλιτώσαμε τα 1500! Που φτάσαμε να λέμε ευχαριστώ για το αυτονόητο που θα πρεπε να είναι δεδομένο για όλους.

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι που το σκέφτηκα σήμερα και με προβλημάτισε. Αν χρεοκοπήσουμε τα δημόσια νοσοκομεία θα λειτουργούν; :shock: Δηλαδή οι γιατροί που ως δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα πληρώνονται θα πηγαίνουν να δουλέψουν; :? Και εμείς που θα γεννήσουμε οέο; Αχ τι να πω ας ελπίσουμε ότι κάτι θα γίνει τελευταία στιγμή και θα σωθούμε για μια ακόμη φορά.

Καληνύχτα κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!! τελειος ηταν ο μπεμπης μας! 890 γρ και μεγαλωνει φυσιολογικοτατα! ειχε χερια με ποδια ολα μαζι και ηταν μαζεμενος δεξια...! απιστευτες εικονες!!!

κατερινα εμενα ο δικος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω αυτην την εξεταση αφου πηγαινουν ολα καλα! αν χρειαστει πιο μετα μπορει!

μαντι οταν ηταν να αποφασισω για γιατρο αρα και για νοσοκομειο αναρωτιομουνα! ελεγα να παω σε ενα δημοσιο για πιο οικονομικα και γιατι ειχα διαβασει οτι αν κατι δεν παει καλα σε ιδιωτικο σε στελνουν σε δημοσιο! αλλα θα υπαρχει δημοσιο οταν θα γενναω? και αν απεργουν νοσηλευτικο προσωπικο και γιατροι? και αν μου πουν οπως ερχεσαι φερε και γαζες γιατι δεν εχουμε λεφτα? αυτα σκεφτηκα και αποφασισα ιδωτικο! παντα ημουν υπερ του δημοσιου αλλα τωρα ετσι οπως εχει η κατασταση δεν ειναι τιποτα σιγουρα!

σημερα θα παω για καροτσι! και αυριο για μπογιες! αντε να δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...