Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΟΥΠΕΣ ΤΟΥΣ


rousot

Recommended Posts

Επειδη η μπεμπουλα μου τρωει εδω και 1,5 μηνα σουπες το μεσημερι και της φτιαχνω διαρκως τα ιδια (μοσχαρι η κοτοπουλο με πατατα,κολοκυθακι,καροτο και σελινο)θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε να προτεινετε και αλλους συνδυασμους .Ειναι τωρα 7,5 μηνων.Δεν δειχνει να τις εχει βαρεθει ,ισα-ισα τις τρωει με πολυ ευχαριστηση (πηρε 900 γραμμαρια αυτον τον μηνα)αλλα καποια στιγμη δεν πρεπει να αλλαξει και γευσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Rousot, δεν υπάρχει κάτι καταλληλότερο σε αυτήν την ηλικία από το ... όλα καλά βρασμένα στο ίδιο ζουμάκι που έβρασε και το κρέας!!!

Σε κάνα μήνα, λογικά θα σου πει κι ο παιδίατρος να προσθέσεις ζυμαρικά στις σουπίτσες της, όπως επίσης κι άλλα κρέατα, όπως γαλοπούλα, αρνάκι, κουνέλι και ό,τι άλλο γενικά σε κρέας ύπάρχει... Σε δύο μήνες θα προσθέσεις ψαράκι άπαχο, μετά από κάνα μήνα ακόμα το αυγουλάκι (πρώτα κρόκο και μετά το χρόνο και το ασπράδι). Σύντομα επιπλέον θα εξαντλήσετε και τα λαχανικά, δηλαδή σπανάκι, μπρόκολλο, κουνουπίδι, αγκινάρες κλπ.

Όσο για το παρόν, μπορείς άφοβα να βάλεις ρυζάκι, ντοματούλα βρασμένη αλλά αλεσμένη χωρίς τη φλούδα της, εναλλακτικά στιμμένο λεμονάκι, καθώς και κρεμμύδι ξερό, βρασμένο... δίνει μία γλύκα στη σούπα όταν είναι βρασμένο...

Παίξε λίγο με τις γεύσεις και τις εναλλαγές και μην ανησυχείς αφού η ζουζουνίτσα σου ...το απολαμβάνει!! Καλή συνέχεια και ..καλές εξερευνήσεις στον κόσμο των γεύσεων!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Rousot, δεν υπάρχει κάτι καταλληλότερο σε αυτήν την ηλικία από το ... όλα καλά βρασμένα στο ίδιο ζουμάκι που έβρασε και το κρέας!!!

Σε κάνα μήνα, λογικά θα σου πει κι ο παιδίατρος να προσθέσεις ζυμαρικά στις σουπίτσες της, όπως επίσης κι άλλα κρέατα, όπως γαλοπούλα, αρνάκι, κουνέλι και ό,τι άλλο γενικά σε κρέας ύπάρχει... Σε δύο μήνες θα προσθέσεις ψαράκι άπαχο, μετά από κάνα μήνα ακόμα το αυγουλάκι (πρώτα κρόκο και μετά το χρόνο και το ασπράδι). Σύντομα επιπλέον θα εξαντλήσετε και τα λαχανικά, δηλαδή σπανάκι, μπρόκολλο, κουνουπίδι, αγκινάρες κλπ.

Όσο για το παρόν, μπορείς άφοβα να βάλεις ρυζάκι, ντοματούλα βρασμένη αλλά αλεσμένη χωρίς τη φλούδα της, εναλλακτικά στιμμένο λεμονάκι, καθώς και κρεμμύδι ξερό, βρασμένο... δίνει μία γλύκα στη σούπα όταν είναι βρασμένο...

Παίξε λίγο με τις γεύσεις και τις εναλλαγές και μην ανησυχείς αφού η ζουζουνίτσα σου ...το απολαμβάνει!! Καλή συνέχεια και ..καλές εξερευνήσεις στον κόσμο των γεύσεων!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sandy μου,ευχαριστω για την απαντηση σου.Μπορω να βαζω κρεμμυδι? Δεν θα της πεσει βαρυ? Ο παιδιατρος μου ειπε ζυμαρικα μολις κλεισει τον ογδοο και τραχανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sandy μου,ευχαριστω για την απαντηση σου.Μπορω να βαζω κρεμμυδι? Δεν θα της πεσει βαρυ? Ο παιδιατρος μου ειπε ζυμαρικα μολις κλεισει τον ογδοο και τραχανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι΄αυτό σου είπα κι εγώ ότι θα σου πει πρώτα ο γιατρός σας...! Εμάς μας πρόσθεσε τραχανά στον 7ο μήνα... Ο κάθε γιατρός εφαρμόζει διαφορετικές τακτικές, πάντα σε συνάρτηση με το κάθε παιδί και τις ιδαιτερότητές του... Όσον αφορά το κρεμμύδι, μπορείς βασικά να τον ρωτήσεις... το κρεμμύδι όταν βράζει γίνεται πολύ μαλακό, γλυκό και χάνει την οξύτητά του.. Ίσα ίσα πιστεύω ότι θα γλυκύνει και θα νοστιμίσει τις σουπίτσες της... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι΄αυτό σου είπα κι εγώ ότι θα σου πει πρώτα ο γιατρός σας...! Εμάς μας πρόσθεσε τραχανά στον 7ο μήνα... Ο κάθε γιατρός εφαρμόζει διαφορετικές τακτικές, πάντα σε συνάρτηση με το κάθε παιδί και τις ιδαιτερότητές του... Όσον αφορά το κρεμμύδι, μπορείς βασικά να τον ρωτήσεις... το κρεμμύδι όταν βράζει γίνεται πολύ μαλακό, γλυκό και χάνει την οξύτητά του.. Ίσα ίσα πιστεύω ότι θα γλυκύνει και θα νοστιμίσει τις σουπίτσες της... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rousot,σου παραθέτω κάποιες συνταγές για σουπίτσες(6-18 μηνων).Ελπιζω να τις απολαυσετε:P

-ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ ΜΕ ΧΥΛΟΠΙΤΙΤΣΕΣ

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:70 γρ. στήθος κοτόπουλο φιλέτο

1 μικρό καροτάκι

1 κομματάκι κρεμμύδι (ή μια φλίδα)

1 ντοματούλα τριμμένη χωρίς σπόρους

1 κ.σ. λάδι

2-3 κ.σ. χυλοπιτίτσες τετραγωνάκια

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Σε μια κατσαρόλα βάζουμε να βράσει το κοτόπουλο με το κρεμμύδι, το καρότο και το λάδι.

Μόλις βράσει ρίχνουμε και τις χυλοπιτίτσες να βράσουν και αυτές.

Όταν είναι έτοιμο το φαγάκι μας παίρνουμε το κοτοπουλάκι με λίγο ζουμάκι και το αλέθουμε στο blender.

Γυρνάμε πίσω το χυλό του κοτόπουλου στην κατσαρόλα και ανακατεύουμε όλα τα υλικά μαζί.

Αν ο γιατρός το επιτρέπει πασπαλίζουμε τη μερίδα με 1 κ.σ. τριμμένο τυράκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rousot,σου παραθέτω κάποιες συνταγές για σουπίτσες(6-18 μηνων).Ελπιζω να τις απολαυσετε:P

-ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ ΜΕ ΧΥΛΟΠΙΤΙΤΣΕΣ

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:70 γρ. στήθος κοτόπουλο φιλέτο

1 μικρό καροτάκι

1 κομματάκι κρεμμύδι (ή μια φλίδα)

1 ντοματούλα τριμμένη χωρίς σπόρους

1 κ.σ. λάδι

2-3 κ.σ. χυλοπιτίτσες τετραγωνάκια

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Σε μια κατσαρόλα βάζουμε να βράσει το κοτόπουλο με το κρεμμύδι, το καρότο και το λάδι.

Μόλις βράσει ρίχνουμε και τις χυλοπιτίτσες να βράσουν και αυτές.

Όταν είναι έτοιμο το φαγάκι μας παίρνουμε το κοτοπουλάκι με λίγο ζουμάκι και το αλέθουμε στο blender.

Γυρνάμε πίσω το χυλό του κοτόπουλου στην κατσαρόλα και ανακατεύουμε όλα τα υλικά μαζί.

Αν ο γιατρός το επιτρέπει πασπαλίζουμε τη μερίδα με 1 κ.σ. τριμμένο τυράκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα βάλω και κάτι σε επιδόρπιο για να γλυκαθούνε τα μωρακια...και γιατι όχι και εμεις!:laugh:

-ΖΕΛΕ ΦΡΟΥΤΩΝ

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:1 ½ κ.σ. ζελατίνη (χωρίς γεύση)

½ φλ. νερό

1 ½ φλ. χυμός φρούτων (χωρίς ζάχαρη)

3/4 φλ. φρέσκα φρούτα πουρέ ή γάλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Σε μικρό κατσαρολάκι βάλτε το νερό και ρίξτε τη ζελατίνη.

Ζεστάνετέ το καλά και προσθέστε το χυμό. Αφήστε το να ζεσταθεί καλά ξανά.

Βάλτε το σε ένα μπολ και αφήστε το να κρυώσει μέχρι να αρχίσει να πήζει κάπως. Τότε προσθέστε τον πουρέ φρούτων ή το γάλα και ανακατέψτε το με ένα μίξερ μέχρι να αφρατέψει.

Μεταφέρετε το μείγμα σε μικρά μπολ και βάλτε τα στο ψυγείο μέχρι να πήξουν καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα βάλω και κάτι σε επιδόρπιο για να γλυκαθούνε τα μωρακια...και γιατι όχι και εμεις!:laugh:

-ΖΕΛΕ ΦΡΟΥΤΩΝ

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:1 ½ κ.σ. ζελατίνη (χωρίς γεύση)

½ φλ. νερό

1 ½ φλ. χυμός φρούτων (χωρίς ζάχαρη)

3/4 φλ. φρέσκα φρούτα πουρέ ή γάλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Σε μικρό κατσαρολάκι βάλτε το νερό και ρίξτε τη ζελατίνη.

Ζεστάνετέ το καλά και προσθέστε το χυμό. Αφήστε το να ζεσταθεί καλά ξανά.

Βάλτε το σε ένα μπολ και αφήστε το να κρυώσει μέχρι να αρχίσει να πήζει κάπως. Τότε προσθέστε τον πουρέ φρούτων ή το γάλα και ανακατέψτε το με ένα μίξερ μέχρι να αφρατέψει.

Μεταφέρετε το μείγμα σε μικρά μπολ και βάλτε τα στο ψυγείο μέχρι να πήξουν καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι εμένα οι κορες μου έτρωγαν απο 10 μηνών κανονικές τροφές και έφτυναν τα αλεσμένα.Ο γιος μου τρώει ακόμα πολλές τροφές αλλεσμένες.

Πιστευω ειναι καθαρα θεμα παιδιου.Παντως μην αγχωνεσαι:P

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι εμένα οι κορες μου έτρωγαν απο 10 μηνών κανονικές τροφές και έφτυναν τα αλεσμένα.Ο γιος μου τρώει ακόμα πολλές τροφές αλλεσμένες.

Πιστευω ειναι καθαρα θεμα παιδιου.Παντως μην αγχωνεσαι:P

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-ΚΡΕΑΤΟΣΟΥΠΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:50-100 γρ. κρέας από μοσχάρι χωρίς λίπος, πέτσες ή νεύρα, ή

50-100 γρ. στήθος από κοτόπουλο χωρίς πέτσες

2 μικρές πατάτες

2 μικρά καρότα

3-4 είδη διάφορα χορταρικά εποχής

2 κ.γ. ελαιόλαδο

1 κ.γ. χυμό λεμονιού ή ντομάτας

2 κοφτές κ.σ. ρυζάλευρο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Καθαρίστε και κόψτε το κρέας σε μικρά κομματάκια. Βάλτε το να σιγοβράσει σε κατσαρόλα με 3 ποτήρια νερό για μισή ώρα.

Πλύντε και καθαρίστε καλά τα χορταρικά, τις πατάτες και τα καρότα. Προσθέστε τα στο κρέας που βράζει και αφήστε το να βράσει για άλλα 30-40'.

Αλέστε το περιεχόμενο της κατσαρόλας στο μίξερ.

Αδειάστε το μίγμα στο πιάτο του μωρού και προσθέστε το χυμό ντομάτας ή λεμονιού και το λάδι. Αφήστε τη σούπα να κρυώσει λίγο και προσθέστε 2 κ.σ. ρυζάλευρο, ανακατεύοντας καλά με το κουτάλι.

ΜΕΡΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΚΟΜΗ...Η κρεατόσουπα, όπως και όλες οι κρέμες, σούπες και πουρέδες, μπορεί να μπει στην κατάψυξη.

Φτιάχτε μια μεγαλύτερη ποσότητα (χωρίς το χυμό, το λάδι και το ρυζάλευρο), χωρίστε τη σε μερίδες και βάλτε τη σε δοχεία μέσα στην κατάψυξη.

Όταν τη χρειαστείτε, βγάλτε την από την κατάψυξη, βάλτε τη να ζεσταθεί και προσθέστε το χυμό, το λάδι και το ρυζάλευρο. Έτσι θα έχετε γρήγορα, φρέσκια κρεατόσουπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-ΚΡΕΑΤΟΣΟΥΠΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:50-100 γρ. κρέας από μοσχάρι χωρίς λίπος, πέτσες ή νεύρα, ή

50-100 γρ. στήθος από κοτόπουλο χωρίς πέτσες

2 μικρές πατάτες

2 μικρά καρότα

3-4 είδη διάφορα χορταρικά εποχής

2 κ.γ. ελαιόλαδο

1 κ.γ. χυμό λεμονιού ή ντομάτας

2 κοφτές κ.σ. ρυζάλευρο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Καθαρίστε και κόψτε το κρέας σε μικρά κομματάκια. Βάλτε το να σιγοβράσει σε κατσαρόλα με 3 ποτήρια νερό για μισή ώρα.

Πλύντε και καθαρίστε καλά τα χορταρικά, τις πατάτες και τα καρότα. Προσθέστε τα στο κρέας που βράζει και αφήστε το να βράσει για άλλα 30-40'.

Αλέστε το περιεχόμενο της κατσαρόλας στο μίξερ.

Αδειάστε το μίγμα στο πιάτο του μωρού και προσθέστε το χυμό ντομάτας ή λεμονιού και το λάδι. Αφήστε τη σούπα να κρυώσει λίγο και προσθέστε 2 κ.σ. ρυζάλευρο, ανακατεύοντας καλά με το κουτάλι.

ΜΕΡΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΚΟΜΗ...Η κρεατόσουπα, όπως και όλες οι κρέμες, σούπες και πουρέδες, μπορεί να μπει στην κατάψυξη.

Φτιάχτε μια μεγαλύτερη ποσότητα (χωρίς το χυμό, το λάδι και το ρυζάλευρο), χωρίστε τη σε μερίδες και βάλτε τη σε δοχεία μέσα στην κατάψυξη.

Όταν τη χρειαστείτε, βγάλτε την από την κατάψυξη, βάλτε τη να ζεσταθεί και προσθέστε το χυμό, το λάδι και το ρυζάλευρο. Έτσι θα έχετε γρήγορα, φρέσκια κρεατόσουπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ(την φτιάχνω και εγώ,είναι νοστιμότατη και πολύ θρεπτική...Απολαύστε την!:P )

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:2 μικρές πατάτες

2 μικρά καρότα

3-4 είδη από διάφορα χορταρικά εποχής

2 κ.γ. ελαιόλαδο

1 κ.γ. χυμό λεμόνι ή ντομάτα

2 κοφτές κ.σ. ρυζάλευρο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Καθαρίστε και πλύντε καλά τις πατάτες, τα καρότα και τα χορταρικά. Βράστε 4 ποτήρια νερό και όταν αρχίσει να κοχλάζει, προσθέστε τα. Αφήστε να βράσουν για 30-40'.

Αλέστε το περιεχόμενο της κατσαρόλας στο μίξερ και αδειάστε το μίγμα σε πιάτο προσθέτοντας το χυμό ντομάτας ή λεμονιού και το λάδι.

Αφήστε τη σούπα να κρυώσει λίγο και προσθέστε 2 κ.σ. ρυζάλευρο, ανακατεύοντας καλά με το κουτάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ(την φτιάχνω και εγώ,είναι νοστιμότατη και πολύ θρεπτική...Απολαύστε την!:P )

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:2 μικρές πατάτες

2 μικρά καρότα

3-4 είδη από διάφορα χορταρικά εποχής

2 κ.γ. ελαιόλαδο

1 κ.γ. χυμό λεμόνι ή ντομάτα

2 κοφτές κ.σ. ρυζάλευρο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Καθαρίστε και πλύντε καλά τις πατάτες, τα καρότα και τα χορταρικά. Βράστε 4 ποτήρια νερό και όταν αρχίσει να κοχλάζει, προσθέστε τα. Αφήστε να βράσουν για 30-40'.

Αλέστε το περιεχόμενο της κατσαρόλας στο μίξερ και αδειάστε το μίγμα σε πιάτο προσθέτοντας το χυμό ντομάτας ή λεμονιού και το λάδι.

Αφήστε τη σούπα να κρυώσει λίγο και προσθέστε 2 κ.σ. ρυζάλευρο, ανακατεύοντας καλά με το κουτάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Raf123 τί ένστικτο έχεις? Τί νομίζεις ότι θα είναι? Κορίτσια να ρωτήσω, για βαφή μαλλιών έχετε συζητήσει με το γιατρό σας? Εγώ δεν τον είχα ρωτήσει, και περιμένω το ραντεβού σε δύο εβδομάδες με μια λίστα ερωτήσεις γιατί έχω να τον δω πριν την αυχενική που την έκανα αλλού και ντρέπομαι να του τηλεφωνήσω τώρα για αυτό μόνο.
    • Καλημέρα κορίτσια μου ..... Φαίνονται σούπερ για 7η  ημέρα μετα την ωορρηξία πιστεύω 🥰🥰🥰
    • Μπορείς να βάλεις κ στα κομμάτια… τα αλεσμένα τα κανεις σαν σούπα; Εμένα δε του άρεσαν τα έφτυνε του άρεσε να είναι πιο πυκνή σούπα σαν βελουτε ας πούμε!    θα του δείξεις εσυ πως τρώει αν θες καθοδηγείς εγώ μπορεί κ να το έκανα αλλά έκανα ότι έτρωγα κ εγώ κ έτσι κ έμαθε!    εμενα πλέον για να τον ταΐσω πρέπει να πεινάει πολύ διαφορετικά τσιρίζει θέλει να τρώει μονος του…  Στα εστιατόρια κτλ του έχω πάντα το πιάτο του π είναι βεντούζα κ του βάζω πάντα μέσα στο πιάτο ότι θέλει να φάει, τα κνει λίγο χαλια στο πάτωμα αλλά εννοείται τα μαζεύω μετά γιατί ντρέπομαι  θα βρείτε τον ρυθμό σας κ οπως είπαν τα κορίτσια το παιδί σε καθοδηγει… εμεις τώρα προσπαθούμε να μάθει το πιρούνι 😂 συνέχεια του πέφτουν από το πιρούνι 
    • Καλημέρα ραμ μου! Εννοείται προχωράμε δυναμικά 🥰 αύριο βρήκα νοσοκομείο που έχει χειρουργικό κ είναι κοντά μου κ θα πάω να το δω! Μακάρι να είναι κάτι απλό όπως λές... Πήγε κ ο άντρας μου για σπερματοδιαγραμμα γιατί έχει να κάνει δύο χρόνια σχεδόν να δούμε που είμαστε κ μετά ανδρολογο να μιλήσει μήπως χρειαστεί βιταμίνες... Οπότε θα το παλέψουμε λίγο μόνοι μας κ ποιος ξέρει μπορεί να τα καταφέρουμε...🙏
    • Όπως αισθάνεσαι πιο ασφαλής, πχ σε φιλικά σπίτια πάρε το σεντονακι μαζί σου και στρώσε το αν είναι να φάτε εκεί. Σε καφετέρια κόψε τα μικρά κομμάτια, ζητα καρεκλάκι για μωρά και άσε τα στα χεράκια της. Τα μισά θα πάνε κάτω,δεν πειράζει. Στο τέλος προσφέρομαι να σκουπίσω πριν φύγουμε, πάντα μου λένε όχι δεν πειράζει. Εσύ με τη μικρή σου θα βάλετε τις βάσεις ανά περίοδο πως θα τρώει. Ακολουθείς το μωρό. Αν τρώει καλά στην πορεία θα μεταβειτε εύκολα και σε φρέσκο γάλα. Εμάς επειδή τρώει λίγα πράγματα της δίνω γάλα σκόνη διότι έχει βιταμίνες, αν την αφήσω μόνο γλυκά και τηγανιτές πατάτες θα τρώει. Κάθε παιδί έχει το tempo του. Ακολουθείς δεν μπορείς να κάνεις πολλά. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...