Μετάβαση σε περιεχόμενο

επιπτωσεις απο το παρελθον?


toulaki

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουρια στην παρεα και εχω καποιες ανυσηχιες. Με τον αντρα μου προσπαθησαμε αρχισαμε τις προσπάθειες πριν απο ενα μηνα αλλα τελικά αδιαθέτησα. (ηταν εντατικές προσπάθειες σχεδον μερα παρα μερα). Αυτο που με ανυσηχεί ειναι οτι στο παρελθον ειχα κανει 2 αμβλωσεις(εκτρωση) και επειδη ακουγονται διαφορα οτι ισως να μη μπορεις να κανεις παιδια μετα.

Μετα την δευτερη αρχισα να περνω αντισυλλιπτικα αλλα εχω σταματησει να τα περνω απο το 9/09.

Τι πιστευετε μπορει να παιζει ρολο ενα απο τα δυο που σας εγραψα.

Υ.Σ ο αντρας μου λεει οτι φταιει που ειμαι πολυ αδυνατη (45κιλά) και επισης οτι καπνιζω αρκετα

δεν νομιζω να εχει δικιο αλλα σας το αναφερω και αυτό . Ευχαριστω εκ των προταιρων και καλη επιτυχία σε όλες τις μελλουσες μανουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

τουλακι αφου αρχισατε τις προσπαθειες καλο θα ηταν να κοψεις η να μειωσεις το καπνισμα κατα πολυκ να επισκευτεις εναν γυναικολογο για εναν ελενχο!!!τα κιλα σου δεν νομιζω να παιζουν ρολο γιατι εχεις κανονικα περιοδο ετσι δεν ειναι???

οσο για τις αμβλωσεις εξαρτατε σε τι γιατρο τις εκανες κ με τι συνθηκες...υπαρχουν περιπτωσεις που ο γιατρος ηταν γιαλαντζη κ εκανε κακο στην μητρα,στις περισσοτερες περιπτωσεις κ αν ολα εγιναν οπως επρεπε δεν υπαρχει προβλημα...

σου ευχομε καλη επιτυχεια φτιαξε ομως τις καταλληλες συνθηκες για να εχεις μια ομορφη κ ομαλη εγκυμοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ μην ανχωνεσε μονο ενα μηνα προσπαθεις,μπορει να σου παρει καιρο μπορει κ οχι εμεις τα καταφεραμε στον 4ο μηνα,υπαρχουν κ κοπελες ομως που τα καταφεραν μετα απο χρονο!!!οπως κ να εχει θα ερθει το μωρακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

τουλακι αφου αρχισατε τις προσπαθειες καλο θα ηταν να κοψεις η να μειωσεις το καπνισμα κατα πολυκ να επισκευτεις εναν γυναικολογο για εναν ελενχο!!!τα κιλα σου δεν νομιζω να παιζουν ρολο γιατι εχεις κανονικα περιοδο ετσι δεν ειναι???

οσο για τις αμβλωσεις εξαρτατε σε τι γιατρο τις εκανες κ με τι συνθηκες...υπαρχουν περιπτωσεις που ο γιατρος ηταν γιαλαντζη κ εκανε κακο στην μητρα,στις περισσοτερες περιπτωσεις κ αν ολα εγιναν οπως επρεπε δεν υπαρχει προβλημα...

σου ευχομε καλη επιτυχεια φτιαξε ομως τις καταλληλες συνθηκες για να εχεις μια ομορφη κ ομαλη εγκυμοσυνη...

Ευχαριστω πολύ ειδη αισθανομαι καλυτερα.........

οσο για τον γιατρο δεν νομιζω να ηταν γιαλατζη γιατι την εκανα σε εξιδικευμενη κλινικη στην Νεα Υορκη

εκει μεσα εκαναν μονο αυτή τη δουλεια (αλλα ποτε δεν ξερεις) και εχεις δικιο πρεπει να παω σε γυναικολογο γενικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα επρεπε να ανησυχεις απο τωρα.χαλαρωσε!!!Προσπαθησε να εντοπισεις τις γονιμες μερες σου.το οτι ερχοσασταν σε επαφη μερα παρα μερα δεν εχει να κανει.ισα ισα που αποδυναμωνεται και το σπερμα.καποια στιγμη θα μεινεις εγκυος σιγουρα.

καλη επιτυχια κοπελα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα επρεπε να ανησυχεις απο τωρα.χαλαρωσε!!!Προσπαθησε να εντοπισεις τις γονιμες μερες σου.το οτι ερχοσασταν σε επαφη μερα παρα μερα δεν εχει να κανει.ισα ισα που αποδυναμωνεται και το σπερμα.καποια στιγμη θα μεινεις εγκυος σιγουρα.

καλη επιτυχια κοπελα μου!!!

Euxaristw poly tonia.............exete dikio prepei na xalarwsw to stress mono kalo den kanei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλακι, μην αγχωνεσαι!ενας μηνας δεν λεει κατι και δεν ειναι τιποτα..

Τα κιλα ισως να μην ειναι τοσο θεμα αλλα το καπνισμα σιγουρα ειναι.. Ξερω ειναι δυσκολο να το κοψεις.. Ξεκινα ομως να το ελλαττωνεις για να ειναι πιο ευκολο να το κοψεις οταν με το καλο μεινεις εγκυος..

Κι εγω καπνιζα αλλα δεν μπορουσα να το ελαττωσω,οταν ομως εμεινα εγκυος το εκοψα μαχαιρι!

Κυριως ομως προσπαθησε να χαλαρωσεις και να μην στεναχωριεσαι καθε φορα που θα βλεπεις οτι ερχεται η περιοδος..

Οσο για τις αμβλωσεις, εφοσον λες οτι εγιναν με προσοχη σε εξειδικευμενο κεντρο, δεν φανταζομαι να αποτελεσουν προβλημα στο να μεινεις εγκυος.. Σκεψου τουλαχιστον οτι τα καταφερες δυο φορες και μαλιστα τυχαια..απλα μην αγχωνεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό που χρειάζεται είναι να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο και μαζί να παρακολουθήσετε όλη την προσπαθεια. Το να ηρεμήσεις απο μόνη σου είναι πολύ σχετικό αλλά μαζί με τον γιατρό οι 3 σας θα καταφέρετε να βάλετε ένα πρόγραμμα και να συνεχίσετε τις προσπάθειες.

Πάντως σου ευχομαι σύντομα να μείνεις εγκυούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλακι, μην αγχωνεσαι!ενας μηνας δεν λεει κατι και δεν ειναι τιποτα..

Τα κιλα ισως να μην ειναι τοσο θεμα αλλα το καπνισμα σιγουρα ειναι.. Ξερω ειναι δυσκολο να το κοψεις.. Ξεκινα ομως να το ελλαττωνεις για να ειναι πιο ευκολο να το κοψεις οταν με το καλο μεινεις εγκυος..

Κι εγω καπνιζα αλλα δεν μπορουσα να το ελαττωσω,οταν ομως εμεινα εγκυος το εκοψα μαχαιρι!

Κυριως ομως προσπαθησε να χαλαρωσεις και να μην στεναχωριεσαι καθε φορα που θα βλεπεις οτι ερχεται η περιοδος..

Οσο για τις αμβλωσεις, εφοσον λες οτι εγιναν με προσοχη σε εξειδικευμενο κεντρο, δεν φανταζομαι να αποτελεσουν προβλημα στο να μεινεις εγκυος.. Σκεψου τουλαχιστον οτι τα καταφερες δυο φορες και μαλιστα τυχαια..απλα μην αγχωνεσαι...

Εχω σκεφτει να το κοψω μαχαιρι οταν θα μεινω εγκυος και προσπαθω να το ελλατωσω αλλα ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο αλλα αφου λες οτι και συ το εκοψες μαχαιρι οταν εμεινες εγκυος ισως τοτε να τα καταφερω που θα υπαρχει και λογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό που χρειάζεται είναι να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο και μαζί να παρακολουθήσετε όλη την προσπαθεια. Το να ηρεμήσεις απο μόνη σου είναι πολύ σχετικό αλλά μαζί με τον γιατρό οι 3 σας θα καταφέρετε να βάλετε ένα πρόγραμμα και να συνεχίσετε τις προσπάθειες.

Πάντως σου ευχομαι σύντομα να μείνεις εγκυούλα!!!

Σιγουρα ειναι σωστο να επισκεφτω ενα γυναικολογο αλλα μεταξυ μας με τους γιατρους ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα, νομιζω οτι θα με στειλουν να κανω εξετασεις και παραεξετασεις και θα αγχωθω περισσοτερο, αλλα αν συνεχισει αυτο σιγουρα θα πρεπει να παω...........Υ.Σ αυτα τα 2 κουκλακια που βλεπω στη φωτο ειναι δικά σου.....να τα χαιρεσαι φτου φτου μη τα ματιασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Euxaristw poly tonia.............exete dikio prepei na xalarwsw to stress mono kalo den kanei

Αυτο το θεμα με τις γονιμες μερες πολυ με μπερδευει. Πως τις βρισκεις τις ατιμες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια, μανούλες και φυσικά μέλλουσες μανούλες...Παρακολουθώ το forum σχεδόν 1 μήνα...όπως καταλαβαίνεται ειμαι καινούργια στην παρέα σας και αυτό ειναι το πρώτο μου μήνυμα.toulaki η γνώμη μου είναι να μην ανησυχεις καθόλου...βέβαια δεν είμαι γιατρός αλλα θα ήθελα να σου πω ότι ξέρω ότι συνήθως μετά απο 1 χρόνο τουλάχιστον εντατικών προσπαθειών χωρίς το επιθυμητο αποτέλεσμα θα πρέπει το ζευγάρι να αρχήσει να ψάχνεται με κάποιες εξετάσεις...(αυτό το ειχε πει ο γιατρός της κουμπάρας μου)...και κυρίως μεγάλο ρόλο παιζει και το αγχος...μην εχετε αγχος και ολα θα ερθουν πολυ ομαλά...και εμεις με τον άντρα μου βάλαμε μπροστα για μπεμπέ εδώ και ενα μήνα...το εχω πάρει ομως πολυ χαλαρα...πιο πολυ αγχωνεται αυτος...άσε που κ εγω ειμαι 49kg και καπνίζω σαν φουγάρο...συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...ελπίζω να μην σας κούρασα και να με δεχτείτε στη παρέα σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου καλως ηρθες στην παρέα. Ειμαι και γω καινουρια στο forum και αισθανομαι πολύ καλυτερα απο τοτε που εστειλα και γω το μυνηματακι μου καθως τα κοριτσια εδω με καθησυχασαν για τις ανησυχιες μηπως φταιει κατι απο το παρελθον, λοιπον αφου και εσεις προσπαθειτε ενα μηνα οπως και μεις, ελπιζω συντομα να κανουμε και την ανακοινωση. Οσο για τον 1 χρονο προσπαθειας και μετα στο γιατρο συμφωνω απολυτα μετα απο ολα αυτα που εχω μαθει και που μου εχουν απαντησει εδω τα κοριτσια. ΑΑΑΑΑ και πρεπει να ελλατωσουμε το τσιγαρο και μαχαιρι οταν θα ειναι σιγουρο, οσο για τα κιλα διαβασα ενα αρθρο εδω στο site. Σου στελνω το link http://www.mammyland.com/egkymosyni/syl ... egkimosini

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, εγω καπνιζα δεκα χρονια.. Ελαφρια τσιγαρα μεν αλλα καπνιζα.. πριν απο αυτη την φορα, εχω ξαναμεινει εγκυος αλλες δυο φορες στο παρελθον αλλα δυστυχως απεβαλα στις πρωτες βδομαδες.. Και τις δυο προηγουμενες φορες εκοβα μαχαιρι το καπνισμα μολις μαθαινα για την εγκυμοσυνη αλλα οταν ερχοταβ το δυσαρεστο, δυστυχως ξεκινουσα παλι το καπνισμα.. Αυτη την φορα , οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος, παλι το εκοψα μαχαιρι κι ελεγα θα κανω λιγους μηνες υπομονη και θα δειξει.. Εχω να αναψω τσιγαρο 7μηνες, μετα σκεφτομαι να θηλασω αρα παλι δεν το θεωρω σωστο να καπνισω, αλλα και να μην καταφερω να θηλασω η οταν σταματησω τον θηλασμο, θεωρω οτι ειναι ασχημο να αγκαλιαζω το μωρο, εγω η μαμα του, και να μυριζω τσιγαρο.. Δεν φταιει σε τιποτα το μωρακι μου, επειδη εγω εχω καποιες αδυναμιες..

Φυσικα, δεν κατακρινω καμια μητερα που το κανει.. Ολα ειναι σχετικα!εξαλου ξερω γυναικες που καπνιζαν κατα την διαρκεια την εγκυμοσυνης τους αλλα εγω δεν θελω να το κανω..

Οσο για τις προσπαθειες, εξαρταται απο την ηλικια.. Ξερω οτι μεχρι τα 30 ειναι φυσιολογικο να προσπαθεις καποιους μηνες (9-10) και να μην ερχεται..μετα το ψαχνεις και παλι μπορει να μην υπαρχει καποιο προβλημα υγειας.. Αλλα αλλοι παραγοντες.. Αγχος, κουραση...

Απλα μην απογοητευεστε με την πρωτη δυσκολια!ολα ερχονται σε αυτον που ξερει να περιμενει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο το θεμα με τις γονιμες μερες πολυ με μπερδευει. Πως τις βρισκεις τις ατιμες?

γεια σου κοριτσακι!

για να βρεις τις γονιμες μερες,μπορεις να παρεις απο το φαρμακειο τεστ ωορηξιας.εγω ομως να σου πω την αληθεια επειδη δεν εχω σταθερο κυκλο δεν με βοηθησε.ετσι απευθυνθηκα στον γυναικολογο μου και με μια σειρα υπερηχογραφηματων καταφεραμε να βρουμε την πολυποθητη ημερα.να σου τονισω οτι εκανα 4 χρονια να κανω τον μπεμπη μου,με διαφορα προβληματα υπογονιμοτητας,αλλα τελικα τα καταφεραμε.και με φυσικη συλληψη μαλιστα.

το τσιγαρο το ειχα κοψει 2 μηνες πριν μεινω εγκυος γιατι μου ειπαν οτι επηρεαζει στη συλληψη.με στην απελπισια ειχα κανει κι αυτο και μαλιστα δεν εχω σκοπο να το ξαναρχισω. εαν εχεις παραπανω κιλα,καλο θα ηταν να χασεις μερικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...