Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜΕ Ν6


Recommended Posts

Για μάρσιππο ή σλίνγκ δεν ξέρω να σου πώ γιατί στην κόρη μου δεν χρησιμοποίησα τίποτα από τα δύο....τώρα το σκέφτομαι κι εγώ να πάρω ένα από τα δύο, νομίζω θα το χρειαστώ με τα δύο παιδάκια να έχω χέρια ελεύθερα......ας μας συμβουλέψει κάποια από τις μανούλες που χρησιμοποίησαν ήδη!!!! Prenatal έχει στην Κύπρο? Ρίξε κι εκεί μια ματιά για καρότσι.....αλλά κι εγώ πιστεύω ότι τα peg perego είναι καλύτερα κατασκευαστικά τουλάχιστον....

Μην αγχώνεσαι βρε για την κολπίτιδα....όλες έχουμε πυοσφαίρια, εμένα πάντα μου βρίσκουν και ερυθρά αιμοσφαίρια (δηλαδή αίμα στα ούρα) αλλά ο γιατρός μου ποτέ δεν αγχώθηκε! Εγώ λίγες μέρες πριν μείνω έγκυος είχα κάνει τεστ παπ και μου είχαν βρεί λίγους μύκητες....ο γιατρός δεν μου έδωσε θεραπεία, είπε ότι θα μου έδινε μόνο αν είχα τρομερές ενοχλήσεις που δεν είχα τελικά.......στο καπάκι έμεινα έγκυος και εντωμεταξύ έχω ακούσει ιστορίες τέρατα για εγκυμοσύνη και μύκητες αλλά εμένα ο γιατρός μου είπε να μην δίνω σημασία!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 926
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νάσια, με ηρεμείς κάπως, γιατί κι εγώ έχω ακούσει τα τέρατα για εγκυμοσύνη και μύκητες, περίπου τα ίδια που άκουσα για εγκυμοσύνη και κολπίτιδα!

Prenatal νομίζω δεν έχει στην Κύπρο. Έχει, όμως, μαγαζιά που έχουν διάφορες μάρκες. Θα πάω μάλλον Δευτέρα-Τρίτη σε ένα μαγαζί που έχει μεγάλη ποικιλία (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) και μια φίλη μου έχει έκπτωση εκεί και είπε να μας δώσει την κάρτα της να ψωνίσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα μου ήρθε άλλη μια ιδέα......σε μαγαζιά τύπου ποδηλατούπολη (θα τα γνωρίζεις αφού ήσουν Θεσ/νίκη) έχουν προσπέκτους από διάφορες μάρκες για καρότσια, κρεβατάκια κτλ. και μπορείς να παραγγείλεις ότι θέλεις!

Για τους μύκητες και τις κολπίτιδες και τα σχετικά είμαι της άποψης ότι όλα θέλουν προσοχή αλλά όχι υστερία....στο κάτω κάτω γι'αυτό και μας κάνουν κόσκινο στις εξετάσεις! Από όσο έχω ακούσει προς το τέλος και όταν κοντεύει ο τοκετός καλό είναι να κάνουμε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού για διάφορα.....κυρίως στρεπτόκοκκο (αυτό που έλεγε και η Κίσκα τις προάλλες)....αλλά εμένα ο γιατρός μου ούτε αυτό δεν με έβαλε να το κάνω στην κόρη μου και όλα πήγαν καλά δόξα το Θεό! Τώρα όταν θα πλησιάζει ο καιρός θα του κάνω μια συζήτηση να δούμε τί θα μου πεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ' όσο ξέρω δε με συμφέρει να αγοράσω από το εξωτερικό, γιατί τα μεταφορικά είναι αρκετά και τελικά βγαίνει η ίδια τιμή. Και νομίζω ότι πολλά μαγαζιά-εταιρείες δεν στέλνουν καν στην Κύπρο γιατί δεν τους συμφέρει.

Από καλλιέργειες κολπικού υγρού άλλο τίποτα σ' αυτήν την εγκυμοσύνη!!! Αυτή είναι η τέταρτη. Στρεπτόκοκκο είχα, όχι που θα μου ξέφευγε, αλλά ευτυχώς έφυγε εύκολα! Εν τω μεταξύ, χτες κοιτάει ο γιατρός το φάκελό μου και μου λέει, "πω πω, κάθε φορά βρίσκουμε και κάτι, μία στρεπτόκοκκο, μία ουρεόπλασμα, μπλα μπλα μπλα μπλα". Αντί να χαίρεται που διώξαμε τον στρεπτόκοκκο που είναι και πολύ επικίνδυνος. Τέλος πάντων, ελπίζω αυτή τη φορά να μη βρεθεί τίποτα, αν και δε νομίζω να το έχω ξεφορτωθεί το ουρεόπλασμα. Αμάν πια!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάνει καμία φορά καλλιέργεια κολπικού υγρού ούτε σ'αυτήν αλλά ούτε και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου.....υποθέτω ότι αν μου έβρισκαν κάτι "ύποπτο" στην γενική ούρων θα μου έλεγε ο γιατρός μου να κάνω αλλά γενικά δεν είναι και άνθρωπος που σε αγχώνει πολύ με αυτά.....μόνο όταν ανέβαζα τα 16άρια πίεση είχε φοβηθεί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και με έβαλε να γεννήσω 15-20 μέρες νωρίτερα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει, εμένα προφανώς βρίσκει κάτι ύποπτο για να με βάζει να κάνω. Πάντως, γενικά είναι υστερικός μ' αυτά. Μιλάμε, πολύ παλιά είχα κάτι πονάκια στο στήθος. Ε, με εξέτασε ο ίδιος, και με έβαλε να κάνω υπερηχογράφημα στήθους και καρδιογράφημα! Και φυσικά, δεν είχα απολύτως τίποτα. Δε θέλει ν' αφήνει τίποτα στην τύχη. Ενώ είναι ένας από τους καλύτερους γιατρούς, πολλές γυναίκες δεν τον προτιμάνε, γιατί τις αγχώνει. Παλιότερα εμένα αυτό δε με πείραζε, αντίθετα, ένιωθα ασφάλεια. Αλλά τώρα με έχει αγχώσει κι εμένα.

Ο άντρας μου, μου είπε να βρω άλλο γυναικολόγο, αλλά σ' αυτόν έχω εμπιστοσύνη γιατί είναι πάρα πολύ προσεκτικός και δεν έχει ακουστεί ποτέ γι' αυτόν το παραμικρό, ενώ για τους άλλους έχω ακούσει τα τέρατα. Οπότε, θα πρέπει να υποστώ την υστερία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw kaliergia kolpikou ygrou eixa kanei sthn arxh 2 fores giati kati eixe dei sta oura alla telika den htan tipota kai den xreiastike na parw kati!!!!!!!

oso gia ton marsipo egw kserwoti kalytera einai ta sling...to mwraki einai pio aeta ekei mesa para ston allon pou to mwro kremete........anypomonw na ton xrhshmopoihsw...mou aresei para poly otan vlepw ta mwraki ton dromo mesa se marsipo sthn aggalia ths manoulas...... :D:D:D:D

ayton exw parei egw........exei kai maxilarakia stis akres gia na einai sta malaka to mwraki..........

http://mariaevita.gr/index.php?dispatch ... t_id=30453

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diavaste kai ayto..................... :D:D:D

Διαφορές από τους συμβατικούς μάρσιπους

Το SlingEzee διαφέρει από τους συμβατικούς μάρσιπους σε πολλά σημεία:

Καταρχήν διαφέρει στη φιλοσοφία: Το SlingEZee επιτρέπει στο γονιό να έχει το παιδί στην αγκαλιά, τοποθετώντας το μωρό στο σώμα του ενήλικα με τον ίδιο τρόπο που θα το κρατούσε στην αγκαλιά του: κουλουριασμένο τον πρώτο καιρό, όρθιο λίγο αργότερα, στο πλάι και στο γοφό ακόμη μεγαλύτερο.

Στους συμβατικούς μάρσιπους το μωρό αιωρείται από το καβάλο του και δεν προσφέρεται καμία στήριξη στη σπονδυλική του στήλη. Το βάρος του παιδιού στο συμβατικό μάρσιπο σωριάζεται στον πωπό του, η πλάτη του απλά ακουμπά στο μάρσιπο, χωρίς να υποστηρίζεται, ενώ ιδιαίτερη πίεση ασκείται στα γεννητικά του όργανα του μωρού (ειδικά στα αγοράκια)

Ο συμβατικός μάρσιπος δεν ενδείκνυται για νεογέννητα, τα οποία ενώ έχουν μάθει κουλουριασμένα στο ζεστό περιβάλλον της μήτρας, καλούνται να προσαρμοστούν κρεμασμένα..

Ο συμβατικός μάρσιπος τοποθετεί το μωρό μπροστά στον ενήλικα και σχετικά χαμηλά με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικός για τη μέση του. Στο SlingEZee ο σχεδιασμός του στην πλάτη βοηθά στην ομοιόμορφη κατανομή του βάρους του παιδιού στο σώμα του ενήλικα με αποτέλεσμά να μην επιβαρύνεται η μέση ή κάποιο άλλο σημείο.

Τέλος το SlingEZee είναι ευκολοφόρετο και προσαρμόζεται στο σώμα του ενήλικα με μία απλή κίνηση και όντας με φορεμένο το μωρό. Στους συμβατικούς μάρσιπους συνήθως πρέπει να γίνει η προσαρμογή των λουριών πριν τοποθετηθεί το μωρό.

Τέλος, οι νέοι γονείς, συχνά δεν αντιλαμβάνονται πως είναι δυνατόν ένα παιδί να βολευτεί μέσα σε ένα sling ή να είναι ασφαλές. Τους φαίνεται πολύ πιο ασφαλές να περνούν τα πόδια του παιδιού μέσα από το μάρσιπο. Αυτό είναι λογικό, καθώς κανένας μας δεν ήξερε πως να πιάσει ένα παιδί πριν αποκτήσει το δικό του, πολύ περισσότερο πως να το τοποθετήσει σε ένα μάρσιπο.

Έτσι συχνά παρατηρείται το γεγονός, οι περισσότεροι γονείς να αγοράσουν ένα sling σαν ένα δεύτερο μάρσιπο, αφού έχουν αγοράσει πρώτα ένα κλασικό.

Στο σημείο αυτό, το μόνο που μπορούμε να αντιπροτείνουμε είναι ότι η φιλοσοφία των slings είναι πανάρχαια. Το δε SlingEZee φοριέται 25 χρόνια στην Αμερική χωρίς ποτε να έχει αναφερθεί το παραμικρό πρόβλημα. Επιπλέον το DVD με τις οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά είναι τόσο αναλυτικό και επεξηγηματικό που λύνει όλες τις πιθανές απορίες σχετικά με τον τρόπο χρήσης του.

Όπως και να' έχει είναι κρίμα να στερήσετε από το παιδί σας την αγκαλιά και από τον εαυτό σας την εμπειρία του babywearing. Το μωρό σας άλλωστε θα είναι μωρό μόνο μία φορά και οι ευκαιρία δεν θα σας ξαναδωθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει εφόσον είναι καλός γιατρός και του έχεις εμπιστοσύνη (που είναι και το κυριότερο) δεν βλέπω γιατί να τον αλλάξεις....στο κάτω κάτω όλα γίνονται για το καλό του μωρού και το δικό σου......απλά προσπάθησε να μην τον αφήνεις να σε επηρεάζει τόοοοοσο πολύ, φυσικά και θα κάνεις ότι σου λέει αλλά με λιγότερο άγχος.......

Τιτινάκι ωραία είναι τα σλίνγκ αλλά δεν είναι λίγο πανάκριβα??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα, κι εμένα μ' αρέσουν οι μάρσιπποι, ενώ δεν τρελαίνομαι για καρότσια. Με εκνευρίζουν αυτοί που χρησιμοποιούν το καρότσι για να ανοίξουν δρόμο μέσα σε κόσμο, κι άλλα τέτοια ωραία. Αλλά είναι κι αυτό αναγκαίο φαντάζομαι.

Ωραίο το αρθράκι για τα σλινγκ! Η πωλήτρια στο κατάστημα μου λέει ότι η καινούρια γενιά προτιμά τους μάρσιππους/σλινγκ, ενώ οι πιο συντηρητικοί δεν τα κοιτάνε καν αυτά. Της λέω, "μα αυτά είναι εντελώς παραδοσιακά, αφού παλιά δένανε τα παιδιά πάνω τους και τα έπαιρναν μαζί τους στα χωράφια, κ.λπ., αλλά μετά αυτό εγκαταλείφθηκε και τώρα επέστρεψε πάλι". Και σε χώρες όπως η Αφρική και η Λατινική Αμερική, που οι κοινωνίες δεν είναι και τόσο ανεπτυγμένες τεχνολογικά, ο βασικός τρόπος μεταφοράς των μωρών είναι αυτός!

Νάσια, ναι, δε θα τον αλλάξω το γιατρό, αλλά όσο να 'ναι, με επηρεάζει. Είμαι και λίγο φρικαρισμένη με την όλη φάση "μωρό-εγκυμοσύνη" και αγχώνομαι με το παραμικρό. Κι εμένα μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη η τιμή του σλινγκ, γιατί σ' αυτό θα προστεθούν και τα μεταφορικά (που σιγά μη στέλνουν Κύπρο). Αλλά και στο μαγαζί που πήγα, το σλινγκ είχε 80 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειααααα..μπηκα μια στα γρηγορα και παμε θαλασσα μιλαμεε εχω πεθανει με τη ζεστηη γιατι δεν εβρεξε και εδω λιγοοο...Αννα Μαρια αυτη τη βδομαδα θα κανω καιο εγω εξεταση για..πως το λενε.......κοκο...δεν θυμαμαι καπως που τελειωνει ετσι...γινεται λεει πλεον προς το τελος καθε εγκυμοσυνης...στο γιο μου δεν ειχα κανει τιποτα μονο τις κλασικες αιματος καθε μηνα...οσο για τα μαρσιπο ειχα παρει στο γιο μου το κλασικο με τα ποδαρακια το οποιο εμενα δεν με βολεψε καν δεν μπορουσα να το βαλω να κουβαλησω το μωρο τιποτα ενω ο αντρας μου που ειναι και ψηλος να τονισω μια χαρα τον βολεψε και θα το χρησιμοποιησει και τωρα..εγω θα παρω ενα sling απο μια κοπελα που τα φτιαχνει μονη της και μπορει οτι σχεδιο θες οτι εχεις δει να το κανει...κοστιζει 35 ευρω αλλα αμα θες τιποτα στρας και τετοια ειναι αλλα 5 ευρω...εγω θελω ενα...κλασικα...φουξια ροζ με hello kitty επανω και στρας...μου εχει πει πως θελει καμια βδομαδα για να το ετοιμασει αν θελετε πειτε μου να σας δωσω το λινκ της στο facebook να την κανετε φιλη...τα βαψιδια και εμενα ο αντρας μου τα εκανε..φετος βαψαμε τα 2 υπνοδωματια και κοστισε ολα μαζι με πινελα και μουσαμαδες και μπογιες 100ευρω..και μαλιστα μπογιες οικολογικες και τετοια..ευτυχως πιανουν τα χερια του και τελειωσε και γρηγορα γιατι οι μαστορες εχουν και ενα θεμα ποοοτε θα ερθουν...ασε Χριστινα εμενα μου εχει κολλησει οτι στις 27 θα γεννησω,...θα δουμε οταν μου κοψει τα χαπια...προς το παρον τις συσπασεις μου τις εχω...Κατερινααα γειααα τι κανεις???φιλακια κοριτσιααα τα λεμε αργοτεραα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη, καλή περίπτωση ακούγεται η κοπέλα με τα σλινγκ. Τι στρας βρε, λες να τον κάνω χορεύτρια τον μικρό Ανδρέα; :P

Δώσε μου το λινκ της. Ελπίζω να στέλνει στην Κύπρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai vre exei kai poio fthinous marsipous.....egw dialeksa na parw ayton gia arxh kai vlepoume meta....egw to eixa parei otan ton eixe prosfora kai mazi me metaforika mou eixe vgei 80 euro peripou!!!!!!!!!

ase eyh kai egw exw syspaseis.....ama theoroun syspaseis ayta ta petrwmata sthn koilia...emena twra petagete ena vounalaki h aristera h dexia sthn koilia katw apo to stoithos k petrwnei kai den mporw na kounithw...xaliaaaaaaaa...............ante na doume pote tha thelisoun na vgoun ta mwrakia mas....perimenw pws kai pws gia thn deytera k thn trith na doume ti tha mas pei o giatros exw poly agwnia!!!!!!!!!! :P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελιεςςς..Χριστινα μου συσπασεις ειναι νομιζεις οτι ειναι σαν πωπος μωρου αλλα ειναι η συσπαση....και εγω εχω συνεχεια..καλα πας αφου αρχισανε..η κορδελα δεν εδειξε καμια συσπαση??

http://www.facebook.com/home.php#!/prof ... =827587113

αυτο ειναι το λινκ για το προφιλ της κοπελας...λογικα παντου πρεπει να στελενει αφου με ταχυδρομιο νομιζω πανε...

εχω πεθανει στη ζεστη...μεσημερια πια δεν μπορω να κοιμηθω και τα βραδια ταλαιπωρουμε...εχτες πηγαμε θαλασσα το απογευμα γιατι δεν αντεχα αλλο και μετα καναμε ντουζακι και πηγαμε πλατεια...ηθελα να φαω καλαμποκι που ειδα στην παραλια αλλα λεω ασε να φαω το βραδυ καλυτερα...δεν εφαγα το απογευμα για να μην χορτασω..παμε πλατειααα αρχιζουν οι καουρεςςς μιλαμε πεθανα...δεν ηθελα τιποτα να φαω αλλα μονο και μονο απο λιγουρα ηθελα καλαμποκι...παμε να παρουμε ειχε κλεισει.......δεν με θελει καθολου...ηρθα σπιτι την επεσα...πεθανα στην καουραα...ελεος πιααα...δεν μπορουσα να γυρισω πλευρο..με επιανε κατουριμα..τι μαρτυριοοοο...αχ.....λιγο ακομα εμεινεεεε..τελευταια βδομαδα στον 8ο.... 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!!!Αχ πως πεθυμησα το χειμωνα!!!Κρυο και να σκεπαζομαι με το παπλωματακι μου!!Αυτη η ζεστη δεν παλευεται με τιποτα και ιδιως αν εισαι και εγκυος!

Κισκα μου πλησιαζεις κι εσυ δεν εμεινε πολυ!!!Παντως με τα πετρωματα που λετε πολυ με τρομαζουν μηπως δεν τα καταλαβω.Ειναι στανταρ σε ολες οτι το παθαινουν αυτο?

Χθες με επιασε μια λιγουρα για γλυκο και δεν ειχα τιποτα στο σπιτι.Τελικα ανακαλυψα λιγο παγωτο και ξεγελαστηκα με αυτο!

Τι τρωμε σημερα? :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες!!!!!!!!!!!

Αχ Αναστασία μου από χθές αυτό λέω κι εγώ....θέλω να χειμωνιάσει πια.......τί καλοκαίρι κι αυτό με την σιχαμερή ζέστη!!!!!!! Κάθε μέρα σαν να με έχουν δείρει 10 νοματαίοι είμαι.......πολύ χάλια!!!!! Νομίζω ότι θα το καταλάβεις αν κάνεις συσπάσεις καλό μου, είναι σαν να πετρώνει η κοιλιά σε ένα σημείο που νομίζεις ότι έχει τουρλωθεί το μωρό, και από το τέντωμα πονάει.....περιγραφή άστα να πάνε σου έκανα ε???? :lol: Εμένα με πιάνει κάθε μέρα τουλάχιστον μία φορά αλλά δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό μου.....μήπως θα έπρεπε τελικά, δεν ξέρω.....είναι πολύ νωρίς για συσπάσεις ακόμα νομίζω!!!!!!

Έριξα κι έναν καυγά τρικούβερτο εχθές το βράδυ με τον άντρα μου....καλά δεν παίζεται λέμε το γαϊδούρι!!!!!!!!!!! Έχει βρεί καινούριο σύστημα τώρα....αν πας να του κάνεις παρατήρηση για κάτι αρχίσει και "γαυγίζει" πριν καν ακούσει τί θα του πείς, εμ δεν ακούει τί θα πώ, εμ τσιρίζει κι από πάνω με αποτέλεσμα να νευριάζω εγώ και να φεύγω..... Ωραίο σύστημα για να μην τολμάς να του πείς τίποτα αλλά τον γελάσανε....δεν ξέρει με τί κοριτσάκι τα 'χει βάλει......θα του κάνω τα νεύρα τσόκαρα σήμερα!!!!!!!!!!!!

Περίσσεψαν λίγα κολοκυθάκια αυγολέμονο από χθές (μία εβδομάδα έλεγα να τα φτιάξω και τελικά αξιώθηκα εχθές) και μάλλον αυτά θα καθαρίσω σήμερα.....ο άλλος να φάει σ......τά!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααα μου άρεσε πολύ ένα mei tai από το Αστεράκι slings για να παραγγείλω αλλά καταμπερδεύτηκα με την διαδικασία......δεν έχω ιδέα από αυτά, δίνει έναν κωδικό που (λέει) τον συμπληρώνεις στην φόρμα παραγγελίας αλλά άμα πάς στην φόρμα παραγγελίας δεν υπάρχει πουθενά τέτοιο κουτάκι για να το συμπληρώσω :evil::evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου φανταζομαι επειδη εχουμε τουρλα κοιλια ζοριζομαστε με τη ζεστη αν κι εγω ειμαι της αποψης οτι το καλοκαιρι το θελω να παω διακοπες 10-15 ημερες και μετα να χειμωνιασει δεν με πειραζει!

Αααα τον πονηρο βρηκε αλλο κολπακι τωρα εεεε?Μολις αρχισει να φωναζει ξεκινα κι εσυ και λεγε αλλα ντι αλλον να γινεται φασαρια θα δεις θα το καταλαβει και θα σταματησει! :lol::lol: Εμενα παλι ο καημενος αμα καταλαβει οτι κανει μ....κια ουτε κιχ δεν κανει γιατι ξερει οτι ορμαω!!! :evil: και ιδιως τωρα στην κατασταση μου δεν θελει να με συγχύζει.Δεν ξερω μετα που θα γεννησω με το καλο αν ανοιξει στομα!!

Βρε κοριτσια εσεις εκει που θα γεννησετε επισκεπτηριο τι ωρες εχει?Οκαθενας ερχεται οτι ωρα του καπνισει?

Εμας εδω παρελαση γινεται και με αγχωνει πολυ αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαστε μαζί με τον άντρα μου 6 χρόνια κι ακόμα δεν έχει μάθει ότι αυτά τα κολπάκια δεν πιάνουν σε μένα......απλώς εκμεταλλεύεται τώρα την κατάσταση που δεν θέλω να συγχίζομαι αλλά έχω εγώ τον τρόπο να του κάνω τα νεύρα κρόσσια!!!!!!!!!!! Η μάνα μου λέει ότι επειδή είναι μικρότερος και φοβάται μην τον "καπελώσω" γι'αυτό και προσπαθεί μονίμως να βγεί από πάνω......απορώ δεν έχει μάθει ακόμα τί αρτάγκουλας είμαι εγώ????????????

Εγώ θα γεννήσω στην Γενική Κλινική (Euromedica) στην Θεσ/νίκη, απέναντι από το Ποσειδώνιο είναι και απ'όσο θυμάμαι από την κόρη μου οι ώρες επισκεπτηρίου ήταν πολύ συγκεκριμένες και αυστηρές....τα μωρά τα έφερναν στο δωμάτιο πριν το επισκεπτήριο και τα έπαιρναν πριν πλακώσει ο κόσμος. Ακόμα και οι γονείς μας τα είδαν μόνο την μέρα της γέννας.....και μετά στο εξιτήριο ξανά....δεν αφήνουν κανέναν να τα βλέπει στο δωμάτιο! Και καλά κάνουν δηλαδή γιατί μαζεύεται ο κακός χαμός εκεί μέσα!!!

Εσύ που θα γεννήσεις????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεροια δεν γενναω σε καμια των περιπτωσεων.Μου εχουν πει για το Γεννεσις στη Θεσσαλονικη και σκεφτομαι και το Διαβαλκανικο!Δεν ξερω ακομα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Γέννεσις το ήθελα κι εγώ (αν και είναι λίγο πιο ακριβό από την Γενική) αλλά ο γιατρός μου έλεγε ότι αν (θεός φυλάξει) χρειαζόμασταν κάτι έκτακτο το μωρό ή εγώ θα έπρεπε να μας πάνε σε νοσοκομείο γιατί το Γέννεσις είναι ΜΟΝΟ μαιευτικό.....

Καλά για το Διαβαλκανικό δεν το συζητάω καν...λένε ότι είναι πανάκριβο!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο σκεφτομαι κι εγω, οτι σε περιπτωση που χρειαστουμε κατι έκτακτο που παμε μετα? Ναι οντως τσιμπαει λιγο το διαβαλκανικο γιατι ουσιαστικα σαν ξενοδοχειο ειναι!Θα δουμε εχουμε ακομα μελλον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Συσπάσεις που λέτε δεν ξέρω αν έχω. Πάντως πολλές φορές νιώθω την κοιλιά μου να φουσκώνει πάρα πολύ σε ένα σημείο και να μην μπορώ να πάρω ανάσα. Δεν πονάει, όμως.

Κι εμάς εδώ έχει ζέστη, αλλά βάζω τον ανεμιστήρα και δε ζεσταίνομαι και πολύ. Ε, καλά, και λίγο να ζεσταθώ και να ιδρώσω δεν έγινε και τίποτα!!!

Σε λίγο θα πάμε στη μάνα μου, θα κάνει γεμιστά λαδερά.

Νάσια, κουράγιο με τον άντρα σου, τι να πω;

Αναστασία, ας γεννήσουμε με το καλό, και το επισκεπτήριο είναι το τελευταίο! Στο κάτω-κάτω, πόσες μέρες θα μείνουμε στην κλινική;

Εύη, της έκανα αίτημα φιλίας της κοπέλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια εδω σε εμας εχουν πολυ πλακα.Γεννας ερχονται σε πρήζουν στην κλινικη και μετα ερχονται και στο σπιτι!Λες και αμ αδεν ερθουν θα τους βαλουμε απουσια! :mrgreen: Δεν ξερω ελπιζω οι ορμονες μου να ειναι στα καλα τους γιατι καποιον θα παρει η μπορα.Απλα σκεφτομαι οτι θα περασουμε μια πρωτογνωρη διαδικασια,θα εχουμε ενα μικρο πλασματακι απο το πρωι μεεεεεχρι το βραδυ και θα πρεπει να ξεγλενταμε και τον καθενα που ερχεται!Εγω ηδη το ξεκαθαρισα στον αντρα μου θα σαραντισω και μετα οποιος θελει να ερθει!Αν και μεσα στο χειμωνα με τις ιωσεις και τα μικροβια θα αποφυγω να δεχομαι κοσμο!!Απο την ανοιξη και μετα....... :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμάς έτσι είναι με τις επισκέψεις. Κοίτα, κι εγώ έχω πάει και στο μαιευτήριο και στο σπίτι να δω φίλες μου, γιατί νιώθω άσχημα να έχει γεννήσει μια φίλη μου και να πάω να τη δω μετά από τρεις μήνες. Εγώ δεν ξέρω πώς θα είμαι, πάντως σε όσες έχω πάει, δεν έδειξαν να ενοχλούνται, ούτε στο μαιευτήριο, ούτε στο σπίτι! Αλλά πιστεύω ότι πολλές από αυτές που πήγα να χαιρετήσω, και τους πήγα και μεγάλα δώρα, δε θα έρθουν να δουν εμένα, γιατί εν τω μεταξύ χαθήκαμε. Δεν ξέρω ρε κορίτσια, αλλά νομίζω ότι όσοι έχουν παιδιά, τα χρησιμοποιούν ως άλλοθι για να εξαφανίζονται, για να αργούν όοοοσο θέλουν στα ραντεβού, κ.λπ. Το έχω προσέξει με πολλές φίλες και γνωστές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τελικά δεν την έκανε καθόλου ο άντρας μου κ ούτε το ζήτησαν οι γιατροί. Φαντάζομαι πως για να μην το ζήτησαν οι δυο γιατροί, ακόμη κ αυτή η εξέταση αρκεί, αλλά δες τι θα σου πει κ ο γιατρός σου. Εγώ τώρα μόλις είδα ποια έκανα, στην βάζω φωτό. 
    • Εγώ το έκλεισα ηλεκτρονικά ! Θα το κάνω όμως για σιγουρια ! Για να μη τρέχω τελευταία στιγμή!
    • Κορίτσια μου αγαπημένα!!!!!❤️❤️❤️ Κάναμε χτες τη χοριακή και ακόμα δεν πιστεύω ότι τα καταφέραμε!!!! 💪Πετάμε στα σύννεφα ακόμα, νομίζω ότι ζω ένα όνειρο!!! Θα κάνουμε αύριο επαναληπτική, νιώθω όμως μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα🙏!!! Εύχομαι σε όλες τις φίλες που προσπαθούν ή περιμένουν το αποτέλεσμα να πάρουν τη χαρά αυτή! Έχουμε περάσει όλες τόσο πολύ δύσκολα, που μας αξίζει επιτέλους να χαρούμε κι εμείς!!🌈👶 Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, αλλά με κάποιον τρόπο νιώθω ότι το πιο δύσκολο για μένα πέρασε κορίτσια μου. Σας στέλνω όλη μου την αγάπη❤️🌷 και σας ευχαριστώ για όλα όσα έχουμε πει όλους αυτούς τους μήνες🥰
    • Απαπαπα βρε κορίτσι μου τι περιπέτεια πέρασες λογικό να σε πιάσει άγχος ευτυχώς πήγαν όλα καλά και έκαναν λαθος οι γιατροί  να περάσεις με ηρεμία τις γιορτές και όμορφα 😊
    • Καλημέρα σε όλες.. Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα να έχουμε..με το καλό να ερθουν τα μωρακια μας! εγω είχα περιπέτειες χθες πάλι... πήγα στο νοσοκομείο γιατι είχα πόνο απο την Πέμπτη απο την αριστερή πλευρά απο το κεφάλι μεχρι τα πλευρά και φοβηθηκα μήπως είναι κάτι... πάω και μου λένε μολις μ κάνανε υπέρηχο στους πνεύμονες οτι έχω θρόμβο στην αρτηρία του αριστερού πνεύμονα..και κινδυνεύει η ζωη μου..ΣΟΚ😱 μου κανανε εισαγωγή για να μ κανουν αντιπηκτικες σε μεγάλες δόσεις..εν τέλει μου είπαν αν θελω να κάνω αξονική( που ειναι λίγο βλαβερό για το μωρό) για να είμαστε σίγουροι τι είναι και σε τι ποσότητα πρέπει να γίνουν οι αντιπηκτικες.την καναμε...και εδιξε οτι δεν υπάρχει κανένας θρόμβος..και μ ειπαν οτι ίσως είναι καποια αρχόμενη λοίμωξη...ΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ..στην κυριολεξία...μ ειχαν συνέχεια με οξυγόνο...μ έλεγαν οτι και να γίνει προτεραιότητα μας είσαι εσύ...θα κανουμε τα αδύνατα δυνατά... εγώ εκεί κλάμα και κακό...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...   ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ...ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ...❤️❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...