Μετάβαση σε περιεχόμενο

συνδρομο πολυκιστικων και καθυστερηση


mamina

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια.Πασχω απο συνδρομο πολυκιστικων ωοθηκων με αποτελεσμα να μην εχω καθε μηνα σταθερη περιοδο.Απ το μαρτη εχω ξεκινησει τις προσπαθειες για παιδι,οχι ομως εντατικα,απλα δε παιρνουμε προφυλαξεις.Υπαρχει καποια απο εσας που αντιμετωπιζει το ιδιο θεμα?και ειναι στην προσπαθεια?ο γιατρος μου ειπε οταν ξαναπαω το σεπτεμβρη να κοιταξουμε το θεμα της αγωγης με χαπια ωορηξιας,γιατι δεν εχω ιδεα ποτε γνεται κι αν.σας ςυχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ!!!!!!

ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΩΟΡΗΞΙΑ Η΄ ΟΧΙ. ΕΠΕΙΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ.

ΘΑ ΣΕ ΕΝΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΝΑ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ. ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΓΧΟΣ, ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!!

ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ.

ΤΟ 2006 ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ.

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΑΣΤΑΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ Η΄ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΩΟΡΗΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ!!!! ΚΟΙΤΑΓΑΝΕ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μπηκες αμεσως σε διαδικασια εξωσωματικης?περιεργο μου κανει δεδομενου οτι πολλες γυναικες εχουν κανει παιδια με πολυκιστικες.εγω εχω τωρα ενα πολυ καλο γιατρο που ειναι καθηγητης στο αρεταιειο κι ο οποιος δε σε κυνηγαει για να σου φαει λεφτα.εσυ τι κυκλο εχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΒΛΕΠΕ ΣΑΝ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ...... ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ.

ΚΥΡΙΩΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 45 ΜΕΡΕΣ Η΄ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας !!!!εγω κοριτσια ισως να εχω πολυκυστικες ωοθηκες!!!!για να μην πολυλογο .. προσπαθω για μωρακι απο τον 8/2007 αλλα παιδι πουθενα!!μου βρηκαν μετα απο υστεροσαλπιγγογραφια οτι και οι δυο σαλπιγγες ειναι φραγμενες!!!η λυση ηταν μονο η εξωσωματικη!!!κανω 3 στην 2 εμεινα εγκυος αλλα μετα το εχασα!!! αλλαξα γιατρο πριν 1 μηνα πηγα στο Μακρυγιαννακη και μολις με ειδε μου λεει εχεις πολυκυστικες ωοθηκες χωρις να με εξετασει....τον ρωτησα πως το καταλαβε και μου ειπε επειδει φουσκωσα λιγο με τις εξωσωματικες και για τις τριχουλες που εχω .... ζηταω την βοηθεια σας επειδη ειμαι ασχετη με το θεμα πως ειναι δυνατον να εχω αφου εχω κανει μια υστεροσαλπογγογραφια και πανω απο 20 κολπικους υπερηχους γιατι κανεις δεν το ειδε?????τι εξετασει πρεπει να κανω για να φανει????αα ο κυκλος μου ειναι σταθερος αντε να εχω 3 μερες καθυστερηση!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki den gnwrizw na sou pw gia to thema sou dystixws alla ayto pou exw na sou pw einai na mhn anxonese kai tha erthei to mwraki!!!kathe organismos einai diaforetikos!!!!Poion giatro exeis sto areteeio??????giati kai emena o dikos mou apo ekei einai!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεγεται σαλακος και ειναι επικουρος καθηγητης.lia25 οι πολυκιστικες ωοθηκες δεν υπαρχει περιπτωση να μη φανουν με τον ηπερηχο.μαλλον οι φραγμενες σαλπιγγες ειναι το προβλημα.τι να πω κοριτσια μου!μακαρι να γινουμε μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια!απο επαγγελματικη και προσωπικη εμπειρια θα σας πω οτι καλο ειναι σε τετοια περιπτωση να επισκεφτειτε και ενα καλο ενδοκρινολογο.το λεγομενο PCO (συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων) ειναι ορμονικη διαταραχη οποτε πρεπει επιτελους και οι γυναικολογοι να μαθουν να συνεργαζονται αρμονικα και με αλλες ιατρικες ειδικοτητες.

ειχα το ιδιο προβλημα και τωρα ειμαι εγκυος στον 8ο μηνα με την βοηθεια των γιατρων μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσπαθουσαμε 3 χρονια και ειχαμε ενδιαμεσα και μια αποβολη.υπηρχε ολιγοασθενοσπερμια απο την πλευρα του αντρα μου.οι ωοθηκες μου υπερηχογραφικα ηταν καθαρες τα τελευταια 4 χρονια αλλα ειχα ολα τα υπολοιπα κλασικα χαρακτηριστικα του PCO.τριχοφυια,αποτομη αυξηση βαρους,μεγαλο εμμηνορυσιακο κυκλο.ολα αυτα με εκαναν να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο και να κανω ενα καλο ορμονικο ελεγχο ο οποιος εδειξε οτι κυστες που ειχα παλαιοτερα ειχαν προκαλεσει ορμονικη διαταραχη,ικανη να προκαλεσει υπογονιμοτητα.με υπερηχογραφικο ελεγχο συγκεκριμενες ημερες καθε μηνα βρισκαμε την ημερα της ωορηξιας μου αλλα για να ειμαστε σιγουροι οτι θα απελευθερωθει το ωαριο(γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο)εκανα και μια ενεση pregnyl συμφωνα με την καθοδηγηση του γυναικολογου.ετσι με προγραμματισμενες επαφες και μια θεραπεια με βιταμινουλες για τον αντρα μου απο τον ενδοκρινολογο,σε 3 μηνες εμεινα εγκυος.

με υπομονη και σωστη καθοδηγηση ολα γινονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως τελικα η ολιγοασθενοσπερμια του αντρα σου εμποδιζε περισσοτερο τη κατασταση.δε ξερω αν στη δικη σου περιπτωση προκειται για συνδρομο η απλα για πολυκιστικες διοτι το συνδρομο οφειλεται σε γονιδιο και το χεις εκ γενετης.σε εμενα για παραδειγμα μια χαρα φαινονται οι κυστες.οταν παρακολουθηθηκα απο ενδοκρινολογο στα 18 με θεραπεια δε μου εξαφανιστηκαν κι ακομη εκει τις βλεπω.απ οτι καταλαβαινω υπαρχουν διαφορες περιπτωσεις.το σημαντικο ειναι οτι σε λιγους μηνες θα χεις το μωρακι σου.να σας ζησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω μια φιλη που λογω pco ειχε περιοδο 1 φορα το χρονο.παντρευτηκε και σε 6 μηνες εμεινε εγκυος χωρις θεραπειες και ιδιαιτερες προσπαθειες.ειναι να εισαι και τυχερος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΜΙΝΑ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ Κ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 6 ΜΗΝΩΝ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ Κ ΣΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Κ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Κ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΕΚΑΝΕ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ Κ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΛΑ ΟΚ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΚΛΟΜΙΦΕΝ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΟΩΡΗΞΙΑΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΝ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΟΚ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΚΛΠ.ΣΤΟΥΣ 10 ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΣΤΑΚΙΑ ΗΟΜΕ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΝ ΟΩΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ 40 Κ 50 ΗΜΕΡΩΝ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Κ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ.Κ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Κ ΑΥΤΗ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ.ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΜΕ ΡΩΤΑΣ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!ΦΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου.σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.το σεπτεμβρη θα παω στο γιατρο για τεστ και θα δουμε τι θα γινει.ισως μου δωσει κι εμενα χαπια για ωορηξια.μακαρι να τα καταφερω κι εγω να γινω μανουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΝΙΝΑ ΜΟΥ!!!!!!!ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ?ΑΝ ΟΧΙ ΜΙΝ Α;ΦΗΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ!!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...