Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2010 Νο2/οι πρώτες βουτιές!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαριέττα μου την πήρα... η άδεια του ΟΑΕΔ τελείωσε τέλος Ιουλίου και τώρα έχω την καλοκαιρινή μου άδεια. 1η Σεπτ. θα γυρίσω στο γραφείο και θα τον κρατάει ο άντρας μου κυρίως (είναι ελ. επαγγελματίας με ευελιξία στο ωράριο) κι όταν εκείνος δε θα μπορεί, τότε στους γονείς μου (είμαστε κοντά, 10-15 λεπτά με τα πόδια).

Ελπίζω να προσαρμοστούμε όλοι εύκολα στη νέα κατάσταση... :?

Καληνύχτα Ρεββέκα, καλό και ήρεμο βράδυ... ;)

εγω ακομα τελω υπολοιπο αδειας που ειχα απο το 2010..το εξαμηνο τελειωσε τον Αυγουστο,αλλα το υπολοιπο του 2010 δεν το ειχα παρει,δε μου το εδιναν και τους εβαλα να μου υπογραψουν οτι μολις τελειωσω με ΟΑΕΔ θα παρω το υπολοιπο μου..κι ετσι εγινε..αδεια του 2011 την εχουμε ολοκληρη ή μερος της; εσυ ποσες μερες δικαιουσαι;την Δευτερα γυρναει ο βλακας στο λογιστηριο και θα τον παρω τηλ γιατι η νταντα που βρηκα δε μπορει πριν τις 20/9 να κρατησει τον μικρο,οποτε εμπλεξα...αντε να δουμε!!με μειωμενο ωραριο τι θα κανεις;δικαιουμαστε ξερω αλλα ποσο ενας Θεος ξερει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιτσίνια;;;; Που τα θυμήθηκες αυτά;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν πιστεύω να προλάβεις τη Μαρία σε ανακοινώσεις εγκυμοσύνης;;; :lol::lol:

δε παιρνω την σειρα της Μαριας!!! με τιποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως αυτο με τον υπνο των παιδιων δε ξερω,αλλα ειναι θεμα...φοβαμαι οταν μεγαλωσει λιγο να αλλαξει τελειως το παιδακι και να θελει κρεββατι διπλο...κι εκει που λεγαμε οτι εχουμε βολικο μωρο,να τρελλαθουμε τελειως!!

τελικα δεν ειναι και τοσο θεμα τακτικης ή προγραμματος..παιδακια ειναι με τις φοβιες και τις ανησυχιες τους..πρεπει να τα σεβομαστε στο μετρο του δυνατου παντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με την άδεια, λογικά τη δικαιούσαι όλη.

Εμείς εκεί κλείνουμε έτσι κι αλλιώς όλο τον Αύγουστο, οπότε δεν προβληματίστηκα για το πόσες μέρες δικαιούμαι.

Με το μειωμένο δεν ξέρω τι θα γίνει, πρέπει να κάνω κουβέντα με τον προϊστάμενο.. ελπίζω να μην "τσινίσει"...

Λέω να πάρω το δίωρο και να πηγαίνω 10-4, έτσι ώστε να τον θηλάζω με την άνεσή μου το πρωί και το απόγευμα να μην με παίρνει η νύχτα... θα δούμε...

Ναι, το θέμα του ύπνου δεν είναι κάτι στάνταρ...

Πχ ο Φίλιππος για ένα μεγάλο διάστημα, 2-3 μήνες νομίζω, κοιμόταν όλη τη νύχτα.

Τώρα θα ξυπνήσει 1-2 φορές..

Φοβούνται, βλέπουν όνειρα, ξυπνάνε από ήχους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηγα να τον δω γιατι κατι ακουσα μεσα και τον βλεπω να κοιμαται σα βατραχακι:ο πισινος του ΤΟΥΡΛΑ...εδω και καιρο κοιμαται ετσι κι ενω προσπαθω να του κατεβασω τα ποδαρακια,εκεινος εκει βατραχος!!! μαλλον θελει την πριγκηπισσα του και την ψαχνει στον υπνο του!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα μου στο ιδιο δωμάτιο τους έχω .

Μαριέττα έχεις δίκιο σ αυτο.μιας φίλης το παιδάκι κοιμόταν απο σαράντα ημερών μόνο του και τώρα που είναι 4 κοιμάται με τους γονείς του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριέττα, όσον αφορά το μειωμένο ωράριο, τουλάχιστον για μένα ισχύει το εξής (απ' ότι μου είπε ο λογιστής):

Ή 2 χρόνια με μία ώρα λιγότερη

ή 1 χρόνο με δύο ώρες λιγότερες + μισό χρόνο με μία ώρα λιγότερη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια παω να την πεσω γιατι ο πονοκεφαλος που ειχα απο το πρωι,μου χτυπαει παλι την πορτα..εχω ημικρανιες απο τοτε που γεννησα..ενω πριν δεν ειχα ποτε..τι πραγμα κι αυτο!!

σας φιλω!!!

Υ.Γ. μολις μαζευτουμε ολες Αθηνα,να κανονισουμε να βρεθουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια παω να την πεσω γιατι ο πονοκεφαλος που ειχα απο το πρωι,μου χτυπαει παλι την πορτα..εχω ημικρανιες απο τοτε που γεννησα..ενω πριν δεν ειχα ποτε..τι πραγμα κι αυτο!!

σας φιλω!!!

Υ.Γ. μολις μαζευτουμε ολες Αθηνα,να κανονισουμε να βρεθουμε!!

Προσπάθησε να πίνεις πολύ νερό - μου'χουν πει ότι βοηθάει πολύ στις ημικρανίες!!!

Από Σεπτέμβριο θα μαζευτούμε όλες λογικά, οπότε κάτι θα οργανώσουμε!!! Λέτε να πείσουμε και την Εύη να κατέβει;; :) :)

Φιλάκια, καληνύχτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα...

εχω απογοητευτει,ξυπνουσε καθε 2 ωρες και τελικα σηκωθηκαμε στις 6.30...

την ταισα 2 φορες την νυχτα...ιως δεν επρεπε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεββεκα καλημερα,μην απογοητευεσαι..μπορει να ειναι δοντακια,μπορει να βλεπει ονειρα,μπορει να νιωθει ανασφαλεια, να θελει να μυριζει την μαμα..τωρα σκεφτομαι να της εβαζες στο κρεββατακι της ενα ρουχο δικο σου,που να ειναι φορεμενο για να σε μυριζει..πιανει το κολπο και ηρεμουν τα μωρακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριετα το χω κανει αυτο με το ρουχο,καο ο μικυ της εχει την μυρωδια μου τον ειχα βαλει στηθος :D:D

για δοντακια τιποτα ακομα....

δεν θελω να υποφερει το μωρουλινι μου,δεν ξερω ποσο θα αντεξω...

τωρα παλι κοιμηθηκε με κλαμματα,και ξυπνησε μεσα σε μιση ωρα,χαρουμενη παιζει στην κουνια της,και δεν ξερω τι να κανω ,να παω μεσα η να την αφησω μηπως κοιμηθει...

εισαστε και μεταμεσονυκτιες και δεν εχω κουραγιο να καθομαι μεχρι αργα να τα λεμε :D:D:D

κοριτσια αυριο παμε εκδρομουλα μαυρη θαλασσα κατα κει εχει ενα υπεροχο μερος και παραλια,

τελος αυγουστου θα παω καβαλα θασσο....ανυπομονω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,τι κάνετε;Λέω να κατέβω καμία βόλτα αλλα χωρίς το μωρο,θα τον αφήσω στον άντρα μου μη κουβαλαω καρότσια κτλ...να ρίξω καμία ματιά στα μαγαζιά.

Ρεββεκα αυτο με το ρούχο όντως πιάνει για δοκίμασε το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα..

Ρεββέκα ξενυχτήσατε πάλι εε;..

Έτσι όπως το περιγράφεις μου θυμίζεις τον Φίλιππο όταν έβγαλε το πρώτο δοντάκι. Ξυπνούσε κάθε δυο ώρες, κλάμμα, ανησυχία και πάει λέγοντας...

Ελίζα καλά ψώνια!!! Κι εγώ πρέπει να πάω κάποια στιγμή, θα ξεκινήσω δουλειά και δε θα'χω τίποτα να μου κάνει!! :lol: Βασικά τα παντελόνια δε μου κάνουν, πρέπει να χάσω κι άλλο για να μπω στα δικά μου... καλά κρασιά! :P

Μένεις στην Εύβοια;; Σε ποιο μέρος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια...μπηκα χθες το βραδυ και ειλικρινα εγραφα με κλειστα ματια..κουτουλαγα οποτε λεω αστο και αυριο και τωρα παλι κουτουλαω γιατι ο κυριος ξυπνησε με ορεξη απο τις 6,3ο...και τωρα κοιμαται το πουλι μου αλλα εγω που να κλεισω ματι...οποτε καφεδακι και σερφαρισμα...

ρεβεκκα τι τραβατε και εσεις αυτα τα σταδια τα μεταβατικα ειναι για πολυ υπομονη...εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει πως αν ξυπναει το βραδυ να του φτιαχνω γαλα αραιωμενο πολυ δηλ.220 νερο και μια μεζουρα γαλα και η που θα σιχαθει να πινει νεροζουμι και θα κοιμαται η θα το συνεχισει...αν και εσυ της εδινες λιγο νερακι?το πινει?ισως και χλιαρο...η και χαμομιλακι..κοιτα δεν ξερω να σου πω γιατι θηλαζεις και ειναι εντελως διαφορετικο..ιδεες δινω..εγω κανω και κατι αλλο...αν επιμενει να μην κοιμαται τον παιρνω αγκαλια βαζουμε τα νανουρισματα του να παιζουν εννοειται χωρις φωτα και κουνιομαστε στην πολυθρονα που εχω στο δωματιο του την κουνιστη και η αυτος η εγω στο τελος κοιμομαστε :lol::lol: πιανει παντως και καμια φορα περνουμε και αγκαλια τον αγαπημενο μας γκαρι...

μαριεττα και εμενα ετσι κοιμαται πανω το κωλαρακι...και οχι τιποτα ειναι και αγορι μην του μπαινουν τιποτα ιδεες :oops::oops::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μια που βαριεμαι θα κατσω να σας βγαλω τα σωψυχα μου...καθομουν και σκεφτομουν το κατερινακι μας και ποσο ομορφο ειναι να μαθαινεις ξαφνικα πως εισαι εγκυος και ελεγα οτι εγω μαλλον δεν με βλεπω να το μαθαινω ξαφνικα αλλα παλι προγραμματισμενα θα παμε..και απο την μια λεω καλυτερα ετσι μιας και ειμαι ανθρωπος του προγραμματος και μαρεσει να ελεγχω τα παντα αλλα και απο την αλλη το ποσο πολυ θελω να ζησω αυτο το ξαφνιασμα δεν λεγεται βεβαια και φυσιολογικο τοκετο ηθελα αλλα ουτε και αυτο γινεται...

παντως σκεφτομαι πως οταν με το καλο μεινω εγκυος θα ειναι τοσο διαφορετικα απο την πρωτη φορα που απο την μια χαιρομαι και απο την αλλη φοβαμαι...πρωτα θα εχω το θηριακι μου που απο οτι τον κοβω θα θελει να ειναι ακομα πιο πολυ κολλημενος πανω μου αλλα θα ειμαι πιο ηρεμη ψυχολογικα αφου θα λειπει η κακομοιρια η μιζερια και η κακια απο το σπιτι μου..δεν θα εχω καθημερινους καβγαδες και μεταξυ μας πιστευω θα ειναι πολυ πιο χαρουμενη απο την πρωτη..και αυτη την φορα ο θηλασμος θα ειναι πρωτεραιοτητα μου και θα τα καταφερω αφου δεν θα την εχω να τρυγυριζει μεσα στα ποδια μου...θα κλεινω την πορτα μου και ας την να χτυπαει μεχρι το πρωι...μεγαλο πραγμα να μπορεις να κλεινεις την πορτα σου...λετε να ζηλεψει και ο μεγαλος και να θελει και αυτος βυζι???

αυτα ειχα να πω για την ωρα μακαρι ολα να ερθουν βολικα σας αφηνω τωρα γιατι σηκωθηκε το γιαβρι μου και παω να το ζουλιξω...αληθεια εχετε και εσεις το ιδιο συναισθημα με μενα που απο την μια σκεφτομαι αντε μωρακι μου πηγαινε για υπνο να υσηχασω και μετα απο λιγο να θελω να παω να τον ξυπνησω μονη μου?τρελα εεε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτα ειχα να πω για την ωρα μακαρι ολα να ερθουν βολικα σας αφηνω τωρα γιατι σηκωθηκε το γιαβρι μου και παω να το ζουλιξω...αληθεια εχετε και εσεις το ιδιο συναισθημα με μενα που απο την μια σκεφτομαι αντε μωρακι μου πηγαινε για υπνο να υσηχασω και μετα απο λιγο να θελω να παω να τον ξυπνησω μονη μου?τρελα εεε?

Μόλις κοιμήθηκε ο Φίλιππος και ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα!! :lol:

Μαρία μου ωραίο είναι να'ναι έκπληξη και να'ρχεται από μόνο του, αλλά να σου πω κάτι;; Τελικά το πιο σημαντικό είναι να έρχεται, άσχετα με τον τρόπο που θα έρθει. Σκέψου πόσες γυναίκες παλεύουν για χρόνια, εξωσωματικές κλπ και τελικά το νινάκι δεν έρχεται... Έχω δύο φίλες σ'αυτήν την κατάσταση και είναι πολύ ζόρικο...

Πάντως μην το πολυσκέφτεσαι. Μπορεί την πρώτη φορά να ζορίστηκες αρκετά, αλλά είχες και το άγχος της πρώτης φοράς. Τώρα που ήδη έχεις το παιδάκι σου, πιστεύω θα'ναι πιο εύκολο να μείνεις έγκυος. Να'σαι χαλαρή, να μην το πολυσκέφτεσαι, πολλές αγκαλίτσες με τον άντρα σου και να δεις για πότε θα'ρθει το νινί και δε θα το πιστεύεις!!!

Κι όταν με το καλό έρθει, όλα θα πάνε καλά... θα'σαι ήρεμη, στο σπίτι σου, Βασίλισσα!!

Για το θηλασμό η απόφαση είναι η μισή επιτυχία. Άμα μέσα σου πεις "εγώ θα θηλάσω, ο κόσμος να χαλάσει", άμα κλείσεις τ'αυτιά σου (και την πόρτα σου) στις κακές επιρροές, να δεις ότι όλα θα πάνε καλά. Έτσι έκανα κι εγώ, δεν έδωσα σημασία σε ατάκες και σχόλια, παρά μόνο άκουσα το ένστικτό μου και όλα πήγαν καλά, δόξα τω Θεώ!

Άμα ζηλέψει ο Μανωλιός το βυζί, θα του δώσεις για να δει πως είναι, δε θα του πεις όχι. Δε νομίζω ότι μετά θ'ασχοληθεί ιδιαίτερα. Μπορούμε να ρωτήσουμε και μαμάδες που έχουν δύο και παραπάνω παιδιά να μας πουν εμπειρίες. Υπάρχει κι ένα γκρουπ στο facebook "Απανταχού θηλάζουσες", άμα θέλεις να σε βάλω για να πάρεις γνώμες όταν με το καλό χρειαστεί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως κοριτσια 2ο δεν θελω να κανω,αν ερθει κατα τυχη καλοδεχουμενο αλλα θα περνω προφυλαξεις,ειναι επιλογη και των δυο μας,δηλαδη εμενα,ασε που δεν θελω να κανω αγορι,φανταζεστε να παει φανταρος??? :D:D:D:D:D συνορα ελλαδας τουρκιας :D:D:D:D

ταξιδευω συνεχεια θα μας ειναι δυσκολο.....δεν μπαινω και σε αεροπλανο,και ετσι επιλεγω το αυτοκινητο οπου ειναι 12 ωρες σερι αν το πας,το κανα με την λυδια απαπααααααα....

προκοψα σημερα σιδερωσα :shock::shock: και ετοιμαζομαι για μαγειρεμα

κοτοπουλακι λεμονατο και ρυζι...

κοριτσια μαρακι ευχομαι συντομα να ερθει και ξαφνικα....

επισης για τον θηλασμο ακριβως οτι λεει η ρουλα πεισμα αποφαση υπομονη και κλειστα αφτια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί δε μπαίνεις σ'αεροπλάνο;; Ποτέ;;

μια φορα πηγα σαουδικη αραβια ντουμπαι!!!δεν μου εκατσε καθολου καλα!!!!

δεν μου αρεσει θα παθω πανικο :o

αν και ειναι μονο μια ωριτσα αποσταση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως να το ξαναπροσπαθήσεις; Είναι μεγάλη ευκολία.. Κι αφού είσαστε και τόσο κοντά..

Μέχρι να απογειωθείς έχεις φτάσει που λέει ο λόγος.. Ένα καφέ προλαβαίνουν να σου σερβίρουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως να το ξαναπροσπαθήσεις; Είναι μεγάλη ευκολία.. Κι αφού είσαστε και τόσο κοντά..

Μέχρι να απογειωθείς έχεις φτάσει που λέει ο λόγος.. Ένα καφέ προλαβαίνουν να σου σερβίρουν...

θα το προσπαθησω οταν αποθηλασω γιατι εχω ιστορικο με κρισης πανικου εκανα θεραπεια με ψυχιατρο το χω ξεπερασει αλλα δεν ξερω τι θα συμβει εκει πανω και αν συμβει δεν θα σταματησει να κατεβω :D θα πρεπει να παρω λεξοτανιλ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...