Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάλλον 2η φορά έγκυος ... και φοβισμένη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια .... ! Όπως καταλαβαίνετε και απο τον τίτλο είμαι πάρα πολύ αγχωμένη !

Έχω καθυστέρηση ... έχω κάνει 2 τέστ τα οποία βγήκαν θετικά και σήμερα το πρωί έκανα τη χοριακή για να σιγουρευτούμε!!!! Το απόγευμα θα έχω τ'αποτελέσματα !

Το θέμα είναι ότι έχω αγχωθεί γιατί έχω ήδη ένα γιο, το Βασίλη μου, ο οποίος είναι σχεδόν 18 μηνών .... είπαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε τις προσπάθεις για ένα 2ο παιδάκι αλλά δεν περιμέναμε ότι θα έρθει και τόσο γρήγορα ! Το Βασίλη μας προσπαθούσαμε περίπου 2 χρόνια για να τον κάνουμε (με εξετάσεις κτλ κτλ καταλαβαίνετε)... και έτσι λέγαμε ας ξεκινήσουμε για το 2ο και όποτε έρθει .... αυτο όμως ήρθε αμέσως .... στον 1ο μήνα προσπαθειών ... ουαου ! οπως καταλαβαινετε έχω λίγο σοκαριστεί και ο άντρας μου ... :shock::shock::oops:

Θα τα καταφέρω με το μωρό και το γιό μου? 2 παιδιά είναι δύσκολο να μεγαλώνεις?? θ'αλλάξει πολύ η ζωή μας ? Το Βασίλη θα τον πήγαινα στο παιδικό το Σεπτέμβρη ... τώρα τί να κάνω?

Αχ .. δεν ξέρω ... νοιώθω λίγο πελαγωμενη !! ευτυχισμένη γιατί το θέλω πολύ αυτό το μωρό .. αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ .... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έγραφα πόση ώρα και όταν πάτησα υποβολή κόλλησε!! γκρρρρρρ

Σοφάκι δεν προλαβαίνω να στα ξαναγράψω όλα όσα έγραψα πριν, αλλά θέλω να σου ευχηθώ όλα να πάνε καλά και με το καλό να χαρίσεις αδελφάκι ή αδελφούλα στο Βασίλη σου!!!

Έχεις σοκαριστεί τώρα γιατί δεν το περίμενες τόσο γρήγορα, αλλά είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και θα την βρείτε την άκρη. Όπως άλλαξαν οι ισορροπίες όταν ήρθε ο Βασίλης, έτσι θα γίνει και με το 2ο μωρό. Πάλι θα βρείτε τις ισορροπίες σας.

Για τον παιδικό, ρώτα το γιατρό σου και τον παιδίατρο πριν αποφασίσεις!!! Ο παιδικός=συχνές ιώσεις,γι'αυτό το λέω...

Με το καλό!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν συγχαρητήρια!! Σου εύχομαι μια τελέιόμηνη εγκυμοσύνη κι ενα γερό μωράκι!

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι...απλά απόλαυσε το...Δωρο Θεού!

Σίγουρα είναι μια αλλαγή στη ζωή σας αλλά προς το καλύτερο! Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην αγχωνεσε καθολου. Ειναι δυσκολα με δυο παιδια αλλα θα ειναι καλο για τον Βασιλη να εχει παρεα. Θα αλλαξει προς το καλυτερο η ζωη σας! Εγω αργησα πολυ να κανω το 2ο, λογω αλλον καταστασεων και οχι υγειας, και ο μεγαλος μου εχει τραλαθει απο την χαρα που εχει αδελφακι.

Η γνωμη μου ειναι να μην το πας ακομη παιδκο επειδη θα αρρωσταινει συνεχεια. Ο μεγαλος μου πηγε 13 μηνων και τα πρωτα 2 χρονια ηταν συνεχεια αρρωστος.

Εχω την αδελφη μου που ειναι μικροτερη μου 2 χρονια και χαιρομαι που εχω με ποιον να μοιραστω τις ανυσηχιες μου και τις χαρες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία μου μην αγχώνεσαι όπως λένε και τα κορίτσια αυτό είναι δώρο Θεού!!!!! Είναι ότι καλύτερο για το Βασίλη σου να έχει παρεούλα!!! Στην αρχή ίσως είναι λίγο δύσκολο αλλά σίγουρα όσο μικρότερη είναι η ηλικία μεταξύ των παιδιών τόσο το καλύτερο!!! Εμείς εάν το είχαμε σκεφτεί καλύτερα με τον άντρα μου τώρα πιστεύω θα είχαμε ήδη 2ο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Κ ΕΓΩ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΜΕ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΜΟΥ ΤΕΣΤ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΣ Κ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ,ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΑ,ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 31 ΜΗΝΩΝ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΙΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Κ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παιδια ειναι ευτυχια...πρεπει να χαιρεσε που δεν ταλαιπωρη8ηκες στην 2η προσπα8εια. εξαλλου ο μεγαλος ειναι 18 μηνων μια χαρα 8α τα καταφερεις. Εδω εγω εχω μια κορουλα 4 μηνων και σε κανα 3μηνο ξεκιναΩ προσπα8ειες για το δευτερο .

Ειναι νωρις αλλα δε με νοιαζει αγαπαω τα παιδια και 8ελω πολλα ποολλα πολλα :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Κ ΕΓΩ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΜΕ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΜΟΥ ΤΕΣΤ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΣ Κ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ,ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΑ,ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 31 ΜΗΝΩΝ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΙΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Κ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

sorry kiolas pou rwtaw koritsia...alla efoson einai panw apo 1 xronou ena paidi...giati akoma to lete mhnwn?????? aporia :P:P

me to kalo kai esy stammymammy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις σας ! Νοιωθω ήδη πολύ καλύτερα και έχω αγωνία για τη χοριακή τώρα !!! Εντωμεταξύ, ο άντρας μου έχει "ψιλοκατουρηθεί " τώρα .. με παίρνει τηλέφωνο και με ρωτάει : τί κάνει η κόρη μου ...? χιχιχιχιχιιχιχιχιχιχχιχιιχχ

Stamymamy , άντε και εσύ με το καλό .. να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και όλα να πάνε τέλεια .!!

Mwroudenia, νομίζω ότι μέχρι 24 μηνών οι παιδίατροι έτσι τα "μετράνε"..... και έτσι κάνουμε και εμείς λοιπόν ... ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην είσαι καθόλου φοβισμένη, να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και όλα θα πάνε καλά!

Εχω και εγώ ένα κοριτσάκι 18 μηνών και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη που και για μας ήρθε πολύ γρήγορα είδαμε ότι είναι δύο, εδώ να δεις σοκ!!

Με το καλό και ελπίζω να τα λέμε συχνά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kangaroo, δίδυμα ??? πω - πω !!!!!!! Συγχαρητήρια ! Εγώ δεν θ'αντέξω αυτό το σοκ .... ! χιχι!!

Με το καλο και εσύ κοπέλα μου και να τα λέμε ... !!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να υποδεχτείτε το αγγελούδι σας!!! Εμεινα εγκυος την δευτερη κόρη μου οταν η μεγάλη ήταν 8 μηνών!!! Σε δυο εβδομάδες που γεννάω η μεγάλη θα ειναι 16,5 μηνών!!! Ξέρω πως θα ειναι πολυ δυσκολο αλλα οσο σκέφτομαι πως θα μεγαλώνουν μαζι και θα έχουν πάντα η μια παρεα την αλλη παίρνω κουράγιο!!! Θα τα καταφέρεις θα δεις!!! Θα σου προτεινα και εγω να ξανασκεφτείς τον παιδικο για το γιοκα σου!!! Οι ιώσεις ειναι πολλες και η μικρή σου θα ειναι πολυ μικρούλα!!! Με το καλο!!!!!!

kangaroo δεν έχω λογια!!! Με το καλο να υποδεχτεις τα διδυμάκια σου και καλο κουράγιο!!! Ελπιζω να εχεις βοηθεια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοξα το Θεο να λες!!!!Να σου πανε ολα τελεια και να γεννησεις ενα γερο μωρακι!!!!

Τετοιο σοκ επαθα και εγω οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος...τωρα μετανιωνω και κλαιω...οταν εμαθα οτι ειναι παλινδρομη η κυηση καταλαβα ποσο αχαριστη ημουν και ποσο το ηθελα το μωρο...λεφτα..αγχος...το πρωτο μωρο ολα γινονται!!!Σκεψου θετικα και ολα θα πανε καλα!!Με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη με το καλο να γεννησεις και να μην αγχωνεσαι. εγω εχω δυο αγορακια 34 και 21 μηνων. στην αρχη τους πρωτους μηνες θα δυσκολευτεις μεχρι να βρειτε την ρεουλά σας αλλά μετά θα δεις οτι είναι πολύ όμορφα να έχεις δύο παιδιά σε κοντινή ηλικία. Θα μεγαλώσουν μαζί. Ψεμματα δεν θα σου πω. Στην αρχή είναι δύσκολα. εγω τους πρωτους έξι μήνες είχα τρελαθεί. Μετά στρώσαμε λίγο. Ίσως επειδή είναι πιο μεγάλος ο ΄πρωτος σου από τον δικό μου να το ξεπεράσεις πιο γρήγορα. Καλό είναι όταν γεννηθεί με το καλό το μωρό να αφήνεις τον πρώτο σου να συμετέχει. π.χ να σε βοηθάει στο μπανιο του μωρου ή στην αλλαγή της πάνας. αν έχεις συγγενείς που μπορούν να βοηθήσουν εκμεταλεύσου το. Εγώ δυστυχώς δεν είχα βοήθεια.

Για τον παιδικό δύο παιδίατροι που είχα ρωτήσει μου είπαν το εξείς. Ο πρώτος πρέπει να πάει παιδικό τουλάχιστον μήνα πριν γεννηθεί το μωρό, αν έχεις βεβαια σκοπό να τον στήλεις, για το λόγο ότι αν το στείλεις μετά τη γέννα μπορεί να το θεωρήσει σαν τιμωρία.

Αυτα Sofia, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τον παιδικό δεν ξέρω τι θα κάνω !! ειλικρινά είμαι πολύ προβληματισμένη ... ! αλλά λέω να μη το σκέφτομαι απο τώρα ... ας προχωρήσει με το καλό η εγκυμοσύνη μου και βλέπουμε!

Οσο για βοήθεια έχω τη πεθερά μου, αλλά οι σχέσεις μας δεν είναι και τόσο καλες :evil: Μου κρατάει τώρα το Βασίλη αλλά εγώ δεν αντέχω άλλο τα μούτρα της .. έχω τραβήξει αρκετά απο αυτή τη γυναίκα .. αλλά τώρα με το 2ο δεν νομίζω ότι έχω άλλη επιλογή .. σίγουρα θα τη "φάω στη μάπα " ...! Η΄μαμά μου δυστυχώς μένει πολύ μακριά μας και δεν μπορεί να βοηθήσει καθημερινά ... !

αχ .. θα δούμε .. .θα δούμε ... !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοφακι μου γλυκο ποσο σε ζηλευω να ξερες!!!!!!!

εχω μια μπεμπουλα 2 μηνων κ περιμενω πως κ πως να συμπληρωθει 6μηνο να παμε κ για το δευτερο!!!!τα παιδια ειναι η απολυτη ευτυχεια!!!μην φοβασε μην το σκεφτεσαι ολα θα γινουν απο μονα τους!!!!

η κολλητη μου οταν η μπεμπα της ηταν 5 μηνων εμεινε εγκυος!!!τωρα εχει δυο μωρακια δυο υπεροχες κουκλιτσες δυσκολευετε λιγο αλλα τα καταφερνει!!!

οσο για την πεθερα...κουραγιο οσο χρειαστει να την φας στην μαπα...!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFIA μου εμεινα εγκυος στον δευτερο γιο μου οταν ο πρωτος μου ηταν 18 μηνων δηλαδη ακριβως οπως κι εσυ,στη αρχη πανικοβληθηκα αλλα τελικα καταλαβα οτι ηταν πολυ καλη η διαφορα τους,μεγαλωνουνε μαζι και ειναι κολλητα φιλαρακια μπορει να σκωτονονται καμια φορα αλλα λογω της μικρης διαφορας παιζουν παρα πολυ και οτι κανουν το κανουν μαζι,μαζι κανουν μπανιο,μαζι κοιμουνται ακομα και τουαλετα πολλες φορες μαζι πηγαινουν :lol::lol: κολος και βρακι που λεμε,φιλαρακια αχωριστα ετσι θα ειναι και τα δικα σου θα δεις και αν κρινω απο τα δικα μου θα γλυτωσεις και τη ζηλεια,θα ειναι μικρουλης ακομα και δεν θα ζηλευει ,οσο για σενα μην ανυσυχεις θα τα καταφερεις μια χαρα,ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και ολα καλα θα πανε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε σοφακι τη αγχωνεσαι...εμενα ο πρωτος με το δευτερο εχουν 18 μηνες διαφορα και με το τριτο πρωτα ο θεος θα εχουν 2 χρονια...χαλαρωσε και σκεψου τα θετικα 8-);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία, καταρχάς συγχαρητήρια. Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν. Μην αγχώνεσαι όμως! Ήδη έχεις την εμπειρία από το ένα παιδάκι, σίγουρα θα τα καταφέρεις μια χαρά και με το δεύτερο! Όπως είπαν και οι υπόλοιπες κοπέλες, είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι είναι κοντά σε ηλικία. Άσε που θα ξεμπερδέψετε μια και καλή από πάνες και τέτοια. Φαντάζεσαι 3 χρόνια πάνες και μετά άλλα τρία με το δεύτερο; Μπορεί να είναι λίγο ζόρι στην αρχή, αλλά σίγουρα θα ανταμειφθείτε στη συνέχεια!

Σου τα λέω για να τα ακούω κι εγώ... Έμεινα όταν η μικρή μου ήταν, χμμ, 8-9 μηνών :oops: άρα το 2ο θα έρθει, καλώς εχόντων των πραγμάτων, όταν θα είναι 18! Καλή μας διασκέδαση :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...