Μετάβαση σε περιεχόμενο

θα νιωσω ποτε οτι ηρθε η ωρα για 2 παιδι??


Recommended Posts

εχω μια κορουλα 2 χρονων

για την ακριβεια 25 μηνων

γενικα ειναι ενα πολυ καλο κοριτσακι χωρις να μου δημιουργει ιδιαιτερα προβληματα

αρχισε να μιλαει και μπορω να πω οτι σε γενικες γραμμες συνεννοουμαστε καλα

εχω αρχισει να σκεφτομαι για 2 μωρο

αλλα δεν ειμαι και σιγουρη αν ειναι η καταλληλη στιγμη τωρα

ειμαι ετοιμη?θα αντεξω ξανα ξενυχτι κτλ.η μικρη μου πριν 1 μηνα αρχισε να ψιλοκοιμαται καλα τα βραδυα αν και παλι ξυπναει τα περισσοτερα 1 η 2 φορες.θα μπορεσω να τα βγαλω περα με 2 παιδακια κοντα στην ηλικια

η κορη μου γενικα ειναι πολυ κολλημενη μαζι μου θα μου πειτε λογικο ειναι μικρη ακομα αλλα σκεφτομαι πως θα ειναι αν κανω και αλλο μωρο

θελω να ειναι κοντα στην ηλικια αλλα θα νιωσω ποτε τελειως σιγουρη οτι ειναι η καταλληλη στιγμη?

εσεις που εχετε 2 η 3 παιδακια πειτε μου τη γνωμη σας

πως αποφασισατε να κανετε κιαλλο?νιωσατε ετοιμες και πολυ σιγουρες?

πως ειναι τωρα με 2 παιδακια κοντα στην ηλικια?

υγ. σημερα πηγα στον γυναικολογο και ειμαι σε γονιμες μερες!!!!!!!! :D:D δεν ξερω ομως να προσπαθησω η να περιμενω.ααχ σκεφτομαι πολλα

δεν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο χρονων εισαι;παιζει κι αυτο.εγω θα περιμενα αν με επαιρνε ηλικιακα να μεγαλωσει πιο πολυ το πρωτο μωρο.να ειναι πιο ξεκουραστη η κατασταση.αν και πιστευω πως σημασια εχει η επιθυμια.εγω με διδυμα ζουζουνια και ηδη σκεφτομαι να κανω και τριτο.πολυ αργοτερα βεβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατ'αρχην να σου ζησει το κοριτσακι σου κοπελα μου!!!!!!κοιτα εγω οταν εκανα την κορη μου ελεγα πως θα ηθελα να μεγαλωσει πρωτα να παει περιπου τριων τεσσαρων κ μετα να κανω δευτερο παιδακι.ομως τα πραγματα αρκετες φορες, δεν μας ερχονται οπως τα σχεδιαζουμε.οταν η κορη μου λοιπον ηταν 15 μηνων εμαθα πως ειμαι εγκυος.με τον γιο μου εχουν ακριβως δυο χρονια διαφορα.η αληθεια ειναι πως στην αρχη μεχρι να συνηθισεις ειναι λιγο δυσκολα.μη φανταστεις για μενα η δυσκολια ηταν τους πρωτους δυο μηνες.

πιστευω πως οσο πιο πολυ το σκεφτεσαι τοσο πιο δυσκολα το παιρνεις αποφαση.μια χαρα μεγαλωνουν κ τα δυο μαζι κ τωρα οπως βλεπεις σε λιγους μηνες ερχεται κ το τριτο (κ αυτο ετσι στα ξαφνικα).το πως θα ειναι με τρια παιδια δεν το γνωριζω.ε πειστευω μια χαρα θα τα καταφερω.δυσκολιες υπαρχουν στην αρχη (τους δυο πρωτους μηνες εννοω), μετα ομως ειναι ωραιο να τα βλεπεις να μεγαλωνουν μαζι.κατ'αρχην εχουν πολλα κοινα πραγματα, ενω αν εχουν μεγαλη διαφορα ηλικιας το καθε παιδι πιστευω πως θα εχει ξεχωριστα ενδιαφεροντα!!!!!

πραγματικα δεν θα το αλλαζα με τιποτα αυτο που ζω με τα μικρουλια μου!!!!!ωρες ωρες ειναι τρελα ομως πιστεψε πολυ ωραια τρελα!!!!!!

ευχομαι να ερθει συντομα κ το δευτερο παιδακι σου αν κ εφοσον το επιθυμεις κ εσυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;);):D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτεσαι πολύ μάλλον προσπαθώντας να έχεις τον έλεγχο και να υπολογίσεις τα πάντα...

Δεν είσαι σίγουρη αν είσαι έτοιμη γατί το μυαλό υπερλειτουργεί και δεν αφήνεις το σώμα να σε οδηγήσει χαλαρά.

Αν έμεινες έγκυος εύκολα και η ηλικία σου δεν σου βάζει δεσμεύσεις, δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να νιώσει ηρεμία.

Ολα θα γίνουν στην ώρα τους!

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο εμενα,εγω ειμαι εγκυος στο δευτερο..στην αρχη οταν εκανα το γιο μου ελεγα θα περιμενω να ξεχασω την εγκυμοσυνη που ειχα γιατι με ταλαιπωρησε με εμετους και τετοια και μετα θα κανω αλλο...τελικα ενιωσα ετοιμη οταν ο γιος μου ειχε φτασει περιπου τα 3 αλλα λογω δουλειας το ειχα αναβαλει και τελικα τωρα που ειναι 4.5 ειμαι εγκυος στο δευτερο θα ειναι περιπου 5 οταν γεννησω..Η αληθεια ειναι οτι καλα εχω ησυχασει με το γιο μου που πλεον μπορει να φροντισει τον εαυτο του μονος του αλλα απο την αλλη εγω ενιωσα αυτη την αναγκη οτι θελω να μπω στη διαδικασια να φροντισω παλι ενα μωρακι ...γενικα ειναι διαφορετικα ποτε θελει καθε γυναικα αλλες θελουν αμεσως και αλλες οπως εγω θελουν να περασει καποιος χρονος...για εμενα αν εχεις αμφιβολιες περιμενε λιγο ακομα αν εχεις το χρονο..εγω ειμαι 29 και το γιο μου τον εκανα στα 25..τωρα λεω μπαα δεν θα κανω τριτο γιατι παλι εχω χαλια εγκυμοσυνη..αλλα σε 5 χρονια ποιος ξερει μπορει και να εχω αλλαξει γνωμη,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις απαντησεις

σιγουρα ειναι ενα πολυ προσωπικο θεμα και μονος αποφασιζει ο καθε ενας απλα καλο ειναι να ανταλλασουμε ιδεες και εμπειριες

ποσο χρονων εισαι;παιζει κι αυτο.εγω θα περιμενα αν με επαιρνε ηλικιακα να μεγαλωσει πιο πολυ το πρωτο μωρο.να ειναι πιο ξεκουραστη η κατασταση.

ειμαι 30 πιστευω με παιρνει λιγο ακομα

και α αληθεια ειναι πως κουραστηκα πολυ λογω ξενυχτιου

θηλαζα μεχρι πριν 2 μηνες και γενικα την μικρη την ειχα παντα μαζι μου

κατ'αρχην να σου ζησει το κοριτσακι σου κοπελα μου!!!

κατ'αρχην εχουν πολλα κοινα πραγματα, ενω αν εχουν μεγαλη διαφορα ηλικιας το καθε παιδι πιστευω πως θα εχει ξεχωριστα ενδιαφεροντα!!!!!

πραγματικα δεν θα το αλλαζα με τιποτα αυτο που ζω με τα μικρουλια μου!!!!!ωρες ωρες ειναι τρελα ομως πιστεψε πολυ ωραια τρελα!!!!!!

ευχομαι να ερθει συντομα κ το δευτερο παιδακι σου αν κ εφοσον το επιθυμεις κ εσυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;);):D:D:D

σε ευχαριστω παρα πολυ και εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου και με το καλο το τριτο

τις θαυμαζω τις γυναικες που εχουν πολλα παιδια

ολες τις θαυμαζω βεβαια!!

και εγω το πιστευω αυτο και θελω να ειναι κοντα στην ηλικια για αυτον τον λογο

και μ'αρεσουν παρα πολυ τα παιδακια πολυ ομως οσο κουραση και να εχει αυτο ;);)

Σκέφτεσαι πολύ μάλλον προσπαθώντας να έχεις τον έλεγχο και να υπολογίσεις τα πάντα...

Δεν είσαι σίγουρη αν είσαι έτοιμη γατί το μυαλό υπερλειτουργεί και δεν αφήνεις το σώμα να σε οδηγήσει χαλαρά.

Αν έμεινες έγκυος εύκολα και η ηλικία σου δεν σου βάζει δεσμεύσεις, δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να νιώσει ηρεμία.

Ολα θα γίνουν στην ώρα τους!

Φιλιά πολλά!

ετσι ακριβως!!!!!!!!!

για τα παντα στη ζωη μου σκεφτομαι παρα πολυ

θελω να εχω τον ελεγχο και προγραμματιζω τα παντα σχεδον

ιδιως για κατι τετοιο που ειναι σοβαρο

στην πρωτη μου εμεινα κατευθειαν εγκυος απο τον πρωτο μηνα προσπαθειων

ειμαι 30 χρονων

σε ευχαριστω πολυ

Καλημερα και απο εμενα,εγω ειμαι εγκυος στο δευτερο..στην αρχη οταν εκανα το γιο μου ελεγα θα περιμενω να ξεχασω την εγκυμοσυνη που ειχα γιατι με ταλαιπωρησε με εμετους και τετοια και μετα θα κανω αλλο...

να σου ζησει το πρωτο και με το καλο το δευτερο παιδακι σου

και εγω θελω να ξεχασω οχι τοσο την εγκυμοσυνη οσο την γεννα :shock::shock:

αλλα δεν ξερω αν την ξεχασω ποτε :?:?

.Η αληθεια ειναι οτι καλα εχω ησυχασει με το γιο μου που πλεον μπορει να φροντισει τον εαυτο του μονος του αλλα απο την αλλη εγω ενιωσα αυτη την αναγκη οτι θελω να μπω στη διαδικασια να φροντισω παλι ενα μωρακι ...

αυτο με αγχωνει πολυ οτι η μικρη ακομα δεν εχει καθαρισει,ειναι πολυ κολλημενη πανω μου και γενικα ειναι παιδι που συνεχως θελει να εισαι μαζι του δεν καθεται μονη της να παιξει μονο λιγο

αλλα γενικα μαρεσει να φροντιζω παιδακια

το διλλημα μου ειναι αυτο οτι η πρωτη μου ειναι μικρη ακομα και ολα αυτα που ανεφερα και το αλλο ειναι οτι θελω ενα μωρακι

και θελω να μεγαλωσουν και μαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σου ελεγα να μην το αναβαλεισ αλλο απ τη στιγμη που θεσ κ δευτερο....ειτε τωρα ειτε καπια αλλη στιγμη θα το κανεισ οποτε καλυτερα τωρα για να εχει κ το παιδι παρεα κ θα δεισ ποσο καλα θα ειναι κ γι αυτο...εμενα τα πρωτα ασχολουντε πολυ μαζι κ παιζουν ακομα κ με το μικρο...οταν λειπουν δεν καθετε τοσο καλα οπωσ οταν ειναι μαζι τουσ ;) μη το σκεφτεσε καθολου γιατι ετσι ποτε δεν θα το παρεισ αποφαση κ ιδικα οσο περναει ο καιροσ.....σκεψου το μεγαλο σου που θα θελει παρεα κ οχι το πωσ θα εχεισ παλι ξενυχτια αυτο ειναι δεδομενω για 1-2 χρονια το πολυ θα κουραστεισ αλλα πωσ θα γινει ! δεν θα καναμε παιδια μετα καμια!

αντε βρε κ καλα να περασεισ σημερα ;):lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θενα να σου ζησουν τα παιδακια σου

μου το εχουν ξαναπει αυτο οτι το πρωτο ειναι πιο δυσκολα τα αλλα μεγαλωνουν πιο ευκολα ισως επειδη ειμαστε προετοιμασμενες καλυτερα σε καποια πραγματα και επεισης τα μεγαλα ασχολουνται με τα μικροτερα και δεν ειμαστε συνεχεια κολλημενες εκει μπορουμε να κανουμε και καμια δουλεια χωρις να μας τραβανε το παντελονι :):)

οσο για σημερα :lol::lol:

ο αντρας μου θελει αγορι και ο γιατρος ειπε πως σημερα και ιδιως αυριο το πρωι εχω πιο πολλες πιθανοτητες για αγορι γιατι σημερα θα σκασει το ωοθηλακιο και σημερα στο τηλ με τον αντρα μου που μιλουσαμε του ειπα οτι το βραδυ ειχα εφιαλτες απο το τεστ παπ που εκανα χθες και απο την πρωτη γεννα που δεν με επιασε η επισκληριδιος και μου λεει κατσε εσυ αγχωθηκες απο τωρα ακομα δεν ηρθε η πεμπτη ;);):lol::lol::lol: για να κανουμε αγορι :lol::lol::lol:

και αυτος ακομα εχει αμφιβολλιες λεει να περιμενουμε να περασει το καλοκαιρι και μετα να προσπαθησουμε

βεβαια δεν ερχεται οποτε το θες μπορει να μην ειναι σαν το πρωτο και να πιασω πιο μετα ποτε δεν ξερεις

πολυ το ξεψαχνιζω :roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ναι μη το πολυψαχνετε αυτα τα πραγματα δεν μπορεισ να τα υπολογησεισ παντα......

εμενα το τριτο ηρθε μονο του αλλα τελικα αποδειχτηκε λαχιο :mrgreen::mrgreen: το δευτερο οταν εκλεισε το χρονο ο μεγαλοσ εμεινα εγκυοσ

αντε με το καλο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά αυτό έλεγα στον άντρα μου.. Γλίτωσα όλο το άγχος των πρώτων χοριακων!! Ο οποίος αφού βγήκα από τον γιατρό, καμιά ώρα μετά με κοίταξε όλο απορία και μου είπε "δηλαδή είσαι έγκυος" 😂😂😂
    • Και μένα στην 6η Ακουγόταν αχνά και μου είχε πει να πάω σε 10 μέρες για να την ακούσω δυνατά κ να την ευχαριστηθώ 😂 Σκέψου πόσο θετικό είναι που «έφαγες» ήδη τις πρώτες εβδομάδες που περνάνε βασανιστικααα αργα μέχρι τον πρώτο υπέρηχο!! Ούτε θα καταλάβεις ποτε θα πας για αυχενική 🥰 Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου! 
    • Κορίτσι μου... Λοιπόν... Θα σου μιλήσω μέσα από την καρδιά μου ως άτομο με ιστορικό διατροφικής διαταραχής. Ορθορεξια, νευρικη βουλιμία και παραλίγο νευρική ανορεξία. Και μάλιστα πριν πολύ λίγα χρόνια. Ως ένα άτομο υστερικό με το γυμναστήριο και τη διατροφή (εξ ου και η διαταραχή) μετά τη βιοχημική και την παλινδρομη παράτησα τα πάντα. Φοβόμουν να γυμναστώ μην συλλάβω και κάνω κακό στο μωρό. Η εγκυμοσύνη προχωρούσε και εγώ μέσα σε όλο το άγχος που γράφω παραπάνω στην Girly, αγχωνομουν και για τα κιλά. Άκουγα διάφορα, κυρίως ότι στο τέλος βάζεις τα κιλά αέρα κλπ. Τα πολλά κιλά τα έβαλα στο δεύτερο τρίμηνο λοιπόν, και στο τέλος δεν έβαλα σχεδόν τίποτα!! Σύνολο 14 κιλά τρώγοντας ο,τι πραγματικά μου έλειψε τόσα χρόνια με αυστηρές διατροφές που έκανα. Βέβαια το άγχος άγχος!! Όταν γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο είχα χάσει ήδη τα 7 κιλά. Μέχρι 40 ημερών χωρίς καμία προσπάθεια, μόνο από το θηλασμό είχα χάσει αλλα 4. Μου έμειναν δηλαδή 3 κιλά τα οποία τα έχασα και μαζί με αυτά και άλλα 6 ξεκινώντας ξανά λίγο γυμναστήριο και διατροφή.  Σε νιώθω όσο δεν πάει, αλήθεια!! Αλλά αν επιλέξεις να θηλάζεις θα κάνεις τόσο μεγάλη καύση θερμίδων, που με ελάχιστη προσοχή το πιθανότερο είναι να χάσεις περισσότερα από όσα πήρες!! Μην ξεχνάς, τώρα είναι και τα υγρά, εγώ είχα κάνει απίστευτη κατακράτηση, φαινόταν ακόμα και στο πρόσωπο μου. Τώρα ακόμα και ο γιατρός με ρωτούσε σήμερα πως έχασα τόσα πολλά κιλά και είμαι πιο αδύνατη από ποτέ 😂
    • Η τελευταία παράγραφος είναι του δε ποιντ! Ακριβώς αυτά τα λογια της τελευταία παραγράφου βάλε στο μυαλό σου κορίτσι μου! Ζηστοοοοοοοοο 🙏🤰
    • Γενικά και από την κόρη μου αν ήμουν πχ 34+1 εγώ όπως είχα διαβάσει και έβλεπα στις εφαρμογές έλεγα είμαι 35η εβδομάδα. Εκείνος μέχρι να τελειώσει η εβδομάδα (34+6) έλεγε 34η. Έτσι τις μετρούσε δηλαδή. Αλλά ναι, ειδικά στην αρχή θυμάμαι ότι άλλαζαν συνέχεια οι εβδομάδες. Μετά την αυχενική σταθεροποιήθηκε, μάλλον επειδή ήταν αρκετά μεγάλο το μωρό για να είναι πιο ακριβείς οι μετρήσεις. Δεν είναι άνθρωπος που θα κρυφτεί, γενικά του έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη και γι'αυτό τον ρώτησα δεύτερη φορά αλλά μου είπε είναι φυσιολογικό τώρα στην αρχή να μην ακούγεται δυνατά.  Στην κόρη μου δεν χάρηκα ούτε μια μέρα. Ειδικά μέχρι την αυχενική πήγαινα με κλάματα κάθε εβδομάδα για υπέρηχο και ήμουν βέβαιη ότι είχα αποβάλει... Έπειτα όταν άρχισα να την νιώθω, αν κάποια μέρα ήταν πιο ήσυχη, ξανά φόβος και άγχος. Την σκουντουσα, είχα βρει τραγούδια στο YouTube που έλεγαν ότι κάνουν τα έμβρυα να κινούνται, έπινα παγωμένο νερό, έτρωγα σοκολάτα ενώ με αναγουλιαζε... Ο άντρας μου με μάλωνε, το έχεις πρήξει το μωρό μου έλεγε!! Και το αποτέλεσμα; Θυμάμαι μια εγκυμοσύνη σαν μια μαύρη περίοδο που απλά ήθελα να τελειώσει και να φτάσω στην γραμμή τερματισμού με ένα υγιές και ζωντανό μωρό. Βλέπω τώρα φωτογραφίες με φουσκωμένη κοιλιά και με πιάνει το παράπονο... Λες και αν δεν χαρώ για το θαύμα αυτό και κάτι πάει στραβά, θα πονέσω λιγότερο... Έχετε όλες δίκιο, είστε υπέροχες, δεν έχω λόγια.... Θα σκέφτομαι θετικά, αξίζει στο σπορακι να του στέλνω θετική ενέργεια!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...