Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ-ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;


Recommended Posts

Γεια σας. Ονομαζομαι Αθηνα και ειμαι δασκαλα και μητερα. Ο λογος που ανοιγω αυτο το θεμα ειναι τα δημοτκα διευρυμενου ωραριου, τα οποια απο την καινουρια σχολικη χρονια θα λειτουργουν μεχρι τις 3 για τις μικρες ταξεις και μεχρι τις 3.30 για τις μεγαλες. Αυτο σημαινει οτι τα παιδια θα τρωνε στο σχολειο και ενδεχωμενως θα διαβαζουν και σε αυτο. Το δευτερο κομματι ειναι θετικο. Το πρωτο ομως; Κανενα σημοτικο σχολειο της χωρας δε διαθετει τραπεζαριες για να φανε τα παιδια, πραγμα που σημαινει οτι θα τρωνε πανω στα θρανια τους, με οτι συνεπαγεται αυτο. Επισης δεν υπαρχει αναλογος εξοπλισμος σε ψυγεια-φουρνους, οποτε τα παιδια θα ειναι αναγκασμενα να τρωνε το φαγητο που θα τους εχει δωσει η μητερα τους το πρωι παγωμενο, και τις ζεστες μερες δε θα εχουν καπου να το βαλουν για συντηρηση, οποτε θα αναπτυσσονται μικροβια.

Επιπλεον με το φαγητο, η τοσο μακροωρη παραμονη των παιδιων στο σχολειο επιβαρυνεται με το θεμα της τουαλετας. Για να μη γελιομαστε η υγειινη στις τουαλετες ειναι απραδεκτη, με αποτελεσμα τα περισσοτερα παιδια να "κρατιουνται" και να περιμενουν το μεσημερι να πανε σπιτι τους. Τα μικροτερα ομως δεν μπορουν να το κανουν αυτο. Πολυ συχνα παιδακια της 1ης Δημοτικου λερωνονται και αναγκαζομαστε να καλουμε γονεις να φερουν καινουρια ρουχα, επειδη ακριβως σιχαινονται να πανε στην τουαλετα.

Γιατι να το κανουμε στα παιδια μας αυτο;

Εσεις ως μαναδες συμφωνειτε με αυτην την καινουρια εισαγωγη ωραριου στο δημοτικο; Εμεις ως δασκαλοι προβληματιστηκαμε γι'αυτα που ανεφερα κι για ακομα πειρισσοτερα θεματα. Πολυ θα θελαμε να παρουμε τη γνωμη και απο ανθρωπους που ειναι απλως γονεις και να βλεπαμε πως το σκεφτονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα λεγομενα "ολοημερα" οπου γινοταν κατι παρομοιο πως ακριβως λειτουργουσαν;;;..γιατι αναρρωτηθηκα πολλες φορεσ.

και εκει δεν ετρωγαν τα παιδια και διαβαζαν.

Να πω την αμαρτια μου εφοσων υπαρχει καποιος στο σπιτι για να παραλαβει τα παιδια εμενα δε θα μου αρεσε...τα θεορω πολυ μικρα για να λειπουν τοσες ωρες στο σπιτι και να μενουν σε εναν χωρος που συγνωμη που θα το πω ειναι προσωπικη μου αποψη βεβεια δενε χει να τους προσφαιρει τιποτα ουσιαστηκο.

Διστυχως ομως οι περισσοτεροι γονεις που δουλευουν φανταζομαι θα βρησκουν το συγκεκριμενο μετρο πολυ βολικο γιατι θαυπαρχει καποιος να φροντιζει τα παιδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω αθηνουλι...

κ εγω δασκαλα ειμαι κ θεωρω αυτο το νεο "σχολειο" οτι χειροτερο...

ειναι πολυ μεγαλο θεμα ολο αυτο αλλα ποιος μας ρωταει εμας...

επισης μεχρι τις 3 θα ειναι?? εγω μεχρι τις 2 ηξερα.. φετος τουλαχιστον ετσι δε λειτουργουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα δεν εχουν ολα τα σχολεια ολοημερο τμημα κ οσα εχουν εχουν ενα ψυγειο κ ενα φουρνο μικροκυματων

σκεψου οτι αυτα καλυπτουν κατα μεσο ορο εναν αριθμο περιπου 30 παιδιων (τα παιδια του ολοημερου)

οταν αυτο θα ισχυει για ολο το σχολειο που μιλαμε για πανω απο 150 παιδια, που θα γινονται ολα αυτα?

τα παιδια θα πρεπει να τρωνε στην ταξη τους τα ψυγεια θα πρεπει να ειναι στην ταξη κλ πκλπ

σιγα μη γινονται ολα αυτα!

ετσι οπως τα λεει η αθηνουλι θα γινουν κ ακομα χειροτερα!

εγω γενικα ειμαι κατα κ του ολοημερου, σε οσα σχολεια εχω δουλεψει οι δασκαλοι που ειναι στο ολοημερο ΔΕ δουλευουν!!! οποτε.... ουτε το διαβασμα γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βοηθεια στα μαθηματα κ δημιουργικη απασχοληση -αυτο ειναι το ολοημερο.

κατι τετοιο πιστευω να ισχυσει κ στο διευρυμένο ωραριο. τωρα αν γινετε δουλεια ή οχι - εξαρταται πως το βλέπει κ τι πιστευει οτι θα πρεπει να γινετε στο ολοημερο ο καθε γονιός- το λέω γιατι το ίδιο ισχύει κ στο πρωινό ωράριο.

τα προβλήματα που έθιξες Αθηνούλι ειναι σοβαρα.

αυτο που με τρομαζει σ'αυτα όλα είναι η προχειρότητα στην οργάνωση και η τυπικη νοοτροπία του Υπ.Παιδείας, με 'αρπα-κόλλα' αποφάσεις -ουσιαστικά ανεφικτες λόγω έλλειψης υποδομών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα δεν μου αρεσει καθολου σαν ιδεα....εδω δεν μου αρεσει το ολοημερο...ενα παιδακι 6 ετων να καθεται σε μια καρεκλα απο τις 8 εως τις 16:00 βεβαια ειναι επιλογη του γονεα εκει αφου εργαζεται...

σκεφτομαι οταν θα παει δημοτικο ο γιος μου θα σχολαει στις 13!30 θα ερχεται θα χαλαρωνει θα ξεκουραζεται κ μετα θα μπαινει στο προγραμμα της επομενης ημερας..με το νεο ωραριο δεν θα ειναι εκπαιδευση θα ειναι σαν να δουλευουν....τοσο μικρα κ να μπουν σε τετοιους ρυθμους....δεν μου αρεσει καθολου

κ τα ολοημερα εχουν ψυγειο κ φουρνο μικροκυματων.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά, θα έπρεπε το ολοήμερο να έχει λίγο διάβασμα και μετά δημιουργική απασχόληση, παιχνίδι, και σίγουρα να μην είναι τα παιδιά κλεισμένα συνέχεια σε μια τάξη και να κάθονται σε μια καρέκλα. Αλλά φαντάζομαι, όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, χάλια θα είναι το νέο σχολείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κατασταση στην Ελλαδα..ηταν και εξακολουθει να ειναι χαλια.

Ειναι θληβερο να ξερεις οτι τα δημιουργηκοτερα χρονια του παιδιου σου χαραμιζονται κυριολεκτηκα.

Σκεφτομαι πως οποιο χαρησμα και οποιαδηποτε κλιση εχει ενα παιδι θα παει στραφη σε ενα συστημα με αργοκινητα γραναζια και μηδεν διμηουργηκοτητα..

αμα θελεις να ασχοληθει το παιδι σου με κατι..θα πρεπει να το κανει εκτος ωραριου...αλλα οσο μεγαλωνουν οι ταξεις..ο χρονος για κατι τετοιο ολο και λιγοστευει..

Ειναι τραγηκο..μαθηματ αοπως η γυμναστηκη να αποτελουν ωρα για μπασκετ για τα αγορια και ωρα για βολτα στο προαυλιο του σχολειου για τα κοριτσια...μηδενικη "θεωρια" για τα αθληματα, μηδενικα μαθηματα ιστοριας για τον Αθλητισμο, για τους Ολυμπιακους, για τους μαγαλους αθλητες πρωτυπα ηθους και αγωνιστηκοτητας...

κανωνικα θα επρεπε να διδασκονται και πρωτες βοηθειες στα παιδια την ωρα της γυμναστηκης..δεν ξερω καν εαν προβλεπετε απο το προγραμμα...

να μιλησω για το μαθημα της μουσικης...ποιο μαθημα μουσικης..χαχα...ας γελασω...σε οποια σχολεια γινετε..ειναι τραγηκα ηληθιο..το μαθημα της λογοτεχνιας...ανυπαρκτο..περιορισετε σε τεχνικες αναγνωσης και κατανοησης σε επιλεγμενα κειμενα...ανυπαρκτο background για το ιδιο το εργο, γι ατον συγγραφεα...και φυσικα ανυπαρκτες βιβλιοθηκες...

και εμεις θελουμε και ψυγεια και φουρνους μικροκηματων...

ειναι στο χερη μα ςπιστευ πρωτα σαν γονεις και μετα κατ'επεκταση σαν δασκαλοι...

Δυστιχως ακοαμ και οσοι δασκαλοι εχουν την ορεξη, τη διαθεση , το μερακι να προσφαιρουν κατι παραπανω στα παιδια προσκρουουν σε γραφειοκρατιες, παγιες ετεροχρονισμενες αντιληψεις και μια απιστευτα οπισθροδρομικη νοοτροπια γονιων και συναδελφων του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα, δεν έχεις καθόλου άδικο.

Η γυμναστική είναι συνήθως χαμένος χρόνος, εκτός αν πιστέψουμε το "Είσαι τόσο έξυπνος όσο ένα δεκάχρονο;" όπου τα παιδιά της πέμπτης δημοτικού παρουσιάζονταν να γνωρίζουν πόσο είναι το μέγεθος του ακοντίου στον ακοντισμό γυναικών και πόσα μέτρα είναι μία ολυμπιακή πισίνα.

Πρώτες βοήθειες εμείς κάναμε στη Β' γυμνασίου, και μάλιστα πήραμε και δίπλωμα.

Λογοτεχνία τι να διδαχθούν τα παιδιά; Εγώ έχω φίλες που σπούδασαν φιλολογία και διδάσκουν ελληνικά στα σχολεία και δεν έχουν διαβάσει ένα λογοτεχνικό βιβλίο στη ζωή τους! Στο πανεπιστήμιο μάθαιναν απ' έξω τις περιλήψεις και δεν έμπαιναν στον κόπο να διαβάσουν ούτε καν τα βιβλία που ήταν στην ύλη του μαθήματος! Και τώρα, με τα βοηθήματα και με αρπακολλίστικες προσεγγίσεις, αντιγραμμένες από ξένα φυλλάδια, κάνουν Νέα Ελληνικά.

Αλλά και η κουλτούρα μας δεν πάει πίσω. Οι πιο πολλοί μαθητές μου είναι ενήλικες, κι όποτε αρχίσουμε ένα καινούριο λογοτεχνικό κείμενο, ή ακόμα χειρότερα, αν τολμήσω να τους δώσω κανένα παράλληλο κείμενο να κάνουμε καμιά σύγκριση για ποικιλία, το πρώτο πράγμα που με ρωτάνε είναι "και πού θα μας χρησιμεύσει αυτό;". Προηγουμένως έβλεπα το ελληνικό "Κάτι ψήνεται". Ένας από τους παίχτες έκανε δώρο στους συμπαίχτες του βιβλία, και ένας απ' αυτούς, 17χρονος μαθητής, δήλωσε ότι "μέχρι τώρα ένα βιβλίο μπόρεσα να ολοκληρώσω, ελπιζω αυτό να είναι το δεύτερο".

Όσο για τη μουσική... Εγώ είχα ορισμένες εξαιρετικές καθηγήτριες στη μουσική, που έκαναν τρομερή δουλειά. Αλλά ήταν δικό τους θέμα, είχαν απλά όρεξη και μεράκι. Είχα, όμως, και μία, η οποία ήταν αποτυχημένη σοπράνο, έτρωγε την ώρα του μαθήματος παίζοντας πιάνο και τραγουδώντας, κι εμείς την ακούγαμε, κι έτσι και γελούσαμε ή μιλούσαμε, μας απειλούσε ότι θα μας κάνει μάθημα!

Αφήστε τα βιβλία, ειδικά της Ιστορίας που είναι χάλια.

Δυστυχώς, το σύστημα στα σχολεία Ελλάδας και Κύπρου είναι απηρχαιωμένο, οι μεταρρυθμίσεις που υποτίθεται γίνονται είναι πρόχειρες και μένουν στα χαρτιά, αφού η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δεν έχει καμία διάθεση να βγει απ' τη βολή της.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, σταματώ εδώ γιατί άμα συνεχίσω, θα γράφω μέχρι αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ειναι υποχρεωτικο αυτο το ωραριο???Δλδ θα παιρνει απουσια μαθητης που δε θα παραμενει στο σχολειο?

Εγω παντως δε θα αφηνα το παιδι μου στο σχολειο.(ειδικα αφου δεν εργαζομαι προς το παρον)

Το βλεπω σαν εναν νεο τροπο προβατοποιησης( :P ).οσο λιγοτερο ποιοτικο χρονο εχει ενα παιδι τοσο "μικροτερο" μυαλο θα εχει.Βασικα υποτιθεται οτι θελουν να ακολουθησουν προτυπα ξενων χωρων πχ σουηδια,οπου η εκπαιδευση ειναι ετη φωτος ανωτερη...και θα αναμενουν κ ευχαριστω απο τα μεγαλα προβατα(γονεις)...

Οσο για εξοπλισμους σιτισης κλπ...Μην ανησυχειτε!!!Θα τα εχουμε ολα!!!!Στα χαρτια!Γιατι πως αλλιως θα τσεπωσουν με τις ευλογιες μας μερικα εκ.ευρω απο αορατα φουρνακια μικροκυματων?

Παντως ΑΝ η νοοτροπια μας ηταν διαφορετικη κ οι υποδομες καλυτερες θα ηταν μια πολυ καλη λυση για τους γονεις που εργαζονται(αρκει βεβαιως να ηταν ευελικτη κ προαιρετικη "λυση")

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη εχω εργασθει στο ολοημερο σχολειο (σε πολλα διαφορετικά για 4 χρονια) οσο ήμουν ωρομίσθια- μην νομιζετε οτι τα παιδια καθονται σε μια καρέκλα οπως στο πρωινο ωραριο- ειναι ελευθερα τα παιδια κ να μιλουν μεταξυ τους και να κινουνται στην τάξη όπως θέλουν. Δεν ειναι σκοπος του ολοημερου να συνεχιζεται η πρωινη διδασκαλια -παρα να βοηθησει τα παιδια με τα μαθηματα τους- και να τα απασχολησει δημιουργικά στον ελευθερο τους χρόνο.

Επίσης δεν ειναι baby-sitting ουτε baby parking το ολοημερο.

Η δικη μου προσωπικη εμπειρια ηταν απόλυτα θετικη- όχι μονο για το δικό μου μάθημα που περνούσαμε τέλεια- αλλα και οσον αφορα την δουλειά που εκαναν οι συναδελφοι. Τώρα αν έτυχε- τι να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικα θα επρεπε να υπαρχει τραπεζαρια σε καθε σχολειο..

αλλα εδω δεν υπαρχει γυμναστηριο θα υπαρχει τραπεζαρια;;;

Δεν υπαρχει οργανωση..αλαλ και η νοοτροπια των παιδιων μας ειναι παραξενη.

Το παιδι πηγαινει στο σχολειο και δεν το σεβετε..ουτε σαν χωρο ουτε σαν "περιουσια" του, γιατισ την ουσια περιουσια του ειναι..

ειναι ενας φαυλος κυκλος.

Ενα τετοιο διευρημενο προγραμμα θα ηταν καλο..αν οι συγκεκριμενες ωρες αφιερονωταν στο ουσιαστηκο και χρισημο διαβασμα- μελετη, οχι κανω τα μαθηματα της αλλης μερας κουτσα στραβα και τελος..

η εαν αυτες οι ωρες αφιερονωντας σε ουσιαστικη μορφωση και καλλιεργεια των παιδιων..πχ επαφη με καλλητεχνες, συγγραφεις, αθλητες, ουσιαστηκα μαθηματα κατι ρε παιδι μου παραπανω...

ακομα και εαν αυτο το κατι παραπανω θα ηταν μαθηματα φωτογραφιας, μαθηματα χωρου, μαθηματα αγγειοπλαστικης..αλλα δυστιχως θα καταληξει να λειτουργει σαν Children parking οπου απλα θα εχουμε τα παιδια μας σε ενα σχετικα "ασφαλες" χωρο υπο επιτηρηση των δασκαλων τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, εμάς ο υπουργός το είπε ξεκάθαρα: Δεν είμαστε Σουηδία, αλλά θα γίνουμε.

Με ένα μαγικό ραβδάκι, βέβαια.

Πριν από δύο χρόνια βίωσα τη σουρρεαλιστική εμπειρία που ονομάζεται "Πρόγραμμα Προϋπηρεσιακής Κατάρτισης". Πρόκειται για την κατάρτιση και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών που είτε μόλις έχουν διοριστεί, είτε θα διοριστούν τον επόμενο χρόνο και γίνεται στην Κύπρο. Αυτό πάει σχεδόν μια ολόκληρη σχολική χρονιά!

Μας έπρηξαν με το σουηδικό μοντέλο, αγνοώντας πλήρως την ιδιοσυγκρασία και την κουλτούρα των Κύπριων μαθητών. Το αποτέλεσμα ήταν ότι, μόλις πήγαμε να κάνουμε πρακτική σε σχολεία, ούτε καν οι πιο λάιτ μέθοδοι δε δούλεψαν.

Δυστυχώς προσπαθούν να κάνουν τη μεταρρύθμιση στα γραφεία...

Χρύσα, εμάς τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, αφού χτίζονται γυμναστήρια και αίθουσες πολλαπλών χρήσεων στα περισσότερα σχολεία, ενώ στα πιο πολλά σχολεία υπάρχουν αίθουσες υπολογιστών, γλωσσών, ιστορίας, ακόμα και θρησκευτικών και φυσικά, εργαστήρια φυσικής και χημείας. Αλλά τα βιβλία, ο τρόπος διδασκαλίας, το σύστημα, είναι απηρχαιωμένα.

Κουκίδα, για το ολοήμερο σχολείο δεν ξέρω. Μακάρι να είναι όπως τα λες, εγώ μιλώ γενικά για την παιδεία, αυτήν που έχουμε, την πρωινή τέλος πάντων! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω κοριτσια το θεμα ειναι πραγματικα παρα πολυ μεγαλο!!!

εχω τοσα πολλα να γραψω κ να πω για το θεμα αυτο που αν παρω φορα κ βαλω σε ταξη τις σκεψεις μου δε θα τελειωσω!!!!!

κουκιδα κ εγω απο τη δικη μου προσωπικη εμπειρια μιλαω για το ολοημερο.. δε μιλαω εξω απο το χορο!

το τι εχω ακουσει απο δασκαλους του ολοημερου... αστα!

τα παντα ειναι ενας φαυλος κυκλος... οι γονεις δεν εχουν σε εκτιμηση τους δασκαλους

τα παιδια δεν ακουνε τους δασκαλους

τα παιδια δε σεβονται το σχολειο

τα παιδια μεγαλωνουν κ στελνουν τα παιδια τους στο σχολειο μωρις να εχουν εκτιμηση σους δασκαλους

επισης οι δασκαλοι εινα ιαπο τους λιγους κλαδους που τρωγονται μεταξυ τους κ τους εχουν ολοι οι αλλοι στο στοχαστρο

οτι παιρνουμε τοοοοοοσα πολλα λεφτα ενω δε δουλευουμε

κ ομως κοριτσια υπαρχουν πολλοι δασκαλοι που δουλευουν!! και οι συνθηκες συνηθως δεν ειναι ιδανικες!!

κ επειδη υπαρχει αυτη η αντιληψη το κρατος θελει να βαλει σε "ταξη" τους δασκαλους που θεωρει οτι χρυσοπληρωνει.. δε βλεπει εκει τα βοδια που τρωνε με χρυσες κουταλες! κ αυτο οπως βλεπετε θα το πληρωσουν τα παιδια μας..

οοοοοοολοι αυτοι που λενε για τις ιδανκες μεθοδους διδασκαλιας τα ιδανικα προγραμμα στα υπουργεια εινα ιαυτοι που δεν εχουν μπει ποτε σε ταξη! να δουν πως αντιδρουν τα παιδια!

οταν τα πας επισκεψη καπου, εστω κ σε ενα φουρνο να δουν πως γινεται το ψωμι, να τους κανεις δραστηριοτητες πανω σε αυτο εννοειται οτι μαθαινουν πολυ καλυτερα! αλλα οχι, αυτο σημαινει οτι οι δασκαλοι κανουν βολτες κ χανουν ωρες απο το μαθημα!!! αφου το μαθημα θεωρουν καποιοι οτι σημαινει να εχεις 24 στρατιωτακια ακουνητα κ αμιλητα πανω στα καρεκλακια τους!!

ουφφφ θα παρω φορα κ δε θα σταματασω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα, όντως όλοι αυτοί που διδάσκουν τις τέλειες μεθόδους δεν έχουν μπει ποτέ σε τάξη, ή πηγαίνουν να κάνουν δειγματικές σε κάτι πειραματικά σχολεία με παιδάκια-υποδείγματα.

Εμάς εδώ τα πράγματα γίνονται ολοένα και χειρότερα. Πριν από μερικά χρόνια, ιδρύθηκαν τρία ιδιωτικά πανεπιστήμια, τα οποία προηγουμένως ήταν ΙΕΚ. Αυτά τα "πανεπιστήμια" έχουν παιδαγωγικό τμήμα για δάσκαλους και νηπιαγωγούς, έχουν ελληνική και αγγλική φιλολογία και διάφορα άλλα. Εννοείται ότι δε χρειάζονται εξετάσεις για να γραφτείς σε ένα τέτοιο "πανεπιστήμιο", οπότε όποιος έχει επιλέξει στο λύκειο δακτυλογραφία, πρακτική γραφείου, τέχνη και γυμναστική (εμείς έχουμε και το εκπληκτικό σύστημα της επιλογής μαθημάτων στα λύκεια, και οι μαθητές δεν ξέρουν τι τους γίνεται), και βγάλει ένα υποφερτό απολυτήριο, ένα 14 τέλος πάντων, μπορεί να μπει σε ένα τέτοιο "πανεπιστήμιο" και να γίνει δάσκαλος, φιλόλογος κ.λπ.

Το τι έχω ακούσει από ανθρώπους που δουλεύουν εκεί πέρα, δε λέγεται. Εννοείται ότι, παρ' όλο που είναι πανεπιστήμια, δε χρειάζεται οι καθηγητές να έχουν διδακτορικά! Οι "φοιτητές" που αύριο θα βγουν δάσκαλοι ή φιλόλογοι δυσκολεύονται να κάνουν μία απλή περίληψη ή να ξεχωρίσουν το ουσιαστικό από το επίθετο.

Τα γράφω και με πιάνει συγκρυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε καλα και εσει ςτι περιμενετε!!!

Παντως εγω εχω να το λεω πως οπως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σωστοι και καλοι δασκαλοι..μερικοι μαλιστα ειναι πολυ καλοι...αλλα φυσικα δεν τους αφινει κανεις να κανουν σωστα τη δουλεια τους.

Το κακο ειναι πως ολοι αυτοι που σχεδιαζουν το σχολειο δεν στελνουν τα παιδια τους στο δημοσιο σχολειο και δεν εχουν παιει ουτε οι ιδιοι .

Και να σημειοσω οτι δεν θεορω σε καμια απολυτως περιπτωση τα ιδιωτικα σχολεια καλυτερα..

στο μοναδικο σημειο στο οποιο ειναι λευφρως καλυτερα ειναι στο οτι εκει δεν γινονται καταλυψεις ...ουτε θεορω δασκαλους σε ιδιωτικα σχολεια καλυερους απο τους συναδελφους τους στα δημοσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να διεκρυνισω πως οταν λεω οτι θα ηταν πολυ καλη λυση για γονεις που δουλευουν εννοω οτι και

ηξεραν πως τα παιδια τους ειναι σε καλα χερια αλλα και θα εκαναν καποια απο τα μαθηματα κ ασχολιες που ισως ενας γονιος(ΔΥΣΤΥΧΩΣ) δεν προλαβαινει να κανει με το παιδι του αν πχ γυρισει στο σπιτι στις 5-6!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα, κι εγώ δεν πιστεύω ότι τα ιδιωτικά σχολεία είναι καλύτερα. Έχουν πολλές δραστηριότητες, αλλά πολλές φορές οι βαθμοί είναι λίγο πλαστοί, για να φαίνεται το σχολείο ότι κάνει δουλειά κι ότι έχει καλούς μαθητές και καλλιεργούν και μία στάση υπεροψίας και αλαζονείας απέναντι στα παιδιά του δημοσίου.

Αναστασία, σίγουρα είναι μια πολύ καλή λύση το ολοήμερο για τους γονείς που εργάζονται, φτάνει να γίνεται σωστά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω οταν πηγαινα γυμνασιο κ λυκειο οι καθηγητες μας δεν καναν μαθημα....οτι μαθαιναμε απο το φροντιστηριο....δεν θελω να πω κατι ασχημο για τους καθηγητες αλλα ειναι αληθεια...στο δε δημοτικο ειχαμε 1 δασκαλο για 6 ταξεις (αφου μεγαλωσα σε ενα χωριο των τρικαλων) ο δασκαλος ηταν φοβερος κ τα καταφερνε με ολους.....αλλα ηθελε κ το εκανε ειχε μερακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλα επικρατει η αποψη οτι τα ιδιωτικα σχολεια ειναι καλυτερα επειδη εκει οι δασκαλοι "ελεγχονται" για να κανουν τη δουλεια τους.. κ ομως καθηγητης σε ιδιωτικο σχολειο στη θεσσαλονικη ελυνε συστηματικα στοιχημα μεσα στην ταξη!

εκσταση σιγουρα ειναι καλη λυση, αρκει να γινεται σωστα!

κτο σχολειο διευρυμενου ωραριου θα ηταν καλη λυση για ορισμενους γονεις, εαν υπαρχουν υποδομες, οχι μονο στα χαριτα.. κ γιατι να ειναι υποχρεωτικο? για να "υποχρεωνονται" κ οι δασκαλοι να καθονται στο σχολειο (κ ας μην εχουν κατι να κανουν) μεχρι εκεινη την ωρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για νε γινει αυτο το σχολειο πρεπει να υπαρχουν υποδομες, κατι που εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχουν. Εδω πηγαν να βαλουν στο ολοημερο καποιες δραστηριοτητες και λειπαν οι δασκαλοι. Οπως και για τα σχολειο που λειτουργουν πιλοτικα μεχρι τις 14.00 παλι δεν εχουν δασκαλοι.

Ο δικος μου ειναι στο ολοημερο και οταν ερχεται σπιτι ειναι κουρασμενος, τα μαθηματα του δεν τα κανει ολα, και δεν εχω εμπιστοσυνη επειδη 1 δασκαλος για 40 παιδια τι να πρωτοκοιταξει;

Το διευρυμενο ωραριο δεν ειναι και τοσο καλη λυση επειδη το παιδι θα τα παιξει στο σχολειο τοσες ωρες. Να μην ειμαστε εγωιστες σαν γονεις αλλα να κοιταμε και το καλο του παιδιου μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω κοριτσια....πυροδοτηθηκε μεγαλη κουβεντα! Δε θυμαμαι να σχολιασω τα λεγομενα καθεμιας χωριστα, αλλα θα τα πω γενικα. Εννοειται οτι αν υπηρχαν οι αναλογες εγκαταστασεις,( τραπεζαριες, τουαλετες, αναγνωστηριο, αιθουσα ξεκουρασης) ολα αυτα δε θα τα ανεφρα καν. Δεν ειμαι απο τις δασκαλες που εχουν το επαγγελμα τους αγγαρεια, ουτε κοιταω να την κανω οσο πιο νωρις απο τον τοπο της δουλειας μου. Αρα η ενσταση μου δεν εχει να κανει με την ωρα ληξης, αλλα με το τι θα κανουν τα παιδια ως εκεινη την ωρα, αφου δεν υπαρχουν υποδομες. Ανηκω σε ενα σχολειο διευρυμενου ωραριου ηδη, απο αυτα που τελειωνουν στις 2 καθε μερα και βλεπω το χαλι. Ειδικα τα παιδια της πρωτης καταταλαιπωρουνται. Απο κει που σχολανε καθε μερα 12 στο νηπιο, ξαφνικα πρεπει να παραμεινουν 2 ωρες περισσοτερο στο σχολειο, μαθαινοντας αγγλικα, κανονταςς απειρες ωρες τεχνικα και μαθαινοντας υπολογιστη που στην ουσια παιζουν παιχνιδια. Δε νομμιζω οτι ενα παιδι με το να ζωγραφιζει 3 ωρες τη μερα και να βλεπει ταινιες στον υπολογιστη ή να κανει γυμναστικη 4 ωρες τη βδομαδα κερδιζει κατι. Δεν μπορω να διανοηθω πως θα ειναι να σχολανε επιπλεον μια ωρα μπροστα. ηδη απο τις 12 στην Γ ταξη που εχω εγω αρχιζουν να γκρινιαζουν για το ποτε θα σχολασουμε. Δεν τα ευχαριστει τιποτε, και αρα δε μαθαινουν απο εκεινη την ωρα και μετα. Αυτα τα πραγματα για να γινουν σωστα θελουν προγραμματισμο.

Επισης, εννοειται οτι καποιοι γονεις χαιρονται με αυτην την κατασταση γιατι δεν εχουν που να αφησουν τα παιδια τους, αλλα αναρωτιεμαι, τους αρεσει να εξαντλουν ετσι τα παιδακια τους μονο και μονο γιατι δεν εχουν τι να τα κανουν; εγωιστικο!

Cecilia, δεν ξερω τι δουλεια κανεις αλλα οι τοποθετησεις σου ειναι φοβερες.

Συγγνωμη και παλι που δεν σχολιαζω προσωπικα, αλλα δε θυμαμαι τι εχει πει η καθεμια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για νε γινει αυτο το σχολειο πρεπει να υπαρχουν υποδομες, κατι που εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχουν. Εδω πηγαν να βαλουν στο ολοημερο καποιες δραστηριοτητες και λειπαν οι δασκαλοι. Οπως και για τα σχολειο που λειτουργουν πιλοτικα μεχρι τις 14.00 παλι δεν εχουν δασκαλοι.

Ο δικος μου ειναι στο ολοημερο και οταν ερχεται σπιτι ειναι κουρασμενος, τα μαθηματα του δεν τα κανει ολα, και δεν εχω εμπιστοσυνη επειδη 1 δασκαλος για 40 παιδια τι να πρωτοκοιταξει;

Το διευρυμενο ωραριο δεν ειναι και τοσο καλη λυση επειδη το παιδι θα τα παιξει στο σχολειο τοσες ωρες. Να μην ειμαστε εγωιστες σαν γονεις αλλα να κοιταμε και το καλο του παιδιου μας.

Τι να παιξει το παιδι τοσες ωρες;;;;; για παιχνιδι το στελνουν;;; Χαιρομαι που ως γονιος καταλαβαινεις την κατασταση. 1 δασκαλος για 40 μαθητες ηταν καποτε, στο σχολειο των παππουδων μας, που μονο οι "πρωτοι " μαθητες, μαθαιναν και οι αλλοι στην μοιρα τους. Αυτο θελουν να κανουν κοριτσια......παλι πισω να γυρισουμε. Τα παιδια να μενουν αμορφωτα γιατι ως γνωστον αμορφωτοι ανθρωποι δεν ειναι σκεπτομενοι ανθρωποι, αρα δεν καταλαβαινουν ουτε αντιλαμβανονται τι γινεται γυρω τους. Να μου το θυμηθειτε. Αυτο ακριβως ειναι το σχεδιο. Να παραπλανησουν τη γνωση των παιδιων σε διαφορα δευτερευοντα πραγματα και να παραλειψουν τα βασικα. Για να καταλαβετε καθε Πεμπτη το προγραμμα της ταξης μου ειναι: Μουσικη, Γυμναστικη, Τεχνικα, Θεατρικη Αγωγη, Μαθηματικα, Ιστορια, Μελετη. Και πειτε μου εσεις τωρα: Αν δε κανει το πρωι μαθηματικα και ιστορια, που το μυαλο ειναι φρεσκο, αλλα αναλωνεται σε δευτερευοντες δραστηριοτητες, που σκοπο εχουν μονο την ψυχαγωγια, πως να παρακολουθησει ο εγκεφαλος τα βασικα μαθηματα στις 12.30 το μεσημερι;;;;; Αυτο μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που δεν μου αρεσει σε καποιους γονεις ειναι που πηγαινουν τα παιδια τους αρρωστα στο σχολειο, ενω εχουν την δυνατοτητα να τα κρατανε στο σπιτι.

Αθηνουλη ειμαι σιγουρη οτι συμφωνεις μαζι μου και το εχεις δει σαν εκπαιδευτικος που εισαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...