Μετάβαση σε περιεχόμενο

3 ΜΗΝΩΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια θελω την βοηθεια σας!!!Εχω μια μπουμπου σχεδον 3 μηνων η οποια γεννηθηκε 3360 κιλα.Μεσα σε 3 μηνες εχει παρει μονο 2 κιλα με αποκλειστικο θηλασμο εκ των οποων το πρωτο 1 κιλο το πηρε στις σαραντα μερες και το αλλο ενα μεχρι σημερα!!!Ειναι ενα πολυ ησυχο και χαρουμενο μωρο,βρεχει πολλες πανες και κανει κακα τουλαχιστον 5 φορες την ημερα!!Οτι φτανει το γαλα μου το καταλαβαινω επειδη αφηνει μονη της το στηθος και μετα ειναι χαρουμενη και δεν πειναει για τουλαχιστον τις επομενες τρεισημισυ ωρες!!!Το βραδυ κοιμαται τουλαχιστον 6 ωρες σερι....προσπαθησα να την ξυπναω το βραδυ για να εχει αλλο ενα γευμα αλλα επιανε για 10 δευτερα το στηθος και απλα τηην ξαναεπαιρνε ο υπνος!Εσας που θηλαζετε τα μωρακια σας στους 3 μηνες ποσο βαρος ειχαν παρει;;;Μηπως το γαλα μου ενω ειναι αρκετο σε ποσοτητα ειναι φτωχο σε ποιοτητα;;;Σκεφτομαι να σταματησω τον θηλασμο και να αρχισω το ξενο που εχω ακουσει πως τα παιδακια με το ξενο παχαινουν πιο πολυ.....ομως απ την αλλη ηθελα και συνεχιζω να θελω να θηλασω το μωρο μου οσο περισσοτερο μπορω!!!Τα φωτα σας κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει η μπεμπουλα

να την χαιρεσαι

εγω παλι απο την λιγοστη εμπειρια που εχω με τον θηλασμο - πρεπει να πω οτι μου φαινεται μια χαρα το βαρος που εδει παρει

μην κοιτα οταν γεννιουνται τρωνε πολυ - οσο περναει ο καιρος ενω θα νομιζες οτι θα επρεπε να αυξανουν φαι αυτα μειωνουν ή χανουν γευμα - γενικα αλλαζουν συνηθειες

εγω θα σου πρωτεινα να μην τρελαινεσαι για ο φαι γιατι θα παθεις αμοκ οπως εγω :lol:

εγω θυμαμαι ο ντοκ μου ελεγε περιπου 700-800γρ το μηνα για αρχη να παιρνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο την στιγμη που τρωει κ κοιμαται,δεν γκρινιαζει κ γενικα ειναι πολυ ησυχο κ δεν φαινεται να πιναει...δεν βλεπω τον λογο γιατι να του κοψεις το θηλασμο?αλλωστε ο παιδιατρος που το παρακολουθει τι σου λεει για την αναπτυξη του?η καμπυλη του δεν ειναι στα φυσιολογικα ορια?εφοσον εχεις αρκετο γαλα κ το μωρο μπορει κ θηλαζει ποιος ο λογος να το σταματησεις?αλλες κανουν βρε αμαν για να θηλασουν κ εσυ που μπορεις θα το σταματησεις?γνωμη μου ειναι εφοσον κ ο παιδιατρος σου κρινει οτι το μωρο τρεφεται σωστα κ το βαρος του ειναι ιδανικο...να μην προχωρησεις σε ξενο γαλα.να σου ζησει κ να ειναι γερη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και να σας ζησει το ζουζουνι!!!

κοριτσι μου μην αγχωνεσαι...

θηλαζα ποκλειστικα την μικρη ΜΟΝΟ με δικο μου γαλα

εως και οσοτου κλεισαμε τον 7ο μηνα...

εως και τον 5ο με ειχε τρελλανει στις αναγωγές

αλλα η παιδιατρος καθως και η ενημερωση μου

με καθυσηχαζαν...δεν ειναι τοσο λιγο το βαρος που εχετε παρει

ισως να μην θυμαμαι και καλα αλλα νομιζω ειστε μεσα στα σωστα ορια

ο πιαδιατρος σας τι λεει?

ποσο ειανι το ελαχιστο βαρος που μπορει αν παρει ενα νινι?

νομιζω οτι ειναι περιπου οπως τα ειπε η ιωαννα αλλα ισως και λιγοτερο

μην ανυσηχεςι παντως...ξερω μωρα που τρεφοντια μονο με ξενο και δεν ειχαν

παραπανω βαρος..

αν θες να συνεχισεις το θηλασμο μην δωσεις καθολου ξενο

θα ελλατωθει το γαλα σου και σταδιακα θα οδηγηθεις σε αποθηλασμο

Αφου λες οτι το μωρο σου βρεχει πανες(5-6το λιγοτερο) και ενεργειται μην ανησυχειςγια τιποτα

αλλο...

ειανι ηρεμο και χαρουμενο...κοιμαται..τι αλλο θες!!!

και νομιζω πως αδικως το ξυπνας...αστο ειναι θεικο που κοιμαται...

αν αυτο νιωσει την αναγκη να αυξησει τους θηλασμους θα το κανει...

Πως το θηλαζεις?

εννοω ΜΗΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΣ ΡΟΛΟΙ

και θηλαζετο στηθος και γευμα...και οσο παει...

καθε φορα δηλαδη που θελει να θηλασει αλλαζε το στηθος

και αφησε το εκει ως οτου τραβηχτει μονο του...

και βαζε το στο στηθος ακομη και για να ηρεμει...

να εχετε που επαφη!

περιπου ποσες φορες την ημερα ζηταει στηθος?

οτι χρειαστεις εδω ειμαστε και γω και πολλα κοριτσια ακομη

βλεπεις πια θεωρουμαστε παλιες..περασαμε και μεις πολλα

και ομως....δεν εδωσα ξενο!

η μικρη μου κοντευει 21 μηνων και ακομη πινει μεμεδογαλο!

φιλακια υπομονη και πιστη στον εαυτο σου και στο νινι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΤΙ ΛΕΣ???ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΣΟΥ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ.ΤΑ ΒΡΑΔΥΝΑ ΚΟΨΤΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ 9 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΡΑΔΥΝΑ ΕΙΔΑ ΚΙ ΕΠΑΘΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕΡΙ.ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΙΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΛΕΓΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εαν θυμαμαι καλα τα μωρα που θηλαζουν πρεπει να εχουν διπλασιασει το βαρος της γεννησης μεσα στους πρωτους 6 μηνες... οποτε το μωρακι σου ειναι παρα πολυ καλα!!!!!

μην αγχωνεσαι για τετοια πραγματα, συνεχισε, τα πας περιφημα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχεις και μην συγκρινεις με άλλα μωρακια.

Τα μωρα που θηλαζουν παιρνουν κατα μεσο όρο 170 γρ την εβδομαδα τους πρωτους 3-4 μηνες ζωής, και 2,5 εκ υψος το μηνα. (συμφωνα με la leche league int)

Άρα εσενα 3 μηνων ειναι μια χαρά (12εβδ χ 170= 2040)

Βρεχει πανες, κανει κακα, κοιμάται ησυχο και ήρεμο, τι άλλο θελεις; :D

Συνεχισε να θηλαζεις προσφεροντας στο μωρο σου ό,τι πολυτιμότερο έχει αναγκη αυτη τη στιγμή

Ισχυει αυτο που λεει το maimoudaki

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

;;Σκεφτομαι να σταματησω τον θηλασμο και να αρχισω το ξενο που εχω ακουσει πως τα παιδακια με το ξενο παχαινουν πιο πολυ.....

εσένα τι σε ενδιαφέρει να είναι παχύ? :o:o:o:o:o

κοίταξα το βιβλιάριο της κίρης μου, η οποία γεννήθηκε 3430 και μετά πό 3 μήνες περ. ζύγιζε 5640 με αποκλειστικό θηλασμό!....μια χα ρά είναι η κορούλα σου, συνέχισε έτσι και μην ανησυχείς :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Το κάθε μωρό έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Αφού δεν γκρινιάζει είναι μια χαρά. Ο δικός μου ενώ έπερνε πολύ βάρος μέχρι τώρα με αποκλειστικό θηλασμό, ξαφνικά σταμάτησε. Είναι 5μιση μηνών και τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 200 γραμμάρια από τα οποία τα 100και ήταν τα κακάκια του που δεν είχε κάνει εκείνη την ημέρα....ο παιδίατρος μου είπε να του δώσω συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό αλλά ο κύριος ούτε θέλει να το βλέπει. Βέβαια έχει ξεκινήσει ήδη της κρέμες οπότε ελπίζουμε σε αύξηση.

Ο γιός μου (τα αγοράκια πέρνουν περισσότερο βάρος) γεννήθηκε 3450. 40 ημερών ήταν 4800, και μετά ανα μήνα ήταν 5730, 6580, 7250 και τώρα 7460 ενώ άλλα μωράκια που τρώνε ξένο γάλα είναι ήδη 9500 γραμμάρια. Δεν θέλω να γίνει παχύ το παιδί μου...

Μην σκεφτείς να σταματήσεις τον θηλασμό τουλάχιστον μέχρι να γίνει 6 μηνών το μωράκι σου. Είναι κρίμα να έχεις γάλα και να του δίνεις ξένο. Αν νομίζεις ότι δεν είναι πλούσιο το γάλα σου προσπάθησε να τρως καλά και όλα θα πάνε τέλεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΗΤΑΝ 3450!ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΗΤΑΝ 5800!!ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ ΚΑΤΙ!!ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ!!Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ!!ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις συμβουλες σας!!!Αληθεια ειναι πως δεν θελω να κοψω τον θηλασμο με τιποτα!!!Απλα με ανχωσε και η γιατρος μου που μου ειπε να την ξυπναω το βραδυ γιατι της φαινοντουσαν λιγα τα 5-6 γευματα!!!Ελπιζω να κανω το καλυτερο για το μωρακι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...