Μετάβαση σε περιεχόμενο

Mια μανουλίτσα που δε θελει το βρεφάκι της!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα!

Πρόκειται για μία συμμαθήτρια μου από τη σχολη....

Εγινε πρόσφατα μανούλα( ο μπεμπάκος μόλις σαράντησε)αλλα συμβαίνει το εξής.

Ενω δεν εμεινε εγκυος τυχαία,το ήθελε,μετα τη γέννα δεν θέλει καθόλου το μωράκι της,δεν θέλει να το βλέπει ούτε να το ακούει να κλαίει,του κλείνει την πόρτα.....

Ξέρω οτι ο άντρας της τη βοηθάει και δυστυχώς για να ηρεμεί η μαμα , το παίρνει πολλές φορές η πεθερα.....

Στο μαιευτήριο την πίεσε ο γιατρός της υπερβολικα να τον θηλάσει αποκλειστικα , αυτή φοβήθηκε και δεν το θήλασε καθόλου....το θέμα για μένα δεν είναι αυτο....ήθελα οποια γνωρίζει να μου πει που μπορεί να βρει βοήθεια,θα χρειαστεί βοήθεια ειδικού.

Αν γνωρίζεται κάτι εδω στη Θεσσαλονίκη,θα ήθελα να το μάθω για να την παραπέμψω....

Μάλλον είναι κατάθλιψη?

Δεν της αρέσει λέει που έγινε έτσι η ζωή της....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα για κατάθλιψη μου φαίνεται.

Μήπως ζούσε πολύ έντονη ζωή και τώρα που κλείστηκε μέσα της φαίνονται όλα μαύρα; Ή μήπως τρόμαξε από την ευθύνη, γιατί δεν είναι και λίγο πράγμα.

Την καταλαβαίνω, κι εγώ τώρα που έμεινα έγκυος αγχώνομαι που θα αλλάξει ριζικά η ζωή μου.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω για παραπομπή σε ειδικό, αλλά σίγουρα πολλά κορίτσια θα ξέρουν και θα βοηθήσουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Ευακι κι εμενα για καραμπινατη καταθλιψη μου κανει!!!! Πειτε στους δικους της να δει συντομα ενα ψυχολογο να βοηθηθει γιατι οσο το αφηνουν τοσο θα χειροτερευει...θα χασει και τη πιο τρυφερη ηλικα απο το μωρακι της κι εκεινο τη μανουλα του τωρα που την εχει τοσο αναγκη!!! :(

Αννα Μαρια εισαι εγκυος;;;;;;;;μπραβο ρε θηριο πολυ χαρηκα τωρα!!!!! :D:D:D Ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη αυτη τη φορα!!!! :-*

Ευακι φιλια στα κουκλια σου! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα...χρειαζεται σιγουρα βοηθεια ..εχω παθει και εγω και το ξερω..ειναι δυσκολο και μονος του κανεις δεν μπορει να το ξεπερασει εγω πρωτα ειχα παει στο γυναικολογο και μετα μου ειπε εκεινος τι να κανω και πως κλπ..οποσδηποτε βοηθεια ειδικου για να το ξεπερασει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!κουκλα σιγουρα καταθλιψη ειναι!!εγω τις 2 πρωτες μερες στο μαιευτηριο εκλαιγα συνεχεια και φοβομουν οτι δεν θα τα καταφερω!!αλλα πιστεψα στον εαυτο μου και τελικα δεν χρειαστηκα καποιον ειδικο!!αλλα απο την πρωτη στιγμη το ειπα στον γιατρο μου!!ευχομαι οτι καλυτερο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια μέχρι να σταματήσουν τα λόχεια 40 μέρες +....ήμουν χάλια!!!Αγχωνόμουν όσο πλησίαζε στο τέλος η εγκυμοσύνη μου,τις πρώτες 10 μέρες ήμουν μέσα στην τρελή χαρά (είχα και την μανούλα μου εδώ) αλλά μετάάάάά......Ειδικά με τους κολικούς τα είχα παίξει!!!Σιγά σιγά όμως ξαναβρήκα τον εαυτό μου!!Αυτό που χρειάζεται τώρα η φίλη σου είναι στήριξη από αγαπημένα της πρόσωπα!Ελπίζω να το ξεπεράσει και όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν ειναι καταθλιψη???????

ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μαλιστα απο τις πιο σοβαρες μορφες

βρειτε εναν ειδικο να την βοηθησει!!!!

το περασα κι εγω...ακριβως το ιδιο

ειχα αρνηση για το μωρο μου

το φροντιζα αλλα μεχρι εκει

παραπανω δεν εκανα

το αποτελεσμα?????

εχασα τους πρωτους 7 μηνες απο το μωρο μου

δεν χορτασα την αγκαλια του

δεν εζησα την πιο τρυφερη ηλικια

και οταν γινεις καλα ξερεις ποσο πολυ υποφερεις που δεν τα εζησες???

πααααααρα πολυυυυυ

μην την αφησετε μονη

τρεξτε σε ειδικο τωρα που ειναι νωρις!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και εγώ σε αυτό καταλήγω,χρειάζεται βοήθεια ειδικού και όπως είπατε ενδιαφέρεται για το μωρο αλλα ως εκει....και ναι πρν εκανε πολυ εντονη ζωή και δεν έδινε αναφορα σε κανεναν,τώρα οταν θέλει να ζητήσει από τις γιαγιάδες να τον κρατήσουν για να βγει αισθάνεται οτι πιέζεται αφόρητα που ζητάει τη συμβολή τους....

Οντως αυτό σκεφτόμουνα Μπεμπούλης οτι δυστυχώς χάνει τις πιο όμορφες στιγμές με το βρεφάκι της,στιγμές που δεν γυρίζουν πίσω....Ταλαιπωρήθηκες και εσύ τόσους μήνες.....

Θέλω να γίνω μαμα,σου ευχομαι μια ευκολη και απολαυστική πορεία εγκυμοσύνης και με ένα γερό μωρό!

Τόνια και από εμένα πολλα φιλάκια στα αγγελούδια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ακριβως το ιδιο ειχα παθει κι εγω με το που γεννηθηκε το κοριτσακι μου!!!!δεν ηθελα να την ακουω να κλαιει,δεν ηθελα να την φροντιζω,αναρωτιομουν πως οι αλλες μανες αγαπανε τα παιδακια τους κι εγω οχι ,εκλαιγα ολοι μερα στην ιδεα οτι απο εδω και περα θα εχω εγω την ευθηνη ενος πλασματος!!!!!!ηθελα να πεθανω για να γλιτωσω!μονο οταν την εστελνα στην πεθερα μου ηρεμουσα λιγο!ντρεπομαι παρα πολυ που το λεω αλλα δυστυχως ημουν πολυ χαλια και περασα 5 εφιαλτικους μηνες!οταν αποφασισα να το πω στον γυναικολογο μου μου ειπε οτι ειναι κατι "φυσιολογικο" και οτι θα το ξεπερασω αλλα αν ηθελα να γινει αυτο γρηγορα επρεπε να δω καποιον ειδικο!ψυχιατρο ομως κι οχι ψυχολογο!αργησα να το παρω αποφαση δυστυχως για να παω λογω ταμπου, αλλα οταν πηγα,μετα τις πρωτες κιολας μερες αρχισα να βλεπω απιστευτη διαφορα!!!εχασα οοολες τις μαγικες βρεφικες στιγμες της κορης μου την οποια οταν συνηλθα καταλαβα πως ειναι τελικα να εισαι μανα και να λατρευεις ενα τοσο δα πλασματακι τοοοοοοοοοοσο πολυ!!!!!!!!!!!θα εδινα τη ζωη μου χωρις δευτερη σκεψη για αυτην ,απλα λιγο αργησα να το καταλαβω πως αυτη ειναι η ζωη μου!!!!!!!μην την αφησεις μονη την φιλη σου!προσπαθησε να την πεισεις να δει εναν ψυχιατρο!θα το ξεπερασει,απλα βοηθηστε την για να μπορεσει να γινει πιο γρηγορα καλα και να μπορεσει να ζησει το μωρακι της!!!!για οτι θελησεις ειμαι εδω!!!!!!εγω ειμαι θεσσαλονικη,ακομα και να τα πουμε απο κοντα,αν αυτο νομιζεις οτι θα βοηθησει!την καταλαβαινω απολυτα!!!!!!!!ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ ΚΤΚ , αυτο θα προσπαθήσουμε,να παει οσο πιο σύντομα σε ειδικο...

το θεμα ειναι να το αποφασισει,θα τη εχουμε απο κοντα παντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευακη μου κριμα!!!!

Και ναι ειναι βαριας μορφης επιλοχεια καταθλυψη..χρειαζετε και μαλιστα υπερεπειγοντως βοηθεια απο ειδικο.

Δεν εχω καποιον να σου συστισω δυστιχως..ευχομαι μονο να πανε ολα καλα για αυτη τη μανουλα.

Φιλακαι πολλα σε σενα και στα τρια κουκλιστικα αντρακια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω τι μου θύμισες τώρα!!!!!!!!!!!Κ εγώ είχα πάθει μια ελαφριά καταθλιψούλα αλλά αυτοιάθηκα γιατί δεν με έπαιρνε να αφεθώ μιας κ θήλαζα αποκλειστικά τη μπεμπούλα μου αλλά κ ήθελα να βγω οπωσδήποτε από αυτό το τούνελ!!!!!!!!!!!!

Εμένα με βοηθούσε πολύ να μιλάω σε φίλες μου που ήξερα ότι δεν θα με κρίνουν κ θα με στηρίξουν!

Να είσαι κοντά στη φιλέναδα σου όσο μπορείς κ περαστικά σας!

Το χειρότερο σ΄αυτές τις περιπτώσεις είναι η υποκρισία που υπάρχει κ σ΄αυτό το θέμα!

Κουράγιο κ περαστικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώπολύ κορίτσια,αρχικά θα την παροτρύνω να μιλήσει στο γυναικολόγο της και να τη συστήσει ισως αυτός κάποιον....

Απο κοντα εννοειται....τι κριμα να μην τον χαίρεται....

Μωρε Χρύσα εφτασες 27 εβδομάδων?Παει το μισο το εφαγες!!!Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...