Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΣΤΟ Ι.Χ.???


Recommended Posts

Χριστος Ανέστη γλυκουλες μου και χρονια πολλα με υγεια σε ολο τον κοσμο.

Ο μπεμπης μου ειναι σχεδον 11 μηνων, 10.500 γρ και 80 ποντους. Εχουμε καρεκλακι στο αυτοκινητο απο τοτε που γεννηθηκε, το οποιο το εχουμε τοποθετημενο να κοιταει αναποδα, δηλαδη την πλατη του πισω καθισματος. Πανω γραφει οτι μεχρι 13 κιλα πρεπει να κοιταει "πισω" ανω απο 13-18 κιλα το βαζουμε να κοιταει εμπρος.

Ο μικρος ομως δεν θελει να καθεται καθολου ετσι..... Καταρχην δεν χωρανε τα ποδαρακια του, τα εχει διπλωμενα ο καημενουλης και επισης βαριεται. Για τον λογο αυτο δεν τον βαζω πλεον μεσα, καθομαι εννοειται!!!! και εγω πισω μαζι του και τον βαζω να καθεται στο κανονικο καθισμα του αυτοκινητου.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης : εσεις ποτε γυρισατε τα καρεκλακια σας? Ειναι πολυ κακο να το γυρισω απο τωρα, πριν δηλαδη γινει 13 κιλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια πολλα Πασχαλιτσακι μου!!!!!

Εγω την κορη μου την εβαλα στο καρεκλακι 9 μηνων και την εβαλα να κοιταει μπροστα. Αλλα ειμαι σιγουρη οτι το δικο μας δεν εμπαινε αλλιως γιατι δενει στον αξονα του αυτοκινητου. Αν θυμαμαι καλα γραφει οτι ειναι για παιδακια απο 9 κιλα και πανω. Παντως απο το να καθεται στην αγκαλια σου η στο καθισμα του αυτοκινητου σε ενα καρεκλακι που θα κοιταει μπροστα σιγουρα θα ειναι πιο ασφαλης!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε πασχαλιτσακι γιατι το κανεις αυτο κοριτσακι μου??

το παιδακι δεν παθαινει τιποτα αν διπλωσει λιγο τα ποδαρακια του..

αστο να γκρινιαξει λιγο, δεν παθαινει τιποτα, θα το συνηθισει..

νομιζω οτι ολα τα παιδακια λιγο η πολυ περνανε φασεις που δε θελουν το καθισματακι, το θεμα ειναι να του δινετε εσεις ως γονεις το καλο παραδειγμα (παντα θα φορατε κ εσεις ζωνη) κ παντα μα παντα θα τον βαζετε στη θεση του με τις ζωνες του!!

διαβασε αυτο που σου εβαλε η αφροδιτη, ειναι παρα πολυ καλο!!

αν υπηρχε προστιμο για τη μη τοποθετηση των μωρων στα καρεκλακια ολοι εκει δε θα τα βαζαμε???

για τα λεφτα θα το σκεφτομασταν, οταν προκειται για τη δικη μας ασφαλεια κ των παιδιων μας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλακι χιλιες φορες καλυτερα προς τα μπροστα παρα καθολου και στην αγκαλια!! ;)

και εμενα περασε φαση και απλα τον αγνοουσα και ολα την περνανε εινα ιστο προγραμμα που λενε!!

εινα πολυ σημαντικο θεμα κια δεν πρεπει να κανεις πισω..εγω τον γυρισα εκει στον χρονο αλλα το καθισμα ελεγε στα 9 κιλα..9 κιλα εγινε οταν δεν χωρουσε πλεον στο καθισμα μιας που τωρα ειναι 10.400(27μηνων!!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ερωτηση μου ειναι η εξης : εσεις ποτε γυρισατε τα καρεκλακια σας? Ειναι πολυ κακο να το γυρισω απο τωρα, πριν δηλαδη γινει 13 κιλα?

Κ αν το γυρισεις και συνεχισει να κλαιει?Τι θα κανεις????

Πασχαλιτσακι μου επειδη σε εχω 'δει" στο φορουμ ποσο πολυ ψαχνεσαι για να κανεις παντα το καλυτερο για τον αντρακο σου...Θελω να σου πω να ψαξεις ή μαλλον να σκεφτεις πολυ καλυτερα αυτο το θεμα...

Φανταζεσαι καλη μου να συμβει ατυχημα?Εγω δεν θελω ουτε καν να το σκεφτομαι...

Λιγη υπομονη και θα το συνηθισει το καθισματακι του...

Αν και αυτα τα πρωτα καθισματακια ειναι μεχρι 9 κιλα ή μεχρι ενος ετους!Δλδ ακομα κ αν στο ετος δεν ειναι ακομα 9 κιλα πρεπει να το αλλαξεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai mena perase fash arnisis giro stoyw 8-9 mhnew alla den enedosa .....apo to klamma den pethenei oute menei paralito ....apo apotomo frenarismah trakarisma ta pathenei ....sorry pou ginome makabria alla mh kitame kontof8alma .....tou elega h thesh sou einai ekei opos kai h thesh mou einai edo kai tou mpampa sto timoni .emathe kai kathete kai monos tou pia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το γυρίσεις. Το ίδιο ασφαλές είναι και μποστά. Εμείς το καθισματάκι που πήραμε, γράφει ανάποδα 0-9.. άσε που ο δικός σου είναι πολύ ψηλός (να τον χαίρεσαι!) για αυτό δεν χωράει. Δεν νομίζω οτι είναι καλύτερα να μην νιώθει άνετα απο το να τον γυρίσει μπροστά.. και τα 13 κιλά που γράφουν σίγουρα δεν αντιστοιχούν σε παιδάκια άνω των 80 εκατοστών..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο ασφαλές είναι και μποστά.

Δεν είναι καθόλου το ίδιο... Διάβασε αν θες το λινκ που παρέθεσε η Αφροδίτη. Η πιθανότητα για σοβαρό ή και μοιραίο τραυματισμό από μετωπική ή πλάγια σύγκρουση (που είναι οι συχνότερες) είναι κατά πολύ μεγαλύτερη όταν το κάθισμα κοιτάζει μπροστά. Ακόμη και με ένα απότομο φρενάρισμα μπορεί να τραυματιστεί σοβαρά το μωρό όταν το κάθισμα κοιτάζει μπροστά...

Πασχαλιτσάκι πώς είσαι σίγουρη ότι του φταίει η φορά του καθίσματος? Εμένα το ίδιο έκλαιγε και στο δικο μας που κοίταζε πίσω και όταν μπαίναμε σε ταξί που το καθισματάκι κοίταζε μπροστά.

Αυτό που κάνεις είναι πολύ επικύνδινο.... Είπαμε να μην τα αφήνουμε να κλαίνε αλλά εδώ προέχει η ασφάλεια του παιδιού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και χρονια πολλα

πολυ χρησιμα τα αρθρα αφροδιτη...

και μενα δεν θελει με τιποτα το καθισμα

τωρα στους 8 μηνες και καπως το ανεχετε..

δεν κλαιει τουλαχιστον καθε φορα και αν εχει κουραστει θα αποκοιμηθει κιολας

αλλα χωρις καθισματακιδεν μπορω να το σκεφτω με πιανει τρελο αγχος..

να ρωτησω κατι για αυτα τα καθισματακια σαν το δικο σου;γιατι ψαχνομαι και γω..

απο τι εξαρταται το να γυρισεις το καθισμα μετα τα 13 κιλα;

η ειναι συμβουλη της εταιρειας οτι ειναι ασφαλεστερο μετα τα 13 κιλα να κοιτα μπροστα(απο την αποψη της ενδυναμωσης τηςσπονδυλικης στηλης );

δηλαδη θεωρητικα το κρατας αναποδα και μεχρι τα 18 κιλα ετσι;

μηπως αν τον εβαζες στο καθισμα και του εδινες παιχνιδακια;

η αν κρεμαγες στην πλατη του καθισματος που κοιτα καποιο χαλι δραστηριοτητων να κοιτα η να ακουμπα με τα ποδαρακια του και να απασχολειται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα γλυκουλες μου και καλο μηνα να εχουμε με υγεια.

Το καρεκλακι που εχουμε ειναι αυτο :

http://www.chicco.gr/el/en_ka8isma_autt ... _43_0.html

Οι προδιαγραφες του ειναι οι εξης :

"Για την ομάδα 0+ (μωρά μέχρι 13 κιλά) το κάθισμα πρέπει να είναι τοποθετημένο με αντίθετη προς τον δρόμο φορά (χρησιμοποιώντας τους μπλε οδηγούς). Για παιδιά με βάρος από 9 έως 18 κιλά, το κάθισμα τοποθετείται με φορά προς το δρόμο (χρησιμοποιώντας τους κόκκινους οδηγούς)."

Αν καταλαβαινω καλα ο μικρος που εχει ξεπερασει τα 9 κιλα μπορει να τοποθετηθει στο καρεκλακι κοιτωντας μπροστα??????

Διαβασα ολα αυτα που μου ειπατε και το αρθρο που μου παραθεσατε το οποιο ομολογουμενως ειναι πολυ πειστικο!!!!! Εμενα παντως με επεισε και δεν θα τον αφησω ξανα εκτος καθισματος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν καταλαβαινω καλα ο μικρος που εχει ξεπερασει τα 9 κιλα μπορει να τοποθετηθει στο καρεκλακι κοιτωντας μπροστα??????

..

OXI!!!!!Alla mporeiς na agoraseiς το επομενο καθισματακι σας κ να κοιταει μπροστα...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...