Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 9! Για πιο δυνατές κλωτσιές!!!


Recommended Posts

Kαλημερα και καλό μηνα να εχουμε!!!

Μαρακι μου τι τραβηξες κοριτσακι μου? Ευτυχως τωρα ολα καλα. Μονο θετικες σκεψεις και ξαπλα. Μην κουραζεσε και μην κανεις τιποτα. Ολα καλα θα ειναι...

Χριστινακι μου ενημερωσε οπωσδηποτε τον γιατρο σου. Ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι τιποτα και απλα ανησυχεις αδικα. Κι εγω οταν ειχα διαβασει για την προεκλαμψία ειχα επιρεαστει τοσο πολύ που εβλεπα ολα τα συμπτωματα.

Εγω ξενυχτυσμενη ειμαι σημερα μιας και κοιμηθηκα λιγο και εβλεπα και ολα χαζοεφιαλτες :(:(

Με εχει πιασει και μια τεραστια ανησυχια με το σπιτι...δεν βλεπω να προλαβαινω να φτιαξω ολα οσα θελω και εχω κατααγχωθει.

Αυριο εχουμε και γιατρο επιτελους, εχει περασει πανω απο μηνας απο την τελευταια φορα που πηγα και μου εχει λειψει το νινακι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσάκια μου...Χθες ξέχασα και δεν ευχηθηκα...Καλό μας μήνα...όλα να μας πάνε καλά!!

Τι κάνετε? Εγώ ριχνω πολύ ύπνο...δεν ξέρω αν είμαι ακόμη επηρεασμένη από τα φάρμακα...

Ξύπνησα πρωί όμως γιατι έπρεπε να στειλω τα χαρτια για την αδεια μου στο σχολείο που δουλεύω.Εφαγα και ξανα στο κρεβάτι..ειμαι και μοναχούλα σήμερα.. :?

Χριστινάκι νομίζω πως πρέπει να μιλησεις με το γιατρο σου...μην το αφήσεις...ειναι ψηλη νομίζω...

Καλημέρα Ελίς...

Μαχη μου καλημέρα...μονο ξαπλώνω δεν κανω τίποτα πια!!! Με το καλό να δειτε το μωράκι σας..Μην αγχώνεσαι..βάλε προγραμα και σιγα σιγά θα τα κάνεις όλα!

Μονο εμείς είμαστε πρωινές?? :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλησα βρε συ και μου ειπε να συνεχισω να παιρνω το yutopar μισο οπως το παιρνω και να το σταματησω στις 5 μαιου και να δουμε αν θα εχω παλι ταχυκαρδιες.ανησυχω.με εχουν πιασει τα κλαμματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μάχη, καλωσήρθες στο κλαπ του ξενυχτιού :lol::lol: . Καλή επιτυχία σήμερα στο γιατρό!! Όσο για το σπίτι, σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά μην αγχωνεσαι άδικα, δεν βοηθάει...

Καλημέρα Μαράκι! Ελπίζω να είσαι καλύτερα σήμερα

Χριστίνα, παρ΄ολα αυτά εγώ νομίζω ότι πρέπει να του κάνεις ένα τηλ. ΝΟμίζω ότι τις προάλλες είχες πει πως έχεις και κατακράτηση. Στο κάτω κατω γιατρος σου είναι, δεν έγινε κάτι αν του τηλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελισαβετ αχω κατααγχωθει. Το Σαββατο τακτοποιησα τα ντουλαπια της κουζινας. Ητανε χαλια, το ενα πανω στο αλλο. Χτες τα παπουτσια μου, πεταξα και καποια που δεν τα φορουσα πλεον. Και θελω τωρα ρουχα, ντουλαπες κλπ. Και το παιδικο δωματιο. Αυριο θα παω να παρω θηκες αποθηκευσης και κουτια αποθηκευσης και μολις ανοιξει ο καιρος να τα συμμμαζεψω, να πλυνω σκεπασματα και να τακτοποιησω ντουλαπες. Οτι δε θελω απο ρουχα να πεταξω ή να τα δωσω, ετσι ωστε να εξοικονομισω χωρο.

Στο παιδικο δωματιο ακομα δεν εκανα τιποτα, ποτε θα προλαβω οεο??? Την κουνια θα μου την φερουν 20 Μαιου και μεχρι τοτε πρεπει ηδη να εχει βαφτει, να μπει ο καναπες-κρεββατι(που δεν εχουμε αγορασει ακομα), να φυγει ο υπολογιστης κλπ...

Ουφφφ, δεν θα προλαβω και θα τρεχω στο τελος. Θελω να ειναι ολα ετοιμα πριν ερθει το μωρο, και ενω εγω ειμαι πολύ οργανωτική, οι γυρω μου δεν ειναι (πχ ο αντρας μου, ο ξυλουργος κλπ)

Σας ζαλιζω και σας τωρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν εχω καταρρακτη.θα παω τωρα να με δει...επειδη δεν προλαβαινω τωρα γιατι θα φυγω θα σας πω μετα για το γιατρο....παναγια μου ας ειναι ολα καλα..αλλα του ειπα οτι εχω και πρηξιμο στα ποδια και μου λεει πρεπει να σε δω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελις μου ειμαι καλύτερα ευχαριστώ...

Χριστινάκι μου εμένα η πιεση μου ειναι πάντα χαμηλη..9 με 6 συνηθως και με το γιουτοπαρ ειναι 11 με 7...αλλα ειναι φυσιολογική πάλι...ξαναπάρε τον γιατρό σου! θα περιμένουμε νέα σου..ολα καλα θα ειναι!

Μαχη μου κι εγώ τα ιδια σκεφτομαι με εσενα ετσι οπως ήρθαν τα πραγματα..Ετσι οπως ειμαι ομως αφου γεννησω με το καλο θα φτιαξω ντουλαπια...προς το παρον να βαψουμε πριν ερθουν τα πραγματα του μωρου΄..

Βρε κοριτσια τα σελτεδάκια που λένε ότι χρειαζομαστε ειναι αυτα? http://www.amazon.co.uk/Pampers-Change- ... 171&sr=1-2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη μου σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ. Μια από τα ίδια ακριβώς, με τη διαφορά μόνο που εγώ ευτυχώς είχα πάρειτο κρεββάτι-καναπέ πριν λίγο καιρό και τα έπιπλα του μωρού τα έχω επειδή τα πήραμε από το ξαδερφάκι της. Δεν έχω φτιάξει όμως ακόμη τα παπούτσια και σκέφτομαι να το κάνω σήμερα. Την ντουλάπα δεν ξέρω αν θα προλάβω... Αύριο έρχεται από την Ιρλανδία μια κοπέλα που θα φιλοξενήσουμε γιακάποιες μέρες, στα πλαίσια ανταλλαγής μαθητών, οπότε πανε οι δουλειές, και μετά πρέπει να στρωθώ για 2-3εβδομάδες στο διάβασμα γιατί 28/05 έχω εξετάσεις στο ανοιχτό παν/μιο (ελπίζω να μην βγει μέχρι τότε η μικρή). Και ναι είμαι και ΄γω πολύ οργανωτική, αλλά ΚΑΝΕΙΣ αλλός γύρω μου :(.

Χριστινάκι μου, κατακράτηση υγρών εννοούσα. Σχετίζεται άμεσα με την υψηλη πίεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελις μου εχεις εξετάσεις?? Χαρας στο κουράγιο σου...αντε και καλή σου επιτυχια!!!

Ελις μου δεν εχω ιδεα!! Βασικά τα σελτεδάκια για ποιο ακριβώς λόγο τα χρησιμοποιούμε?? Διαφωτιστε με την ασχετη!!! :lol::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ, Μαράκι.

Τα σελτεδάκια είναι αυτά τα πανάκια που συνήθως από την μία πλευρά έχουν ένα αδιάβροχο καλύμα ενώ από την άλλη είναι "πετσετε" και είναι για να αλλάζεις το μωρό. Είναι σχετικά μικρά, ισα για να μπορείς να ξαπλώσεις πάνω το μωρό και να του αλλάξεις την πάνα. Εγώ αυτό ξέρω από την κόρη μου, βέβαια πάνε χρόνοι και καιρόι από τοτε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα μου πηγαινε στον γιατρο να ξενοιασεις. Ολα καλα θα ειναι!

Ελισαβετ δυσκολα τα πραγματα με τις δουλειες. Και εγω να πνιγομαι και ολοι γυρω μου χαλαροι "φεεεεταααα", και αυτο να με τρελλαινει. Φερε μας ξυλουργε το δειγματολογιο των ξυλων να διαλεξουμε εδω και 2 εβδομαδες και ακομα ερχεται....ας παρουμε τον καναπε...δεν εχουμε παει ακομα να δουμε :shock::shock: Ας οψετε που δεν μπορω να παρω το αμαξι να τα τακτοποιησω ολα μονη μου.....θα τα ειχα ολα ετοιμα...

Μαρακι εσυ ασε τις δουλειες....μην κοουραζεσε καθολου, αλλωστε δεν εχετε και καιρο στο σπιτι, μια χαρα θα ειναι!!! Οσο για τα σελτεδακια. Εγω πηρα απο τα jumbo, οχι μιας χρησης αλλά απο κατω σαν αδιαβροχο και απο πανω πετσετε που πλενονται και στο πλυντηριο. Πηρα 3 νομιζω ανετα θα με φτασουν. Αυτα ειναι μιας χρησης???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαχη μου εννοειται πως δεν κανω τιποτα εγω...το πολυ πολύ να δινω εντολές :lol::lol:

Μου ειπαν κι εμένα για τα τζαμπο..θα στειλω την μαμα μου κι ελπιζω να καταλαβει τι θέλω!!! :lol::lol: Αδιαβροχο θα χρειαζομαι και για το cary coat στο οποιο θα κοιμαται αρχικα το μωρο σωστα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με τα αδιάβροχα καλύματα, εμένα με προβληματίζει κάπως. Πήρα στρώμα "αντι-ασφυξιογόνο", αλλά αν βάλω κάλυμα, όπως μου είπαν, για να μην βραχεί σε περίπτωση "διαροών", τότε χάνει την ιδιότητά του και πάλι θα κινδυνεύει το μωρό, έτσι δεν είναι? :-?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω λεω το μωρο να το βαλω κατευθειαν στο κρεββατακι του και οχι σε καλαθουνα στην αρχη για να μαθει απο νωρις στο δωματιο του. Πηρα κι εγω για το στρωμα αδιαβροχο ειδικο για διαρροες. Θα το βαλω στην αρχη και αν δω οτι δεν εχει διαρροες θα το βγαλω και θα το βαλω παλι οταν μπουμε στη διαδικασια να κοψουμε το παμπερς.

Μαρια εχει πολλα στα jumbo, και μικρα και μεγαλυτερα και σε καλες τιμες. Ειναι στο τμημα με τις κουβερτουλες να πεις στη μαμα σου και γραφει σελτεδακια. Θα τα βρει σιγουρα. Νομιζω παρε καλυτερα τετοια που πλενονται κιολας παρα μιας χρησης. Ακριβοτερα θα σου βγουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κορτσουδιαααα...απο σημερα καθε κατεργαρης στο παγκο του :lol::lol: εγω δουλεια κ η μικρη σχολειο...οσο καθησαμε...καθησαμε!!!τελικα ολες το ριξαμε στις δουλειες...καιρος ηταν.εμεις χθες τελειωασαμε αποθηκη κ μικρο μπανιο κ σημερα θα μεταφερουμε τα πραγματα απο το δωματιο εκει κ θα τα στησουμε.υπολογιστη κ βιβλιοθηκη κ ολα τα σχετικα.θα παμε να δουμε κ για χρωματα.ευτυχως ο αντρας μου το επιασε πολυ ζεστα το θεμα κ προχωραμε.

μαρακι τα σελτεδακια ειναι στην ουσια πανες που απο την μια πλευρα ειναι πλαστικο κ απο την αλλη πετσετε.τα βαζεις απο κατω οταν αλλαζεις το μωρο για να μην σε κατουρησει :D:Dτα περνεις κ μαζι σου εξω οταν βγαινεις.μερικα εχουν κ λαστιχο κ μπαινουν κ σστην αλλαξιερα.αν εχω κανενα προχειρο εξω θα σου βαλω φωτο να δεις.εγω τα ειχα παρει απο τζαμπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!Καλη επιτυχια σε οσες εχουν γιατρο σημερα κ αυριο,με το καλο να δειτε τα μωρακια σας.

Μαρακι πολυ χαιρομαι που εισαι καλυτερα.Ξαπλωσε,χαλαρωσε κ ολα τελεια θα πανε ;)

Μαχη μου κ Ελισαβετ ακριβως τα ιδια κανω κι εγω.Προχθες επλυνα ολα τα χειμωνιατικα κ σημερα θα τα μαζεψω.Θα βγαλω κ τα καλοκαιρινα να αεριστουν κ θα τα τακτοποιησω κι αυτα για να τα εχω ολα ετοιμα.Οταν ερθουν οι μικρες δε θα προλαβαινω να κανω τιποτα απο ολα αυτα.Το δωματιο τους ειναι σχεδον ετοιμο,ευτυχως κοριτσια εχω τον πατερα μου ο οποιος τρεχει κ κανει τα παντα...Τωρα για το σπιτι θα τους επιστρατευσω ολους απο εβδομαδα για μια γενικη κ ξεστρωμα!!

Χριστινακι περιμενουμε νεα σου απο τον γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Μιχαελα!

Μαχη συμφωνω μαζι σου,κι εγω κατευθειαν στο δωματιο τους θα τις βαλω για να μη μαθουν μ'εμας.Απλα στην αρχη θα κοιμαμαι κι εγω εκει,πηρα μια πολυθρονα-κρεβατι,αλλα το πολυ για 10-15 μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες!!!

τι κανετε;;;

εμει;ς καλα

Σελτεδακια να παρετε τα κλασσηκα, οχι τα μιας χρισης, ειναι πιο συμφεροντα, παρτε δυο τρια και φτανουν.

Εμεις τον ΧΡιστοφορο τον ειχαμε στο δοματιο του απο την αρχη..απο την πρωτη μερα..μετα οταν γυρησα στη δουλεια..τον πηρα μαζι μας στο κρεβατι μας..οπου κοιμοταν μερικου μηνες γιατι δεν αντεχα το πηγενελα με τον θηλασμο ..μετα ξαναεπεστρεψε στο κρεβατι του..τωρα στο μεγαλο κοιμαται πολυυυυ καλυτερα.

Την παρασκευη ειχα γιατρο...

η υδρονεφρωση στο Αεριστερο πρεπει να εφυγε η να εμεινε στα ιδια επιπεδα, δεν φαινοταν καθαρα αλλα στο δεξι υπαρχει ακομα στα ιδια πανω κατω επιπεδα και ο γιατροε ειπε πως το παρακολουθουμε.

Επισης ειναι γυρω στα 1100 και κατι ψιλα..παχουλο παχουλο.. :lol::lol::lol:

και δεν εχει γυρησει ακομα με το κεφαλι αναποδα...θυμαμαι ομως οτι ο μεγαλος τετοιες ευδομαδες ηταν γυρησμενος και ειχε παρει θεση απο τα μεσα του 7ου.

Παντως ειναι ακομα πολυ ψιλα με το κεφαλι σφυνομενο γι'αυτο και δεν ηρεμω επειδη μου πιεζει το στομαχι.

Ειδα και ενα απαισιο ονειρο σημερα..οτι ο γιατρος ειχε επιμινει να κανουμε καισαρικη τωρα στο μωρο και εγω εκλαιγα με μαυρο δακρι και φωναζα οτι δεν θελλω, και οτι ειναι πολυ μικρο ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παλι με πεταξε εξω :evil::evil::evil: κ εγω ειμαι της αποψης στο δωματιο του.την μικρη μου οταν γεννηθηκε την ειχα στο δωματιο μου κ οταν εγινε 4μηνων την πηγα στο δικο της.τωρα ομως το μωρο κατευθειαν στο δωματιο της.αλλωστε δεν θελω να βλεπω κ η μικρη μου οτι το μωρο κοιμαται μαζι μας κ αυτη μονη στο δωματιο της.καλυτερα στο δικο του που θα ειναι πιο οργανωμενα τα πραγματα απο αποψη χωρου.

καλημερα χρυσαααααααα...που θρεφταρακι ο μπεμπης :lol::lol: φτου φτου σκορδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις πληροφοριες...Θα κάνω μια λιστα με οσα μου εχουν μεινει κι ευτυχως δεν ειναι πολλα και θα στειλω τη μαμα και τον αντρα μου να τα παρουν.

Σοφακι καλημερα!!

Κι εγω στην αρχη σκεφτομουν να τον βαλω στο δωματιακι του αλλα μετα ειπα τουλαχιστον τις πρωτες 40 μερες να το εχω κοντα μας..

Σας ειπα οτι στην κλινικη ειχαμε ειδοποιεισει και τον παιδιατρο για παν ενδεχομενο και ηρθε να με δει την επομενη μερα και του εκανα ανακριση :lol::lol: Τον ρωτησα γιαζ τα ρουχα του μωρου και μου ειπε οτι φοραω κι οπως νιωθω εγω και το μωρο το ιδιο. Μονο στην κλινικη στις αρχες του βαζουν μακρυμανικο λεπτο...

ααα και χθες ειχα απο το στηθος μια σταγονα υγρο που δεν καταλαβα τι ειναι...λετε να ειναι από το γαλα???

Χρυσα μου καλημερα...μεγαλωσε ο αντρουλης σου...μια χαρα!! Απο ονειρα αλλο τιποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...