Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ


Recommended Posts

Περιμενοντας το πρωτο μου μωρο πριν περιπου δυο χρονια ,δεν εβλεπα την ωρα να το κρατησω αγκαλια και να το βαλω στο στηθος μου!!!!! οπως οι περισσοτερες πιστευω γυναικες ....

Αρχισαμε λοιπον τις ετοιμασιες΄ ρουχα για το μωρο ,κουνιες, καροτσια,νυχτικα για μενα,σουτιεν θηλασμου,πετσετες,σαμπουαν.....τι ξεχασαμε?

οι πωλητριες μας βοηθησαν αμεσως!!!!!

φυσικα τα μπιμπερο :roll::roll::roll: γιατι οπως μου ειπαν ,οταν ειπα οτι θα θηλασω , :oops::oops:

μπορει ναμην εχω γαλα- οπως και οι περισσοτερες- οπως μου τονισαν!!!!!

Ειχα ΠΗΤ 13-12-09 στις 14 ο γιατρος μου ειπε η κανεις καισαρικη τωρα η ψαχνεις γι αλλο νοσοκομειο μεναμεκαι σε νησι τι να κανω με κλαματα αποφασισα να κανω επισκληριδιο και σε 10 λεπτα ειδα το γιο μου ,πανεμορφο και 3800...με ενα γλυκο κλαματακι και τα ματια ορθανοιχτα να κοιταζει τριγυρω σηκωνοντας το κεφαλακι του απο την πρωτη στιγμη ;););)

Ευτυχως ειχε βαρδια μια νεαρη μαια και το μωρο ηρθε στην αγκαλια μου και στο στηθος μου μεσα στην πρωτη ωρα... το εφεραν δηλαδη στο δωματιο με το κουνακι κι εγω ειπα ναμου τον δωσουν και τον εβαλα στο στηθος με τη βοηθεια της μανας μου ....

Την επομενη μερα εγω τα ιδια το μωρο ολο αγκαλια κια στο στηθος :D:D:D

Παλι στο στηθος!!!!!! αρχισα να δεχομε την σοφια τους ¨αφου δεν κανει¨

εεεε,για λιγο τον εβαλα :oops::oops: ελεγα :cry::cry: νομιζα κι εγω οτι κατι ξερουν για να μου το λενε

φοβομουν οτι θα το πειραζε η αντιβιωση που επερνα :twisted: γιατι δεν μου ειχαν βγαλει τον ορο

μεχρι και την τεταρτη μερα :evil::evil:

Γυρω στην τεταρτη μερα με ρωτησαν ¨θα θηλασεις?¨ βαλε σουτιεν και ελα μεσα να σου δειξουμε :shock::shock:

Πηγα κι εγω και τι ηθελαν :?: ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif]

[smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif]

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΟΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ:

ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ =))=)) =

ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΣΟΥ ΜΑΤΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ :lol::lol::lol:

φενετε πως το μωρο μετα τα δεκα λεπτα βγαζει δοντια ¨η μεταμορφωνετε σε αλλιεν που τρωει στηθη

Οπως καταλαβαινετε το μονο που με εσωσε και θηλασα και ακομη θηλαζω ηταν το οτι δεν μπορουσα να βγαλω το μωρο απο το στηθος οταν το εβλεπα τοσο ηρεμο και ευτυχισμενο να τρωει :):):)

μετα αρχισα να ψαχνομε και ανακαλυψα οτι ισως απο ενστικτο εκανα καλα που εγραφα ολες τις βλακειες που μου ελεγαν κι απλως θηλαζα :P:P:P

Αυτο παντω ςμε τα δεκα λεπτα ειναι ισως ο πιο διαδεδομενος αστικος μυθος :D:D:D

τα ιδια ειπαν και στην ξαδερφη μου που γεννησε τωρα στο μητερα!!!!!!!!

οι εταιρειες γαλακτος εχουν κανει καλα τη δουλεια τους :evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τί μου θύμισες τώρα...

Αυτό το δεκάλεπτο με έκαψε και μένα...Τις ρώταγα όλες τις μαίες,σε όλες τις βάρδιες "Δέκα λεπτά μόνο?" "Ναι μόνο δέκα λεπτά και μετά συμπλήρωμα"..και δώστου εγώ να κοιτάω το ρολόι μην θηλάσει 11 λεπτά και γίνει κάτι κακό...και άγχος όταν μπέρδευα από την κούραση τα λεπτά.."τώρα θήλασε 9 ή 11 λεπτά?Να τον αφήσω λίγο παραπάνω? μα αφού δεν πρέπει.."

Εγώ είχα πάθει και μια ίωση και μου είχαν βάλει ενδοφλέβια αντιβίωση..έπρεπε το γάλα να το βγάλω με το θήλαστρο και να το πετάω...ποιά πρωτόκολλα αντλήσεων και κουραφέξαλλα λέτε εδώ? Οι μαίες ήταν αυστηρές σε αυτό..όχι πολύ τακτικές αντλήσεις με το θήλαστρο γιατί θα μου φουσκώνει το στήθος και θα πονάω...αχχχχ....όταν μπήκα και διάβασα εδώ και ξεστραβώθηκα,ήθελα να πάω στην κλινική με ένα τουφέκι και να τις καθαρίσω όλες από τα νεύρα μου!!!

Και διερωτιέμαι ακόμα..το έκαναν επίτηδες? κάποιες ήταν μανάδες..επειδή δεν θήλασαν το έκαναν για να μην θηλάσω ούτε εγώ? είναι οδηγίες από τη σχολή τους? είναι οδηγίες τις κλινικής-χορηγών-εταιρειών με γάλατα? όπως εγώ μπήκα στο ιντερνετ και βρήκα 3 πράγματα για το θηλασμό,αυτές δεν έτυχε ποτέ να τα διαβάσουν? :?:?

Καλούς θηλασμούς σε όσες θέλουν να θηλάσουν!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κωνσταντινα και εγω όσα εκανα απο καθαρό ένστικτο μου βγήκαν πάντα σε καλο. Αυτο άλλωστε δεν είναι ο θυλασμος; Ο δεσμός του μωρού με την Μαμα και σιωπηλή συνομιλία για το τι είναι καλο και τι όχι. Ευτυχώς εγω είχα υποστήριξη και απο την αδερφή μου αλλα και απο την κουνιαδα μου που είναι μαια, αν και οι καταλληλοτερες για πληροφόρηση είναι οι μανουλες που θυλασαν και θυλαζουν κατ'εμενα! Το μόνο που δεν εκανα στον μπουμπουκο μου αλλα με το καλο στα επόμενα παιδάκια μου δεν θα παραλειψω είναι να απαιτήσω να μου βάλουν το μωρο μου ,αφου βέβαια βεβαιωθούν ότι όλα είναι καλα, πάνω στο στήθος μου για αυτη την πρώτη επαφή δέρμα με δέρμα που βέβαια κανένας δεν με είχε ενημερώσει. Παραθέτω και ένα τμήμα απο ένα άρθρο το οποίο μου έκανε εντύπωση αυτο που γράφει στο τέλος...

Ο θηλασμός αμέσως μετά τη γέννηση είναι μια φυσικά ενστικτώδης συμπεριφορά του νεογέννητου. Η όσφρηση, η όραση και η γεύση βοηθούν το νεογέννητο να εντοπίσει το μαστό ενώ τα ακουστικά ερεθίσματα και το άγγιγμα από την μητέρα κάνουν το νεογνό να νοιώθει ασφάλεια και άνεση. Στην εβδομάδα μητρικού θηλασμού του 2007, που διοργανώθηκε από την WABA (World Alliance For Breastfeeding Action), ανακοινώθηκε ότι ένα εκατομμύριο ζωές θα μπορούσαν να σωθούν σε όλο τον κόσμο εάν οι μητέρες θήλαζαν τα παιδιά τους την πρώτη ώρα της ζωής τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τα χανω με τις βλακειες που σας αραδιασανε στα μαιευτηρια!!!!Εγω γεννησα στο Ιασω και οφειλω να ομολοφησω πως η πολιτικη τους απεναντι στον θηλασμο ειναι αριστη!!!!Μολις γεννησα την μπουμπου μου με καισαρικη το επομενο 10λεπτο μου εφεραν την μπεμπα μου να θηλασει(πριν καν παω στο δωματιο μου στην ανανηψη ημουν!)μετα μου την εφερναν καθε 3ωρο ή και πιο νωρις αν ξυπνουσε και πειναγε μου την αφηναν τουλαχιστον μια ωρα εκτος και παραπανω αν το μωρο ακομα θηλαζε και οσο για τις μαιες οσες φορες και αν μπηκα στο τριπακι να ρωτησω αν πρεπει να δωσω συμπληρωμα μηπως δεν χορταινει μου ειπαν οχι η φυση εχει προνοησει να παραγουμε τοσο γαλα οσο χρειαζεται το μωρο για να χορτασει!!!Σημειωτεον να σας πω οτι η μπεμπα μου ενω εχασε 200γραμ τις 2 πρωτες μερες μεχρι την 5η που βγηκαμε ειχα ανακτησει το βαρος της και ηδη 45 μερες μετα εχει παρει 1200γραμ με αποκλειστικο θηλασμο!!!Απαραδεκτα αυτα που σας ειπαν ...ευτυχως που το ενστικτο σας οδηγησε σωστα!Επισης να αναφερω οτι απο την πρωτη μερα και μεχρι και σημερα το παω στηθος και γευμα αυτο με δικη μου πρωτοβουλια και ας μου ειπαν να αλλαζω καθε 20 λεπτα!!Και φυσικα Κωνσταντινα δεν καταφερε το μωρο μετα το 10λεπτο να μου καταβροχθισει την ρογα :lol::lol::lol: που τα βρισκουν αυτα και τα λενε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια οντως στα μαιευτηρια δεν σε ενημερωνουν σωστα!και εγω που γεννησα προσφατα τσατιστηκα λιγακι με τις μαιες.καταρχας δεν καταλαβαινω γιατι λενε ολοι οτι τα νεογεννητα πρεπει απωσδηποτε να θηλαζουν 10 λεπτα!αυτο ειναι ψεμα στην αρχη το μωρακι μου εκανε μεγαλους θηλασμους μπορει και 1ωρα να ηταν στο στηθος.τωρα βεβαια που εδραιωθηκε ο θηλασμος τρωει στο 10λεπτο.επισης ολοι με συμβουλευαν να τον βαζω και απο τα 2 στηθη σε καθε θηλασμο.εμενα ποτε δεν με βολεψε το συστημα αυτο και παντα θηλαζω απο το ενα στηθος και την επομενη φορα απο το αλλο.γενικα η συμβουλη μου στις νεες μανουλες ειναι να ακολουθουν το ενστικτο τους και να μην ακουν τους φωστηρες.εστω και την παραμθκρη αμφιβολια αν εχετε σε αυτα που σας λενε μην τα ακολουθειτε.καθε μανουλα και καθε μωρακι ειναι διαφορετικοι και ακολουθουν τις δικες τους νορμες.πειραματειζομαστε και κανουμε αυτο που μας βολευει,βεβαια η αρχη ειναι πολυ δυσκολη αλλα θελει πολλη υπομονη και πανω απο ολα αγαπη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

βλεπω πανω κατω τα ιδια λενε σε ολες [smilie=angryfire.gif]

κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα διαβασει το βιβλιο της πατσουρου (το dvd δε με τις στασεις θηλασμου τοχα μαθει απεξω..),εδω στο mammy σαν επισκεπτης θεματα,γενικα οτι κυκλοφορουσε στο internet ,προσπαθουσα να προετοιμαστω οσο πιο πολυ μπορουσα..

γεννησα λοιπον,μου την εβαλε ο γιατρος πανω μου ,δεν θηλασε ομως αλλα μετα που πηγα στο δωματιο την ζητησα και την εφεραν και θηλασε κανονικα..

και μετα ξεκινησαν τα ευτραπελα..

εχεις πολυ μικρο στηθος καλε πως θα θηλασεις;

για αρχη βαζε την 5 και 5 λεπτα,μετα 10 και 10 και θα ναι οκ!

φερε να της δωσουμε και συμπληρωμα,αφου το βλεπεις ,δεν χορταινει...

καλα τεσσερα κιλα παιδι περιμενεις να χορτασει απο σενα;

μεχρι και θηλαστρο μου εφερε,το βαλαμε στο στηθος τη δευτερη μερα καιστα πρωτα 5 λεπτα μου κανει η μαια συγνωμη ουτε 10 ml δεν εχεις βγαλει,γιατι το ταλαιπωρεις το παιδι σου;

αφου δεν εχεις γαλα!

ολα αυτα απο μαιες :evil::evil::evil::evil:

και δωστου κλαμα εγω..

ναχω και τον αντρα μου που τον ειχαν τρομοκρατησει οτι το παιδι πεινα και πρεπει να πιει μπουκαλι!

θυμαμαι κοιταζομασταν μεταξυ μας μπερδεμενοι...

ναχω και ολους τους υπολοιπους να μου λενε ελα δεν πειραζει αφου δεν εχεις γαλα,τι να κανουμε τωρα;

καμια υποστηριξη,καμια λογικη σκεψη πως αραγε θηλασαν γενιες γενιες ανθρωπων τοτε που δεν υπηρχουν μπουκαλια και σκονες...

καμια ενημερωση ισα ισα παραπληροφορηση και ψεματα...

δεν εχουν αισθηση της ευθυνης που τους αναλογει..

ειναι στα πλαισια της δουλειας σου,οφειλεις να ενημερωνεσαι και να ενημερωνεις και τον κοσμο,δεν μπορει να σαι τοσο ανευθυνος...

ηθελα να ξερα πως το κανουν αυτο;

να στερουν συνειδητα ,ξεροντας οτι αυτα που λενε ειναι λαθος,απο τη μανα και το μωρο της αυτο το θειο δωρο...

εμεις τελικα ηρεμησαμε στο σπιτι πια με τη βοηθεια και την συμπαρασταση του γυναικολογου και του παιδιατρου μου στο θεμα του θηλασμου(απιστευτο και ομως αληθινο)!

με την κατασταση που επικρατει πρεπει να ενημερωνομαστε πιο πολυ οι μανουλες πανω στο θεμα του θηλασμου πριν γεννησουμε...εγω αυτο εχω καταλαβει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδια αυτο που σημβαινει στην Ελλαδα..κατανταει λιγο γελιο...

Τοσο απο την ηλιθιοτητα των λειτουργων υγειας..θεε μου..τοσους αιωνες ειχαμε γαλα..και ξαφνικα παθαμε μια εντελως μυστηρια μεταλαξη στο DNA μας..και κυριως οι Ελληνιδες..και μας κοπηκε μαχαιρι...

αυτο σηκωνει μεχρι και θεωρια συνομοσιας γιατι το να μην εχεουμε γαλα να θηλασουμε...ειναι ο απωτερος σκοπως των ξενων δυναμεων για να μας ξεκανουν σαν εθνος..ναι βεβεια..δεν το συζητω αυτο!!!

Πραγματικα υπαρχουν καποιοι λογοι- το ειχε γραψει μια κοπελα σε πολυ παλιο θεμα- για τους οποιους μια γυναικα για ιατρικους καθαρα λογους μπορει ειτε να μην εχει γαλα, ειτε να μην ειναι αρκετο...

οι λογοι αυτοι ομως ηταν τοσο ...πως να το πω...πολυπλοκοι..που αμφιβαλλω εαν απο οσες κοπελες ισχυριζοναι οι γιατροι και μαιες πως δεν εχουν γαλα ισχυουν για το 1...αντε 2%..

ολα τα αλλα που μας λενε ειναι τριχες κατσαρες.

Πονταρουν στο θεμα οτι η λεχωνα ειναι σε δυσκολη συναισθηματικη κατασταση...ειδικα εαν εχει προηγηθει ενας δυσκολος τοκετος, μια δυσκολη εγκυμοσυνη, ενας συνδιασμος των παραπανω οπου αντι να στιρηξουν τη μητερα και να την βοηθησουν να δεθει με το παιδι..ουσιαστηκα την απομακρινουν απο αυτο..

πως μπορεις εσυ σαν μητερα που εχεις φαει τα ματια σου στο ψαξημο να πεισεις μια λεχωνα οτι ειναι δυνατων να ξερεις εστω και ελαχιστα παραπανω απο την μαια η τον γιατρο..που ποτε δεν ειχαν καμια επαφη με τον θηλαμσο παρα μονο στο πανεπιστημιο στο αντιστοιχο μαθημα.

Παντως το καλυτερο το ειπε η κουμπαρα μου...που γεννησε το δευτερο παιδι της στην Ελλαδα..το πρωτο το γεννησε στην Αμερικη...οταν αρχησε η μαια να της λεει τα περι 10λεπτου, επιπεδων θηλων κλπ..τη Ρωτησε εαν ειναι σημβουλος θηλαμσου..της ειπε η μαια οχι..ρωτησε εαν υπαρχει συμβουλος θηλασμου στο νοσοκομειο..της ειπαν οχι..ε τωτε τους λεει αυτη ξερω πολυ περισσοτερα απο ολες σας...αφιστε με ισυχη με το παιδι μου....

εκεινη την εποχη..που το παιδι δεν υπηρχε στα αμεσα σχεδια μου..μου φανηκε.."Αμερικανια"..αλλα μετα καταλα πολυ καλα αυτο που ηθελε να πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια ! :)

ευτυχώς που υπαρχετε και εσεις και ενημερωνόμαστε !!!! :geek:

ειμαι νέα μητέρα και παλεύω με τον θηλασμό ! οντως οι περισσότεροι γύρω μας, μας ειχαν ΤΡΕΛΑΝΕΙ απο τις πρώτες μερες (ΩΡΕΣ θα ελεγα!!) "τρώει ;; τρώει το παιδί ;;;" επειδή ειχα αποφασίσει να θηλάσω αποκλειστικά (ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ρωτάει κατι τέτοιο μια λεχώνα ;;;;!!! δεν το είχα συναντήσει ποτέ μου !) και κοντεψα να παλαβώσω μεχρι που αρχισε να σταζει το στήθος μου στα καλά καθούμενα και εκεί ηρέμησα λιγο ! δεν ξερω πως θα συνεχιστεί η προσπάθεια μου, αλλα και μονο που διαβαζω εδώ οτιδήποτε αφορά τον θηλασμό ειναι αισιόδοξο !!

να ειστε καλά κορίτσια ! :x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τι ακουσα οταν γεννησα περι θηλασμου απλα δεν λεγεται!!!!

Εμενα ευτυχως με βοηθησε το mammyland παρα πολυ και γενικα το οτι εψαξα πριν γεννησω! Ευτυχως η μαια που ειχε η γιατρος μου αλλα και η ιδια ηταν υπερ του θηλασμου και μου εξηγησαν πως ακριβως "κατεβαινει" το γαλα!!! Στο δωματιο ημασταν τρεις κοπελες.Ημουν η μονη που θηλαζα αποκλειστικα και αυτο γιατι ετσι το ειχαμε ζητησει.Μονο το δικο μας "καλαθακι"ειχε αυτοκολλητο ΜΜΘ (μονο μητρικος θηλασμος)Μπορω να σου πω οτι οι μαιες εκει (γεννησα στο Μητερα ) μου ελεγαν να μην την αφηνω τοσο στο στηθος και θα την κακομαθω και θα κοιματε μονο ετσι....κοινως βλακειες!Ειναι δυνατον να κακομαθαινεις ενα βρεφος που μεχρι πριν λιγη ωρα ηταν στην κοιλια σου????!!!!!!!!!!! Απο οσες μας ειχαν επισκεφτει 2-3 να ηταν καλες. Ακουσα μονο το ενστικτο μου παρολο που πληγωθηκαν οι θηλες μου!Και την αφηνα οση ωρα ηθελε.....Θυμαμαι το πρωτο βραδυ ,παρολο που ημουν ταλαιπωρημενη απο τον φυσιολογικο, μου την εφεραν κατα τις 2 να την θηλασω γιατι εκλαιγε.Τι αγαλιαση ειχα νιωσει δεν περιγραφεται με λογια!!!!!

Θυμαμαι την ταλαιπωρια που τραβαγε η μια κοπελα διπλα μου!Εβλεπε εμενα που θηλαζα μονο και ειπε να δοκιμασει και αυτη.Και της εφεραν και θηλαστρο εννοειτε( να το πουλησουν ηθελαν) γιατι δεν μπορουσε να πιασει την θηλη το μωρακι και δεν μπορουσε να βγαλει και να η μουρμουρα απο την μαμα της!!!!!!! :shock::shock: Και αρχισε η μαμα της (που ειχε μεινει τα δυο πρωτα βραδια μαζι της :evil:) "και χορταινει???" Μα ποσο θελει να πιει ενα στομαχακι τοσο δα που εχει και υγρα ακομα μεσα του???? Καλα εκανα εγω και δεν ηθελα κανεναν μαζι μου τα βραδια! Μονο εγω και το παιδι μου!......Και θηλαζω ακομα!

Το συμπερασμα μου ειναι οτι οι εταιρειες εχουν κανει πολυ καλα την δουλεια τους και πλεον εκμεταλευονται την αγαπη και την αγνοια πολλες φορες......δυστυχως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια,

εγω γεννησα στην κωνσταντινουπολη,εδω ειναι φανατικοι με τον θηλασμο,σε ιδιωτικο νοσοκομειο,αμεσως μετα την γεννα μου το εφεραν στο στηθος και εμεινε εκει για ωρες,τα βραδια ομως εκλαγε πολυ και με ρωτησαν αν θελω να του δωσω ξενο,εγω μη ξερωντας ειπα ναι,οσες μερες ημουν εκει το ειχαν διπλα μου δεν μου το επερναν,μου περιποιηθηκαν και τις θηλες απο τις πληγες,

οταν ηρθα σπιτι εδινα παλι ξενο σε συνδοιασμο με το δικο μου,οταν αρχισα να διαβαζω περι θηλασμου και να περνω συμβουλες απο εμπειρα ατομα εδω μεσα ολα αρχισαν να πηγαινουν καλα,βγαλαμε πολυ συντομα απο την ζωη μας το ξενο γαλα,

ημουν ολημερις και ολυνυχτις με το μωρο στο στηθος και ολο μου ελεγαν ΠΑΛΙ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙς???ΠΑΛΙ ΣΤΗΘΟς,ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΓΑΛΑ?ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ? και εγω τοσο πεισμωνα το μωρο εκλαιγε και ελεγα ΟΧΙ δεν θα δωσω ξενο θα κατσω εδω με τις ωρες!!!ξενυχτια κουραση και επιλοχεια καταθλιψη αλλα εγω εκει,μεχρι που τα καταφεραμε και τωρα πινει το γαλατακι της στο δεκαλεπτο και χορταινει κοιματε σαν πουλακι και εχουμε γινει ενα!!!

πολλα τα δωρα του θηλασμου,λιγη κουραση αλλα μετα ολα ειναι υπεροχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τα χανω με τις βλακειες που σας αραδιασανε στα μαιευτηρια!!!!Εγω γεννησα στο Ιασω και οφειλω να ομολοφησω πως η πολιτικη τους απεναντι στον θηλασμο ειναι αριστη!!!!

Μαλλον πετυχες τις καλες !!!!!Ευτυχως υπαρχουν παντου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εγώ είμαι στον 8ο και σε λίγο καιρό περιμένω το μπεμπάκι μου να έρθει...επειδή πήγαινα στα μαιευτήρια το τελευταίο καιρό για επίσκεψη σε συγγενικά πρόσωπα που είχαν γεννήσει άκουγα απο παντού.. δεν έχει γάλα η μάνα τις πρώτες 2μέρες και κάτι τέτοια κουλά.. μάλιστα ήταν μια κυρία εκεί που είχε τη κόρη της.. και μου λέει ''κορίτσι μου εγώέχω γεννήσει 2παιδιά και ξέρω καλύτερα''.. Αποφάσισα να το ψάξω πολύ γιατί κάτι μου έλεγε ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.. πήγα σε μια συνάντηση που διοργάνωσε ο σύλογος σύμβουλου θηλασμού και ενημερώθηκα πλήρως, διάβασα και το βιβλίο που αναφέρατε προηγουμένος, άκουσα και μαρτυρίες απο άλλες μητέρες και τώρα νιώθω πιο σίγουρη και μπορώ να απαιτήσω αποκλειστικό θηλασμό στη κλινική που θα γεννήσω. Να σας πω ότι όταν πήγα στη κλινική και λέω στη γραμματέα ''θέλω το μωρο να μείνει μαζί μου, θέλω αποκλειστικό θηλασμό, μου λέει θα υπογράψεις ένα σχετικό χαρτί για να μην έχουμε εμείς πρόβλημα, αν και εγώ μου λέει θα σου πρότεινα να μας αφήνεις να του δίνουμε λίγο τσαγάκι για να ξεδιψάει ή για να σε ξεκουράσουμε και της απαντώ, μα αφου το θηλάσω θα ξεδιψάει απο μένα, γιατί το στήθος δεν προσφέρει μόνο το γάλα και το ξέρω παρόλο που δεν έχω γεννήσει ακόμα, έχω ενημερωθεί και ξέρω της λέω μη κουράζεστε''.. Και να σας πω και κάτι τελευταίο που διάβασα στο βιβλίο και μου έκανε πολύ εντύπωση, το στομαχάκι του νεογέννητου έχει μέγεθος όσο ένα μπαλάκι του πινκ-πονκ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χοανιτα και πολυ μεγαλο το λες!!!!

Παιδια δεν ξερω..αλλα με ολες αυτες τις βλακιες απορρω πως επιβιωσαμε σαν ειδος τοσα εκκατομυρια χρονια..

πραγματικα μου φαινετε απιστευτο!!!

Το εαν θα θηλασει και το Ποσο θα θηλασει, ειναι καθαρα θεμα της μητερα..

εκεινη ειναι η μονη αρμοδια να αποφασισει για αυτο...ολοι οι αλλοι πρεπει να σεβαστουν την αποφαση της και να τη στιρηξουν και να τη βοηθησουν...αντι να της επιβαλλουν πραγματα..και θαυματα για μενα..

Μη σας κανει εντυπωση αυτα που σας λενε...

οι γιατροι- παιδιατροι- ασχολουνται με τον θηλαμσο μονο στα θρανια του πανεπιστιμιου..οτι μαθανε..σας λενε..απο κει και περα δεν ασχολουνται ουτε με την διατροφη ουτε με τον θηλασμο, ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα παρακολουθισουν σεμηναρια, θα ψαξουν στο Ιντερνετ..θα ενημερωθουν..οι περισσοτεροι ενημερωνονται απο τα διαφυμιστικα φυλλαδια των φαρμακευτηκων εταιρων, απο σεμηναρια που διοργανωνουν οι εταιριες παραγωγης γαλακτος...γι'αυτο και ακατασχετη μπουρδολογια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λίγο λογικά να το δούμε το θεμα. Λένε ότι όσες έχουν γάλα μπορούν να θηλάσουν. Τι σημαίνει έχω γάλα; Γεννάω και το στήθος μου παράγει και αποθηκεύει το γάλα ανάλογα με το βάρος του; Κάνει δηλαδή υπολογισμούς πόσο γάλα θα χρειαστεί το παιδί τους επόμενους μήνες και το παράγει μόλις γεννάμε;;;;; :lol:

Λογικό μόλις γεννήσει η γυναίκα να μην έχει ποσότητα γάλακτος. Μπορεί όμως να την παραγει και αυτό θα συμβεί αν θηλάζει ανεμπόδιστα.

Αυτή την ερώτηση αν έχω γάλα μόνο στην Ελλάδα το ακούω.

Σήμερα πήγα τη μικρή για εμβόλιο. Ρώτησα το γιατρό για το βάρος της (είναι λίγο χοντρούλα η δικιά μου) και μου είπε ότι εφόσον όλα αυτά τα κιλά είναι από μητρικό γάλα, δεν ανησυχεί. Είναι δύναμη.

Η μανα μου μου λέει να μη τη θηλάζω συχνά γιατί την έχω παχύνει... Όλο και κάτι θα βρεθεί για να σου πουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια !!!!!

οπως τα λετε !!!! το πρωτο που ρωτανε ειναι εχεις γαλα και το δευτερο μεχρι ποτε θα θηλαζεις?

εγω απανταω : εχω! γιατι οι αγελαδες ειναι καλυτερες ? αφου αυτες μονο χορτα τρωνε ενω εγω τρωω κι αυτες :lol::lol: και θα θηλαζω μεχρι να παει φανταρος γιατι μαλλον δε θα χωραει το βυζι απ τα καγκελα του στρατοπεδου :lol::lol::lol::lol:οποτε θα σταματησω...

ο μεγαλυτερος αστικος μυθος μετα τους κροκοδειλους στους υπονομους ειναι νομιζω

ΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΑΘΩΑ ΒΡΕΦΗ ΣΕ ΣΑΡΚΟΦΑΓΑ(η εστω) ΡΩΓΟΦΑΓΑ ΑΛΙΕΝ!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

επισης εχω ακουσει : 1. μεχρι τους 6 μηνες ειναι καλα να θηλαζεις μετα ειναι περιττο (απειρες φορες αλλα και απο την ενδοκρινολογο που πηγαινα) και λεω πηγαινα γιατι μετα απο αυτο δεν ξαναπηγα φυσικα,

οταν εισαι γιατρος και λες αρλουμπες δεν θα περιοριζονται μονο σε ενα θεμα....

2. τα αγορια τα θηλαζεις μονο ενα χρονο γιατι μετα εχουν προβλημα!!!! :shock::shock: απο φιλη που της το ειπε ο γυναικολογος της

τωρα οταν περνει τηλ και ρωταει τι κανω της λεω: εδραιωνω το οιδοιποδιο :lol::lol:

3.απο φαρμακοποιο (γυναικα) εγω οταν θηλαζα οταν γυρναγα απο τη δουλεια πεταγα το γαλα απ το στηθος γιατι ειχε μεινει πολλες ωρες κι εδινα ξενο για να συνηθιζει κι ολας γιατι μετα δεν το θελουν το γαλα

4.και δεν εχει σχεση που θηλαζει και δεν αρωσταινει απλως εισαι τυχερη απο την ιδια φαρμακοποιο

βεβαια οταν τη ρωτησα αν ξερει οτι το γαλα που πουλαει δεν ειναι αποστειρωμενο το βουλωσε

5.ο γιατρος της ξαδερφης μου που γεννησε πριν 15μερες στο μητερα της ειπε :στο λεω απο πριν για να μη στεναχωρηθεις αλλα γαλα δεν θα κανεις!!!!! μαλιστα την εξετασε και στη μασχαλη για να βγαλει τη διαγνωση [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif]

6.στο ιδιο νοσοκομειο πιο λαμπρος ακομα επιστημονας εκανε την ιδια διαγνωση και χωρις εξεταση :evil::evil::evil::evil::evil:

βεβαια εχω παρακαλεσει την ξαδερφη μου μολις ξαναδει αυτον τον λαμπρο μελλοντολογο με το κληρονομικο χαρισμα να του ζητησει κανενα αριθμο για το λοτο γιατι τωρα με την κριση..... :lol::lol::lol::lol:

Ωραια περναμε :?:?:? το απλο να γινετε ακατορθωτο :shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις καταλαβα τι γινετε!!!!!!!!!!!!!

οι μαιες δεν βγαινουν απο σχολη αλλα απο το σπιτι του κυνοδοντα οπου ο μπαμπας τους τις εχει προειδοποιησει:"το πιο επικυνδηνο ζωο ειναι ο θηλασμος" :lol::lol::lol: "πεστε αμεσως στα τεσσερα και αρχιστε να φωναζετε ολες μαζι : γαλα σε σκονη,γαλα σε σκονη" για να τον τρεψετε σε φυγη :lol::lol::lol::lol::lol: επισης καντε επιθεση στις λεχωνες με το δεκαλεπτο του θηλασμου αντι για ψαλιδα :evil::evil::evil:

ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ :lol::lol::lol::)):))=))=)):ymdevil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι μόνο οι εταιρείες ανθρωποποιημένου γάλακτος που "έκαναν καλά τη δουλειά τους".Είναι και η στενοκεφαλιά των μητέρων που αρνούνται να πιστέψουν ( επειδή δεν θέλουν) ότι μπορούν να θρέψουν το μωράκι τους όπως έκαναν οι πρόγονοι μας!!! Έχω ακούσει από άπειρες μητέρες τη φράση "Δεν είχα γάλα". Έχω μπουχτήσει με αυτή τη φράσει. Στο Διαβαλκανικό η Νεογνολόγος μου έδωσε την καλύτερη συμβουλή: Μητέρα που θέλει να θηλάσει θα θηλάσει έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όσες δεν θέλουν για διάφορους λόγους που τους σέβομαι δεν θηλάζουν. Δεν τις κατακρίνω. Απλά μια φορά θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω την αλήθεια" Δεν θήλασα γιατί δεν ήθελα, μου φαινόταν πιο εύκολο και λιγότερο δεσμευτικό να δώσω μπουκάκι, δεν ήθελα τον "περιορισμό' να είμαι συνέχεια με το μωρό κτλ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κωνσταντινα 1974 εισαι φοβερη!! :lol: φανταζομαι μονο με χιουμορ τη βγαζεις καθαρη οταν θηλαζεις,αλλιως αν πρεπει ολη την ωρα να πεισεις καποιους ,διαφορετικα αν παιρνεις στα σοβαρα οτι ακους την εβαψες!(ολες μας δηλαδη)

κοριτσια και γω πιστευω οτι θελει προσπαθεια και απο τις μανουλες...να ψαχτουμε λιγο...

πως περναμε ωρες στην εγκυμοσυνη ψαχνοντας για κουνιες,ρουχαλακια,παιχνιδακια κτλ

ε ας ψαχτουμε λιγο και για αυτο.

βεβαια ειναι αποφαση τις καθε μανουλας το τι θα κανει και ειναι απολυτως σεβαστο....

ουτε σημαινει οτι οι μανουλες που δεν θηλαζουν δεν αγαπανε τα παιδια τους,το ξεκαθαριζω για αποφυγη παρεξηγησεων...αλλα αυτο που ειπε η theo dominik μια μανουλα που θελει να θηλασει θα θηλασει ακομα και αν δεν εχει καθολου ενημερωθει..

θα το προσπαθησει και θα τη βρει την ακρη...συμφωνω απολυτα

και παλι καλημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

axaxaxaxaxaxa κωνσταντινα γελασα τρελα με το φανταρο και το βυζι που δεν θα χωραει απο το καγκελο :lol::lol::lol::lol::lol: !!!Θα το λεω και εγω απο εδω και περα...Να'σαι καλα γελασα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις καταλαβα τι γινετε!!!!!!!!!!!!!

οι μαιες δεν βγαινουν απο σχολη αλλα απο το σπιτι του κυνοδοντα οπου ο μπαμπας τους τις εχει προειδοποιησει:"το πιο επικυνδηνο ζωο ειναι ο θηλασμος" :lol::lol::lol: "πεστε αμεσως στα τεσσερα και αρχιστε να φωναζετε ολες μαζι : γαλα σε σκονη,γαλα σε σκονη" για να τον τρεψετε σε φυγη :lol::lol::lol::lol::lol: επισης καντε επιθεση στις λεχωνες με το δεκαλεπτο του θηλασμου αντι για ψαλιδα :evil::evil::evil:

ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ :lol::lol::lol::)):))=))=)):ymdevil:

=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))

αχ κωσταντινα νασε καλα γελασα με την καρδια μου ...σε ολλα αλλα εδω εδωσεσ ρεστα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia!!polu wraio to themataki sas!!se ena mina tha krataw stin agkalia mou to 2o paidaki mas kai epeidi sto 1o ekana megali anoisia kai akousa tritous..kai genika ekana m@lakeia den thilasa panw apo 40 meres!den iksera kai to mammy tote na me voithisete!telos pantwn..

twra sto 2o thelw para polu na thilasw k na to palepsw!kai kserw oti auto einai pou metraei alla kai i sunexis topothetisi tou paidiou sto stithos!apo kei kai pera exete na dwsete kapoia sumvouli?opws kati gia na mi matwsoun oi thiles?

sas euxaristw ek twn proterwn..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

joanaki καλημερα.εγω απο την προσωπικη μου εμπειρια θα σου πω οτι δεν γινεται να μην ματωσουν οι θηλες.τουλαχιστον σε εμενα συνεβαινε αρκετα συχνα τις πρωτες 15 μερες περιπου.να τις περιποιησε ανελλιπως γιατι ετσι θα πληγωθουν λιγοτερο, δηλ. να κανεις ζεστες κομπρεσες με χαμομηλι, να βαζεις κρεμουλα (συστηνω της μεντελα),και σπαθολαδο οταν ερεθιζονται.επισης τις πρωτες μερες εγω χρειαστηκα και θηλαστρο λογω του οτι ειχα πολυ γαλα και ευτυχως που το αγορασα απο πριν γιατι το στηθος μου ειχε πετρωσει κυριακη βραδυ!!!!επισης το θηλαστρο το χρησιμοποιησα και οταν μου ειχε πληγωσει παρα πολυ τις θηλες και ετρεχαν αιμα!α!θα το χρησιμοποιησω και εντατικα απο τον αλλο μηνα που επιστρεφω στην δουλεια.επισης η συμβουλη μου ειναι να εχεις πολυ υπομονη και επιμονη,να μην το βαλεις κατω και να το πολεμησεις γιατι η αρχη ειναι δυσκολη.να θυμασαι οτι πανω απο ολα ο θηλασμος ειναι αγαπη.με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου και οτι απορια εδω ειμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια και καλό μήνα.Να χαιρόσαστε τα ζουζουνάκια σας και να είναι πάντα ευτυχισμένα.Να κάνω μια ερώτηση τώρα που σας βρήκα ως ειδικές.Είναι κάτι που το σκέφτομαι πολύ καιρό.Όταν γεννήθηκε ο Δημητράκης μου ήταν λίγο πρόωρος (35+2) με αποτέλεσμα ενώ κατάφερνε να πιάσει το στήθος μου θήλαζε μόνο για ένα λεπτο και μετά κοιμόταν,δεν ξυπνούσε με τίποτα,να φανταστείτε ότι το πρώτο μήνα έτρωγε περίπου με το ζόρι 5 με 10 ml την φορά(ανά τρίωρο που τον ξυπνούσα).Νοίκιασα θήλαστρο από το μαιευτήριο (το κράτησα για ένα μήνα ) αλλά με συστηματική άντληση κατάφερνα να βγάλω όλη την μέρα το πολύ 15 ml,στον μήνα ξανά έβαλα το μωρό στο στήθος μιας και είχε πάρει λίγο τα πάνω του αλλά το γάλα πάλι ήταν ελάχιστο και ο μικρός απλά περνούσε την ώρα του!!!!οπότε και τα παράτησα.Θέλω να ρωτήσω τι θα μπορούσα να είχα κάνει (σε περίπτωση δεύτερου μωρού ρωτάω για να ξέρω) ώστε να κατέβει το γάλα, μιας και ποτέ δεν ένοιωσα να γεμίζει το στήθος μου .Έχω ακούσει πως το θήλαστρο μειώνει την ποσότητα ισχύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια και καλό μήνα.Να χαιρόσαστε τα ζουζουνάκια σας και να είναι πάντα ευτυχισμένα.Να κάνω μια ερώτηση τώρα που σας βρήκα ως ειδικές.Είναι κάτι που το σκέφτομαι πολύ καιρό.Όταν γεννήθηκε ο Δημητράκης μου ήταν λίγο πρόωρος (35+2) με αποτέλεσμα ενώ κατάφερνε να πιάσει το στήθος μου θήλαζε μόνο για ένα λεπτο και μετά κοιμόταν,δεν ξυπνούσε με τίποτα,να φανταστείτε ότι το πρώτο μήνα έτρωγε περίπου με το ζόρι 5 με 10 ml την φορά(ανά τρίωρο που τον ξυπνούσα).Νοίκιασα θήλαστρο από το μαιευτήριο (το κράτησα για ένα μήνα ) αλλά με συστηματική άντληση κατάφερνα να βγάλω όλη την μέρα το πολύ 15 ml,στον μήνα ξανά έβαλα το μωρό στο στήθος μιας και είχε πάρει λίγο τα πάνω του αλλά το γάλα πάλι ήταν ελάχιστο και ο μικρός απλά περνούσε την ώρα του!!!!οπότε και τα παράτησα.Θέλω να ρωτήσω τι θα μπορούσα να είχα κάνει (σε περίπτωση δεύτερου μωρού ρωτάω για να ξέρω) ώστε να κατέβει το γάλα, μιας και ποτέ δεν ένοιωσα να γεμίζει το στήθος μου .Έχω ακούσει πως το θήλαστρο μειώνει την ποσότητα ισχύει;

Τα μικρά μωρά και ειδικά τα πρόωρα πίνουν πολύ λίγο γάλα τη φορά για αυτό θέλουν να είναι πολλές φορές στο στήθος. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου να πάρει τα πάνω του το μωρό και που ένιωθες ανασφάλεια. Όσον αφορά τα θήλαστρα, η ποσότητα που αντλείς σου δείχνει μόνο όσο γάλα μπορείς να εκθλίψεις και όχι την ποσότητα που παράγεις. Επίσης αρκετές μητέρες δεν αντιδρούν στο ερέθισμα από το θήλαστρο. Στο επόμενο μωράκι που εύχομαι να είναι τελειόμηνο πρέπει να το βάζεις όσο συχνά θέλει στο στήθος για όσο θέλει και αν απαιτείται θήλαστρο προτείνω να προμηθευτείς ένα διπλής άντλησης νοσοκομειακό, να αντλείς τουλάχιστον 20 λεπτά τη φορά. Εάν δεν θηλάζει απευθειας το μωρό στο στήθος πρέπει να αντλείς τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα. Επίσης να πίνεις πολλά υγρά, 6-8 φλυντζάνια τσάι μάραθου, να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και να θηλάζει το μωρό 1 στήθος τη φορά, εκτός και εάν δείχνει να πεινά και θηλάζει και λίγο από το άλλο.

π.χ το θήλαστρο εάν δεν χρησιμοποιείται σωστά και εάν η μητέρα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό μειώνει την παραγωγή. Όμως εάν το θήλαστρο αδειάζει τελείως τον μαστό και χρησιμοποιείται συχνά ενεργοποιεί την παραγωγή. Προσωπικά θήλασα αποκλειστικά 6,5 μήνες ( ούτε νερό ούτε τσάι) και άντλησα μέχρι τώρα 122 λίτρα και συνεχίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι μόνο οι εταιρείες ανθρωποποιημένου γάλακτος που "έκαναν καλά τη δουλειά τους".Είναι και η στενοκεφαλιά των μητέρων που αρνούνται να πιστέψουν ( επειδή δεν θέλουν) ότι μπορούν να θρέψουν το μωράκι τους όπως έκαναν οι πρόγονοι μας!!! Έχω ακούσει από άπειρες μητέρες τη φράση "Δεν είχα γάλα". Έχω μπουχτήσει με αυτή τη φράσει. Στο Διαβαλκανικό η Νεογνολόγος μου έδωσε την καλύτερη συμβουλή: Μητέρα που θέλει να θηλάσει θα θηλάσει έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όσες δεν θέλουν για διάφορους λόγους που τους σέβομαι δεν θηλάζουν. Δεν τις κατακρίνω. Απλά μια φορά θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω την αλήθεια" Δεν θήλασα γιατί δεν ήθελα, μου φαινόταν πιο εύκολο και λιγότερο δεσμευτικό να δώσω μπουκάκι, δεν ήθελα τον "περιορισμό' να είμαι συνέχεια με το μωρό κτλ"

Θήλασα 40 μέρες και αυτές με θήλαστρο. Στο μαιευτήριο δεν τα κατάφερνα με το στήθος, δεν μου έδειξε κανείς και αντί να με βοήθησουν μου έφεραν θήλαστρο. Συνέχισα με αυτό και στο σπίτι. Όταν άρχισε το μωρό να θέλει περισσότερο γάλα έπρεπε να είμαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ με ένα θήλαστρο. Το μωρό κοιμόταν κι εγώ αρμεγόμουν. Αυτό ήταν. Στις 30 μέρες άρχισα να δίνω ξένο το βράδυ και στις 40 έδινα ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ. Ποτέ δεν είπα στη ζωή μου πως δεν έχω γάλα. Πάντα με ειλικρίνεια έλεγα ότι ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΑ. Και ποτέ δεν ένιωσα τύψεις γιατί από τη στιγμή που έκρυψα το παλιοθήλαστρο βρήκα την ψυχική μου ηρεμία και ήμουν πολύ πιο ήρεμη με το μωρό μου. Ξέρεις όμως κάτι;; Πολλοί παρεξηγουν όταν μια γυναίκα έχει τα κότσια να πει την αλήθεια. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Γι' αυτό ίσως αναγκάζονται κάποιες να λένε ψέματα. Γιατί το να λέει μια γυναίκα πως δεν είχε γάλα, στο 98% είναι μεγάλο ΨΕΜΑ και μου τη δίνει να το ακούω πάρα πολύ. Όταν ήμουν έγκυος ήθελα πολύ να θηλάσω. Στο μαιευτήριο έκλαιγα και κανείς δε βοηθούσε. ΚΑΝΕΙΣ. Τώρα έχω πάρει το θηλασμό με πάααααρα πολύ κακό μάτι. Και μόνο που το σκέφτομαι με αγχώνει και μου θυμίζει την ψυχολογική ένταση που μου προκάλεσε τότε...Πραγματικά όμως χαίρομαι πολύ όταν ακούω κοπέλες να τα καταφέρνουν και να το χαίρονται τόσο πολύ. Γι' αυτό και μπαίνω και διαβάζω τα θέματα περί θηλασμού. Νομίζω όμως ότι αν έκανα 2ο παιδάκι δε θα προσπαθούσα καν. Καλώς ή κακώς έτσι νιώθω. Τα μαιευτήρια πάντως φέρουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την αποτυχία γυναικών στο θηλασμό. Επίσης μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει και η κούραση..Αυτά και από μένα. Ας σταματήσουν πάντως κάποτε να λένε όλες ότι δεν έχουν γάλα..Έχεις δίκιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; αχ το πέρασα και εγω αλλά όχι με το στήθος με τον εμετό 7εβδ + 5  ακόμα το θυμάμαι ήταν Παρασκευή ξύπνησα ήμουν μια χαρά δεν είχα καθόλου ναυτία εεε λέω μπορεί θα έτυχε και το απόγευμα ειδα κάτι περίεργα υγρά που δεν είχα ξανά δει.. πήρα τηλ τον γιατρό εγω πίστευα πως το εχασα το μωρο μου λέει ο γιατρός εαν με έπαιρνες μια ώρα νωρίτερα θα σου έλεγα να έρθεις να σε δω ( τελευταίες φορά με ειχε δει 5 μερες πριν που άκουσα και καρδούλα ) αλλά εχω φύγει για Αθήνα εδώ και μια ώρα ταξιδεύω   ελα Δευτέρα μου είπε… καταλαβαίνεις πως ήμουν μέχρι να πάω την Δευτέρα στο κέντρο υγείας δεν είχε μηχάνημα να ακούσω το μωρο… έριξα ένα κλάμα αστα να πάνε και τελικά ήταν όλη μια χαρά  παντως εγω το πρωτο μήνα έκανα 1 φορά τη βδομαδα ραντεβού στον γιατρό γιατί φοβομουν πολύ είχα άγχος τεράστιο..  δεν υπάρχει κάτι που να σου δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα μόνο ο υπέρηχος ίσως να μιλήσεις με γιατρό σήμερα ή αύριο να πας από κοντά να σε δει κορίτσι μου όσο μπορείς ψυχραιμία και πιστεύω πως είναι όλα καλά 
    • Αχ μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να διώξω το άγχος. Έτσι κ αλλιώς απ την εγκυμοσύνη με ενδιεφερε η μέθοδος κ την είχα ψάξει κ να που τώρα το επέλεξε η μικρή 😂 Έχω κατεβάσει κ το solid starts που δείχνει κατάλληλα κομμάτια ανα ηλικία, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος στο μαγείρεμα κ μαλακώνουν πολύ κ λιώνουν κ μετά φοβάμαι ότι θα φάει μεγάλο κομμάτι. Η γιατρός μας συστήνει αυτήν την μέθοδο και σε εμάς απλά είπε λόγω του ότι η μικρή δεν είναι φαγανη, να αρχίσουμε με αλεσμένα μήπως και αρχίσει να τρώει κ το αλλάζουμε στο διμήνο. 
    • Καλημέρα κορίτσι μου!! Μην κατσεις να σκας! Πήγαινε για έναν απλό υπέρηχο σε κάποια κλινική, ώστε να σου φύγει το άγχος. Όλα καλά θα είναι, αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις την Κυριακή σου; Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση πήγα στο Γεν… για έναν υπέρηχο και μου πέρασε το άγχος. Αν παρόλα αυτά μπορείς να το διαχειριστείς, μίλα με τον γιατρό και άκου τι θα σου πει. 
    • Καλημέρα! 🌺 Για να ανακουφιστείς ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στην αρχή, ενώ το στήθος ήταν βαρύ, πονούσε υπερβολικά, ξαφνικά μια μέρα έγινε όπως πριν.. τίποτα απολύτως δε σήμαινε! Προσαρμόστηκε μάλλον στις ορμονικές αλλαγές.. αργότερα ενώ ήταν μαλακό άρχισαν να αλλάζουν οι θηλές .. περίεργα πράγματα 😀 έτσι πάει, μην αγχώνεσαι καθόλου!! Φυσικά βέβαια να ενημερώσεις όπως είπανε και πιο πριν, στον γιατρό τα λέμε όλα!
    • Κορίτσι μου προσπάθησε να μείνεις ήρεμη όσο γίνεται, μα τι λέω Ε; Το στήθος στην εγκυμοσύνη θυμάμαι ότι και εμένα κάποια στιγμή από τη μια μέρα στην άλλη σταμάτησε να είναι πρησμένο και να με ενοχλεί. Δυστυχώς δεν μπορείς με κάποιο μαγικό τρόπο να ξέρεις αν όλα είναι καλά παρά μόνο με υπέρηχο στο γιατρό σου. Στην τελική στείλτου ένα μήνυμα αν μπορεί να σε δει αύριο, γιατι 10 μέρες αναμονής είναι ότι χειρότερο! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...