Μετάβαση σε περιεχόμενο

πολλες ωτιτιδες


Recommended Posts

γεια σας ..τι κανετε;;;

η μικρη μου ειναι 17 μηνων....

εχει κανει 4 ωτιτδες και παμε για τρην πεμπτη σε 7-8 μηνες...

συνηθως κανουμε μτξα και στισ 5-6 μερες μυξα παμε βολτα παιδιατρο,τσιμπαμε την αντιβιωση και παμε σπιτι..

οι μυξες ειναι εγχρωμες συνηθως..κιτρινες..

δε κανει τιποτε αλλο σχεδον παντα..μονο μτξες..

λεμε να παμε σε ομοιοπαθητικο...

τι λετε;;εχζει συμβει κατι αναλογο στο παιδι σας..

τοσες ωτιτιδες εννοω...

παμε και κολυμβτηριο αλλα δε νομιζω να κρυωνουμε απο εκει..

για πειτε καλε τσουπρες!

τωρα ας πουμε κανουμε 12 μερες κιτρινες μυξες..ανα 1 ωρα αναροφηση μυξας..

το λυπαμαι το παιδακι..

αυριο εχουμε παιδιατρο και την πεμπτη ομοιοπαθητικο να δουμε τι θα μας πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου σωσω!!!

εγω ξερω οτι οταν ενα μωροειναι επιρρεπες στην ωτιτιδα δεν κανει να βουταει συχνα το κεφαλι του στο νερο.. οχι μονο δηλαδη οταν εχει την ωτιτιδα αλλα οτι πρεπει γενικοτερα να υπαρχει μια "προληψη".

δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα η παιδιατρος μας λεει οτι με το νερο μπαινουν μεσα στο αυτακι διαφοροι μικροοργανισμοι, αν στεγνωσει καλα εχει καλως κ δε δημιουργειται προβλημα, αν ομως δε στεγνωσει καλα τοτε ξεκιναει μολυνση..

επισης μη χρησιμοποιεις τον αναρροφητηρα τοσο συχνα! λενε οτι αν τον χρησιμοποιεις συχνα προκαλουνται ωτιτιδες.. κανε τον τροπο της θου με τη συριγγα! 100% εγγυηση!

περαστικα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω στα Γιαννενα το κρυο ειναι μονιμο τα παιδια μου εχουν μονιμα μυξεσ που αν δεν τισ προλαβενα θα ειχαν κανει παααρα πολλεσ ωτιτιδεσ κ μεχρι τωρα ουτε μια κανενα....αλλα μονο ενασ τροποσ υπαρχει με εγγυηση 'φυσιολογικοσ οροσ' καθε μερα πρωι βραδυ εχει δεν εχει μυξεσ θα βαζεισ ορο με την συριγκα ομωσ .... 5ml σε καθε ρουθουνι η προλυψη ειναι πιο συγουρη ;) εμενα τωρα το εχουν συνηθισει κ δεν τα πιραζει καθολου να βαζουν...ο μικροσ θελει ακομα βεβαια...κλαιει αλλα μπροσ τα καλη τι ειναι ο πονοσ :mrgreen:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαιμου τι κανεις;;

δεν χρησιμοποιω καθολου το ρουφηχτρηρι..

μονο φυσαιολογικο ορο...

καλε 8ενα,τι 5 μλ;;

15 τουλαχιστον τι φορα..

2 λιτρα φυσιολογικο ορο σε 12 μερες..

η δικια μου η παιδιατρος στο ηρακλειο οταν της ειπα οτι παμε λκολυμβ δεν ειπε τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σου ελεγα να πατε σε εναν καλο ωριλα ...αυτοσ θα σου πει καλυτερα τι ειναι καλο να κανεισ κ ναι νομιζω κ εγω οτι υο κολυμβητηριο δεν ενδεικνυται σε ατομα με συνεχησ ωτιτιδεσ εκτοσ κ αν φοραν ωτοασπιδεσ αλλα καλυτεα ρωτα ωριλα κ γι αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρε φιλενάδα πάλι ωτίτιδα το Μαρθουλίνι? Πήγαινε και σε ομοιοπαθητικό μπας και βρεις τη χαρά σου. Εχω έναν καλό γιατρό στη Θεσσαλονίκη αν δεν βρεις άκρη πάρε τηλ να σου πω.

Φιλάκια στη Μάρθα και περαστικά σας!!! =;=;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα..ειδα ωτιτιδες και μπηκα...πονεμενη ιστορια...εμενα περισυ ο γιος μου ηταν 3 ετων και ξεκινησε παιδικος...μαζι με αυτο μυξες υδρωτα και οοολα τα υπολοιπα...αρχισε λοιπον να κανει ωτιτιδες και να του δινουν κλασικα αντιβιωσεις...τρελαθηκαμε μιας και μεχρι τα 3 δεν ειχε πιει ποτε αντιβιωση περισυ πρεπει να πηρε 7-8...και δεν βαζω τις ενδοφλεβιες...γιατι νοσηλευτικε κιολας 2 φορες...ναι απο ωτιτιδα που ξεκινησε σαν απλη και διμηουργισε ενα σωρο αλλα προβληματα...ετυχε να αλλαξουμε και πολη αρα και παιδιατρο και δεν πολυεμπιστευομουνα τι μας λεγανε ..να μην στα πολυλογο μας στειλανε να κανει ακτινογραφια και μια εξεταση σε παιδοωριλα μηπως και εχει κρεατακια..αλλα ολα ηταν μια χαρα τελικα απο οτι βρικαν απο τα πολλα που καναμε και ταλαιπωρισαμε το παιδακι...εχει στενο σωλινα να το πω δεν ξερω ακριβως τη λεξη ...οπου συνδεετε με αυτια μυτη λαιμο με αποτελεμα οι μυξες αμεσως να πηγαινουν στα αυτια του και να κανει την ωτιτιδα ..η λυση απλη καθε μερα φυσιολογικο ορο για παντα αν ειναι δυνατον..για να καθαριζει ολη αυτη τη διαδρομη να μην εχει ποτε τπτ..ετσι καθε βραδυ απο τοτε το βαζουμε και πραγματικα μας εχει σωσει!!Με το που κανει μυξα και μετα βηχα τοτε βαζουμε 2 φορες την ημερα και δοξα το θεο φετος οχι μονο ιωση δεν εκανε αλλα καμια ωτιτιδα και περναει και πιο γρηγορα η μυξα με αυτο το τροπο...τον πηγα μετα και στην γιατρο που ειχα και της ειπα την ιστορια ειδε και της εξετασεις και μου ειπε να μην σταματησω ποτε να του βαζω..αμα ερθει ΣΚ και ξεμεινω...αμεσως βγαζει μυξα..πιστευω 100% οτι πρεπει να κανεις το ιδιο και να μην ταλαιπωρηθει αλλο το παιδι ..στο λεω γιατι περισυ τα ειδα ολα..και μια γιατρος...για να μας τα παιρνει χοντρα...μας υπονοησε οτι το παιδι μαλλον καμια λευχαιμια εχει και μας εδωσε ενα σωρο εξιδικευμενες εξετασεις να κανουμε οπου του πηραν πολυ αιμα και ενα σωρο αλλα του εκαναν..απλα για μια ωτιτιδα...και τι ηθελε?ενα φυσιολογικο ορο καθε μερα!Συγνωμη αν σε κουρασα αλλα μου εχει μεινει αποθημενο με οτι τραβηξαμε μονο και μονο για να τα παρουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα!! η Καθολικουλα μου αρρωστησε 1η φορα με ωτιτιδα πριν 3σ βδομαδες και πηρε αντιβιωση...την πηρα στο γιατρο μετα απο 4μερες και ηταν οκ τα αυτακια της...αλλα ακομα και μεχρι σημερα εχει μυξες...οχι βεβεα οπως στην αρχη που δεν μπορουσε να αναπνευσει αλλα εχει.....

ερωτηση....βαζετε τον ορο στην συρηγγα στο καθε ρουθουνακι και μετα ρουφατε?? η το εχετε καθιστο το παιδι για να κυλησουν οι μυξες??? καθε μερα ε??? θα το κανω!!!!! απλα σκεφτηκα μην της κανω προβλημα που ρουφαω καθε μερα....και ειμαι ακομα σε απορια με αυτο το θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κατερινα...

εγω το ρουφηχτηρι δε το χρησιμοποιω καθολου..

την εχω καθιστη και καφαλοκλειδωμενη,..βαζω με τη συρριγγα καμια 20 μλ και τη το βαζω με δυναΜΗ..και βγαινουν οι μυξες απο την αλλη..

συγγνωμη αλλα το ονομα της κορης σου ειναι καθολικη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσώ 20μλ πολλά δεν είναι; δεν ξέρω κιόλας.. εγώ έχω πάρει όρο μιας χρήσεως και χρησιμοπoιώ το ένα και για τα δύο ρουθούνια.. βέβαια η μύξα δεν βγαίνει, αλλά την καταπίνει..μήπως δεν το κάνω καλά.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι όπως τα λέει η Σωσώ

Η μικρή μας κάθε λίγο και λιγάκι ωτίτιδες :shock:

Κάθε μέρα της βάζουμε ορό με τον συγκεκριμένο τρόπο

και είναι συνέχεια μπουκωμένη.

Την είδε ΩΡΛ και έχει υπερτροφικά κρεατάκια

αλλα θα περιμένουμε μήπως έρθον στα ίσα τους

όταν μεγαλώσει λίγο..

Εν τω μεταξύ από τον ορό που έχει φάει (μιλάμε για λίτρα :roll: )

έχει μια σύριγγα και κάνει και αυτή τις κούκλες της στη μύτη

και κάνει ττσσσττττ...τσττττσσσ...

Της έχει γίνει βίωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κατερινα...

εγω το ρουφηχτηρι δε το χρησιμοποιω καθολου..

την εχω καθιστη και καφαλοκλειδωμενη,..βαζω με τη συρριγγα καμια 20 μλ και τη το βαζω με δυναΜΗ..και βγαινουν οι μυξες απο την αλλη..

συγγνωμη αλλα το ονομα της κορης σου ειναι καθολικη;;;

Καθολική την λενε ..γιατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα Κατερινα...καθολικη εε??Νομιζω ειχες ανοιξει ενα ποστακι για το ονομα??Δεν νομιζω τοση συμπτωση ειναι πολυ σπανιο ονομα..και μια χαρα ειναι..λοιπον εγω δεν κανω τπτ το βαζω και δεν χρησιμοποιω συριγγα γιατι εχω παρει το phisiomer καπως ετσι γραφετε και ψεκαζεις και βγαζει οσο χρειαζετε,πρεπει να καθετε πλαγια αναλογος ποιο ρουθουνι θελεις να ψεκασεις το ψεκαζω και τις περισσοτερες φορες βγαινει απο την αλλη αλλα λιγο καταπινει κιολας...το σημαντικο ειναι να καθαρισει και να μην παει η μυξα στα αυτακια του μετα τον βαζουμε και τη φυσαει κιολας αμα εχει περισσεψει πολυ.Ελπιζω να βοηθησα κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι kiska σωστα θυμασαι :D εδω στην Ροδο δεν ειναι τοσο σπανιο τελικα....νομιζα οτι θα ειμαι η μονη αλλα τελικα εχει παααρα πολλα παιδακια με το ονομα Καθολική.....ερχονται και στο ταμειο και τους λεω πως σε λενε και λενε κασοικη..... :lol:

εχω αυτο που λες θα της το δοκιμασω σε ευχαριστω πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα δεν πειραζει οπου αλλου και αν πας θα ειναι μοναδικη η κουκλα...!!!δοκιμασε και ελπιζω να ειναι ολα μια χαρα εμεις σου λεω ησυχασαμε και οπου ακουω ωτιτιδα και τετοια αμεσως λεω ορο...εμας μας πεθανανε με τις αντιβιωσεις..φοβηθηκαμε μην παθει τπτ το συκωτι του παιδιου!!Αχ...γιατροι...γιατι δυσκολα να βρεις να εμπιστευτεις καποιον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κισκα μου αλλαξα 3 αλλα βρηκα αυτον που μας ταιριαζε......μονο ορο μου ειπε κ εμενα απο παντα....μονο οταν ηταν κατακκοκινα τα αυτακια της πηρε αντιβιωση για 3 μερες...

ΣΩΣΩ? τελικα δεν μου ειπες γιατι ρωτας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε απο περιεργεια..επειδη δε το εχω ξανα κουσει...

και την φωναζετε ετσι;;;

απλα μου ακουγεται παραξενο..τιποτε αλλο..

παιδια το φυσιμερ το εχετε κανει σε σας;;πωπωπ..τα ματια σας θα τσουξουν...δε παλευεται..το θεωρω πολυ βαρβαρο...

δε ξερω..

η σεσιλια μου ειπα 1 συσκευη για μωρα...που βολευει..εχει ρυγχος σιλικονης και 1 συριγγα 35 μλ..

και το ρουθουνι δεν ερχεται σε επφη μρ τη δυρργγα αλλα με την σιλικονη..

17,5 ευρω το πηρα..

αυτο χρησιμοποιω το τελευταιο 15μερο..

νικη οτνα συναντ πες μου να σου δειξω πως βαζουμε ορο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι δεν ειναι κ τοσο συνηθισμενο.....την φωναζουμε Καθολικη και Κικη.....το ειχαμε πει στην μαμα μου οτι θα την βγαζαμε ετσι και την βγαλαμε....γιατι ετσι την λενε...

το φυσιομερ καιει λιγο οντως....τωρα της εκανα με την συρηγγα φυσιολογικο ορο και καθαρισε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρε παιδια..βεβαια αν δεν βρισκεις λυση με το φυσιολογικο κανεις φυσιομερ..αλλα εγω 1 φορα σας λεω το εκανα σε μενα...απαπαπαπα!!δακρυσα..

ηση αυο που κανουμε ειναι βαρβαρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι χαλια το ατιμο αλλα εμενα πια το συνηθισε ...αν και του λεμε και το αλλο...διαλεξε..η αυτο για τη μυτη η νοσοκομειο....και επειδη δεν τα ξεχασε τα περσινα διαλεγει αυτο για τη μυτη...τι να κανουμε...οτι μπορουμε..αλλα οπως λετε ειναι χαλιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Εμείς πλέον κοντεύουμε να πάρουμε πρωτάθλημα στις ωτίτιδες καθώς το ένα μου παιδάκι από το Σεπτέμβρη μέχρι τώρα έχει πάθει επτά φορές ωτίτιδα!!! :o:o:o

Τη τελευταία φορά μάλιστα (ήτοι τη προηγούμενη εβδομάδα) είχε ωτίτιδα και βροχοπνευμονία μαζί με αποτέλεσμα να παίρνει δύο αντιβιώσεις.. :cry:

Με το που πιάνει μύξες, τον χτυπάει κατευθείαν στα αυτιά και ο γιατρός μου είπε ότι φταίει το γεγονός ότι η ευσταχνιακή σάλπιγγα είναι στενή με αποτέλεσμα να μπουκώνει εύκολα συν το γεγονός ότι δε φυσάει ακόμη τη μύτη του..

Το μόνο που κάνω λοιπόν είναι να του καθαρίζω τη μύτη με μπόλικο ορό (έχω πάρει και εγώ το νασαλίν που έχει προτείνει η cesilia) και μετά ρουφάω με την ειδική συσκευή τυχόν υπολείματα.

Αλλά και όταν δεν έχει μύξες τον ψεκάζω προληπτικά με θαλασσινό νερό και ρουφάω ότι υπάρχει.

Επίσης κάνω υπομονή μπας και ανοίξει ο καιρός και ηρεμήσουμε λιγάκι απ' τις ιώσεις.. 8-|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ βρε Κυριακηηηη τι μου θυμησες...απο τις πολλας ωτιτιδες επαθε και εμενα βροχοπνευμονια...μιλαμε χαλια το πνευμονι του παιδιου..μεχρι και εγω οταν ειδαν την ακτινογραφια το καταλαβα...δοξα το θεο εχουμε ησυχασει με το φυσιολογικο ορο πραγματικα..πηρε τοοσες αντιβιωσεις περισυ..και με τη βροχμοπνευμονια νοσυλευτικε κιολας στο νοσοκομειο..αλλη αντιβιοση εκη ενδοφλεβια...φονηθηκαμε οτι θα παθει το συκωτι του απο τις πολλες...ρε κορτισια σαν καραμελες τις δινουν τις ατιμες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...