Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΑΝ ΟΙ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ 2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

lolli να τις χαίρεσαι!

gioulaki, στον αφαλάκο του μπέμπη βάζαμε από την αρχή οινόπνευμα ταμποναριστά κ έπεσε σε 3 μέρες. μετά, συνεχίσαμε με το οινόπνευμα κ τώρα είναι οκ (δλδ στον 1 μήνα σταματησαμε το οινοπνευμα)!

sofouki, όλα καλά ελπίζω τώρα μετά την τρομάρα που πήρατε!

maria,εντάξει με τη μέτρηση του μπεμπάκου?

παρεμπιπτόντως, κι εμάς η παιδίατρος δεν μας είπε να δώσουμε κάτι άλλο στον μπέμπη, εκτός από γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπέρα !!

ε ναι ! τετοια ώρα χαλάρωσα απο το πρωί... ! και οχι απο το μικρούλι μας...οοοοοχιιι... τουτο δω την ημέρα κοιμάται σαν αγγελούδι και το πιανει μια μικρονευρικότητα κατα τις 3 τα ξημερώματα... μετα χαλαρά παλι.... φτου να μη το ματιάσω!

λοιπον πρωί : ο ικτερος σταθερός ! ουτε πανω αλλα ουτε κάτω ειπαν... ετσι θα ξαναματαπάμε την Δευτέρα για επανεξέταση ! με ειδε και η γιατρός μου (στο απαυτό χιχιχι) και μου ειπε οτι θελω λιγο προσοχή παραπάνω εκεί (μαλλον το παραμέλησα τις τελευταίες μερούλες), μου εδωσε αντιβίωση, χαπια για συσπασεις μήτρας να φευγουν τα λόχεια κλπ...

μετά ...μαθαίνω οτι το απόγευμα θα εχουμε επισκέψεις (πεθερά + κουνιάδα) και πλακώθηκα στη ΓΕΝΙΚΗ καθαριότητα... ω ναι... λεχώνα γυναίκα...!!!! μαλλον καλό μου εκανε ! ξανάνιωσα μπορώ να πω... μεχρι να πεσω κάτω (σε λίγο δηλαδή ;;; χαχαχαχα) ... ολα καλά... ήρθαν - ειδαν και απήλθαν χιχιχιχι!

α! εσας σας ειπαν το παραδοσιακό : της λεχώνας και του μωρού τα απλωμένα ρούχα να τα μαζεύουμε μεσα στο σπίτι μολις σουρουπώσει/νυχτώσει και να τα ξαναβγάζουμε (αν χρειάζεται) παλι ΠΡΩΙ ;; εχω γεμισει το σαλόνι απλώστρες απόψε !!! αχαχαχαχαχα!!!!

ΥΓ: σημερα μας επεσε ξαφνικά ο αφαλος την ώρα που αλλάζαμε τον μπεμπίνο !!!! και του ειχαμε βαλει μονο 3 - 4 φορες καποιο σκευασμα που ειχαν στο μαιευτήριο ! τιποτ αλλο !!! και γω νόμιζα οτι θα αργούσαμε καλέ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν πεφτει ο αφαλος βάζετε κάτι? Μπεταντιν ή οινοπνευμα ή κατι αλλο?

Γιουλακι χτες που ηρθε η παιδογιατρεσσα κ εξετασε τα μωρα,την ρωτησα για τους αφαλους (που σε εμας εχουν πεσει) κ μου ειπε οτι οταν πεσει ο αφαλουλης βαζουμε μπεταντιν για 2 μερες κ μετα τιποτα.

Τον ελεγχουμε μονο για να δουμε αν εχει αιματακι,πυον ή αν ειναι πρησμενος,κοκκινος κτλ.

Ρωτα και τον γιατρο σας ομως,γιατι ο καθενας εχει αλλη <μεθοδο>.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ δεν ειπα η γουρουνα!!!!!!

Ρε παιδια τι νυχτα ηταν η χτεσινη;;;;;;;;;; Κλαιγανε και οι 2......τη μια κλαιγανε ντουετο κ την αλλη σολο!!!!! Τρελλαθηακαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Στις 8 το πρωι ηρεμισαν τα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κι απο μενα! λολλακι μαλλον δεν ειναι παρηγορητικο αλλα κι εμεις χτες ξενυχτησαμε τρελα! ο μικρουλης μαλλον εχει κολικους το καημενο και συνεχεια γκρινιαζει... ξυπνουσε ανα 1μιση ωρα, θηλαζε 10 λεπτα, τον επαιρνε ο υπνος στο στηθος και ξανα απο την αρχη. :shock::shock: οταν πηγε και 7 το πρωι πια ξυπνησε για τα καλα και ξανακοιμηθηκε πριν κανα μισαωρο... :shock::shock: εσας τα μικρα σας εχουν πονακια ρε κοριτσια?? λενε οτι στα αγορακια ειναι συνηθως πιο δυσκολα τα πραγματα... :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααχχχχ ΣΟΦΟΥΚΙ......Παρηγοριεμαι δε λεω..... :?:?:?:?:?:?:lol::lol::lol:

Οι δικες μου εχουν και πονακια κ γκρινιτσα και λιγο απ ολα!!!!!!!!

Εμενα ξυπναγε μια η μια ,μια η αλλη καισ το τσακιρ κεφι και οι 2 μαζι! :lol::lol::lol:

Περασαμε υπεροχα....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λολλακι εμας ο παιδιατρος μας ειπε να μην τα κοψουμε τις πρωτες 40 μερες. :?:? δεν ξερω γιατι... βεβαια ειναι σα χαρτι και ξεφλουδιζουν μονα τους συνηθως οποτε οκ. πωπω ρε λολλι πως την παλευεις?? εμεις με ενα και τα εχουμε δει ΟΛΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω αν δεν τους βαλω γαντακια κανουν τα μουτρα τους λες κ παλευαν με γατες!!!!! Η γιατρος μου ειπε να τους τα κοψω αλλα σκιαζομαι! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εν τω μεταξυ,ντρεπομαι που το λεω,αλλα απο τοτε που ηρθαν οι μπεμπες στο σπιτι τρωμε ολο προχειρα....δεν προλαβαινω να μαγειρεψω κατι της προκοπης....και οταν εχω χρονο για μαγειρεμα βαριεμαι..... :oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Τι θα γινει με την παρτη μου;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα αν μας ελεγες οτι μαγειρευες κι ολας με 2 νεογεννητα σπιτι, θα αυτοκτονουσα!! :D:D εμεις εχουμε τη μαμα απο κατω, ερχεται μου μαζευει, πλενει, σιδερωνει, μαγειρευει, τα παντα μου κανει κι εγω συνεχιζω να νιωθω εξαντλημενη... μαλλον απο το θηλασμο ρε παιδια... οσες θηλαζετε αποκλειστικα πως πατε? εμενα θελει ολη μερα να ειναι στο στηθος... και οταν εχει γκρινια μονο εκει ηρεμει... :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε τσουπρες?

Λοιπον Λολλι μια μαια μου είπε πως στα νεογεννητα τα πρωτα νυχακια μπορουμε να τα κοψουμε με τα δοντια μας.Ειναι πολυ μαλακα και κολλημενα στο δερμα και με τα δικα μας δοντια ειναι πολυ ευκολο.

Ξενυχτι κι εμεις χθες πολυ.... Τι εγινε ειχε πανσεληνο? :lol::lol::lol::lol::lol:

Αχ λολλακι εγω που μαγειρευω καθε μερα κ αλλο φαγητο!Εχω και τα σιδερωματα και τα πλυσηματα και τα πάντα. Δεν ξερω ποσο θα αντεξω. Χρειαζομαι μια βοηθεια μεσα στο σπιτι επιγοντως!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο το ζορι μου ξανα ηρθε αιμα και μαλιστα αιμορραγια. Ολο το βραδυ 6 σερβιετες αλλαξα.

Θελω να κλαιω σημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααχ Γιουλη υπομονη βρε κοπελα μου- μην κουραζεσαι πολυ. θηλαζεις κιολας κ η κουραση ειναι πιο πολυ- καλα λεει το Σοφουκι -σε εξαντλει.

τα νυχια Λολλι κ γω τα τραβαω με το χερι μου ή με τα δοντια μ μετα το μπανιο της -ειναι σαν χαρτι. αν θες να τους τα κοψεις καντο οταν ειναι ηρεμα.

και μενα η μαμα μ μαγειρευει..δεν βρισκω χρονο καθολου... :(

τωρα την εχω αγκαλια -ξυπνια ειναι να φαει δεν θελει να την ξαπλωσω αρνειται...το μαναρι μου...!

ααα- και μενα η μμαμα μ ειπε οτι οταν σουρουπωνει την μπουγαδα του ασαραντιστου μωρου την βαζουμε μεσα......μη με ρωτησετε γιατι....! :shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια! τι κανετε? πως ηταν η νυχτα σας? εμεις περναμε κολικους μαλλον.σας το ειπα εε? χτες κοιμηθηκε 9 το βραδυ με 1 περιπου, εφαγε και ξαναξεραθηκε μεχρι τις 5μιση το πρωι! σε γενικες γραμμες... καλα. απο τις 5μιση ομως το πρωι ξανακοιμηθηκε στις 11!! @-)@-)@-) παντως κοριτσια ο θηλασμος μπορει να ειναι δυσκολος αλλα ειναι και μεγαλο φαρμακο.οτι και να εχει, με το που τον βαλω εκει... ΤΕΛΟΣ! ηρεμει αυτοματα! :D βεβαια ποναω πια και η αληθεια ειναι οτι δεν αντεχω να καθομαι και με τις ωρες με το βυζι αλιμπερτο! 8-|8-|8-| σημερα εχει πολυ ωραια μερα... σκεφτομαι πως αν μπορουσα να τον βγαλω βολτα θα ηταν τελεια! αντε να σαραντισουμε πια! ξερει καμια αν μπορουμε ασαραντιστα να τα βγαλουμε στην αυλη του σπιτιου μας με το καροτσακι η πρεπει να ειμαστε μονο μεσα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια και Χρονια Πολλα!!!!!!!!!

Σοφουκι μου εμεις σημερα βγηκαμε τη πρωτη μας βολτα!!!!

Ο παιδιατρος μας το ειπε. Να αρχισει λεει να καταλαβαινει το μεσα με το εξω.

Μονο με κοσμο να μη τη φερουμε σε επαφη. Πηγαμε λοιπον μια βολτα με το καροτσι. Καθησαμε σε ενα ζαχαροπλαστειο για καφεδακι. Τη βαρουσε ο ηλιος και απολαμβανε η σκατιαρα.Δεν καθησαμε μεσα εννοειται αλλα εξω. Ο καιρος ηταν υπέροχος.

στο γυρισμο αναψαμε και ενα κερακι στην εκκλησια μερα που ειναι.

Και ο γναικολογος μου ειπε να βγαινω οταν μπορω. Καλο ντυσιμο θελει και οχι ρευματα.

Της αρεσε πολυ παντως το καροτσι. Ηρεμουσε μολις καθοταν εκει. Ειχα παρει και ΟΛΑ τα απαραιτητα μαζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες τι κανετε ?βλεπω πεφτει πολλησυζητηση ε?εμεις μια χαρα η μικρη τρωει ανα τετραωρο περιπου 3 μπουκαλια δικο μου και τα υπολοιπα συμπληρωμα,τωρα που ειμαι οκ απο θεμα μαστιτιδας λεω μηπως να την ξαναβαλω 2 φορες την μερουλα στηθος για να κατεβει περισσοτερο γαλα περιπου βγαζω 100 την φορα και απο τα δυο στηθη,η μαια μου ειπε να το κρατησω οσο μπορω γιατι και ενα γευμα να τρωει μονο δικο μου της κανει πολλη καλο οποτε συνεχιζω και βλεπουμε.....και ενα δυμηνο καλο θα ειναι...οσο για πονακια και η δικια μου σφιγγεται σε καποια γευματα για να αεριστει η κακομοιρα και καποιες φορες τα παιρνει κρανιο και κλαιει......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα! ερημιες το τριημερο!

mummy's love εχεις πολυ καλη παραγωγη! τοσο γαλα ουτε στα πιο τρελα ονειρα μου. μπορεις να θηλασεις ανετα!

εγω βγαζω 60 ml σε 2 αντλησεις. κ επειδη δεν βρισκω χρονο για 2η αντληση μεσα στη μερα(τρωει καθε 2 ωρες απο την ωρα που θα ξυπνησει.. )- συμπληρωνω μολις 1 γευμα μεσα σε 2 μερες :(:(

την βαζω στο στηθος σε καθε γευμα απο 10 λεπτα μεχρι και 40 κ το υπολοιπο συμπληρωμα.

Ειναι πολυ κουραστικο κ απογοητευτηκα εινα ιη αληθεια που δεν εχω καλη παραγωγη... :(

οσο παει καλα ειναι τουλαχιστον.

να κ το κουκιδακι σε νεα φωτο!!

post-13662-13873936637239_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια! αρχισαν οι βολτες ε γιουλακι? κι εμεις τελικα θα παρουμε τον παππα να ερθει σπιτι την πεμπτη, να μας δωσει μισο σαραντισμο και να αρχιουμε κι εμεις να γυρναμε... επισης κοριτσια δυστυχως για μενα ο θηλασμος εφτασε στο τελος του. δεν αντεχω. εχουν σκισει οι θηλες μου και πραγματικα σε καθε γευμα του με πιανουν τα κλαματα. τωρα αραγε καθε ποση ωρα θα τρωει και ποσα ml? πρεπει να μιλησω με το γιατρο μαλλον. χτες ηρθε και ο παιδιατρος σπιτι και τον ειδε. μια χαρα ολα μας ειπε. σε οσες ηρθε ο γιατρος σπιτι ποσα γρ. πηραν τα μικρουλια το πρωτο δεκαημερο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες!!!τι μου κανετε? εμεις πρωτη μερα στο σπιτι...λιγο περιεργα...λιγο κάπως...λιγο υπερένταση...λιγο απόλα...γεννησα την μπεμπα μου την πεμπτη το μεσημερι...ο τοκετός????????αφηστε καλυτερα...πόνοοοοοςςςς!!!!!!!!το μωρακι μου ?τελειοοοοο....ξανθια με μαλλάκια καταξανθα - γαλανοματα - ίδια η μαμα της - 3750!!!!!!αυτα στα γρηγορα και παω στο νινι μου...σας φιλώωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσούδια καλησπέρα ! συνήθως εχω τον μπεμπίκο αγκαλιά και ετσι εχω μονο το ενα χέρι λευτερο ...χιχιχι :lol: αλλα τώρα !! και τα δυό ! :lol:

:x ΤΕΣΑΚΙ να σας ζήσει η "γαλανολευκη" :) μπεμπα !!!!! καλή λοχεία τώρα !!! :)

ρανια ! σπιρτούλι ! vasia ! ποια ξεχνάω ;; αντε μαζευτείτε !!!! :geek::x

πακέτο ο θηλασμός ... πακέτο ! και γω εχω φάει τρελό κόλλημα ...τόσο που ΟΛΗ η επιλόχειος κατάθλιψη μου εχει βγει ΕΚΕΙ ! μιλάμε για ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ για το συμπλήρωμα που εδινα/δίνω ... ευτυχώς καταφερα να μειώσω καπως το ξενο γαλα και του δινω αφού μπει και στα 2 στήθη και συνεχίζει να γκρινιάζει !!! και το πιο περίεργο ;! απο την Τετάρτη που γυρίσαμε απο την επανεξέταση του ικτερου, αρχισα να τον βαζω ΠΟΛΥ εντατικά στο στήθος αρχισε να "ενεργείται" οπως ελεγε το νενάκι !!!! και 10 πανες την ημέρα !!!!! ενώ πριν ημασταν στις 4 - 5 ! αρα πιστευω οτι αρχισε να μας φεύγει ο ικτερος ... αυριο εχουμε παλι εξέταση ...για να δούμε για να δούμε !!!! :mrgreen:

ΚΑΙ να σας ρωτήσω κάτι : εσας ΠΩΣ πανε απο αγκαλιά ;; κυριως οσες θηλάζετε ... εμείς δυσκολευόμαστε να τον αφήσουμε στο κουνάκι του (παρ ολο που ειμαστε και μεις στο ίδιο δωμάτιο) ... δηλαδή πρεπει να κοιμηθεί πρωτα ενα 30λεπτο πανω μας και μετάαααα καθεται και κοιμισμένο στο κουνάκι του... ειναι νορμάλ ή μονο εμας ειναι τοσο αγκαλίτσας ;; ή λιγο αργότερα συνηθίζει πιο πολύ στο κουνάκι ;;;

ΥΓ: η κουκιδούλα σας μοιαζει σε αυτην τη φωτό στον μπεμπικο μας !!!! :x

ΣΟΚ ΣΟΚ !!! :shock::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα! ερημιες το τριημερο!

mummy's love εχεις πολυ καλη παραγωγη! τοσο γαλα ουτε στα πιο τρελα ονειρα μου. μπορεις να θηλασεις ανετα!

εγω βγαζω 60 ml σε 2 αντλησεις. κ επειδη δεν βρισκω χρονο για 2η αντληση μεσα στη μερα(τρωει καθε 2 ωρες απο την ωρα που θα ξυπνησει.. )- συμπληρωνω μολις 1 γευμα μεσα σε 2 μερες :(:(

την βαζω στο στηθος σε καθε γευμα απο 10 λεπτα μεχρι και 40 κ το υπολοιπο συμπληρωμα.

Ειναι πολυ κουραστικο κ απογοητευτηκα εινα ιη αληθεια που δεν εχω καλη παραγωγη... :(

οσο παει καλα ειναι τουλαχιστον.

να κ το κουκιδακι σε νεα φωτο!!

ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΙΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΗΝ ΠΤΟΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ Κ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 8,500 ΚΙΛΑ ΑΡΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΒΓΑΖΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΒΑΖΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΒΥΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΥΞΗΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΕΓΩ ΤΑΙΝΙΑ ΕΒΛΕΠΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΒΕΝΤΟΥΖΑ.Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΡΟΥΦΑΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΣΗΣ ΣΟΦΟΥΚΙ ΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΣ Κ ΟΧΙ Ο ΗΛΙΟΣ Κ Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΕΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΕΦΑΚΙΑ Κ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΤΥΜΕΝΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...