Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!!!!Νο 6&ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ!


Recommended Posts

Koritsakia mou kalispera!!

An sas pw pws twra ka8isa 8a me piste4ete? Vgika e3w stin avli gia ligo na kanw dialleima k meta na sfoggarisw skala k kouzina k vlepw apo ta keramidia mas na trexei nero me epiase o panikos nomiza spasane ta idravlika pernw til ton giwrgo mou leei apokleiete etsi alliws den 8a etrexan ap'ekei kleinw to til paw mprosta k olos o dromos gematos nera..Telika itan apo ton akrivws dipla mou, xtipaw to koudouni apeires fores tipota, pernw til ton papa mou k ton giwrgo k mou lene na tou kleisw to roloi tou nerou..Meta apo poli prospa8eia mou anoigei k mou leei pws o idios itan k ka8arize ta kakakia twn pouliwn, tou eipa pws tou ekleisa to roloi..Eee pes mou xrise mou pws 8a kaneis etsi douleeis min me agxwneis na gennisw k prin tin wra mou, mou ir8e na tou pw tou makaka :evil:..K itan panw stin taratsa k prepei na me eide pou milaga me tin geitonissa mesa stin agwnia k den mou fwnazei na mou pei na min anisixw k pws autos pezei me ton nero..Teleiws ili8ios o an8rwpos..K i alli i arravwniastikia tou na mou leei ma nomiza pws ta autia mou itan k oxi to koudouni..Oloi ili8ioi.. Na anaferw pws apo ta polla nera k kakakia mou ekane tin veranta AXRISTI k to ena para8iro (k xtes ta ekana :o ) ..Me epiase trella ka8arisa to para8iro, epiasa to lastixo k ekana oli tin veranta, evgala skoupidia,sfoggarisa skala k kouzina, diplwsa rouxa pou eixan teleiwsei apo to stegnwtirio ekana mpanaki k na'mai..Ti mera k auti :( :( ..Twra perimenw ton giwrgo..Den nomizw na prolavoume tin ek8esi alla telospantwn :evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

touristria και εγω εχτες εφτιαξα βαλιτσα....ηθελα να παρω τις σερβιετες τισ tena αλλα μου ειπε μια φιλη μου που γεννησε οτι σου βαζουν αυτοι στο νοσοκομειο,και μετα απο 3 μερες βαζεις δικες σου....πηρα και την λιστα απο τον γιατρο και δεν εγραφε κατι για σερβιετες....και ετσι δεν πηρα,ντρεπομουν κιολας να παω στις στηλες με τα pumpers ακρατιας....σουτιεν θηλασμου δεν πηρα γιατι αυτα δεν εχουν ενισχιση και επειδη εχω μικρο στηθος ειπα να χρησημοποιησω τα δικα μου και ας με πεδεψουν....θα σας πω τι εχω βαλει στις βαλιτσες να μου πειτε αν χρειαζομαι κατι αλλο... για το μωρο pumpers,8 φορμακια μακρομανικα,4κορμακια κοντομανικα,4 κορμακια μακρομανικα,10 σαλιαρες,4 ζευγαρια καλτσες,2 σκουφακια,1 πετσετα με κουκουλα,υποστρωμα,κατοσεντονο,πανωσεντονο,1 κουβερτα χοντρη και 2

λεπτες,μωρομαντηλα,λαδακι,κρεμα σωματος,κρεμα σιγκαματος,σαμπουαν,και μια κασετινα με ψαλιδακι βουρτσα,βραστηρας,αποστηρωτης,4 μπιμπερο,2πιπιλες

για μενα 2 πιτζαμες και 2 νυχτικιες,8 βρακακια,4 σουτιεν,1 πετσετα μεγαλη 1 μικρη,μωρομαντηλα,βαζελινη,παντοφλες,επιθυλια,οινοπνευμα,βαμβακι,καλληντικα,σαμπουαν, οδοντοκρεμα, οδοντοβουρτσα,βουρτσα,ρουχα οταν φυγω,πρεσα για ισιωμα μαλλιων,μπατονετες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα εβαλες πολλα νομιζω. Τα καλλυντικα του μωρου ειναι αχριστα επειδη τις πρωτες μερες τα πλενουνε με ωερακι μονο. Τον αποστειρωτη και τον βραστηρα γτ το πηρες; Δεν θα θηλασεις;

Και εγω εχω μικρο στηθος αλλα με την εγκυμ. μεγαλωσε καπως και να ξερεις την ημερα που θα γεννησεις και θα κατεβει το γαλα θα μεγαλωσει αρκετα. Πρεπει να παρεις εστω 1 σουτιεν, μη κανεις ζημια στο στηθος σου. Θα πεσει λιγο μετα το θηλασμο αλλα με το καιρο θα επανελθει.

Μη κοβεις τα νυχακια τα νυχακια του μωρου με το ψαλιδι, ειναι τοσο μαλακα που κοβονται μονα τους. Γαντακια να παρεις για το μωρακι.

Ανδρια να χαιρεσαι τους γειτονες σου, πολυ ωραιοι ειναι!!!!!!!!

Ειρηνη τι επαθες και εισαι ρακος;;

εμενα μου περασανε οι πονοι που ειχα στην κοιλια,ευτυχως, το μωρο βεβαια ειναι ησυχος γυρναει αλλα απαλα. Αυριο το πρωι παω στο γιατρο και θα γυρισω το μεσιμερι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα μανουλες κ μπαμπαδες........αντε με το καλο σε ολες!!!Εγω εχω περασει στο επομενο πλεον επιπεδο,ξενυχταμε λιγακι,κλαιμε αλλαζουμε πανες ,ταιζουμε κτλ κτλ...

Λοιπον να σας πω λιγο τι χρειαστηκα στο νοσοκομειο μηπως κ σας βοη8ησω,με την διαφορα οτι μιλαμε για δημοσιο δλδ το Ελενα....γτ διαβασα υπερβολες κ ειναι κριμα...

-Νυχτικες 2-3 κ μια ρομπα για τα γυρω γυρω οταν χρειαστει κ τι εννοω με αυτο...το μωρο κα8ε πρωι στις 8 περιπου το πηγαινα με το πυρεξ να το κανουν μπανιο οι μαιες,εκει χρειαζεσαι ενα κορμακι εξωρουχο, ενα φανελακι μακρυμανικο,βολευει καλυτερα απο το κορμακι εσωρουχο,βαζω κ καλτσουλες κ μια πετσετα.Πανες κτλ σου δινουν απο το νοσοκομειο Δεν χρειαζεται!

Επισης την πηγαινα σε αι8ουσα ειδικη για αλλαγμα κ σε αλλη αι8ουσα για να της δινω το συμπληρωματικο γαλα .Αναφερομαι για τον 6ο οροφο του νοσοκομειου.Επισης ημουν πολυ τυχερη γτ κα8ε Δευτερα στις 11 το πρωι εχει μα8ημα 8ηλασμου,πηρα λοιπον την μικρη με το πυρεξακι κ 8ηλασα κ επι τοπου...ειναι πολυ ενδιαφερον γτ οι μαιες δεν πολυ ασχολουνται .

Οποτε εγω χρειαστηκα 3 νυχτικιες,ρομπα,ενα αφρολουτρο για τοπικο πλυσιμο λογω καισαρικης,εσωρουχα μια χρησεως για τις πρωτες μερες ,ενα πακετο, μετα φορας κανονικο.Σερβιετες σου δινουν εκει αλλα ειχα κ δικες μου.Οδοντοβουρτσα ,κρεμα προσωπου εαν 8ελετε...Παντοφλες, σαγιοναρες κατα την γνωμη μου γτ κανει πολυ ζεστη .Ρουχα εξοδου χμμμμ νομιζω αυτα.Δηλαδη οχι υπερβολες.

Για το μωρο....5 φορμακια εξωρουχα κ 5 εσωρουχα γτ τα λερωνουν καποιες φορες.Πετσετακια η σαλιαρες 2-3...πιο πολυ για το αν σας πουν να πινει συμπληρωματικο.Πανες αγκαλιας 3-4.Κουβερτουλα φλις η κανονικη.Τα πυρεξ του νοσοκομειου εχουν παπλωματακι.Εμενα με βολεψε.

Αυτα προς το παρον....αν 8υμη8ω κατι αλλο 8α μπω να σας πω....παω να την ταισω τωρα.Φιλακιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ βρε κορίτσια διαβάζω αυτά που γράφετε ότι έχετε βάλει στη βαλίτσα και κοιτάω τη δική μου και λέω μήπως πρέπει να βάλω κι' άλλα;;.. Έχω βάλει τα εξής:

1)1 νυχτικό

2)2 μπιζάμες

3)1 ρόμπα(ταιριάζει και με το νυχτικό και με τις μπιζάμες)

4)2 πετσέτες για μένα, (1μικρή και 1μεσαία), δεν ξέρω μήπως χρειαστεί για μπάνιο να πάρω πετσέτα σώματος και να αφήσω τη μεσαία

5)10βρακάκια για μένα

6)Σερβιέτες λοχείας

7)1ζευγάρι καλτσάκια για μένα

8)Κρέμα ημέρας, οδοντόκρεμα κ οδοντόπαστα, αφρόλουτρο

9)1σουτιέν θηλασμού

10)3φορμάκια μακρυμάνικα

11)3φανελάκια κοντομάνικα

12)3ζευγάρια καλτσάκια για το μπέμπη

13)πάνες αγκαλιάς, 2-3

14)μια κουβερτούλα κτλ για όταν θα το πάρουμε σπίτι

15)πετσετάκια για γουλίτσες,2-3

16)και θα αγοράσω απο το φαρμακείο αυτές τις καλύπτρες για το στήθος

Τώρα δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι άλλο γιατί η μαμά μου την έφτιαξε εγώ απλά κοιτούσα.. Βέβαια εγώ είμαι και κοντά, αν κάτι άλλο χρειαστώ θα τους πω να μου το φέρουν, όπως π.χ. θήλαστρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και σαλιαρίτσες έβαλα.. 2-3 αν θυμάμαι καλά.. τελείωσε και η γενική του σπιτιού, λίγο ψυχοφθόρο, να κάθεσαι ξάπλα και να βλέπεις το σπίτι σου σαν βοβαρδισμένο τοπίο αλλά τώρα όλα είναι στη θέση τους και καθαρά.. κάτι μικροδουλειές έμειναν αλλά τίποτα το ιδιαίτερο!! Γωγώ τη θηλάζεις απο ότι κατάλαβα ε;; Τι ωραία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια, πόσες σελίδες γράψατε? Από χτες το βράδυ έχω να μπω! Σήμερα όλο βολτίτσες ήμασταν! Το πρωί πήγαμε για καφεδάκι στο μικρολίμανο, μετά περπατήσαμε για λίγο μέσα στο πάρκο του ΣΕΦ και μετά πήγαμε για φαγητό στην πεθερά μου! Βράδυ μαζευτήκαμε σπίτι!!! Πάω να διαβάσω τώρα τα νέα που έχασα από χτές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Joanaki, μάλλον αγχώνομαι γτ είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη & δεν ξέρω τι να περιμένω!

Καλά κάνεις και ετοιμάζεις τη βαλιτσούλα από τώρα γτ καλύτερα να είσαι έτοιμη απ'το να τρέχεις τελευταία στιγμή!

Σούλα, καλώς να δεχτείς τη μανούλα σου! Με τις μπάμιες να προσέχεις..την διαφήμιση δεν την έχεις δει?

Ηλιοδώρα, καλή ήταν η απόδραση στην εξοχή! Τώρα πως θα ξανασυνηθίσεις στην Αθήνα? Τις τηγανίτες σου τις ζήλεψα...

Κατερίνα, χαρά στο κουράγιο σου να ξεκινήσεις τόσο χοντρές δουλειές (χαλιά και τέτοια). Εγώ δεν αντέχω με τίποτα. Η μέση μου με έχει διαλύσει...

Γεωργιάννα, τι ώρα έχεις γιατρό αύριο? θα περιμένουμε νέα! Αν σε εξετάσει για να δει τον τράχηλο, σε βλέπω να γεννάς! Σε προχωρμένη εβδομάδα, η εξέταση μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετού!

Αντρια βρε κορίτσι μου, μα πόσες δουλειές άντεξες να κάνεις?

Εμένα με πονάει λίγο η κοιλιά μου & τα πόδια μου εδώ και λίγη ώρα.. Δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν έκατσα και καθόλου στα αυγά μου σήμερα.. Όχι από δουλειές, αλλά από βόλτες! Παω να ξαπλώσω! Καλό βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Κατερινα σε δημοσιο γεννας κι εσυ? Αν οχι μου μοιαζει οτι πηρες απειρ πραγματα μαζι!! Επισης συμφωνω με την τζωρτζι για το σουτιεν....αν θελεις με ενισχυση εγω πηρα απο τα H&M ενα που εχει ενισχυση..οχι επειδηεχω μικρο βυζι..καθε αλλο :lol::lol::lol: χαριζεται κ λιγο ...αλλα επειδη ακριβως ειναι μεγαλο δε μουη αρεσει να ειναι μακο το υφασμα κ να διαγραφει το στηθος!!!

Τζωρτζι μου δεξερω εχθες ολη μερα ημουν κομματια..παρολο που εκανα δοπυλειες κλπ δεν ελεγα να ξυπνησω..μεσα μου κοιμωμουνα!!!

Μας εφεραν δωρο κ ενα mobile!! Αυτπ που στριφογυριζει πανω απο το κεφαλακι τουτ μωρου οταν ειναι στην κουνια....ειναι πολυ ομορφο κ το χαζευαμε εχθες το βραδυ εμε τον αντρα μου!!! Παει θα μας τρελανει αυτο το μωράκι τελειωσε ;)

Αντρια σε λυπαμε με τετοιους γειτωνες!!!

Κοριτσια δε μου λυσατετην απορια με το σαπουνι για το πιπι μας :oops::oops: τζορζι εσυ που γεννησες φυσιολογικά το 1ο... επλενες τα ραμματα εκει κατω με κατι συγγεκριμενο? ΤΙ εννοουν ουδετερο σαπουνι?

Ελενακο μου που εισαι? Εχω να σου προτεινω νεα διαιτα :lol::lol::lol: Μπισκοτα γεμιστα παπαδοπουλου σοκολάτας , σπιτικη μπουγατσα αδερφης & φυσικ'α σιμιγδαλενιος χαλβας...εχω εκτροχιαστει με τα γλυκα!!! :lol::lol::lol:

Σουλακι μου ποσες & σημερα?!?!?

Χοανιτα σε νοιωθω...ουτε εμεαν μαρεσει να δινω εντολες... ειχα ανεβασει τη μαμα μου να μουτ βαλει ψηλα την εσπρεσιερα κ τσακωθηκαμε μεχρι να την βαλει οπως την ηθλεα!! Ποσο μαλλον να μου κανει αλλος το σπιτι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσιαααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D

πω πω ειμαι κρυομενη και δεν αντεχω αλλο με την μυτη μου!!!φυσα φυσα ολη την ωρα!!!!

steisyμου και εγω μετα απο τις σκληρες δουλειες με πεθενει η μεση μου,αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικα,βεβαια θα πω στον αντρα μου να με βοηθησει!!!!!γιατι ενω του ελεγα να στειλουμε τα χαλια στο καθαρηστηριο μου ελεγε εκεινος οχι θα τα πλεινουμε μαζι γιατι ξερουμε τι σαπουνια χρησημοποιουμε!!!!

georgi79μου θα θυλασω το ελπιζω δηλαδη,γιατι ακουσα απο τις πιο πολλες γνωστες μου οτι δεν κατεβασαν γαλα και ετσι δεν θυλασαν!!!!και λεω μηπως και δεν κατεβασω,και χρειαστει να παρω μπιμπερα αποστηρωτη και βραστηρα!!!!

touristria μου σε δημοσιο γενναω,αλλα για να σας πω την αληθεια,εχουμε και ενα τεραστιο προβλημα με το νοσοκομειο μας,εδω νοσοκομους και γιατρους δεν εχει...θα εχει ολα τα υπολοιπα?????σκατα νοσοκομειο ειναι!!!!γι αυτο πηρα πολλα πραγματα μηπως και χρειαστουν,γιατι το κοβω οτι δεν θα υπαρχει τιποτα εκει μεσα.... :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera!!

Anastasia mou kourastika afantasta to savvato me ta para8ira k ir8ane kapaki k oi ipoloipes douleies tin kiriaki k egina kommatia , asta na pane k o giwrgos piastike pantou opws k egw..Ma ti podia,xeria, plati hehe :)) opws tous ilikiwmenous..Xtes telika eipame na min pame ek8esi giati den a3ize to kopo o xronos itan ligos k etsi vre8ikame me tous goneis mou, ton aderfo mou k tin nimfi mou se ena louna-park pou exei k cafe k ta eipame alla ws tis 10:30 eimaste sto krevvataki mas gia ipno, afou sas lew eimastan ptwma k oi dio (aste pou o giwrgos mono to savvato voi8ise kiriaki itan ston koumparo mas) k olo elege axx ta kokkala mou k den eimai kan egkios :)) k tou lew k egw ti 8a pw egw pou den ekatse o kwlos mou oute simera? hehe sketa mwra oi andres :D :D

Irinaki mou k egw me lipoume me etsi geitones :) alla eipa k tou giwrgou etsi opws simperifer8ikan tin epomeni fora pou pragmatika 8a me exoun anagki den 8a eimai ekei!!

Paw stin mama mou gia na min me parei pali i krisi gia douleies :) k 8a meinw sto topo, me egkataleipoun oi dinameis mou k 8a katarreusw :lol::lol: (Manwlidou)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κατι ασχετο που μου ηρθε στο νου!!!!!πλησιαζουν οι μερες και ερχεται η μεγαλοβδομαδα,που θα νηστεψουμε!!!!!αν για μια εβδομαδα δεν φαω κρεας θα υπαρχει προβλημα???η πρεπει το μωρο να παιρνει απ'ολες τις ουσιες απ'ολα τα φαγητα?????ειναι αμαρτια απο μια εγκυο να φαει κρεας την μεγαλοβδομαδα??????εγω αν δεν φαω κρεας δεν χορταινω με τιποτα!!!!!και την μεγαλη παρασκευη δεν πινουν ουτε γαλα,λαδι,αυγο!!!εγω καθε πρωι και βραδυ πινω γαλα ζεστο,και δεν μπορω να μην πιω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

]georgi79μου θα θυλασω το ελπιζω δηλαδη,γιατι ακουσα απο τις πιο πολλες γνωστες μου οτι δεν κατεβασαν γαλα και ετσι δεν θυλασαν!!!!και λεω μηπως και δεν κατεβασω,και χρειαστει να παρω μπιμπερα αποστηρωτη και βραστηρα!!!!

touristria μου σε δημοσιο γενναω,αλλα για να σας πω την αληθεια,εχουμε και ενα τεραστιο προβλημα με το νοσοκομειο μας,εδω νοσοκομους και γιατρους δεν εχει...θα εχει ολα τα υπολοιπα?????σκατα νοσοκομειο ειναι!!!!γι αυτο πηρα πολλα πραγματα μηπως και χρειαστουν,γιατι το κοβω οτι δεν θα υπαρχει τιποτα εκει μεσα.... :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και σαλιαρίτσες έβαλα.. 2-3 αν θυμάμαι καλά.. τελείωσε και η γενική του σπιτιού, λίγο ψυχοφθόρο, να κάθεσαι ξάπλα και να βλέπεις το σπίτι σου σαν βοβαρδισμένο τοπίο αλλά τώρα όλα είναι στη θέση τους και καθαρά.. κάτι μικροδουλειές έμειναν αλλά τίποτα το ιδιαίτερο!! Γωγώ τη θηλάζεις απο ότι κατάλαβα ε;; Τι ωραία..

καλημερα Χοανιτα!!!Ναι την θηλαζω παροτι που ξεκινησα 30 ωρες μετα τον τοκετο,γτ την κρατησαν για εξετασεις λογω του διαβητη που ειχα....της εδιναν ξενο γαλα αλλα ευτυχως 8ηλαζει κ απο μενα απο την 1η στιγμη που την πηρα στα χερια μου.

Τωρα της δινω κ συμπληρωμα κ στη8ος.Λογω κιλων να αναπτυχ8ει γρηγοροτερα το μαναρακι μου,αλλα κ παλι την 8ηλαζω πολυ περισσοτερο.

Αχχχ 8ελει πολυ κουραγιο Κοριτσια πολυ ξενυχτι!!!!!

φιλια χοανιτα μου με το καλο το γλυκουλι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ βρε κορίτσια διαβάζω αυτά που γράφετε ότι έχετε βάλει στη βαλίτσα και κοιτάω τη δική μου και λέω μήπως πρέπει να βάλω κι' άλλα;;.. Έχω βάλει τα εξής:

1)1 νυχτικό

2)2 μπιζάμες

3)1 ρόμπα(ταιριάζει και με το νυχτικό και με τις μπιζάμες)

4)2 πετσέτες για μένα, (1μικρή και 1μεσαία), δεν ξέρω μήπως χρειαστεί για μπάνιο να πάρω πετσέτα σώματος και να αφήσω τη μεσαία

5)10βρακάκια για μένα

6)Σερβιέτες λοχείας

7)1ζευγάρι καλτσάκια για μένα

8)Κρέμα ημέρας, οδοντόκρεμα κ οδοντόπαστα, αφρόλουτρο

9)1σουτιέν θηλασμού

10)3φορμάκια μακρυμάνικα

11)3φανελάκια κοντομάνικα

12)3ζευγάρια καλτσάκια για το μπέμπη

13)πάνες αγκαλιάς, 2-3

14)μια κουβερτούλα κτλ για όταν θα το πάρουμε σπίτι

15)πετσετάκια για γουλίτσες,2-3

16)και θα αγοράσω απο το φαρμακείο αυτές τις καλύπτρες για το στήθος

Τώρα δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι άλλο γιατί η μαμά μου την έφτιαξε εγώ απλά κοιτούσα.. Βέβαια εγώ είμαι και κοντά, αν κάτι άλλο χρειαστώ θα τους πω να μου το φέρουν, όπως π.χ. θήλαστρο..

Πολυ σωστη σε βρισκω...καλτσακια παρε λιγοτερα,για το στη8ος απολυτως τιποτα,ουτε επι8εματα στη8ους,ουτε 8ηλαστρο ειδικα στο νοσοκομειο.Οταν ηρ8α σπιτι εκανα λιγο πυρετο γτ ποναγε η 8ηλη μου μεχρι να βρω τον σωστο τροπο 8ηλασμου,με ματωσε η μικρη κ απεφευγα να 8ηλασω απο το ενα στη8ος με αποτελεσμα να πετρωσει το γαλα.Μου ειπε ο γιατρος οχι 8ηλαστρο,κομπρεσες με ζεστο νερο κ να αδειαζω το στη8ος με το χερι σιγα σιγα για να μην πετρωνει.Το 8ηλαστρο ποναει παρα πολυ κ δεν χρειαζεται.

Το στη8ος το πλενουμε με νερο μονο μετα απο 8ηλασμο κ μια φορα την ημερα με σαπουνι.Πρεπει να αναπνεει.

Γνωμη μου παντα κ απο οσες πληροφοριες εχω απο μα8ηματα 8ηλασμου κτλ.Εχουν πεσει μεσα.φιλια

Γνωμη μου παντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα αυτο θα το συζητησεις με τον γιατρο σου..

εγω απο την Καθαρη Δευτερα δεν εχω φαει κρεας κ θα προσπαιησω να το κρατησω μεχρι το Πάσχα.. ενταξει επα δε μπορω να στερηθω το γαλα κλπ αλλα αφου με αφησε ο γιατρός μου δεν τρωω καθολου κρεας! Ομως δεν θα ακουσεις εμενα η κανεναν αλλον..μονο το γιατρο..εκεινςο ξερει τις αναγκες σου..εμενα ολοι με ελεγαν οχι νηστεια ...μα εγω ηθελα!!! Οποτε ρωτησα το γιατρο μου κ ειπε ναι :)

Αντρια ερχεσαι να απρεις κι εμενα? Πληττω στο σπιτι!!

Γωγω ανυπομονω να κανω ολα αυθτα πουη κανεις κι ευσ...φανταζομαι ολες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!

γωγακι μου για πες μου λεπτομερειες για την καισαρικη...εκανες ολικη η επισκληριδιο?μετα πως ησουν?ανεχοντε οι πονοι???μετα απο ποσο διαστημα μπορεις να κανεις μπανιο???σε ζαλισα ε? :lol:

οσο για τα πραγματακια,ειναι αναλογος το νοσοκομειο στο δικο μας δεν σου παρεχουν πανες περνεις εσυ,κ το πυρεξακι επειδη δεν γνωριζω αν το καθαριζουν καλα πηρα δικα μου καθαριστηκα κ σεντονακι να στρωσω,επισης 10 φορμακια μπορει να ειναι πολλα αλλα μερικα μωρακια λερωνοντε πολυ μερικα λιγο οποτε καλο ειναι να υπαρχουν κατα την γνωμη μου,πιστολακι ουτε εγω θα παρω μαζι μου νομιζω ειναι περιττο...

ειρηνακι την καινουρια διαιτα μονο στην ελενα την δινεις εεεε????????????8 κ σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα, νομίζω ότι δεν πειράζει να μην κρατήσουμε νηστεία. Η μαμά μου ρώτησε τον παπά και της είπε ότι η έγκυος μέχρι και πρωινό μπορεί να φάει πριν τη θεία κοινωνία, απ'το να ζαλιστεί και να πέσει κάτω! Τώρα δεν ξέρω αν ο κάθε παπάς λέει διαφορετικά πράγματα. Αν θες ρώτα στην εκκλησία που πηγαίνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και χαζομπαμπά της παρέας, κοντεύουν οι μέρες και για σας..μετράς και εσύ αντίστροφα.. με το καλό να έρθουν και τα υπόλοιπα μωράκια!! Αυτό με το σαπούνι Ειρήνη περιμένω και εγώ να μας ενημερώσει κάποια που να ξέρει.. γιατί εγώ σκέφτομαι να πάρω μαζί μου ένα απλό αφρόλουτρο.. Χθες καθαρίσαμε το σπίτι, σήμερα φυσάει και τα έχει κάνει πάλι σκατά, και δεν έχω και τέντες.. ουφφ η μανούλα μου θα τα κάνει πάλι, την έχω κουράσει τόσο πολύ αυτές τις μέρες!! Γωγώ σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες γνώσεις σου πλέον ως μανούλα, πραγματικά μας βοηθάς να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε αυτό που ζούμε..Α όσο για τη νηστεία, εγώ ήδη έχω χαμηλό αιματοκρίτη οπότε πρέπει να τρώω κρέας δεν το ρισκάρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα γιωργο μου!!!!

κ εμεις εχουμε αυριο γιατρο η τελευταια επισκεψη...την επομενη φορα που θα περασω την πορτα του νοσοκομειου θα ειναι για να γεννησω...φτασαμε στο τερμα γιωργο μου...απιστευτο μου μοιαζει ακομη δεν το εχω συνηδητοποιηση...

εγω κοριτσια θα κανω αναγκαστικη νηστεια την μ.δευτερα :lol: παντος οσες εχετε προβλημα με τον αιματοκριτη να προσεχετε πολυ!

για την ευαισθητη περιοχη τωρα στην εγκυμοσυνη χρησημοποιω το αντιμπακτερ 3 φορες την εβδομαδα τις υπολοιπες μερες ενα γατοκαθαριστικο ητε απο το σουπερ ητε απο φαρμακειο με ουδετερο p.h κ χαμομηλι,ρωτηστε κ το γιατρο σας κοριτσια σιγουρα κατι θα υπαρχει για τα ραμματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω βρε κοριτσια!!!να μην εχω το αγχος αν δεν νηστεψω να γυρισουν να μου πουν η αμαρτολη δεν νηστευει τετοιες αγιες μερες....θα ρωτησω βεβαια και τον γιατρο γιατι εχω και εγω χαμηλο αιματοκριτη!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα!!

Μετά από δεκάωρο ύπνο, έχω κέφια σήμερα!

Το ΣΚ ήταν ήσυχο, μετά το ξενύχτι της Παρασκευής (περάμε πολύ όμορφα και ο Αρούλης πλέον έχει αρχίσει να δείχνει προτιμήσεις σε τραγούδια, χοροπηδάμε στα απτάλικα και απολαμβάνουμε τα πιο κανταδόρικα, αν τραγουδάει και η μαμά μαζί! :lol:), είχα βέβαια και την πρόβα μου χθες αλλά χαλαρά πράγματα γενικώς. Στον υπολογιστή είχε κάνει κατάληψη ο άντρας μου (ο δικός μου υπολογιστής ακόμα επισκευάζεται...) κι έτσι δε κατάφερα να μπω καθόλου να σας γράψω.

Καταρχήν Γιούλη μου να σου ζήσει ο Αλέξης!! Γερός και χαρούμενος, να είσαστε πάντα πολύ πολύ ευτυχισμένοι!!! Εύχομαι καλή λοχεία και θα περιμένουμε τα νέα σου!!

Εκδρομή στην Αίγινα δεν έχω προγραμματίσει ακόμα, απλώς ήθελα να ξέρω πως έχω αυτή τη δυνατότητα! Χι χι!!

Τουρίστρια μια χαρά ή μπουμπού σου, αντε λίγη προσοχή τώρα και κοντεύεις κι εσύ!! Βλέπω το'ριξες στις δουλειές. Τι έγινε το μαξιλαράκι? Πολύ με κάνατε και γέλασα με τις μαδημένες κότες! Όλες την έχουμε πατήσει κατά διαστήματα. Εγώ τη πάντα πάντως την έπλυνα στο χέρι. Για το σαπούνι που λες εμένα μου είπαν γενικώς να χρησιμοποιώ σαπούνι με ουδέτερο pH, ιδανικά με κάποιο βρεφικό και για τα ράμματα κάτω συχνό, άφθονο, κρύο νερό!

Έλενα πως τα πας? Σου πέρασαν καθόλου οι πόνοι?

Γεωργιάννα μου εσύ πως είσαι? Υποθέτω είσαι στο γιατρό. Μα τελικά δε κάθεσαι λίγο ήσυχη κι εσύ! Όλο για μαγειρικές διαβάζω!! Πολύ όμορφα τα φορμάκια!!! Καλοφόρετα! Υγρά κι εγώ έχω αρκετά αλλά κυρίως μετά από περπάτημα και κούραση. Περιμένουμε νέα σου από το γιατρό!!!

Στέισυ κι εγώ έτσι είμαι εδώ και μια βδομάδα, πότε μαύρη μελαγχολία (αλλά μιλάμε για πολλή μαυρίλα και νεύρα) και πότε τρελή θεότρελη χαρά... Όσο για πόνους κι εγώ δεν έχω τίποτα απολύτως και χαίρομαι. Δε θέλω να βγει νωρίς ο μικρός, έχω πολλά να κάνω ακόμα! :lol::lol:

Joanaki γεια σου! Πολύ χαίρομαι που διάβασα νέα σου!

Happy ήρθε η μαμά? Για μπάμιες τρελαίνομαι!!!! Καλά σοβαρά σ'α ρέσει η μυρωδιά της χλωρίνης? Ποτέ δε τη συμπαθούσα αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη είναι η μόνη μυρωδιά που μου φέρνει μέχρι εμετό!

Χοανίτα λίγη υπομονή ακόμα, πότε σου είπε ο γιατρός να σηκωθείς?

Άντρια τελείωσαν οι δουλειές? Κουράστηκα βρε κοριτσάκι μόνο που τα διάβαζα, κάτσε λίγο ήσυχη κι εσύ. Λέτε για μένα αλλά εγώ κάνω βολτίτσες, πρόβες και τέτοια, ε και πλυντήρια και μαγειρέματα εντάξει, εσύ έχεις ανοίξει επιχείρηση καθαρισμού! :lol: Οι γείτονες απαράδεκτοι!

Κατερίνα μη σκας με τα κιλά, θα φύγουν. Πολύ γέλασα με τον άντρα σου!! Μη δίνεις σημασία, τραβάνε ζόρια κι αυτοί με τις αλλαγές πάνω μας! Και μένα φορτωμένη μου φαίνεται η βαλίτσα σου... Και σουτιέν θηλασμού να πάρεις οπωσδήποτε!!

Γωγούλα γεια σου! Τι κάνεις? Τι κάνει η κούκλα σου? Καλά σ' ακούω. Κι εγώ αυτές τις πληροφορίες έχω από τα μαθήματα θηλασμού.

Ηλιοδώρα γύρισες?

Γιώργο καλημέρα!

Άφρο μου πρόσεχε κι εσύ λίγο με τις δουλειές και τα τρεχάματα! Όλο για μένα λέγατε και τελικά έχετε γίνει όλες χειρότερες!!!

ΠΟλλά φιλιάααα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τα νεύρα μου!2 φορές έγραψα κ δεν φαίνεται πουθενά!Έλεος :twisted:

Θα σας τα πώ πολύ σύντομα γιατί δεν έχω άλλες αντοχές..Χθές λοιπόν είχα περιπέτειες.Απο το πρωί είχα πονάκια,δεν έδινα σημασία,έκανα κανονικά τις δουλειές μου μέχρι που σιγά σιγά δυνάμωσαν με αποτέλεσμα να κάνω εμετό απο τον πόνο. Κατα τις 4 πλέον κ αφού δεν είχα νιώσει καθόλου το μωρό,πήρα τηλ το γιατρό κ μ'έστειλε στο νοσοκομείο.Με είχαν στον καρδιοτοκογράφο 1 ώρα και κάτι,ευτυχώς όλα καλά με τον μικρό αλλα είχα πολύ δυνατές συσπάσεις.Είδαν τ'αμνιακά είναι φυσιολογικά,τον τράχηλο με κολπικό υπέρηχο κ μου είπαν οτι "πάμε καλά"..μάλλον έχει αρχίσει κ ανοίγει απο ότι κατάλαβα.Επίσης ο μικρούλης μου "σφήνωσε" τέρμα χαμηλά το κεφαλάκι του γι'αυτό δεν τον ένιωθα,του άρεσε η νέα θέση κ άραξε! Μου έκοψαν το μαγνήσιο κ μου είπαν μέχρι την άλλη Τετάρτη που θα με ξαναδούν να μην περπατάω γιατί είναι ήδη πολύ χαμήλά ο μπεμπάκος μου κ απο το σπρώξιμο που μπορεί να χάσω υγρά άν είμαι όρθια κ πέφτει όλο του το βάρος προς τα κάτω..Ξαφνικά αγχώθηκα πολύ κορίτσια μου..Τώρα κάθομαι "στ'αυγά μου" κ περιμένω την άλλη εβδομάδα να δούμε τι θα γίνει..

Ειρηνάκι μου πεθαίνω για τη καινούρια σου δίαιτα!!! :lol::lol: Έχεις γίνει η αγαπημένη μου διατροφολόφος!! :Θα τη κάνω οπωσδήποτε κ εγώ κ ελπίζω να χάσω κανα κιλό πρίν γεννήσω!!Μή σου πώ οτι θα τη συνεχίσω κ μετά τη γέννα για καλύτερα αποτελέσματα!! Χαχα :lol::lol: Δε παίζεσαι λέμε..Α!Κοίτα τέτοιες δίαιτες μη τις δημοσιεύεις..δέ πρέπει να γίνουν όλες κορμάρες σαν εμάς!!!χαχαχα =))=))=))

Σουλίτσα μου αύριο γιατρούλη ε;Για να δούμε τί οδηγίες θα σου δώσει.. 7 κ σήμερα..ποπο!!Πώς νιώθεις;;Πώς πέρασε ο καιρός,θυμάμαι ήσουν απο τις πρώτες εγκυμοσύνες που διάβασα μόλις άνοιξα το θεματάκι μας κ τώρα γεννάς!Όλα θα πάνε υπέροχα!!Άντε συμπεθερούλα να ετοιμάσω τα προικιά μη μας τη φάει κανένας άλλος τη νύφη! :D

Γεωργιάννα μου απο ότι διάβασα θα γυρίσεις μεσημέρι απο τον γιατρό,να μην ανησυχώ δηλαδη?! Περιμένω νέα σου!Όπου να ναι λογικά θα μπείς.

Πάω να διαβάσω όλες τις σελίδες που δεν πρόλαβα κ επανέρχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...