Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ


Recommended Posts

ΚΟΠΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΤΙς ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΖΑΧΑΡΟΥ;ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΕΤΡΗΣΗς ΔΗΛ Κ ΜΕΤΑ Η ΚΑΜΠΥΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριμαρ μου ,εγω εκανα mini καμπυλη ζαχαρου ,η οποια σου λενε οτι πρεπει να πιεις μια πορτοκαλαδα και να φας ενα τοστ πριν μια ωρα την εξεταση. Εγω ειχα 100 και μου ειπε πως ειναι πολυ φυσιολογικη η τιμη . Τωρα με την μεγαλη την εξεταση της καμπυλης δεν ξερω να σου πω ,ομως ειμαι σιγουρη πως καποιο απο τα κοριτσια θα σε κατατοπισει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριμαρ μου ,εγω εκανα mini καμπυλη ζαχαρου ,η οποια σου λενε οτι πρεπει να πιεις μια πορτοκαλαδα και να φας ενα τοστ πριν μια ωρα την εξεταση. Εγω ειχα 100 και μου ειπε πως ειναι πολυ φυσιολογικη η τιμη . Τωρα με την μεγαλη την εξεταση της καμπυλης δεν ξερω να σου πω ,ομως ειμαι σιγουρη πως καποιο απο τα κοριτσια θα σε κατατοπισει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι φυσιολογικές τιμές είναι: νηστείας 95, 1η ώρα 180, 2η ώρα 155, 3η ώρα 140. Αν κάνεις, όμως, εξέταση σίγουρα θα σου πουν ποιές είναι οι τιμές!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι φυσιολογικές τιμές είναι: νηστείας 95, 1η ώρα 180, 2η ώρα 155, 3η ώρα 140. Αν κάνεις, όμως, εξέταση σίγουρα θα σου πουν ποιές είναι οι τιμές!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Οι φυσιολογικές τιμές είναι: νηστείας 95, 1η ώρα 180, 2η ώρα 155, 3η ώρα 140. Αν κάνεις, όμως, εξέταση σίγουρα θα σου πουν ποιές είναι οι τιμές!:)

Ο δικός μου μικροβιολόγος μου έδωσε τις εξής τιμές:

νηστείας:90

60':150

120':130

180':110

Οι πρώτες μου μετρήσεις πολύ κάτω από το όριο, στην τρίτη ώρα είχα 113, η καμπύλη μου χαρακτηρίστηκε παθολογική (είχε μία τιμή παθολογική, δλδ πάνω από το όριο) και ο γιατρός μου είπε ότι το παιδί θα το γεννήσω με πρόκληση την 38η εβδομάδα. Από τότε μετρούσα το σάκχαρό μου κάθε μέρα, με το μηχανάκι που μου πήρε ο πατέρας μου, που και που το διασταύρωνα με μέτρηση στο μικροβιολόγο και ποτέ δεν είχα πάνω από 85 νηστική. Και αναρωτιόμουν γιατί πρέπει να κάνω πρόκληση? Έλα που όταν πήγα στην 37η στο γιατρό διαπιστώσαμε και ανεπάρκεια πλακούντα οπότε και παθολογική καμπύλη να μην είχα θα έπρεπε να κάνω πρόκληση.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως.. κάθε μικροβιολόγος έχει διαφορετικά όρια?

Καλά αποτελέσματα σε όσες κάνετε την εξέταση και thouli καλή όρεξη!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Οι φυσιολογικές τιμές είναι: νηστείας 95, 1η ώρα 180, 2η ώρα 155, 3η ώρα 140. Αν κάνεις, όμως, εξέταση σίγουρα θα σου πουν ποιές είναι οι τιμές!:)

Ο δικός μου μικροβιολόγος μου έδωσε τις εξής τιμές:

νηστείας:90

60':150

120':130

180':110

Οι πρώτες μου μετρήσεις πολύ κάτω από το όριο, στην τρίτη ώρα είχα 113, η καμπύλη μου χαρακτηρίστηκε παθολογική (είχε μία τιμή παθολογική, δλδ πάνω από το όριο) και ο γιατρός μου είπε ότι το παιδί θα το γεννήσω με πρόκληση την 38η εβδομάδα. Από τότε μετρούσα το σάκχαρό μου κάθε μέρα, με το μηχανάκι που μου πήρε ο πατέρας μου, που και που το διασταύρωνα με μέτρηση στο μικροβιολόγο και ποτέ δεν είχα πάνω από 85 νηστική. Και αναρωτιόμουν γιατί πρέπει να κάνω πρόκληση? Έλα που όταν πήγα στην 37η στο γιατρό διαπιστώσαμε και ανεπάρκεια πλακούντα οπότε και παθολογική καμπύλη να μην είχα θα έπρεπε να κάνω πρόκληση.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως.. κάθε μικροβιολόγος έχει διαφορετικά όρια?

Καλά αποτελέσματα σε όσες κάνετε την εξέταση και thouli καλή όρεξη!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Τα παρακάτω τα βρήκα σε ένα site, ωστόσο για τις φυσιολογικές τιμές θα πρέπει να σου πούν απο το διαγνωστικό στο οποίο κάνεις την καμούλη, γιατί διαφέρει απο διαγνωστικό σε διαγνωστικό.

Ελεγχος διαβήτη κύησης: Καμπύλη ζαχάρου ενός σημείου

(1 ώρα μετά τη λήψη διαλύματος 50-γραμ. γλυκόζης)

Λιγότερο από 140* mg / dL (7.8 mmol /L )

Φυσιολογική ανοχή γλυκόζης (μετά από φόρτιση)

140* mg / dL (7.8 mmol /L ) και άνω

Παθολογικά, απαιτείται καμπύλη ζαχάρου (βλέπε παρακάτω)

* Ορισμένοι χρησιμοποιούν ως όριο το >130 mg / dL (7.2 mmol / L ) διότι αυτό εντοπίζει το 90% των γυναικών με διαβήτη κύησης, σε σύγκριση με το 80% που εντοπίζεται αν χρησιμοποιηθεί ως όριο το >140 mg / dL (7.8 mmol / L ).

Πως γίνεται η διάγνωση για τον Διαβήτης κύησης:

Με καμπύλη ζαχάρου

(μετά τη λήψη διαλύματος 100-γραμ. γλυκόζης)

Μετά από νηστεία*

95 mg/dL (5.3 mmol/L)

1 ώρα μετά από ορισμένη ποσότητα* γλυκόζης

180 mg/dL (10.0 mmol/L)

2 ώρες μετά από ορισμένη ποσότητα * γλυκόζης

155 mg/dL (8.6 mmol/L)

3 ώρες μετά από ορισμένη ποσότητα *** γλυκόζης

140 mg/dL (7.8 mmol/L)

* Αν δύο ή περισσότερες τιμές υπερβαίνουν τα όρια, η διάγνωση είναι διαβήτης κύησης.

** Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποσότητα γλυκόζης 75-γραμ., παρότι η μέθοδος αυτή δεν είναι τόσο καλά τεκμηριωμένη όσο η καμπύλη ζαχάρου των 100-γραμ. Δεν γίνεται αιμοληψία για το δείγμα των 3 ωρών αν χρησιμοποιηθούν 75 γραμμάρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Τα παρακάτω τα βρήκα σε ένα site, ωστόσο για τις φυσιολογικές τιμές θα πρέπει να σου πούν απο το διαγνωστικό στο οποίο κάνεις την καμούλη, γιατί διαφέρει απο διαγνωστικό σε διαγνωστικό.

Ελεγχος διαβήτη κύησης: Καμπύλη ζαχάρου ενός σημείου

(1 ώρα μετά τη λήψη διαλύματος 50-γραμ. γλυκόζης)

Λιγότερο από 140* mg / dL (7.8 mmol /L )

Φυσιολογική ανοχή γλυκόζης (μετά από φόρτιση)

140* mg / dL (7.8 mmol /L ) και άνω

Παθολογικά, απαιτείται καμπύλη ζαχάρου (βλέπε παρακάτω)

* Ορισμένοι χρησιμοποιούν ως όριο το >130 mg / dL (7.2 mmol / L ) διότι αυτό εντοπίζει το 90% των γυναικών με διαβήτη κύησης, σε σύγκριση με το 80% που εντοπίζεται αν χρησιμοποιηθεί ως όριο το >140 mg / dL (7.8 mmol / L ).

Πως γίνεται η διάγνωση για τον Διαβήτης κύησης:

Με καμπύλη ζαχάρου

(μετά τη λήψη διαλύματος 100-γραμ. γλυκόζης)

Μετά από νηστεία*

95 mg/dL (5.3 mmol/L)

1 ώρα μετά από ορισμένη ποσότητα* γλυκόζης

180 mg/dL (10.0 mmol/L)

2 ώρες μετά από ορισμένη ποσότητα * γλυκόζης

155 mg/dL (8.6 mmol/L)

3 ώρες μετά από ορισμένη ποσότητα *** γλυκόζης

140 mg/dL (7.8 mmol/L)

* Αν δύο ή περισσότερες τιμές υπερβαίνουν τα όρια, η διάγνωση είναι διαβήτης κύησης.

** Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποσότητα γλυκόζης 75-γραμ., παρότι η μέθοδος αυτή δεν είναι τόσο καλά τεκμηριωμένη όσο η καμπύλη ζαχάρου των 100-γραμ. Δεν γίνεται αιμοληψία για το δείγμα των 3 ωρών αν χρησιμοποιηθούν 75 γραμμάρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλημερα κοριτσια ειναι πολυ νωρις για εμενα ακομη η καμπυλη ζαχαρου..αλλα επειδη εχω ενα μικρο προβλημα με το ζαχαρο μου επερνα το Glucophage ενα καθε μερα, κ τωρα στην εγκυμοσηνη πρεπει να το κοψω κ να κανω μια πολυ αυστηρη διαιτα γιατι διαφορετικα θα κανω ινσουλινη...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλημερα κοριτσια ειναι πολυ νωρις για εμενα ακομη η καμπυλη ζαχαρου..αλλα επειδη εχω ενα μικρο προβλημα με το ζαχαρο μου επερνα το Glucophage ενα καθε μερα, κ τωρα στην εγκυμοσηνη πρεπει να το κοψω κ να κανω μια πολυ αυστηρη διαιτα γιατι διαφορετικα θα κανω ινσουλινη...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...