Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βλεννη, εναρξη τοκετού?


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια, μηπως καποια απο εσας μπορει να με βοηθησει?

Ειμαι στην 37 εβδομαδα κ 2 ημερών και πριν απο μιση ωρα περίπου σκουπίστηκα και εβγαλα μια παχυρευστη διαφανη βλέννη :oops::oops: . Ηταν ενα μεγαλο κομματι και δεν ξερω αν εχει να κανει με τοκετο.

Ξερει καμια να με βοηθησει? Εχει συμβει σε καποια απο εσας?

η αληθεια ειναι πως δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Δεν θελω να παρω το γιατρο τηλέφωνο αν δεν συντρεχει λογος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου και βεβαια ειναι εναρξη τοκετου,ετοιμασου σιγα σιγα και σε λιγο μπορει να ξεκινησουν τα πρωτα πονακια σου, αν δεν ξεκινησαν ηδη,κανε ενα ντουζακι για να εισαι ετοιμη και αν δεις να πονας κρατα ωρα και διαρκεια,και αν δεις και εχεις συχνες συσπασεις παρε και το γιατρο σου ενα τηλεφωνακι,σε λιγες ωρες θα εχεις αγκαλια το αγγελουδακι σου,σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια ευκολη γεννα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήταν διάφανη ή ροζ?? κόκκινη???

Καλό είναι να πάρεις τον γιατρό σου και να το πεις

Ξέρω όταν δούμε λίγο ροζ ή κόκκινο ξεκινάει η διαδικασία

Σε μένα πάντως δεν ήταν έτσι ούτε νερά έσπασαν και τις 2 φορές

μόνο πόνους

Με το καλό σου εύχομαι να φέρεις στον κόσμο το μωρό σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΤΟΙΕς ΔΙΑΦΑΝΕς ΒΛΕΝΝΕς ΕΒΓΑΖΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,

οταν εσπασαν τα νερα πριν εβγαλα απαλο ροζ αιμα,δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν ανυσηχεις παρε την γιατρο σου

με το καλο και με εναν πονο σου ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki πήρες τηλ το γιατρό σου να τον ενημερώσεις? Γι'αυτό που αναφέρεις καλύτερα μπορούν να σε ενημερώσουν οι έμπειρες κοπελιές μας... Πάντως, αν είναι έναρξη τοκετού, χαλάρωσε κ σκέψου ότι έρχεται το μπεμπάκι και θα σας αποκαλυφθεί!!!!! Όλα να πάνε τέλειααααα!!!!!!!!!!!!!!!! %%-%%-%%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gioulaki kalispera....

Auto pou perigrafeis mou akougete san na exei figei ( h tapa) vlenh pou sfragizei ton traxilo kata thn diarkia ths egkumoshnhs kai einai ena apo ta sigoura simadia pos exei ksekinisei o toketos sou, alla mhn panikovalese giati den simenei aparetita pos tha gennhseis amesa alla tis epomenes meres na exeis ton nou sou...

Egw otan to epatha sthn proth mou egkumoshnh gennhsa mesa se duo 24wra 37 kai 5 meres.

Twra ston mikro omos den egine etsi an kai perasa thn pht mou gennhsa me proklish telika...

* TAPA TO ONOMASA EGW GIATI DEN THIMAME POS TO LENE....

Kalh lefteria sou euxome..... @};-@};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλάκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ξεκινας και συ !!!!;;;;;;;;;; :shock::shock::shock::shock:

παντως και γω πρόσφατα διάβασα οτι απο την στιγμή που βλεπουμε βλεννη μπορεί να συμβεί απο 24 ωρες εως και 1 εβδομάδα (περιπου) μετά ο τοκετός, ανάλογα τον οργανισμό δηλαδή... :oops:

:geek: μαλλον χαλαρωσε και παρατήρησε τα επόμενα σημάδια του σωματος σου... :roll:

kiss kiss !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα gioulaki, τι έγινε τελικά χθες; όλα καλά;

ήθελα να σου πω πως όντως αν ήταν διάφανη κ παχιά βλέννα πιθανώς ήταν η τάπα του τράχηλου κ ναι είναι έναρξη τοκετού..

στο λέω γιατί με είχε ενημερώσει η μαία μου οτι μπορεί να συμβεί αυτό κ όντως μου συνέβει....

γέννησα 23/10 κ στις 22/10 το απόγευμα είδα στο χαρτί όπως σκουπιζόμουν μια παχιά διάφανη βλέννα, τρόμαξα λίγο αλλά έπειτα ηρέμησα. το βράδυ είχα κ διάρροια που κ αυτό είναι ένα σημάδι κ το επόμενο πρωί άρχισαν πονάκια κ 5λεπτες συσπάσεις ώσπου το απόγευμα γέννησα το αγγελούδι μου...

σιγά-σιγά λοιπόν περίμενε το μωράκι σου, ετοιμάσου για τη μεγάλη ώρα....

με το καλό κοριτσάκι μου, σου εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά κ ένα γερό μωράκι...

ζήσε κ απόλαυσε την εμπειρία του τοκετού γιατί είναι ένα θαύμα ακόμη ανατριχιάζω όταν το σκέφτομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω , πηγα στο μαιευτηριο. Εχετε δικιο η "ταπα" ηταν, μαλακωνει ο τραχηλος, με εστειλαν σπιτι μου. Μπορει να κρατησει μεχρι κ 10 μερες αυτο μου ειπαν. Θα πρεπει να ακολουθησουν εντονες συσπασεις ή σπασιμο νερων τα επόμενα 24ωρα.

Απλα περιμενουμε.Εναρξη τοκετου ονομαζεται , απλα δεν ξερουμε τη συνεχεια ποτε θα ερθει.

Ευχαριστω , θα σας ενημερωσω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filenaditsa mouuuuuuuuuuu mpike stin teliki euthia!!!!!!!!!!!!!!!!!gennameeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!Xerwmia poli gia sena!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eidesssssssss erxete to ninaki souu kai tha to kratiseis aggalitsaaaaaaaaaaaaaaa sou euxomia fili m me enan ponooooooooooooooooooooooooooooooooo:):):):)th amilame emeiss .......................se skeftomaste na xereis!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλάκι μουυυ!! τι νέα όμορφα είναι αυτά??? ετοιμάζεσαι σιγά σιγά.... με ένα πόνο κοπέλα μου!! Όλα καλά θα πάνε!! Με το καλό να αγκαλιάσεις το ζουζούνι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια,

είδα και εγώ στην 34 βδομάδα τη βλέννη αυτή και το είπα στη γιατρό μου προχθές-στην 36η βδομάδα που πήγα-μου είπε ότι είναι πολύ καλό σημάδι ότι ανοίγει ο τράχηλος αλλά όχι ότι επίκειται άμεσα ο τοκετός-αφού ο τράχηλος ακόμα δεν έχει ανοίξει :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...