Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ στις μαμαδες που ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ τα παιδακια τους


Recommended Posts

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΛΑ Η ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΥΣΗΧΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΙ ΠΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΟΥ , ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟΝ ΣΤΙΣ ΚΟΥΝΙΕΣ, ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσάκι και fotin η μικρή μου είχε την ίδια συμπεριφορά με τα δικά σας μωράκια. Ήθελε την προσοχή μου 24 ώρες το 24ωρο. Η κούνια και το ρηλάξ ήταν οι πιο άχρηστες αγορές που κάναμε. Δεν έκατσε ποτέ να παίξει μόνη της με τα παιχνίδια της και κοιμόταν ελάχιστα - καλά με τον ύπνο ακόμα έχουμε μεγάλο θέμα...

Όμως δεν ένιωσα ποτέ αυτή την απόγνωση που περιγράφετε γιατί δεν κλείστηκα στο σπίτι! Τα μωρά σας και έξω! Βόλτα, μαγαζιά, καφέ, οτιδήποτε άλλο εκτός από το να μένετε σπίτι μόνες σας με τα μωρά και να εκνευρίζεστε κι εσείς κι αυτά.

Δουλειές στο σπίτι μια φορά την εβδομάδα και πολύ είναι. Σκουπίστε - σφουγγαρίστε και βάλτε κανόνα να μη μπαίνει κανένας με παπούτσια να μένει καθαρό το πάτωμα για τα μικρά. Μαγείρεμα για 2 και 3 ημέρες για να μη χάνετε χρόνο. Και ύπνος όταν τα μωρά κοιμούνται για να ξεκουράζεστε κι εσείς.

Όσο είχα άδεια για ένα χρόνο και ήμουν με το μωρό μου, έκανα όλα τα παραπάνω και έβγαινα ΚΑΘΕ μέρα έξω! Βρέξει χιονίσει! Πέρασα πολύ ωραία και μου λείπουν αυτές οι μέρες που ήμουνα συνέχεια με τη μικρούλα μου! Είναι κρίμα να μη χαίρεστε αυτόν τον πρώτο χρόνο των μωρών σας και να μπλέκετε σε μια κουραστική ρουτίνα...

Επίσης για τον ύπνο έχω επιλέξει να κοιμάμαι μαζί με τη μικρή μου για να ξεκουράζομαι όσο το δυνατόν περισσότερο. Ξυπνάει πάαααρα πολλές φορές τη νύχτα και θέλει στήθος και προς το παρόν της το προσφέρω. Όταν θα μεγαλώσει λίγο και αρχίσει να μιλάει και να καταλαβαίνει ίσως προσπαθήσω να κάνω κάτι γιαυτό αν δεν αλλάξει από μόνη της συνήθειες. Με την τακτική του βιβλίου διαφωνώ για τέτοιες ηλικίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν κανεις απο καπου μια αρχη, μετα ολα θα σου φαινονται καλυτερα!

αν παρεις μια γυναικα, μετα απο λιγο καιρο θα το παρεις αποφαση κ θα αφησεις το μωρο για να βγειτε μια φορα την εβδομαδα.. η τις 10 μερες... μετα θα σου φαινονται ολα πιο ανεκτα!!

κ εμενα οταν ελειπε ο αντρας μου κ τωρα που λειπει πολλες ωρες ολα μου φαινονται βουνο!!!!

θα δουλεψεις/επιστρεψεις στη δουλεια καποια στιγμη??

Ευτυχως δεν δουλευω ;);););) .

Η αρχη εγινε. Ηδη κανω πολυ λιγοτερα απο οσα εκανα και ειμαι σε καλο δρομο :D:D .

Περιμενω να ανοιξει και ο καιρος να μεγαλωσει και η μερα και να ξεκινησουμε τις βολτουλες.

Που θα παει ...... φαση ειναι και θα περασει!

πασχαλιτσακι , ξερω πως ειναι να μη εχεις να αφησεις τα παιδια πουθενα , και ο αντρας σου να λειπει . σε καταλαβαινω και οταν λες οτι δεν εμπιστευεσαι ξενον ανθρωπο με το παιδι, ετσι ενοιωθα και ακομη νοιωθω. το παιδακι σου τωρα που ειναι 8 μηνων περναει , πιστευω , μια φαση που φοβαται μη σε αποχωριστει . και οταν εχει ο αντρας σου υπηρεσια ,το αισθανεται πιο εντονα . πρεπει να το βοηθησετε να το ξεπερασει . δεν ξερω τι λεει το βιβλιο , αλλα θα μπορουσες να το διαβασεις και να κρινεις μονη σου τι θα κανεις.

οσον αφορα το σπιτι , μην εξαντλησε με αυτο . κρυψε βαζα , πετσετακια , κανε το περιβαλλον ασφαλες για το μωρο και αστο να μπουσουλαει ολη μερα για να κουραζεται . υπομονη ! τα παιδια μεγαλωνουν γρηγορα!

την μοναξια την εχω βιωσει και εγω .. οπως και αλλες γυναικες στρατιωτικων . προσπαθηστε να κανετε γνωριμιες με αλλα ζευγαρια απο την δουλεια . ειναι δυσκολο να ταιριαξεις με καποια κοπελα το ξερω , αλλα απο το ολοτελα , καλη και η παναγιωτενα.

Ομοιοπαθουσα και εσυ??? Που βρισκεστε? Αντε να παρουμε μεταθεση και να παρουμε τα πανω μας. Βουρ για δευτερο μετα (τρομαρα μου)!!!!!

Η λυση με το να το αφησω σε ξενη γυναικα δεν παιζει με τιποτα. Χιλιες φορες να μην κοιμαμαι... Ειμαι σιγουρη οτι την απουσια του μπαμπα και το στρες της μαμας σαν επακολουθο το εισπραττει ο πριγκηπακος μου...

Το σπιτι ειπαμε πως το εβαλα σε "ταξη"....Ηδη ξεκινησα τις αλλαγες!!!

Ειχαμε κανει παρεες πριν τον μικρο οι οποιες απομακρυνθηκαν με τον ερχομο του, λογω διαφορετικων ωραριων και ενδιαφεροντων. Τα ζευγαρια που κανουμε πλεον παρεα ειναι πολι λιγα και εχουν παιδακια που ολη την ωρα ειναι αρρωστα και δεν θελω να τον φερνω σε επαφη μαζι τους. Καλυτερα να ειμαι μονη και ησυχη παρα με παρεα και αρρωστη :shock::shock::shock:

Είναι δύσκολο, κι εγώ όπως πολλές κοπέλες ξεσπάω στον άντρα μου, τα νευρα μου είναι πολύ τεντωμένα, λέω: ''τι έτσι θα ζω απο δω και πέρα?'' . Πόσες φορές τον κουνάω να κοιμηθεί και παράλληλα πλανταζω στο κλαμα απο την κούραση και την εξάντληση... Αλλά και απο την άλλη πρέπει να παραδεχτούμε οτι παρόλη την κούραση ένα χαμόγελό τους μας κάνει τόσο ευτυχισμένες!

Πάντως με έχει κουράσει τόσο ο μικρούλης μου που ειλικρινά, ούτε να το σκέφτομαι για 2ο, προς το παρόν τουλάχιστον.

Ήρωες οι μανούλες πολλών παιδιών!

Τα φιλιά μου, υπομονή... (τα λέω να τα ακούω κι εγώ!) :)

Ολα οσα λες ειναι σαν να κανω ανακεφαλαιωση των δικων μου!!!

Δυστυχως και εγω κανω αυτη τη σκεψη....ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ?????

Το κλαμα ειναι η μονιμη παρεα στα ματια μου... θες απο κουραση, θες απο τις ατιμες τις ορμονες, θες απο ενοχες....

Αλλα απο την αλλη ποσες φορες δεν εχω κλαψει απο ευτυχια... Οταν τον κοιταζω και δεν πιστευω οτι η Παναγια με αξιωσε να βιωνω καθε μερα, καθε ωρα, καθε λεπτο ενα θαυμα, τοσο ζωντανο και διαρκες.... τον γιο μου και αυτο με κανει να τα ξεχναω ολα.

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΛΑ Η ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΥΣΗΧΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΙ ΠΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΟΥ , ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟΝ ΣΤΙΣ ΚΟΥΝΙΕΣ, ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ

Δεν εχω χρονο για βολτα καλη μου. Αν παμε βολτα ολο και κατι θα μεινει πισω, θα γυρισω και θα το βρω μπροστα μου και θα μετανοιωνω που τα παρατησα και εφυγα. Οταν δεν εχω κατι απαραιτητο να κανω ειμαι τοσο κουρασμενη που το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να ντυθω, να ντυσω τον μικρο, να ετοιμασω τα πραγματα του και να παμε βολτιτσα. Τετοια πραγματα μονο με τον μπαμπα μας τολμαμε να κανουμε!!!!

Όμως δεν ένιωσα ποτέ αυτή την απόγνωση που περιγράφετε γιατί δεν κλείστηκα στο σπίτι! Τα μωρά σας και έξω! Βόλτα, μαγαζιά, καφέ, οτιδήποτε άλλο εκτός από το να μένετε σπίτι μόνες σας με τα μωρά και να εκνευρίζεστε κι εσείς κι αυτά.

Όσο είχα άδεια για ένα χρόνο και ήμουν με το μωρό μου, έκανα όλα τα παραπάνω και έβγαινα ΚΑΘΕ μέρα έξω! Βρέξει χιονίσει! Πέρασα πολύ ωραία και μου λείπουν αυτές οι μέρες που ήμουνα συνέχεια με τη μικρούλα μου! Είναι κρίμα να μη χαίρεστε αυτόν τον πρώτο χρόνο των μωρών σας και να μπλέκετε σε μια κουραστική ρουτίνα...

Επίσης για τον ύπνο έχω επιλέξει να κοιμάμαι μαζί με τη μικρή μου για να ξεκουράζομαι όσο το δυνατόν περισσότερο. Ξυπνάει πάαααρα πολλές φορές τη νύχτα και θέλει στήθος και προς το παρόν της το προσφέρω. Όταν θα μεγαλώσει λίγο και αρχίσει να μιλάει και να καταλαβαίνει ίσως προσπαθήσω να κάνω κάτι γιαυτό αν δεν αλλάξει από μόνη της συνήθειες. Με την τακτική του βιβλίου διαφωνώ για τέτοιες ηλικίες...

Εισαι απο τις τυχερες που απολαμβανεις "την ρουτινα". ΜΑκαρι να ερθει η ωρα που θα το βλεπω και εγω ετσι.....

ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ. Σημερα οταν κοιμηθει ο μικρος θα αρχισω να το διαβασω και οταν το τελειωσω θα σας πως τις εντυπωσεις μου.

Για την ωρα αυτο που κανω και νοιωθω ΑΠΙΣΤΕΤΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΕΣ ειναι οταν ξυπνησε ο μικρος τα 2 τελευταια βραδια να μην τον θηλασω..... Γκρινιαζει, νευριαζει.... Για την ωρα αντιστεκομαι και τον απασχολω μεχρι να τον ξαναπαρει ο υπνος. Εννοειται οτι την υπολοιπη μερα δεν του αρνουμαι το στηθος οποτε το θελησει.

ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΜΙΣΗΣΕΙ????????????? Πριγκηπακο μου συγνωμη, το κανω για να ειμαι καλα και γερη και για να σου χαρισω καποια στιγμη αδερφακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Τα κοριτσάκια μου μας "τσάκισαν" στα ξενύχτια΄, μέχρι πριν 6 ημέρες, όπου άρχισαν να κοιμούνται μέχρι τις 6.30 το πρωι σερί!!!

Το βιβλίο "κοιμησου παιδι μου" το έχω κι εγώ. Στην αρχή είχαμε 3 ώρες κλάμα κι εγω να πηγαινοέρχομαι σαν την τρελή ανα τακτά χρονικά διαστηματα, όπως εγραφε στο βιβλίο. Και αφού κανανε 2 ωρες για να κοιμηθούνε για βράδυ (τις εβαζα στις 8μμ), στις 2πμ ξύπνιες ξανα και ξανα εγω το προγραμμα απο την αρχη.. Τελικά κοιμόντουσαν απο το πολύ κλαμα και σίγουρα όχι απο τις "βολτες" που έκανα απο δωμάτιο σε δωμάτιο εγώ! (τις εχω σε χωριστα δωματια για να μην ξυπνανε η μια την αλλη)

Μια εβδομαδα μετά, άρχισαν να κοιμούνται περιπου στο δεκάλεπτο (στις 8.30μμ), μετα απο κλάμα μικρής διάρκειας. Τη νύχτα όμως, πάλι ξυπνούσανε. Και πάλι τις άφηνα να κλαινε. Αυτό κράτησε για καμια εβδομαδα, όπου κλαιγανε για καμια ώρα (κι εγω πάλι απο δωματιο σε δωμάτιο). Α! να σας πω ότι δεν ξυπνουσανε μαζι, δηλ δεν ξυπναγε η μια την άλλη, απλά μιση ωριτσα αφου τελικά κοιμότανε η μία, ξύπναγε η άλλη (οργανωμένο το σχέδιο εξώντωσης! :D ) Αφού πέρασε ο μήνας, κοιμόντουσαν κανονικά το βραδυ, χωρίς κλάματα, και τη νυχτα, ξύπναγε πότε η μία το ένα βραδυ (γυρω στις 2.30πμ) και το άλλο βραδυ η άλλη! Λες και ειχανε συννενοηθει! Και μετα απο μια εβδομάδα αφού κοιμηθήκανε για δυο νυχτες και έκανα τον Σταυρό μου ανακουφισμένη, άρχισαν πάλι απο την αρχή....! Κλαμα για δεκα λεπτά το βράδυ και τις νυχτες ξύπνιες (κανα δυο φορες και ταυτοχρονα) και φτου και παλι απο τη αρχη...! Να σας πω ότι τα αρκουδάκια και οι πιπίλες βρισκόντουσαν σκόρπια πεταμένα στα δωμάτια! Λοιπόν, επειδή το γάλα τους τελικά το πίνουν μόνο μέσα στο δωμάτιό τους με ημίφως, δεν τις ξαναπήγα μετα το βραδινό μπανάκι τους να τις ταϊσω π.χ. στο σαλόνι. Και τα λεπτά που υπολόγιζα στα ξυπνηματα τους ήταν κατα προσωπική μου γνώμη. Άκουγα το κλάμα και καταλάβαινα πότε έπρεπε να πάω. Υπήρχαν φορές που τις έβαλα να ξαπλώσουν στα κρεβάτια τους και 5 φορές, υπήρξαν και φορές που τις άφησα και κοιμήθηκαν "όρθιες" και αφου σιγούρεψα ότι είχαν αποκοιμηθεί, τοτε πηγα και τις έβαλα κανονικά. Αυτό που θέλω να σας πω ειναι να "ακούτε" και τα μωρά σας και μην κολλησετε 100% στο βιβλίο. Κάντε το στην αρχή και μην απογοητευτητε γρηγορα. Θέλει χρονο και υπομονη. Και μπορεί να "στρωσει" το θέμα για λίγες μέρες και να ξαναχαλάσει. Και θέλει σταθερότητα, σιγουριά απο εσάς, να μην το διαπραγματευτείτε, και να αρχίσετε ξανά απο την αρχη! Όταν το έκανα για πρώτη φορά και τις άκουγα να κλαίνε, έκλαιγα κι εγω! Ειχα αρχίσει να πιστευω ότι έκανα λάθος κα πως ήμουνα κακιά μανα! Όταν άρχισε να "λειτουργεί" ανακουφίστηκα! Πέρασε κατι παραπάνω απο 1,5 μήνας και τώρα κοιμούνται! Και όταν ξυπνάνε κατα τη διάρκεια της νύχτας, τις ακούω που μασουλάνε τις πιπίλες τους, αλλά δεν κλαίνε, γυρίζουν πλευρο και κοιμούνται μόνες τους!! Τί ευχάριστο!!! Δοκιμάστε το! Δεν παθαινουν τίποτα τα μωρά. Ισα-ίσα που μαθαίνουν να κοιμούνται καλύτερα και χωρις διακοπές. Και πρέπει να κοιμούνται καλά κατα τη διάρκει της νύχτας. Κι εμείς το ίδιο!

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KΑλημερουδια κοριτσακια μου.

Χθες το διαβασα σχεδον ολο το βιβλιο. Δεν μου φανηκε εξωπραγματικη η μεθοδος και μη εφαρμοσιμη, ουτε υπερβολικα σκληρη. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα μπορεσω να την εφαρμοσω....

Θα το διαβασω καλυτερα, θα το περιγραψω συνοπτικα στον αντρουλη μου (δεν ειναι και πολυ του διαβασματος!!!!) και θα κανουμε την προσπαθεια μας.

Ο θεος βοηθος!!!!

Παντως και εχθες το βραδυ μεσα στα νυχτερινα του ξυπνηματα δεν εδωσα γαλα....... :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:( .

Ερωτηση εκτος θεματος : Αν τη μερα θηλαζω οποτε θελησει και καταφερω να του κοψω τον θηλασμο μεσα στη νυχτα εχω φοβο να μου κοπει το γαλα????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαι απο τις τυχερες που απολαμβανεις "την ρουτινα". ΜΑκαρι να ερθει η ωρα που θα το βλεπω και εγω ετσι.....

Δε με κατάλαβες καλή μου... Δεν είχαμε καμία ρουτίνα, ούτε με ούτε χωρίς εισαγωγικά. Δεν τη μπορώ τη ρουτίνα - βαριέμαι και πνίγομαι. Μόνο το βράδυ ακολουθούσαμε συγκεκριμένη ρουτίνα για να της είναι πιο εύκολο να κοιμηθεί.

ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΜΙΣΗΣΕΙ????????????? Πριγκηπακο μου συγνωμη, το κανω για να ειμαι καλα και γερη και για να σου χαρισω καποια στιγμη αδερφακι

Δε θα σε μισήσει...Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...

Το σημαντικό δεν είναι να μας αγαπούν -αυτό θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς από τη φύση τους- αλλά να είναι σίγουρα ότι ΕΜΕΙΣ τα αγαπάμε.

Για το άλλο που ρωτάς, φαντάζομαι πως εξαρτάται από το πόσο γάλα πίνει κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΝΙΝΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΞΥΠΑΝΕΙ 1 Η 2 ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΑ ΜΙΑ ΛΕΩ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΙΑ ΑΛΛΑΖΩ ΓΝΩΜΗ ΜΙΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΙΑ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΛΕΤΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΩΣ ΤΩΡΑ..ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΟΠΛΕΟΝ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΛΑΙΣ , ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?? ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΤΣΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ??

ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΕΜΕΙΣ ΣΠΑΝΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΕΞΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ. ΜΟΛΙΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣΕ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΟΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ.

ΠΑΡΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ . ΚΟΙΤΑΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ,

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΥΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΩΣ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΝΩ ΣΕ ΖΗΤΟΥΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΕΛΠΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΟΤΗΜΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΛΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΝΥΧΤΑ ΑΥΤΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ. ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα ενα ευκολο μωρακι στις αρχες ηταν μαμ και νανι ολη μερα και ολη νυχτα

κατα τον 3ο μηνα και μερα αλλαξε και μου εκανε την νυχτα μερα

προσπαθησα πολυ να καταφερω να κοιμαται την νυχτα και αυτο εγινε οταν εγινε 12 μηνων

απο εκει και επειτα κοιμαται μεσημερι 2 ωρες και σερι το βραδυ

αλλα μετα μην νομιζεις οτι τα πραγματα ειναι ιδανικα...ερχονται αλλα που μπορουν να ταραξουν τον γλυκο υπνο των μωρων μας(εφιαλτες,αγχος αποχωρισμου,νυχτερινοι τρομοι κ.α)

τα περασαμε οοοοολα αυτα!!!

πριν κατι μηνες ξυπναγε 4-5 φορες μεσα στην νυχτα κλαιγοντας και ουρλιαζοντας

δεν αντεξα αλλο...το παιδι και εγω ημασταν μονιμως με νευρα και υπερενταση

πηρα το βιβλιο και το εφαρμοσα!!!

σε μια εβδομαδα το καμαρι μου αρχισε να κοιμαται ξανα σερι!!!

και δεν εκλαψε καθολου σε ολη την διαδικασια αλλωστε εμενα δεν εκλαιγε πολυ αλλα φωναζε πολλυ

σταματησε να φωναζει και ειναι πιο ηρεμο πλεον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ κατ' αρχας να σου πω οτι ειμαι κι εγω μια απο τις πρωην καταρεουσες και στα προθυρα της καταθλιψης μαμαδες που ακολουθησαν τη μεθοδο του βιλιου που διαβασες και βρηκαν την υγεια τους.

Το δικο μας προβλημα ξεκινησε στον 8ο μηνα του γιου μας και καναμε υπομονη μεχρι και το 15ο. 7 μηνες αυπνιας ηταν αρκετοι για να διαλυθουμε οικογενειακως. Ειχα κι εγω αμφιβολιες οχι τοσο για την επιτυχια της μεθοδου οσο για το τι θα προκαλεσει στην ψυχουλα του αυτη η σκληρη κατα την τοτε γνωμη μου αλλαγη απο τις αγκαλιτσες ολη τη νυχτα στο "σε μαθαινουμε να κοιμασαι στο κρεβατακι σου μονος σου". Τωρα ο μικρος κοντευει να γινει 22 μηνων και μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι τιποτα δεν αλλαξε προς το χειροτερο. Δεν εγινε πιο ανασφαλης ουτε πιο γκρινιαρης - παραπονιαρης, δεν δειχνει να μας μισει που τον μαθαμε να κοιμαται μονος του και εκδηλωνει την αγαπη του οπως παντα ισως λογω του οτι ειναι ξεκουραστος ακομα καλυτερα. Την αλαγη προς το καλυτερο θα τη διαπιστωσεις απο τις πρωτες μερες που θα αρχισει να κοιμαται νυχτερινα συνεχομενα 10ωρα +... Θα εχει απιστευτα καλυτερη διαθεση τη μερα και εσυ μαζι του που θα κοιμασαι σαν ανθρωπος και θα ξεκουραζεσαι και θα μπορεις να απολαυσεις περισσοτερα χαμογελα και λιγοτερη γκρινια απο το μικρουλι σου.

Λογω της πειρας που απεκτησα στην εφαρμογη της μεθοδου και την προσωπικη και αλλα και απο τις αλλες μαμαδες που την εφαρμοσαν θα μας βρεις μαζεμενες στο θεμα: (προσπαθω να μην) καταρρεω εχω και μερικες συμβουλες αν τελικα αποφασισεις να εφαρμοσεις τη μεθοδο...

1. Μην κανεις συνοπτικη περιγραφη της μεθοδου στον αντρα σου αλλα πεισε τον να διαβασει το βιβλιο ή εστω τα σημεια που αφορουν στην ηλικια του μωρου σας και το οτι θηλαζει και την εξηγηση για τους λογους που δεν βλαπτει το μωρο και πιανει η μεθοδος και και την ευχαριστη εισαγωγη με τις εμπειριες των αλλων γονιων που προδοαθετει θετικα για να το διαβασεις. Αν εισαι σε φαση θολωμενου μυαλου (λογικο λογω της αυπνιας) σου τις βρισκω εγω τις σελιδες... για να τις εχεις προχειρες και για μια επαναληψη για σενα αν εχεις αποριες. Ο λογος ειναι οτι αν δεν εχει καταλαβει κατι καλα ο ενας γονιος πιθανα θα το καταλαβει ο αλλος...

2. Μην αλλαξεις τιποτα οσον αφορα σους χρονους αναμονης, τον αριθμο και το ωραριο των γευματων (εφοσον δεν υπαρχει θεμα βαρους του μωρου) και το ωραριο υπνου για τις ημερησιες σιεστες και κυριως για το νυχτερινο υπνο. Η ρουτινα πριν το νυχτερινο υπνο ειναι δικη σου υποθεση και φτιξατην οπως σε βολευει αλλα μην παραλειψεις το 10 λεπτο ηρεμου παιχνιδιου ή διαβασματος ή τραγουδιου πριν τον υπνο.

Τα λογια που θα του λες οταν το βαζεις στην κουνια του μπορεις να τα αλλαξεις και να προσθεσεις και μερικα που θα σε κανουν να νιωθεις καλυτερα και πιο σιγουρη για αυτο που κανεις. Όπως: γιατι σε "αγαπαμε πολυ και θελουμε να εισαι ξεκουραστος και χαρουμενος". Μην παραλειψετε αυτο που φτιαχνει ο μπαμπας και αυτο που φτιαχνει η μαμα και μενουν μονιμα στον τοιχο μπρουν να ειναι οτιδηποτε ακομα και μια μπαλιτσα απο τσαλακωμενο αλουμινοχαρτο ή μια ζωγραφια της στιγμης αλλα παιζουν σπουδαιο ρολο καθως συμβολιζουν τα 2 σημαντικοτερα προσωπα στη ζωη του μωρου και η παρουσια τους το καθυσηχαζει.

3. Οσο εφαρμοζεται η μεθοδος και για 1 βδομαδα ακομα ενισχυσε τις αγκαλιες, τα χαρουμενα παιχνιδια και καθε εκδηλωση αγαπης κατα τις ωρες που δεν ειναι για υπνο για να εμπεδωσει το μωρο οτι το αγαπατε πολυ κι ας το βαζεται για υπνο μονο του. Αναγκαστικα θα αφησεις τις δουλειες του σπιτιου πισω και θα τρωτε προχειρα για κανενα 15-20ημερο αλλα αξιζει τον κοπο για να νιωθει ασφαλεια και αγαπη το μωρο.

Η σημαντικοτερη συμβουλη της μεθοδου κατα τη γνωμη μου ειναι: "μην το εφαρμοσεις αν δεν εισαι σιγουρη οτι θα το κανεις για το καλο του παιδιου πρωτα απο ολα!"

Και η δικη μου... αν τελικα ξεκινησεις, μην κανεις πισω για κανενα αλλο λογο εκτος απο σοβαρη ασθενεια.

Η πρωτη ή οι πρωτες μερες δεν ειναι καθολου ευκολες... στο εγγυωμαι! Κουραγιο και σταθεροτητα και θα πανε ολα καλα. Αν χρειαστεις υποστηριξη ή εχεις οποιαδηποτε απορια στη πορεια της επανεκπαιδευσης υπνου μπες στο θεμα που σου εγραψα παραπανω ή στειλε μου π.μ.

Σου ευχομαι το καλυτερο οτι και αν αποφασισεις και εδω ειμαστε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...