Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ στις μαμαδες που ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ τα παιδακια τους


Recommended Posts

Καλημερα γλυκουλες μου.

Σας γραφω και ειμαι ενα ρακος...... Μολις με 3 ωρες υπνου. Θα σας πω οσο πιο συνοπτικα μπορω την ιστορια μου, αποζητωντας απλα να με ακουσετε και επειτα να διαβασω καποια λογια παρηγοριας και ελπιδας...

Ειμαι μανουλα ενος μπεμπη 9 μηνων και κατοικω σε ενα νησι της παραμεθοριου, καταγομαι ομως απο μια πανεμορφη πολη της Ημαθιας.

Εμεινα εγκυος στον πριγκηπα μου σχετικα ευκολα. Εμαθα οτι ειμαι εγκυος Δευτερα και σε 5 μερες αρχισαν τα προβληματακια μου. Αρχικα ειχα λιγο αιμα το οποιο αλλοτε ηταν περισσοτερο και αλλοτε λιγοτερο, το οποιο κρατησε 3 μηνες. Εννοειται οτι επιβαλλοταν περιορισμος στον χωρο του σπιτιου. 15 μερες αφοτου εμαθα για την εγκυμοσυνη μου ξεκινησαν οι εμετοι, μαλιστα ειχα υπερεμεση κυησης, που σημαινει οτι εκανα πανω απο 10 φορες τη μερα εμετο, με συνεπεια να μην μπορω να φαω και να πιω τιποτα και να χασω στο 1ο διμηνο 8 κιλα. Οταν σταματησε το αιμα και οι πολλοι εμετοι, να σημειωσω οτι εκανα εμετο σχεδον μεχρι να γεννησω !!, αρχισαν οι καουρες. Επισης ειχα ηπιες συσπασουλες χωρις πονο απο τον 5 μηνα που κρατησαν ωσπου να γεννησω, ανευ σημασιας μου ειχε πει ο γιατρος. Τελος στον 9 μηνα ειχα λιγη πιεση και αναγκαστηκα να παρω χαπια για 1 εβδομαδα. ΚΑτα διαστηματα αντιμετωπιζα και διαφορα αλλα προβληματακια, οπως πονοι χαμηλα στην κοιλια, ζαλαδες, λιποθυμιες, κομμαρες, αυπνιες....

Ολα αυτα με κατεβαλαν σωματικα και ψυχικα, με αποτελεσμα να νοιωθω ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ απο την αρχη ως το τελος της εγκυμοσυνης μου. Το μονο που με κρατουσε ορθια και χαμογελαστη ηταν η λαχταρα μου να κρατησω στα χερια μου τον πριγκηπα μου, ονειρο ζωης για εμενα...

Ηρθε η ωρα που τον εφερα στον κοσμο. Νομιζα οτι τωρα που γεννησα θα περνουσαν ολα και να "επαιρνα επιτελους τα πανω μου". Ποσο λαθος ειχα...... Ο μπεμπης απο τη μερα που γεννηθηκε κανει αισθητη την παρουσια του οοοοοοοοοοοοολο το 24ωρο.

ΚΑταρχην δεν ηταν και δεν ειναι λατρης του υπνου. Απο την αρχη κοιμοταν λιγο με ιδιαιτερη προτιμηση να ειναι ξυπνιος τη νυχτα. Περασαμε φαση κολικων για 1 μηνα, ευτυχως!! Απο την αρχη ειναι γκρινιαρης, χωρις λογο τις περισσοτερες φορες. Ελεγα του φταιει η αλλαγη περιβαλοντος, απο την κοιλια στον εξω κοσμο. ΜΕτα ελεγα του φταινε οι κολικοι, η ζεστη, η αλλαγη εποχης, τα δοντια, περναει αλμα αναπτυξης, ειναι αγορι....... Ολο προσπαθουσα να δικαιολογησω την ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ για εμενα ΓΚΡΙΝΙΑ του. Γκρινιαζει ολη μερα. Βαριεται πολυ ευκολα. Δεν παιζει μονος του, βαριεται.... Θελει να τον κανω κουνια, να περπαταμε, να γαργαλιομαστε...

Θηλασα αποκλειστικα για 6 μηνες, με πολυ κοπο και εξαντληση και εξακολουθω να θηλαζω οποτε μου το ζητησει. Κανω οτι μπορω για να ειμαι εκει, κοντα του ανα πασα στιγμη...... Κοιμαμαι μαζι του, ο αντρουλης μου εχει εξοστρακιστει σε διπλανο δωματιο για να ειμαι μαζι του..... Κοιμαται πρεπει να πω, γιατι ο μικρος στριφογυρναει ολη την ωρα και με ξυπναει.... Παντα ημουνα δυσκολη στον υπνο αλλα η υπερενταση με εχει κανει να ξυπναω με το παραμικρο και να δυσκολευομαι πολυ να ξανακοιμηθω..

Ημουνα πολυ κοκκετα. Εχω καταντησει σαν γρια. Δεν περιποιουμαι πλεον καθολου τον εαυτο μου και ειμαι μολις 32 ετων, οχι γιατι δεν θελω αλλα γιατι δεν προλαβαινω και γιατι η κουραση περισσευει....

Εξακολουθει να ξυπναει 2-3 φορες τη νυχτα και μονο στο στηθος ηρεμει... Για να κοιμηθει πρεπει να τον κουναμε στο ρηλαξ και να του τραγουδαμε....

Επισης να σας πω οτι εδω που μενουμε δεν εχω βοηθεια απο ΚΑΝΕΝΑ. Ολα πρεπει να περνανε απο τα χερια μου και ο αντρας μου κανει οτι μπορει. Απο τις 7,30-8 το πρωι που ξυπναει ο μικρος μεχρι το βραδυ στις 9,30-10 που θα κοιμηθει ειμαι στο ποδι, να μαγειρεψω, να πλενω, να σιδερωσω, να κνω καμια δουλεια.... Ερχεται η ωρα να ξαπλωσω και η κουραση δεν με αφηνει να ηρεμησω, Και οταν επιτελους με παρει ο υπνος θα ξυπνησει μετα απο λιγο ο μικρος και θα αρχισει το βραδυνο μαρτυριο.....

Ουφ!!!! ΚΑι μονο που τα διαβαζω ολα αυτα κουραζομαι περισσοτερο.... Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. Πως να τον κανω να κοιμαται τουλαχιστον τη νυχτα ?????(τη μερα κοιμαται 2 φορες και εκεινη την ωρα εννοειται οτι δεν ξεκουραζομαι μιας και ειναι η μονη ωρα που μπορω να κανω το φαγητο ή καποια αλλη δουλεια). Ποτε θα γινει ενα ηρεμο παιδακι που δεν θα γκρινιαζει με το παραμικρο?

Πως να καταφερω να ξεκουραστω λιγακι? Νοιωθω οτι θα καταρρευσω......

Η οικογενεια μου και οι συγγενεις μου με καταλαβαινουν και οποτε μπορουν ερχονται να με βοηθησουν για καμια εβδομαδα. Αντιθετα τα πεθερικα μου οταν τους λεω οτι ο μικρος με κουραζει και οτι ειναι γκρινιαρης μου απαντανε : "μωρο ειναι, καλο ειναι το πουλακι μου και αλλα παρομοια" βγαζοντας με τρελη. Μιλαει και η πεθερα μου που τα παιδια της ηταν αρνια, τα ξυπνουσε για να φανε....... Δεν λεω εχουν ερθει και αυτοι για να με ξεκουρασουν αλλα με αυτα που λενε,με βγαζουν το λιγοτερο υπερβολικη. Εμ βεβαια! Πως το μωρο να γκρινιαζει αν οποτε ειναι εδω ειναι ολη την ωρα αγκαλια???? ΚΑι εγω αν δεν ειχα να κανω ολα τα αλλα, θα επαιζα μαζι του.....

Συγνωμη αν σας κουρασα. Ηθελα απλα να τα πω καπου.... Ισως να ακουσω καποια λογια παρηγοριας απο ομοιοπαθουσες.......

Τα φιλια μου σε ολες σας

ΥΓ. Ηθελα και θελω πολυ να κανω και αλλο παιδακι. Το μονο που με φοβιζει ειναι μηπως ειναι και το επομενο τοσο "δυσκολο" οσο ο μπεμπης και οχι ολο το χαλι και η ταλαιπωρια που περασα στην εγκυμοσυνη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω παιδια και δε ξερω πως ειναι, οποτε οσα πω ισως να ειναι εντελως ακυρα.. :P

Αν κοιμοσουν λιγο την ωρα που κοιμαται και εκεινος, μεσα στη μερα;;; Στην τελικη και μια φορα να μη κανεις δουλειες και να μη μαγειρεψεις κατι τρελο αλλα μια απλη μακαροναδα, δε νομιζω να σου πει κανενας τιποτα... :D

Στον παιδιατρο το εχεις πει ολο αυτο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλιτσακι καλησπερα

δε ξερω τι θα μπορουσα να σου πω για παρηγορια..

ουτε καν ομοιοπαθουσα ειμαι ΑΛΛΑ υπηρξα ;)

εμας μας πηρε σχεδον 1 χρονο για να στρωσει με τον υπνο..πλεον ειναι 17μηνων κ κοιμαται κανονικα

τα ιδια περασα κ εγω κ αλλες το περνανε αλλες τοσες μανουλες..δε νομιζω πως μπορεις να κανεις κ πολλα περαν της υπομονης

αν δοκιμαζες τα κλασικα ...ρουτινα,μπανακι,να τον βαλεις στη κουνια του κτλ?

εχεις δοκιμασει πραγματα η απλα περιμενεις να στρωσει απο μονο του το θεμα?

διστυχως δε μπορω να σου πω κατι με ακριβεια για να σου δωσω λυση..ισως καποια αλλη κοπελα

εγω θα σου πω απλα υπομονη(γι αυτο λενε ειναι δυσκολος ο ρολος της μανας)κ ξανα υπομονη

κ ενα μπραβο γιατι βλεπω πως παρολλο που εισαι ενα ρακος το αντιμετωπιζεις οπως φαινεται ηρεμα..

εγω διςτυχως ειχα τοτε πολλα ξεσπαματα λογω της κουρασης,κατι που δε βοηθουσε καθολου..

μη πεσεις σε αυτο το τρυπακι..να συνεχισεις ετσ ηρεμη κ να δοκιμασεις καινουργια πραγματα που ισως διορθωνανε τη κατασταση

ειμαστε μαζι σου :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλή μου θα συμφωνήσω με την ντίνα.εφ. κ στο υπομονή κ στο όλες τα περνάνε,αλλές λιγότερο κ άλλες περισσότερο!

κ εμένα η μπεμπα μου κοιμάται το βράδυ προς το παρόν,δεν μπορώ να πω,αλλά τη μέρα....με τεντώνει!

Τώρα την έβαλα για μεσημεριανό υπνο αφού όλη τη μέρα με εξαντλησε!Περνάω πολλές ωρες μόνη μου γιατί ο άντρας μου δουλεύει ως αργα!

ΚΟυράγιο καλή μου!τι να κάνουμε!Θα τα λέμε εδώ στο μάμμυ να ξελαφρώνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτα που γραφεις μου φαινονται οοοολα φυσιολογικα :) ,φυσιολογικα επι 2 στην περιπτωση μου,τι να κανουμε η μητροτητα εχει πολλες προκλησεις,το ξενυχτι ειναι μια απο αυτες. Αν και απο οτι καταλαβα κοιμαται το παιδι σου,κ μεσα στη μερα οπως γραφεις κ το βραδυ.Απλα δεν κοιμαται συνεχομενα :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου , κακως κοιμασαι διπλα του ! εσυ και ο αντρας σου πρεπει να κοιμαστε μαζι ! ανεθεσε στον αντρα σου μια δυο βραδιες που θα μπορει να τον βαλει για υπνο . οι μπαμπαδες τα καταφερνουν καλυτερα σε αυτο , ειναι πιο αποφασιστικοι και δεν ειναι ελαστικοι οπως εμεις . εσυ πηγαινε στο κρεβατι σου να κοιμηθεις και ζητα απο τον αντρα σου να σηκωνεται και να του δινει πιπιλα , γαλα και να του λεει "κοιμησου τωρα, η μαμα κοιμαται , θα τα πουμε το πρωι .

οσο για τις δουλειες του σπιτιου δεν τελειωνουν ποτε :( απλα με τα χρονια συνηθιζουμε . α, και καθε παιδι ειναι διαφορετικο απο το αλλο .

Ημουν και εγω στην παραμεθοριο (συζυγος στρατιωτικος) οταν τα παιδια μου ηταν 2 και 3

ηταν πολυ δυσκολο αλλα αυτη η εμπειρια με "εψησε" , με ωριμασε . μαλιστα οταν τα παιδια μου ηταν 4 και 5 ηρθε και το τριτο ζουζουνι που ευτυχως δεν ηταν γκρινιαρικο και δεν με παιδεψε οπως τα αλλα ( ισως λογω εμπειριας).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σίγουρο είναι ότι δεν είσαι μόνη, οι περισσότερες μαμάδες αντιμετωπίζουμε προβλήματα με τον ύπνο. σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ξέρω καλά ότι αν είσαι κουρασμένη η διαθεση είναι χάλια και δεν έχεις ενέργεια ούτε να χαρείς το μωράκι σου. και οι μαμάδες είναι άνθρωποι και αξίζουν να έχουν μια καλή ποιότητα ζωής για να μπορούν να είναι ευτυχισμένες και οι ίδιες και τα παιδάκια τους.

εγω έχω δίδυμα αγοράκι κοριτσάκι στην ίδια ηλικία με το μπέμπη σου. ο μπέπμης μου πάντα ήταν δύσκολος όπως λες, με θέλει συνέχεια πάνω απ΄το κεφάλι του πράγμα σχεδόν αδύνατο αφού έχω δύο μωράκια και τις περισσότερες ώρες τις περνάω μόνη μου. αυτό όμως που πραγματικά είναι πρόβλημα είναι ο ύπνος. κάναμε περίπου 2 ώρες να τον κοιμίσουμε με κλάματα απίστευτα. αφού με τα πολλά τα καταφέρναμε είχε συνηθίσει να ξυπνάει τουλάχιστον 5 φορές κάθε βράδυ χωρίς να θέλει τίποτα, απλά αγκαλίτσα! τον τελευταίο καιρό μάλιστα δεν ηρεμούσε ούτε με αγκαλιά αλλά μόνο όταν τον έπαιρνα στο κρεβάτι μου. διάβασα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει για τον ύπνο των παιδιών και δοκίμασα σχεδόν τα πάντα. τον προηγούμενο μήνα πήγα στην παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί από μόνο του γιατί το παιδί έχει συνηθίσει αγκαλίτσες στη μέση της νύχτας και σ΄αυτή την ηλικία καταλαβαίνει πώς μπορεί να το πετύχει και το εκμεταλλεύεται. μου είπε πως η τεχνική του βιβλίου ¨κοιμήσου παιδί μου¨έχει πολύ καλά αποτελέσματα. εγω το βιβλίο το είχα διαβάσει καιρό πριν αλλά μου φαινόταν πολύ σκληρή σαν μέθοδος και δεν ήθελα να δοκιμάσω. για να μην τα πολυλογώ αφού δοκίμασα όλα τα άλλα αποφάσισα να κάνω κι αυτό έτσι για λίγο να δω πώς θα πάει. δεν έχει περάσει ακόμη το διάστημα που πρέπει αλλά μπορώ να πω ότι πάμε πολύ καλά. εδω και μια βδομάδα κοιμάται χωρίς κλάμα και χωρίς να ξυπνάει ούτε μια φορά τη νύχτα!είμαστε όλοι άλλοι άνθρωποι αλλά κυρίως αυτός, όλη τη μέρα είναι πολύ πιό ευδιάθετος και έχει αλλάξει πολύ η συμπεριφορά του. δεν σου λέω να δοκιμάσεις αμέσως αυτό αλλά προσπάθησε για αρχή να τηρείς συγκεκριμένη ρουτίνα πριν τον ύπνο του, μπανάκι γαλάτάκι και ύπνο συγκεκριμένες ώρες. πάντως η παιδίατρος μου είχε δίκιο που μου είπε να μην περιμένω να βελτιωθεί από μόνο του, προσπάθησε να βρεις μια διαδικασία που θα ηρεμεί το δικό σου μωράκι. υπομονή κοριτσάκι. σου εύχομαι τοσυντομότερο πολλούς καλούς ύπνους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΩΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΟΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΖΟΡΙΣΕ ΠΟΛΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΦΗΣΕΤΟΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΑΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΟΥ Θ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΥΝΤΑΓΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΦΟΠΛΙΣΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΕΜΕΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΩΝΟΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΒΡΕΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΙ ΤΟΝ ΗΡΕΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΜΙΟΠΑΘΟΥΣΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΝΥΧΤΙΑ, ΚΟΥΡΑΣΗ. ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2 ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΒΑΖΑ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΝ. ΞΥΠΝΟΥΣΑΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ 3ο ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΧΕΔΟΝ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΩ. ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ. ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΕΓΩ ΠΙΑ. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΔΕΣ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΟΠΟΤΕ ΒΡΩ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΞΑΠΛΩΝΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ. ΑΝΑΖΗΤΩ ΠΑΝΤΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ . ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΟΝΤΑ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ. ΒΡΕΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΑΝ ΕΣΥ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΚΡΙΝΙΑΡΙΚΑ ΟΜΩς ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΑΝ ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ. ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ . ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ~x(~x(~x(~x(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράγιο Και Υπομονή σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ για 10 Μήνες που θήλαζα αποκλειστικά ξύπναγα καθε 2 -3 ώρες και κούναγα για 30λεπτάκια και θήλαζα για να την πάρει ο ύπνος τελικά της έδωσα γάλα και λίγο ηρέμησε αλλα άρχισε να κοιμάται ΌΛΟΚΛΗΡΟ (ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ) ΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΡΑΔΥ μετα την μέθοδο του βιβλίου βέβαια δεν την έκανα κατα γράμμα αλλα το πέτυχα μάλλον κατάλαβε μέχρι που την πέρνει. Ηρέμησε και τώρα και την ημέρα παίζει πιο καλά και δεν μας έχει ανάγκη όλη την ώρα να είμαστε δίπλα της. Διαβασε το Κοιμήσου Παιδί μου Εκδόσεις Πατάκη έτσι λίγο να πάρεις μια ιδέα και γω δεν είμαι fan της τεχνικής αλλα τελικά κατάφερα να ξεκουραστώ και να στρώσω πάλι την ψυχολογιά και τον ύπνο μου χωρίς να καταφεύγω στην βαλεριάνα γιατί ειχα ξερυθμιστεί.

Κουράγιο δεν είσαι η μόνη κράτα γερά και όλα θα έρθουν να είσαι θετική και σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και σου το ευχομαι! Απλά πίστεψε το και θα κοιμηθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην σας ευχαριστω ολες για τον κοπο που κανατε και διαβασατε το μεγαλο μου μυνημα.

Σας ευχαριστω για τα λογια παρηγοριας και συμπαραστασης που διαβασα....

Σας ευχαριστω για τα λογια ελπιδας που ειδα γραμμενα....

Θα προσπαθησω να σας απαντησω μια-μια ατομικα, γιατι απο καθεμια πηρα και κατι..

Αν κοιμοσουν λιγο την ωρα που κοιμαται και εκεινος, μεσα στη μερα;;; Στην τελικη και μια φορα να μη κανεις δουλειες και να μη μαγειρεψεις κατι τρελο αλλα μια απλη μακαροναδα, δε νομιζω να σου πει κανενας τιποτα... :D

Στον παιδιατρο το εχεις πει ολο αυτο;;;

Γλυκουλα μου ευχομαι συντομα να αποκτησεις ενα παιδακι και να εχεις τοσο μια ομορφη και ηρεμη εγκυμοσυνη, οσο και ενα παιδακι που δεν θα σε ταλαιπωρει καθολου :):) .

ΜΕσα στη μερα δεν μπορω να κοιμηθω, γιατι οταν κοιμαται γυρω στις 11-12 μαγειρευω και οταν ξανακοιμαται γυρω στις 5 ή το σπιτι εχει θορυβο απο γειτονες ή εγω εχω υπερενταση και δεν μπορω να κοιμηθω... Αλλωστε δεν κοιμαται και πολυ, καμια ωριτσα και μεχρι να με παρει ο υπνος τον ακουω που κλαει και ξυπναω :(:(:( .

Για το φαγητο, εννοειται πως καθε μερα δεν κανω γκουρμε συνταγες, αλλα οτι και να ειναι πρεπει καταρχην να κανω την σουπιτσα του με κρεας μερα παρα μερα και σιγουρα 5-6 φορες την εβδομαδα μαγειρευω και για εμας.

Στον γιατρο που το ειπα, μου ειπε οτι αφου ειναι υγειης απλα να κανω υπομονη.....

αν δοκιμαζες τα κλασικα ...ρουτινα,μπανακι,να τον βαλεις στη κουνια του κτλ?

εχεις δοκιμασει πραγματα η απλα περιμενεις να στρωσει απο μονο του το θεμα?

.....κ ενα μπραβο γιατι βλεπω πως παρολλο που εισαι ενα ρακος το αντιμετωπιζεις οπως φαινεται ηρεμα..

εγω διςτυχως ειχα τοτε πολλα ξεσπαματα λογω της κουρασης,κατι που δε βοηθουσε καθολου..

μη πεσεις σε αυτο το τρυπακι..

Ρουτινα εχουμε απο την αρχη. Ιδια ωρα μπανιου, μετα γαλατακι και νανι.. Δεν μπορω να πω οτι κανω και δραματικες αλλαγες, μαλλον περιμενω να στρωσει απο μονος του. Προσπαθω να μην τον κακομαθαινω ολη την ωρα αγκαλια και στηθος (ναι ναι καποτε οταν ηταν βρεφακι το εκανα και αυτο !!!!) τον αφηνω στο παρκο οταν πχ σιδερωνω, του αλλαζω συχνα τα παιχνιδια να μην τα βαριεται, περπαταμε οταν εχω χρονο (του πιανω τα χερακια). Δυστυχως δεν μπορω να τον αφησω ανεξελεκτο κατω γιατι μπουσουλαει απο 5 1/2 μηνων και τωρα πλεον ειναι βετερανος στις ζημιες!!!!

Εχω και εγω ξεσπασματα δυστυχως, κυριως απεναντι στον αντρα μου που ο θεος να τον εχει καλα κανει πολυ υπομονη και εχει κατανοηση, αλλα υπαρχουν φορες που η κουραση και η κλεισουρα με βγαζουν απο τα ορια μου και μαλωνω τον μπεμπη. Του μιλαω δυνατα και τον δινω καμια στον ποπο οταν κανει ζημιες (παει στα καλωδια, τραβαει πετσετακια κλπ).

κ εμένα η μπεμπα μου κοιμάται το βράδυ προς το παρόν,δεν μπορώ να πω,αλλά τη μέρα....με τεντώνει!

Τώρα την έβαλα για μεσημεριανό υπνο αφού όλη τη μέρα με εξαντλησε!Περνάω πολλές ωρες μόνη μου γιατί ο άντρας μου δουλεύει ως αργα!

ΚΟυράγιο καλή μου!τι να κάνουμε!Θα τα λέμε εδώ στο μάμμυ να ξελαφρώνουμε!

ΜΑκαρι και ο δικος μου να κοιμοταν το βραδυ και ας ηταν ατακτος τη μερα... Τουλαχιστον θα ηξερα οτι οταν θα ερθει το βραδυ να ξεκουραστω !!!!!

Να σαι καλα κοριτσακι μου για τα ομορφα σου λογια....

Αν και απο οτι καταλαβα κοιμαται το παιδι σου,κ μεσα στη μερα οπως γραφεις κ το βραδυ.Απλα δεν κοιμαται συνεχομενα

ΜΕσα στη μερα κοιμαται 1-2 ωρες γυρω στις 12 το μεσημερι και καμια 1-1 1/2 ωριστα γυρω στις 5 το απογευμα, παντα με κουνημα στο ρηλαξ, για μισω ωρα περιπου. Το βραδυ πεφτει γυρω στις 9-10 κοιμαται σερι μεχρι τις 2 περιπου και απο εκει και επειτα ξυπναει αλλλοτε καθε 2 ωρες αλλοτε καθε 3 ωρες μεχρι τις 7-8 που ξυπναει οριστικα.

καλη μου , κακως κοιμασαι διπλα του ! ανεθεσε στον αντρα σου μια δυο βραδιες που θα μπορει να τον βαλει για υπνο . οι μπαμπαδες τα καταφερνουν καλυτερα σε αυτο , ειναι πιο αποφασιστικοι και δεν ειναι ελαστικοι οπως εμεις . εσυ πηγαινε στο κρεβατι σου να κοιμηθεις και ζητα απο τον αντρα σου να σηκωνεται και να του δινει πιπιλα , γαλα και να του λεει "κοιμησου τωρα, η μαμα κοιμαται , θα τα πουμε το πρωι .

οσο για τις δουλειες του σπιτιου δεν τελειωνουν ποτε :( απλα με τα χρονια συνηθιζουμε . α, και καθε παιδι ειναι διαφορετικο απο το αλλο .

Ημουν και εγω στην παραμεθοριο (συζυγος στρατιωτικος) οταν τα παιδια μου ηταν 2 και 3

ηταν πολυ δυσκολο αλλα αυτη η εμπειρια με "εψησε" , με ωριμασε . μαλιστα οταν τα παιδια μου ηταν 4 και 5 ηρθε και το τριτο ζουζουνι που ευτυχως δεν ηταν γκρινιαρικο και δεν με παιδεψε οπως τα αλλα ( ισως λογω εμπειριας).

Κοιμαμαι μαζι του εδω και κανενα 2 μηνο, γιατι δεν αντεχα το πηγαινε ελα στο δωματιο του. ΜΕχρι τοτε κοιμοταν σε αλλο δωματιο αλλα πλεον λογω κουρασης δεν το αντεχω... Ο μπαμπας του εχει ολη την καλη διαθεση να κοιμαται μαζι του αλλα ο μικρος οταν ξυπναει τη νυχτα δεν ηρεμει να δεν μπει στο στηθος. Οποτε αναγκαστικα ξυπναω και εγω....

Τα συγχαρητηρια μου που τα καταφερες με 2 μωρα μονη :P:P:P:P:P

διάβασα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει για τον ύπνο των παιδιών και δοκίμασα σχεδόν τα πάντα. τον προηγούμενο μήνα πήγα στην παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί από μόνο του γιατί το παιδί έχει συνηθίσει αγκαλίτσες στη μέση της νύχτας και σ΄αυτή την ηλικία καταλαβαίνει πώς μπορεί να το πετύχει και το εκμεταλλεύεται. μου είπε πως η τεχνική του βιβλίου ¨κοιμήσου παιδί μου¨έχει πολύ καλά αποτελέσματα. εγω το βιβλίο το είχα διαβάσει καιρό πριν αλλά μου φαινόταν πολύ σκληρή σαν μέθοδος και δεν ήθελα να δοκιμάσω. για να μην τα πολυλογώ αφού δοκίμασα όλα τα άλλα αποφάσισα να κάνω κι αυτό έτσι για λίγο να δω πώς θα πάει. δεν έχει περάσει ακόμη το διάστημα που πρέπει αλλά μπορώ να πω ότι πάμε πολύ καλά. εδω και μια βδομάδα κοιμάται χωρίς κλάμα και χωρίς να ξυπνάει ούτε μια φορά τη νύχτα!είμαστε όλοι άλλοι άνθρωποι αλλά κυρίως αυτός, όλη τη μέρα είναι πολύ πιό ευδιάθετος και έχει αλλάξει πολύ η συμπεριφορά του. δεν σου λέω να δοκιμάσεις αμέσως αυτό αλλά προσπάθησε για αρχή να τηρείς συγκεκριμένη ρουτίνα πριν τον ύπνο του, μπανάκι γαλάτάκι και ύπνο συγκεκριμένες ώρες. πάντως η παιδίατρος μου είχε δίκιο που μου είπε να μην περιμένω να βελτιωθεί από μόνο του, προσπάθησε να βρεις μια διαδικασία που θα ηρεμεί το δικό σου μωράκι. υπομονή κοριτσάκι. σου εύχομαι τοσυντομότερο πολλούς καλούς ύπνους!

Οντως η κουραση δεν με αφηνει να χαρω το μωρακι μου.... Νοιθω οτι δεν εχω πλεον ποιοτητα ζωης, ολα τα κανω μηχανικα...

ΚΑι εγω διαβασα διαφορα γα τον υπνο, κυριως μεσα στο ιντερνετ. Εχω ακουσει γι αυτη τη μεθοδο, οτι ειναι λιγο "σκληρη" για τα παιδια..

Εσυ πηρες το βιβλιο???? Θηλαζεις???? Αν δεις βελτιωση στειλε πμ και πες μου αν ειναι να ξεκινησω :shock::shock::shock:

Ρουτινα εχουμε απο την αρχη, οπως ειπα και παραπανω. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Αν και ειναι ολη μερα πολυ ζωηρος και δραστηριος απορω πως δεν κουραζεται τοοοοοοοοοοοοοσο πολυ ωστε να κοιμαται μονοκοπανια ολο το βραδυ!!!!!

Να σαι καλα για τις ευχες σου.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΦΗΣΕΤΟΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΑΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΟΥ

Δυστυχως δεν εχω κανενα για να αφησω το μωρο. Μονο τον αντρα μου. Αν παμε καπου παμε ολοι μαζι, βολτιτσα ας πουμε ή για ψωνια....

Να σαι καλα παντως.

Θελω ολες να σας ευχαριστησω ειλικρινα. Ευχομαι παρα τις δυσκολιες η ΠΑναγια να εχει γερα τα μωρακια μας και δυνατους εμας τους γονεις, ωστε αντεχουμε ολες τις δυσκολιες και να μπορουμε να δινουμε τον καλυτερο εαυτο μας στις ζωουλες που φεραμε στον κοσμο

Σας φιλω ολες γλυκα :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΟΝΤΑ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ. ΒΡΕΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΑΝ ΕΣΥ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ.

ΜΑκαρι να ειχα την μανουλα μου εδω.....Σιγουρα θα ηταν καλυτερα, θα ειχα βοηθεια στις δουλειες, θα μου κρατουσε το μωρο για να κοιμαμαι λιγο, να παω καμια βολτα να ξελαμπικαρω....

Επισης δεν εμπιστευομαι καμια "ξενη" για να μου κρατησει το μωρο, ουτε για τις δουλειες (ειμαι λιγο σιχασιαρα!!!!! ναι εχω και αυτο το κουσουρι)

Ειμαι σιγουρη οτι ολο αυτο που βιωνω περναει στο μωρο. Το βλεπω οταν ο αντρας μου ειναι υπηρεσια. Εκεινη τη μερα ειναι πιο γκρινιαρης, ισως επειδη ειμαι εγω πιο αγχωμενη με το ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΜΕΡΑ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράγιο Και Υπομονή σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ για 10 Μήνες που θήλαζα αποκλειστικά ξύπναγα καθε 2 -3 ώρες και κούναγα για 30λεπτάκια και θήλαζα για να την πάρει ο ύπνος τελικά της έδωσα γάλα και λίγο ηρέμησε αλλα άρχισε να κοιμάται ΌΛΟΚΛΗΡΟ (ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ) ΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΡΑΔΥ μετα την μέθοδο του βιβλίου βέβαια δεν την έκανα κατα γράμμα αλλα το πέτυχα μάλλον κατάλαβε μέχρι που την πέρνει. Ηρέμησε και τώρα και την ημέρα παίζει πιο καλά και δεν μας έχει ανάγκη όλη την ώρα να είμαστε δίπλα της. Διαβασε το Κοιμήσου Παιδί μου Εκδόσεις Πατάκη έτσι λίγο να πάρεις μια ιδέα και γω δεν είμαι fan της τεχνικής αλλα τελικά κατάφερα να ξεκουραστώ και να στρώσω πάλι την ψυχολογιά και τον ύπνο μου χωρίς να καταφεύγω στην βαλεριάνα γιατί ειχα ξερυθμιστεί.

Κουράγιο δεν είσαι η μόνη κράτα γερά και όλα θα έρθουν να είσαι θετική και σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και σου το ευχομαι! Απλά πίστεψε το και θα κοιμηθεί!

Σκεφτομαι οτι αν κοψω τον θηλασμο ισως να ειναι καλυτερα... Σημειωτεον οτι δεν παιρνει καθολου μπιμπερο!!!! Πως θα πινει γαλα αν το κοψω??? Επισης και αν τα καταφερω αλλα εξακολουθει να ξυπναει τη νυχτα και θα πρεπει να του ετοιμαζω γαλα???? Αααααααααααααααααλλη ταλαιπωρια, τουλαχιστον τωρα ανεβαζω την πιτζαμα και τελος.

Επισης σκεφτομαι να εφαρμοσω την μεθοδο που λες...... Θα αγορασω το βιβλιο και βλεπουμε ;);););)

Φοβαμαι οτι θα καταρρευσω..... Οτι δεν θα ειμαι γερη για να ασχολουμαι με τον πριγκηπακο μου.... Τον αγαπω πιο πολυ και απο τη ζωη μου αλλα πρεπει να ΕΧΩ ΖΩΗ για να μπορω να τον αγαπω...

Ελπιζω η Παναγια και ο Αγιος Ραφαηλ (ο γιος μου θα βαφτιστει Παναγιωτης-Ραφαηλ) να με βοηθησουν και συντομα να σας γραφω οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΕΜΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μου,Πασχαλιτσάκι!Ξέρω πολύ καλά τι περνάς.Σχεδόν τα ίδια πέρασα κι εγώ με τη μεγάλη μου κόρη.Ένα θα σου πω.Πάρε το "κοιμήσου,παιδί μου".Δεν έχω λόγια.Δε θα πιστεύεις στα μάτια σου εάν το εφαρμόσεις.Το έκανα και αν χρειαστεί θα το ξανακάνω.Αρκεί να το εφαρμόσεις όμως ε;Να μην είσαι ελαστική.Θα είναι 7-10 μερούλες λιγο δύσκολες,βέβαια κάθε μέρα θα είναι και καλύτερα,αλλά θα έχεις αποτέλεσμα.Είναι σίγουρο.Ό,τι θες στείλε μου μήνυμα να με ρωτήσεις.Το έχω μάθει απ'έξω κι ανακατωτά ;) Η νύφη μου μου είχε πει να το εφαρμόσω και λέω :'έλα μωρε βιβλία θα διαβάζω τώρα".Μετά από μερικούς μήνες όμως δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση και το διάβασα και την ευχαριστώ πραγματικά. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ . ΕΥΥΧΟΜΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΥΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΥΠΝΟΣ. ΜΑΘΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΣΟΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΣΟΥ. ΜΑΘΕ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μου,Πασχαλιτσάκι!Ξέρω πολύ καλά τι περνάς.Σχεδόν τα ίδια πέρασα κι εγώ με τη μεγάλη μου κόρη.Ένα θα σου πω.Πάρε το "κοιμήσου,παιδί μου".Δεν έχω λόγια.Δε θα πιστεύεις στα μάτια σου εάν το εφαρμόσεις.Το έκανα και αν χρειαστεί θα το ξανακάνω.Αρκεί να το εφαρμόσεις όμως ε;Να μην είσαι ελαστική.Θα είναι 7-10 μερούλες λιγο δύσκολες,βέβαια κάθε μέρα θα είναι και καλύτερα,αλλά θα έχεις αποτέλεσμα.Είναι σίγουρο.Ό,τι θες στείλε μου μήνυμα να με ρωτήσεις.Το έχω μάθει απ'έξω κι ανακατωτά ;) Η νύφη μου μου είχε πει να το εφαρμόσω και λέω :'έλα μωρε βιβλία θα διαβάζω τώρα".Μετά από μερικούς μήνες όμως δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση και το διάβασα και την ευχαριστώ πραγματικά. :)

Ειμαι σχεδον ετοιμη να το αγορασω και οτι γινει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω είμαι fun του βιβλίου. αν με ρωτούσες πριν λίγο καιρό καιρό θα σου έλεγα αποκλείεται να το τολμίσω αλλά τώρα δεν πιστεύω ούτε εγω αυτό που γίνεται!!!μας πήρε μόνο 3 μέρες και από τότε κοιμάται μόνος του μεσα σε 3 λεπτα και δεν έχει ξυπνήσει ούτε μια φορά τη νύχτα!!!με τον άντρα μου ακόμη δεν πιστεύουμε ότι ήτα τόσο εύκολο τελικά!!!βέβαια μόνο μια βδομάδα έχει περασει αλλά είχε να κοιμηθεί ολόκληρο βραδυ πάνω από 2 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω είμαι fun του βιβλίου. αν με ρωτούσες πριν λίγο καιρό καιρό θα σου έλεγα αποκλείεται να το τολμίσω αλλά τώρα δεν πιστεύω ούτε εγω αυτό που γίνεται!!!μας πήρε μόνο 3 μέρες και από τότε κοιμάται μόνος του μεσα σε 3 λεπτα και δεν έχει ξυπνήσει ούτε μια φορά τη νύχτα!!!με τον άντρα μου ακόμη δεν πιστεύουμε ότι ήτα τόσο εύκολο τελικά!!!βέβαια μόνο μια βδομάδα έχει περασει αλλά είχε να κοιμηθεί ολόκληρο βραδυ πάνω από 2 μήνες.

Λεγε μου τετοια να παιρνω τα πανω μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ εεε??????

Μολις το παρηγγειλα. Αντε να δουμε...... ΠΕριμενω να ερθει......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

καταρχας το οτι ξυπναει το βραδυ δεν εχει σχεση με το θηλασμο.. υπαρχουν μωρακια που θηλαζουν κ κοιμουνται μια χαρα κ μωρακια που παιρνουν μπιμπερο κ ξυπνανε..

επισης υπαρχει μια μεγαλη μεριδα μαμαδων που ειναι κατα του βιβλιου αυτου..

κ υπαρχουν πολλοι λογοι.. αλλα η αποφαση ειναι δικη σου κ μονο

εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη κ κουραγιο αλλα αποτι φαινεται θελεις πιο δραστικα μετρα!

τωρα που κοιμαστε μαζι δεν κοιμαται καλυτερα???

να προσπαθεις να μην αγχωνεσαι για τις δουλειες, εν αναγκη παρε μια γυναικα.. σιχασιαρα ξεσιχασιαρα... καπου λες οτι "δεν εχεις ζωη"... αν περιορισεις τις καθημερινες δουλειες θα δεις ποσο περισσοτερο χρονο θα εχεις για σενα κ για το μωρο...

εγω προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να περιορισεις τις δουλειες σου.. τα βραδινα ξυπνηματα ειναι απλα το κερασακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

καταρχας το οτι ξυπναει το βραδυ δεν εχει σχεση με το θηλασμο.. υπαρχουν μωρακια που θηλαζουν κ κοιμουνται μια χαρα κ μωρακια που παιρνουν μπιμπερο κ ξυπνανε..

επισης υπαρχει μια μεγαλη μεριδα μαμαδων που ειναι κατα του βιβλιου αυτου..

κ υπαρχουν πολλοι λογοι.. αλλα η αποφαση ειναι δικη σου κ μονο

εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη κ κουραγιο αλλα αποτι φαινεται θελεις πιο δραστικα μετρα!

τωρα που κοιμαστε μαζι δεν κοιμαται καλυτερα???

να προσπαθεις να μην αγχωνεσαι για τις δουλειες, εν αναγκη παρε μια γυναικα.. σιχασιαρα ξεσιχασιαρα... καπου λες οτι "δεν εχεις ζωη"... αν περιορισεις τις καθημερινες δουλειες θα δεις ποσο περισσοτερο χρονο θα εχεις για σενα κ για το μωρο...

εγω προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να περιορισεις τις δουλειες σου.. τα βραδινα ξυπνηματα ειναι απλα το κερασακι!

Γλυκο μου maimoudaki και εγω πιστευω οτι δεν φταιει ο θηλασμος για τα νυχτερινα του ξυπνηματα... Ισως ομως του αρεσει το πιπιλισμα και η μυρωδια μου!!!!! γι αυτο και αναζητα το στηθος.

Για το βιβλιο εχω ακομη τους ενδοιασμους μου. Θα το διαβασω, θα δω κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμοι απο εμενα και το μωρο μου αυτες οι μεθοδοι και βλεπουμε.

Ο υπνος μαζι του δεν ειναι καλυτερος. Με εμενα στο πλαι του ειναι νομιζω πιο ανησυχος. Ισως με νοιωθει και ξεσηκωνεται. Οταν κοιμαται με τον μπαμπα του μονο κανει σχετικα πιο ηρεμο υπνο..

Για τις δουλειες ψιλοαγχωνομαι ειναι η αληθεια αλλα τις εχω περιορισει πολυ. Πριν μεινω εγκυος καθε μερα εβαζα σκουπα, ξεσκονιζα, εκανα ολη την ωρα το μπανιο, τα τζαμια, τα παντζουρια.... Οτι μπορεις να φανταστεις!!!!!

Τωρα με το μωρο κανω τα βασικα αλλα και παλι αν ειναι αυπνος και κουρασμενος ακομη και αυτα μου φαινονται βουνο.

Η γυναικα ειναι μια λυση αλλα και παλι να την φερνω μια φορα την εβδομαδα για τις δουλειες τι γλυτωνω????? 3-4 ωρες. Η καθημερινοτητα με σκοτωνει καλη μου. Και κυριως η μοναξια, η κλεισουρα και η ρουτινα.

Τελος παντων. Σ' ευχαριστω για οτι μου λες. ΚΑι ολες δηλαδη. Η συμπαρασταση σας ειναι πολυ σημαντικη για εμενα :):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καθε μερα εκανες ολα αυτα??????????? :shock::shock::shock:

εγω ουτε μια φορα την εβδομαδα δεν τα κανω!!! :lol::lol::lol:

ναι, εχω καταλαβει τι σε ενοχλει...

αν κανεις απο καπου μια αρχη, μετα ολα θα σου φαινονται καλυτερα!

αν παρεις μια γυναικα, μετα απο λιγο καιρο θα το παρεις αποφαση κ θα αφησεις το μωρο για να βγειτε μια φορα την εβδομαδα.. η τις 10 μερες... μετα θα σου φαινονται ολα πιο ανεκτα!!

κ εμενα οταν ελειπε ο αντρας μου κ τωρα που λειπει πολλες ωρες ολα μου φαινονται βουνο!!!!

θα δουλεψεις/επιστρεψεις στη δουλεια καποια στιγμη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλιτσακι , ξερω πως ειναι να μη εχεις να αφησεις τα παιδια πουθενα , και ο αντρας σου να λειπει . σε καταλαβαινω και οταν λες οτι δεν εμπιστευεσαι ξενον ανθρωπο με το παιδι, ετσι ενοιωθα και ακομη νοιωθω. το παιδακι σου τωρα που ειναι 8 μηνων περναει , πιστευω , μια φαση που φοβαται μη σε αποχωριστει . και οταν εχει ο αντρας σου υπηρεσια ,το αισθανεται πιο εντονα . πρεπει να το βοηθησετε να το ξεπερασει . δεν ξερω τι λεει το βιβλιο , αλλα θα μπορουσες να το διαβασεις και να κρινεις μονη σου τι θα κανεις.

οσον αφορα το σπιτι , μην εξαντλησε με αυτο . κρυψε βαζα , πετσετακια , κανε το περιβαλλον ασφαλες για το μωρο και αστο να μπουσουλαει ολη μερα για να κουραζεται . υπομονη ! τα παιδια μεγαλωνουν γρηγορα!

την μοναξια την εχω βιωσει και εγω .. οπως και αλλες γυναικες στρατιωτικων . προσπαθηστε να κανετε γνωριμιες με αλλα ζευγαρια απο την δουλεια . ειναι δυσκολο να ταιριαξεις με καποια κοπελα το ξερω , αλλα απο το ολοτελα , καλη και η παναγιωτενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσάκι μου όλες οι νέες μανούλες λίγο πολύ στην ίδια μοίρα είμαστε. Εμένα ο μπέμπης μου μόλις μπήκε στον 8ο. Να σημειώσω οτι εγώ θήλασα μονο 40 μέρες.

Η περιγραφή του γιόκα σου μου θύμισε ΑΚΡΙΒΩΣ τον δικό μου! Δεν κάθεται πουθενά μόνος του για πάνω απο 5 λεπτά, θέλει συνέχεια παρέα, ουρλιάζει, τσιρίζει, είναι πολύυυυυυυυυ νευρικό μωρό, τόσο που καμιά φορά λέω ''θα μας δείρει κιόλας''!

Κι εγώ όπως κι εσύ δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα όλη την ημέρα, μόνο το φαγάκι του και το δικό μας, είμαι κι εγώ μοναχούλα, η μαμά μου μακριά, η πεθερά μου κοντά αλλά δεν μου προσφέρει και πολλά, άντε καμια ώρα να μου τον κρατήσει να πάω σουπερμάρκετ.

Ξυπνάω το πρωί που λες κατα τις 7 και για πότε έχει πάει 10 το βράδυ, ούτε που το καταλαβαίνω. Κι αν αναλογιστώ πώς πέρασε η μέρα, σκέφτομαι οτι ή θα τον είχα αγκαλιά, ή θα τον κουνούσα στο ριλάξ να κοιμηθεί, ή θα παίζαμε πότε στο καρεκλάκι του πότε στο πάρκο (για λίγο, μη φανταστείς) και τις υπόλοιπες ώρες αγκαλιά, βόλτες πάνω κάτω στο σπίτι κρατώντας τον στα χέρια (ούτε καν μπουσουλάει ακόμα) και λέω μετά: ''τι έκανα πάλι σήμερα όλη μέρα? Κουνούσα το μωρό, το τάιζα, το άλλαζα, το κοίμιζα, αυτό...τίποτα άλλο'' . Και απελπίζομαι. Κλεισούρα, μοναξιά (κι εμένα ο άντρας μου δουλευει πολύ), μονοτονία, κυκλοφορώ σαν ζόμπι, με φόρμες, απεριποίητη, με τα μαλλιά μονίμως κότσο, άθλια κατάσταση. Να΄ξερες πόσο σε νιώθω!

Το βράδυ κατα τις 9,30 τον κοιμίζω (πάντα με κούνημα, εννοείται) και δεν μπορώ να πω, κοιμάται, αλλά με διακόπες. Σπάνια στους 7 μήνες να έχει κοιμηθεί σερι τη νύχτα,. Κοιμάμαι κι εγώ μαζί του, όχι στο ίδιο κρεβάτι, απλά στο ίδιο δωμάτιο. Αφού τις περισσότερες φορές ξυπνάει 5-6 φορές, τι να΄κάνω, βόλτες απο το ένα δωμάτιο στο άλλο? Κοιμάμαι κι εγώ στο παιδικό. Τις φορές που ξυπνάει, πότε θέλει να του βάλω πιπίλα, πότε να τον αλλάξω πλευρό, πότε βογγάει συνέχεια και χώνει τα μούτρα του στο στρώμα (τι χούι είναι κι αυτό!), αλλά όπως και να ΄χει θα με ξυπνήσει. Σπάνια όμως να κλάψει, ευτυχώς.

Είναι δύσκολο, κι εγώ όπως πολλές κοπέλες ξεσπάω στον άντρα μου, τα νευρα μου είναι πολύ τεντωμένα, λέω: ''τι έτσι θα ζω απο δω και πέρα?'' . Πόσες φορές τον κουνάω να κοιμηθεί και παράλληλα πλανταζω στο κλαμα απο την κούραση και την εξάντληση... Αλλά και απο την άλλη πρέπει να παραδεχτούμε οτι παρόλη την κούραση ένα χαμόγελό τους μας κάνει τόσο ευτυχισμένες!

Πάντως με έχει κουράσει τόσο ο μικρούλης μου που ειλικρινά, ούτε να το σκέφτομαι για 2ο, προς το παρόν τουλάχιστον.

Ήρωες οι μανούλες πολλών παιδιών!

Τα φιλιά μου, υπομονή... (τα λέω να τα ακούω κι εγώ!) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

''τι έτσι θα ζω απο δω και πέρα?'' .

αχ , κοριτσια αν σας πω ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα παιδια θα σας φανει κατι απιαστο και μακρινο ! μεχρι τα δυομισι , τρια χρονια , ναι ειναι δυσκολα , καθε φαση της ζωης τους εχει τις δικιες της δυσκολιες . αλλα συναμα θα βλεπετε οτι με τον καιρο ο κοπος σας θα αμοιβεται ολο και πιο πολυ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...