Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι νέο μέλος,αλλά όχι και νέα μαμά. Έχω μία κόρη 5 ετών.

Πέρυσι είχα μία αποβολή στην 8η εβδομάδα και τώρα είμαι πάλι έγγυος στην 26η εβδομάδα και πολύ χαρούμενη μέχρι πρότεινος. Πρίν τρεις εβδομάδες και κατά τη διάρκεια του υπέρηχου β΄επιπέδου και ενώ όλες οι μετρήσεις βγήκαν πολύ καλές, ο εμβρυολόγος μου πρόσεξε ότι η μικρή μου έχει τη χολή της μετατοπισμένη προς τα αριστερά. Αυτό είναι πολύ σπάνιο εύρημα, μου είπε και μου πάγωσε το αίμα. Μου είπε βέβαια να μην ανυσηχώ, ότι το μωρό μου είναι γερό και ότι θα έπρεπε να κάνω ένα υπερηχοκαρδιογράφημμα στο έμβρυο και αν είχαμε και εκεί ευρήματα θα προχωρούσαμε σε αμνιοπαρακέντηση. Εγώ είχα αποφασίσει να κάνω την αμνιοκέντηση ούτως ή άλλως, γιατί είχα τρελλαθεί από την αγωνία μου.

Το υπερηχοκαρδιογράφημα, σύμφωνα με την παιδοκαρδιολόγο, ήταν άψογο και η ίδια δεν έβλεπε τον λόγο να ρισκάρουμε με μία αμνιοκέντηση και μάλιστα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.

Ανωμαλίες ανατομικές παρατηρούνται σε πολλούς ανθρώπους, μου είπε,οι οποίες δεν επηρρεάζουν τη μετέπειτα ζωή τους. Ο γυναικολόγος μου ήταν κι αυτός αρνητικός στο να κάνω αμνιοκέντηση γιατί δεν υπήρχαν ενδείξεις για κάτι τέτοιο. Ο εμβρυολόγος, μου είπε ότι οποιοδήποτε εύρημα μπορεί να συνδεθεί με χρωμοσωματικές ανωμαλίες, γι΄αυτό και κάναμε την εξέταση στην καρδιά του μωρού. Αφού βγήκε καλό το υπερηχοκαρδιογράφημμα, επιστρέφαμε στα αποτελέσματα της αυχενικής που ήταν πολύ καλά. Όσο για την αμνιοκέντηση, μου είπε ότι η απόφαση είναι δική μου και μου τόνισε ότι η εξέταση αυτή έχει κινδύνους αποβολής. Σε επικοινωνία που είχε με τον γυναικολόγο μου, ήταν και οι δύο αρνητικοί στο να κάνω αμνιοκέντηση, λέγοντάς μου βέβαια ότι τον τελευταίο λόγο τον έχω εγώ και ότι ο μόνος λόγος για να κάνω την εξέταση ήταν η ψυχική μου ηρεμία. Έτσι δεν την έκανα. Ηρέμησα κατά πολύ. Έχω σταματήσει τα κλάματα ολημερίς και ολονυχτίς (ούτε μπροστά στην κόρη μου δεν μπορούσα να κρατηθώ, βρίσκοντας ηλίθιες δικαιολογίες για τα ξεσπάσματά μου),αλλά μέσα μου δεν θα ησυχάσω μέχρι να την δω.

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά δεν θέλω να στενοχωρώ άλλο τους δικούς μου και κάπου πρέπει να τα πω. Νομίζω άλλωστε ότι μπορείτε να καταλάβετε καλύτερα τα άγχη μου και τις ανησυχίες μου.

Ευχαριστώ. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γυναικολόγος μου στο πρώτο παιδί που το papp-a έβγαινε παθολογικό, λόγω ορμονών, ( αλλά ούτε η ηλικία ταίριαζε ούτε ιστορικό για σύνδρομο down υπήρχε ), μου είχε πεί το εξής:

" Εσύ θα αποφασίσεις άν θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση...Σκέψου τι είναι καλύτερο, να βασανίζεσαι μέχρι να γεννήσεις ή να κάνεις αμνιοπαρακέντηση?"

Αυτό δεν μου το είχε πει γιατί φοβόταν ότι κάτι είχε το παιδί, αλλά γιατί φοβόταν ότι εγώ δεν θα άντεχα τόση ψυχολογική πίεση...

Πάνω απο όλα ηρέμησε, γιατί κάνεις κακό και σε εσένα και στο υπέροχο πλασματάκι που προς το παρόν κάνει βόλτες μέσα στην κοιλιά σου!!!!

Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά και να κάνεις ένα ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ μωράκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γυναικολόγος μου στο πρώτο παιδί που το papp-a έβγαινε παθολογικό, λόγω ορμονών, ( αλλά ούτε η ηλικία ταίριαζε ούτε ιστορικό για σύνδρομο down υπήρχε ), μου είχε πεί το εξής:

" Εσύ θα αποφασίσεις άν θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση...Σκέψου τι είναι καλύτερο, να βασανίζεσαι μέχρι να γεννήσεις ή να κάνεις αμνιοπαρακέντηση?"

Αυτό δεν μου το είχε πει γιατί φοβόταν ότι κάτι είχε το παιδί, αλλά γιατί φοβόταν ότι εγώ δεν θα άντεχα τόση ψυχολογική πίεση...

Πάνω απο όλα ηρέμησε, γιατί κάνεις κακό και σε εσένα και στο υπέροχο πλασματάκι που προς το παρόν κάνει βόλτες μέσα στην κοιλιά σου!!!!

Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά και να κάνεις ένα ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ μωράκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΟΙΤΑ..

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΓΧΟΣ, ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ

ΟΧΙ ΣΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ!!!

ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΜΝΙΟΚΕΝΤΗΣΗ ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ

ΕΠΙΦΟΒΗ..

ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ..

ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ..

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΤΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ

ΔΕΝ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ..

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΟΙΤΑ..

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΓΧΟΣ, ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ

ΟΧΙ ΣΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ!!!

ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΜΝΙΟΚΕΝΤΗΣΗ ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ

ΕΠΙΦΟΒΗ..

ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ..

ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ..

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΤΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ

ΔΕΝ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ..

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ christinV. Και εγώ εύχομαι σε σένα τα καλύτερα. Όσο για τον άντρα μου που ρωτάς, ήταν κι αυτός αρνητικός στο να κάνω την αμνιοκέντηση. Και ο γιατρός μου αυτό φοβήθηκε για μένα. Ότι δηλαδή δεν θα αντέξω την πίεση μέχρι να γεννήσω και μου είπε μάλιστα να μου γράψει χάπια ηρεμιστικά, αλλά δεν τα πήρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ christinV. Και εγώ εύχομαι σε σένα τα καλύτερα. Όσο για τον άντρα μου που ρωτάς, ήταν κι αυτός αρνητικός στο να κάνω την αμνιοκέντηση. Και ο γιατρός μου αυτό φοβήθηκε για μένα. Ότι δηλαδή δεν θα αντέξω την πίεση μέχρι να γεννήσω και μου είπε μάλιστα να μου γράψει χάπια ηρεμιστικά, αλλά δεν τα πήρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα εγω δεν εχω εμπειρια σε κατι για να σε βοηθησω γιατι δυστυχως δεν ειμαι ακομη μανουλα.Αλλα θα ηθελα να σου ευχηθω ολα να σας πανε πολυ καλα και να μην εχετε κανενα προβλημα και να φερεις στο κοσμο ενα υγιεστατο μωρακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα εγω δεν εχω εμπειρια σε κατι για να σε βοηθησω γιατι δυστυχως δεν ειμαι ακομη μανουλα.Αλλα θα ηθελα να σου ευχηθω ολα να σας πανε πολυ καλα και να μην εχετε κανενα προβλημα και να φερεις στο κοσμο ενα υγιεστατο μωρακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! συμφωνώ μαζί σου...

Με το άγχος νοιωθεις ότι ο χρόνος μένει στάσιμος...Τώρα είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και κάθε φορά σκέφτομαι άν έκανα καλά που δεν έκανα αμνιοπαρακέντηση.

Πάντως ένα λέω συνέχεια...Η διαδικασία της αμνιοπαρακέντησης είναι περισσότερο ο φόβος μας.Εγώ που έβλεπα ένεση και "έτρεχα", δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα την ώρα εκείνη.Το μόνο που με ένοιαζε ήταν να είναι ο μπέμπης μου καλά.

Ωστόσο δεν ξέρω στις εβδομάδες που βρίσκεται η VAIA τι γίνεται. Εγώ την είχα κάνει στις 17 εβδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! συμφωνώ μαζί σου...

Με το άγχος νοιωθεις ότι ο χρόνος μένει στάσιμος...Τώρα είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και κάθε φορά σκέφτομαι άν έκανα καλά που δεν έκανα αμνιοπαρακέντηση.

Πάντως ένα λέω συνέχεια...Η διαδικασία της αμνιοπαρακέντησης είναι περισσότερο ο φόβος μας.Εγώ που έβλεπα ένεση και "έτρεχα", δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα την ώρα εκείνη.Το μόνο που με ένοιαζε ήταν να είναι ο μπέμπης μου καλά.

Ωστόσο δεν ξέρω στις εβδομάδες που βρίσκεται η VAIA τι γίνεται. Εγώ την είχα κάνει στις 17 εβδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα..

VAIA, να σου ζήσει το 5χρονο κοριτσάκι σου.Λυπάμαι για την αποβολή που είχες.

Το ίδιο ακριβώς δίλλημα με σένα είχα και εγώ στο δεύτερο μωράκι μου! Ο γυναικολόγος μου, με συμβούλευσε να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί είχα πολύ αυξημένες πιθανότητες να αποκτήσω μωράκι με σύνδρομο Down. Νιώθω λοιπόν τον πόνο σου, την αγωνία σου, το δίλλημά σου, τη λακτάρα σου να μάθεις....Φοβόμουν όμως αυτή την "ελάχιστη πιθανότητα αποβολής". Όλοι μου έλεγαν ότι θα πάει καλά η αμνιοπαρακέντηση αλλά μια φωνούλα μέσα μου, μου έλεγε και εάν είμαι εγώ αυτή η "ελάχιστη πιθανότητα αποβολής" και τα αποτελέσματα δείξουν ότι το μωρό μου ήταν υγιέστατο;;;;;; Κάποια στιγμή σκέφτηκα να την κάνω για να αποκτήσω ΕΓΩ ψυχική ηρεμία και να μην "ταλαιπωρώ" το μωράκι μου με τη λύπη μου.... Όμως ο αντρούλης μου ήταν αρνητικός!!!!! Με ρώτησε "Εάν την κάνουμε και τα αποτελέσματα δείξουν ότι το μωράκι μας είναι άρρωστο, μπορούμε να το βοηθήσουμε ή για να το "βοηθήσουμε" πρέπει να μην του επιτρέψουμε να γεννηθεί;;; Έχεις τη δύναμη και το κουράγιο να το κάνεις;;; Εγώ όχι...." Και για αυτό ΔΕΝ την έκανα!! ¨εζησα την αγωνία μέχρι που γεννήθηκε το μωράκι μου και όλα είχαν πάει καλά....(Ο αδερφός του άντρα μου είναι ΑΜΕΑ)

....Δεν μπορώ όμως να σε συμβουλεύσω τι πρέπει να κάνεις...

Είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρεις μαζί με τον αντρούλη σου..Εγώ σου εύχομαι, ό,τι και εάν αποφασίσεις, να έχεις ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....

Φιλιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα..

VAIA, να σου ζήσει το 5χρονο κοριτσάκι σου.Λυπάμαι για την αποβολή που είχες.

Το ίδιο ακριβώς δίλλημα με σένα είχα και εγώ στο δεύτερο μωράκι μου! Ο γυναικολόγος μου, με συμβούλευσε να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί είχα πολύ αυξημένες πιθανότητες να αποκτήσω μωράκι με σύνδρομο Down. Νιώθω λοιπόν τον πόνο σου, την αγωνία σου, το δίλλημά σου, τη λακτάρα σου να μάθεις....Φοβόμουν όμως αυτή την "ελάχιστη πιθανότητα αποβολής". Όλοι μου έλεγαν ότι θα πάει καλά η αμνιοπαρακέντηση αλλά μια φωνούλα μέσα μου, μου έλεγε και εάν είμαι εγώ αυτή η "ελάχιστη πιθανότητα αποβολής" και τα αποτελέσματα δείξουν ότι το μωρό μου ήταν υγιέστατο;;;;;; Κάποια στιγμή σκέφτηκα να την κάνω για να αποκτήσω ΕΓΩ ψυχική ηρεμία και να μην "ταλαιπωρώ" το μωράκι μου με τη λύπη μου.... Όμως ο αντρούλης μου ήταν αρνητικός!!!!! Με ρώτησε "Εάν την κάνουμε και τα αποτελέσματα δείξουν ότι το μωράκι μας είναι άρρωστο, μπορούμε να το βοηθήσουμε ή για να το "βοηθήσουμε" πρέπει να μην του επιτρέψουμε να γεννηθεί;;; Έχεις τη δύναμη και το κουράγιο να το κάνεις;;; Εγώ όχι...." Και για αυτό ΔΕΝ την έκανα!! ¨εζησα την αγωνία μέχρι που γεννήθηκε το μωράκι μου και όλα είχαν πάει καλά....(Ο αδερφός του άντρα μου είναι ΑΜΕΑ)

....Δεν μπορώ όμως να σε συμβουλεύσω τι πρέπει να κάνεις...

Είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρεις μαζί με τον αντρούλη σου..Εγώ σου εύχομαι, ό,τι και εάν αποφασίσεις, να έχεις ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....

Φιλιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaia μου να χαίρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας!

Η γνώμη μου είναι ότι καλά έκανες και δεν πήρες τα ηρεμιστικά αφενός και αφετέρου αφού οι γιατροί σου σε συμβουλεύουν να μην το κάνεις γιατί τους αμβισβητείς;;

Καταλαβαίνω τους φόβους σου! Κι εγώ είμαι χειρότερη από όλους γιατί φαντάζομαι κιόλας πράγματα ή πόνους και διάφορα τέτοια! Προσπαθώ να τα χαλιναγωγήσω όμως για το καλό του μωρού πρώτον και δεύτερον για την ψυχική υγεία μου γιατί διαφορετικά δε θα τη βγάλω καθαρή...

Όλα καλά θα πάνε. Μην ανησυχείς και σου εύχομαι να είναι υγιέστατο το μωράκι!!

Φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaia μου να χαίρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας!

Η γνώμη μου είναι ότι καλά έκανες και δεν πήρες τα ηρεμιστικά αφενός και αφετέρου αφού οι γιατροί σου σε συμβουλεύουν να μην το κάνεις γιατί τους αμβισβητείς;;

Καταλαβαίνω τους φόβους σου! Κι εγώ είμαι χειρότερη από όλους γιατί φαντάζομαι κιόλας πράγματα ή πόνους και διάφορα τέτοια! Προσπαθώ να τα χαλιναγωγήσω όμως για το καλό του μωρού πρώτον και δεύτερον για την ψυχική υγεία μου γιατί διαφορετικά δε θα τη βγάλω καθαρή...

Όλα καλά θα πάνε. Μην ανησυχείς και σου εύχομαι να είναι υγιέστατο το μωράκι!!

Φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλημερα

Εγώ θα σου έλεγα να εμπιστευτείς τον γιατρό σου.

Αφού εκείνος σου λέει να ηρεμήσεις και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας, θα σου πρότεινα να τον ακούσεις!

Ξέρουν αυτοι καλύτερα από εμάς!

Σου ευχομαι οτι καλύτερο και ενα γερό μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλημερα

Εγώ θα σου έλεγα να εμπιστευτείς τον γιατρό σου.

Αφού εκείνος σου λέει να ηρεμήσεις και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας, θα σου πρότεινα να τον ακούσεις!

Ξέρουν αυτοι καλύτερα από εμάς!

Σου ευχομαι οτι καλύτερο και ενα γερό μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VAIA καλημέρα, και εγώ πιστεύω ότι είναι δική σου η απόφαση για την αμνιοκέντηση, αλλά από τη στιγμή που όλες οι εξετάσεις έδειξαν καλά αποτελέσματα και ο γιατρός σου είναι αρνητικός στην εν λόγω εξέταση δεν βλέπω γιατί να ρισκάρεις, από τη στιγμή που βρίσκεσαι ήδη σε προχωρημένη κύηση. Η αμνιοκέντηση γίνεται μέχρι το αργότερο την 17η εβδομάδα. Και να την κάνεις τώρα όποιο και να είναι το αποτέλεσμα δεν βοηθάει σε τίποτα. Εγώ έκανα αμνιοκέντηση στην 17η εβδομάδα, δεν έχω οικογενειακό ιστορικό συνδρόμου Down ή άλλων ανωμαλιών, αλλά επειδή είμαι 37 χρονών προτείνεται να γίνει. Βέβαια ο γιατρός μου δεν μου το επέβαλε, μου είπε ότι έπρεπε εγώ να αποφασίσω. Την έκανα βέβαια, σαν εξέταση δεν είναι επίπονη αλλά πάντα υπάρχει το ρίσκο.... :(

Η γνώμη μου είναι να ηρεμήσεις, να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά. Άλλωστε δεν υπάρχει και λόγος για το αντίθετο. Καλή συνέχεια στην κύησή σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου. :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VAIA καλημέρα, και εγώ πιστεύω ότι είναι δική σου η απόφαση για την αμνιοκέντηση, αλλά από τη στιγμή που όλες οι εξετάσεις έδειξαν καλά αποτελέσματα και ο γιατρός σου είναι αρνητικός στην εν λόγω εξέταση δεν βλέπω γιατί να ρισκάρεις, από τη στιγμή που βρίσκεσαι ήδη σε προχωρημένη κύηση. Η αμνιοκέντηση γίνεται μέχρι το αργότερο την 17η εβδομάδα. Και να την κάνεις τώρα όποιο και να είναι το αποτέλεσμα δεν βοηθάει σε τίποτα. Εγώ έκανα αμνιοκέντηση στην 17η εβδομάδα, δεν έχω οικογενειακό ιστορικό συνδρόμου Down ή άλλων ανωμαλιών, αλλά επειδή είμαι 37 χρονών προτείνεται να γίνει. Βέβαια ο γιατρός μου δεν μου το επέβαλε, μου είπε ότι έπρεπε εγώ να αποφασίσω. Την έκανα βέβαια, σαν εξέταση δεν είναι επίπονη αλλά πάντα υπάρχει το ρίσκο.... :(

Η γνώμη μου είναι να ηρεμήσεις, να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά. Άλλωστε δεν υπάρχει και λόγος για το αντίθετο. Καλή συνέχεια στην κύησή σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου. :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaia να σου ζήσει η κορούλα σου και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου και το δεύτερο νινί σου! Γνωρίζω για το ρίσκο αποβολών μετά την αμνιοπαρακέντηση, αλλά η αναλογία αποβολών - αμνιοπαρακεντήσεων είναι τόσο μικρή που δεν είναι αποθαρυντική! Ιδίως για περιπτώσεις γυναικών σαν εσένα που αν δεν κάνουν την εξέταση θα τους κυριεύει το άγχος! Το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος ιδίως αν σε συνοδεύει για τόσες εβδομάδες μέχρι να γεννήσεις.. Η απόφαση βέβαια είναι καθαρά δική σας, αλλά αν ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός καλό είναι να τον εμπιστευτείς, αρκεί όμως να σκέφτεσαι μόνο θετικά, να ξεαγχωθείς και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου μόνο με όμορφα συναισθήματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaia να σου ζήσει η κορούλα σου και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου και το δεύτερο νινί σου! Γνωρίζω για το ρίσκο αποβολών μετά την αμνιοπαρακέντηση, αλλά η αναλογία αποβολών - αμνιοπαρακεντήσεων είναι τόσο μικρή που δεν είναι αποθαρυντική! Ιδίως για περιπτώσεις γυναικών σαν εσένα που αν δεν κάνουν την εξέταση θα τους κυριεύει το άγχος! Το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος ιδίως αν σε συνοδεύει για τόσες εβδομάδες μέχρι να γεννήσεις.. Η απόφαση βέβαια είναι καθαρά δική σας, αλλά αν ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός καλό είναι να τον εμπιστευτείς, αρκεί όμως να σκέφτεσαι μόνο θετικά, να ξεαγχωθείς και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου μόνο με όμορφα συναισθήματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.

Δεν θα κάνω την αμνιο.

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι θετικά (περιέργως, γιατί σύμφωνα με τον χαρακτήρα μου θα έπρεπε να έχω πέσει στα πατώματα). Λες και κάποιος μηχανισμός του οργανισμού μου, με έχει αναισθητοποιήσει. Τι να πω.

Βέβαια δεν έχω και πολλές επιλογές. Στην εβδομάδα που βρίσκομαι(26η), δεν μιλάμε πλέον για κίνδυνο αποβολής, λόγω της εξέτασης, αλλά για πρόωρο τοκετό, με ότι αρνητικό αυτό συνεπάγεται για το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.

Δεν θα κάνω την αμνιο.

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι θετικά (περιέργως, γιατί σύμφωνα με τον χαρακτήρα μου θα έπρεπε να έχω πέσει στα πατώματα). Λες και κάποιος μηχανισμός του οργανισμού μου, με έχει αναισθητοποιήσει. Τι να πω.

Βέβαια δεν έχω και πολλές επιλογές. Στην εβδομάδα που βρίσκομαι(26η), δεν μιλάμε πλέον για κίνδυνο αποβολής, λόγω της εξέτασης, αλλά για πρόωρο τοκετό, με ότι αρνητικό αυτό συνεπάγεται για το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...