Μετάβαση σε περιεχόμενο

έγκυος στα 50 .......η γνώμη σας !


Recommended Posts

έχω μια φίλη η οποία δεν είναι ελληνίδα η μητέρα της είναι 50 και έχει ήδη 4 παιδιά απο 26 η μεγακλυτερη (η φίλη μου) μετά 22 21 τα δύο αγόρια και μετά 16 η τελευταία κόρη μαθητρια λυκείου. Η μητέρα της λοιπόν το τελευταίο καιρό είχε προβλημα δεν είχε περίοδο παρά κάτι καθαρίσματα νόμιζε λοιπόν νόμιζε ότι ήρθε η κλημακτήριος και πήγε με τη φίλη μου στο γυναικολόγο εκεί τους περίμενε όλους η έκπληξη ακόμα και ο γιατρός δεν πίστευε ότι είναι αληθινό αυτό που έβλεπε ναι είναι έγκυος και μάλιστα σχεδόν 3 μηνων . Το θέμα είναι πέρα απο την ηλικία η γυναίκα αντιμετωπίζει θέμα με ζάχαρο , αναιμία και έπαιρνε και κάποια φάρμακα νευρολογικής φύσεως ο γιατρός είδε ότι το μωρό είναι καλά αλλά επειδή θεωρείτε κύηση υψηλού κινδύνου την στέλνει στο Αλεξάνδρα να δούνε περισσότερα στοιχεία . Πωε το βλέπετε εσείς; να προσθέσω ότι είχαν άλλο ένα παιδί σήμερα θα ήταν 14 ετων πέθανε απο καρδιά , και τώρα ο ερχομός του μωρού είναι σαν ένα δώρο. Οπως ανάφερα δεν είναι έλληνες αλλά απο το Πακιστάν και η θρησκεία τους είναι ανίθετη με τη διακοπή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω???

χαρας το κουραγιο της

ξερω κι εγω οτι εχουν ενα θεμα με την διακοπη κυησης

βεβαια αν προκυπτουν λογοι υγειας παει αλλου το θεμα

αν ολα ειναι καλα....τοτε με το καλο και καλοδεχουμενο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι ολλα να πανε καλα και να μην εχει τιποτα το μωρακι .

η καθε θρησκεια εχει θεμα με την αμβωλση ....το οτι εμεις ειμαστε πιο "φιλελεφθεροι" και δεν κανουμε παντα οτι λεει η θρησκειας μας δεν παει να πει και οτι το επιτρεπει .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ειναι το μωρακι γερό και δυνατο και η μαμα επισης που θα το φερει στον κοσμο!

ειμαι κατα της διακοπης κυησης για 'κοινωνικους' λόγους (βλ. οικονομικα προβληματα/ οικογενειακα / ηθικα ).

αν δεν υπάρχει θεμα να διακινδινευσει η υγεια της μαμας ή του εμβρυου που επιβάλλει την διακοπη της κύησης δεν δεχομαι την αμβλωση -την θεωρω ψυχρη δολοφονια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μόνο βέβαιο είναι ότι δεν υπέρχει περίπτωση να διακόψει την κύηση αν δεν κινδυνευει η ζωή της γυναίκας η αν δεν έχει πρόβλημα το μωρό . Η φίλη μου η οποία είναι 26 χρονων είναι καταενθουσιασμενη με το γεγονός ,να μεγαλώσει η ιδια το παιδί . Ξερετε τα πράγματα για αυτούς ειναι διαφορετικά δεν επιτρέπετε ο γάμος απο έρωτα γίνετε προξενιό και τη φίλη μου την είχαν αρραβωνιασμε΄νη με κάποιον που δνε ηθελε , εκεινη είχε σχέση με κάποιον άλλον έμεινε έγκυος και δνε το κράτησε αν μάθαιναν οι δικοι της την σχέση θα τη σκότωναν , παράξενα πράγματα για εμάς άλλες αντιλήψεις αλλά της στοίχησε και αυτό το βλέπει σαν μια νέα ευκαιρία ..... Βλέπετε σο καλοκαιρι την παντρεψαν με το ζόρι σταμάτησε τη σχέση με αυτόν που αγαπούσε . Επίσης στη θρησκεία τους επιτρέπετε ο γάμος μεταξύ συγγενών παντρεύονται και πρωτα ξαδερφια !και αυτό έχει γίνει με τους γονείς της . Τη Δευτερα θα μάθω νεότερα ειλικρινά εύχομαι να πάνε όλα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ρόλο παίζει η ηλικία;

το σημαντικότερο είναι να είναι καλά αυτή και το μωρό..

τώρα όσο για τον τρόπο ζωής αυτό είναι μια άλλη ιστορία..

για την άμβλωση δεν την δικαιολογώ... υπάρχουν τρόποι αντισυλλήψεις

και είμαι σίγουρη πως τους ξέρει πολύ καλά!! όλα τα άλλα είναι φτηνές δικαιολογίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφοσων υπαρχουν ηδη μεγαλα παιδια και το μωρο δε θα μινει μονος του στη ζωη- θεος φυλλαξει, καλα κανει και κανει παιδι.

η θεια μου εκανε τον μικρο ξαδελφο μου στα 44, η ξαδελφη μου εγινε 38 πριν λιγε ςμερες καιειναι εγγυος στο τριτο, εχει ηδη δυο μεγαλε ςκορες 18 και 16 ετων οι οποιες ηταν αντιθετες με την εγκυμοσυνη της μητερας τους που παντα ηθελε και αλλοπαιδι αλλα οικονομικοι λογοι την εκαναν να το αναβαλλει επάοριστον, μεχρι και σκηνες της κανανε.

Γερο να ειναι, να ειναι καλα μητερα και παιδι καιολα τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια,συγνώμη κιόλας,αλλά εγώ έχω αντίθετη άποψη!

Όχι στο να κρατήσει ή όχι το παιδί...εκεί δεν τίθεται κανένα θέμα,προς Θεού,αλλά δεν είναι λίγο εγωιστικό για να ικανοποιήσουμε τα δικά μας κενά,να φέρνουμε στον κόσμο ένα παιδάκι που θα έχει μία μαμά-γιαγιά?

Όσο και αν θέλει η αδελφή του να το μεγαλώσει και να το φροντίσει,δε θα είναι η μαμά του αλλά η αδελφή του!Θα μεγαλώνει και θα βλέπει τη μαμά του να γερνάει,θα πρέπει να τη φροντίζει αντί να δέχεται τη φροντίδα της......

Δε ξέρω...γνώμη μου...μπορεί να είμαι και λάθος αλλά επειδή έχω φίλο που οι γονείς του είναι 85 και 73 ετών κι εκείνος 30,το συζητάει πάντα σαν παράπονο....

ότι εγώ δε θέλω να χω μεγάλη διαφορά απ το παιδί μου.....όντως όση καλή διάθεση και να χει αυτή η γυναίκα,δε θα μπορεί να προσφέρει αυτά που πρέπει στο παιδί της.......και δεν εννοώ να το αλλάξει ή να του φτιάξει ένα πιάτο φαι,αλλά να κυλιστεί μαζί του στο χορτάρι,να παίξει μπάλα,να πάνε μαζι διακοπές,για ψώνια,στο λουνα παρκ κλπ

Τώρα βέβαια θα μου πείτε όχι είναι καλύτερα κάτι γυναίκες που θεωρούνται νέες και τα χουν πεταμένα και απεριποίητα τα παιδιά,τα κακοποιούν,τα γυρνάν από καφετέρια σε καφετέρια,τα ταίζουν ετοιματζίδικα κλπκλπκλπκλπ

Τουλάχιστον αυτή η μάνα έχει την εμπειρία να το μεγαλώσει σωστά το παιδί της,απλά είναι κρίμα που θα στερηθεί πολλά πράγματα απο κείνη....

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και για τη μητέρα και για το μωράκι και να είναι γεννηθεί γερό!!!!

Συγνώμη αν στεναχωρεσα κάποιες...Είναι απλά η άποψη μου αυτή και προς Θεού δε θέλω να υπάρξουν τσακωμοί......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly γιατί να υπάρχουν τσακωμοι ; εκφέρεις μια απόψη που η αλήθεια είναι ότι και απο το δικό μου μυαλό έχει περάσει η φίλη μου κάποια στιγμή θα φύγει απο το σπίτι όπως ανάφερα την έχουν παντρέψει

κάποια στιγμή θα έρθει ο αντρας της στην Ελλάδα και θα πάνε σε δικό του σπίτι τότε τη θα γίνει ; ακόμα και με τα αδέρφια του έχει μεγάλη διαφορά θα έχει 17 χρόνια νε τη μικρότερη .... Πρός το παρών δεν το λένε για να δουν τη θα γίνει αν τελικά όλα πανε καλά και μακάρι πάλι δεν θα πούν τίποτα θα το μάθουν όλοι μόλις γεννηθεί . Εχω την αίσθηση ότι αυτό το παιδί ήρθε αυτή τη στιγμή για κάποιο λόγο.

Κορίτσια είμαστε πολλοί διαφορετικοί λαοί με αυτούς παρότι μένουν στην Ελλάδα 30 χρόνια τα παιδιά έχουν γεννηθει όλα εδω τα κορίτσια ειδικά έχουν τις δικές μας ιδεες με παράπονο θυμάμαι η φίλη μου είχε πάει να πάρει κάποια τζιν και κατι παντελόνια και τελικά δεν την άφησαν να τα φορέσει και τα έφερε σε μένα με τις ετικέτες. Η πιο μικρή τα φοράει δεν τους κάνει τα χατηρια αλλά μεχρι πότε; Σκεφτείτε όταν το καλοκαίρι έγεινε ο γάμος της φίλης μου στο πακισταν με εναν αντρα που δνε τον ήθελε με έναν άντρα που δνε το ήξερε και την αναγκασαν να κοιμηθει μαζί του εκείνη δεν ήθελε για πολλούς λόγους το αποτέλεσμα ήταν να την κακκοποιησει και την επομένη ξανά και ξανά !εγω φρίκαρα η μάνα της ξέρετε τη της είπε όταν η κοπέλα μετα ειχε επι 2 εβδομάδες αιμοραγία ; ότι ετσι είναι αυτό το πράγμα δεν φταίει ο αντρας σου αλλά εσυ που είσαι αδύνατη !ΣΟΚ έτσι ακόμα και τότε δεν ηταν κοντα στο παιδί της , και αυτό η φίλη μου βέβαια δνε το θέλει για τη μικρότερη αδερφή της η οποία λίαν σύντομος θα ακολουθησει τον ίδιο δρόμο.Οπότε σκέφτετε αν το μωρό γεννηθεί ποιά θα είναι η τύχη του μετα απο 15 χρόνια; όπως αναφέρω εδω η περίπτωση είναι ιδιάζουσα δνε πρόκετε απλά για μια γυναίκα 50χρονών που έτυχε να είναι έγκυος απο μόνη της η ηλικία είναι πρόβλημα .Τωρα θα δείξει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΛΑΧΤΧΑΡΑΝΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΩΣ ΣΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΟΛΕΣ Η ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΜΒΑΝΕΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Η ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΛΛΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑΤΟΥ . ΤΩΡΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΕΥΝΕΥΕΙ ΤΟΤΕ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οτι καταλαβα η περιπτωση της πενηνταχρονης ειναι καπως ιδιαιτερη . στην πατριδα τους δεν σεβονται ουτε υπολογιζουν τις γυναικες , και προφανως δεν θα ξερουν ουτε και την παλια μεθοδο "του τραβηγματος " ..τι τον νοιαζει του αλλουνου η γυναικα θα εχει το προβλημα ..

να πω την αληθεια συμφωνω με την μολλυ , ως προς το οτι δεν ειναι ωραιο για το παιδι να εχει για γονεις παππουδες , αλλα τωρα που ηρθε δεν μπορει να κανει αλλιως .

οσον αφορα την φιλη σου λυπαμαι που εχει παντρευτει καποιον παρα την θεληση της που στην ουσια την βιαζει . τωρα αυτη ειναι σε δυσμενοτερη θεση , παρα η μανα της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...