Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινα μωρακια 2011..η τελικη αναμετριση!!!!


Recommended Posts

εγω γιατι την στραπατσαδα την ξερω μονο με ντοματα κ αυγα :?::?: η δικια σου μαρακι ακουγεται πιο πλουσια κ νοστιμη :lol::lol: το κολοκυθακι το βραζεις απο πριν ή το τριβεις μαζι με την σαλτσα?μμμμμμμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαρακι δε θα το σκεφτεσαι ετσι...

Ο Φυσιολογικος ειναι φυσιολογικος..και ειναι ο "φυσιολογικος" τροπος να ερχονται τα παιδια στον κοσμο..

Αυτο σημαινει πως οταν υπαρχει κινδυνος ειτε για τη μητερα ειτε για το παιδι ΠΡΕΠΕΙ να γινετε καισαρικη..

Κανενα γιατρος στις μερες μας δε θελει να ρισκαρει τη ζωη ειτε μητερας ειτε παιδιου.

Δεν πρεπει να παιρνουμε τα δυο ακρα

Δεν αντιλεγω οτι ειδικα στην Ελλαδα το εχουν παρακανει με τις καισαρικες..και ειδικα εμεις που γενναμε καλοκαιρι..ειμαστε οι Νο 1 Υποψυφιες...

αλλα...

Εχει και η καισαρικη τους κινδυνους της μη νομιζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω αν το πηρατε χαμπαρι.......αλλα μεχρι το βραδυ βλεπω να κλεινει κ αυτο το θεματακι :lol::lol: μηπως να ανοιγαμε κανενα site με συνταγες?με τοσα φαγητα καθε μερα!!!

οι συνταγες της γκαστρουλας!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία επιλογή η στραπατσάδα!! Μούρλια!!!

Μιχαέλα μου έτσι όπως τα λές είναι... αλλά η μαμά μου πάντα λέει ότι καλύτερα να ζοριστείς λίγο και να είναι μεγάλο το μωρό παρά να γεννήσεις εύκολα και να είναι μικρό... γιατί το μεγάλο το μωρό το χειρίζεσαι και πιο εύκολα,δεν φοβάσαι να το πιάσεις....

Θρεφταράκι ήμουν ναι... και είμαι ακόμα!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Και εγώ έτσι την ξέρω την στραπατσάδα Μιχαέλα μου... αλλά ξέρω και τις πατάτες με αυγό... (για κολοκυθάκια δεν ξέρω κάτι με αυγό...)οπότε μου φάνηκε πολύ καλός ο συνδιασμός γιατί και τα 2 γίνονται σούπερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω αν το πηρατε χαμπαρι.......αλλα μεχρι το βραδυ βλεπω να κλεινει κ αυτο το θεματακι :lol::lol: μηπως να ανοιγαμε κανενα site με συνταγες?με τοσα φαγητα καθε μερα!!!

οι συνταγες της γκαστρουλας!!! :lol::lol:

Μέχρι το βράδυ θα έχουμε γράψει και 10 σελίδες απο το επόμενο!! Αυτό μέχρι να σχολάσουμε και αν κρατήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου εχεις δικιο...εγώ κιολας που εχω ανεπαρκεια τραχηλου, λογικά θα εχω ευκολο τοκετο αν το μωρο ειναι στη θεση του.. Ετσι μου ειχε πει περσι και μια μαια.

Λοιπόν για την στραπατσαδα....ειναι κυπριακο στυλ!!! χαχα

Κοβω τις πατάτες σε κύβους μικρούς και τις τηγανιζω...Αφου ψηθούν τις βάζω σε ένα πιατο. Αδειαζω σχεδον όλο το λαδι απο το τηγανι και αφήνω ελάχιστο. Βάζω μέσα τα κολοκυθάκια το οποια εχω κοψει σε μικρα κομματάκια.. Αφού ψηθούν προσθέτω ντοματούλα τριμμένη.Αν δεν εχω βάζω ντοματοπελτε αλλά καλύτερα η φρεσκα ντοματούλα. Αφού αφήσω για 2-3 λεπτά να δέσουν ρίχνω μέσα και τις πατάτες. Αλατίζω και ανακατεύω να δεσουν όλα μαζί και τέλος προσθέτω γύρω στα 3 αυγα (αναλογα την ποσοτητα που φτιαχνω).Τα αυγά τα εχω χτυπήσει από πριν σε ένα μπωλ και μετά τα προσθέτω. Ανακατεύω μέχρι να ψηθεί καλά το αυγό και να δεσει με τα υπολοιπα υλικά...και έτοιμο!!! Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε και λουκανικο αντι κολοκυθάκι ή και τα δύο!!!

ΚΑι καλή όρεξη!!! Εμείς στην Κύπρο δεν το λέμε στραπατσάδα...απλά πατάτες με αυγά και αυτό εννοούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραία η συνταγή Μαράκι ευχαριστούμε!!

Βρήκα τίτλο για ένα απο τα επόμενα ποστ μας!!! (Μόλις τελειώσει και η τελική αναμέτρηση!!)

Καλοκαιρινα μωρακια 2011..γκαστροτσελεμεντές!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia mou!!!!!!!!!!Ti kanete???Xathika autes tis meres gt eixame polu xioni sto spiti mas kai den elega na erthw sto magazi mas...:P

thn trith pame gia auxeniki diafaneia...kai metraw pws kai pws tis meres!!!!!!!!!!!!!!!!

eseis ti kanete?exoume kanena neo????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έγραφα έγραφα και τελικά με πέταξε έξω!!:twisted::twisted::twisted:

Μαράκι ακούγεται τέλειο!!!

Γιελήζ ήσουνα μεγάλοοοο μωρό!!!!! Χαρα στο κουράγιο της της μανούλας σου!!και φυσιολογικά..τώρα δεν τά αφληνουν τόσο μεγάλα πια τα μωρά να γεννηθούν φυσιολογικά... είναι λιγάκι επικίνδυνο!

Το βλέπω για κανά δύωρο-τρίωρο ακόμα να κρατιέται το τοπικ εάν συνεχίσουμε με αυτούς τους ρυθμούς!!!! :lol::lol: Το 5ο εεε??? Μπράβο μας!!

Γεια σου Μαρουλίτα!!!!Πως είσαι??με το καλό η αυχενική!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα μου καλό μεσημέρι!! Φιλάκια!!

Άσε Ευγενία ζορίστηκε πολύ η μανούλα μου (γιαυτό και δεν έκανε άλλο παιδάκι, δεν τόλμησε) να φανταστείς έβαλαν τον μπαμπά μου να υπογράψει για το αν θα σώσουν τη γυναίκα η το μωρό.... Φρίκη! Τελικά όταν γεννήθηκα είπαν ότι δεν τα κατάφερε το μωρό και ότι πέθανε!! μετά είδαν ότι ήμουν ζωντανή.. και πέσαν όλοι απο πάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σώπα ρε συ!!!!Φαντάσου τι φρίκη μέχρι να δουν ότι εσύ ζεις!!! :shock::shock: Ούτε να το σκέφτομαι!!

Που να κάνεις άλλοπαιδί??εδώ με πολύ μικρότερα και σου λένε ότι επειδή πόνεσαν δεν θέλουν άλλο!!

Μόνο εγώ η μαζόχα με το που γέννησα άρχισα να συζητάω για το επόμενο... μέσα στο χειρουργείο!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενια μου ο θεος προνοησε οι μητερες να παθαινουν αλτσχαιμερ μετα τη γεννα..

γιατι αμα δεν παθαινα εγω δεν θα εκανα αλλο...

Πωπω Γιελιζ..φανταζομαι σοκ η μαμα σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενια μου ο θεος προνοησε οι μητερες να παθαινουν αλτσχαιμερ μετα τη γεννα..

γιατι αμα δεν παθαινα εγω δεν θα εκανα αλλο...

Πωπω Γιελιζ..φανταζομαι σοκ η μαμα σου....

Άσε Χρύσα.. ακόμα και τώρα αμα την ρωτήσεις για τη γέννα κάτι παθαίνει.. έτοιμη να βάλει τα κλάμματα είναι... γιαυτό και έλεγα εγώ προχθές ότι δεν θα την ήθελα μαζί μου στο νοσοκομείο... γιατί δεν αντέχει.. κατευθείαν βάζει τα κλάμματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλίτα μου με το καλό η αυχενική!

Μιχαέλα μου καλό μεσημέρι!

Γιελιζ συμφωνώ για το νέο τίτλο...πολύ μου αρέσει!!!

Εγώ μαγειρεύω από οτι καταλαβατε...και καηκα λίγο με το λαδι αλλα δεν ειναι τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai....tis eida kai mou anoigoun kai thn oreksh...:P

koritsia mou ta leme aurio...filakia polla kai kalo mesimeri se oles... =((:YMHUG::YMHUG:

Καλό μεσημέρι maroulita!!! Φιλάκια!!!

Μαράκι χαίρομαι που σαρέσει!! :lol::lol: και προσοχή με τα λάδια!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε?τα μπουμπουκακια σας?

Γιεληζ μαρακι μου τι κανετε?

Γιεληζ μου την τελευταια φορα που μπηκα χειρουργειο το μονο που θα σου πω ειναι οτι ο γιατρος φοβοταν για το τι θα συμβει στην πορεια....αυτο που αποφασισαμε τον φυσιολογικο τοκετο μετα απο 2 καισαρικες κ οχι για τις καισαρικες αλλα τοσο για αυτην στον 5ο (ειναι επικυνδ οι καισαρικες σε μικρη κυηση)....επαιζα τον κωλο μου με ολη την σημασια της λεξεως....ευτυχως δεν επαθα τιποτε....ακομα απορω κ λεω μπραβο στον γιατρο μου που με αντιμετωπισε σαν αδελφη κ οχι σαν χρημα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσανθη μου καλά ειμαι!! Εδώ όλο πεινάμε κι όλα κάτι λεμε και περνά ευχαριστα η ώρα μας! Εσύ τι κάνεις? Ο μικρούλης σου?

Εγώ κάνω διαλειμμα απο το φαγητο γιατι εσκασα...αλλά θα πάω και για 2ο γυρο!!! :lol::lol:

Πήρα τηλ και τον αντρα μου και του λεω: "θυμασαι τι πρεπει να φερεις σήμερα στο σπίτι"΄? μου λεει γαλα...και λεω και τι αλλο ??? και μου λεει ψωμι...και επιμένω...και τι άλλο...Σκεφτεται λίγο και μου λεει ναι ναι παγωτο φράουλα!!! Ετσι να μην ξεχνιόμαστε!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...