Μετάβαση σε περιεχόμενο

ασφαλεια ικα ή δημοσιου?


Recommended Posts

κοριτσια ειμαι νεα στην παρεα και ζηταω την βοηθεια σας.

ειμαι ασφαλισμενη στο ικα,(εως 28/02/2011) ειμαι ανεργη, ο συζυγος στο δημοσιο (οπαδ).

να παραμεινω στο ικα ή να αλλαξω να παω δημοσιο?

σκοπευω να μεινω και εγκυος, τι ειναι καλυτερο για μια εγκυο?

ειμαι και νεα στην αθηνα και αναζητω και γυναικολογο, εχετε καμια καλη προταση?

βοηθηστε με. :((:((:((:((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα το ικα εχει πολυ καλυτερες παροχες οσον αφορα τα εξοδα της εγκυμοσυνης γεννας κλπ

ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον

απο την αλλη το δημοσιο εχει εξωτερικους γιατρους που μπορουν να σε εξυπηρετησουν κ να μην τρεχεις στο ικα

τωρα ετσι κ αλλιως τα φαρμακα τα πληρωνεις εσυ (στο δημοσιο) κ μετα κανεις μια αιτηση για να σου δωσουν πισω καποια χρηματα.. φεξε μου κ γλιστρησα...

εγω προσωπικα νομιζω θα επελεγα ικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw eimai eguos asfalismeni sto dhmosio kai o suzugos ika..Nomizw oti osa sou deinei to ika tosa sou deinei kai o opad, anexartita poso tha sou paei dhladh o toketos 1000 euro . O opad sigoura tosa deinei. To bebaki mou emena pantws tha to asfalisw sto dhmosio, kuriws gia to meta...Pas stin paidiatro pou einai symvevlimeni anti na trexeis sto IKA. Me ton opad - ws amesa asfalismeni omws den xerw ws emmesi- den exw plhrwsei oute euro gia farmako kata ti diarkeia tis egumosinis. To ika thelei upomoni kai treximo nomizw...

Gia giatro egw exw enan o opoios einai polu hremos, cool typaki kai neos...gurw sta 40. Proswpika ton vriskw super mexri stigmis giati den me agxwnei, einai synephs, logikos se times, polu uper tou fusiologikou toketou kai tou thilasmou. To arnhtiko einai oti den einai se dhmosio nosokomeio, iasw kai lhtw mono, pragma pou emena me psiloxalaei alla den hthela na riskarw kanontas allagh mias kai enai kai to prwto mou. Elpizw vevaia ola na pane kala mexri to telos...an theleis stoixeia pes mou na sou ta steilw privately, ok?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα φαρμακα της εγκυμοσυνης ειναι δωρεαν απο ολα τα ταμεια, δεν τα δινει δωρεαν μονο το δημοσιο

κ εγω στο δημοσιο ειμαι ασφαλισμενη, απλα ο οπαδ σου δινει στανταρ τα 1000 ευρω ενω το ικα σου δινει ποσοστο απο την αποδειξη που προσκομιζεις (ειναι αρκετα γυρω στα 75% κ τα παιρνεις αμεσως, ενω ο οπαδ εμας μας τα εστειλε μετα απο κανενα 9 μηνο)

οταν ελεγα τα φαρμακα εννοουσα τα φαρμακα γενικοτερα (αν αρρωστησει η τα εμβολια του παιδιου πχ) οχι τα συμπληρωματα..

ναι το δημοσιο συμφερει πολυ απο αυτη την αποψη, οτι μπορεις να πας σε εξωτερικο γιατρο κ να μην περιμενεις κ τρεχεις στο ικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΕΣ ΚΛΠ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΑΓΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΛΕ ΜΟΥ ΠΜ.ΦΙΛΙΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ που είμαι στο ικα ξέρω ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μόνο απ'ολα τα φάρμακα τα παίρνεις πίσω τα χρήματα και έχει πολύ καλό επίδομα και από το ικα και απο τον οαεδ, .το δημοσιο δεν ξερω πόσο δίνει αλλά εγώ πήρα μαζί για πριν την γέννα και μετά γύρω στα 3000 ευρώ(αν έχεις 200 ένσημα από τα δυο τελευταία χρόνια) και κάλυψα τα πάντα, γυναικολόγο, κλινική, παιδίατρο, αναισθησιολόγο... όλα!(είμαι βεβαία επαρχία Αθήνα νομίζω βγαίνουν πιο ακριβά). βέβαια δημόσιο αν έχεις γιατρό συμβεβλημένο με το δημόσιο δεν πληρώνεις επισκέψεις και υπερήχους και στο ικα αν πας στους δικούς του γιατρούς πάλι δεν πληρώνεις τπτ. ελπίζω να σε βοήθησα. :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι δε νομίζω ότι μπορείς να πας όπου θέλεις.

Για να πας σαν προστατευόμενο μέλος πρέπει να μη δικαιούσαι άλλης ασφάλισης. Το ξέρω γιατί το είχα ψάξει παλιότερα. Δλδ θα πρέπει να πάρεις βεβαίωση από το δικό σου ασφαλιστικό φορέα ότι δεν δικαιούσαι ασφάλιση και να την προσκομίσεις στον ασφαλιστικό φορέα του συζύγου σου. Οπότε αν εσύ δικαιούσαι ασφάλεια από το ΙΚΑ, πολύ απλά δεν μπορείς να μπεις σαν προστατευόμενο μέλος στον ΟΠΑΔ.

Τώρα, όταν με το καλό κάνετε παιδάκι, κι αν τα πράγματα με τα ταμεία είναι ως έχουν (γιατί θα γίνουν συνταρακτικές αλλαγές), το παιδί σας εννοείται ότι θα το ασφαλίσει ο σύζυγος στον ΟΠΑΔ.

Για την ώρα είναι το καλύτερο ταμείο εκ των δύο. Ειδικά στην αρχή που πας στον παιδίατρο κάθε μήνα! Δεν πληρώνεις ούτε επίσκεψη, ούτε εμβόλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ.ΕΙΧΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.Ε ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝΕ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΟΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΣΧΗΜΑ.ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΑΝΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ!!!!!!!!!!!ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...ΟΠΟΤΕ ΠΛΗΡΩΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ!!!!ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...