Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκπομπή "Το κουτί της Πανδώρας"


amanda

Recommended Posts

κ να συμπληρωσω επειδη δεν διαβασα ολα τα ποστ..

Το να γνωριζουμε, να ψαχνουμε, να υποψιαζομαστε κ στην τελικη να καταγγελουμε αν δυναται τις παρανομιες κ τα κακως κειμενα δεν ακυρωνει την διαδικασια της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης...αντιθετως την διασφαλιζει...

Ακριβώς!!!

δυστυχώς όμως η επυθημία για ένα παιδί κάνει τους ανθρώπους εγωιστές και με λανθασμένη κρίση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα θα μιλησω .

αν δεν μπορουσαμε να κανουμε παιδακι και χρειαζοταν η δανεικο σπερμα η ωαριο δεν θα προχωρουσα σε εξωσωματικη ...θα υοθετουσα η δεν θα εκανα .

δεν υπαρχει για μενα λογος να θελω σωνει και καλα να κυοφορισω παιδι για να το νιωσω δικο μου και απο την στιγμη που κατα το ημιση δεν θα ηταν καποιου απο τους δυο μασ τοτε γιατι να μπω στην διαδικασια .....αν δεν ειναι του ενος δεν ειναι για μενα δικαιο .....

η υοθεσια θα ηταν η λυση και θα εδεινα χαρα σε ενα παιδακι θα θα με χρειαζοταν .

δεν κατακρινω ουτε λεω οτι κακοσ κανουν οσοι το ακολουθουν ...λεω την προσωπικη μου γνωμη ,τι θα εκανα εγω .

δοτρια δεν θα γινουμουν ουτε για δικο μου ανθρωπο ....θα ηταν σαν εδινα για υοθεσια το παιδι μου ....κατι που δεν θα εκανα ποτε .

συμφωνω με την φρανιτα σε οσα εγραψε ,ειναι θεμα ατομικησ ευθυνης και ποσο μακρια θελει να το φτασει καποιος για να κανει παιδι .

και ναι αν υοθετουσα θα του το ελεγα ,δεν ειναι αγωστο για μενα η μαμα μου ειναι και το εμαθε πολυ ασχημα απο ξενους .η περιπτωση της ηταν οτι υοθετηθηκε απο την θεια της (αδερφη μαμας της ) αρα το ιδιο που λεμε εδω με δωρεα ωαριου σε συγγενη αλλα δεν μπερδευτικε η κατασταση η μαμα η θεια και ο μπαμπασ ο αλλος οχι ο αντρας της ....πολυ μπερδεμενα πραγματα ...πως να τα εξηγησεις στο παιδι σου ειτε μικρο ειτε μεγαλο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia διαβαζω στα γρηγορα κ ισως αντιλαμβανομαι οτι...με καταλαβατε λαθος!

Ισως οχι!Τεσπα!!

Απλα να διευκρυνησω οτι κ εγω θα το ελεγα αν υιοθετουσα.

Νομιζω με τον αλλο τροπο...πραγματικα δεν θα ηξερα τι να πω!Δεν θα εβρισκα λογο να το πω!

Δλδ τι?Πχ δεν εισαι βιολογικο παιδι δικο μου αλλα μονο του ο πατερα σου

κ μιας αγνωστης μεσω του ωαριου της? :shock:

Καταλαβαινετε...οχι τοσο πεζα αλλα... αυτο θα ηταν το νοημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια κ γω ελεγα στον αντρα μου- 'δεν υπάρχει περιπτωση να κανω ποτε εξωσωματικη- θα υιοθετησουμε παιδι'.

οταν ομως το ηλικιακο καμπανακι ελεγε 'ή τωρα ή ποτέ'- οταν ηρθε η παλλινδρομη εγκυμοσυνη κ η στεναχωρια απο την 1η προσπάθεια- τοτε ουτε καν περασε απο το μυαλο μου να μην ξαναπροσπαθησω- το μονο που ηθελα ηταν να τα καταφερω.

Δεν εινια τοσο απλα τα πραγματα.Μου ερχεται στο μυαλο η εκπληκτική διαφημιση του υπουργειου υγειας για την δωρεα οργάνων που ο γιατρος ρωταει εναν κυριο :

='Τι γνωμη εχετε για την δωρεα οργάνων'

="Δεν με ενδιαφερει καθολου κ ουτε θα ηθελα ποτε να γινω δοτης- το ξεκαθαριζω'

='Ξερετε πασχετε απο καρκινο σε προχωρημενο σταδιο- θα πρεπει να γινει μεταμοσχευση- λυπάμαι'

Καπως ετσι παει ο διαλογος τελωςπαντων....

το εγραψα αυτό οχι γιατι μια θανατηφορα παθηση ειναι το ιδιο με την αναγκη για αποκτηση παιδιου, παρα γιατι κακα τα ψεμματα- αν δεν πάθεις -αν δεν το νιωσεις -δυσκολα να το κατανοησεις.

Επισης αν κ δεν δανειστηκα ωαριο για την διαδικασια της εξωσωμ. -αν το εκανα- φυσικα κ θα το ελεγα στο παιδι μου- δεν καταλαβαινω γιατι να θα επρεπε να το κρυψω- δεν θεωρω ντροπη τον αγωνα να φερεις στον κόσμο ενα παιδι- καταλαβαινετε πως το εννοω- χωρις παρεξηγηση. απλα λεω πως το νιωθω.

το ιδιο αισθανομαι κ για την υιοθεσια- ειανι όλα πραξεις αγαπης αρκει να θέλουμε να τις βλέπουμε ως τετοιες.

Βεβαια ξαναλεω οτι το προβλημα ειναι το χρημα που παιζεται απο πισω.

Αυτο που πρεπει να κανουν τα ζευγάρια ειναι να προσεχουν πολυ που απευθυνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρανίτα ευχαριστούμε που παρέθεσες την εκπομπή.

Την ξαναπαρακολούθω πιο προσεχτικά αλλα τώρα κάπου κόλλησε.

Δεν ακυρώνει κανείς την δωρεά ωαρίων αλλα άλλο η δωρεά και άλλο η αγοροπωλησία που γίνεται.

Δείτε την εκπομπή και θα καταλάβετε.

Καλό είναι να μάθουμε την αλήθεια.

Η απόκτηση ενός παιδιού είναι λαχτάρα και ειδικά όταν έχεις προσπαθήσει πολύ.

Ξέρω γιατι το έχω νοιώσει.

Το μυαλό όταν έχεις προσπαθήσει πολύ κάνει πολλά σενάρια.

Στο σενάριο που δεν θα κατάφερνα να μείνω έγκυος θα προχωρούσα σε εξωσωματική.

Τώρα όμως μετα απο τις αποκαλύψεις αυτές θα το ξανασκευτόμουν και θα με προβλημάτιζε το άν τα δικά μου ωάρια το δικό μου γεννετικό υλικό θα δινόταν και σε κάποια άλλη γυναίκα.

Επίσης το ξαναλέω δεν ξέρω αν θα προχωρούσα σε εξωσωματική με δανεικό ωάριο. Ίσως θα το σκευτόμουν περισσότερο άν ήθελε και ο σύζηγός μου μιας και κατα το ήμισυ θα ήταν γεννετικά δικό του.

Δεν θα το έλεγα ποτέ στο παιδί οτι γεννήθηκε με δωρεά ωαρίων γιατι και σε ' μένα θα προτιμούσα να μη μου το πουν ποτέ.

Αν είχα υιοθετήσει παιδί φυσικά και θα του το έλεγε γιατι είναι κάτι που δεν μπορεί να κρυφτεί.

Αργά η γρήγορα θα το μάθαινε και θα προτιμούσα να του το πω εγώ παρα να το μάθει με σκληρό τρόπο.

Ο λόγος που παρέθεσα την εκπομπή ήταν γιατι πραγματικά με προβλημάτισε και ελπίζω να προβληματίσει όλες τις γυναίκες που προσπαθούν να γίνουν μητέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδη αυτό που καταλαβαινω- το μεγαλυτερο διλλημα για μια οικογενεια θα ηταν το αν θα το ελεγε στο παιδι ? μηπως απο μονοι μας δημιουργούμε ταμπού κορίτσια?

ξαναλεω- γιατι κολλαμε στο ωαριο κ οχι στο σπερμα- τα μωρα με δανεικο σπέρμα δλδ ειναι άλλη περιπτωση? μα δεν ειναι! το ιδιο ειναι! 'ξενο' γεννετικο υλικο- δεν το θιγετε ομως καθόλου..

αν εχουμε προβλημα με το δανεικο ωαριο κ σπερμα- τοτε με τις παρενθετες μητερες τι θα πρεπει να κανουμε?

ανοιγετε μεγάλο θεμα και ξαναλέω- δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα -ουτε θα πρεπει να τα βλεπουμε επιφανειακα κ να βγάζουμε συμπερασματα.

χθες συζητησα με τον αντρα μου κ δεν καταλαβαινε τον λογο για τον οποιο δεν θα επρεπε να πει στο παιδι μας πώς ηρθε στον κοσμο. δεν αντιλαμβάνομαι το προβλημα που βλέπετε εσεις κορίτσια

ακυρωνεται η οικογένεια δλδ λογω ωαριου κ σπέρματος?

Η εκπομπη- δεν ειχε στοχο να ακυρώσει την δωρεα- ουτε να θεσει διλληματα πατρότητας και μητρότητας-ειχε στοχο να αποκαλυψει την εκμετάλλευση των ανθρώπων για το κερδος- και μόνο.

ετσι πιστευω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδη αυτό που καταλαβαινω- το μεγαλυτερο διλλημα για μια οικογενεια θα ηταν το αν θα το ελεγε στο παιδι ? μηπως απο μονοι μας δημιουργούμε ταμπού κορίτσια?

ξαναλεω- γιατι κολλαμε στο ωαριο κ οχι στο σπερμα- τα μωρα με δανεικο σπέρμα δλδ ειναι άλλη περιπτωση? μα δεν ειναι! το ιδιο ειναι! 'ξενο' γεννετικο υλικο- δεν το θιγετε ομως καθόλου..

αν εχουμε προβλημα με το δανεικο ωαριο κ σπερμα- τοτε με τις παρενθετες μητερες τι θα πρεπει να κανουμε?

ανοιγετε μεγάλο θεμα και ξαναλέω- δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα -ουτε θα πρεπει να τα βλεπουμε επιφανειακα κ να βγάζουμε συμπερασματα.

χθες συζητησα με τον αντρα μου κ δεν καταλαβαινε τον λογο για τον οποιο δεν θα επρεπε να πει στο παιδι μας πώς ηρθε στον κοσμο. δεν αντιλαμβάνομαι το προβλημα που βλέπετε εσεις κορίτσια

ακυρωνεται η οικογένεια δλδ λογω ωαριου κ σπέρματος?

Η εκπομπη- δεν ειχε στοχο να ακυρώσει την δωρεα- ουτε να θεσει διλληματα πατρότητας και μητρότητας-ειχε στοχο να αποκαλυψει την εκμετάλλευση των ανθρώπων για το κερδος- και μόνο.

ετσι πιστευω.

Όχι βέβαια το δίλημμα δεν είναι αν θα πούμε ή όχι στο παιδί τον τρόπο με τον οποίο γεννήθηκε.

Προσωπικές απόψεις λέμε η κάθεμια.

Τα διλήμματα που προκύπτουν εάν παρακολουθήσουμε την εκπομπή είναι άλλα.

Επίσης το να μην ήθελα να αποκαλύψω στο παιδί μου οτι προήλθε απο δωρεά γεννετικού υλικού -σπέρμα ή ωαρίου θα ήταν όχι απο ταμπού αλλα διοτι δεν θα ήθελα να του δημιουργήσω σύγχυση.

Το ίδιο θα έννοιωθα και εγώ αν θα μου αποκάλυπταν οτι γεννήθηκα με δωρεά ωαρίου.

Θα με έβαζε σε πολλές σκέψεις και σίγουρα θα προσπαθούσα να βρώ τις ρίζες μου. Ποιας γυναίκας το DNA κουβαλάω ή και άντρα. Αυτό ισχύει και για το σπέρμα.

Τωρα για την παρένθετη μητρότητα είναι ένα άλλο θέμα. Μην τα μπερδεύουμε.

Εννοείται οτι τα πράγματα ειδικά όταν πρόκειται για ανθρώπινες ζωές όχι για ένα ζευγάρι παπούτσια που αγοράζουμε δεν τα βλέπουμε επιφανειακά. Αν τα βλεπαμε επιφανειακά δεν θα μπαίναμε κάν στον κόπο να δούμε την εκπομπή ή να ανοίξουμε το θέμαα.

Επίσης η οικογένεια δεν ακυρώνεται επειδή ένα παιδί γεννήθηκε απο εξωσωματική απο δωρεά σπέρματος ή ωαρίων ούτε επειδή ένα παιδί είναι υιοθετημένο κατα τη γνώμη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα παλι προσωπικα δεν θα με ενοιαζε κ πολυ αν το γενετικο υλικο που κουβαλάω ειναι α-β-γ.. κανενα προβλημα δεν θα ειχα. η οικογενεια μου θα ηταν αυτη που ειναι- απλα θα ηθελα να ξερω. αν οι γονεις μου το αντιμετωπιζαν σαν κατι άξιο απόκρυψης- ισως μου δημιουργούσαν ενοχα συναισθηματα..

τελοσπαντων- υπάρχουν κανονες: BIOETHICS λεγονται- και εχουν τεθεί ακομη απο τοτε που ολα αυτα αποτελουσαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας - λατρεμενο ειδος λογοτεχνίας που γινεται πραγματικοτητα χρόνο με τον χρόνο...

κ ειναι άπειρα τα αναπαντητα ερωτηματα γυρω απο την γενετικη... το θεμα ειναι οτι στην τριτοκοσμική Ελλαδα μας- τίποτα δεν αγγιζει περισσοτερο τους ιθύνοντες απο το κερδος...

εμεις μπορουμε να συζηταμε μηνες κ παλι άκρη δεν θα βγαλουμε.

Αμαντα πολυ ενδιαφερουσα συζητηση ανοιξες πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,

Είναι ποτέ δυνατόν να σου πει ο γιατρός: Το ωάριο που σου δίνω είναι απο 25χρονη πόρνη του εξωτερικού, την ανάγκασαν να μπεί σε αυτή τη διαδικασία, δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες εξετάσεις αλλά έχει ξαναδώσει η συγκεκριμένη κοπέλα πριν 5 μήνες και όλα πήγαν μια χαρα και φυσικά το 1.500,00€ που θα δώσεις δεν θα το πάρει η ίδια έτσι?????

Δεν είναι ποτέ δυνατόν....

Οπότε, όπως είπε και η λύπτρια στην εκπομπή, το δέχεσαι ΚΑΛΗ ΤΗ ΠΙΣΤΗ και προχωράς!!!!

Απο την άλλη δεν βρίσκω το λόγο να μην κάνει ο γιατρός τις απαραίτητες εξετάσεις στην γυναίκα, τουλάχιστον για τις αρρώστιες που ακούστηκαν στην εκπομπή, γιατί είναι αρρώστιες που αργά ή γρήγορα θα κατηγορηθεί για αυτές....δηλαδή τί???θα μου δώσει ωάριο απο γυναίκα με AIDS κτλ,,, θα έχει το παιδί μου AIDS και εγώ δεν θα κάνω τίποτα?????τουλάχιστον για να τον σταματήσω και να μην το κάνει και σε άλλες κοπέλες.Δεν πιστεύω οτι δεν γίνονται αυτά αλλά τουλάχιστον θέλω να πιστεύω οτι δεν τα κάνουν όλοι....

Είναι πάρα πολλές οι γυναίκες - οικογένειες - που έχουν πάρει είτε δανεικό ωάριο είτε δανεικό σπέρμα.Όλα αυτά σίγουρα τα έχουν σκεφτεί πριν να το δεχτούν (είτε το ένα, είτε το άλλο) και κατά την δική μου γνώμη καλά έκαναν. Έφεραν στον κόσμο παιδάκια που τα λατρεύουν και τα μεγαλώνουν με τον δικό τους τρόπο και όλα καλά!!!!!

Έτσι τα βλέπω εγώ τα πράγματα σχετικά με όσα ακούστηκαν στην συγκεκριμένη εκπομπή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...