Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκπομπή "Το κουτί της Πανδώρας"


amanda

Recommended Posts

Φίλες μου Καλημέρα!

Για όσες δεν με ξέρουν είμαι η Αμάντα μητέρα μιας κορούλας που τον Φεβρουάριο γίνεται δύο χρόνων.

Χθες το βράδυ παρακολούθησα όσο μπορούσα γιατι η μικρή ήταν ξύπνια την εκπομή το κουτί της Πανδώρας.

Πραγματικά συγκονιστική εκπομή, μιλούσε για το εμπόριο ωαρίων.

Παραθέτω το λίνγκ απ το τρέιλερ της εκπομπής. Ολόκληρη δεν μπορώ να τη βρώ.

Νομίζω πως πρέπει να τη δούν όλες η μανούλες και ιδιαίτερα αυτές που είναι στη διαδικασία εξωσωματικής.

http://www.koutipandoras.gr/?p=4003

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη παρακολούθησα κι εγώ την εκπομπή. Το θέμα της ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον και γεννά πολλούς προβληματισμούς κυρίως ηθικούς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς! γεννά πολλούς ηθικούς προβληματισμούς.

Αλήθεια πως μπορεί η Ελλάδα να έχει τόση μεγάλη 'παραγωγή" σε ωάρια ωστε να εξυπηρετεί και το εξωτερικό? Γιατι όσες δεν είδαν την εκπομπή κάτι τέτοιο αναφέρθηκε.

Μήπως η μεγαλύτερη "παραγωγή" γίνεται με βίαιες διαδικασίες? όπως για παράδειγμα γυναίκες απο φτωχά κράτη για να επιβιώσουν αναγκάζονται να πουλήσουν τα ωάριά τους?

Μήπως κατα τη διαδικασία εξωσωματικής σε μια ασθενή ο γιατρός κρατά χωρίς τη συναίνεση της ίδιας τα ωάριά της? Τραβηγμένο μέν αλλα ακόμα τραβηγμένο είναι το γεγονός πως κοπέλες απο το εξωτερικό κυρίως Βουλγαρία δίνουν το γεννετικό τους υλικό χωρίς ΚΑΝ τις απαραίτητες εξετάσεις.

Τραγικό αν σκευτεί κανείς πως θέτει σε κινδυνο και τη λήπτρια ωαρίων!

Και... βέβαια δεν μπορώ να πιστέψω οτι υπάρχει τόσο μεγάλος αριθμός δότριων ωαρίων που τα προσφέρουν ανιδιοτελώς.

Και θα ήθελα να σας ρωτήσω... θα δεχόσασταν να γίνετε λήπτρια ωαρίων γνωρίζοντας πως το ωάριο που δέχεστε μπορεί να είχε προκύψει με μία απο τις παραπάνω βίαιες διαδικασίες?

Και επίσης θα ήθελα να ρωτήσω... θα γινόσασταν δότρια ωαρίων? Για κάποια άγνωστη? Για μια φίλη σας ή για την αδερφή σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φιλεναδα!!!

Επανηλθες ή απλα κανεις ενα "guest star"? :D

Απιστευτο ολο αυτο...Οι σκεψεις κ τα ερωτηματικα παρα πολλα....

Δε θα δεχομουν(ισως ομως μιλαω εκ του ασφαλους :oops: ) ωαριο που εχει

ληφθει με βιαο τροπο ή εν αγνοια...

Και νομιζω πως δε θα μπορουσα κ να δωσω ωαρια :oops:

Εχω ξαναπει πως δεν μπορω να συνηθισω στην ιδεα πως καπου στον κοσμο

θα μεγαλωνει ενα παιδι με δικο μου DNA κατα το ημισυ...

Ισως για την αδερφη μου...ΙΣΩΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μουουυυυυυ....

Επανήλθα για λίγο...α

Παρακολούθησα την εκπομπή και πραγματικά μου δημιούργησε πολλά ερωτήματα.

Δεν ξέρω αν θα δεχόμουν να γίνω λήπτρια ωαρίων ακόμα και αν έχουν ληφθεί με βίαιο τρόπο προκειμένου να ζήσω το θαύμα της μητρότητας για να είμαι ειλικρινής μάλλον θα με προβληματιζε περισσότερο το κατα πόσο είναι υγιείς η δότρια και κατα πόσο θα έθετα σε κίνδυνο τη ζωή του βρεφους και τη δική μου.

Θεωρώ όμως πως αυτό είναι εξαιρετικά εγωιστικό και δεν το θεωρώ ηθικά σωστο.

Τα ωάρια αυτά θα ήταν αποτέλεσμα κλοπής και όχι προσφοράς. Εχει μεγάλη διαφορά.

Επίσης δεν θα γινόμουν δότρια γεννετικού υλικού με τίποτα για κάποιον άγνωστο ή για κάποια φίλη μου. Για την αδερφή μου επίσης δεν ξέρω. Αυτά προς το παρόν.

Με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω....

ειλικρινα δεν ξερω αν θα γινομουν ληπτρια ενος ωαριου που εχει ληφθει με αυτο τον τροπο!

αλλα δεν ξερω πως θα σκεφτομουν αν ηταν αυτη η μονη μου ελπιδα.. ειλικρινα δεν ξερω!!

πιστευω πως για να φτασω σε τετοιο σημειο θα πρεπει να ημουν πολυ απελπισμενη!

συμφωνω σε οσα λες αμαντα...

ομως πιστευω οτι αν ηταν για καποιο πολυ δικο μου προσωπο θα το εκανα στο τελος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανένα κέντρο εξωσωματικής δεν πρόκειτε ποτέ να παραδεχτει ότι τα ωάρια που λαμβάνει έιναι προϊόντα βίαιης διαδικασίας!!Και με γνώμωνα ότι δεν είναι όλα τα κάντρα ίδια οι γυναίκες πιστεύουν ή εθελοτυφλουν, πείτε το όπως θέλετε ότι πάρθηκαν με την συνένεση της δότριας.

Όσο για το ότι η Ελλάδα είναι παραγωγός ωαρίων μαζί με κάποιες άλλες χώρες ο λόγος είναι ότι σε κάποιες άλλες υπάρχει πιο αυστηρή νομοθεσία, που είτε απαγορεύει την δωρεά ωαρίων είτε την επιτρέπει σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες και προυποθέσεις.

Επειδή την εξωσωματική την έζησα στο πετσί μου, ναι ήρθαν στιγμές που το σκεφτηκα να δώσω τυχόν πλεονάζοντα ωάρια, αλλά δεν το έκανα. Οι λόγοι πολλοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλενάδα μου Καραμελέν',

κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι. Για την αδελφή μου ΣΙΓΟΥΡΑ θα έδινα. Να μην σας πω οτι θα έδινα και σε φίλη μου, ίσως όχι με την ίδια άνεση, αλλά θα το έδινα. Θα ζητούσα ίσως να το βαφτίσω ή θα φρόντιζα να έχω επαφή μαζί με την οικογένεια.

Οπως επίσης θα ήθελα να κάνω οικογένειά μου ενα παιδί που δεν έχει γονείς, να υιοθετήσω (αν και η Ελλαδα δεν επιτρέπει τέτοιες πράξεις).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμα και σ΄αυτό τα διλήμματα είναι πόλλά...το ότι ξέρεις τον άνθρωπο που παιρνει το ωάριο σου στην αρχη είναι είναι καθ'ησυχαστικο...τι γίνεται όμως αν στην πορεία ανακαλύψεις ότι το παιδί δεν μεγαλώνει "σωστα" κατα τα δικά σου πρότυπα ;;; Πόσο αντικειμενικος κριτής μπορείς να είσαι;;;Πόσο μπορείς να κρατήσεις τις απαραίτητες αποστάσεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρολο που έζησα το βασανο της εξωσωματικης 2 φορες- ευτυχως δεν χρειαστηκε να δανειστω ξενο ωάριο.

το θεμα ειναι οτι ειτε μας αρεσει ειτε οχι πολλες γυναικες το εχουν αναγκη προκειμενου να γινουν μητερες.

θα συμφωνησω με την καραμελενια στο οτι τα κεντρα εξωσωματικής προφανως επαναπάυονται στο οτι τα ζευγαρια δειχνουν εμπιστοσυνη στα προσωπα των γιατρων οποτε κ οταν εκεινοι λενε και απλα διαβεβαιωνουν οτι το ωαριο προερχεται απο υγιη δοτρια που εχει κανει τις απαραιτητες εξετασεις το δεχονται χωρις ψαξιμο.

καλο θα ηταν να μας πει την εμπειρια της καποια κοπέλα που το περασε αυτό.

παντως το ηθικό διλλημα που θετετε κοριτσια- ειναι μονο το ένα απο τα πολλα. Το αν θα το εκανε μια γυναικα ή όχι φοβουμενη το να κυκλοφορησει το γενετικο της υλικο- ειναι κατι παρομοιο με την σκεψη που ενδεχομενως θα ειχε ενας δοτης σπέρματος.

Για μενα το μεγαλο προβλημα παραμενει το κατα πόσο υγιή παιδιά θα προκύψουν απο την ενωση του σπέρματος με καποιο 'αρρωστο' να το πω απλά ωάριο...

το θεμα εκμεταλλευσης φτωχων γυναικών ειναι κ αυτό ενα ακομα τεράαααστιο θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δεν ειδα την εκπομπη αλλα εχω κι εγω τους ιδιους ηθικους προβληματισμους με εσας...

Δε θα γινομουν με ΤΙΠΟΤΑ δοτρια για τους λογους που ειπε η Αναστασια και η Αμαντα κι επισης για αλλο ενα σημαντικο λογο,για μενα,ο οποιος ειναι οτι τα παιδια μου θα ειχαν ενα ή και περισσοτερα ετεροθαλη αδερφια στο κοσμο με τα οποια ισως καποια στιγμη να βρισκοταν και αγνοωντας τη σχεση μεταξυ τους να γινοταν το οτιδηποτε... :?

Βεβαια σε περιπτωση αδερφης ισως να το εκανα αλλα και παλι με πολλους ενδιασμους...θα ζουσα το μεγαλωμα ενος παιδιου που θα προερχοταν απο εμενα;;; και πως θα ενιωθα βλεποντας το και ξεροντας οτι ειναι κατα το ημισυ δικο μου;;; :?:?

Τωρα το αν δεχομουν,θα απαντουσα κι εγω εκ του ασφαλους οχι,αλλα δε ξερω σε περιπτωση που ημουν απελπισμενη...ισως εκει δε σκεφτομουν τοσο καθαρα...Βεβαια κι αυτες που δεχονται προφανως δε γνωριζουν τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγινε η ληψη των συγκεκριμενων ωαριων... :?

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι παρεμβαινουμε στη φυση με πολυ εντονο τροπο(και ανορθοδοξο ισως) και δε θα μας βγει σε καλο... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο δεν υπάρχει ανεξάρτητη αρχή να ελέγχει τις δωρεές ωαρίων δυστυχώς καμία λήπτρια δεν είναι σίγουρη 100% ότι έχει πάρει υγειές ωάριο με απόλυτα νόμιμες διαδικασίες.

Έπειδή όπως σας είπα το έχω σκεφτέι, θα γινόμουνα δότρια με τις εξής προυποθέσεις:

Αν δεν ήθελα να κάνω παιδία δικά μου ή αν τα παιδιά μου ήταν ήδη μεγάλα, αν τα ωάρια μου θα πηγαίναν σε μια και μονο γυναίκα, (αυτά για να αποφύγω όσο μπορώ την περίπτωση που ανέφερε η Τόνια)

και τέλος αν πρόκειτε να δοθουν σε μια γυναίκα με λόγικη ηλικία.

Σε κοντινό μου ανθρωπο δεν νομίζω ότι θα έδινα...είναι πολύ δύσκολο και για τις δύο πλευρες να το διαχειριστούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμαντα σ'ευχαριστουμε για την παραθεση της εκπομπης!

Μενω εξωτερικο και αν δεν μου το προτεινοταν πιθανοτατα τα μην επεφτε στην αντιληψη μου.

Πραγματικα σοκαριστηκα, ισως γιατι ποτε δεν ειχα ασχοληθει με το ζητημα μιας και εχω ηδη ενα παιδακι.

Βλεποντας το, το μονο που σκεφτομουν ειναι το ποσο με εξοργιζει η Ελλαδα... Θελουμε να το παιζουμε ευρωπαιοι, αλλα σε πολλα ειμαστε υπαναπτυκτοι 100%. Ειμαι εξωτερικο και νοιωθω διχασμενη. Οταν ειμαι με Ελληνες και πιαστει μια κουβεντα για διαφορα προβληματα που εχει η Ελλαδα, δεν εχω προβλημα να συζητησω, και απο την αλλη οταν ειμαι με ξενους και τυχει να μου πουν κατι για την Ελλαδα , μου την δινει... Κουφο ετσι?

(Παπαζογλου¨Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ

και βαθιά σ' ευχαριστώ

γιατί μ' έμαθες και ξέρω

ν' ανασαίνω όπου βρεθώ

να πεθαίνω όπου πατώ

και να μην σε υποφέρω")

Τελος αντων, βγηκα εκτος θεματος... Ειναι που μενω χρονια εκτος συνορων...

Ας επιστρεψω...

Πριν μεινω εγκυος σε σεναρια που ειχα κανει στο μυαλο μου, για το τι θα εκανα στο ενδεχομενο που δεν θα μπορουσα εγω η΄ο αντρας μου να κανουμε παιδι, κατεληγα στην ιυοθεσια ως λυση. Ποτε δεν θα μου περνουσε απο το μυαλο ο δοτης σπερματος η΄ωαριου. Αν ειναι το παιδι να μην ειναι 100% απο εμας ας παρουμε ενα παιδακι που εχει ηδη ερθει στον κοσμο και θελει μια οικογενεια. Εγω το ιδιο θα το αγαπουσα, ειμαι σιγουρη.

Παντως δεν θα εδινα πουθενα ωαρια, μα πουθενα.... Ακομα και σε συγγενικα προσωπα που θα ηξερα οτι θα λατρευαν το παιδι δεν θα μπορουσα, μιας και θα ηταν κομματι απο εμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς η ελληνική νομοθεσία είναι πολύ χαλαρή στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Σίγουρα όπως ξαναέγραψα δεν μπορώ να πιστέψω πως ο τόσο μεγάλος αριθμός ωαρίων οφείλετε στην ανιδιοτελη προσφορά.

Οι γιατροί εκμεταλλεύονται την απόγνωση που βρίσκεται η κάθε γυναίκα που έχει προσπαθήσει πολύ να γίνει μητέρα.

Αλλά για να σταματήσει αυτό χρειάζεται να ενημερωθούμε και εμείς.

Είναι ένα θαύμα η μητρότητα αλλα με κάθε κόστος?

Μπορεί να μιλώ εκ του ασφαλούς και εγώ αλλα μιλάμε για γεννετικό υλικό, για ωάρια που θα προκύψουν παιδιά που θα μεγαλώσουν και πιθανότατα να υπάρχουν ακόμα και στην ίδια χώρα ετεροθαλή αδέλφια.

Μήπως πρέπει να το ξανασκευτούμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το να ειμαστε εναντια στην δωρεα ωαριων αυτοματως ειμαστε εναντια κ στην δωρεα σπέρματος. το ιδιο ειναι.Αυτο που γινεται παρανομα κ εξω απο νομιμες διαδικασιες ειναι μεμπτό κ κατακριτέο.

η δωρεά πρεπει να γινεται πιστεύω- μονο κ εφοσον ακολουθουνται αυστηροί κανόνες - κατι που προφανως δεν ισχύει σε όλα τα κέντρα εδω στην Ελλαδα, αλλα δεν ειμαι κατα της δωρεας..

Δεν ακυρώνω την προσφορά - γιατι έχω νιωσει στο πετσί μου τι θα πει να μην ερχεται το μωρο..ειναι συνθετο το θέμα..κ πονάει πολλα ζευγάρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ένα θαύμα η μητρότητα αλλα με κάθε κόστος?

Μπορεί να μιλώ εκ του ασφαλούς και εγώ αλλα μιλάμε για γεννετικό υλικό, για ωάρια που θα προκύψουν παιδιά που θα μεγαλώσουν και πιθανότατα να υπάρχουν ακόμα και στην ίδια χώρα ετεροθαλή αδέλφια.

Μήπως πρέπει να το ξανασκευτούμε?

Αυτος ο κίνδυνος όμως υπάρχει και με τα παιδια που δίνονται για υιοθεσία...και υπάρχει εδώ και αιώνες...όπότε τι;;;δεν υιοθετουμε παιδια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτος ο κίνδυνος όμως υπάρχει και με τα παιδια που δίνονται για υιοθεσία...και υπάρχει εδώ και αιώνες...όπότε τι;;;δεν υιοθετουμε παιδια;;;

Είναι διαφορετική περίπτωση πιστεύω.

Υπάρχει διαφάνεια.

Το παιδί γνωρίζει οτι είναι υιοθετημένο στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να αναζητήσει και τους φυσικούς του γονείς και συγγενείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη ίσως φάνηκε λίγο άκομψο το ποστ μου, αλλά είχα αγκαλιά την κόρη μου και δεν με άφηνε σε ησυχία!!

Κάθε άλλο παρα διαφάνεια υπάρχει στις υιοθεσίες, δυστυχώς τα περισσότερα παιδια το μαθαίνουν πολύ αργα (τουλάχιστον αυτά που είναι τώρα ενήλικες πια) και αρκετα απο αυτά δεν μπορουν να βρουν στοιχεία για τους φυσικους γονείς!!

Αυτό όμως είναι ένα άλλο καυτό θέμα!!

Θα συμφωνίσω με την Κουκίδα οτι είναι άδικο να ακυρώνουμε την δωρεά ωαρίων- σπέρματος.Είναι μια γενναία πράξη που θα δώσει χαρά σε πολλά ζευγάρια, αρκεί να γινεται σωστά και να προστατεύονται δότες και λήπτες απο ένα ισχυρό νομικό πλαίσιο.Δυστυχώς στην Ελλάδα ο νόμος που υπάρχει είναι ελειπής και μπάζει απο παντού (ω! τι προτότυπο!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσο ενδιαφερον μου φαινεται αυτο το θεμα δε λεγεται!

Μια γερνω προς τη μια πλευρα κ μια στην αλλη...

Ερωτηση!

Αν υιοθετουσατε παιδι θα του λεγατε καποια στιγμη την αληθεια?

Αν κανατε παιδι με ληψη ωαριου ή σπερματοζωαριου θα του το λεγατε?

Οι ικες μου απαντησεις ειναι 1-ναι ,2-οχι!

Δλδ θα μου φαινοταν αναξιο αναφορας να μιλησω στο παιδι για μια

τετοια πραξη...Γτ νομιζω πως οι περισσοτερες ετσι θα σκεφτονται?

Ειναι ομως αναξιο αναφορας???Κ ολα αυτα τα αν που δημιουργουνται

για το μελλον του παιδιου κ των ετεροθ.αδερφων που δεν θα ξερει οτι εχει?????

Παντως συμφωνω με την Αμαντα...Λιγο δυσκολο να υπαρχουν τοσα ωαρια

διαθεσιμα τοσο "νομιμα"... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδψ μπορειτε να δειτε την εκπομπη http://www.koutipandoras.gr/?p=4003

Να πω μονο το εξης...εμενα δεν μου κανει εντυπωση κατι παρομοιο γινεται κ με τα βλαστοκυτταρα...Ολα εχουν να κανουν με την απληστια των ανθρωπων κ με μας τις γυναικες που πολλες φορες θελουμε να αποκτησουμε παιδι με καθε τιμημα..Στην τελικη ειναι κ θεμα ατομικης ευθυνης...καθε πραξη μας εχει συνεπειες κ καλο ειναι να γνωριζουμε τι συμβαινε γυρω μας κ να μην γινομαστε αθελα συνενοχοι σε περιρργες καταστασεις..

Προσωπικα ειχα αποφασισει αν δεν μπορουσα να κανω παιδι να μην υποβληθω ποτε σε διαδικασια εξωσωματικης...Ισως να μην αποκτουσα ποτε παιδι η θα υιοθετουσα...Βεβαια κ η υιοθεσια ειναι μια περιπλοκη κ δυσκολη υποθεση..ειδικα αν υιοθετησεις ενα παιδι σε σχετικα μεγαλη ηλικια (πχ 3-4 ετων κ μεγαλυτερο) το οποιο θα φερει κ το βαρος των καταστασεων που εχει ζησει μεχρι τοτε...

Τωρα αν υιοθετουσα παιδι φυσικα θα του το ελεγα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ να συμπληρωσω επειδη δεν διαβασα ολα τα ποστ..

Το να γνωριζουμε, να ψαχνουμε, να υποψιαζομαστε κ στην τελικη να καταγγελουμε αν δυναται τις παρανομιες κ τα κακως κειμενα δεν ακυρωνει την διαδικασια της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης...αντιθετως την διασφαλιζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν ο νόμος που υπάρχει επιτρέπει να δωθούν ωάρια επι πληρωμη...

Αν όχι να είστε σίγουρες ότι τα περισσότερα είναι παράνομα.Αν και νομίζω πως επιτρέπετε γιατί το ανέφερε ένας απο τους γιατρούς που μίλησαν στην χθεσινή εκπομπή.Μίλησε μάλιστα για συγγεγκριμένη ταρίφα, αν δεν κάνω λάθος.Το θέμα είναι τα κυκλώματα που δημιουργούνται γύρω απο αυτό και η εκμετάλευση κάποιων γυναικών.Δυστυχώς και αυτό συμβαίνει θέλω να πιστεύω όχι σε μεγάλη έκταση.Απο αυτά θα έπρεπε να προστατεύει ο νόμος.

Αν είχα υιοθετήσει παιδί σίγουρα θα του το έλεγα!!

Νομίζω πως το ίδιο θα έκανα αν προερχότανε απο λήψη σπέρματος ή ωαρίου...αλλά μάλλον σε πιο ώριμη ηλικία.

Εδω σκέφτομαι να μιλήσω στα παιδιά μου για την εξωσωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...