Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μικρος ογκος σπερματος, τι κανουμε τωρα?


anastasia32

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα....μετα την 2η σπερματέγχυση, αποτυχημένη, πηγα να παρω και 3η γνωμη γιατρου πριν παμε για 3η ο οποιος ανακάλυψε απο τις εξετασεις οτι εχουμε χαμηλο ογκο σπερματος.Τι γινεται τωρα?Ετυχε σε καμια?Πως αντιμετωπιζεται αυτο, με θεραπεια ή επεμβαση?ή δεν αντιμετωπιζεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SOU ANASTASIA KORITSI MOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! EMEIS EIXAME 6 EKATOMYRIA POSOTHTA SPERMATOS KAI KANAME EXEIRHSH KYRSOKYLHS !! EINAI KOUVARAKIA STOUS ORXEIS OPWS EXOUME KAI MEIS KYSTES STIS WOTHIKES!!! O ANTRAS MOU EIXE DYO STH MIA PLEVRA KAI 2 STHN ALLH!!! OTAN TA AFERESE POU 30 LEPTA DIADIKASIA HTAN META APO 9 MHNES EXEI 76 EKATOMYRIA POSOTHTA!!!!! AFTA TA KOUVARAKIA STOUS ORXEIS DEN AFINOUN TO SPERMA NA FYGEI ME FORA KAI MENEI MESA KAI O ANTRAS MPOREI NA FTASEI SE SHMEIO POU NA EINAI STEIROS!!! TWRA PINEI VITAMINES POU LEGONTE SOLUDAMIN GIA NA ZWHRWPSOUN LIGAKI GIATI EINAI LIGO TEMPELIKA :D KAI THA KANOUME THN 1 MAS EXWSWMATIKH!!!! ELA STO THELW NA GINW MAMA STHN SELIDA POIES PAME GIA EXWSWMATIKH 10 KAI TA KORITSIA EKEI TA LEME GIA OLA AFTA!!! THA VREIS PARIGORIA OPWS EGW :D:D FILAKIA!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία βρήκα τα παρακάτω στο ιντερνετ μήπως και σε βοηθήσουν κάπως:

Μικρός όγκος σπέρματος

Όταν βρεθεί μικρός όγκος σπέρματος , η πρώτη πιθανότητα που πρέπει να αποκλεισθεί είναι η απώλεια μέρους του δείγματος κατά τη συλλογή του . Αίτια που προκαλούν μείωση του όγκου του σπέρματος είναι :

1. Λοίμωξη των επικουρικών γεννητικών αδένων και ειδικότερα σπερματοδοχοκυστίτιδα , γιατί το 46-80% (2-2,5 ml) του όγκου του σπέρματος προέρχεται από το υγρό που εκκρίνουν οι σπερματοδόχες κύστεις .

2. Συγγενής αγενεσία των εκφορητικών οδών του σπέρματος που προέρχονται από το σώμα και ουρά επιδιδυμίδων – σπερματικοί πόροι –σπερματοδόχες κύστεις – σπερματικές λήκυθοι) , η οποία προκαλεί πολύ χαμηλό όγκο ( < 0,5 ml) .

3. Αμφοτερόπλευρη απόφραξη των εκσπερματιστικών πόρων .

4. Υπογοναδισμός .

5. Ανάστροφη εκσπερμάτιση .

Ο μικρός όγκος σπέρματος αποτελεί ένδειξη για προσδιορισμό της φρουκτόζης στο σπερματικό υγρό . Αν η φρουκτόζη , που είναι αποκλειστικό παράγωγο των σπερματοδόχων κύστεων , είναι πολύ χαμηλή ή και μη ανιχνεύσιμη , τίθεται η υπόνοια σπερματοδοχοκυστίτιδας ή αποφράξεως των εκσπερματιστικών πόρων . Ο συνδυασμός πολύ μικρού όγκου σπέρματος ( < 0,5 ml) με αζωοσπερμία , με χαμηλή ή και μη ανιχνεύσιμη φρουκτόζη και με χαμηλό pH σπέρματος οφείλεται σε συγγενή αγενεσία των εκφορητικών οδών του σπέρματος ή σε απόφραξη των εκσπερματιστικών πόρων . Τέλος αν υπάρχει ανάστροφη εκσπερμάτιση ανευρίσκονται μετά την εκσπερμάτιση σπερματοζωάρια στα ούρα που λαμβάνονται με καθετηριασμό της ουροδόχου κύστεως .

οπότε λογικά χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση!! Μάζεψε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς! Α, και δεν στέλνεις και στους γιατρούς του μαμμυ το ερώτημα???

φιλάκια xxxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SOU ANASTASIA KORITSI MOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! EMEIS EIXAME 6 EKATOMYRIA POSOTHTA SPERMATOS KAI KANAME EXEIRHSH KYRSOKYLHS !! EINAI KOUVARAKIA STOUS ORXEIS OPWS EXOUME KAI MEIS KYSTES STIS WOTHIKES!!! O ANTRAS MOU EIXE DYO STH MIA PLEVRA KAI 2 STHN ALLH!!! OTAN TA AFERESE POU 30 LEPTA DIADIKASIA HTAN META APO 9 MHNES EXEI 76 EKATOMYRIA POSOTHTA!!!!! AFTA TA KOUVARAKIA STOUS ORXEIS DEN AFINOUN TO SPERMA NA FYGEI ME FORA KAI MENEI MESA KAI O ANTRAS MPOREI NA FTASEI SE SHMEIO POU NA EINAI STEIROS!!! TWRA PINEI VITAMINES POU LEGONTE SOLUDAMIN GIA NA ZWHRWPSOUN LIGAKI GIATI EINAI LIGO TEMPELIKA :D KAI THA KANOUME THN 1 MAS EXWSWMATIKH!!!! ELA STO THELW NA GINW MAMA STHN SELIDA POIES PAME GIA EXWSWMATIKH 10 KAI TA KORITSIA EKEI TA LEME GIA OLA AFTA!!! THA VREIS PARIGORIA OPWS EGW :D:D FILAKIA!!!

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν υπαρχει προβλημα στον αριθμο αλλα στον ογκο, στα ml δηλαδη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια να κανω κ εγω μια ερωτηση?κανω τον δικηγορο του διαβολου που λεμε :lol:

πως ξερεις οτι αυτος που πηγες σου λεει αληθεια?

εγω νομιζω για να εχεις μια πληρη αποψη πρεπει να πας σε 5....κ να δες αν συμφωνουν μεταξυ τους.....οταν καποιοι συμφωνησουν αναλογα τι προβλημα σου εχουν βρει να πας κ σε εναν αντιστοιχο....π.χ. σου λενε ολα καλα....ξεκινας προσπαθειες κ οτι κατσει...σου λενε εχει προβλημα το σπερμα να πας κ σε εναν εξωσωματικης.......εγω παντως ετσι θα επρατα.....

εγω σου λεω εχω φαει μεγαλο πακετο απο τους γυναικολογους.....μεσα σε 2 εβδομαδες εδωσα 1χιλιαρικο ειδαν πολλα τα ματια μου....ενας καλυπτε τον αλλο.....ο ενας κοροιδευε τον αλλο....γιατροι που εδω αλλες τους εχουν θεους εγω γελαω τωρα με αυτους....θελω να σου πω οταν πας στον γιατρο λες σε ποιον ειχες παει προηγουμενος?εχει σημασια...οι περισσοτεροι γνωριζοντε μεταξυ τους κ μιλανε....εχει σημασια....πιστεψεμε....

απλο παραδειγμα...παω σε εναν γιατι ηθελα να βρω συγκεκριμενο γιατρο για να δει αν πεθαινω.....εκεινος ο γιατρος ελειπε κ μου ειπε οτι σημερα εδω ειναι ο ταδε...λεω οκ....παω με βαζει κατω μου κανει υπερηχο κ μου λεει ο συναδελφος εκανε τραγικο λαθος.....λεω κ εγω οκ κ κανω την βλακεια κ του λεω το ονομα...τον περνει τηλ επειδη ηταν κολληταρια κ αλλαξε γνωμη κ μου ειπε προλαβαινω δεν προλαβαινω.....η πλακα ειναι οτι μετα πηγα σε ποσους κ γελαγαν μαζι με τα κολληταρια....κ εω γελαω αφου δεν πεθανα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσανθη μου, αυτο μας το ειπε και ο πρωτος γιατρος αλλα δεν δωσαμε μεγυστη σημασια.Οταν ο ογκος λενε πρεπει να ειναι απο 2 ml και πανω και εμεις εχουμε 0.8 στο πρωτο σπερμοδιαγραμμα και 1 ml στο δευτερο τι να σκεφτουμε οτι λεει ψεματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως εχω ξαναπει κανεις δεν νοιαζεται για μας.....απλα προσευχη κ τιποτε αλλο....απορω πως η μανα μου εκανε 5 παιδια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια οι γυναικολόγοι δεν είναι αρμόδιοι να αναλύουν τα σπερματοδιαγράμματα! Αναστασία μου πάτε σε 1 ή 2 ή 3 ουρολόγους οι οποίοι θα του κάνουν και έναν υπέρηχο ορχεων και κοιλίας και εκει θα φανούνε όλα. Πολύ πιθανό να είναι κάποια κυρσοκίλη. Το πλέον συνηθισμένο σε όλους τους άντρες!

Και εμείς όταν δείξαμε το σπερματοδιάγραμμα του αντρα μου στον πρώτο γιατρό μου είπε ότι ο σύζυγος δεν έχει κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται ψάξιμο. Είχε 70% κινητιότητα την 1η ώρα και μας είπε ότι καλύτερο δεν μπορούσε να είναι. Τώρα που πήγαμε σε 2ο γιατρό και είδε όλες τις εξετάσεις μας, πρόσεξε ότι ναι μεν την 1η ώρα έχει 70% την 6η όμως έχει 10% και την 10η 0%! Οπότε όταν η σύλληψη γίνεται γύρω στην 9η ώρα τα δικά μας σπερματοζωάρια είναι ελάχιστα και ψόφια στην κούραση. :? Μας είπε να πάμε οπωσδήποτε σε ένα ουρολόγο να το ψάξουμε γιατί αυτός υποθέτει ότι είναι κάποια κυρσοκύλη. Βέβαια έχω ακούσει ότι η αφαίρεση της κυρσοκύλης δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα βελτιωθεί το σπέρμα. Τώρα είμαστε σε αναζήτηση ουρολόγου.

Εύχομαι να αντιμετωπιστεί το προβλημα αναστασία μου και να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MADI MOU KAI MEIS KANAME KYRSOKULH KAI APO 6 EKATOMYRIA KAI 20 LEPTA MONO 40% KINITHKOTHTA META APO 9 MHNES PHGE 76 EKATOMYRIA ME 60% KINITHKOTHTA/!!! KAI GW SYMVOULEPSA THN ANASTASIA NA PANE SE OUROLOGO KAI THA DOUNE MEGALH DIAFORA!!!!!! EMAS MAS LEGANE THA MEINEI STEIROS O ANTRAS MOU AN MEINOUN OI KYRSOKYLES MESA KI ALLO!!!!!!! DEN AFHNOUN TO SPERMA NA FYGEI!!!! EFTYXWS TO PROLAVAME DIORTHWTHIKE KAI TOULAXISTO EXOUME PERISSOTERES PITHANOTHTES TWRA GIA THN EXWSWMATIKH!!!! OSO GIA TON OGKO PALI EXEI SXESH ME AFTO!!!!! OLA ALLAZOUN META APO THN EPEMVASH!! EMAS MAS PHRE 30 LEPTA OLH H DIADIKASIA KAI EIXE 4 KYRSOK NA FANTASTEIS!! DEN EINAI TIPOTA DYSKOLO

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασούλα μου θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, να διασταυρώσετε απόψεις με ουρολόγο. Αυτός είναι ο πλέον αρμόδιος για το θέμα και όχι οι γυναικολόγοι. Κανονικά ο γιατρός σου έπρεπε να σε παραπέμψει αμέσως σε ουρολόγο και οχι να πίνεις φάρμακα για σπερματεγχύσεις αμφιβόλου αποτελέσματος. Μην πληρώσεις άλλες θεραπείες, χωρίς να μάθετε τι ακριβώς συμβαίνει με τον άντρα σου και πως μπορεί να διορθωθεί, ή να βελτιωθεί. Κρίμα είναι να ταλαιπωρήστε και οι δυό, σωματικά και ψυχολογικά και να σας φεύφουν ένα σωρό λεφτά. Πάρε πληροφορίες για έναν καλό ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη και να πάτε τρέχοντας. Προς Θεού μην κανονίσεις εξωσωματική, χωρίς να διασταυρώσεις απόψεις. Όταν έχετε όλα τα δεδομένα, τότε τα βάζετε κάτω και χαράζετε πορεία.

Έτσι, το βλέπω εγώ...

Πολλά φιλιά και κουράγιο καλή μου...είμαστε όλες δίπλα σου για να σε στηρίξουμε :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να ειστε καλα ολες κι εμεις εκει καταληξαμε, οτι πρεπει να παμε σε ουρολογο.Μια ερευνα που εκανα με ουρολογους μας ειπαν οχι πολυ πιθανον να εχει προβλημα η ουρηθρα και κραταει ποσοτητα μεσα, γι αυτο και μικρος ο ογκος και ενα ενδεχομενο κυρσοκηλης!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγα και σε ενα δευτερο σημερα, της ασφαλειας του αντρα μου και μου ειπε σωστα σας εδωσε ο πρωτος να γινουν εξετασεις και φαρμακευτικη αγωγη για την προστατιτιδα.Ξεκινα ενας αγωνας τωρα να τα γραψω και απο δευτερα παει για υπερηχους, αιματολογικες και ντοπλερ οσχεου.Αντε να δουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΟΥΛΑ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ Κ ΠΗΡΕΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΙΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΕ!!!!!!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...