Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φαγανούλικα μωρακια Νοεμβριου-Δεκεμβριου 2010


Recommended Posts

κοριτσια για τους κολικους τι δινετε στα μωρακια σας; εμενα ο παιδιατρος μου εχει δωσει τις σταγονες infacolic,αλλα δε νομιζω οτι τον βοηθανε...

ασχετο,αλλα τσαι εσεις πινετε γενικα ή ακομα ειναι απαγορευμενο για οσες θηλαζουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πίνω τσάι από μάραθο, γλυκάνισο και κύμινο. Λέγεται τσάι θηλασμού στη Γερμανία. Βοηθάει στην παραγωγή του γάλακτος και καταπραϋνει τους κολικούς.

Καληνύχτα κορίτσια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koukles...

Mpika na dw ta nea sas ligo prhn paw gia upno, afou vevea taistoume prota. Perimenw to palikari na dosei to sinthima :lol::lol:

Elisaki kalh h idea sou :idea: Na kanoume omadikh dieta kai na anakinonoume ta apotelezmata kathe evdomada mpas kai estanthw ligh piesh kai to parw apofash na arxisw epitelous..

Marina sarantisate kai eseis ee??? Panta na ton kamaroneis ton leventh sou kai na ton deis opos ton theleis..

Athina kalos irthes sta patria edafi. Tha katseis polu?? Mazepse hlio na pareis kai mazi sou, mono auto mas emhne outos h alos giati se ligo tha kanoume dieta theloume den theloume etsi pos thn katantisane thn Elladitsa mas..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες τι κανετε???μολις κοιμηθηκαμε και βρηκα ευκαιρια να μπω...ευτυχως το πρωι κοιμηθηκε απο τις 7 μεχρι τις 11 συνεχομενα και ετσι καταφερα και εκανα τις δουλειες μου αλλα απο κει και επειτα τωρα καταφερε να κοιμηθει μεχρις στιγμης κοιμαται δεκα λεπτα για να δουμε ποσο θα κρατησει????τωρα καναδυο μερες εχει αρχισει και κανει φουσκες με το σαλιο του :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: και σας ειπα ποσο μας τρελενει οταν πλατσουριζουμε στο μπανακι μας???τελικα μας εχει βολεψει παραπολυ και πολυ χαιρομαι.... ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μεσα ειμαι κι εγω για διαιτα κοριτσια

να οργανωθουμε :D

ναταλακι να εισαι αισιοδοξη κ να το ματαδιδεις κ στη φιλεναδα σου αυτο βοηθα!!!

εμεις παιρνουμε αυριο ευχη!!!κ ξεκινω στη σχολη μαθηματα,θα αφησω το μαναρι μου πρωτη φορα 4 ώρες κ καθε μερα 4 ωρες θα τον αφηνω....αχ πως το σκεφτομαι.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες τι κανετε???μολις κοιμηθηκαμε και βρηκα ευκαιρια να μπω...ευτυχως το πρωι κοιμηθηκε απο τις 7 μεχρι τις 11 συνεχομενα και ετσι καταφερα και εκανα τις δουλειες μου αλλα απο κει και επειτα τωρα καταφερε να κοιμηθει μεχρις στιγμης κοιμαται δεκα λεπτα για να δουμε ποσο θα κρατησει????τωρα καναδυο μερες εχει αρχισει και κανει φουσκες με το σαλιο του :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: και σας ειπα ποσο μας τρελενει οταν πλατσουριζουμε στο μπανακι μας???τελικα μας εχει βολεψει παραπολυ και πολυ χαιρομαι.... ;););)

Μαρια κι εμας κανει φουσκες με το σαλιο του 8-}8-} ....ειμαστε τελειως χαζομαμαδες μου φαινεται!!! το θεμα ειναι κοριτσια οτι τον εχω κακομαθει κι οτι για πιπιλα χρειαζεται το στηθος μου για να κοιμηθει,οποτε μαζι με τον θηλασμο υπολογιζω μισαωρο στο στηθος-πιπιλα...τα εχω παιξει εντελως!! πετσι μου το εκανε :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα μανουλες μου. πως τα πατε με τα μωρακια σας? εσεις γενικα πως ειστε??? κοριτσια δεν ειμαι και στα καλυτερα μου δυστιχως με πιανω να κλαιω δεν ειμαι καλα χρειαζομαι αληθηνα βοηθεια....συγγνωμη αυτο που θα σας πω να μην με περασετε για τρελη αλλα απο ολο αυτο εχει ξεκινηση απο το μαιευτηριο μαλλον η ορμονες νομιζω δεν αγαπαω το μωρο μου νομιζω δεν ειναι δικο μου :(:(:(:( δεν ξερω τι να κανω,το λεω στον αντρα μου αλλα πως να με βοηθησει και αυτος...η κρεβατοκαμαρα ειναι πλεον μονο για υπνο,με κανει να νιωθω γρια :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: πως μπορω να το ξεπερασω αυτο το συναισθημα??? του κανω αγκαλιτσες και φιλακια στο μωρακι μου αλλα νομιζω οτι το κοροιδευω...δεν μπορεσα ουτε να το θυλασω ελεος με μενα...συγγνωμη κοριτσια μου συγγνωμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

melisoula το οτι εχεις την γνωση σχετικα με οτι νιωθεις ειναι πολυ καλό.μονη σου γραφεις για τις ορμονες!!!!φάση είναι βρε συ θα σου περάσει

για οοολες μας εδω η κρεβατοκαμαρα ειναι μονο για υπνο,εγω ουτε στην κρεβατοκαμαραα δεν παω ,κοιμαμαι στο δωματιο με τον μπέμπη

σχετικά με το θηλασμο, μην το ξαναπεις αυτο,το οτι θηλαζει καποια ή όχι δεν την κανει περισσοτερο ή λιγότερο μανούλα,ούτε την κανει καλύτερη ή χειρότερη , η μάνα είναι μάνα πάει κ τελείωσε αυτο

κ οσο για το μωρουλι σου , καπου διαβαζα οτι χρειαζεται χρονος να γνωριστει μαμα κ παιδι γι'αυτο κ οι σαραντα μερες που λενε ;)

εγώ λέω οταν με ρωτανε τριτοι πως μαθαινουμε ο ένας τον αλλον,ο μικρος μαθαινει εμενα κ εγω τον μικρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τεταρτη φορα που επιχειρω να γραψω και με πεταει αλλα που θα παει αυτα που εχω να πω θα τα πω και ας καθομαι ολη νυχτα να γραφω...φυσικα και ειναι οι ορμονες σου που σε κανουν να αισθανεσαι ετσι και μην νομιζεις ολες μας λιγο η πολυ περασαμε μια τετοια φαση η ουσια ειναι ποσο γρηγορα θα σταθεις ξανα στα ποδια σου...ξερεις ποσες βραδυες ημουν σκυμενη πανω απο την κουνια του μωρου εκλαιγα και του ζητουσα συγνωμη γιατι ενοιωθα οτι τον εφερα σε ενα περιβαλλον που δεν τον αγαπανε και δεν προκειται να τον αγαπησουν και μεταξυ μας σαν να ψιλοεχω δικιο αλλα δεν πειραζει εχει πια την δικη μου αγαπη και αυτη ξεπερναει οποιουδηποτε αλλου...δεν εχουμε κανεναν αναγκη οσο εχουμε ο ενας τον αλλο...

οσο για τον θυλασμο δυο βδομαδες τα καταφεραμε με τα χιλια ζορια και με συμπληρωμα γιατι ημουν τοσο χαλια ψυχολογικα τοσο πολυ νομιζα οτι ημουν αχρηστη και ανικανη και φυσικα δεν ειχα υποστηριξη απο πουθενα δεν ειχα κατανοηση απο κανεναν νομιζα οτι ημουν μονη μου σε μια ερημο και επρεπε να ζησω και πανω μου κουβαλουσα αλλον εναν ανθρωπο που επρεπε να ζησει απο μενα..και ετσι εγινε...καποια στιγμη εκλαιγε ο μπεμπης τον παιρνω αγκαλια με κοιταζει με δακρυσμενα κοκκινα ματακια σταματαει να κλαιει και μου χαμογελαει...ειναι σαν να μου εδωσε το πιο δυνατο χαστουκι ειναι σαν να με ντοπαρισε τοσο πολυ πηρα τετοια δυναμη και εκει ηταν που υποσχεθηκα σε αυτο το παιδι πως οτι εγινε εγινε εγω ειμαι εδω για σενα και αν κανεις δεν σε νοιαζεται και δεν σε αγαπαει εχεις εμενα και τον μπαμπα σου και δεν θες τιποτα παραπανω....σε εφερα στον κοσμο και μεχρι να κλεισω τα ματια μου θα σε στηριζω και θα σου δωσω τα εφοδια να σταθεις και εσυ στα δικα σου ποδια και οπως βοηθησες εσυ εμενα τωρα ετσι θα σε βοηθαω και εγω στην υπολοιπη ζωη σου....

αυτο κανε και εσυ σκουπισε τα ματακια σου και παρε αγκαλια το δικο σου θαυμα και θα δεις πως ολα ειναι τοσο ομορφα οταν εισται οι δυο σας και μην στεναχωριεσαι που δινεις ξενο γαλα γιατι και εγω ποτε δεν θυλασα(λεω για μενα γιατι δεν ξερω για σενα)αλλα δυο μετρα κουκλαρα ειμαι τρομαρα μου :lol::lol::lol:

ελα τωρα σκουπισε μυτουλα και παμε για υπνο γιατι και το παραπανω μισαωρο ειναι πολυτιμο..φιλιαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα @};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A ρε Μαράκι μ' έκανες και δάκρυσα... Έτσι είναι όπως τα λες και μπράβο σου!

Βαγιούλα μη φοβάσαι τίποτα θα συνέλθεις. Όντως είναι οι ορμόνες. Κι εγώ στην αρχή ήμουνα κάπως. Μην νομίζεις ότι κι εγώ την αγαπούσα την μπεμπούλα μου απ' την πρώτη στιγμή. Είχα φοβίες και ανασφάλειες πολλές. Με τον καιρό και με τα κόλπα της με κέρδισε και πλέον νοιώθω ότι χωρίς αυτήν δε ζω δεν αναπνέω.

Είναι μια κούκλα η κορούλα σου και θα δεις ότι η μια θα στηρίζει την άλλην. Σε λίγο καιρό θα περνάτε υπέροχα μαζί.

Εμένα τα νέα μου κορίτσια τα ίδια. Πεδευόμαστε με την δυσκυλιοτητα της μπέμπας. Προσπαθούμε μ' ένα γάλα που ναι μεν μας κάθεται καλά στο στομαχάκι αλλά αν δεν βάλουμε ανάμεσα απ' τα γεύματα χαμομιλάκι δεν ενεργούμαστε σωστά. Βγαίνουν σφικτά και υποφέρει η κακομοίρα όσπου να τα κάνει. Έχει τύχει σε καμιά σας αυτό; τι θα κάνω βρε κορίτσια; Θα μείνει δυσκύλιο το παιδάκι μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια οπως λεει και η διαφημηση οχι πια δακρυα...αντε γιατι τα εχω βαρεθει...μωρε ταλαιπωρειται η μπεμπα σας???υπομονη και θα στρωσει ελπιζω..παντως αν το κολπο για να ενεργηθει ειναι το χαμομηλι δινε της εμενα παλι ο κανακαρης μου αν κανει καθε μερα κακα του βαραμε καμπανες απο την χαρα μας...μερα παρα μερα τα κανουμε αλλα ειναι οκ δεν ειναι σκληρα βγαινουν κανονικα και ουτε και αυτος ζοριζεται η παραπονιεται...παντως εγω θα δοκιμασω ενα γαλα την μερα αντι νερο να του το κανω με χαμομηλι να δουμε μπας και καταφερουμε τιποτα για δοκιμασε το και εσυ...

σημερα κανουμε και ενα καινουριο κολπο κοριτσια τον γαργαλαω στα μπουτια η την κοιλια με το κεφαλι μου (καταλαβαινετε πως εεε?)και ξεκαρδιζετε στα γελια αλλα μιλαμε σπαραζει στο γελιο αφου αμα σταματησω και θελει κι αλλο κανει ουου και γελαει... :P:P:P:lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koritsia...

Vagioula ti einai auta pou diavazw,den eisai kala koritsi mou??? Sigoura proerxete apo tis ormones meta thn genna, alla auto den to kanei ligotero simantiko h kati pou prepei na to pareis epipolea (kopeles exoun autoktonisei apo epiloxia katathlipsh)..ESY OMOS EXEIS EMAS :):) kai den tha se afisoume etsi sthn agonia sou...

Kserw oti einai diskolo giati egw to epatha otan gennhsa thn korh mou, molis mou thn evalan sthn aggalia mou htan les kai epese o ouranos na me plakosei, sfixtike h kardia mou kai estanthika tosh megalh efthinh pou eipa pos den tha ta kataferw..Eixame kai ena thema me to thilazmo (den epiane to stithos me tpt) kai sthn Souhdia oi maies den edinan simpliroma me kamia panagia giati eprepe son kai de na thilasei, me apotelezma na mhn exei parei katholou ugra to mwro kai 3o 24wro na anevasei 24 iktero kai na einai anesthith.Epatha isteria molis ida to paidi mou se tetia katastash kai anaggastikan na fonaksoun paidiatro kai na ths valoun solinaki apo thn mith gia na thn taizoume :o:o:o

Authn thn fora pali den katafera na thilasw,giati pali anevasame iktero kai exontas ta palia sto mialo mou fovithika na to diakindinefsw kai tou edina ksenw gala..

Auto ti mas kanei ligotero mamades apo autes pou thilazoun???Oute na to ksanapeis auto.

To mwraki sou to agapas kai eimai sigourh gia auto apla xriazese ligaki parapano xrono gia na prosarmosteis sta kainouria dedomena,den einai kai efkolo na to xonepseis oti exei alaksei h zwh sou gia panta....

Oso gia to sex, kairos einai na anakalipsete kai ta ipolipa dwmatia tou spitiou sas.Pios eipe pos mono sthn krevatokamara kanoume trelitses :lol::lol::lol::lol:

Emeis me ena pamponiro 6xrono sto spiti na deis ti efevretikoi exoume ginei....Den thelei kopo thelei tropo ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia mipos tha prepei na ths alakseis to gala pali,egw dinw to aptamil ths miloupa an kai kanei emeto kamia fora den tou to alazw giati mas ekatse kouti me ta kakakia mas kai den zorizete katholou.. Pantos sinithos stronoun meta apo ligo kairo, isos na ths perasei..An zorizete poli h kakomira na thn voithas kai esu ligaki me to palio kalo kolpaki (to thermometro) kanei thavmata...........

Vazeis ligh kremoula sto thermometro otan vlepeis pos to paidi zorizete kai to vazeis ston prokto kana 2 pontous to polu kai meta apo ligo tha ta kanei sigoura, alla mhn to kaneis me to paramikro oute an kanei kathe mera kaka...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαράκι το έκανα αυτό με το γάλα. Δηλαδή να διαλύω την σκόνη σε χαμομηλένιο νερό. Δεν έπιασε. Με το προηγούμενο γάλα του πλέον το κόψαμε βέβαια. Τώρα πέρνουμε το frisolac comfort και ανάμεσα απ' τα γεύματα πίνουμε χαμομήλι. Πρίν λίγο έκανε κανονικά!!!!!!!!!!! Άρα φτιάχνει πιστεύω σιγά-σιγά.

Μην ανησυχείς που κάνει μέρα παρα μέρα και εμένα έτσι κάνει και απ' ότι λέει η παιδίατρος δεν πειράζει καθόλου αρκει να είναι κανονικά και να μην περάσουν τρεις μέρες και δεν έχει κάνει.

Της το κάνω κι εγώ αυτό με το κεφάλι και ξεκαρδίζεται! Αχ πόσα ακόμα έχουμε να δούμε απ' αυτα τα θαυματάκια....

Ρε συ Μαράκι εχω την εντύπωση ότι τα παιδια μας μοιαζουν πολύ κι ας είναι διαφορετικού φίλου. Τον έδειξα και στον άντρα μου τον δικό σου και συμφωνεί κι αυτός. Θα σου βάλω φωτογραφία που να γελάει και μένα να μου πεις κι εσύ γιατι μπορει να είναι ιδέα μου.

Ευάκι αν και το φοβάμαι αυτό το κόλπο, το έκανε και η παιδίατρός μας και όντως πιάνει. Αν δω ότι ζορίζεται θα το κανω. Προς το παρόν ευλπιστω ότι στρώνει μιας και πριν λίγο τα έκανε κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι σιγουρα και οι ορμονες,αλλα κοριτσια ειναι και η ψυχοσυνθεση της καθε κοπελας που θα δει και θα βιωσει την νεα πραγματικοτητα με διαφορετικο τροπο...

εγω παντως δε θα ξεχασω τα λογια της μαιας μου,οταν εβαλε τον μπεμπη στο στηθος μου λιγες στιγμες μετα τον τοκετο:"μη βιαζεσαι,μου ειπε και η μητροτητα ερχεται σιγα-σιγα..μη βιαζεσαι να δεθεις με το παιδι,αυτο θα γινει με τον καιρο"..κι ετσι δεν ειναι ρε κοριτσια? την πρωτη ημερα που εβλεπα το μωρο,ενιωθα οτι απλα εκανα το χρεος εννεα μηνων που ειχα να βγαλω εις περας!! τρελο ε? κι ομως ετσι ενιωθα,οτι πρεπει να μεγαλωσω το μωρο καποιας αλλης,δεν το ενιωθα δικο μου..τις επομενες ημερες κι ειδικα οταν μου τον εφερναν στο δωματιο,ειχα την εικονα του μοναχουλι του σε ενα δωματιο με αλλα μωρακια,ξενο αναμεσα σε ξενους και μου σπαραζε η καρδια κι ελεγα πώς γινεται να το αφηνω μονο του κι εγω να ειμαι συνεχεια με συγγενεις και φιλους;

τωρα πια που εχει περασει λιγος καιρος και αρχιζουμε και συνηθιζουμε ο ενας τον αλλον,φτανει μονο ενα βλεμμα να ριξω απο την πορτα και να δω το κεφαλακι του την ωρα που κοιμαται και να νιωσω οτι αυτος ειναι ολη μου η ζωη..ακομα βεβαια υπαρχουν φορες που τον κοιταω και λεω στον Μανο:το πιστευεις οτι ειναι δικο μας;οτι ειναι το παιδακι μας;

κοριτσια πώς τα πατε με τις δουλειες στο σπιτι; εγω δεν προλαβαινω και πολλα..τον πρωτο καιρο ευτυχως ειχα την μητερα μου και με βοηθουσε..τωρα ομως στο μαγειρεμα τα βρισκω σκουρα..γιατι το σιδερο ή την σκουπα να τα αφησεις στην μεση οταν κλαψει...το μαγειρεμα πώς;

εσεις πώς τα καταφερνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι δεν θα μπορουσες να εχεις περισσοτερο δικιο συμφωνω σε ολα...και οσο για τις δουλειες οτι προλαβω να κανω απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 10-11 που ειναι και ο αλεξης εδω και εχει το νου του ειναι δηλ.οι ωρες που θα βαλω πλυντηρια θα σιδερωσω η θα απλωσω τα χθεσινοβραδυνα που επλυνα...σκουπισμα σφουγγαρισμα και ξεσκονισμα οτι προλαβω αν κοιμηθει καποια στιγμη καμια ωρα μεσα στην μερα και για το φαι εγω τον παιρνω μαζι μου...βαζω το ριλαξ πανω στο τραπεζι και ειμαι εναλαξ ποτε ενα ανακατεμα στην κατσαρολα ποτε ενα φιλι στο μανωλιο μου και ετσι περναει η μερα αλλες φορες πιο ευκολα αλλες φορες πιο δυσκολα αλλα και στο κατω κατω της γραφης δεν θα κατσω να σκασω και για τις δουλειες σιγα μωρε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera manoules..

Egw pali koritsia apo thn kilia akomi eixa dethei me auto to mwro kai prhn akomi gennhthei skeftomoun san na eixa idi 2 paidia..

Auto pou les Marina gia to maieftirio pou htan mono tou egw eftixos den to eniosa giati kai ta 2 paidia mou ta eixa mazi mou sinexia apo thn proth stigmh..

Kapia stigmh otan ksanapiga gia na metrisoume ton iktero kai mpika sthn ethousa me ta mwrakia kai ta eixan sthn sira (kapia eklegan fisika) eniosa terastia anakoufish pou egw den ton eixa afisei oute lepto ekei mesa, sparakse h psuxh mou otan ta akouga na klene kai kanenas na mhn dinei simasia.. :cry::cry::cry:

Exw omos tromeres enoxes pou den eniosa etsi olokliromenh katefthianmolis gennhsa kai thn korh mou, alla ena tromero varos sthn psuxh mou..Ola einai protognora thn proth fora kai den ksereis ti se perimenei..

Oso gia tis doulies exoun pesei arketa ta stantar mou, den dinw kai polu simasia pleon oti prolavw kanw.

Perisotero prospathw na exw etimo to fagito sthn wra tou giati exoume akomi ena paidi na threpsoume pou pinaei otan girnaei apo to sxolio..Kai egw kapos etsi san thn Maria to kanw mono pou egw ton exw sto karotsi kai ton metakinw analoga me to pou vriskome, eftuxos einai isixo paidaki kai kathete monos tou xazevei, milaei kai xamogelaei me ta paixnidakia pou tou exw kremasei..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια...επιτελους και ενα πρωινο που πινω τον καφε μου με την υσυχια μου ~o)~o)~o)~o)~o) ...σημερα αποφασισα να μην αναλωσω τον ελευθερο χρονο μου στις δουλειες αλλα να πιω καφεδακι και να απολαυσω τον ηλιο στην αυλη...λιγο υπομονη κανω να ζεστανει ο καιρος (εδω κατω δεν προκειται και να αργησει)και βουρ στο υπαιθρο :P:P:P:P:P:P:P:P:P

αχ κοριτσια γινεται σημερα να πουμε μονο ποσο πολυ αγαπαμε συζυγους και παιδακια και να βγαλουμε μια στιγμη απο το μυαλο μας προβληματα και στεναχωριες???εχω καλη διαθεση σημερα ελπιζω να σας την μεταδωσω... :x:x:x:x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emeis shmera tha kanoume kai ta prota mas emvolia. To ena to kanoume giati exoume kai megalitero aderfaki sto spiti pou pigenei sxolio..

Tha klaiei to manari mou pou tha ton tripisei h paidiatros :cry: :cry: :cry:

Shmera eimaste 2 mhnon :ymparty::ymparty: Po,po pos pernaei o kairos etsi?? San exthes legame gia tis kilies mas kai tis xaidevame me perifania... :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή χρονιά, με υγεία και κάθε καλό στο σπίτι σας! Να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!

Τι μου κάνετε;; Τι κάνουν τα μωρά μας;;

Είχα καιρό να μπω, δεν είχα πάρει και χαμπάρι ότι ανοίξατε νέο θεματάκι (σούπερ!!!) κι έχω χάσει τη μπάλα εντελώς!!! Και που να προλάβω να διαβάσω όσα έχετε γράψει;;;

Εμείς καλά είμαστε, το μπεμπάκι μας έχει ξετρελάνει.. ειδικά όταν μας κάνει χαρούλες και χαμογελάκια, είναι σαν να σταματάει ο χρόνος, ο πλανήτης, ο κόσμος όλος και τίποτε άλλο δε μετράει...

Κι εγώ τον είχα συνέχεια κοντά μου στο μαιευτήριο εκτός από τις τελευταίες 2 μέρες που ανέβασε ίκτερο και τον πήραν στις λάμπες... μου τον έφερναν μόνο για να θηλάσει... εκείνο το πρώτο βράδυ είχα ρίξει τέτοιο κλάμα.. όσο δεν είχα κλάψει σε όλη την εγκυμοσύνη το έκανα μαζεμένο..

Κι ένα περίεργο πράγμα.. Τα άκουγα να κλαίνε (ο θάλαμος των νεογνών ήταν ακριβώς δίπλα στο δωμάτιο μου) και ήμουν σίγουρη ότι ξεχώριζα το κλάμα του..

Μέχρι στιγμής πίνει μόνο γαλατάκι μαμάς. Δε μπορώ να πω ότι έχουμε μπει σε κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα, αλλά σαν μέσο όρο θα μπορούσα να πω ότι τρώει κάθε 2-3 ώρες την ημέρα. Το βράδυ συνήθως κοιμάται 4-5 ώρες σερί.

Ένα άγχος το'χω με το θέμα του θηλασμού... Πίνει αρκετά; Χορταίνει; Έχει πάρει γύρω στο κιλό από τότε που βγήκαμε από το μαιευτήριο. Η μαία από τη Φαιναρέτη λέει ότι είναι μια χαρά για παιδάκι που θηλάζει αποκλειστικά και πως τα μωρά που θηλάζουν βάζουν μάξιμουμ 140 γρ. τη βδομάδα. Από την άλλη ο παιδίατρος θέλει να βάζει 200 γρ. τη βδομάδα! Άντε βρες άκρη... Πως να μην αγχώνομαι.. έχω και τη μάνα μου που από την πρώτη μέρα δεν έχει άλλη κουβέντα: "το παιδί πεινάει και ρώτα το γιατρό τι γάλα να του πάρεις".. ουφ! Αμάν αυτή η γενιά των μανάδων μας.. καμιά δεν είχε θηλάσει τότε, όλες είχαν πέσει στην παγίδα του μπιμπερό!! Ξέρετε εε;; Τότε η τάση ήταν "το ξένο γάλα είναι καλύτερο"... τπ..

Μαρία πολύ όμορφο και από καρδιάς αυτό που έγραψες...

Είναι τρελός ο χορός των ορμονών μας κορίτσια, κακά τα ψέμματα...

Αλλά είναι και αυτό περί ψυχοσύνθεσης που λέει η Μαρίνα.

Βάγια μου, νομίζω καλά θα κάνεις να μιλήσεις με το γιατρό σου για να σε βοηθήσει. Φάση είναι και θα περάσει, απλά μην προσπαθείς να το περάσεις μόνη σου, καλύτερα είναι να απευθυνθείς στο γιατρό σου που ξέρει πως να σε βοηθήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι μεγαλωσατε και εσεις ολοκληρα παλικαρια και μην ανυσηχεις εμβολιο ειναι θα περασει εμεις σε 15 μερες εχουμε την δευτερη φουρνια αντε να δουμε πως θα αντεξω να τον βλεπω να σπαραζει στο κλαμα... :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

crazy μην ανυσηχεις και αν πεινουσε θα εκλαιγε ετσι???μην ακους ουτε μαμα ουτε παιδιατρο...μονο το μωρο σου ακου τι ειναι χαζο να πειναει και να μην το λεει???οχι βεβαια...αλλωστε εχουμε και φαγανουλικα(καλη ωρα εμεις ;);););) )και πιο ολιγιφαγα...ολα καλα θα πανε αν εισαι ηρεμη

φευγω ωρα μας ειναι για μαμαμαμαμαμαμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια κι από μένα.

Σήμερα κι εγώ δεν έκανα πολλές δουλειές, έβαλα μόνο το φαϊ μου (ρεβύθια) έστρωσα το κρεβάτι μου, ένα σκούπισμα με παρκετέζα στο σαλόνι και το playroom του παιδιού και ένα ξεσκόνισμα μόνο στο τραπέζι του σαλονιού και τέλος. Απολαμβάνω κι εγώ τον καφέ μου.

Μαράκι λυπάμαι που θα χαλάσω το κλιμα της καλής διάθεσης αλλά έχω άσχημα νέα να σας πω.

Μιλησα εχτές με την Ειρηνούλα μας (Μαμά Παναή) είναι στο νοσοκομείο και σήμερα κάνει χειρουργίο.

Θυμάστε που μας έλεγε ότι παίρνει αντιβίωση και έχει πυρετό; Είχε μεγαλύτερη επιπλοκή μπήκε στο νοσοκομείο την προηγούμενη Πέμπτη και της βρίκανε ότι έχει μείνει υπόλλειμα μέσα της από τον πλακούντα και γι' αυτό θα κάνει επέμβαση για να της το βγάλουνε.

Έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ το κορίτσι και είναι πολύ στεναχωρημένη. Κάντε όλες το σταυρό σας να πάνε όλα καλά και να αναρωσει γρήγορα να πάει στα παιδάκια της να τα χαρεί.

Θα πάρω το απόγευμα να μάθω πως πήγε η ενχειρηση και θα σας ενημερώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου δεν πειραζει η ουσια ειναι να ειναι καλα το κοριτσακι μας.... :cry::cry::cry::cry: μα καλα πως ειναι δυνατον να εγινε κατι τετοιο???πως εγινε αυτη η παραλειψη απο τον γιατρο δεν το ειδε??δεν το καταλαβε???αν δεν κανω λαθος ειναι πολυ σοβαρο κατι τετοιο...αμα μιλησεις να της πεις περαστικα και φυσικα ολες την σκεφτομαστε και εχει ολη την θετικη μου σκεψη για να περασει γρηγορα και αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γλυκα καλησπερα...διαβασα μολις τα νεα της ρηνουλας μας και στεναχωριθηκα πολυ .αναστασια να της πεις τα περαστικα μας,να εχει γρηγορη αναρωση και να παει σπιτι.τα υπολειπα νεακια σας θα τα διαβασω πιο μετα γιατι τρεχω και δεν φτανω κοριτσια...ο μικρος ηταν πολυ ησυχος τις πρωτες μερες αλλα εδω και 2 μερες ειμαστε σε απαλπιστικη κατασταση..κοιμομαται πλεον ελαχιστα...εχει κανει τη νυχτα μερα και τη μερα παλι μερα...δηλαδη εχει το ματι γαριδα συνεχια και κλαιει τις περισσοτερες φορες σπαραχτικα...εμενα το στηθος μου απο το πολυ θηλασμο εχει γινει χαλια και δε σας κρυβω οτι ωρες ωρες με πιανουν τα κλαματα απο το πονο και τη κουραση...γι'αυτο αποφασισα να κοψω το θηλασμο..εσεις που κοψατε το θηλασμο ενω ειχατε πολυ γαλα πως το χεοριστικατε για να μη μεινει μεσα και πετρωσει???η παιδιατρος ειπε οτι μαλλον ειναι κολικοι γιατι εχει και αρκετα αεριακια..αλλα αφου κανει τα κακα του κανονικα μου ειπε απλα να του δινουμε λιγο χαμομηλακι.με τον αφαλο ειμαστε επιτελους καλα αλλα τωρα προεκυψε αλλο θεμα και πρεπει να ξαναπαμεστο παιδοχειρουργο ενα νυχι μας στο ποδι εχει μπει εσωτερικα και μεγαλωνει μεσα στο δερμα με αποτελεσμα να εχει πρηστει το δακτυλακι του....εχει καμια παρομοια εμπειρια με το μωρακι της??

κοριτσια ΣΟΣ πειτε μου πως θα ελαττωσω το γαλα σιγα σιγα χωρις να παθω καμια μαστιτιδα γιατι ειμαι ασχετη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι το ένα με το άλλο σε βρίσκει βρε κορίτσι;;;; Τι κακό είναι αυτό; Ελπίζω να πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής.

Για το γάλα υπάρχουν δύο τρόποι που εγω και όλες μας φαντάζομαι προτιμούμε τον έναν γιατί ο άλλος είναι με χάπια και λίγο επίπονος και ίσως και βλαβερός.

Λοιπόν ο καλύτερος τρόπος είναι να βάζεις τον μπεμπάκο σου αρχικά δύο φορές την ημέρα μία πρωϊ και μια βράδυ (ενδιάμεσα το βγάζεις με ζεστες κομπρέσες πάνω στο στήθος και μετά μαλάξεις) το κάνεις δυο μέρες αυτό. Μετά ελλατώνεις τις φορές σε μία την ημέρα (κυρίως το πρωι που έχουμε συνήθως πολύ) και πάλι κομπρέσες την υπόλοιπη μέρα όταν νιώθεις ότι γέμισε το στήθος σου και σ' ενοχλεί (για άλλες δύο μέρς αυτό). Μετά το πας μέρα παρα μέρα και το πού σε δέκα μέρες θα σου έχει τελειώσει. Ά! εντομεταξύ αυτές τις μέρες πίνε φασκόμηλο όσες φορές την ημέρα μπορείς.

Αυτά μου είχε πει η μαία μου να κάνω τότε που μου ελλατώθηκε απότομα και έπρεπε να το κάνω αυτό για να μην μείνει καθόλου υπόλλειμα μέσα στο στήθος και όντως δεν έμεινε τίποτα γιατί πλέον το στήθος μου έχει γίνει μαλακό σαν χλαπάτσα δυστυχώς (θα σφίξει με τον καιρό). Έτσι θα πρέπει να γίνει και σένα εφόσον αδειάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...