Μετάβαση σε περιεχόμενο

(Προσπαθώ να μην) καταρρέω Νο 2


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας. Με λένε Γεωργία και έχω διδυμάκια 5 μηνών αξιολάτρευτα!!!! Τις πρώτες 50 μέρες όχι απλώς καταρρέαμε, αλλά και κάτι παραπάνω. Εδώ και 2 μήνες είμαστε αρκετά καλύτερα, σχεδόν τέλεια θα μπορούσα να πω. Όμως τις τελευταίες μέρες ο μπεμπούλης μας έχει αλλάξει τα φώτα με τον βραδυνό ύπνο. Να σας πω οτι μόλις κλείσανε τον 4 μήνα τα έβαλα το κάθε ένα στην κούνια και στο δωμάτιο του. Η μπεμπύλα μας κοιμάται απο τις 10.30 που είναι το τελευταίο γεύμα μέχρι τις 7.30 το πρωί που είναι το πρώτο. Ο μπεμπούλης όμως μας βγήκε πολύ νυχτερινός τύπος. Κάθε φορά που ξυπνάει πηγαίνω και του βάζω πιπίλα για να ξανακοιμηθεί και ένα παιχνιδάκι που κάνει μουσική και είναι πάνω απο την κούνια του. Δεν τον παίρνω ποτέ αγκαλιά εκτός και αν θέλει άλλαγμα. ¨εχετε καμιά ιδέα για εκπαίδευση ύπνου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευακι περαστικα στην μπουλουκα σου!!!!

περαστικα σε ολα τα αρρωστα μωρουλια!!!

2002 καλως ηρθες στο κλαμπ

εμεις εδω οι περισσοτερες εφαρμοσαμε το βιβλιο 'κοιμησου παιδι μου' και....κοιμηθηκαμε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια κ απο εμας ..

ειχαμε δυσκολο βραδυ ..βηχας - μυξες ..καταλαβαινετε ..ομως σ'αυτη την φαση δεν με πειραζει ξερω οτι το μωρο μου εχει προβλημα οποτε παω πασο..Δυσκολευεται ομως πολυ ..Σκεφτομαι οτι θα την ξαναστρωσω παλι σιγα σιγα οταν θα ηρεμισει..Ομως τρομερη δυσπνοια βρε παιδι μου ..Σκεφτομαι να παρω υγραντηρα τι λετε ? Καλυψω νομιζω εσεις χρησημοποιειτε ? Για πειτε ιδεες , μαρκες κτλ ..please !!!

Καλυψω αυτο που εγραψες με τον παιδιατρο σας χτυπιομουν απο τα γελια ειλικρινα ..κ προσπαθουσα να κανω σιγα να μην με παρουν χαμπαρι οι μικρες .. :lol::lol: Η μικρη ειναι καλυτερα σημερα ? Εγω θα ελεγα αφου εδω κ 6 μερες οπως λες εξακολουθει κ δυσκολευεται το παιδι δεν το πας ξανα στον γιατρο ? Απλα για να δει πως τα πηγαινει βρε παιδι μου ..Ισως να τον παρεις τηλεφωνο πρωτα ..Εγω θα την ξαναπαω την Δευτερα κ ελπιζω να ειμαστε λιγακι καλυτερα μεχρι τοτε ετσι ωστε να κανουμε τα προγραμματισμενα εμβολια στο τελος του μηνα ..

Κοριτσια η θυγατερα μου εχει βρει νεο κολπο για να την παιρνει ο υπνος ..Οχι δεν ειναι η Ντιντα η καμηλοπαρδαλη κ το γνωστο ποιηματακι απο το βιβλιο που της λεω καθε βραδυ ..Ειναι τα ποδια της :shock: Μαλλον σαν να αυτογαργαλιεται ειναι ..τι να πω ..οπως βολευεται ο καθενας ..Αν αυτο την ηρεμει εγω παω πασο ..κανενα προβλημα ..

Νιου μαμμυ ελπιζω να εχετε καλα αποτελεσματα με το σχολειο των μικρων ..Κοιτα κ γω δεν εφαρμοζω κατα γραμμα τα λεγομενα του βιβλιου .Απλως κρατησα παρα πολλα απο αυτα που συμβουλευει κ τα εφαρμοσα - προσαρμοσα στην πραγματικοτητα του δικου μου στρουμφοσπιτου ..Προς το παρον φαινεται να μας βολευει ..Μελλοντικα θα αρχισω να το εφαρμοζω κατα γραμμα ετσι ωστε να μην εχουμε προβληματα στο μελλον ..

Μαρινακι μου η αποφαση ειναι δικη σου κ κανενος αλλου ..Εσυ ξερεις τι ειναι σωστο κ τι οχι για το μωρο σου ..Ισως για τα μωρα που θηλαζουν να ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα ..Ελπιζω να πανε καλυτερα τα πραγματα ..

Γεωργια-2002 γεια χαρα κ απο εμενα ..Διδυμομανα κ συ ! Και μεις τις πρωτες ημερες με τις τσουπρες μου ομολογω οτι ειχα κοντεψει να παρω τα βουνα ..Κοιτα για το βιβλιο που συζητανε τα κοριτσια οσον αφορα την εκπαιδευση υπνου ισως ειναι λιγο μικρα ακομα ..Υποτιθεται οτι η ηλικια που προτεινεται ειναι απο 6 μηνων εως 5 ετων ..Αλλα ας μας διαφωτισουν λιγο κ οι υπολοιπες μαμαδες που το χρησημοποιησαν ..Εγω ενα εχω να σου πω σαν διδυμομανα που αισιως οι κορες μου εγιναν τριων τον Οκτωβρη " θα αλλαξουν παρα πολλες φορες προγραμματα κ ιδιαιτερα με τα δοντακια ισως ταλαιπωρηθουν κ αλλαξει κ ο νυχτερινος υπνος ..Ισως ο μπεμπης να ειναι λιγο πιο ευαισθητος σ'αυτο το θεμα ..Ισως να ξεκιναει η όλη διαδικασια γι αυτον κ να δυσφορει ..Υπομονη καλη μου εδω ειμαστε να τα λεμε ..Εγω τις ειχα μαζι τις μεγαλες μου παντως ..Εμαθαν να κοιμουνται κοιταζοντας η μια την αλλη κ νιωθωντας γενικα η μια την αλλη ..

Ευη , πως τα πηγες με την δουλεια ? Τα μικρα ?

Αναστασια , Αγγελικη κ οποιες αλλες ξεχναω γιατι εδω κ δυο μερες η αυπνια με το μικρο παει συννεφο , καλημερααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva και Μπεμπούλης σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όσον αφορά το βιβλίο, απ' ότι διάβασα και απο άλλες κοπέλες λέει να αφήνεις το παιδάκι να κλαιεί. Έκτος απο το γεγονός ότι δυσκολεύομαι να το κάνω, είναι και το πρόβλημα ότι θα ξυπνάει και η μπεμπούλα μου και αυτο δεν το θέλω.Φαντάζομαι κι εγώ οτι θα αλλάξουν πολλές φορές πρόγραμμα οπότε απλά υπομονή. Απόψε φυσικά πάλι δεν κοιμηθήκαμε!!!!

mama eva η αλήθεια είναι ότι τώρα που πέρασε ο καιρός έχουμε πάρει τ' απάνω μας και είμαστε πιο άνετοι με τα μωρά. Στην αρχή φάγαμε αρκετή φρίκη γιατί είχαμε πονάκια και πολύ γκρίνια. Τέλος πάντων , νομίζω οτι χρειάζεται πολύ υπομονή και αγάπη για τα παιδάκια μας. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικα στις βουλωμενες μυτουλες

Ευτυχως δεν μου ξαναεκανε το χουνερι (να ξυπνησει στις 4) Κατα τ αλλα εχει ζωηρεψει πολυ Αυτο το πολυ υσηχο μεχρι στιγμης μωρακι αρχιζει να γκρινιαζει για αγκαλια για περπατημα ενω ειναι αγκαλια γενικα για οτιδηποτε :lol: Αποτομη αλλαγη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο παγωμενο μεσημερι!!!

ακομα 0 ειναι η θερμοκρασια και ολα γυρω χιονισμενα!

τι καλα που δε δουλευω ακομα...

χθες ολα καλα πηγαν! ειμαι πια λογικος ανθρωπος, λεμε τωρα, με υπογραφες 3 ψυχιατρων!!!

η μπουκωμενη μυτη της ΜΑριαννας καλα κρατει, στα ματια βαλαμε απο χθες τομπρεξ και σημερα ειναι καλυτερα. το απογευμα θα παμε στον αλλεργιολογο που πηγε χθες ο αντρας μου και του ειπε οτι οι απανωτες ιωσεις εχουν αλλεργικο υποβαθρο. αντε να δουμε...

κατα τα αλλα ο Σπυρος το πρωι την εκανε τη ταλιμπανια του!

τον ειχα στην κρεβατοκαμαρα και παιζαμε μεχρι να ξυπνησει η αδερφη του και οταν εσκυψα να παρω τις πιπιλες εκανε ενα απο τα συνηθισμενα πεσιματα προς τα πισω και χτυπησε στο κομοδθνο! σχιστηκε φυσικα η κεφαλα του! ματωσε το σεντονι, λιγο ο υπνοσακος του με σταγονες και η πετσετα που αρπαξα για να του πιεσω το κεφαλι (ευτυχως το ace κανει θαυματα και καθαρισαν ολα!) το αιμα σταματησε στο λεπτο αρα δεν αγχωθηκα μηπως χρειαζοταν ραμμα. και αφου μετα ηπιε το γαλα κανονικα, επαιζε, ξαναεφαγε τα παντα χωρις εμετο δε νομιζω να ειναι κατι σοβαρο. σωστα Αγγελικη;;;

αλλα το τι εχω ν'ακουσω απο τον αντρα μου οταν γυρισει απο τη δουλεια και του το πω.....

δε θελω να το φανταστω...

αλλα και δε μου καθεται να μην του το πω γιατι απο την αρχη που ειμαστε μαζι τα λεμε ολα.

2002 βγαλε απο το μυαλο σου οτι δεν μπορεις να τα ακους να κλαινε. καμια μας δε μπορει, αλλα μερικες φορες χρειαζεται. ειναι και 2 και τα δικα σου και πρεπει να σκεφτεσαι και τον εαυτο σου και τον αντρα σου. και δε μιλαω μονο για το θεμα του υπνου. με τη μεθοδο του βιβλιου, που εμεις την καναμε οταν ηταν 10μηνων, η Μαριαννα εμαθε να κοιμαται με το κλαμα του Σπυρου απο το διπλα δωματιο. μερικες φορες μαλιστα τη νανουριζει... και ο Σπυρος δεν ξυπναει με το κλαμα της.

Ευα δεν πας και εσυ τη μικρη σε αλλεργιολογο;;; θα σου πω και αυριο τι θα μας πει αυτος να ξερεις...

Αναστασια το αντρακι σου πηρε φορα μου φαινεται!!! μηπως να αρχιζατε τα αγγλικα μεταξυ σας, με τον αντρα σου, οταν δε θελετε να πειτε κατι που θα το επαναλαβει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια χαρα κ απο εμας

το μικρο επεσε για υπνο ξερο , οι μεγαλες δεν κοιμουνται αλλα μουρμουριζουν με τα βιβλια τους στο κρεβατι τους ..αντε να δουμε ..

το σκεφτομαι κ γω οτι θα πρεπει να παμε το μικρο σε αλλεργιολογο κ μαλιστα μολις κλεισει το χρονο μετα τις προγραμματισμενες εξετασεις θα παμε κ εκει ..

apis , το ποσο μπορουν να αλλαξουν συμπεριφορα ετσι γρηγορα που μεγαλωνουν ειναι απιστευτο..Αρχιζουν κ κοιτουν τα παντα μ'αλλο ματι θελουν να πιασουν τα παντα , να φανε τα παντα κτλ. Μπορει να ηταν απλα κατι περαστικο αυτο που λες για το ..χουνερι ..

Κοριτσια πλεον κ μεις στα αγγλικα μιλαμε με τον Νικο για ορισμενα πραγματα μπροστα στα μικρα ..Οταν δε ειναι κ ο πεθερος αναποσπαστο κομματι του στρουμφοσπιτου μας τοτε το γυρναμε στα γερμανικα .. :lol:

Τι μαγειρεψατε σημερις ? Εγω εκανα λαζανια παρεα με την Αριαδνη που ειχε κ αυτη μια κουταλα κ ενα τηγανακι κ μαγειρευε ..ειχε πολυ πλακα γιατι ειχε παρει το σοβαρο της κ χτυπολογουσε το τηγανι κ εκανε αααααα μαμ μαμ :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ρε! μαγειρησσα η μικρη;;;

εγω επιτελους θα τελειωσω σημερα τα ατελειωτα ντολμαδακια της μαμασ μου, θα κανω και λιγα μανιταρια στο τηγανι-γκριλιερα, σαλατα και θα τη βγαλουμε και σημερα!!!

αυριο λεω φασολαδα... με τοσο κρυο....

πας κοντα στα παραθυρα και το πατωμα και τα χαλια ειναι κρυα!!! μπρρρρρ...

και ο αντρας ακομα να γυρισει... ποιος ξερει τι εγινε παλι... και πειναω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ω ναι η Αριαδνη το παιζει πολυ μαστερ σεφιν ..Τα κουζινικα ειναι το αγαπημενο της παιχνιδι, δεν συμπαθησε ουτε κουδουνιστρες ουτε αλλα μπεμπε η τελοσπαντων για την ηλικια της παιχνιδια ..Παιζει κουζινικα μαζι με τις αλλες , καθεται σαν την κυρια για να την ταισουν υποτιθεται κ οταν το κανουν σκαει στα γελια ..Ευτυχως που ειναι κ οι μεγαλες ..ωρες ωρες τα βλεπω που καθονται κ παιζουν ομορφα κ λεω θεε μου τι αλλο θελω απο την ζωη μου ..Ε ..υπαρχουν κ καποιες αλλες που λεω θεε μου θα αυτοπυρποληθω εδω μεσα δεν το γλιτωνω ..

Εμας ο Νικος μαλλον θ'αργησει παλι ..Δεν τον κοβω πριν τις 1830..Γμτ τις τραπεζες τους πια ..Κ αυτος δεν βλεπει πολυ τα παιδια αλλα ουτε κ αυτα εκεινον ..Εχω ξεχασει να τρωγω παρεα του ..Ομως τι να κανουμε ..ετσι οπως ειναι πλεον τα πραγματα δουλεια να υπαρχει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια κουβεντα θα πω... 3 μερες πηγε στον παιδικο ο Ιασωνας και η επιστοφη της μυξας ειναι γεγονος! Το σιροπι για την αλλεργικη ρινιτιδα (κι ο δικος μας παιδιατρος της ιδια αποψης ειναι... οι συνεχεις μυξες εχουν αλεργικο χαρακτηρα), το παιρνει ακομα... ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Αναστασια, πολλα μπραβο στο Σπυρακο που πηρε μπροστα με τις κουβεντουλες!!!

Ευη, Ευα και σε ολες τις υπολοιπες πολλα φιλια... παω να τον ξυπνησω τωρα και θα ξαναμπω το βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

ειμαι πτωμα ..οι μεγαλες μου εβγαλαν το λαδι ολο το απογευμα κ απο κοντα κιολας το μικρο εχει αναλαβει δραση..Επιπλεον βαλτε το οτι το ξεμπουκωνω καθε τρεις κ λιγο με ορους & ρουφιχτιρι..Επιτελους επεσαν για υπνο πριν λιγο ομως το μικρο εκανε εμετο κ ειχε ανησυχια ..Εμεινα μαζι της μεχρι να κοιμηθει ..Φοβαμαι μην το ξανακανει ..εχω την ενδοεπικοινωνια στο φουλ κ πηγαινω συνεχεια να την τσεκαρω ..Οι αλλες με πηραν χαμπαρι κ μου λεει η Σοφια μαμα δεν θα πας για υπνο εσυ ? Θα παω αγαπη μου ..(..αλλα δεν το βλεπω να κοιμαμαι..)

Παω για ενα συντομο τσιγαρο κ επιστρεφω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εγω ειμαι πτωμα...η σημερινη μερα ηταν πολυ γεματη

το ιδιο και αυριο και την δευτερα :roll::roll::roll:

αχ και ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες και ο μικρος δεν τον βλεπει σχεδον καθολου αλλα σιγουρα δεν μπορουμε να κανουμελλιως μιας και δεν υπαρχουν δουλειες....

ο σπυρος με θελει συνεχεια,ολη την ωρα να ειμαι ξαπλωμενη στο κρεβατι του και να παιζουμε τον γαργαλιτσα!!!!!!

τωρα καπως χαλαρωσα...εκανα και το μανικιουρ μου

εκοψα και τα νυχια των ποδιων του μικρου....απαπα μαχη γινεται καθε φορα :lol::lol::lol::lol::lol:

σημερα ειχαμε και τον πρωτο μας 'διαλογο'

εγω: σπυρο τι θα σου φερει ο μπαμπας?

σπυρος: κεας!!!!

εγω:και τι θα το κανουμε το κρεας??

σπυρος: μαμ μαμα κεας μαμ

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: ΕΛΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλο κ απο μας...

τολμω να πω πως ειμαστε καλυτερα!!!αχ μακαρι παναγια μου!!!

μου εχει πεσει η μεση ολη μερα να σηκωνω στην αλλαξιερα για ρουφηγμα μιξας,μετα κακα,μετα τσισα,μετα πυτζαμες κλπ...

κοιμηθηκε 11 ηωρα...για να δουμε αν θα ξυπνησει παλι ενδιαμεσα....

ευακι ευτυχως που εχεις κ τις μεγαλες κ απασχολουν τη μικρη...εγω πρεπει να ειμαι συνεχεια κλοουν κ ειλικρινα εχω αρχισει να κουραζομαι...

δεν ξερω πια πως να την απασχολησω.....

ειναι κ η κλεισουρα μεσα στο σπιτι κ μου την εχει βαρεσει κανονικα....

ξεσπαω στα μελομακαρονα...εχω τσακισει μεσα σε 3 μερες μισο κιλο..κ ακομα δεν μπηκαν οι γιορτες...

αγγελικη τι να πω,ο παιδικος οσο χρησιμος ειναι αλλο τοσο μανικι ειναι με τις συνεχεις αρρωστιες...κουραγιο!!!

αναστασια ανυπομονω κ εγω για...διαλογους ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΚΗ!!!!

κοριτσια μου σας φιλω...παω για ντουζακι κ μετα λιγο λιωσιμο στον καναπε κ νανι...ελπιζω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..για μας μαλλον προβλεπεται δυσκολη νυχτα ..

καλυψω ειναι καλυτερα η μικρη ε ? Μακαρι να ξεμπερδεψετε κ σεις με μυξες ..

παω να δω αν θα καταφερω να της δωσω λιγο γαλα κ να δω ποσο θα κοιμηθω αποψε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Ελπίζω να είχατε μια ήσυχη νύχτα και εύχομαι περαστικά στα αρρωστούλια. Και εμείς παιδευόμαστε με ορούς ρουφηχτήρια και μάσκες αερολίν. Δύσκολος ο χειώνας με τις ιώσεις. Μπεμπούλης ο μικρός με το κέας είναι όλα τα λεφτά. Να σου ζήσει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμενα ..

εφιαλτικο βραδυ ..αυτο μονο εχω να πω ..Ελπιζω να στρωσουν λιγο τα πραγματα κ να νιωσει καλυτερα η μπουλουκα ..Σημερα ειναι στο ποδι απο τις 7 παρα τεταρτο ..κ δεν δειχνει σημαδια κοπωσης ..Ευτυχως τουλαχιστον που δεν εχει πυρετο , ομως η ποσοτητα μυξας ειναι τρελη ..Της εκανα ενα ζεστο μπανακι χτες ,φουλ καλοριφερ υδρατμοι κτλ κ μιλαμε οτι ετρεχε στην μπανιεριτσα της ..

2002-Γεωργια πως ειναι εσενα τα μικρα σου με το κρυωμα ?

Καλυψω καλυτερα η Αγγελικη? Τα υπολοιπα αρρωστουλια ?

Παιδια δεν βλεπω βελτιωση με την Αριαδνη ..λογικα θα επρεπε να την ειχε καλυψει η αντιβιωση.Τεσπα ουτως η αλλως την Δευτερα θα παμε να την δει .,..Αναστασια ειδες που σου ελεγα οτι οταν τα μικρα παρουν φορα αρχιζουν το μπλα μπλα δεν σταματανε ? Τωρα θα δεις τον Σπυρακο .. :lol:

Εμενα αυτο που μου αρεσε στην Νικη ηταν το ΣΕΝΤΟΜΑΝΤΗΛΟ , ενας συνδιασμος σεντονιου κ τραπεζομαντηλου ..Οπως κ το ΠΗΔΟΣΦΑΙΡΟ της Σοφιας ..

καλημερα σε ολες , αχ με 3 ωρε; υπνο ειμαι σημερις.... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

εμεις πηγαμε χθες αλλεργιολογο

δεν ξερω... ειμαι προβληματισμενη...

ειναι δυνατο, 3 βδομαδες τωρα, που παμε τα μωρα 2 φορες τη βδομαδα στην παιδιατρο, να μην καταλαβε ή να μην μας ειπε οτι η μικρη εχει βρογχιολυτιδα;;;;;;

και απο κει που παιρναμε μονο αντιπυρετικο και ορο με οτριβιν να μας φορτωσει μια σακουλα φαρμακα;;;

μασκα αερολιν και μετα απο 15΄ ενα αντιφλεγμονωδες, σπρέι για τη μυτη, αεριους σιροπι, βαζουμε και το τομπρεξ για τις τσιμπλες, ευτυχως περναει αυτο...

ειναι δυνατο!!!! και για μια βδομαδα θα τα παιρνει εντατικα και μετα λιγοτερο μεχρι να κλεισει μηνα! γιατι εχουν και κορτιζονη μεσα.

ειμαι σε μεγαλο διλημα...

και ο φαρμακοποιος λεει οτι εχει ακουσει καλα λογια για τον τυπο, αλλα εμπιστευεται και την παιδιατρο γιατι εκει παει τη μπεμπα του...

τι να πω...

και απο την αλλη, ειναι που ταλαιπωρουμαστε 3 βδομαδες τωρα...

αντε να δουμε...

επισης σημερα ειναι η πρωτη μερα που αναγκαστηκα να τους αφησω ελευθερους στο χωρο. ως τωρα ηταν εγκλοβισμενα σε ενα μερος της σαλοκουζινας. τριγυρα ειχα επιπλα για να μη φευγουν. αλλα σημερα ολο αποδρασεις ειχα. μια σκουντουςσαν την πολυθρονα και τα 2 συγχρονως, ή εβγαζαν το κουτι των παιχνιδιων κατω απο την καρτεκλα και δραπετευαν΄και βρηκα και το Σπυρο πανω στον καναπε ορθιο!

ως εδω ηταν λοιπον... καλα την εβγαλα ωσ τωρα... τωρα να με δω...

Ευα χαλια και εσεις ρε γμτ...

ας ελπισω τουλαχιστον να γινει καλα με τοσα φαρμακα η δικια μου...

Αναστασια ολα τα λεφτα ο Σπυρος! τωρα χαιρεσαι... οταν αρχισει τις 400 ερωτησεις το 24ωρο να σε δω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυη σοβαρα εχει βρογχειολιτιδα η μικρη ?! Μου θυμιζεις την δικη μας παιδιατρο την παλια ..Ειχα παει τρεις φορες την Αριαδνη μεσα σε δυο ημερες να το δει το μωρο , λεχουδακι ηταν μολις που ειχαμε επιστρεψει σπιτι απο το μαιευτηριο κ κατι δεν μου πηγαινε καλα με το μικρο..Και τις τρεις φορες ξερεις τι μας ελεγε ?Παλινδρομηση κανει το μωρο γι αυτο ακους αυτο το χουρ χουρ ..Οταν ομως το μωρο κοντεψε να μου μεινει στα χερια ενα βραδυ , ο θεος μας φωτησε κ πηγαμε σ'αυτο τον αγιο ανθρωπο τον παιδιατρο που εχουμε τωρα ..Το παλεψαμε οσο μπορουσαμε κ ο ιδιος προσωπικα ..

Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθειτε ..Ομως ειλικρινα μιλα κ με τον παιδιατρο σας να δεις τι εχει να σου πει..Ειναι δυνατον το παιδι να εχει βρογχειολιτιδα κ να μην το βλεπει ..?!

Ευχομαι γρηγορα να αναρρωσετε κ να το ξεπερασετε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω απορρω....

παντως χουρ χουρ δεν κανει. νομιζω...

η μυτη ειναι χαλια.

το μονο που φοβαμαι, ειναι μηπως δεν εχει τελικα και παιρνει τζαμπα τα φαρμακα...

δεν ακουγονται λιγα για τα δωρα των εταιριων φαρμακων στους γιατρους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα , οντως δεν ακουγονται λιγα γι'αυτο το θεμα ..Ομως δεν μπορεις να κανεις κ αλλιως ..Οταν σου λεει οτι το παιδι πρεπει να τα παρει ..

Μ'εμας το θεμα ηταν καθαρα ιατρικο λαθος ..το πιστευω ακραδαντα μιας κ η προηγουμενη μας γιατρος ηταν φοβερη κ σ'οτι μας ελεγε μεχρι τωρα συμβουλες για τις διδυμες , για την ψυχολογια τους , τον υπνο τους κτλ επεφτε παντα μεσα ..Με την Αριαδνη δυστηχως επεσε εξω κ παραλιγο να χαναμε το μωρο ..

Εγω νομιζω οτι θα επρεπε να την ξαναδει κ ο γιατρος σας ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας ταλαιπωρες φιλεναδες μου...

ευακι κ εμεις δεν ειχαμε καλυτερο βραδυ αν κ δεν ξερω γτ..η μικρη ξυπναγε συνεχεια αλλα δε μπορω να πω οτι ακουγα να ειναι μπουκωμενη η μυτη της..ισως ποναγε η κοιλιτσα της γτ δεν ειχε κανει κακα ολη μερα κ στις 4 τα ξημερωματα εκανε!!!δε σας λεω τπτ..να θελει να κοιμηθει αλλα να την ενοχλουν τα κακα κ να μη με αφηνει να την αλλαξω..τελικα ολα οκ κ ηπιε κ γαλατακι κ ξυπνησε στις 10.30!!!

αυτα μου κανει,κοιμαται αργα το βραδυ κ ξυπναει αργα κ μετα το βραδυ παλι τα ιδια...

αλλα εχει περασει δυσκολη εβδομαδα κ τη λυπαμαι να την ξυπναω εγω..

θελω να κοιμαται οσο εχει αναγκη....λετε να κανω κατι λαθος??

σημερα παλι εχει μυξες ρε γαμωτο..τι γινεται?????

κ εγω το ιδιο αναρωτιεμαι...δε θα γινει πια καλα?παει μια εβδομαδα....

ευη που θα παει,θα σταματησει πια αυτη η ρημαδομυξα!!!!!

βαγκ εγω θα σου πω αυτο που μου εχει πει η παιδατρος μου:υπαρχουν παιδια σαν την αγγελικη που μεσα σε 2-3 μερες υγροποιουν τις μυξες κ αρχιζουν το βρασιμο,για αυτο κ κανουν πολυ γρηγορα βρογχιολιτιδα η ωτιτιδα κ θελουν ολη μερα να βαζεις ορο κ να τραβας μυξες κ υπαρχουν κ αυτα που μαζευουν μαζευουν μυξες καθε μερα στο στηθος κ σιγα σιγα κανουν βρογχιτιδα,μετα απο πολλες μερες ...ισως εισαστε της δευτερης περιπτωσης εσεις....

δεν θελω να πιστευω οτι σας εδωσε φαρμακα χωρις λογο.στην ηλικια αυτη που ειναι τα μικρα μας δε μπορεις να αντιμετωπισεις συντηρητικα την αρρωστια αυτην.θελει δυνατα φαρμακα για να μην κλεισει ο λαιμος...αλλο εσυ κ εγω κ αλλο το μωρο...

την εχω περασει τη φαση με τα απειρα φαρμακα οπου ολη μερα πρεπει να βαζεις ορους,να κανεις μασκες με εισπνοες,να βαζεις σταγονες...θα σου προτεινω να κανεις κουραγιο γτ ειναι μανικι..

αλλα να κανεις ο,τι σου ειπε ο γιατρος σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πόσο σας καταλαβαίνω με τις βρογχιολίτιδες!!!! Ο μπεμπούλης μου έκανε βήχα και μυξούλες πριν απο ενα μήνα, πηραμε αερολιν εισπνοές και καλυτέρεψε αρκετά αλλά δεν του πέρασε ποτέ τελείως. Ο γιατρός μου είχε πει απλά να του βάζω συνέχεια ορό. Πριν απο μιάμιση εβδομάδα τον ξαναπήγα να τον δει και γύρισε σε βρογχιολίτιδα. Μας είπε να συνεχίσουμε το αερολίν και μας έδωσε και φλιχοταϊντ για 7 μέρες και σταγόνες σολντεσανιλ σταγόνες για 3 μέρες. Σήμερα είναι αρκετά καλύτερα σχεδον χωρίς καθόλου βήχα και με αρκετά λιγότερες μύξες. Όμως με ανησυχεί ότι δεν του έχει περάσει τελείως. Κατά τη διάρκεια της ημέρας κάνει και χρχρχρ που και που αλλά οχι συνέχεια. Δεν ξέρω τι να κάνω;;;

Περαστικά σας λοιπόν κοριτσάκια και καλό κουράγιο σε εσας και τα παιδάκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο και σας διαβαζω τα πεταχτα

πολυ στενοχωρηθηκα με το θεμα της βρογχιολιτιδας

περαστικα στα μωρακια τα αρρωστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύα και Εύη περαστικά στα κοριτσάκια σας. Ζητήστε και 2η γνώμη, κακό δεν είναι.... Περαστικά και στα υπόλοιπα άρρωστα μωράκια. Εμείς ευτυχώς προς το παρόν καλά, μάλλον επειδή λόγω προωρότητας είχαμε κάνει τα synagis τα εμβόλια για το αναπνευστικό που μας είχαν γράψει στη μονάδα, μέχρι στιγμής μάλλον είμαστε προστατευμένοι από προβλήματα του αναπνευστικού - λένε προστατεύουν μέχρι 2 χρονών. Κατά τα άλλα, τρελό τρέξιμο, ατελείωτη ενέργεια..... ο Δημήτρης περπατάει πλέον.... οπότε καταλαβαίνετε...... :roll: Ευτυχώς έρχεται κι ο Νίκος σήμερα :) να δει και τον γιο του να περπατάει.... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...