Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολία στον ύπνο!!!


Recommended Posts

Κι εμένα ο γιός μου ήθελε κούνημα για να κοιμηθεί. Βλέπετε, 3 μήνες έντονοι ολοήμεροι κολικοί, ε αφήνουν τα σημάδια τους. Δεν μπορούσα όμως να κάνω αλλιώς....είμαι κατά του να αφήνεις τόσο μικρό (και ενδεχομένως και πιο μεγάλο) μωρό να κλαίει ώσπου παραιτημένο και κουρασμένο από το πολύ κλάμα να κοιμάται. Δεν προσφέρει τίποτα, μόνο ζημιά κάνει. Ακούστε λοιπόν τί έκανα και δούλεψε (από 4 μηνών και έπειτα διότι πιο πριν κοιμόταν με στήθος ΚΑΙ κούνημα.....ακροβατικά έκανα):

Κάθε βράδυ μπάνιο αυστηρά την ίδια ώρα, γάλα και κούνημα (κλασικά) και παρκάρισμα στον κούνια κοιμισμένος. Μετά από καμιά εβδομάδα ή 10ήμερο, τα ίδια αλλά παρκάρισμα στην κούνια μισοκοιμισμένος. Τον έπαιρνε ο ύπνος εκεί. Μετά από κάποιο διάστημα που το κατακτούσαμε κι αυτό, παρκάρισμα γλαρωμένος. Σιγά σιγά και με υπομονή καταφέραμε με τον άντρα μου (μέγας σύμμαχος) να τον βάζουμε στην κούνια ξύπνιο και να κοιμάται μόνος του. Τονίζω ότι η μέθοδος θέλει υπομονή, επιμονή και χρόν, δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. Αλλά με τα μωρά, οι συνήθειες αλλάζουν χαλαρά και σταδιακά.

Τονίζω ότι ο γιός μου δεν είναι εύκολο μωρό, ποτέ δεν ήταν. Αν τον βάλεις στην κούνια κατα τη διάρκεια της μέρας και δεν πολυνυστάζει, σηκώνει τον κόσμο και δεν παίζει να κοιμηθεί. Οπότε εκεί τον παίρνουμε απευθείας έξω από το δωμάτιο, δεν έχει νόημα να αρχίσει το κλάμα. Αλλά το βράδυ δεν υπάρχει περίπτωση μετά το γαλατάκι να μην κάνει νάνι μόνος του εντός τετάρτου. Ελπίζω να βοήθησα.

Τα ίδια κι εγώ kokoraki...δύσκολο μωρό, δύσκολοι κολικοί 4 μήνες, πώς να μην πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, βρέφος είναι, θέλει εγάπη, στοργή, το νιώθω πώς ηρεμεί όταν είναι στην αγκαλιά μου. Το αν θα κακομάθει ή όχι θα δείξει, αλλά είναι ορισμένες περιπτώσεις που βρε κορίτσια, δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά...σπαράζει η καρδιά σου...να μην το κοιμίσεις το καημένο? Να μην το νανουρίσεις? Ψαχνει κι αυτό τρόπους να κοιμηθει, αν μπορούσε να το κάνει εύκολα σιγά να μη ζητούσε τη βοήθειά μας!

Κι εμένα μου λένε μην τον κουνάς, μη σηκώνεσαι το βράδυ να του βάλεις την πιπίλα παρά μονο αν κλάψει πολύ, μην κουνάς το ριλαξ, μην κουνάς το καρότσι, μην, μην,μην....

Η κάθε μάνα όμως ξέρει καλύτερα απ΄τον καθένα το σπλάχνο της και νομίζω οτι απο ένστικτο και μόνο βρίσκουν τη λύση. Κι εμένα είναι 4,5 μηνών αλλά τον κοιμίζω κανα 10 λεπτο το βράδυ στην αγκαλιά μου και μετά στην κούνια, κι αν δω οτι δυσκολεύεται και δεν αποκοιμιέται ξανά κανα 10λεπτο κούνημα, με αγάπη, φιλιά, χάιδεμα στο κεφαλάκι του κτλ. Και μετά όλα καλά. Και κοιμάμαι ακόμα στο δωμάτιο δίπλα του, κι ας λένε οτι κι αυτό είναι κακό. Όλα θα στρώσουν με το μεγάλωμά τους, Ας σκεφτούμε οτι πριν μερικούς μήνες δεν υπήρχαν καν σ' αυτόν τον κόσμο και προσπαθούν κι αυτά να προσαρμοστουν.

Να χαίρεστε όλες τα νινάκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τους κολικους κοριτσια, σταγονες biogaia! ειναι πρεβιοτικες σταγονες, σαν τα πρεβιοτικα που εχουν τα γιαουρτια και φτιαχνουν τη χλωριδα του πεπτικου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ. και εμενα μου το ειπε μια κοπελα απο εδω περισυ. μια φορα ο Σπυρακος ουρλιαζε και σφιγγοταν ολο το βραδυ... εκτος απο τα ημερισια....μετα αρχισαμε τις σταγονες και δεν ξανακανανε κολικο! ρωτησαμε και τη γιατρο φυσικα και συμφωνισε. το μπουκαλακι κανει περιπου 20Ε. και διατηρειται στο ψυγειο. και βαζεις τις σταγονες σε ενα κουταλακι με οχι ζεστο νερο, γιατι καταστρεφονται. ειναι αοσμες και αγευστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΑΤΕ!.....

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ... ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ-ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ-ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΗ ΘΗΛΑΖΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΜΟΝΟ ΓΚΡΙΝΙΑ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΡΟΦΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΒΡΑΔΙΑ ΕΚΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!! ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ!! :D:D ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΣΤΗΘΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΡΟΦΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΥΘΜΙΚΑ RNB ΜΠΑΤΣΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟ!!!! :D:D ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΠΩΣ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΤΣΙ?? ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΒΑΖΩ ΤΕΡΜΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΝΕΤΑΙ! ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΞΥΠΝΑΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΗ.

ΓΕΝΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ. ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΚΛΑΜΑΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΠΑΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΗ ΛΥΠΑΜΑΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΚΑΙ Η ΑΓΚΑΛΙΑ. ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΟΙ ΣΥΜΗΘΕΙΕΣ.

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!!!! (ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΔΩ ΟΝΕΙΡΟ...... :lol: )

ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"κοιμησου παιδι μου" Εκδοσεις Πατακη 10,80Ε το πηρα εγω filitsi.

σου ευχομαι τα καλυτερα! και φυσικα... καλους υπνους!!!!

τε με θυμησες παντως με τον απορροφιτιρα..... και εμεις το καναμε καποια στιγμη.... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας κοριτσια οντως ειναι μεγελο θεμα αυτο!!!....τελικα ξερετε τι εχω καταλαβει?πως οντως ειναι οπως το μαθεις το παιδι.παραδειγμα εμενα η κορη μου ηθελε κουνημα αλλα οχι απλο κουνημα :shock::shock: ...απο μωρο,για να κοιμηθει.δε λεω εμεις φταιγαμε που την μαθαμε ετσι.ο γιος μου ομως το πουλακι μου τον βαζω στην κουνια του (μαζι με το παιχνιδακι με τη μουσικουλα του)και κοιμαται αμεσως!!! :D:D:D:D ουτε κουνημα ουτε τιποτα.

τι να πω απο δικη μου εμπειρια κ αποτι εχω ακουσει αυτα ξερω,τωρα βεβαια και σε πολλες περιπτωσεις σιγουρα ειναι και στο παιδι. :roll::roll::roll::roll: .απλα θελει πολυ υπομονη απο τη μερια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, χάθηκα τελικά το βιβλίο έπιασε η μικρή κοιμάται εδώ κι ενα μήνα συνεχόμενα 10-11 ώρες το βράδυ και την κουνάμε μόνο το μεσημέρι πια απλώς έκλαψε 3 βράδια κι αυτό ήταν.

Κάλή επιτυχία και υπομονή όλα φτιάχνονται.

Φιλάκια σε όλες τις μαμάδες και τα μωρακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Δεν υπάρχει σπιτι με παιδια που να μην εχει αντιμετωπίσει έστω κ για λίγο πρόβληματα με τον ύπνο.Ο αδερφός μου είναι 27 χρονων κ ακόμα φωνάζει κ παραμιλάει στον ύπνο του :lol::lol:

Εμενα ο γιος μου ειναι 22μηνων κ γενικα του αρεσει παρα πολύ ο ύπνος κ η ξάπλα.Δεν τον κουνησα ποτε μα ποτε για να κοιμηθει.Δεν άφησα όμως και τις γιαγιαδες μας να το κάνουν(πολυ σημαντικο).Μολις τον ταιζα,περιμενα να ρευτει κ τον αφηνα κατευθειαν στο ρηλαξ ή στη κουνια του.

Όταν επεστρεψα στη δουλεια 1 μολις μηνα μετα τη γέννα,πηγαινα το μωρο στη μαμα μου για να τον κρατήσει κ εκει έγινε το πρωτο λάθος.Η μαμα μου δεν τον κρατουσε μεν αγγαλια(ειχα δωσει ρητες εντολές) αλλα τον εμαθε να κοιμάται στο καναπε του σαλονιου(δεν κοιμοταν με τπτ στο πορτ μπεμπε) κρατωντας του το χεράκι του.Οπως ηταν φυσικο ο Αναστάσης μεχρι και τωρα για να κοιμηθει πρέπει κάποιος να του κρατάει το χερι κ φυσικα αυτο δε γίνεται στη κούνια.Το δευτερο λάθος το εκανε ο αντρας μου.Εκει που το μωρο καθόταν πολυ ωραια στο κρεβατάκι του,πηγενε ο αντρας μου κ τον επαιρνε κ τον έβαζε να κοιμαται μαζι του(το μεσημερι μονο)στο κρεβάτι μας μουρη με μούρη!!!Να του λεω η χριστιανη να σταματησει να το κάνει γιατι θα μάθει κ μετα δε θα ξεκολλάει κ να μου λεει εκεινος οτι ειναι μικρός,δε καταλαβαίνει.Το αποτελεσμα αυτων των 2 μεγαλων σφαλμάτων,γιαγιας κ μπαμπα είναι οτι ο Αναστάσης για να κοιμηθει πρέπει να του κρατάμε το χέρι στο καναπε βλέποντας τηλεόραση ή στο κρεβατι της μαμας κι αυτο μπορει να πάρει κ 3 τεταρτα.Αφου κοιμηθει τον πάω στη κούνια του,αν ειναι πολυ κουρασμενος θα κοιμηθει σερι μεχρι τις 7,30-8 το πρωι.Πολλες φορες ομως ξυπνάει τη νυχτα κ κλαιει.Αν ειμαστε τυχεροι του βάζω απλως τη πιπιλα κ ξανακοιμάται αν οχι καταληγουμε να κοιμομαστε κ οι 3 μαζι στη κρεβατοκάμαρα.

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει κ ξυπναει.Δεν ειναι καθημερινο αλλα δεν ειναι κ σπάνιο για να πω έτυχε κ ειδε ενα κακο ονειρο πχ.Πιστευω οτι δεν του αρεσει η κούνια γιατι κ μικρος που ητανε δεν ηθελε να κοιμαται ουτε στο πορτ μπεμπε.Και κατα τη διαρκεια της ημερας που κοιμαται ή στη μαμα μου ή στο σπιτι το μεσημερι δεν κοιμαται στη κουνια.Ή καναπε ή κρεβατοκάμαρα.Τοθεμα ειναι οτι ειμαι εγκυος 8εβδ. κ ειναι επικυνδυνο να κοιμαται μαζι μου γιατι κανει άτσαλο ύπνο κ φοβαμαι μη με κλωτσησει κατα λάθος.Σκεφτηκα να αποσυρω τη κουνια κ να κανουμε δοκιμη σε κανονικο μονο κρεβάτι.Ειναι ευκαιρια νομιζω να μαθει τωρα που θα ερθει κι αλλο μωρακι που θα χρειαστει τη κουνια.

Ουφ....πολλα εγραψα,σας κουρασα μάλλον...Αλλα οπως γραψατε σχεδον όλες....υπνος=υπομονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...