Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολία στον ύπνο!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας... Η κορούλα μου είναι 4 μηνών και 7ημερών και στον ύπνο έχουμε ορισμένα θέματα :? !

Λοιπόν...από νεογέννητο όταν νύσταζε πάντα γκρίνιαζε....και το κατάλαβα αργότερα ότι η γκρίνια ήταν από τη νύστα γιατί εγώ δεν την κουνούσα για να μη κακομάθει την άφηνα μόνη της ώσπου η γκρίνια γινόταν σπαρακτικό κλάμα (κόκκινο πρόσωπο και έμενε με το στόμα ανοιχτό...και κομμένη την ανάσα για 5 δευτερόλεπτα) ώσπου την έπαιρνα αγκαλιά και για να ηρεμήσει χρειαζόταν πολύ-πολύ ώρα και αποκοιμιόταν στην αγκαλιά :? ! Και τότε άρχισαν τα κουνήματα! Στην διάρκεια της ημέρας όταν νυστάζει ξεκινάει την γκρίνια που σημαίνει "κούνα με για να κοιμηθώ"...αν την αφήσω το γυρνάει σε σπαραγμό...το βράδυ κοιμόταν συνήθως στο στήθος (θηλάζω αποκλειστικά)...το έκοψε και αυτό...τώρα τρώει και μένει ξύπνια ώσπου να την κουνήσω..και ενώ ξυπνούσε μία φορά τη νύχτα για να φάει και ξανακοιμόταν (στο στήθος) τώρα ξυπνάει, τρώει και δεν ξανακοιμάται για 2 ώρες :o !!!! Αυτό στις 3-4 τα ξημερώματα....τι κάνω λάθος κορίτσια μου??? Ρωτήστε με και κάτι άλλο αν θέλετε γιατί αν τα γράψω όλα θα γεμίσω σελίδες....Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά να σου ζήσει το μωράκι σου!Δεν ξέρω αν κάνεις κάτι λάθος,έμενα προσωπικά δεν ακούγεται κάτι υπερβολικό από αυτά!Κ εμένα η δική μου είναι σχεδόν 5μηνών,κ εκεί που λέω ότι κατακτήσαμε μία συνήθεια εκεί την αλλάζει κ πάλι από την αρχή!Αυτό γίνεται κ με τον υπνο,κ με το φαγητό!Απ΄όσο καταλαβαίνω τα μωράκια μας μεγαλώνουν κ αναπτύσουν τις δικές τους συνήθειες ανάλογα με τις συνθήκες κ το χαρακτήρα τους κτλ!Εγώ στη θέση σου δεν θα άλλαζα τον τρόπο που θα έβρισκα για να την κοιμίζω(δεν ξέρω βέβαια αν κ εγώ θα έπραττα σωστά),απλά θα κατέφευγα στη λύση μήπως να τη βάζω στο καρότσι να αποκοιμιέται εκεί κ ύστερα στο κρεββατάκι της!που είναι οι έμπειρες μανούλες να δώσουν τα φώτα τους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μην το κανετε αυτο σε σας και τα παιδια σας!!! οχι κουνηματα!!!

δειτε το "καταρεω..." ειναι θεμα που αφορα αυτο το προβλημα. διαβαστες παλαιοτερες σελιδες και δειτε πως η Αγγελικη, εγω και η Μπεμπουλης τα καταφεραμε με το βιβλιο "¨κοιμησου παιδι μου"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση :) !!!

Juliet να είσαι καλά....και εσένα να σου ζήσει η μπουμπούκα σου!! Συνεχώς κάνω (άκαρπες) προσπάθειες να της κόψω το κούνημα...γι'αυτό δεν θα ήθελα να βάλω στο "παιχνίδι" και το καρότσι :) !

vagman μου σάμπως ήθελα εγώ να έρθουν τα πράγματα έτσι....την κουνούσε στην αρχή η πεθερά μου όταν ερχόταν να τη δει και όλο φώναζα....σε όποιον μου λέει ότι την έμαθα στα κουνήματα λέω ότι αυτή με έμαθε...δε γινόταν αλλιώς πίστεψέ με....σπάραζε στο κλάμα τους δύο πρώτους μήνες, δεν μπορούσε να αποκοιμηθεί μόνη της και από τότε που άρχισα να την κουνάω κοιμάται έστω λίγο κατά τη διάρκεια της ημέρας (με τον ύπνο έχουμε θέμα από τη στιγμή που γεννήθηκε....λίγα εικοσάλεπτα κατά τη διάρκεια της ημέρας, ευτυχώς καλύτερα τα βράδια). Αυτή τη μέθοδο που αναφέρει το βιβλίο προσπαθώ πολλές φορές να την εφαρμόσω αλλά στο τέλος ουρλιάζει και κοκκινίζει και δεν μπορεί ακόμη να καταλάβει...το πρόβλημα τις τελευταίες μέρες είναι ότι όταν ξυπνάει για το βραδυνό της γεύμα (3-4) τα ξημερώματα, ενώ πρώτα έτρωγε και αποκοιμιόταν (στο στήθος) μέχρι τις 6-7 (την πήγαινα εννοείται στο κρεβατάκι της) τώρα ξυπνάει, τρώει και δεν ξανακοιμάται για 2 ώρες...δηλαδή μέχρι το πρωί... :shock: ....δεν ξέρω κορίτσια μου...μάλλον πρέπει να κάνω παραπάνω υπομονή...είδωμεν :| !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις Ιουλιο και Αυγουστο δεινοπαθησαμε!!!

να ξυπναει ο ενας, να κουναμε να ταϊζουμε να ξανακουναμε και μολις κοιμοταν ξυπνουσε η αλλη!!! και παλι τα ιδια!!!

να γυρναει ο αντρας μου απο νυχτερινο και να με βρισκει να κοθναω και τα 2 στα ριλαξ συγχροως!!!!

ευτυχως με τη μεθοδο αυτη κοιμομαστε σαν πουλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μην το κανετε αυτο σε σας και τα παιδια σας!!! οχι κουνηματα!!!

δειτε το "καταρεω..." ειναι θεμα που αφορα αυτο το προβλημα. διαβαστες παλαιοτερες σελιδες και δειτε πως η Αγγελικη, εγω και η Μπεμπουλης τα καταφεραμε με το βιβλιο "¨κοιμησου παιδι μου"

Εσυ , η Μπεμπουλης και οι υπολοιπες εχετε παιδακια ανω του χρονου . Η "εκπαιδευση" υπνου δεν συνισταται για μωρα κατω των 6 μηνων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vagman δυδιμάκια ε? Να σου ζήσουν :) !!! Φαντάζομαι πόσο πιο δύσκολο είναι! Θα συμφωνήσω όμως με τη Lala όσον αφορά στην εκπαίδευση ύπνου....όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου δεν καταλαβαίνει ακόμα γι'αυτό και όταν προσπαθώ δε γίνεται τίποτα...απόψε όμως ήταν καλύτερα τα πράγματα...κοιμήθηκε (με κούνημα στα πόδια μου πάντα) κατά τις 11 και ξύπνησε 5 για να φάει και μετά ξανά κούνημα (προσπάθησα χωρίς να την κουνήσω και χάλασε τον κόσμο) και κατά τις 6 κοιμήθηκε ξανά μέχρι τις 9...καλά ξύπνησε με ένα χαμόγελο :D !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera!

Αθηνα εχεις ενα μικροοοοο κοριτσακι!Θελει αγκαλιες,θελει κουνημα,θελει χουχουλιασμα...

Ετσι εζησε 9 μηνες!Ετσι νιωθει καλα!Γιατι να το αλλαξεις κ να νομιζεις πως κακομαθαινει???

Πιστεψε με πως αν το παιδι σου χορτασει απο τρυφεροτητα κ απο την προσοχη σου,αν ακολουθεις

τις αναγκες του κ το ΚΑΛΟμαθαινεις τοτε καποια στιγμη ολα θα ειναι πιο ευκολα!

Εγω εχω ενα μεγαααλο κοριτσι :P (σχεδον 15 μην) κ ηταν απο παντα μεγαααλο(σε κυβικα) μωρο!

Καποια στιγμη με οδηγησε κ εμενα στο κουνημα..και δεν ηθελε απλο (βγαινει η βαρκουλα του ψαρα)

αλλα δυνατο(φραπε!)!Μουδιαζαν τα χερια μου...Ομως μονη της με οδηγησε κ στο ΟΧΙ αλλο κουνημα!

Ηθελε να την αφησω κατω!

Ολα γινονται!

Δωστε χρονο στα παιδια σας!

Το βασικο ειναι να εχουμε ηρεμα κ ευτυχισμενα παιδια...

Κατα την κριση της καθεμιας ας γινει με καποιον τροπο...Εγω ειμαι αυτης της αποψης κ ας ξενυχταω λιγο παραπανω....

Λαλα η μεθοδος αυτη (απ'οτι ακουσα) συστηνεται απο 4 μηνων! :shock::shock::shock:

Το βρισκω εξωφρενικο.................................

Κ κατι που ειχα διαβασει...!Τα μωρα που μεγαλωναν σε φυλες

ηταν συνεχως σε μια αγκαλια(ολη η φυλη αναλαμβανε συσσωμη το καθε παιδακι)...

Αν καποια στιγμη το μωρο εμενε μονο,εκλαιγε...(οπως ειναι λογικο)

Το ενστικτο της επιβιωσης(κ μονο) εκανε ενα μωρο να σταματησει!...Για να μην κινδυνευσει απο

αγρια ζωα!...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περι ορεξεως... κολοκυθοπητα κοριτσια...

εμεις ειμαστε πολυ πιο ηρεμοι, ολοι πια, και χαιρομαστε την καθε στιγμη.

δε θα ξαναμπω στον κοπο να "αντιδικησω".\

οτι της φωτισει της καθεμιας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγραψα ενα κατεβατο και με πεταξε !!!! Δεν εχω χρονο τωρα να ξαναγραψω ....

Εν ολιγοις ....Αθηνα μου γιαυτα που "τραβας" τωρα θα σε αποζημιωσει το μωρακι σου αργοτερα . Εγω, κατα την γνωμη καποιον , την ειχα "κακομαθει" με κουνημα , αγκαλιά , να κοιματε πανω μου , να κοιμαμαι μαζι της κλπ κλπ . Ναι , για δυο χρονια κουραστηκα πολυ , δεν ηταν ευκολο μωρακι το κοριτσάκι μου . Τωρα το "κακομαθημένο" μου κοιμαται στο κρεβατάκι της στο δωματιο της , μας λεει απο μονη της "αντεεε νανι" οταν ερθει η ωρα για υπνο το βραδυ , το κρεβάτι μας το θελει μονο για να κανει τις τουμπες της και τα χοροπηδητά .

Βεβαια το βραδυ κοιμαται μονο 9 ωρες (τοσο χρειαζεται) και θα προτιμουσα να κοιμαται περισσοτερο αλλα τι να κανουμε αυτο ειναι το δραστηριο , αεικινητο κοριτσακι μου και δεν το αλλαζω με τιποτα στον κοσμο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην ηλικια αυτη κι εμενα με κουνημα κοιμοταν....μετα απο λιγο καιρο και αφου πονεσαν τα χερια μου(γιατι εκανα κι εγω πολλα πχ κουνημα στο καροτσι και στο ριλαξ) το εκοψα σιγα σιγα και τον εβαζα στο κρεβατι,καθομουν διπλα του με το χερι πανω του σαν αγκαλια.

ετσι κοιμοταν μεχρι πριν κατι μηνες που μου εδειξε μονος του οτι δεν του αρεσει πια.

δεν ξερω κατα ποσο το βιβλιο μπορει να βοηθησει σε τοσο μικρες ηλικιες το μονο που ξερω ειναι οτι μπορει να μας μαθει πως ειναι οι σωστες συνηθειες του υπνου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω κατα ποσο το βιβλιο μπορει να βοηθησει σε τοσο μικρες ηλικιες το μονο που ξερω ειναι οτι μπορει να μας μαθει πως ειναι οι σωστες συνηθειες του υπνου

Επειδη δεν το χω διαβάσει το βιβλιο , μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με αυτο ?

Επισης θελω κατι αλλο να ρωτησω και βρισκω τωρα την ευκαιρια . Οταν τελικα το μωρο αποκοιμαται , μετα την εκπαιδευση και τα κλαμματα , ποια εξήγηση δινετε απο τον συγγραφέα γιαυτο ? Ποιος μηχανισμος δουλευει και το παιδι τελικα κοιμαται και αν αναφερει τα συναισθηματα που γενιουντε στο παιδι εκεινη την στιγμη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια.Εμενα η μπεμπα μου ειναι 2 μηνων και λιγων ημερων,ειναι μικρουλα και γι'αυτο εχουμε κι εμεις κουνηματα στην αγκαλια και βολτες μεσα στο σπιτι,στο ριλαξ,στο καροτσι και βολτες με το αυτοκινητο,την περνει ο υπνος με ολες της μεθοδους αλλα μολις την ακουμπησω στο κρεβατι ξυπναει και αρχισει να τριβει τα ματακια της και το μετωπο της και παμε παλι απο την αρχη,επισης θελει την πιπιλα αλλα της φευγει συνεχεια και ξυπναει και κλαιει,αυτα γινονται σε ολη την διαρκεια της μερας και το πολυ να κοιματε μιση ωρα,μονο το βραδυ κοιματε πολυ που θα την παρει βαθια ο υπνος δλδ ενα τετραωρο σερι και μετα ξυπναει καθε διωρο για να φαι.Γιατι τριβει τα ματακια της και το μετωπο της και επισης πως θα της μαθω να κραταει την πιπιλα?Βοηθηστε κοριτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας να ξεκαθαρησω πως δεν εχω ιδεα πως λειτουργει σε μικρα παιδακια!!!!!

σε εμας λειτουργησε καλα!!!

και να εξηγησω το πως....

ο σπυρος κοιμοταν καλα αλλα μεσα στον υπνο του ουρλιαζε και τσιριζε(δεν εκλαιγε)με αποτελεσμα οταν τελικα ξυπνουσε να εχει θυμο και τα σπαει ολα μεσα στο δωματιο!!!

ο κακο ηταν οτι κι εγω εκνευριζομουνα και του φωναξα κανα δυο φορες (μεγα λαθος μου το παραδεχομαι)

οταν ξεκινησα την μεθοδο του μαθαινα πως μπορει να κοιμαται ηρεμα ολη νυχτα χωρις να φοβαται,χωρις να νιωθει αγχος οτι δεν ειμαι εκει,χωρις να τον αφηνω με τις ωρες μεχρι να αποκοιμηθει μονος του

το βιβλιο σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζει αυτο(αν το εκανε θα το πεταγα)

πηγαινοντας συχνα στο δωματιο του(εμενα ειχε και το καλο οτι κοιμοταν στο δωματιο του απο ενος μηνων λογω ιατρικων θεματων) πιστευω οτι του εδινα σιγουρια και ασφαλεια

οτι δηλαδη η μαμα ειναι εδω παντα για εκεινον οτι και να συμβει(κακο ονειρο,φοβος κτλ)

οι σωστες συνηθειες υπνου ειναι και κατ εμε να κοιμαται το παιδι σε ενα ασφαλες και ηρεμο περιβαλλον

να νιωθει ηρεμια και σιγουρια ακομη και στην διαρκεια του υπνου του

οτι το βραδυ κοιμομαστε και δεν παιζουμε,οτι πρεπει να μαθει την διαφορα υπνου-ξυπνιου/μερας-νυχτας

για πρωτη φορα στην ζωη μου λαλα μου καταλαβα ποσο λαθος φαιρομουν στον μικρο μου!!!!!!!!!!

ηθελε να κοιμηθει αλλα το αγχος τον φοβιζε,μπορει να εφταιγε που κι εγω ημουν νευρικη.....

τωρα μετα το μπανιο και το γαλα μας εχουμε τα δικα μας προσωπικα 10 λεπτα που λατρευουμε!!!!!

μετα φιλακι και καληνυχτα και ετσι ο μικρος μου εμαθε να μην φοβαται και να κοιμααι οοολη την νυχτα

υπαρχουν φορες που μπορει να δει καποιο ονειρο και να ξυπνησει...εκει παω το ν καθυσηχαζω και ξανακοιμαται σαν πουλακι

ξεχασα να πω οτι απο την πρωτη μερα που καναμε την εκπαιδευση ο σπυρακος σταματησε να τσιριζει και εγινε ενα πολυ ηρεμο και χαρουμενο παιδακι

ηρεμα μωρα ηρεμοι γονεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζενι μου ειναι πολυ μικρουλα η δικια σου και πιστεψε με εχει να αλλαξει ακομη πολλες συνηθειες!!!!!

οτι κανεις εσυ εκανα κι εγω !!!!!!

ο μικρος μου μου εδιχνε καθε φορα τι ηθελε!!!

μεχρι και σε μαξιλαρι στα γονατα μου τον κουναγα....

την πιπιλα την θελει??? αν οχι πεταξτε την

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για την απαντηση,την θελει την πιπιλα αφου οταν της φυγει και τυχει να ειμαι σε αλλο δωματιο μεχρι να παω εχει κοκκινιση απο το κλαμα αλλα μαλλον δεν εχει μαθει να την κραταει ακομη αυτο μπορει να γινει και 100 φορες την μερα δλδ να της φυγει και να παω να της την δωσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εμένα την πιπίλα δεν την παίρνει με τίποτα....νομίζω ότι αν την έπαιρνε θα τη βοηθούσε λίγο να νανουριστεί και να κοιμηθεί! Έπαψα όμως να προσπαθώ γιατί κάθε φορά που το κάνω αναγουλιάζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία και LaLa μου δώσατε κουράγιο.... :) ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Vagman πιστεύω ότι πιάνει η μέθοδος...απλά σε πιο μεγάλα μωράκια :) !!!

Μπεμπούλης και εγώ σε μαξιλάρι στα πόδια την κουνάω το βράδυ...την ημέρα στο ρηλάξ και στο παρκοκρέβατο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανούλες μην στενοχωριέστε πως μπορεί με τις αγκαλίτσες να κακομάθετε τα μικράκια σας. Θα συμφωνήσω με κάποια κοπέλα που προανέφερε πως, "όταν το παιδί χορτάσει απο αγκαλιές και κουνήματα θα τα σταματήσει απο μόνο του".

Όχι ότι έχω και τη τρομερή εμπειρία σε παιδιά και γω τώρα το τελευταίο 1,5 χρόνο μαθαίνω, αλλά νομίζω πως το μυστικό της επιτυχίας είναι να κάνουμε αυτό που μας αρέσει σε εμάς και στα μικρά μας και η φύση θα βρει απο μόνη της το δρόμο.

Όταν γεννήθηκε η Ραφαέλα κοιμόταν μαζί μας στο δωμάτιο, στην αρχή στη καλαθούνα, μετά στο κρεβατάκι της και πολλά βράδια στο δικό μας κρεβάτι αγκαλίτσα. Όλοι μου φώναζαν πως την κακομαθαίνω, η μητέρα μου έλεγε πως θα παντρευτεί και θα κοιμάται μέχρι τότε στο κρεβάτι μας. Δεν σας κρύβω πως με άγχωναν όλα αυτά τα λόγια αλλά λίγο το οτι ξανά έμεινα έγκυος, λίγο η καθημερινή κούραση της δουλειάς και λίγο ότι το απολαμβάναμε και οι 3, ή μάλλον οι 4, συνέχεια το ανέβαλλα. Βέβαια η Ραφαέλα είναι ένα παιδάκι που κοιμάται 10-10 το πρωί και ειδικά τα Σ.Κ. που δεν δούλευα, κάναμε τρελούς ύπνους.

Έλεγα λοιπόν πως θα της αλλάξω δωμάτιο όταν σταματήσω τη δουλειά για να γεννήσω, ήθελα ηρεμία για να το κάνω...και όλοι να με αποθαρρύνουν πως δεν θα τα καταφέρω.

Αυτό ήταν...μια μέρα πήγα στα Τζάμπο, αγόρασα όμορφα αυτοκόλλητα για τους τοίχους, παιδικά σεντόνια με τις αγαπημένες της φιγούρες, κλπ, και της έφτιαξα ένα πολύ όμορφο κοριτσίστικο δωμάτιο, που μάλλον το προτιμούσε και η ίδια σε σχέση με τη κρεβατοκάμαρα.

Τώρα απλά πάει ένας απο τους 2 στο δωμάτιο, πίνει το γαλατάκι της, κανένα μισάωρο παίζουμε και κάνουμε μασάζ και μετά ύπνο σερί μέχρι το πρωί.

Νομίζω πως η συνταγή πέτυχε γιατί ότι κάναμε το κάναμε αβίαστα και χωρίς άγχος.

Και όπως είπε και μια μαμά παραπάνω: ήρεμα μωρά έχουν ήρεμους γονείς, αλλά και το αντίθετο!!! :D8-):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποια στιγμη με οδηγησε κ εμενα στο κουνημα..και δεν ηθελε απλο (βγαινει η βαρκουλα του ψαρα)

αλλα δυνατο(φραπε!)!Μουδιαζαν τα χερια μου...

:lol::lol::lol:

Πολύ μου άρεσαν οι χαρακτηρισμοί κουνήματος ;)

Κι εμείς το περάσαμε κάποια στογμή αυτό το στάδιο.

Κάναμε το "βγαίνει η βαρκούλα του ψαρά", στην κουζίνα με τον αποροφητήρα στο τέρμα! Σε κάποια φάση όλα αυτά συν βυζοπιπίλα. Το σύστημα έχει δουλέψει και στο αεροπλάνο, πίσω πίσω που αντί για αποροφητήρα είχαμε το βουητό :D

Athina1981, για τα περισσότερα μωράκια είναι πολύ δύσκολο να αποκοιμηθούν μόνα τους. Δεν ξέρουν πώς. Εμείς ξαπλώνουμε στο αγαπημένο μας πλευρό, κλείνουμε ματάκια, μετράμε 10 προβατάκια και νάνι ;) Τα μικρούλια μας όμως χρειάζονται λίγη βοήθεια. Και η δική μου ήταν και ειναι πάρα πολύ δύσκολη στον ύπνο. Και επειδή δε μου αρέσει να πιέζω καταστάσεις, προσπαθώ να τη βοηθήσω με όποιο τρόπο μου δείχνει αυτή ότι θέλει να τη βοηθήσω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα κοιμηθούν και μόνα τους! Μέχρι τότε..καλά κουνήματα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Εγω εχω ενα μεγαααλο κοριτσι :P (σχεδον 15 μην) κ ηταν απο παντα μεγαααλο(σε κυβικα) μωρο!

Καποια στιγμη με οδηγησε κ εμενα στο κουνημα..και δεν ηθελε απλο (βγαινει η βαρκουλα του ψαρα)

αλλα δυνατο(φραπε!)!Μουδιαζαν τα χερια μου...Ομως μονη της με οδηγησε κ στο ΟΧΙ αλλο κουνημα!

Ηθελε να την αφησω κατω!

Ολα γινονται!

Δωστε χρονο στα παιδια σας!

Το βασικο ειναι να εχουμε ηρεμα κ ευτυχισμενα παιδια...

Κατα την κριση της καθεμιας ας γινει με καποιον τροπο...Εγω ειμαι αυτης της αποψης κ ας ξενυχταω λιγο παραπανω.......

συμφωνώ......και η δικιά μου η κόρη πέρασε από διάφορες φάσεις, φάσεις κουνήματος, φάσεις τραγουδιού κ.λπ. και μόνη της μου "είπε" να σταματήσω το τραγούδι!!! :o της έλεγα ένα δημοτικό μόνο με αυτό κοιμόταν!!!!....πάντα πρέπει να ακούμε τα μυνήματα που μας στέλνουν τα παιδιά μας, κουραζόμαστε λίγο παραπάνω αλλά έτσι είναι η ζωή, όταν θέλουμε παιδιά πρέπει να είμαστε έτοιμες να αντιμετωπίσουμε οτιδήποτε ακολουθεί ........ πάντα ήρεμα και με αγάπη! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο γιός μου ήθελε κούνημα για να κοιμηθεί. Βλέπετε, 3 μήνες έντονοι ολοήμεροι κολικοί, ε αφήνουν τα σημάδια τους. Δεν μπορούσα όμως να κάνω αλλιώς....είμαι κατά του να αφήνεις τόσο μικρό (και ενδεχομένως και πιο μεγάλο) μωρό να κλαίει ώσπου παραιτημένο και κουρασμένο από το πολύ κλάμα να κοιμάται. Δεν προσφέρει τίποτα, μόνο ζημιά κάνει. Ακούστε λοιπόν τί έκανα και δούλεψε (από 4 μηνών και έπειτα διότι πιο πριν κοιμόταν με στήθος ΚΑΙ κούνημα.....ακροβατικά έκανα):

Κάθε βράδυ μπάνιο αυστηρά την ίδια ώρα, γάλα και κούνημα (κλασικά) και παρκάρισμα στον κούνια κοιμισμένος. Μετά από καμιά εβδομάδα ή 10ήμερο, τα ίδια αλλά παρκάρισμα στην κούνια μισοκοιμισμένος. Τον έπαιρνε ο ύπνος εκεί. Μετά από κάποιο διάστημα που το κατακτούσαμε κι αυτό, παρκάρισμα γλαρωμένος. Σιγά σιγά και με υπομονή καταφέραμε με τον άντρα μου (μέγας σύμμαχος) να τον βάζουμε στην κούνια ξύπνιο και να κοιμάται μόνος του. Τονίζω ότι η μέθοδος θέλει υπομονή, επιμονή και χρόν, δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. Αλλά με τα μωρά, οι συνήθειες αλλάζουν χαλαρά και σταδιακά.

Τονίζω ότι ο γιός μου δεν είναι εύκολο μωρό, ποτέ δεν ήταν. Αν τον βάλεις στην κούνια κατα τη διάρκεια της μέρας και δεν πολυνυστάζει, σηκώνει τον κόσμο και δεν παίζει να κοιμηθεί. Οπότε εκεί τον παίρνουμε απευθείας έξω από το δωμάτιο, δεν έχει νόημα να αρχίσει το κλάμα. Αλλά το βράδυ δεν υπάρχει περίπτωση μετά το γαλατάκι να μην κάνει νάνι μόνος του εντός τετάρτου. Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια επιτέλους βρήκαι και αλλες που έχουν το ίδιο θέμα με τον ύπνο. Εμένα είναι 10 μηνών δεν έχει καταφέρει να κοινηθεί συνεχόμενα το βράδυ παρα μόνο 10-15 φορές σε όλη της τη ζωή. Της δίνω γαλατάκι θηλασμό & συπλήρωμα κατα τις 10 μετα απο ένα χαλαρωτικό μπανάκι και πάντα κοιμάται όμως ξυπνάει στις 2-3 τα ξημερώματα και ή θελει αγκαλίτσα ή να θηλάσει 2 λεπτάκια ή να την κουνήσω αφού κάνω κάτι απο όλα αυτά την ξαναβάζω στην κούνια και μετα απο 1- με 2 ωρες αντε πάλι τα ίδια και τελικά καταλήγουμε στο κρεβάτι όλοι μαζί τι να πω αισθάνομαι ότι κάτι κάνω λάθος φταίω που την έμαθα να την κουνάω φταίω που την πέρνω αγκαλίτσα πολύ μου είπαν και οτι κακώς θηλαζω ακόμα. Ολοι οι γνωστοί μου και μάλιστα μερικοί με δίδυμα μου λένε ότι απο την αρχή έπρεπε να κοιμάται μόνο στην κούνια και χωρίς καθόλου κούνημα και αγκαλία. Εχω αρχίσει και απελπίζομαι λέω μήπως δεν είμαι καλή μητέρα αφού χάνω και την υπομονή μου μες την νύχτα και φωνάζω. Τι αλλο να κάνω μου είπαν για ένα βιβλίο τι λέτε αποδίδει; Ευχαριστώ πολύ φιλιά και καλή υπομονή! Είμαι όμως ευτυχισμένη που έγινα μάνα μετα απο προσπάθειες ivf αρα αυτή η ταλαιπωρία αξίζει αρκει να μην ταλαιπωρείται και το μωρό γιατί ο διακεκομένος ύπνος είναι κακό και για εκείνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω με ivf εκανα τα διδυμακια μου. και εμενα τον 9ο και τον 10 μηνα ηταν η αποκορυφωση της αυπνιας με αποτελεσμα να ειναι και τα ιδια νευρικα και επιθετικα. εκανα τη μεθοδο του βιβλιου. δυσκολη μα αποδοτικη. αποτελεσμα... κοιμομαστε ολοι ολο το βραδυ σερι και τα παιδια εγιναν τοσο ηρεμα τημερα... παιζουν ομορφα και δε χτυπιουνται ή δαγκωνωνται οπως πριν... τη μεθοδο την εκανα οταν ηταν 10μηνων. και ξερω πολλες και γνωστες και φιλες που την εκαναν και βρηκε ολη η οικογενεια την ηρεμια της.

σιγουρα υπαρχουν και αυτοι που ειναι εναντια της, αλλα εγω ειμαι σιγουρη πως για τη δικια μου περιπτωση εκανα το σωστο, γιατι τα πραγματα ειχαν φτασει στο απροχωρητο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ θα πάρω το βιβλίο και θα αρχίσω την προσπάθεια ελπίζω να τα καταφέρω. Ευχαριστώ ΄πολύ να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου να είναι καλότυχα!

Φιλιά

Θα σας γράψω νέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...