Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες στερεές τροφές και δυσκοιλιότητα ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

Σε ευχαριστω cecilia μου πολυ. Δυστυχως ο αλλος της ο γιατρος που την βλεπει λειπει σε συνεδριο και θα επιστρεψει τη δευτερα. Της σταματησα την χορτοσουπα και περιμενω να μιλησω και μαζι του και οτι μου πει αυτος θα κανω. Επιστροφη στο βυζακι που τοσο της αρεσει!!! Θα σου πω νεα την Δευτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cecilia μου και τα λοιπα κοριτσια ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Πηγαμε σε αλλο παιδιατρο σημερα και μας εδωσε αλλο προγραμμα διατροφης κανονικο πλεον με πολλα χορταρικα. Λοιπον το προγραμμα μας ειναι το μεσημερακι μονο αχλαδι οσο ζητησει μετα κανονικο γευμα σουπα στο μπλενερ ραδικι- σεσκουλο- βλητα- σπανακι απο ενα φυλλο, ενα κολοκυθακι και ισα ισα μια πατατα για μυρωδια μετα λαδακι και λιγο λεμονι και μαμ και το απογευμα φαριν λακτε. Της εδωσα τη σουπουλα σημερα εφαγε 4 κουταλιες αλλα μετα ηθελε και βυζακι και πριν απο λιγο εφαγε και την φαριν λακτε οσο ηθελε παντα και αμεσως εκανε κακα της οχι μια μονο φορα αλλα τρεις φορες!!! Ειμαι ευτιχισμενη και το μωρο μου ξαλαφρωμενο. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι επειδη δοκιμασε απο πολυ μικρη στερεες τροφες γιαυτο μπουκωνε, κανονικα τα μωρακια που θηλαζουν στον 6ο μηνα ξεκινουν και οχι στο 5ο που μπηκαμε εμεις. Παντως τελος καλο ολα καλα. Θα επικοινωνησει ο γιατρος της μαζι μου την τεταρτη για να δει αν ολα πανε καλα για να ξεκινησουμε και κρεατακι.

Ωραια ολα αυτα αλλα εχω μια απορια οταν θα γκρινιαζει να την βαζω στο βυζι ή οχι, δηλαδη αναμεσα απο αυτα τα γευματα γκρινιαξει να μην τη βαζω στο βυζι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε ωραια...τωρα ελπιζω να πανε ολα καλα απο δω και περα.

Φανταζομαι σου ειπε να συνεχισεις τις φυτικες ινες για πολυ καιρο ακομα ε;;;

κοιτα δεν ξερω για το στηθος και γκρινια, εξαρταται απο το ποσο τρωει απο φαγητο, ποσο βαρος βαζει κλπ κλπ.

Αν δεν τρωει ικανοποιητικες ποσοτητες να το βαζεις το παιδι, ο δικος μου δεν ετρωγε για αρκετο καιρο, ανα ομως το δεις οτι τρωει ικανοποιητικα, βαζει βαρος κλπ και ΑΝ θελεις να αποθηλασεις σταδιακα ναι μπορεις να κοψεις το μεσοδιαστημα.

Αλλα μονο συζητηοντας το με τον γιατρο σου και μονο αν το μωρο αναπτισσετε κανονικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Cecilia. Ναι ο παιδιατρος της μου εδωσε και σε εμενα προγραμμα πλουσιο σε φυτικες ινες αλλα μου ειπε οτι η κυρια θα κανει καιρο να δει το καροτο!!! Δεν θελω να αποθηλασω γρηγορα ελπιζω να την κρατησω πανω μου μεχρι απριλη που θα την ξεκινησω και παιδικο σταθμο. Ο γιατρος μου ειπε οταν γκρινιαζει ενδιαμεσα στα γευματα να μην την βαζω στο στηθος αλλα να την ξεγελαω για να τρωει ολο της το φαγακι. Χθες δεν τα καταφερα ηθελε βυζακι, ελπιζω σημερα να φαει τη σουπουλα και να κοιμηθει. Σε ευχαριστω για ολα παντως με βοηθησες αρκετα. Να χαιρεσαι το παιδακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα!!!

Συγνωμη που θα πεταχτω αλλα...Διαφωνω εν μερει με το γιατρο...

Να ξεγελασεις ενα τοσο μικρο βρεφακι κ να προσπαθησεις να μην του δωσεις στηθος???

Το θεωρω επιεικως απαραδεκτο σαν συμβουλη.

Θα τρωει για μια ολοκληρη ζωη το "φαγακι" της...Ας παρει τωρα οσο περισσοτερο γαλατακι μπορει...

Ασε που ο θηλασμος πρεπει να ειναι ανεμποδιστος...Ελευθερος! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastacia μου εγω βλεπω οτι η μικρη θελει και βυζακι μαζι γιατι να μην της το δωσω? Οι περισσοτεροι γιατροι που εχω επισκεφτει μου λενε "εε ενταξει τωρα σιγα σιγα σταματα το θηλασμο και ξεκινα ξενο" εγω ομως δεν το κανω αφου εκτος οτι μου αρεσει αυτη η αισθηση να την εχω πανω μου και οτι ειναι δωρεαν, της κανει το περισσοτερο καλο αφου οταν τελειωνει απο το βυζακι μου σκαει ενα χαμογελο ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια πολύ άγχος το έχω κ εγώ αυτό το θέμα!κ ο δικός μου ο γιατρός μας είπε να ξεκινήσουμε τις κρεμούλες μόλις κλείσουμε τον 5ο!είναι νωρίς ε?!δήλ.πότε είναι οκ να ξεκινήσει ενα μωρό τις στερεες τροφές?εγώ τη δικήμου τη θηλάζω κ της δίνω κ συμπλήρωμα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα αυτη ειναι πολιτικη αποθηλασμου.

Οσο θεει το παιδι θα του δινεις στηθος. Και μαλιστα για το πρωτο διαστημα πρωτα θα δινεις στηθοςκαι μετα φαγητο, ετσι γινετε σε μωρα που θηλαζουν και θελουν να συνεχιζουν να θηλαζουν.

Οταν θα φτασει η ωρα και θα θελεις να αποθηλασεις, θα ξεκινησεις σιγα σηγα να μη δινεις στα ενδιαμεσα στηθος. Οσο θελεις να θηλαζεις, να δινεις ενδιαμεσα, αλλιως σταδιακα θα οδηγηθεις σε αποθηλασμο.

Εφοσον θελεις λοιπον ακομα να θηλαζεις, βουρ.

Εξαλλου θα περασει καποιο διαστημα μεχρι να αρχιζει να τρωει ικανοποιητικες ποσοτητες φαγητου.

Επισης γι ανα μη πεσεις παλη θυμα παραπληροφορισης να ξερεις πως οταν τα μωρα ξεκινανε στερες βαζουν λιγοτερο βαρος. Ο γιατρος σου θα κρινει την κλινικη εικωνα του παιδια απα αν καποια στιγμη θα σου πει πως δεν εβαε βαρος αρκετο και να δωσεις σκονη..ξανασκεψου το και συζητα το πιο αναλυτικα μαζι του.

Julit καθε μωρο ειναι διαφορετικο και σε διαφορετικη στιγμη ετοιμο να ξεκινησει στερεες τροφες. Τεινει ομως να επικρατησει η αποψη πως τα περισσοτερα μωρα ειναι ετοιμα για φαγακι αφου κελισουν 6 μηνες και μπουν στο 7ο.

Ολα αυτα οταν μιλαμε για ενα μωρο το οποιο παιρνει βαρος αναπτισσετε καλα και γεννικα δεν δειχνει σημαδια οτι πειναει παααρα πολυ.

Εαν ξεκιναμε νωριτερα τροφες εχουμε ιστοριες οπως δισκοιλιοτητα, και αλλα.

Συζητα με τον γιατρο σου το ενδεχομενο να ξεκινησετε λιγο αργοτερα, και με ποια λογικη του δινει κρεμες απο τωρα- μηπως ρε παιδι μου υπαρχει λογος.

Προσωπικα δεν πολυσμπαθω τις κρεμες, παρολο που και η δικη μου γιατρος ειναι η κλασικη παιδιατρος δεν μας συστησε ποτε κρεμες κλπ γλυκαντηκα- ασχετα αν εγω για ενα διαστημα του εδινα ρυζαλευρο. Μολις κλεισαμε 6 μηνες ξεκινησαμε με φρουτακια και λαχανικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεκα σου τα εγραψε ολα η Χρυσα! ;)

Καμια φορα(εως παρα πολλες φορες) η μανα ξερει

καλυτερα τι να κανει!

Μπραβο σου κ συνεχισε να γουσταρεις τοσο πολυ!!!

Μονο γυναικα που θηλασε η θηλαζει συνειδητα μπορει να μας καταλαβει! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια παλι χρειαζομαι βοηθεια!!!! τελικα το καροτο ειναι που μας κανει τρομερα δυσκοιλιες και γιαυτο δεν υπαρχει πλεον στη διατροφη μας. Ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει καποιο λαχανικο ή καποιο φρουτο που μπορει να τρωει γιατι το αχλαδι το εχει βαρεθει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAAA..απειρα!!!

καταρχας η αγαπημενη και πολυλατρεμενη μου κολοκυθα..τη βραζεις την πολτοποιεις..και βουαλα..δεν θελει ουτε μπλεντερ, καθως λιωνει με το πηρουνι...ειναι μουρλια ο γιος μου την λατρευε σε γλυκια αλλα και αλμυρη μορφη..σε σουπα την τρωει ακομα..,.σκετη παλη οχι

επισης αβοκαντο..το ιδιο τελειο δεν χρειαζετε καν προετοιμασια, το καθαριζεις το πατας με το πηρουνι και το καταβροχθηζει..ιδανικα καντο κολοκυθα- αβοκαντο.

Επισης υπαρχει ενα site που το εμαθα απο την πολυαγαπημενη λαλα που εχει παρα πολλες πληροφοριες για φαγητα φρουτα και λαχανικα.

Ειναι το http://www.wholesomebabyfood.com/ και ειναι καταπληκτικο

το χρησιμοποιησα παρα πολυ εχει διατροφικες πληροφοριες σχεδον για ολα τα τροφημα αλλα και ευκολες και νοστημες συνταγες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα cecilia καθομαι και το χαζευω το σαιτ και ηδη εχω κατεβασει ιδεες για τη μικρη. Παντως σημερα θα προσπαθησω το αβοκαντο κολοκυθα επειδη ειναι και τα δυο γλυκα να δουμε πως θα τα παει... Και παλι χιλια ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...